Buitenlandse^ Nieuws. Blaanenlaza-d.. Uit d.e Perc Gemengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOODA. Stadsnieuws. SIFOIST Laatste Berichten. BURGERLIJKE STAND. Telegraüsch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel le A nistnrrfan van het Representanten-Huis heeft bij de zeer ernstige debatten tusschen voor- en t 'genstanders van het wets ontwerp zooveel takt, bekwaamheid en eerlijkheid getoond, dat de leider der oppositie in een openbare zitting den heer Undorwood daarvoor heeft gehuldigd. Deze houding behoefden de republikeinen niet aan te nemen, omdat men hun in eenerlei opzicht is tegemoet gekomen, want geen enkel amendement van dien kant is aange nomen. Wat de democraten echter ook hebben gedaan om de behandeling dor wet te bespoedigen, geenszins kan hun worden verweten, dat zij daarbij van oneerlijke middelon hebben ge bruik gemaakt. De republikeinen heb ben do volle gelegenheid gehad hun bezwaren toe te lichten. Resultaten hebben echter hun bedenkingen niet opgeleverd. Thans is hot wetsontwerp bij den Senaat in behandeling, waar volgéns een Reuter-telegram uit Was- hington d.d. 9 Mei de republikeinen onmiddellijk met obstructie begonnen. Het opmerkelijkst in den strijd der protoctionisten togen tariefherziening is het stopzetten van vele fabrieken, 74 van die economische inrichtingen met ongeveer 45000 arbeiders zijn gesloten, daarmee natuurlijk een on geoorloofde pressie uitoefenende op de volksvertegenwoordiging. Als zoo danig vat ook blijkbaar presidont Wil son het op. Hij gaf daarom den mi nister van handel last do zaak te onderzooken. Intusschen gaan de protectionisten voort de Senatoren volop in te lichten over de verderfe lijke strokking die do* wet zal hebben. Ondanks al deze agitatie wykt evenwol president Wilson geen haarbreed van zijn eenmaal ingonomon standpunt af. Dezer dagen hooft oen delegatie van 10 Senatoren hem bezocht, ten einde hem te bewegen zijn standpunt inzake suiker en wolrechten te wijzigen. Volgens den correspondent van de Frankforter Zeitung ontving de pre sident de heeren zeer koel. De neer Wilson wil thans dat de democrati sche Senatoren partrjzittingon zullen houden. Enkelo Senatoren willen hieraan echter geen gehoor geven. Of ovenwol de republikeinen veel hoop behoeven te koesteren?' /Je oorlog op den Balkan. Bulgaren en Grieken. De particuliere correspondent van HaVfts te Emhra meldt nieuwe bijzon derheden betreffende do Grieksch-Bul- gaarsche botsing op 9 dezer hij Eleu- thera. De strijd begon om drie uur in den morgen en duurde tot 's middags, zonder beslissende uitslag. Toen greep de Grieksohe artillerie in, waardoor de Bulgaren moesten vluchten en de witte vlag heschen. De Grieken bleven meester van Pa- loelori, Nikissani en Morto. Do Bulgaarsche verliezen bedragen 250 dooden, verscheidene honderden gewonden en 80 gevangenen. Ook vie len twee kanonnen in handen der Grieken. De regeeringspers meent, in haar bespreking der incidenten, dat deze geen invloed zullen hebben op de ge zindheid der respectieve regoeringen, dio besloten zijn om alle geschillen in der minne te schikken. DtrrSOHLAND. Te Hannover was Dinsdag een in breker, die door den huisheer bij zijn werk was verrast, na dezen neerge slagen to bobben, in een keldor ge vlucht, die hij barricadeerde de politie hield hij door revolverschoten op oen afstand. Ten slotte riep men de brand weer te hulp, die don kelder onder water spoot. Toen de man zag, dat allo kans op ontkomen verkekon was, schoot hij zich dood. Schoeps-ongeluk. De torpodoboot S 148 hield gisteren by Helgoland mot do open-zoevloot oefening. Ten gevolge van een man kement aan de machine werden een machinist on een stoker gedood een asp.-ingenieur, oen machinist-leerling on een bootsman werden ernstig ge wond. De moord op oen schooljongen to Berlijn. Uit Berlijn wordt d.d. 14 Mei ge seind Onder ornstige verdenking van den moord op den schooljongen Kïaehn gepleegd te hebben, is do dertigiarige bediende Joseph Ritter in hechtenis genomen. Het staat vast, dat deze veel omging met jongens van den leeftijd vait den vermoorden knaap. Hy heeft Klaehn leeren kennen in een winkel in de Lützowstrasse, waar déze bood schappen de»d. Rittor heeft, nadat een huiszoeking zeer bezwarende dingen voor hem aan het licht had gebracht, een volledige bekentenis afgelegd. Hij beweert, dat de knaap geld van hem wilde afdrei gen. Daarop heeft hij in zijn angst den knaap geworgd. Fbankkijk. De thans in Frankrijk aangekomen man uit Indo-China bevat berichten omtrent de hom-aanslagen welke daar op 4 April hebben gehad. De verhalen komen overeen met hetgeen daarom trent destijds reeds gemeld is. Op 14 April werdeiKj»p een van Hongkong komen stoomschip vier kis ten met bommen van zeer groot uit werkingsvermogen in beslag genomen. De bommen waren geadresseerd