DBinrLexiland.. V£RGADERI\G VAN DEI GEMEHMI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. I .aatste Berichten. f elegrafisch, Weerbericht Officieels Prijscourant Kf fee te ii lbo del le Amsterdam H KAMERVERKIEZINGEN 1913. Hoogstaande sprekers. Blijkbaar naar aanleiding van het geen in de Nieuwe Crt. en in andere couranten gezegd werd betreffende de opmerking van baron Van Wijnber gen (Donderdagavond te Leiden) over het „canaille" dat altijd links stemt, schrijft dit Kamerlid in De Maasbode van Zondag een ingezonden stuk, waarin hij aanbeveelt voor den toe gang van verslaggevers van liberale bladen in rechtsche vergaderingen waarborgen te vragen en wel deze le. men lette er op, of de verslag gever, die zich als zoodanig aanbiedt, voldoende ontwikkeld is, om een be hoorlijk verslag te kunnen opstellen; 2e. men vrage den man, over hoe veel ruimte hij in zijn courant voor dat verslag beschikken kan. Verschaft men zich die waarborgen niet, dan loopt men de kans, dat men een op tal van punten onjuisjfc,v«rslag krijgt, omdat de verslaggever óf te weinig ontwikkeld was, óf tekort moest wezen aan gewild verkeerde voorstelling wil ik liever niet denkon. En nu is het waar. day^zoo'n ge val dan wel in een of meer rechtsche organen een behoorlijk, juist, volledig verslag staat, maar het bljjkt in strijd te wezen met de waardigheid onzer liberale pers daarvan notitie te nemen. Die verslagen worden eenvoudig gene geerd, en op het onjuist, en onvolle dig verslag van het groote liberale blad wordt voortgebouwd. Kan men dus bedoelde waarborgen niet verkrijgen, dan ware 't veol beter dusdanige verslaggevers uit onzo ver gaderingen verwijderd te houden. In onze rechtsche organen kan toch een ieder lezen, wat er gezegd is. Aldus baron Van Wijnbergen in De Maasbode, welker redactie er onder schrijft dat, aangezien de waarborgen waarop hy doolt wel zeer moeilijk te erlangen zullen zijn, het aanbeveling verdient verslaggevers vap liberale bladen bij voorbaat van „onze" ver gaderingen uit te sluiten. Natuurlijk begonnen wij na het le zen van dit stukje met naar De Maas bode van Vrijdagochtend te grijpen om na te zien wat baron Van Wijn bergen Donderdag te Leiden dan wèl over het canaille, de onzedelykheid enz. had gezegd. In dat nummer ech ter vonden wy niets. Het Vrydagavondblad van De Maas bode bleek een verslag te bevatten. Wy nemen het over in extenso: LEIDEN, 8 Mei. In de Stads gehoorzaal alhier heeft heden avond mr. A. baron van Wijnber gen een politieke rede gehouden voor de R.-K. kiesvereeniging en de R.-K. propagandaclub „De Jonge Garde". De zaal was zeer vol en sprekers rede werd her haaldelijk door luide toejuichingen onderbroken. Men ziet, baron Van Wynbergen heeft gelijk. Wanneer men weten wil wat hy in een vergadering gezegd heeft, moet men bij de roomsch-ka- tholieke pers zyn. Het verslag in De Maasbode (het blad dat hij met zijn ingezonden stukje tegen de openbaar heid van debat vereerde) biedt de beide waarborgen, door hem voor de toelating van verslaggevers tot room- sche politieke vergaderingen geëischt lo. de steller was voldoende ontwik keld om een behoorlijk verslag te kun nen opstellen (het bovenstaande „ver slag" laat niets te wenschen over) en 2o. hij beschikt over voldoende plaats ruimte voor een verslag zooals dat in de rooinsche pers gewonscht wordt (7 regels druks). In die omstandigheden zyn liberale verslaggevers inderduad overbodig en behoeft baron Van Wijnbergen, om ringd van een wacht van roomsche verslaggevers met helder begrip en royale plaatsruimte, aangehoord door roomsche hoorders, die van hun vroegste jeugd af van tegonspieken nooit eonig pleizier beloerd hebben, in een potdicntgestopto zaal mot wol- bowaakte toe- en uitgangen, zich voortaan niet moer met do liberale pers en wat daaraan vastzit te „en- canailleeren". Alleen in de Kamer zal het voor hem nog noodig zijn zich eenigszins „hoogstaand" aan te stellen. Eist. Do Protestant8C.he Unie heeft voor de verkiezing in het district Eist tegenover het aftredend lid baron Van Wijnbergen candidaat gesteld dr, R, J. Muller, oud-hoogleeraar te 's Graven- hnge, die deze candidatuur heeft aan genomen. Chr. Historische Unie. Op Donderdag 22 Mei wordt te Amsterdam een partijdag van de Cbr.- Hist. Unie gehouden, waar als spreker optreedt jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Een nieuw krankzinnigengesticht. Naar de N. Haarl. Ct. verneemt, is voor een te Noordwykerhout te stich ten R. K. krankzinnigengesticht een groot terrein aangekocht. De plannen voor de gebouwen liggen gereed. De verpleging zal geschieden door dè Broeders vanv Liefde, die ook het 8t.