Had. I ITS, and el. ISEL e nle 1 DE VIOOLSPELER No. 12171, Donderdag 15 Mei 1913. 52e Jaargang. zijn. d 11. en .000.-. B-a-itexilarxd.. FEUILLETON, dsiaw huis. t Leven, AG. s ISTxe'vx'ws- ©zx -^cS.^rextezxtieTolsud. voer O-qvlcLsl exx OxxxstxeHsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Gouda. i Heem D^k. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 'Telefoon Interc. 82. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. ïkering tegen in het openbaar mede- 4 bracht ol een *Za.,Gtafe I IELEN as.), Dr. A. E. >EN, Dr.-P.H. ndermeel foederkosten 10 en 5 kilo choonmaak- j het opruimen erseelvoer) I en ’/2 kilo ark sevoeders. Kanaries i, en *11 liter kortom allee en vice-Voort;, ningm. •er. Vrij bewerkt door AMO. liOUNHi: COURANT. P R ij’s VAN H E TA BONN M NT? Per rUartaal idem franco per post 'methode. iderfabriek HA- Enkhuizen. .r bij HH.: Tydstraat. Veers tal. s: T IN van do van de hand stellen, ton bewijze, dat hij voor oenig vak of eenigen arbeid bijzondere gechiktheid bezit. Gouda, den 15n Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. e“. Kegeloon- egen“. jegen“. 8 uur. Vriji. Studie- m Woningtoe- lering Onder- .rmenzorg.” geregeld tjjdig ontvangen vul i, verm^eRjk- dan in oom T l’H 1.1 S DEK A l> V i: H TEN T I f: N Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames I 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. een mooie jonge dame? „A propos, zijn do landerijen van Asnerton nog altijd met hypotheek bezwaard „O neen, sir James I Dien tijd zijn we al lang te boven. Hot rijke huwe lijk van den tegenwoordigen graaf en zijn voorzichtige financieele onderne mingen in de latere jaren hebben ons uit^aH* zwarigheden verlost“, ant woordde mr. Reedy met zichtbaren trots. „Aan rente alleen hebben wij nu een zuiver inkomen van zeventig duizend pond sterling per jaar.u „Dat is een aardig inkomen/ zeide sir James op meegaand vriendelijken toon. „Ja, de dochter van dien rijken slager heeft hier den boel weer flink in orde gebracht, nadat de tegenwoor dige lord in zijn jonge jaren, door zijn woest verkwistend leven, aan lager wal was geraakt? „De overleden gravin was niet de dochter van een slager, maar van een leverancier van het leger 1“ verklaarde mr. Reedy op een toon van beleodigde waardigheid. „Dat maakt niet veel verschil. Ik bedoel geen man uit een klein vleesch- winkeltje, maar hij verkocht toch vleesch, al was het dan in het groot. Maar... het wordt al een beetje laat het verwondert me dat de reiskoets Daarom legde hij zijne hand op den arm van den plattelandsdokter on zeide ernstig „Goede vriend, ik bedoelde volstrekt geen aanmerking op uwe kundigheden of uwe behandeling van den zieke, toen ik verlof gaf om lord Asherton wijn toe te dienen. In dit geval is een macht werkzaam waartegen wij geen van beiden iets kunnen doen. Lord Asherton is opgeschreven ten doode. Laat hem hem gebruiken wat hij wil. Geef hem wijn en alles wat hij begeert, voor zoolang hij nog leeft. Dat zal niet zoo lang meer zijn en hoe langer het duurt, hoe meer hij zat moeten lijden „Denkt gij dat het niet lang meer zal duren „Dat kan niemand met zekerheid zeggen. Maar lang, neenDe een is taaier van leven dan de andere, maar niet lang hoogstens duurt het nog een week, natuurlijk moet ge hem zoo lang mogeliik in het leven houden, dat is uw plicht „0 zeker, sir JamesDaarop kunt ge rekenen? Daaraan behoeft men waarlijk niet te twijfelen. Zoover zijne wetenschap reikte, zou mr. Reedy zijn adellijken patiënt tot het laatste oogenblik in leven honden. den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in hot algemeen verschijnen ieder ingeschre vene, die niet bij onherroepelijk ge worden uitspraak van den dienst voor goed of lijdelijk vrijgesteld dan wel voorgoed?of voorloopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot of uitsluiting eerst, wanneer tegen de Ji it spraak geen bezwaar ingé bracht of beroep ingesteld is binnen den daarvoor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbe slissing is gehandhaafd. Hij, die voor den Keuringsraad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaams lengte en zoo noodig, aan een genees kundig onderzoek te onderwerpen. Hij kan echter aan den Commissaris der Koningin in de provincie het verzoek doen om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij nog niet gereed is. Ik hoop dat er geen verhindering komt in de terugreis? „Daarvoor behoeft ge niet bevreesd te zijn, sir James. In den postdienst van lord Asherton komen nooit ver hinderingen voor. Ge zult aan elk posthuis vier vergcho paarden onge tuigd vinden. Ja, ik zou er op wedden dat geen enkel postmeester aan den grooten rijksweg in het noorden den postdienst van lord Asherton zou dur ven vertragen, zelfs niet voor onze jonge koningin? „Dat stelt me gerustDo oogen- blikken zijn voor mij thans kostbaar. Ik moet telkens gaan zien naar Zijne Koninklijke Hoogheid den Hertog van Middehex. Ik durfde hem niet in kennis stellen met mijne afwezigheid uit de stad. Zijn angst en die van do geheele koninklijke familie zouden al te groot geweest zijn? „Is Zijne Koninklijke Hoogheid zoo gevaarlijk ziek'? vroeg mr. Reedy bezorgd. „Och neen, niet precies gevaarlijk, maar de jicht plaagt hem nu hier dan daar, weet ge. En de kwaal mocht eens een