aan personen in de provincie Hadong. Te Saigon is verder een Chineesch groothandelaar gevangen genomen, onder beschuldiging, dat hij sedert lan gen tijd zijn landgenooton tegen Frank- ryk had opgeruid. Een uitkomst voor dakloozen. Het bekende Fransche Senaatslid Bórenger, aan wien het Fransche volk reeds vele liefderijke bepalingen dankt, trekt zich thans het lot aan van de groote gezinnen, aan yrelko, zooala men weet, Cochon op zoo'n rumoe rige en daardoor niet aan iedereen sympathieke wijze hulp verleent Bó renger voelt ook de moeilijkheid van het vraagstuk van den bouw van goede woningen, dat hij niet zoo ge makkelijk op te lossen acht, maar in afwachting van die oplossing wil hij den ongelukkigon tijdelijke hulp ver schaffen. In een Bchrijven in den Matin" wekt hij op tot den bouw van vele tijdelijke toovluchten voor deze dakloozen, al zonden het slechts houten loodsen zijn. De gemeenten hadden dan kosteloos terreinen be schikbaar te stollen en zoo waren de dakloozen tijdelijk geborgen. Tegelijk beveelt hij een aantal maatregelen aan tot veïzorging van de kinderen dezer dakloozen. Reeds kan hij rekenen op den steun van vele vereenigingen en oen subsidie van de stad Parijs. Thans stuurt hij zijn donkbeeld de wereld in en dat hy practisch wil werken, be wijst wel ae volgende speculatie op de menschelijke ijdelheden: Aan ieder der eerste 30 inschrijvers voor de som van 20.000 francs wordt beloofd, de beschikking over een aan de te stich ten tehuizen, dat zijn naam zal dragen. Eüoeland. De W. S. P. U. Dinsdag is het proces togen de leidsters der W. S. P. U. voortgezet. Mevrouw Drummond was nog altijd ziek. Volgens de dokter, die haar be handelde zij een operatie moeten on dergaan, 'tdoch zou zeker nog wel een veertien dagen duren, voor zij voldoen de hersteld was om deze te kunnen doorstaan. En dan zou er zeker nog. wel een 4 of 5 weken verloopen vóór zij weer ter terechtzitting kon verschy- nen. Het adres van do inrichting waar mevronw Drummond werd verpleegd, weigerde hy bekend te maken uit vrees, datdeze inrichting door het publiek geboycot zou wordenWat zeker kenmerkend is voor de vüandige stemming van het Londenscbe pu bliek tegen de strijdbare kiesrechtvrou wen. De dokter was echter wel bereid het adres voor Bodkin, den rechter van instructie, op een papiertje te schrijven. Waarmede deze genoegen nam. Verschillende getuigen werden gis teren gehoord. O. a. mevr. Kathleen Mary Strange, de mede-eigenares van het door de kiesrechtvrouwen in asch gelegde thee paviljoen in Kew Gar den. Zy verklaarde dat zij na den brand naar het bureau van de W. S. P. U. in Kingsway was gedaan, om daar mevr. Drummond eens flink de de waarheid te zeggen. Deze echter was niet te spreken geweest, mei. Kerr had haar te woord gestaan. Zij had deze toen vorweten dat de kiesrecht vrouwen met haar brandstitMing»niet de Regeeririg hadden getroffen, maar haar, de eigenares en de veertig tot vijftig vrouwen, die zij in haar dienst had, en die nu broodeloos waren ge worden. Waarop mej. Korr had ge antwoord „Het spijt mij erg voor n on uw medo-eigenaros, maar u heeft een te persoonlyken kijk op de din gen.....'. Ik twijfel niet of uw vrouwen zult binnen kort blij zijn, dat zij ons helpen...... Waarop mevr. Strange weer antwoordde, dat miss Kerr wel anders zou gesproken hebben, wan neer zij gezien hadden hoe die arme vrouwen stonden te kijken, toen zij het paviljoen in vlammen zagen op gaan Verder brachten detectives van Scotland Yard aan het licht, dat de W. 8. P. U. ook yverig met medal jee werkte. Men had er met 't opschrift: „voor dapperheid", „hongerstaking", „geweldige (voeding". De laatste wa ren de duurstezij kosten 1 pond per stuk. Volgens den fabrikaat had hij in 't geheel 800 medaljes aan de vereeniging geleverd Zwitserland. De broodprijzen. Gisteren heeft te Bern een confe rentie plaats' gehad, waaraan tal van leden van den Zwitserschen Bondsraad deelnamen, om de mogelijkheid te be spreken oener betere en billijker brood- verzorging in Zwitserland. Beraad slaagd werd over vermindering van de graanvróchten van Genna, billijke beleening door den Bond op graan voorraden te verstrekken, inrichting van nieuwe groote voorraadmagazijnen in het noorden van Zwitserland en bevordering van den den graanbouw in eigen land. Ten gevolge van deze conferentie zullen binnenkort belang rijke voorstellen van den Zwitserschen bondsraad te wachten zyn. Tweede Kamerverkiezing. Naar het Hbld. verneemt heeft het algemeen vrijzinnig verkiezingscomitó te 's Gravenhage aangewezen tot ean- didaat voor de Tweede Kamer in de vacature-Verhey den heer J. H. Lason- der, secretaris van de kiesvereeniging Rotterdam en thans ook secretaris van het vrijzinnig verkiezingscomitó te Rotterdam. De heer Laso'nder is hoofd eener oponbare lagere school. Stil werken. De