- Servatius-gesticht te Venray bedienen. De Haagsche Courant deelt over het conflict tusschen den Prins als voorzitter van het Roode Kruis en de Regeering nog mede, dat het verzoek om de leiders en eenige leden der ambulances te decoreeren, in den Mi nisterraad was behandeld. Volgens genoemd blad verwacht men thans een oplossing van het conflict in dezen geest „dat de orde-verleening nog een tijd lang van 't program blijft, tot na de verkiezingen, en blijkbaar met 't doel geen oud lintjesstof op te wer pen waarna er wellicht op meer beperkte schaal aan 't verziek van 't hoofdcomité gevolg zal worden gegeven." VRIJDAG 9 MEI 1913. (Vervolg). 13. Een adres van de Nat. Vereeni- ging tegen de werkloosheid, van den volgenden inbond Aan den Raad der Gemeente Gouda. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, erkend bij Koninklijk besluit van 11 December 1909 (St. 48), afdeeling der Internationale Vereeni ging tot Bestrijding van de Werk loosheid dat zij zich blijkens haar statuten ten doel stelt op de bestaande maat schappelijke grondslagen mede te wer ken aan do bestrijding van werkloos heid in Nederland (zoowel ten aanzien van mannen als vrouwen); dat de oprichting der vereeniging algeraeene belangstelling vond onder alle lagen en richtingen in de maat schappij dat haar ledental dan ook reeds on geveer 500 bedraagt dat zij tot op heden aan haar taak uitvoering heeft gegeven door het houden van jaarlyksche vergaderingen, waarin een onderwerp, rakende de werkloosheid of hare bestryding na schriftelijke voorbereiding aan de orde werd gesteld dat zij een tijdschrift uitgeeft, vier maal in het jaar verschijnend, dat zoo veel mogelyk een overzicht geeft van wat er te onzent en in het buitenland ter bestryding der werkloosheid ge schiedt dat zij ten aanzien van het tnd- schrift medewerking heeft gevonden by de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, die dat tijdschrift als haar orgaan erkent dat zij als onderafdeeling der ver eeniging kort geleden heeft opgericht oen sectie voor gemeentelijke work- loosheidsfondson, tot welke 20 van de 28 in ons land bestaande fondsen zijn toegetreden dat zij vertrouwt in de toekomst op dezen weg verder te kunnen gaan en hetzij meerdere onderafdeelingen op te richten van organisatios die zich de bestrijding der werkloosheid op de een of andere wijze ten doel stellen, hetzij een federatie van zulke organisaties te vormen dat zy sedert begin 1912 deel uit maakt van de Internationale Vereeni ging tot Bestrijding van de Werkloos heid, waarvan zij de grootste nationale sectie vormt; dat haar beteekenis daardoor aan merkelijk is verhoogd inzoover zij deelt in alle voordeelen die deze vereeniging oplevert (centrale bibliotheek, congres sen, tydschrift, enz.), terwiji zij door haar lidmaatschap aan Nederland stem verzekert by de internationale behan deling van alle zaken, de werkloos heid en haar bestrijding rakend; 1 dat het uitvoering gevon aan haar /taak tot nu toe aan de vereeniging niet door financieele moeilijkheden is belemmerd dat echter de financiën dringend Behandeld werden de volgende: Vakonderwijs en werkloosheid, de praktjjkder werkloozenondersteunings- oommis8ies, drooglegging der Zuider zee als maatregel ter bestryding der werkloosheid. versterking .behoeven, wil zij op den ingeslagen weg voortgaan en de zoo gewenschte uitbreiding aan haar werk zaamheden geven dat uit het bovenstaande volgt dat het deelnemen aan de vereeniging ook voor de Nederlandsche gemeentebe sturen van groot belang is te achten, daar deze in de bestrijding der werk loosheid een belangrijke rol vervullen en meer en meer zullen hebben te vervullen dat dit belang tnans bizonder actueel is in zoover in September 1913 te Gent de eerste algemeene vergadering der Internationale Vereeniging zal worden gehouden, tot welke vergadering de leden der Nationale Vereeniging toe gang hebben reden waarom de Nationale Vereeni ging tegen de Werkloosheid Uw ge meentebestuur verzoekt de gemeente Gouda tot haar te doen toetreden en haar financieel te steunen door de jaar lyksche contributie der gemeente te bepalen op een zoodanig bedrag boven het statuaire minimum als Uw bestuur in overeenstemming acht met het nut dat naar zijn oordeel de Vereeniging ook**oor Uwe gemeente stichten kan. 't Welk doende enz. Namens het bestuur (w. g.) TREUB, Voorzitter. hudig, Secretariaat (Centraal Bureau voor Sociale Adviezen). Amsterdam, 26 April 1913. In handen van B. en W. ter af doening. 