MAGGI V erm 2 KR P05T:5IBa» jPIAHO'S AVAHDEmYDEMC.. goodsche courant Heerenhuis Woonhuizen Woonhuis Pakhuis Kinderweegschaal Nieuw! s WACHT U UDDH DEN HOND! LIMONADES OP ROGELFLESCHJES. „GAZELL E" FjlJWIELBAHDElj Aambeien. Rotterdamsche Havens BELONJE's H. van Dam Azn. Zonen, N. F. Cambier van Nooten P. WEIJKIL Adverteert in dit Blad. „■1 A T O", Dames. ongepèrste Soorten Korrelvermicellisoep met Tomaten Sler-Vermicellisoep Draad-Vermicellisoep Uiterst gemakkelijk in het gebruikslechts in kokend water te strooien en ea. 15 minuten laten doorkoken Roeiersvereeniging „EENDRACHT". Bezichtiging der Elleeacl Motor- of Stoombootcii Prijs f 0.25 per persoon. TUD VAN AFVAART: ELK. HEEL UUR DE 2UID-H0LLANDSCHE Maatschappij van Verzekering op het Leven, HEERENGRACHT 12 - DER HAAG. Maatschappelijk Kapitaal f I.OOO.OOO.-. Alom verkrijgbaar. M.M. BKLOi\JK Jr., Keizerstraat DK LKIOING. Verkrijgbaar bij A. fttlETKERK, Markt 11. BUITKINBAiMI f 5.50 BINNENBAND f3.75 Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. Administratiekantoor van Vermogens, Onroerende Goederen en Hypothecaire vorderingen. Hebben kapitaal beschikbaar voor eerste hypotheken Pianohandelaren Tweede Blad. Blzx an.erxla.in. ca.. Stadsnieuws. NOTARIS TE QOUDA, zal op MAANDAG 19 MEI 1913, des avonds zeven uur, in het hotel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek verkoopen No. 1. Een good onderhouden, groot met ERF en TUIN, aan de Crabeth- straat no. 6 te Oouda. Verhuurd tot 1 Augustus a.s. voor f 450.— per jaar. Nob. 2 tot 5. Vier goed onderhouden en ERVEN aan do SingelBtraat nos. 7g9 en 10 te Oouda. Per week verhuurd nos. 7-8 en 9 elk voor f 1.80 en no. 10 voorf 1.60 per week. No. 6. Een dito en ERF aan het Houtniansplantsoen te Qouda no. 22. In eigen gebruik, en No. 7. Een dito en ERF in do Oappenerstoeg no. 15 te Qouda. Verhuurd voor f 2.75 por week. De pereeolon zijn te bezichtigen de laatste drio werkdagen vóór en op den verkoopdag: wat perceel 1 aangaat, mits vooraf belet vragend, en do overige perceelen van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Betaaldag der kooppenningen 19 Juni 1913. Verdere inlichtingen geeft gezegde notaris. EEN t. Huur of te Koop bij GOUWE 135. Apotheker. Telefoon 37. en kleine Jans,, alles worktop TEll- ME ULEN'tt NAAI MA CHI N ES, 1000 steken in do minuut, oude machines worden voor de hoogste piys ingeruild, repareeren en afbetaling. ïUPSTR'AAT 42, ROTTERDAM. PryBCourant gratis. 15 Do Aambaiennntf von Apothe ker DOOM gonoest spoedig in- on uitwendige, bloedende en blinde Aam beien, Hot jeuken bedaart spoedig. Prijs por potje 50 et. 12 Verkrijgbaar te Gouda by ANTON COOPS, te Rotterdam bij E. VAN SANTEN ROLFF Korte Hoofdsteog3. Geneeskundige Inrichting Admtraliteitêkade 7S, Rotterdam. ff Speciale behandeling van borst-, maag- on zenuwziekton, rheurantiek, huid, nier- en blaas- ziekton, vrouwenziekten enz. Sp roek uur: 1$ Dinsdag» en Vrijdags 10—1. Voor Uw Toiletbenoodighedon Kammen, Spelden, H uurwerken, Parfnmertëri, H nut*witters enz. enz ia bet adres OOSTHA I fc'A 31. Aanbevelend, H,LT. A. DB JONG, Coiffeur. NNfMHQ Willemsplein 2, ROTTERDAM - Telephoon 654-635. zullen vanaf de LEUVEHAVEN hoek Zalmhaven SNELLE en GOED INGERICHTE varen, langs boeien Rechter Maasoever tot en door de Waal haven, terug langs boeien Linker Maasoever, de Maashaven, de Rijnhaven en dan tenig naar do Leuvehaven. Vaartijd heen en terug