Stichtsche Courant legt in haar nummer van 9 Mei 1.1. de zwakheid, die de Coalitie voelt, vrij onomwonden bloot. Ze geeft het advies tot „stil werken". Het publiek debat heeft haar sympathie nietde weifelaars krijgt men daar toch niet te zien, en die worden dus niet omgepraatop de publieke vergadering komen volgens dit anti-revoTutionnair orgaan alleen „de mannen, die beslist rechts en be slist links staan, en die, juist omdat ze beslist zijn, in oen politieke rede belang stellen en ook graag een debat hooren, niet om door dat debat te leeren hoe ze stemmen moeten, maar omdat het hnn vermaak geeft en hun f eestdrift opwekt, wanneer ze hooren, oe de tegenpartij er van langs krijgt." Maar na deze wijsgeerige opmerking, komt de Stichtsche weer op den be- ganen grond, en komt dan ook de aap uit de mouw. We lezen toch verder „Daarom, gelijk een bezielende rede zeer zeker goed werkt, en den moed en den ijver aanvuurt, zoo kan ook een debat dat doen. Maar dan moet wie debatteert, ook tevoren overtuigd zijn, dat hij 't zoo zal doen, dat zyn eigen partij er voldoening over zal gevoelen en er door gesterkt zal wor den. Wie daaraan twijfelt, dodt beter niet te dobatteeren, aldus loopt hij gevaar takkenbossen aan te dragen voor 't opvlammen van het verkie- zingsvuur der tegenpartij." Om tot de conclusie te komen, dat het beter is zich geheel te werpen op het huisbe zoek. Uit het water aan de Spuihaven te Dordrecht is een zak opgehaald, waarin zich het in vergevordenden staat van ontbinding verkeerende lijkje van een pasgeboren kindje bevond. Men seint uit Roermond Aan het station Vlodorp is de hulp remmer S. door een voorbijkomenden trein'overreden en gedood. Drank-ellende. Te Eexterveen is de vrouw van den arbeider P. K. door overmatig gebruik van sterken drank overleden. Zondagavond heeft de kellner J. J. S., uit Rotterdam, tijdelijk werkzaam in het hotel Willems, aan het Gedempte Zuiderdiep te Groningen, den koopman M. T. met een revolverschot aan wang en hals niet ernstig verwond. S. be weert te hebben gehandeld uit zelf verdediging tegen twee personen, die hem zouden hebben aangerand. Sigarenfabrikanten. Gisteren werd te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer A. M. Hioolen, de jaarvergadering gehouden van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland. Gekozen werden ala leden van het dag. bestuur de heeren J. Rulofs te Amsterdam en H. Buhrs te Deventer. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit per 31 De cember 1912 met een voordeelig saldo ad f 424.42. Het scheidsgerecht voor de beslech ting van geschillen tnsschen fabri kanten in zake „Gedeponeerde Merken" werd samengesteld uit de heeren A. H. Hioolen, H. Buhrs, R. Oswald, B. J. Baars en M. J. F. Meiner. Overeenkomstig het voorstel van de Utrechtsche Vereeniging van Sigaren fabrikanten werd besloten den heer G. L. M. Hagen te Utrecht een boete op te leggen groot f 2000 per week zoo lang de uitsluiting duurt na 14 April 1913. Besloten werd zoo noodig jhr. rar. K. J. Schrorer te Utrecht op te dragen in rechten voor het Verbond op te treden. Een merkwaardige dorpikerk. Tot de oudste en merkwaardigste dorpskerkjes behoort het oude gods huis der Ned. Hervormde gemeente te Oudega, een dorp in de nabijheid van Drachten. Oudega was eertijds hoofdplaats van Smallingerland. De kerk dateert voor 't grootste gedeelte uit het laatst der 12e, begin de 13e eeuw en hoewel niet meer ge heel in haar vroegeren toestand, is zij toch een belangrijk*gebouw, zoowel uit een oogpunt van schoonheid als van oudheidkunde. In de kerk vindt men een vijftal fraaie gebrandschilderde glas-in-Iood ramen met de wapens van verschil lende Friesche adellijke families, ver vaardigd in 1717. De toren is met een gemetselde, pyramidevormige spits afgedekt. Oder den toren vindt men een blok, een martelwerktuig, waarin misdadi gers werden opgesloten, in vrij goeden toestand bewaard. Het gebouw verkeert, jammer ge noeg, in een bouwvalligen toestand, voor een groot deel een gevolg van het onoordeelkundige aanbrengon van veranderingen, waardoor de constructie veel leed en verder door onvoldoend onderhoud. Het uiterlijk schoon van het gebouw werd door hen, die deze werkzaamheden leidden en uitvoerden, niet gevoeld en verdween dan lang zamerhand ook geheel. Kerkvoogden der Ned. Ilerv. Ge meente besloten echter onlangs gelden bijeen te brengen om tot restauratie over te kunnen gaan en droegen den architect G. J. Veenstra te Leeuwar den op een restauratieplan te maken, teneinde daarna in overleg te kunnen treden met rijk en provincie om van hen hiervoor subsidie te krijgen. (Leeuw. Ct.) Een auto te water. Te Ouderkerk a/d. Amstel reed gis terenavond omstreeks 7 uur een auto bestuurd door een dokter, die onder richt kreeg in de behandeling van een auto, op den Amstel nabij Ouder