der edele lichaamsdeelen aan tasten, als er niet streng voor gewaakt wordt. Het is daarom noodzakelijk dat ik voortdurend op mijn post ben? (Wordt vervolgd). De Vereenigde Staten van Noord- Amorika. De nieuwe periode in het presiden- tieele bestuur van den heer Wilson kenmerkt zich op sprekende wyze. In het bijfcoridör heeft do heer Wilson van zich doen spreken door zijn voor stel tot wijziging der tarieven, van welk voorstel we de vorige maal den hoofdinhoud mededeelden. Dit voor stel had natuurlijk den protectionisten den doodschrik op het lijf gejaagd. De protectionistische muur zou immers met vrij wat steentjes verlaagd wor den. De voorstanders van bescherming hebben zich dan ook dapper te weer gesteld tegen dezen slag voor hun stelsel. Veel baat hebben lij echter niet gevonden. Ondanks hun agitatie heeft het wetsontwerp tot nog toe regelmatig de rogooringsmachine door kropen, alle tegenwerking ten smjt. De protectionisten hadden zich gevleid met de hoop, dat zoo het succes al niet was de uitslag van hun directe actie, dat dan toch een ander incident de totstandkoming van de tariefher- ziening zou verhinderen. Zij hoopten nl. dat dit wetsontwerp in de demo cratische gelederen van verschillende zijden zou worden aangevallen. Ja, velen meenden zelfs dat een splitsing in de democratische partij er het ge volg van zou zijn. Tot groote ver wondering der protectionisten en tot buitengewone blijdschap van de de-* mocraten is echter de behandeling van het wetsontwerp zeer voorspoedig ge gaan. Van de gevreesde splitsing in do democratische partij is tot groote vreugde der democraten niets geko men. De republikeinen hadden vurig gehoopt dat de onderlinge oneenig- heid zich duidelijk zou hebben afgo- teekend. Het' was voor hen een ar gument geweest om daaruit af te leiden de ongeschiktheid der democraten om als regeeringspartij op te treden. Alle verwachtingen zijn echter op teleur stellingen uitgeloopen. De discipline van de regeeringsmeerderhoid liet niets te wenschen over. En de voorzitter 2) „Maar ik dachthet verlof aan Bateman om den lord wijn te geven, terwijl ik aderlatingen, trek pleisters en gortwater heb voorge schreven, ik dacht, dat ge rekening zoudt houden met de door mij gevolgde geneeswijze.” Sir James was een slimme Schot. Met slechts weinige shillings in den zak had hij de noordelijke Hooglanden van zijn geboorteland verlaten, om aan de Theems zijn geluk te zoeken, en thans stond hij aan het hoofd der genees kundige faculteit te Londen. Stellig zou hij niet zoo spoedig in aanzien gekomen zijn, als hij niet zoo goed knust had verstaan om de huik naar den wind te hangen en naar de teekenendes tijde te zien. Ook hij had geleerd op de zwakheden der menschen acht te gevenoogenblikkelijk begreep hij daardoor, dat het geheel nutteloos was hier te redetwisten over eene behandeling die hjj verkeerd achtte I Het tweede ontbijt was afgeloopen, de reiskoets werd gereed gemaakt en de geneesheerén gingen bij den haard en spraken over de politieke gebeur tenissen van den laatsten tijd en over de aangelegenheden van Asherton. „De erfgenaam van het landgoed is zeker wel onderricht van den toe stand, nietwaar vroeg sir James. „Is dat mr. Percival Graven ?u „O ja, wij verwachten hem heden avond mr. Graven is een veelbelovend jonkman. Wij zijn trotsch op den jon gen erfgenaam, sir James „O, natuurlijk I De meeste menschen zijn trotsch op jonge erfgenamen14, antwoordde de ander droogjes. „Ge zult zeker wel vernomen hebben dat mr. Graven binnenkort zal trouwen met de dochter van lord Avonmore, nietwaar ?u „Ja, dat weet ik. Met lady Gwen- dolin Lascelles. Ik ben dikwijls geraad pleegd door de markiezin? „Betrof dat lady Gwendolin Is zij zwak van gestel ?u vroeg mr. Reedy met levendige belangstelling. De plattelandsdokter had een groot gezin te onderhouden als de toekom stige gravin van Asherton een zwak gestel had, beloofde dit voor hem iets goeds. „Ja, zij is niet sterk van gestel, zegt hare moeder; maar toch is zij bij den Keuringsraad aan het onder zoek onderwerpen. Zij kunnen boven dien op de hiervoren aangegovon wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter dooi ziekte of gebreken buiten staat zijn voor den Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met I o-- zijner zitting in te zeilden eene na 1 y_: -- -n blijkt: a. c slachtsnaam, voornamen on aan tê duiden Wegens gebreken buiten staat is voor Keuringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt ge oordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of hét^gebrek veroor- 2hakt. Deze verklaring möet de ondertec- kening dragon van twee geneeskun digen, die ter plaatse van afgifte be voogd zijn tot uitoefening van do genees- en heelkunde. In de Neder- landsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter-djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden af gegeven, wanneer ter plaatse niet moer dan één ander geneeskun dige is. Do handteekeningen van hen, die do verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk voor echt zijn ver klaard, onder bijvoeging, dat zij, door wio de handteekeningen zijn gestold,' tor plaatse bevoogd zjjn tot uitoefening van do genees- en heelkunde, dan wol dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is on- derteokend door dokters-djawa of mede önderteokend door een dokter- djawa, moet bovendien blijken, welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Strafbepalingen. De ingeschrevene, die verplicht is voor den Keuringsraad te verschijnen en niet op daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar ver schenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het geneeskundig onderzoek onderwerpt alsmede de ingeschrevene, de keuring eene geneeskundige ver klaring omtrent de lichaamsgesteld heid over te leggen, opdat de keurende geneesheeren daarmede rekening kun nen houden. Wie niet voor den Keuringsraad be hoeven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te verschijnen de ingeschrevenen, die in vrij willigen militairen dienst zijn, en verder 1°. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschreven wor den onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2°. die zich in verzekerde bewaring bevinden of die verpleegd worden in een rijkswerkinrichting, een rijksop- voedingsgesticht of een tuchtschool Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor do catagorie onder 1° vermeld 3°. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-,doofstommen of blinden gesticht Voor deze ingeschrevenen wordt door do bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaring over gelegd. 4°. die hun beroep maken buitenlandsche zeevaart of zeevisscherij buitenslands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, zich hetzij voor den Keuringsraad aan het onderzoek onderwerpen, hetzij vóór 1G Mei tot het ondergaan van dit onderzoek aan melden bij den Plaatselijken- of Garni zoenscommandant in een garnizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding, die op een werk dag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrijving voor de militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat hij oen beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Commandant hetzij schriftelijk, hetzij mondeling worden gedaan. 5°. die woonplaats hebben of ver blijf houden in het buitenland, Deze ingeschrevenen kunnen niette min, zoo zij keuring wenschen, zich. die moet worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of het geneeskundig onderzoek wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ton hoogste zeshonderd gulden. Nieuw geneeskundig onderzoek. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een ingeschrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van de beide geneeskun digen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Hot nieuwe on derzoek geschiedt voor den Militie raad, in zijn twoode zitting in Au gustus. Overigens kan van oon ingeschre vene,'omtrent wien door den Kourings raad uitspraak is gedaan, bij den Mili tieraad oon nieuw geneeskundig on derzoek worden aangevraagd lo. door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator 2o. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt in gediend door een dor onder 2°. bedoelde personen, berusten Tip aannemelijke, in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na don dag, waarop de uitspraak van den Keurings raad in het openbaar werd medogo- deeld, zijn ingeleverd bij den Burge meester der Gemeente, waar de inge schrevene, wien het geldt, voor do militie is ingeschreven. Van do inleve- ring wordt oen bewijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg heb- j ben. Indeeling bij de zeemilitie of bij der korpsen van het leger. De Voorzitter van don Keuringsraad verzamelt tijdens do zitting gegevens i omtrent do indeeling. In verband hiermede staat hot don ingeschrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou i wenschen te worden bestemd voor de i zeemilitie, voor oen bereden korps of i voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich apders gaarne zou zien toogowezen. Ook kan de ingeschrevene den Voor- zitter een schriftelijke verklaring ter f 1.25 B 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad t „1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA maakt bekend, dat de Keu ringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1914, dezer Ge meente zitting zal houden te GOUDA, in de Ambachtsavondschool aan de Houtmansgracht van af Zaterdag den 14 Juni 1913 tot en met Donderdag den 19n Juni, aanvangende dagelijks des voormiddags te 9 uur. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de hierna te noemen uitzonderingsgevallen geschieden voor den Keuringsraad de meting en het geneeskundig onderzoek naar de ge schiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht 1°. zij die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2°. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, ver meld op eene bij Koninklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blijken de vereisóhte lichaamslengte te be zitten, worden onderworpen aan het geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keurings raad worden gedeeld. Wie voor verschijnen ieder ingeschi lu: worden uitspraak van den dienst voor- -c vrijgesteld dan wel voorgoe^l?of voorloopig uitgesloten is. vrijstellii zijn bij den Keuringsraad voor de sluiting „r*x:x_ Mei afgegeven verklaring, waaruit dat de ingeschrevene met go- - -- leeftijd ziekte of den te duiden

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1