13. Een adres van de Afd. Gouda van den Alg. Ned. Typografenbond, van den volgenden inhoud Gouda, 22 April 1913. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Edelachtbare Ileeren, We namen kennis van een adres, gericht aan Uwen Raad door de bouw- vereeniging „Het Volksbelang" Ver eeniging ter bevordering der volks huisvesting gevestigd te Gouda, waarin zij er bij Uwen Raad op aandringt haar financieel ter zijde te willen staan in haar plan tot hot bouwen van goede en goedkoope arbeiderswoningen, ook voor die arbeiders, die, hetzij, onver mogend, hetzij door invaliditeit niet in staat zijn een huurprijs te betalen, zooals dit in den tegenwoordigen tijd gevraagd wordt, en daarmee trachtende in een zeer dringende behoefte te zullen voorzien. We meenden met het streven van bovengenoemde Vereeniging onze ad- haesio te moeten betuigen en spreken den wensch uit, dat Uwen Raad dit streven zal helpen bevorderen om op haar verzoek gunstig te beschikken. Uwe onderdanige dienaren, Namens de afd. Gouda van den Alg. Ned. Typografenbond, W. J. DE ROTTE Ja. Secr. Ter visie. 14. Een dankbetuiging van Mej. van de Putte voor hare benoeming tot hoofd der 2e Bewaarschool. Wordt aangenomen voor kennis geving. Aan de orde De benoeming van twee leden der Commissie tot onder zoek van bezwaarschriften tegen aan slagen in het vergunningsrecht; De Voorzitter: Mag ik de hh. van Iterson, IJsselstijn en Dessing verzoeken voor deze en de volgende stemmingen het stembureau te willen uitmaken. Ik geef de leden in over weging de namen van twee leden op een briefje te zetten. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan verkregen de hh. Herman 14, IJsselstijn 10, Kolijn 3, van Eijk en van de Velde ieder 1 stem, zoodat benoemd zijn de hh. HERMAN en IJSSELSTIJN. Aan de orde De benoeming van een libryemeester. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan de hh. R. W. H. Pitlo 14 en H. Knuttel 2 stemmen verkregen, 1 biljet was in blanco, zoodat benoemd is de heer R. W. H. PITLO. Aan de orde: De benoeming van een onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 3. Uitgebracht worden 17 stemmen, waarvan op Mei. M. J. Koenraad 6 eri op Mej. N. Brouwer 11 stemmen werden uitgebracht, zoodat benoemd is Mej. N. BROUWER. Aan de orde De benoeming van plaatsvervan gende leden der stembureaux voor hot tijdvak 15 Mei 1913—15 Mei 1914. Voor het eerste district worden be noemd de hh. L. C. BECKING, M. H. BOUTERS, J. VAN DANTZIG Az.. J. E. W. HARMSMA, D. HOOGEN- DIJK, W. KROMHOUT, M. J. OOS TERLING en A. D. VAN VREU- MINGEN, allen met 17 stemmen. Voor het tweede district worden benoemd de hh. I. J. BGNNEUR, J. DE BRUIJNE, H. C. EDAUW, C. H. GABRY, M. GELIJNS, H. M. G. DE MOREE en P. A. VINGERLING met 17, H. A. C. BRINKMAN, met 13 stemmen. De heer P. Rond ver kreeg 4 stemmen. De heer Broekhuizen komt ter ver gadering. Voor het derde district worden be noemd de hh. B. P. VAN CITTERT, H. EIJSSEN, A. JONKER Cz., *R. MOERKERK, J. G. POTHARST, L. H. A. J. M. QUANT, J. H. TEELING en A. VINGERLING allen met 18 stemmen. De Voorzitter: Mag ik de heeren van het stembureau dank zeg gen voor de bereidwilligheid, waar mede zij hun taak hebben vervuld. Aan de orde De suppletoire bogrooting van het van Iterson-Ziekenhuis voor het jaar 1913. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde Het kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1913. De Voorzitter: Dit kohier wordt jn besloten zitting behandeld, zoodat ik het publiek verzoek de zaal te willen verlaten. Na heropening deelt de Voorzitter mede, dat het kohier is vastgesteld met een belastbaar inkomen van f 2,754,050.zijnde ongeveer f 200,000,meer dan in het vorige jaar. Het vermenigvuldigingscijfer wordt nu 1.17. tegen 1.20 het vorige jaar. Aan de orde Het voorstel in zake de Rijks Hoo- gere Burgerschool. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter De moord te Leeuwarden. 