kerk te water. De inzittende personen werden gered. Daarna werd de be schadigde auto op het droge gebracht. Ernstig ongeluk. Op Pinksterzondag heeft te Rome een ernsj^g ongeluk in een vuurwerkfa briek plaats gehad. Zooals gewoonlijk zou op den eersten Zondag in Juni de jaarlijksche beroemde „Girandolo" op den Pincio worden afgestoken. De daarvoor bestemde benoodigd- heden, die in de vuurwerkfabriek lagen opgestapeld, geraakten Zondag plotse ling in brand en ontploften, met ver schrikkelijk geweld, terwijl de fabriek in de lucht vloog. Onder de puinhoopen werden later de lijken van vier arbeidsters en een arbeider te voorschijn gehaald. De,,fabriek bevindt zich op dezelfde plaats waar jaren geledon het fort Por- teze, waarin zich de militaire kruit magazijnen bevonden, eveneens in de lucht vloog. De eigenaar van de Franciskaner- brëu, in de Warmoe^straat te Amster dam, is het slachtoffer geworden van een reeks diefstallen, door zyn buf fetchef en een. kellner gepleegd. Een nieuw benoemde kellner ontdekte, toen hem de opdracht was gegeven om op le letten, dat de buffetchef telkens aan zijn medeplichtigen kellner een hoeveelheid koperen wisselpenningen overhandigde, waarmede de kellners gewoon zijn aan het buffet te betalen. De patroon deed nu aan de andere kellners koperen penningen geven, die een kleinigheid afweken van die welke de verdachte kellner kreeg. By de inwisseling bleek het bedrog en beiden hebben ten slotte, naar het Hbld. meldt, bekend. De heer Harig begroot de schade door hem geleden op ongeveer f 1500. Men meldt nit Koewacht: Zondag 4 Mei jl. werd zekeren A. v. H., wonende alhier, terwijl hij te Moerbeke (België) liep te wandelen door een onbekend persoon een stoot in de zijde toegebracht, welke Btoot bij nader onderzoek een messteek bleek te zijn. Genoemde v. H. is aan de gevolgen van dien messteek overleden. De dader van deze lafhartige mishandeling is tot op heden jammer genoeg nog niet ontdekt. Zondag verrichtten twee des kundigen in tegenwoordigheid van de justitie uit Middelburg de sectie op het lijk van den verslagene. Gouden jubileum van het Christelijk Nationaal Zendingsfeest. Omtrent het 50* feest, dat D. V. Woensdag, 2 Juli a s. zal plaats heb ben op het Koninklijk landgoed Raap horst nabij station Voorschoten kunnen wij mededeelen, dat de volgende spre kers hopen op te treden: Dr. L. Heldring, Pred. te Amster dam, Openingsrede; I. A. van Balen, Zend. der Utr. Zend. Verg op Nieuw Guinea; J. W. Breukelaar, Pred. te ZaandamC. W. Blijd, Neger Pred. en Leeraar der Evang. Broeder Ge meente te Paramaribo; D. Orommelin, Zend. van het Ned. Zend. Genoot schap te ModjorvarnoW. Dunnebier, Zend. van het Ned. Zend. Genoot schap in de MinahassaJ. W. Gunning, Zendingsdirector te Rotterdam C. F. Gronemeijer, Em. Pred. te Utrecht; H. Kaajan, Pred. te Rotterdam; M. Lindenborn, Director der Ned. Zen- dingsvereeniging te RotterdamG. Mansvelt, Pred. te AmsterdamP. J. Molenaar, Pred. te 's Gravenhage Dr. P. Plooij te Leiden Dr. J. Th. de Vis ser, Em. Pred. te 's Hage G. W. Vun- derink, Pred. te Haarlem G. H. Wage naar, Pred. te Rotterdam Dr. B. Wie- lenga, Pred. te AmsterdamP. van Wijk, Pred. te AmsterdamDr. C. F. Callenbach, Pred. te R'dam, Sluitrede. Japan zal ter gelegenheid van den verjaardag van den Mikado op 13 Augustus nieuwe postzegels krijgen. Er zijn drie verschillende teekeningen, een voor de waarden van 5 Rin, 1, 1% 2, 3, 4 en 5 Sen; een tweede, in grooter formaat, voor de waarden van 10, 20 en 25 Sei> en een dlrde, die in twee kleuren verschijnt, voor de waarde van 1 jen. De 5 en 10 jen van de tegenwoor dige reeks blijven in omloop. (N. R. Crt.) Zitting van 14 Mei 1913. De volgende personen werden ver oordeeld F. P. te Zevenhuizen f 1 subs. 1 week tuchtschool, H. V. te Rotterdam f 2 subs. 2 d., J. W. F. te Benthuizen f 1 subs. 1 d., A. K. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d., A. Z. te Boskoop f 0.50 subs. 1 d., J. v. 0- te Reeuwijk f 2 subs. 2 d., A. V. te Reeuwijk, W. v. d. S. te Hazerswoude, D. v. G. te Boskoop, H. H. te Reeuwijk en G. L. te Bergschenhoek ieder f 1 subs. 1 d. allen wegens 's nachts fietsen zonder licht. F. V. woonplaats onbekend f 2 subs. 1 d. wegens te Gouda zonder ver gunning het bedrijf uitoefen van lied jeszanger. J. F. te Gouda f 1 subs. 1 d. wegens te Gonda zitten op zijn hondenkar in de gemeente. M. A. H. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtschool wegens te Gouda op straat met een voetbal spelen. P. 0. v. d. H. te Gouda f 3 subs. 2 d. wegens dronkenschap de orde ver storen. A. V. te Gouderak vrijspraak we gens het verkeer op den openbaren weg belemmeren. L. B. te Zevenhuizen f 3 subs. 2 d. wegens een op den openbaren weg geplaatst voorwerp niet verlichten. J. H. te Nienwerkerk a/d. IJsel f 10 sobs 3 d. wegens dieren noodeloos pijnlijk vervoeren. C. J. A. te Waddinxveen f3Xf& subs. 3 X 2 d. met vrijspraak van onbewezen gedeelte der aanklacht we gens niet in het bezit zijn van een arbeidskaart lijst en register. A. P. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d. wegens niet in het bezit zijn vaneen arbeidsregiBter. J. S. te Reeuwijk f 5 subs. 4 d. met verbeurdverklaring en bevel tot ver nietiging van het geweer wegens in gesloten jachttijd zich met gelads» schietgeweer in het veld bevinden. K. v. R. te Reeuwijk f 20 subs. 4 d. met verbeurdverklaring en bevel tot vernietiging van het net wegens po gingen aanwenden tot het vangen van kievitten. G v. d. W. huisvrouw van P. L. te Reeuwyk f 10 subs. 10 d. wegens zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken. K. B. en J. K. te Boskoop ieder f 0.50 sabs. 1 d. wegens een honden kar gebruiken zonder inachtneming der voorgeschreven voorschriften. W. G. en A. F. R. te Gouda ieder f 1 subs. 1 d. met verbeurdverklaring van den hengel wegens visschen zon der vergunning. j, C. V. te Gouda r 1 subs. 1 d. weaens fietsen zonder bel. A. v. d. B. te Gouda f 0.50 subs. d wegens bij het fietsen een ander signaal gebruiken dan een bel. j i. te Nieuwveen f 5 subs. 3 d. wegens in de Gouwe op verboden plaats aanleggen. H. H. te Gouda f O.oO subs. 1 d. wegens te Gouda rijden over het met klinkers bestraat voetpad. J. de J. te Gouderak f 1 subs. 1 d. wegens te Gonda de Groenendaal in draf berijden. J. de H. te Gouda f 2 subs. 2 d. wegens te Gouda niet de bevelen op volgen van den brugwachter. O. W. te Waddinxveen f 0.50 subs. 1 d. wegens te Waddinxveen een trek dier aan een lantaarnpaal vastmaken. H. v. H. te Gouda f 1 subs. 1 d., J. N. te Gouda f 2 subs. 2 d., G. J. G. te Gouda f 1 subs. 1 d., J. V. te Moordrecht f 2 subs. 2 d., A. A. te Waddinxveen f 1 subs. 1 d., P. G. C. R. woonplaats onbekend 2 X f 5 subs. 2 X 3 d., A. v. H. te Gouda f 1 subs. 1 d. en K. v. L. te Rotterdam f 1 subs. 1 d. allen wegens openbare dron kenschap. C. v. W. te Waddinxveen 1 dag hechtenis en 0 maanden plaatsing in een Rijkswerkinrichting wegens open bare dronkenschap bij 4e herhaling»' H. L. te Gouda f 1 subs. 1 d. met- verbeurdverklaring en bevel tot ver nietiging van den hengel wegens vis schen met verboden vischtuig. GOUDA, 15 Mei 1913. Statenverkiezing. In de gisterenavond in een boven zaal der Sociëteit „De Réunie" ge houden vergadering van de Vrijzinnige kiesvereeniging „Burgerplicht" zijn voorloopig candidaat gesteld voor do Provinciale Staten de heeren II. J Nederhorst Sr. alhier. 0. van dor Gies- sen Jr. Krimpen a/d. IJsel en K Schouten Roogendijk, Woerden. In de Maandag 19 dezer te houden vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging in het district Gouda zullen de definitieve 'candidaten wor den gekozen. Kantongerecht. Ons vischwator. De Ned. Hengelaarsbond heeft langs in hoogste [instantie doen uit maken of de Bergsche plassen als openbaar vaarwater en dus als visch- watermoet worden aangemerkt of niet. Dat pleit is toen niet ten gunste der hengelaars beslist. Nu was gistermor gen een dergelijke zaak voor het kan tongerecht aanhangig. Het water waar het thans om ging was het boezem water in den Bleiswijkschen polder. Een rijksveldwachter had een hen; laar daar geverbaliseerd en nu kwi als gemachtigde van den overtreder ae penningmeester van den Hong< laarsbond dat water als vischwater verdedigen. Op de kaart van Schieland werd de situatie nauwkeurig nage gaan de verbalisant en getuigen ver klaarden dat het boezemwater niet bevaren wordt dan alleen door plat boomde vaartuigen en dan uit nood zaak voor lossing ter plaatse, dat de grootste diepte 1.40 M. bedraagt, op grond waarvan zij kwamen tot hun overtaiging dat in bedoeld water niet mag worden gevischt. De ambtenaar O. M. releveerde verband met deze zaak de quaestie aangaande de Bergsche plassen en kwam tot de conclusie dat zich hier dezelfde toestand voordoet. Daar het hier gaat om het recht van het spel en niet om de knikkers, eischte de ambtenaar fO.60 met verbeurdverkJa- n°rLVan ^6n *n beslaggenomen hengel. De gemachtigde van gedaagde voer de aan dat in bedoeld water benrtdienst wordt onderhouden en ttraks een motor in de vaart komt. De uitspraak werd bepaald op 28 Mei. Door den agent Negrijn was proces- TWbaal opgemaakt tegen G. H. T., Wauffeur van den heer de G., die te groote snelheid met een auto jjjygröden op het gedeelte tusschen Kleizregbrog en de spoorbaan. De •gent had geconstateerd dat met groo- *n®lheid dan 26 K.M. was gereden. Dit de verklaring van den verbali st bleek dat hoewel 15 K.M. als •Delheidsmaximum is aangegeven, in «eze gemeente niet wordt bekeurd lDdJen de snelheid minder dan 25 K.M. bedraagt, zulks in verband met de noodzakelijke snelheid van sommige autos door samenstelling hunner mo toren, welke snelheid dan onafhanke