ongeveer i'/ï uur. 70 van 9 uur v.m. tot 7 uur n.m. Kinderen beneden 6 jaar vrij. Kaarten verkrijgbaar aan hot loket dei' Roetersvereeniyiuff „KHMlUAClil", trillemopMn 2, IS minuten vóór eiken afvuurt. DE mRECTIE. Commissarissen: Mr. M. M. SCHIM v.,o'. LOEFF, (Pre..), Dr. A. E. Tra CH-VER, Mr. A. S. MI EDEMA, A. M. v. EMBDEN, Dr. P. H. J. BERENDS, Mr. J. XV. DE KANTER (Secr.). Directeur: Mr. J. W. KONING. Do Maatschappij sluit alle soorten Levensverzekering tagsn lage premiün. Vrijgevige voorwaarden. Voor inlichtingen wende men zieh tot de Hoeren: Al. MOVIfMtCKarliH, Maren te bcknnnkocin, sa f,. C. AjArBUttm," Meetbare* U Vmmaa. Aanbevelend, UTIVIGHT QOUDA. IIIJWIELKV HEBBEN OM 3 GEGRONDE REDENEN JVlfTk 4 m ZE het goedkoopst zijn. I ft M 11 I ZE SNEL, SIERLIJK en SOLIDE ZIJN. t/illI/Xl 1 NIETS BETER TE LEVEREN IS. Makelaars en Administrateurs, tegen billijke rente en voorwaarden. Ookj voor Grootboekkapitalen en hypothecaire vorderingen. rechtstreeks geïmporteerd, sterk con- curreerende prijzen vanaf f 295. bespeelde Piano's v.af f UJ.- bespeelde Pianola's f Mi - VRAAGT CONDITIËN 1! - Rotterdam. Gouds* icheaingel No. 237, Tel. 4077. Opgericht 1898. ZATERDAG 17 MEI 1913. J. A. Jurgens. Ha een kortstondige ongesteldheid it te Obb onverwacht overleden de heer j A.. Jurgens, een der grondleggers en gedirende vele jaren firmant der Kjte margarinefabrieken der firma grool Jargem te Oss. Toen in 1870 schrijft de Maas bode een beroemd Fransch schei kundige het procédé der magarine- fabricage uitvond, kocht hij het vol gend jaar deze uitvinding. Sinds dien tijd nam het nieuwe bedrijf een groote vlucht. Tot den bloei der fabrieken, waarvan hij jarenlang de leidende hand is geweest, heeft 'e overledene veel bijgedragen eerst als president-com missaris van Anton Jurgens' Marga rinefabrieken, later ook als proaident- s, commissaris der Vereenigde Fabrieken. Blijkens het overzicht van de op brengst der middelen, in de Staats courant verschenen, is de maand April bijzonder gunstig voor de Schatkist verloopen. Met niet minder dan ruim 18 ton gouds is de opbrengst over de4de maand van dit jaar,'die van de overeenkomstige maand van verleden jaar vooruit. Daartoe hebben alle to talen medegewerkt. De Directe Belas- lastingen met circa 283 000 gld., waar toe Grondbelasting met ruim 75 mille, Belasting op het bedrijf met ongeveer 120.000 gld. en do Vermogensbelas ting met zelfs 178.00 gld. het hunne bijdroegen. Het Personeel echter wijst een teruggang aan van ruim 100.000 galden. De Invoerrechten hebben ditmaal met 221.000 gld. vormeerdering tot de gunstige uitkomst bijgedragen Accijnzen hebben deze maand 458.000 gld. meer opgebracht dan in April 1912, waartoe o.m. de Suiker met 329.000 gld., het Gedistilleerd met 02.000 gld. bijdroegen. Ook de Indirecte Belastingen paroo- ron met een gunstig cijfer op de ba lans, die daarvoor 742.000 gld. hoo- ger werd dan die van verleden jaar. De wisselvallige Successie-rechten nemen daarvan niet minder dan 59.3.000 voor hun rekeningde Zegelrechten ongeveer 82.000 gld. voor do hunne. Van de afzonderlijke middelon zijn Posterijen 85 mille, Telegrafen en Te- lephonen daarentegen slecht ruim 4 mille vooruitgegaande Loodsgelden brachten ongeveer 21.000 gld. meer op. Summa sumigarum een zeer bevre digende maand voor onzen fiscus. Bij de marine ontslagen. BlykenB bij het Departement van Ma rine ontvangen bericht is gisteren een