4 De sectie op het lijkje van het kind van De V. te Leeuwarden, heeft uit gemaakt, dat het kindje, ten gevolge van het toedienen van een bijtende, giftige vloeistof is overleden. De brand gaten in kleertjes en beddegoed wezen er reeds op, dat een dergelijke vloei stof moet zijn gebruikt. De ouders volharden bij hun ont- kentenis. De Leeuw. Crt. geeft nog de vol gende bijzonderheden Woensdagmorgen werd de éénjarige Saakje, geboren gedurende den tijd, dat man en vrouw van elkander ge scheiden leefden, door de moeder dood in bed gevonden. Het mondje was omringd door brandwonden, terwijl een gat in het hoofdkussen was ge brand en ook een doken en de kleertjes geschroeid waren. Opmerkelijk was het echter, dat een vierjarig zusje onge deerd naast het overleden kind lag. Beide kinderen waren Dinsdagavond, vóórdat de man, die als pompmaker werkzaam is in de fabriek van de maatschappij „Vulcaan", aan den Westersingel, te Leeuwarden, vfin zijn werk huiswaarts keerde, door de moe der naar bed gebracht. Om 8 uur in den avond ging het echtpaar op visite bij de ouders van den man, die ook in de Ketelsteeg wonen. Na daar eenige uren te hebben getoefd, keerden ze huiswaarts en legden zich ter ruste, zonder dat zij nog even naar hun kinderen omzagen. Den volgenden morgen ging de man, zooals gewoonlijk, om 6 uur naar zijn werk. De kinderen sliepen nog, doch toen de moeder ze later wilde wekken, deed zij de ontdekking, die wij mede deelden. De buren hoorden al gauw van den plotselingen dood van de kleine Saakje, en het viel hun op, dat de moeder, die overigens als een slordige, onver schillige vrouw bekend staat, zich daarover zeer ongevoelig toonde. De echtgenoot vernam eerst het treurige nieuws, toen hij 's middags van de fabriek op weg naar huis was. Eerst bemoeide zich de politie en daarna ook de justitie met het ver dachte geval. Hier toch kon blykbaar niet van een ongeluk sprake zijn. Het waren geen brandwonden door vuur veroorzaakt, doch door een bijtend vocht, dat men het kind had laten drinken en waarmee ruw omgespron- en was, getuige de brandwonden in ussen, deken en kleertjes. Of het vitriool, of een andere dergelyke bijten de vloeistof of een ander vergif ge weest is, moet nog uitgemaakt worden. Arm oudje. Men schrijft uit Nieuwe Schans aan de Prov. Gron. Ct.De bekende Jan- neke-meu in 't veen, de weduwe J. Van Dijk te Bunderhamrik die den I2n Januari haar 103n verjaardag vierde, is Vrijdag op een treurige wijze nog om het leven gekomen. Haar hutje brandde af en het oudje kreeg zulke brandwonden, dat ze kort er on overleed. Fraude. Men meldt ons nit De RijnDaar de burgemeester vermoedde dat er fraude was gepleegd ten nadeele der gemeente, Het hij het opmaken der kas nauwkeurig controleeren. Het bleek dat er een tekort in de gemeentekas was. Hierop werd de ontvanger ge arresteerd. Hij werd gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Het parket wofdt heden verwacht. Doodslag. Te Koewacht is een oppassend jon geman, H. M. Van H die zijn vacan- tie bij zijn ouders doorbracht, door een onbekend persoon met een mes in den rug gestoken en aan de gevolgen over leden. Hevige brand te Rotterdam. Zondagmiddag 4 uur brak brand nit in het boven huis van pand 142 aan de Binnenrotte te Rot|erdapi. Een politie-agent ontdekte den brand, door dat de rook uit den brievenbus kwam. Daar de bewoners afwezig waren moest men met behulp van ladders het huis binnendringen, waar bij onderzoek bleek dat de brand was ontstaan in een gangkast op de tweede verdieping, be woond door A. v. Helden. Vandaar hadden de vlammen zich langs de trap een weg gebaand naar de 3e verdie ping, welke wordt bewoond door W. Staflen. Door het afsmelten der gas leidingen nam de brand zoodanig in hevigheid toe dat de b and weer or eerst te halfzeven in slaagde het vuur met 5 stralen te bedwingen. Bijna dakloos. Een 60-tal leden van een zangver- eeniging te Amsterdam, welke ,te Rot terdam hadden deelgenomen aan een zangconcours, misten aldaar Zondag avond den laatsten trein naar Amster dam. In de bovenzaal van Café Fraskati aan de Rijnstraat zyn ze ondergebracht. Een wonderlijke geschiedenis. In de Vossiusstraat te Amsterdam bemerkten, volgens het N. v. N., in den nacht van Zaterdag op Zondag eenige buurtbewoners en een politie agent, dat er rook opsteeg uit de eerste verdieping van no. 16 aldaar. Zij waar schuwden de brandweer, die, daar de bewoners, de familie Vqn Glahn, af wezig bleken zij vertoeven ge durende de zomermaanden in Zand- voort zich toegang verschafte door oen paneel uit de straatdeur te zagen. De brandweer was de vlammen met eenige slangen spoedig meester. Toen de hoofdbrandmeester Fiorani de voorkamer van de gelijkstraatsch® verdieping één étage lager bin nentrad, bespeurde hij ook daar kleine vlammetjes. Ook trof het, dat er een hoop papier verkoold en een kaars op den grond lagen. Men nad nu vermoedens gekregen, onderzocht het huis nauwkeurig, merkte nu ook een sterke gaslucht op en ontdekte de verschillende gaskranen in het huis open en op de trap eenige stukken kaars en gemorst kaarsvet. Alles wees erop, dat de brand