lijk is van den wil van den chauffeur. Hier was echter de 25 K.M. over schreden. Beklaagde verweerde zich door te zeggen dal die snelheid onmogelijk kon zijn bereikt. Met het oog op de meer dan er gerlijke wijze, waarop bekl.'s patroon tegen de politie was opgetreden, eischte de ambtenaar f 10 boete subs. 5 d. h. J. v. O. was op een der polder wegen in woeste vaart op een aVond met een bespannen dogcart zonder licht op kom aanrijden, waardoor hy een van tegenovergestelden kant aankomenden wagen aanreed en be schadigde. De bestuurder van dien wagen N. Grabbo uit Alphen a. d. Rijn had nog gelukkig uitgehaald, waar door een zeer ernstig ongeluk was voorkomen. Daar bekl. nog al eens misbruik maakt van sterken drank, waaraan ook dit ongeval te wijten moot zijn, eischte de ambtenaar O. M. f 15 boete subs. 10 d. h. j De uitspraken dezer zaken werden bepaald op 28 Mei. Het conflict in de Sigaronindustrid. Het verbond van sigarenfabrikanten heeft heden ann de werklieden-orga nisaties bericht dat de looneischen, welke thans door die organisaties in gematigder vorm zyn gesteld, aanlei ding kunnen geven tot beëindiging van het conflict. Het Verbond wenscht nu met de werklieden-vereenigingen opnieuw to conffireoren op 19 Mei a. s. te Utrecht. Boskoop. Gisteravond 14 Moi had in de zaal van Hotel Klaassen om acht uur de aangekondigde politieke voordracht van Mr. Dr. J. van Best namens de R. K. K. V. „Ons Belang" plaats. „De Tariefwet" was het onderworp. De heer Lünneraan opende de ver gadering met een welkomswoord en verzoek om stilte, waarna hij het woord gaf aan don heer Van Best. De spreker behandelde de tarief hervorming als een economische rege ling en belastingheffing. De eerste vraag is „Zal de Tarief- wet den Nederlandschen handel bena- deelen." De tweede„zal de land^ü^uin] bouw een zware slag krijgen." De derde: „heeft de Nijverheid pro tectie noodig." De vierde: „zal er een nieuwe druk ontstaan op hen die de zwakken zijn.'l Spreker noemde het onjuist, dat invoerrechten iets nieuws zijn, wijl hebben reeds een fiscaal invoerrecht! Dit brengt reeds beduidend meer op dan het voorstel Kolkman op zal brengen. Daarom hebben allen die tot] het oude invoerrecht hebben meege werkt het recht niet, tegen het tarief- ontwerp van Mr. Kolkman te zijn. In het algemeen kent men in Nederland aan den handel een te groote plaats toemen vergeet ook dat onze handel is een troetelkind van protectie en dat hij door protectie geworden is wat hij lis. Hij is de vrucht van ons koloniaal stelsel, dat eenige groote steden tot uitsluitende markten maakte en de kooplieden dwong, daar ter markt te komen. Sinds dat veranderd is heeft men den stapelhandel verminderd. En daardoor heeft Rotterdam Amsterdam kunnen overvleugelen. ■Daarom is nu de vrees voor Rotter dam de ornstigste vrees die men koestert. Echter wanneer in Nederlancl landbouw en nijverheid niet tot grooter bloei komen, dan zal door het vrij handelssysteem Rotterdam worden verminderd, daar het Duitsche kanaal ontwerp eens tot werkelijkheid zal komen. Voor de agenten behoeft men ook niet te vreezen, want als ze geen agenten van een buitenlandsche onder neming meer zijn, worden ze agenten van Nederlandsche huizen. Voor land- en tuinbouw is evenmin te vreezen als voor den handel. De wei dienen jaren te beduiden. De vrees voor een tarieven-oorlog is belachelijk. Zwitserland, Frankrijk en Italië hebben een poos een tarief oorlog gevoerd, maar die is allang voorbij. Er is niets te vreezen van het tarief De Elberfelder Kamer antwoordde: We raden jelui aan dat je je Neder landsche agenten, reizigers en klanten bewerkt, dat de ryksregeering het ontwerp verwerpt." De rijksregeering echter zal voordeeliger conditiën be werken als de wet ereenmaal is. De groote vraag die alles beheerscht, werktuigen die daar gebruikt worden ienen jaren en het heeft dus niets is de vraag van de prijsstijging. Daar mee vereenigt zich de vraag „zal onze nijverheid er beter ondergaan." De nijverheid moet beschermd worden, wanneer andere landen ons vrijhtmdel- systoem niet met vrijhandel beant woorden, want anders gaat ze eronder. De export» jj verheid moet door pro tectie geholpen, zich in het land een basis maken en voor do overproductie een afzetgepied in het buitenland zoeken. Dat het loon niet verhoogen zou is een dwaling van de Sociaal-democraten. Nederland moet niot steeds met open deur staan en zich overal de deur voor do neus dicht laten gooien. Waarom moet Nederland voor vrij handel zijn Omdat het onzin is alleen zich te ontwapenen in dei economi schen strijd Nadat de rede van Mr. Dr. van Best geëindigd was, nam de heer Jos. van Veen uit den Haag het woord. Deze spreker zeide van de kleine zaken af te zien en do quaestie als zoodanig in het hart te willen grypen. Hij zotte uiteen, dat do belasting-politiek van