transport van 100 mindere marine- schepelingen uit Oost-Indië vertrokken onder bevel van luit. ter zee le klasse Friderichs, van welke schepelingen 97 voorgedragen zgn voor ontslag wegens antimilitaire karaktereigen schappen en 3 wegens slech t gedrag. Geadverteerde redevoering. Reeds hebben wij gisteren melding gemaakt van het ongewone feit, dat de heer Bichon van IJselmonde, ge griefd over de wijze waarop do Kamer- overzichtsehriiver van „De Nederlan der" zijne redevoering van 10 Mei had weergegeven en besproken, die geheele redevoering, met inbegrip van het wetsontwerp, waarover zij handelde, de Memorie van Toelichting, het Ver slag der Commissie van Rapporteurs, de Nota door de Regeering naar aan leiding daarvan ingezonden, het amen- dement-Bichon, de rede van den afge vaardigde, en het geïncrimineerde Kamer-overzicht als advertentie in „De Nederlander" liet opnemen. Alles te zamen beslaat daarin juist een pagina. De rede dit worde herinnerd liep over het verleenen van te veel decoraties aan allerlei Fransche auto riteiten by gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Parijs, waarover de heer Biohon de Kamer, zooals ook over het voortdurend toe nemen van den post voor decoraties, aömuring wilde doen uitspreken. (De waring der Regeering om de leden der van den Balkan teruggekeerde ambulances voor Koninklijke onder- «cheidingen voor te dragen, was toen nog niet bekend, anders zou de heer Bichon zich wel anders hebben uitge laten). I» het op zichzelf reeds een eenig geval, dat een lid der Tweede Kamer tot zulk een wijze van publiceeren zijn toevlucht neemt, de zaak wordt er niet minder merkwaardig om, nu het 't blad betreft, dat politiek gesproken, dien afgevaardigde het naast staat. Vooral in onze dagen, nu men rechts poogt de juistheid der verslagen van ae liberale pers in discrediet te brengen, verdient dit verschijnsel de aandacht. Wij weten wel, dat het óok voor den Kamer-overzichtschrijver hoogst moeielijk is, ieder het zijne te geven, maar wij begrijpen toch iets van de hevige ontstemming van de i heer Bichon, als hij zgn optreden in de Kamer door een politiek bevriend blad als volgt^ ziet weergegeven De heer Bichon van IJselmonde eindelijk hield een redevoering van diverse vellen folio, we hebben er alleen de lengte van gezien en gemeten aan 't aftellen van dé groote stukken papier, waarvan ze werd afgelezen en waarvan we ten slotte den tel kwijtgeraakt zijn. Ervan gehoord hebben we slechts enkele klanken, want deze ontijdige acte van beschuldiging tegen de bij de decoratie van Fransche autoriteiten betrokken Ministers, werd met zoo veel rumoer ontvangen, dat alle slot on zin er uit verloren gingen. Of't een groot verlies was, kunnen wc dus ook niet beseffen. Maar naar den Minister van Financiën gerekend niet. „Hoelang zult gij misbruik maken van ons geduld, o Catilina?" zoo citeerde hij in zijn repliek Marcus Tullius Cicero's rede in den Senaat. En groot was, bij deze aanhaling, de vreugde,in 's lands vergaderzaal. De andero helft van het.verslag ia in denzelfden toon. GOUDA, 17 Mei 1913. Reclames tegen de kiezerslijst. Bij vonnis van don Kantonrechter te Gouda, d.d.