ge sticht was. Ook sporen van inbraak vielen waar te nemen. Verschillende sloten waren geforceerd en het schrijf bureau van den heer des huizes had men opengebroken, den inhoud eruit gehaald. De uitgebreide nasporingen die worden gedaan hebben nog geen enkel resultaat opgeleverd. Het huis staat onder bewaking der politie. (N. Crt.) GOUDA, 14 Mei 1913. Heden slaagden te Utrecht voor het examen onderwijzeres de dames N. Flux en F. Kabel alhier. Muziekfeesten van „De Pionier." Bij de muziekconcoursen op de beide Pinksterdagen hier gehouden jungeerden als jury leden de heeren J. H. B. Spaanderman, alhier, Jac. Koning, Amsterdam en R. Hartog, Dordrecht. De Eerste Luitenante H. W. G. Holland en J. F. de Ridder van het 2* Bat. 15" Reg. Inf. te Delft ten ingedeeld te einde op X worden by de alsdan op te richten depotcompagnie. f)e Luitenant Holland wordt met het bevel over die Compagnie belast. Eerste Orgelconcert. Pe orgelbespelingen in de Groote Kerk rijn weder aangevangen. Gis terenavond gaf de heer J. H. B. Spaan derman het eerste concert, waarbij wij het genoegen hadden mej. Corrie Hu bert van Beueekom (alt) uit Rotterdam hooren. Deze zangeres beschikt over een mooi geluid, dat vooral in het micWenregister het best tot zijn recht komt. Het meest bekoorde zij ons in het „Jesus, unser Trost und Leben", van J. S. Bach. Daar was haar voordracht passend aan haar zang. Ook de andere liederen werden door de zangeres goed gezongen. De heer Spaanderman vergastte ons op een vijftal orgelnummers, waarvan het een genot waB om er naar te luis teren. Na opening met het Concert van Handel volgde een Praeludium en Adagio van Bach, een Fantasie Sonate over het koraal „Ja, Jezus heerscht, het ongeloof verstomm", van S. de Lange, waarna als slot werd gespeeldOffertoire sur un Noël Es- pagnol van Alex. Guilmant. De uit voering dezer nummers was onberis ^Ilet verheugt ons, dat, waar andore jaren nu niet bijzonder kon worden getuigd van een druk bezoek aan de orgelconcerten, dit eerste concert daarop een zeer gunstige uitzondering maakt. Ditmaal waren zeer velen aanwezig, die ongetwyfeld een genot vollen avond hebben gehad. Wij verblijden ons hierover, omdat daardoor een blijk van waardeering wordt gegeven voor de orgelconcerten van den heer Spaanderman die steeds muzikaal hoog staan. Het bezoek blijve daarom bij de volgende concerten even talrijk! (Van onzen bijz. verslaggever). De heer G. G. C. Weil alhier, staat no. 2 op een 3-tal voor onderwijzer te Amsterdam. Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Kunstnijverheid en Volkskunst. De Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bevordering van Kunstnijverheic en Volkskunst, zal Dinsdag 20 Mei des namiddags te 1% u. in het hótel Belvedère te Schoonhoven een algemeene vergadering houden, na afloop waarvan zal worden bezichtigd de Teekenschool, een zilverfabriek, de Groote Kerk, het Gemeentehuis, enz, weging zijnden trein was gestapt f 1 boete subs. 1. d. h. A. P. T. en v. d. H., sigarenmakers, die inplaats van te posten, op de Spie ringstraat aan het voetballen waren gegaan, ieder fl boete snbs. 1 d. h. De uitspraken dezer zaken werden bepaald op 28 Mei. (Wordt vervolgd.) Waddlnxreen. Zekere de Rijk, die uit de werkinrichting te Gouda was ontvlucht werd door de zorg van de pdhrie weder naar dio inrichting {etrausjiorteerd, doch was door ver- irokinffl van een slot weder ontvlucht en had?by zekere D. J., klompenma ker alhier om werk gevraagd. Tot nog top^dfeeft men hem niet meer gezien, iodat door de politie een onderzoek wordt ingesteld. De rekening van den Polder Bloemendaal over het dienstjaar 1912 bedraagt in ontvangst f 15348.31, in uitgaaf -f 14974.86, batig saldo dus van f 373.45. De begrooting voor dit jaar bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 9235.92 '/j. De omslag per II. A. be draagt f 5. De belastbare oppervlakto bedraagt 1215.49.56 H. A. Gedurende de maand April worden ten Postkantore alhier behandeld Verzonden telegrammen. 