rechts en de belasting-politiek van links thuis komen in twee verschillonde levensopvattingen, die hierin tegen over elkaar staan, dat bij rechts de enkeling er is voor de gemeenschap voor hen die haar beheerschen (mid- deneeuwsche gozags-organisatie) en bij links de bedoeling voorzit het individu zooveel mogelijk naar voren te brengen en kans van leven te geven, om uit do gezamenlijke streving der natuurlijk met elkaar samenlevende menschen don bloei van hot geheel te bevordoren. Links spreekt van „les droits de l|homme" met gevoel van sociaal-idea- lisme, terwijl rechts daarin een soort vloek hoort. Krachtens het respect eischtmenvan de overheid, dat de be lastingen zyn op draagkracht on daar aan evenredig, en dat zij controleerbaar zijn. Wanneer iets van deze vereischten ontbreekt, dan komt daardoor een on rechtvaardig element in do belasting heffing. De evolutie van het geestelijke en zedelijke leven wil langzamerhand wegdoen alles wat er aan ontbreokt. Met de methode van rechts meegaan zou echter deze zedelijke belasting- politiek door onafzienbaren tijd vertroe belen en verhinderen, want de tariefs herziening, die niets anders is dan een indirecte belasting van heel leelijk soort is niet op de draagkracht, niet naar draagkracht, niet controleerbaar en speculeert op de kortzichtigheid der eenvoudigen met evenveel gemak, als zij met bedilzucht ingrijpt in de vrije beweging der sterken, die èn op industrieel- ón op land- en tuinbouw- èn op handelsgebied de kracht van ons land zijn en daardoor allen ten zegen. Het schynt, dat het tarief- ontwerp slechts beoogt, de zwakke krachten te steunen van tweede rangs industrieelen uit de duistere binnen landen van Brabant. De spreker antwoordde op het een en ander en daarna sloot de voorzitter met een woord van dank aan spreker en debater de vergadering. MARKT BERICHTEN. Gouda. 15 Mei 1913. GRANENOnveranderd Tarwe: Zeeuwsche 10.25 10.50 mindere dito 9 50 A 10.Afwijkende 9.— Jl J 9.40. Polder 8.25 d 8.75. Rogge Zeeuwsche ƒ7.75 A 8.Polder 7.k f 7.50. Buitenlandsche per 70 kilo 6.50 a 7 GerstWinter ƒ675 a 7.25. Zomer -.r*- k f Che valier 7.75 k 8.2 Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,75 k 6.25. Haver per H.L. 425 k 475 Per 100 kilo 8.50 k 9 50. Hennepzaad Buitenlandsche per 50 Kilo 7.25 k 7 75. Kanarie zaad 20.k 22.—. p. H.L. Karwij- zaad per 50 Kilo k Kool zaad 16 4/ 18.per HL. Erwten: Kookerwten 11.— k 12.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo ƒ675 k 7.25 Boonenbruine boonen 12,— k 14.—. witte boonen k Paardenboonen 7.50 a 8.Duiven- boonen 7 50 k 9.Mais per 100 KiloAmorikaansche Mixed 6.75 A 7.25. Kleine ronde 8.— k 8.50. Veemarkt. Melkvee red. aanvoer. Han del vrijwel en prijzen overdreven hoog. Vette varkens, goede aanvoer, handel matig, 25 k 27'/, ct. per hall K G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vrywel, 25 k 27 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel2. k f 2.40 per week. Vette Schapen, weinig aanvoer, handel riug, k Lammeren, groote aanvoer, handel vrijwel ia.— k 16. Nuchtere Kalveren, goede aanvoer, han del vlug 10.k 17. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 16 k 28.— Kaas, aangevoerd 186 partijen, handel vlug. ie kwal. 3.1— k f 32 50. ade kwal 28.- k 30.-. _v Zwaardere 32.50 k Noordhollandsche a Boter goede aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.20 k f 1.30. Weiboter 1,— k /uio. Voetbal. Wij ontleenen aan de Offic. Med. van den G. V. B. Do jaarlijksche algemeene vergade ring zal vermoedelijk worden gehou den op Zondag 25 Moi a.s. Het programma voor de serie-wed strijden tusschen de elftallen van de Dordtsche, Goudsche, Leidsche en Rot- terdamsche voetbalbonden is aldns vastgesteld a- 107,-11'/, R. V. B.-L. V. B., J. E. A. van Kasteel. b. 12—1. G. V. B.—D. V. B., D. Schutte. c. 23. Verliezer a.Verliezer b., J. G Ban. d. 3—472- Winnaar a.—Winnaar b., A. J. Bronkhorst. Aan den G. V. B. is opgedragen voor rekening van de 4 bonden een zilveren wisselprijs aan te schaffen. Aan het winnende elftal en den ver liezer in den eindstrijd wordt een herinneringsmedaille aangeboden. Hot Algemeen Neder!andsch Sportblad geeft verschillende foto's van de studentenroeiwedrijden op de Zweth, een speelkiek van den wedstrijd R. F. C.Amstel, de wedstrijden op den wielerbaan, enz. OVERLEDENA. Lexmond, echtg. van 0. Streng 39 j. Bij kon. besluit is met ingang van 13 Mei benoemd tot assistent bij de Rijks-Serum-inrichting te Rotterdam de hoer Dr. K. Biichli alhier, onder toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als tijdelijk assistent van don districtsveearts te 's Gravenhage en als rijks kourmeoster in bijzonderon dienst. De spoorweg van Bagdad. Berlijn, 14 Moi. In Duitsche regoe- ringskringen gaat het gerucht dat de onderhandeling tusschen Engeland en Turkije vlotten 011 dat