° 15 Mei jl., in hooger beroep van de boslissing van het ge meentebestuur van Gouda, zijn C. 11. Koemans en P. D. Muijlwijk niet ont vankelijk verklaard in hnn verzoek tot plaatsing alsnog van reap. 14 on 2 personen op de kiezerslijst, on zulks op grond, dat niet voldaan was aan de voorschriften van artikel 30 der Kieswet. De heer G. van Dort, volontair ter gemeente-secretarie alhier, slaagde he- d$n to Zeist voor het examen voor candidaat-gemeento-secrotaris en amb tenaar ter secretarie. Door het 2e Bat. 15e Reg. Inf. al hier in garnizoen werd heden morgen, na afloop der oefeningen op het schiet- terrein, eene militaire wandeling door de stad gemaakt. Naar ons verzekerd werd, zullen deze wandelingen evenals in andero garnizoenen, geregeld eiken Zaterdag plaats vinden. Gedachtenisrode Ds. L. R. Oldeman. Bij den uitgever D. J. P. Storm Lotz te Rotterdam is verschenen de toespraak welke Ds. L. R. Oldeman, Reménstr. predikant te Rotterdam, vroeger predikant van de Rem. Ge meente alhier, heeft gehouden bij de herdenking van zijn 40-jarige ambts vervulling. Dit gedachteniswoord van dezen zeer geachten voorganger is een ge tuigenis van liefde tot net ambt het welk hij heeft gekozen en uil dat woord spreekt een grootheid van karakter en ernstige overtuiging, waardoor hij zich in de verschillende gemeenten, waar hij het predikambt vervulde, zoo vele vrienden maakte. Wij bevelen zijn vroegere gemeente leden de lezing zijner rede zeer aan. Coöperatieve Middenstands- Credietbank. De Coöperatieve Middenstands-Cre- dietbank alhier heeft haar 2e jaarver slag aan de, leden toegezonden. Wij ontleenen daaraan het volgende Op de algemeene vergadering, ge houden 20 Mei 1912 werd als bestuurs lid gekozen de heer B. D. Grootendorst in plaats van den heer L. van der Beek die wegens drukke werkzaam heden voor die functie bedankte, als plaatsvervangende bestuursleden wer den gekozen de heeren L. van der Beek en Joh. Mulder, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heerenT. Crebas, voorzitter, B. D. Grootendorst, onder voorzitter en A. D. van Vreumingen, secretaris, plaatsvervangende bestuurs leden zgn de heeren L. van der Beek en Joh. Mulder. In den Raad van Toezicht kwam geen verandering. Deze bestaat nit de heeren Mr. M. M. Schim v. d. Loeff, I. IJssel de Schepper en R. U. Jongenburger. Waren er aan het eind van bet vo- rige boekjaar 45 leden, in den loop van dit jaar kwamen er 12 nieuwe leden bij en bedankten er 2, zoodat op 31 Dec. het aantal leden bedroeg 55, met 57 aandeelen, waarop is ge stort f 3630.—. Op de aandeelen is nog te storten een bedrag van f 2070.— en bedraagt de aansprakelijkheid hovend, f 5700.—. De totale omzet van de bank bedroeg in 1912 f 122629.44s tegen f 33277.31 in het vorig jaar van 1 Juni—31 De cember 1911. Op 31 December waren er 21 ere- diettrekkenden en bedroeg het uit staand crediet f 23637,68, op 31 Dec. van het vorige jaar waren er 6 ere-, diettrekkenden met oen bedrag van f 5509.78. In 1912 kwamen er 22 credietaan- vragen in er werden 4 afgewezen waarvan met borgstelling 3 en met crediethy pot heek 1 tot oen bedrag van f 3100. Toegestaan werden 18 aanvragen, waarvan met effecten onderpand 4, crediethypotheek 2 en borgstelling 12 tot een bedrag van f 16900. Op de Algemeene Vergadering zal een voorstel worden gedaan om bij credieteu behalve de 5 rente nog te heffen Vg °/0 prolongatiokosten per 3 maanden. De balans wijst aan een winst van f 65.52 en dit zou een uitkeering van 2 °/0 rente toelaten op het gestorte van de aandeelen. Het bestuur vermeont echter dat het raadzamer is, deze winst op de reserve rekening te boeken. In het jaarverslag wordt bizonderon