89 Ontvangen 124 Interlocale telefoongesprekken 374 uitgaand. Inkomend 567 Internationaal (Duitschland) 2 Plaatselijke 527 Afsluiting Jan Kattenbrug. Wegens uitvoering van herstellings werken zal de Jan Kattenbrug (Kat- tensingel—Bolwerk) vanaf Donderdag middag voor rij verkeer zijn afgesloten, 4n ook wel voor alle verkeer, zooals op de waarschuwingsborden zal zijn jüngegeven. Kantongerecht. Heden stonden voor het kantonge recht terecht J. W. en J. v. E., van irie alleen de laatste was verschenen. Hun was ten laste gelegd op 2en Paaschdag des voormiddags met drie anderen den Kleiweg zoodanig te heb ben versperd dat passage met een rijwiel niet mogelijk was. Bovendien hadden zij op de waarschuwing van den agent Huisman dezen gebrutali seerd. De ambtenaar O.M. vond het noodig dit onbehoorlijk optreden streng te straffen en eischte voor elk der be klaagden f 6 boete subs. 6 d. hechtenis, Tegen R., die met zijn meisje in een in beweging zijnden trein was gestapt, de conducteur Muller wees nog op het gevaarlijke, waar het hier gold een D-rijtuig zonder treeplank, werd geëischt f 4.boete subs. 2 d. h. J- M. had gras gesneden aan een der dijken, voor zyn konijnen en was deswege bekeurd. De brigadier der ryksveldwacht ver klaarde dat de pachter van dat gras onophoudelijk klaagt over het afsnij den en plattrappen. Die pachter be- jaarlijks f300.— als pachtsom. Be ambtenaar oordeelde dat hier een 'oorbeeld moest worden gesteld om P**l en perk te stellen aan het bena delen aan een anders goed en eischte *10,— boete subs. 10 d. h. Tegen A. de K. en P. J. de K., touwslagers te Moordrecht van wie de laatBte alleen was verschenen, werd ^ögens arbeid van een. minderjarige 4 boete snbs. 4 d. geëischt. Geëischt werd tegen: L P. A. v. O., die in een in be- Algemeen totaal 1683 Op de Rijkspostspaarbank werd ge durende de maand April ingelegd f 6286.77 »/2 en terugbetaald f 4621.05 Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 1351. Oudewater. Met ingang van 8 Mei is benoemd tot tijdelijk onderwijze res aan de openbaro lagere school alhier mejuffrouw A. J de Jong, to Gouda. Mr. Smeenge te Ouderkerk a/d IJsel, Ter bevordepBg van de candidatuur van Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn voor do Tweede Kamer, hiold gister avond het kamerlid Mr. H. Smeenge uit Amsterdam voor een vrij talrijk publiek in de zaal van café Harmonie van den heer J. Broere een politieke rede. Mr. Smeenge verklaarde gaarne go- volg te hebben, gegeven aan de uit- noodiging om in het district Gouda op te treden voor de candidatuur-van Doorn, wijl hij Gouda's afgevaardigde bijzonder hoogacht. Als onderwerp zijner rede had spr. gemeend te moeten nemen Moet de coalitie worden voortgezet, wijl juist het voortbestaan van de coalitie een gevaar is voor Jbet land. En spreker meende daarop terstond te moeten antwoorden dat aan het coalitiobewind een eind moet Worden gemaakt. Spr. ging na-wat in 1901 voor de coalitie het motief is geweest tot het voeren van den gemeenschappelijken strijd en noemde dat aan den volke werd verkondigd door de rechtsche groepen dat zou worden afgegleden van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Vaccinedwang en staatsloterij waren dingen die met geen christelijk grondbeginsel waren te rij men en niets werd gedaan voor Zon dagsrust en Zondagsheiliging. Maar toen de coalitie heeft gezegevierd en eerst Kuyper, later Heemskerk meer dan een volle minisfcerieele periode aan het bewind zijn gebleven, toen zelfs een Eerste Kamer de meest volgzame was in alles wat de heeren wilden, is er door die rechtsche kabinetten niets aan gedaan. De enkele kleine wijziging inzake de vaccineering heeft niet het als verkeerd beoordeelde principe aan getast. Overigens is er geen enkele poging aangewend om iets veranderd inzake de landsverdediging welke het cardinale punt was bij het optreden van 't kabinet Heemskerk, heeft dit ka binet een bedroevend figuur gemaakt De jongste legerorganisatie van den tegenwoordigen Minister van Oorlog den heer Colijn, kan thans, hoeweL 's ministers arbeid wferd gewaardeerd, nog niet juist worden beoordeeld. De kustverdedigingsvooratellen, die van 40 op 12 millioen zijn teruggebracht zijn wel een bewijs op welk een se rieuze wijze door aen Marine-minister wordt omgesprongen met's lands ver dediging eü s lands geld. Een feit is dat het Vlissingsche fort is geworden een internationale quaestie, die aan leiding gaf tot het in 1912 doen mislukken van een buitenlandsche leening. De groote quaestie, die thans op den voorgrond treedt bij de verkiezin gen, is de schoolqnaestie. De ontwikkeling van het volk is in deze tijden van stoom en electriciteit, waar elk handelsman moet concurree- ren met den vreemdeling, een eisch. De rechtsche kabinetten Kuyper en Heemskerk hebben wel meerdere scholen gebracht door de ruimere subsidieering, maar beter onderwijs, wat eisch moet zijn van dezen tijd is niet gekomen. Er is geen waarborg gegeven voor het hooger peil van het» onderwijs. Spr. acht het byzondor- christelijk-onderwijs uit den booze, wanneer niet gelet