er alle roden bestaat om fco gelooven dat zij zooda nig zullen verloopen dat de Duitsche belangen niet benadeeld zullen worden. Olympische spelen. Athene, 13 Mei. Het comité van de Olympische spelen, hoeft besloten dat deze spelen plaats zuilen hebben in de lente van 1914. Dit bericht is in alle Atheensche kringen met geestdrift ontvangon. De aanstaande spelen zul len Griekenland groot en overwinnend zien. Vreemde aviateurs zullen worden uitgenoodigd deel te nemen aan het internationale concours van aviatiek gedurende do Olympische spelen te houden. Grensregeling Rusland en China. Londen, 16 Mei. Uit goede bron wordt medegedeeld dat voor korten tijd een overeenkomst van groot be lang tusschen Rusland en China on derteekend is. Het noordelijk deel der Moragata zal volledige autonomie krijgen. De grensqnaestie zal definitief worden ge regeld. Oorga zal hoofdstad w#rden van den nieuwen staat, terwijl China daar ter plaatse een diplomatiek vertegen woordiger zal aanstellen. Visscherschuit vergaan. Pabtjs, 15 Mei. Uit de Remnes wordt gemeld dat de naar IJsland vertrokken visschersboot Tourmante waarschijnlijk met man en muis is vergaan. Twee schepen van den Franschen Staat zijn vertrokken om het schip te zoeken. De visschersboot heeft een bemanning van 26 koppen. GOUDA. GEBOREN: 13 Mei. Bernardus Gijsbertus, ouders W. Bakker en G. M. van Leeuwen. 14 Mei. Cornells Johannes, ouders P. Looyaard en A. van Barlingen. Johannes Cornell's, ouders A. L. van der Hoorn en A. G. van den Berg. Hendrika Johanna, ouders K. Noorlander en J. Anderson. GEHUWD 14 Mei. A. Hoek en A. Broekhuisen. A. Perdijk en E. Bloot. G. Korenhof en P. H. S. de Jong. J. B. Jansen en C. M. Laurier. W. C. Blonk en G. van der Want. W. L. Broer en F. van Leeuwen. OVERLEDEN13 Mei. Bernardus A. Burger 18 j. 14 Mei. Neeltje van Dam Domburg, echtg. van C. Man schot 51 j. f REEUWIJK. GEBORENMargaretha Geertruida ouders P. C. van Kempen en N. de Bruin. GEHUWDA. Zuidam met J. J. Moraal. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 te Horta, laagste stand 754.0 teBiaritz. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordoostelijke tot noordwestelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, iets koeler. VAN DEN 15 MEI 1913. Mu.ts!rruilli:rii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 77% Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. 84% Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 62% Russische Obl. 1906 5 pet. 100% ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. 85 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 90 ld Obligatie 60 Emis sie 4 pet B415/i H .1 apan. Obl. 1899 4 pet. 81 '/j- Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pot. 48%, Brazilië. Funding Lee ning 5 pet, 1037/m d. Obl. 1889 4 pet. 80% Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 68% IU uk- en Credict-fnatel- linffen. Ned. Bankaandeelen 224*/, IniliBtr OiKteruriiiiiifeii American Car Foun4 dry Comp. C. v. A. 49 Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. 67# Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. 247/, U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. 00%fl Kol. Oreille: lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 205 Jav. Cultuur Mij. Aand. 300 Ned. Handel-Mij.C.y.A 189% HUubuiiw Mjjen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 15 ltedjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. 192 Great Cobar Aand. 47%6 l'efroieum-Oiideru. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 185'/j Kon. Ned. My. tot Expl. v, Petr. Bronn. O.v. A 600 '/3 Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 525 .Scheepvaart Mijeii. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. 181% Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 110 Int. Mercantile Marine Cy. afgesfc. Prof. A. 47/,6 Tabak-Ondernemlii'xeii Bindjey Tabak Mij. A. 107 Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 31/, Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 10% Spenr «regen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 937j Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 100 Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. "3 pet. 64% W ar8chau-Weenen Spoorwegmij. Aand. IÖö'/j. dito dito Act. de Jouisa. 93% Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 94 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 287fu Union Pacific Railroad Ov. Cert. v. gew. A 149% Wabash Gew. Aand 3% Preraleleenliigen. AmsterdamAand.3pct 101%6 100%, Hongarije. TheLs-Re- gulinings-Ges. 4 pet. 151 GELDKOERS. Prolongatie 3%—4 pCfc. Amerikanen weinig omzet, Nat. Staatsf. kalm, Buitenl. onveranderd, Cnlturen iets zwakker en stil, Tabak ken iets beter, Petroleum aanmerkelijk beter, Rubbers stil en prijshoudend, Mijnen lager.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2