dank gebracht aan den boekhouder der instelling den heer A. van Reedt Dortland, voor de degelijke en accu rate wijze waarop hij de zakon be hartigt. Do inkooper G. N. Voerman te Ab coude en do meesterknecht A. M. Ver- kaaik te Gouda, beiden in betrekking bij do N. V. Kaashandel Maatschappij „Gouda" alhior, hordenken heden den dag waarop zij vóór resp. 35 en 25 jaar bij de vroegere firma C. van Eijk in dienst traden. Ten kantore van de directie ont vangen, werden beide jubilarissen door de Directeuren J. L. van Eijk en W. Heusdens gecomplimenteerd, en werd hun een geschenk onder couvert aan geboden. Ook van het kantoor-en het overige personeel ontvingen zij stoffelijke blij ken van belangstelling. Wanneer ook 'het personeel uit Rotterdam in Gouda in dienst zal zijn getreden, is de Di rectie voornemens om, ter herinnering aan dezen jubileumdag, een boottocht met het geheele personeel te maken. Bij onderhandsche aanbesteding is door de Bataafsche Petroleum Maat schappij te 's Iravenhage aan den hoer H. J. Nedérhorst Jr. aannemer alhier, opgedragen den bouw van een labora toriumgebouw aan de overzijde van het Y te, Amsterdam, voor de som van f 3264-3. Éf18 den heer H. J. Nederhorst Jr, gehou den aanbesteding van het verbouwen van perceel Gouwe Nrs. 146—148, alhier, 'werd ingeschreven door de heeren J. Amesz, alhier voor f10959. J. van Gent, -11347. M. W. Schouten en A. La- feber, alhier voor -11682. J. P. de Groot -11769.- L. Boon, -11880, G. M. Peeters, -11887, Th. D. Boot, -18548.50 J. M. Endenburg, -13553.— Gebrs. van Tok n" -13995. Aan den laagsten inschrijver word het werk gegund. Kegelconcours. Ter gelegenheid van jiet 15-jarig bestaan dei kegelclub „Alle Negen" wordt in de kegelbaan van het Café „Harmonie" van den heer Wouden berg een vierdaagsch concours ge houden. Dit concours is gisterenavond in de feestelgk versierde kegelbaan, waar tal van leden der club tegenwoordig waren door den voorzitter, den heer N. A. van der Ree, geopend. In dit openingswoord memoreerde de heer Van der Ree, dat dank zij de steeds grooter wordende liefhebberij in de kegelsport, de deelname zoo groot is geworden, dat de heer Wou denberg besloot naast de bestaande baan een tweede aan te leggen, welke thans in gebruik wordt, genomen, Achtereenvolgens ging spr. na wat de club in de afgeloopen 15 jaar heeft meegemaakt, herinnerde aan het groot nationaal concours in 1900 en daarop aan de te snelle opvolging van con coursen, waardoor de animo daalde. Die tijd is echter weor voorbij en thans is de belangstelling vW>r het kegelspel steeds stijgend. DaarduVheeft het bestuur dan ook gemeenfl bij deze gelegenheid een concours t&aoen houden, teneinde op die wij vb nog meerderen tot de kegelsport te ani- meeren. Waar hot kogelspel de gelegenheid biedt elkaar vrij te ontmoeten ter plaatse, waar verschillon in politiek inzicht niet, bestaan, waar een gezellig samen-zijn wordt geboden, daar hoopte spr. dat dit concours daartoe zou mede werken. Met den wonsch dat het concours goed zou slagen, opende de voorzitter de baan. De Jieer Kompers bracht als jongste lid der club den voorzitter en het bestuur dank voor het uitgeschreven concours en de getroffen regeling, als ook voor de fraaie collectie prijzen, welke zijn aangekocht. De voorzitter dankte hierop nog eenige heeren voor de welwillende beschikbaarstelling van zaal en enkele prijzen, waarna hij mededeelde, voor