wordt op de ont wikkeling van het volk, teneinde het op te bouwen voor vakonderwijs. De scholen welke in groote aantallen, dank zij de subsidie-regeling bij de wetten - Mackay - Kuyper - Heemskerk, zijn opgericht, zijn overwegend kleine scholen van 24 leerlingen, welke juist voldoen aan de eischen van do wet, die één leerkracht daarvoor vraagt. Het onderwijs op die schooltjes moet slecht zijn, omdat de onderwijzer niet tegolijk onderricht ka i geven aan kin doren van verschillende klassen, waar door de kinderen hun tijd verlummelen en de onderwijzer onmogelijk ambitie hebben kan voor zijn taak. Spr. wees ook op de groote ver deeldheid door het bijzonder onderwijs teweeggebracht en haalde als sprekend bewijs aan hot door Prof. Diepenhorst gesprokene dat „doorgaande splitsing niet is in het belang van het onderwijs en niet moet worden bevorderd." Daar door komen de scholen van verschil lende geloofsrichtingen die alB vijanden tegenover elkaar staan. Spr. wees er op dat Ds. Postma als voorstander van het bijzonder christelyk onderwijs zijn kind, juist ter wille van het ge loofsverschil op de te Voorburg be staande christelijke school, naar de openbare school zond. En dat nog Wel waar het openbaar onderwijs door do voorstanders dor christelijke school allesbehalve welwillend wordt beoor deeld. Als voorbeeld van het incon sequente inzake do onderwijsquaestio wees spr. op de Leerplichtwet, die met zulk een tegenstand van rechts is aangenomen en thans toch als juist wordt erkend, al zijn het dwingende bepalingen. Spr. noemt zich ook voorstander van leorplieht aan het schipperskind dat noodzakelijke ontwikkeling behoeft, die thans niet wordt verkregen, daar 42% ongoregeld en 46% ae school in 't geheel niet bezoekt. Dezo toe stand kweekt onnutton in de maat schappij die niet vooruit kunnen. Hot nieuwe artikel, 192 der Grond wet wil de openbare school uitsluitend aanvullend tjoen optreden, dus ach teraf stellen pn de bijzondere school voorop. Spr. waarschuwde tegen dat artikel, daar de uitvoering daarvan zou gaan ten koste der volksontwik keling. Spr. ging nu na wat door het Mi nisterie-Heemskerk is tot stand ge bracht. De Bakkerswet is gevallen door de vrijzinnigen, maar ook door de christelijk-historischon, wat het be wijs levert dat het aan rechts wel aan de noefdige homogeniteit in denken ontbreekt. Dan zijn aangenomen door de'Tweede Kamer Ziektewet een herziening van de Ongevallenwet en de Invalidi- teits- en O uderdomsverzekering, waar van spr. de waarde in details behan delde. Als zeer groot bezwaar inzake invaliditeitsverzekering noemde spr. de bepaling dat onder invaliden alleen diegenen worden verstaan, die slechts Va van hun arbeidsvermogen hebben behouden. Tegenover het dwangsysteem van Minister Talraa stelde spr. het staats pensioen, hetwelk hij op verschillende gronden verdedigde, en waarvan het beginsel door overneming van het amendement-Duys door Min.Talmais aanvaard. Het onrechtvaardig het stelsel der sociale wetgeving van dit kabinet is gelegen bovendien in de wijze, waarop de middelen moeten worden verkregen tot dekking der kosten, n.l. door ver hooging van het tarief van invoerrech ten. Daardoor moet worden betaald, door de minst draagkrachtigen, wat zij later wellicht zullen ontvangen. Het tarief belast weelde artikelen met 12%, artikelen voor dagelijksch ge bruik met 60% en de itst wordt ge legd op de artikelen benoodigd voor bedryven. enz. Tegenover deze belastingheffing stel- spr. de afschaffing der accijnzen voor een groot deel door de vrijzinnigen als onbillijke belastingmaatregel. Spr. verheugt zich in de tot stand- koming der vrijzinnige concentratie, waardoor thans één groot leger van vrijzinnigen in het veld wordt ge bracht om te strijden voor een program, waarvan de verwezenlijking moet ko men ten gunste van land en volk. De vrijzinnigen willen geen sociale wetgeving bokostigen uit een «eer onbillijk tarief, doch uit directe hef fingen, zij willen tegenover een huis- manskjesrecht met onvolledige geziin formatie stellen een algemeen kies recht en daarbij de gelegenheid openen aan vrouwen het kiesrecht te verschaf fen, als eisch van billijkheid en recht. Alle vrijzinnigen, van welke schakee ring ook, willen daartoe hunne mede werking verleenen. Spr. besloot zijn met aandacht aan gehoorde rede met een krachtige aan sporing tot den strijd, opdat niet de coalitieregeering wordt voortgezet, maar het politieke leven wordt geleid langs vrijzinnige banen. Ten slotte wekte Mr. Smeenge op tot een krachtige propaganda