welke wedstrijden de verschillen mo- dailles en de vele prijzenzijn uitgeloofd. Nadat een glas geledigd was op het slagen van het concours, ving het on middellijk aan. Do kegelbaan is voor ieder toogan- kolijk, zoodat boden en volgende dagen een zeer druk bozoek kan worden ver wacht. StolwtjkerHluiBij de op gis teren door Dijkgraaf en Hoogheem raden van de Krimpenorwaard go- houden aanbesteding van hot vierjarig gewoon onderhoud, effenen en be- grinton van de dijkkruinen en wegen in genoemd Hoogheemraadschap gele gen, alsmede hot vierjarig ondorhoud der dijkmagazijnen on peilschaalkasten en het in 1913 vervoeren van 820 M3. basaltslag, werdon de perceelen door de volgende personen aangenomen voor de sommen daarachter vermeld por jaar. Perc. 1 dijkon P. de Vos te Bergambacht f 386.— 2 T. de Waard te Lekkerkerk - 477. 3 Ad. Hoog en- boezem id. - 466. 4 J. Broere te Kr. a/d. Lok -471.— 5 D. Speksnij der Dz. id. 525. 6 H. Versnel te Gonderak - 450. 7 Jhs.de Lange te Haastrecht - 475.— 8 wegen Jhs.v. Zuijlen te Haastrecht - 560. 9 A. J. Stuur- t man te Am- merstol - 795. „10 P. van Dam te Vlist - 6^.50 11 P. de Vos te Bergambacht - 708.— 12 H. v. d. Heu vel te Stolwijk - 680.— „13 C. Kok Fz. te Bergambacht - 522.— 14 H. v. d. Heu vel te Stolwijk - 730. „15 K. Markus te Berkenwoude -670. 16 dezelfde - 370.— „17 F. Mud de Fz. te Ivekkerkerk - 848.— „18 K. Markus te Berkenwoude - 520.— dijkmagazijnen* en peil schaalkasten J. Kwalcer- naat te Lekkerkerk - 158.— vervooren basaltslag Johs. Spek snijder te Ouderkerk a/d. IJsel f 1.13 per M3. Krimpen a. d. IJttel, Verslag van de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 16 Mei v.m. 10 ll2 uur. Voorzitterde heer B. Koker Jz., burgemeester. Aanwezig de heeren Vogelenzang en v. Walsum Wethou ders en de hoeren 8. Boer, J. Ver meulen, J. v. d. Linde, J. Noorlander, N. Koolwijk, N. Hoogendijk, W. M. Blom en den Secretaris, den heer T. vaü der Heiden. Na opening worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn 1. Rekening der Gezondheidscom- missie over het dienstjaar 1912. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Kosten plannen Gasfabriek. Door den Voorzitter wordt mede gedeeld dat de kosten der planpen betreffende de gasfabriek, zijnde f 6883.door den heer Gerber, direc teur der Maatsch. tot expl. van Gas fabrieken te Utrecht, zijn teruggebrachi op f 5500.—, mits dit bedrug voor 15 Mei wordt voldaan. Spreker acht het raadzaam op dit voorstel in te gaan, te meer daar de mogelijkheid mm niet is uitgesloten, wanneer met ge noemd bedrag geen genoegen genomen wordt, het geschil zal moeten worden pgelost door Arbiters en zouden [zoo, als de gemeente in het ongelijk wordt gesteld, de kosten bedragen f 6883 en f 1000 arbitrage kosten. Daarom wijst spr. er uitdrukkelijk op, dat volgens zijn meening de voorge stelde wijze de voordeeligste weg is om de zaak tot een einde te brengen. De heer v. Walsnm kan zich met het voorstel van den heer Gerber niet vereenigen on vindt dat genoemde heer zijn eischen billijker moest stellen. Spr. stelt den raad voor om nogmaals opbillijker voorwaarden aan'te dringen. Spr. zegt ook dat de heer Gerber niet het recht heeft zijn eigen kosten in rekening te brengen. De voorzitter memoreert dat de raad destijds heeft aangetoond geen gasfabriek te willen bezitten en dan gaat het toch, volgens spreker, maar niet aan, om de kosten te laten maken on niet te