voor de candidatuur van Gouda's afgevaar digde Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn. Van de gelegenheid tot debat werd gering gebruik gemaakt. De heer Overbeke vroeg een nadere toelichting inzake het gebeurde te VooWjurg, welke door den spreker werd\ gegeven on de heer Kooyker (a.r.) Stelde de vraag waarom te Ouderkerk liberalen hnn kinderen zendofi naar de bijzondere school, waar uit aou blijken dat de bijzondere sohool niet/minderwaardig is. /Deze laatste vraag beantwoordde spr. door er op te wijzen dat het by- zonder onderwijs in het algemeen door spr. niet minderwaardig is genoemd, echter hoeft spr. gewezen op de nood zakelijke verslechtering van het by- zonder onderwys door vele kleine scholen, zonder voldoende leerkrachten. Dat handhaafde spr. De vergadering werd' daarop door den voorzitter onder dankzegging aan den spreker en, met een opwekkend woord tot de aanwezigen gesloten. TWEEDE KAMER. Motie -Vliegen. Do Twoodo Kamer verwierp heden do motie-Vliogon met 34 togen 26 stemmen. Van Rechts stemden voor do hoeren Snoeck Henkemans, Duymaor van Twist en Van Vliot, Van Links stomde tegen de hoer Van Karnebeok. H. M. do Koningin. H. M. do Koningin komt morgeh te 91/»' uur te Amsterdam aan on zal de hoofdstad te 4.05 weer verlaton. Minister Talma is lichtelijk onge steld. De minister van oorlog vertrok he den naar Utrecht tot een bezoek aan de school voor verlofsóffieioren der vesting-artillerie en aan do nieuw op gerichte gymnastioksohool. Een vechtlustige dienstbode. Men meldt ons uit den Haag Gisterenavond heeft in de Torn. Jol- straat te Scheveningen een dienstbode ruzie gekregen mot haar mevrouw, waarop zij ontslag kreeg. De dienst bode greep toen een mes on mishan delde mevrouw daarmede door haar eenige sneden aan den hals en den bovenarm toe te brengen. De dienstbode vluchtte daarna de straat op, waar zij door de politie werd faren moeten 400 dooden en gewon en hebben, de verliezen der Grieken moeten gering zijn. van het Koninklijk Meteriologisoh Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 775.4 te Horta, laagste stand 759.1 te Biaritz. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige oostelyke tot noordelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer. Zelfde temperatuur. VAN DEN ltt MEI 1913. 77'/t 8*'/, 85'/', 84»/,, 43".. 58 49 07 60 MIIDDIOOIU. De dame, die zeer ernstig gewond is, hoopt men in het leven te behouden. Kindermoord. Men meldt ons uit Utrecht De politie ontdekte dat een onge huwde moeder die met Pinksteren het leven schonk aan een kind, dat kind heeft gewurgd en daarna in het water geworpen. Het lijkje is opgevischt. De moeder der vrouw, haar broeder en zij zelve zijn gearresteerd. Echtelijke twist. Men meldt ons uit Leiden Zater dagavond heeft de losse werkman D. v. d. B. in de Clarestoeg eenige re volverschoten gelost op zijn "vrouw, zonder haar echter te treffen. De man werd in een café aan de Steenstraat gearresteerd. Er werden toen behalve de revolver nog eenige losse patronen by hem gevonden. Echtelijke twist schijnt de oorzaak. De man verklaarde zich zelf gedood te zullen hebben als zijn vrouw getroffen ^as. Friesche arbeiders naar Engeland. Van uit Friesland gaan dit voorjaar weer vele arbeiders naar Engeland om aldaar als landarbeiders een goed loon te verdienen. Gisteren vertrok een vijftigtal van Harlingen en Franeker. Zij blijven 2 k 3 maariden weg. Grieken en Bulgaren. Parijs, 14 Mei. Grieken en Bulga ren zijn met elkaar tusschen Seref eq Drama in botsing gekomen. De Bul- Staiitsleeniii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUtik- en Crediet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Gert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.v.A, MUnboawMUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleum-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Bijen. Ned.-Ara. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Ges. 4pet. GELDKOERS. Prolongatie 4% pCt. Amerikanen vast, Mijnen geen om zet, Rubbers iets lager, Petroleum vast, Tabakken vast, Culturen lusteloos en zwak, Nat. Staatsf. vast, Buitenl. weinig variatie. Vorige Koer a Koer* reu beden 773/. 84'/, 621/2 100'/, 85'/, 90'/, 84 81'/, 43 103'/, 80'/, 57»/, 224'/, 49 67'/. 24'/, 60 205 300 189'/, 18»/, 194'/. 47'/, 184",, 598 525 18J»/, 116 108 3'/, 10'/, 93»/, 100 03'/,, 185'/, 93»/, 94 28»/,, 148»/, 8»/i 101»/, 149 15 192 47'/,, 185'/, 600'/, 181»/, 4'/,, 107 10'/, 93'/, 100 64'/, 94 28'/» 149'/, 3 151

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2