betalen daarom acht de voorzitter het gewenscht om deze aanbieding, nu het bedrag met f 1400 is vorminderd, te aanvaarden. De heer van Walsum wijst er op, dat de beslissing steeds bij den Raad wasnu de Raad eenmaal besloten hoeft, na do deskundigen gehoord te hebben, om niet tot den bouw ovor te gaan, vindt spreker het niet billyk van den heer Gerber om eenige pressie uit te oefenen en de kosten zoo hoog ogeliik op te voeren. De Voorzitter zegt dat wanneer de heer Gerber arbitrage wil, de kans voor de gemeente groot is, om het geheele bedrag plus de kosten te moe ten betalen. Spreker kan niet goloovon dat de Raad het pachtcontract voor een grap heeft aangenomen, maar wel Iegelijk voor het stichten van een gasfabriek. Wanneer nu, zegt spreker vervolgens, de drie deskundigen het pachtcontract haddon goedgekeurd, had de Raad ook wol kunnen zeggen toch niet tot den bouw ovor te willen gaan. De Voorzitter kan zich veroe- nigen met de rekoning door den heer Gerber ingediend, zijnde berekend vol gens Ingenieurs-tarief. De hoor Koolwijk merkt op dat toch ook de heer Blaupot ten Gate het bedrag der rekening exorbitant hoog vond. Spreker merkt op dat exorbitant overdreven" beteekent. De Voorzitter antwoordt, zeer goed de beteekenis van het woord exorbi tant te weten. De heer Blom vraagt of het niet gewenscht is een deskundige te benoe men voor het nazien der plan non enz. en alzoo tot do zekerheid te geraken of de rekening juist is, en tevens oen maand uitstel van betaling te vragen. Spreker maakt van zijn opvatting oen voorstel met do bedoeling dit ver der in handen van het college van B. en W. te stellen. Dit voorstel wordt mot algemeen® stemmen aangenomen. Niets meer aan de orde zgn wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. De heer C. Koker ambtenaar ter secretarie alhior is benoemd tot controleur bij de Rijks-Verzekerings bank. Mr. de Wilde te Moordrecht. Men schrijft ons Gisteravond 8 uur hield Mr. J. A. de Wilde een rede in de lokaliteit van den heer den Braber te Moordrecht over het onderwerp „Coalitie en Con centratie". Na een korte inleiding door den voorzitter der a.-r. kiesveroeniging ving de spreker allereerst aan met er op te wyzon, dat door de vrijzinnigen de godsdienstbeschouwing op den ach tergrond wordt gedreven en wees hg er op, dat de christelijke partijen door drongen zijn van de noodzakelijkheid om overal rekening te houden met God's woord. N.i een overzicht van de laatste ministeries, kwam spr. tot het zittend Kabinet-Heemskerk, 't welk kwam om de boel (in Boskoop heette het de failliete boel Red.) der libe ralen op te knappen. De grondwets herziening werd door dit ministerie ter hand genomen en we staan nu aan den vooravond der verkiezing, die zal uitmak^ of die herziening zal geschie den in den geest van de tegenwoordige meerderheid. Met warmte pleitte spr. voor het huismanskiesrecht en de bij zondere school, waardoor de grootst mogelijke vrijheid ontstaat, en de ouders hun rechten op de kinderen kunnen doen gelden. De sociale wet geving is door Talma een groote schrede vooruitgebracht en kan thans de strijd niet beheerschen. Komen de liberalen aan het bewind, dan moeten zij do nalatenschap van dit ministerie slikkenSpreker kwam tot de con clusie, dat in de toekomst de Btaat zich moet terugtrekken wat aangaat het ingrgpen in de arbeiderstoestanden

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 3