BAS nagazijnan /ONJ I >KI)T, ZLIET. Lee van eijer, allaties. aaaverwanle artikelen. rüRION, rotechnicus. H1L1NE DE VIOOLSPELER. "i 1 lureau No. 12174. Maandag 19 Mei 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en Een edel trio! ZEBixït® n laxxd.. FEUILLETON. ;e S- wagens. ;en. Interc. No. ZQO- slilles ibielten stilles tladhuls. i, 20, 22 et Tapijt** Loopers Matten COOPS, 3EL” COOPS, JOOPS, VAREN oorjaars- kooping. XTïeiJvws- exx ^.d-'v-ertezxtïe'blsucd. voor O-oixcLsl en Oxxxstrelcrezo.. Verschijnt Jagelij ks Telefoon Interc. 82. Feestdagen. p^j^ntiniTAïr^irfÈ’ïïTïïïN?- Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Buitenlandsch Nieuws. I Bost was ■t' debat was (Wordt vervolgd). liever vooraf ter wat er. enz. GOUWE 135. enz. enz. Ijdstraat 29. f 1.25 I 50 ndere schadelijke JDSTRAAT 29. Vrij bewerkt door AMO. >or Gouda bij Wijdstraat 29. iii wiens „Nederlander** dezer dagen stond „Zoo gebruikt Rome onze open bare instellingen ten behoeve van de Roomsch-katholieken en va« bijzonder onderwijs.” En toch heel de clericalo coal.ue gebouwd op het Evangelie. Jezus dreef de wisselaars uit den tempel. Helaas, in don politieken tem pel van onze dagen is hettrio-Aalberse- Van Best-Van Wijnbergen machtig on geëerd en laten zich door dergelijke wisselaars bedriegen. Moge de Juni-stembus het duidelijk uitsproken, dat ons volk hot clericalo volksbedrog doorziotWeldenkende Katholieken zullen intusschon de strijd middelen van hot trio even sterk af koeren als wij. TE PARTIJ Palen, Planken, en, Deuren, enz. ig van de Afbraak e Bank. Daags te te zien. 20 VOORT. ■i I f i gevestigde Deur- AN zal op Vrijdag ms ten 10 uur op het Café en Üit- Heer J. DE BRUIN (Langeruigeweide) fiOHDSCHE COURANT. - PRIJS VAN HET ABONNEMNT? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad .1.50 Idem franco per post *1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereen volgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van t5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. krijg Ik ben wat grooter dan gij, wil je daarom aan do naaister zeggen, dat ze boven aan den band een beetje ruimen inslag laat zitten Dan kan ik ze gemakkelyker wat langer maken? „Als je eenmaal mevrouw de gravin bent, krijg je ook geen verwijten moer wanneer je van het vruchtenmoes snoept, zeg !u „Ik denk, dat zij door hare mooie stem een graaf tot vryer zal krijgen. Anders zou ik het heusch niet weten, hoe zij er aan komen moest.” En zoo ging het maar steeds door. Schelden, spotten en beleedigen deed ieder met evenveel boosaardigheid men zou geloofd hebben, dat allen de r vervulling van dien droom tot de mo- daarmee do deur en liep do wenteltrap gelijkheden rekenden. Gewoonlijk was Dolly bij de hand genoeg om van zich af te sproken zij had een radde tong en een vlug verstand. Doch nu stond zij als een hulpbehoevende weerlooze en zweeg.' Haar hulpeloosheid wekte ten laatste het medelijden van de keukenmeid, die even van te voren had gezegd, dat niemand zich met de keuze van haar rouwkleeding had te bemoeien. Wei nigen hadden moed genoeg om met haar te twisten. „Houd nu maar op !u riep zy. „Jullie hebt Dolly nu genoeg toegevoegd. Kan PüITSCHF.AND. Brandstichting in de haven van Lubeck Zaterdagochtend hoeft te Lubeck naar de Maand. Crt. meldt een zware brand gewoed, die groote schade hoeft aangericht. De brand brak om 2 uur uit in de aan de haven gelogen hout- opslagplaats dor firma Havemann. De vlammen, die overvloedig voedsel von den, sloegen al spoedig over op de aangrenzen houtopslagplaatsen van de firma Brugman. Do brandweer stond machteloos tegenover de vlammenzee en moest or zich toe bepalen, do brand to localiseeren. Een douane-gebouw werd eveneens volkomen in asch ge logd. Do hitte was zoo groot, dat de zich aan de togenovorgosteldo zyde dor havon bevindende loodsen slechts door voortdurend nat houden be schermd konden worden. Vyf zeesche pen moesten zich verwijderen om de rondvliegende vonken te ontgaan, ter wijl het Finsche zeilschip „Anni” ge heel afbrando de bemanning kon zich slechts mot moeite redden. Do schade wordt op 2 millioen Mark geschat. De windrichting verhinderde, dat de vlam men oversloegen op de overige hout- opslagplaatsen, waar zich voor 40 millioen waarde aan hout bevond. Dit is de deide groote brand in acht dagen, .die aan brandstichting wonit toogeschreven. Op de arrestatie van don dader is oen belooning van 3000 Mark gestold. Belg ie. De tentoonstelling te Gent. Uit Gent wordt aan do N. R. Crt. joseind: De opening van de Neder- andsche afdeoling op de Oentsche tentoonstelling is in alle opzichten een welgeslaagde plechtigheid geweest. Zooals reedsu in hot kort geseind, was alles vrijwel in orde en het toilet was kourig gemaakt. De Belgische minister van arbeid Hubert word bij zijn aankomst ver welkomd door den Nedorlandschen commissaris-genoraal mr. Stuart, om ringd door de meeste leden der Ne- derïandsche commissie. Onder de aanwezigen merkten wij op jhr. Melvill van Oornboe, gezant schapssecretaris, don voorzitter der Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel en bestuursleden van dat lichaam, den Nedorlandschen consul, schap tusschen de regeeringon gaande houden. In den laatsten tijd echter ziet men van de regeeringon zelf pogingen uitgaan om in vrit-ndschappelijker be trekking tot elk 1 in- i’ V wal zijn do betrokk o 'ge land on Duitschland in dat opzicht een sprekend voorbeeld van de verande ringen, waaraan ’s menschel) gemoods- steinmming onderhevig is. Tijdens do Marokko affaire vertoonde zich Enge land in zijn moest venijnigen vorm als den tegenstander van Duitschland. De dreigende woorden zelfs door een Lloyd George gesproken, lieten natuur lijk niet na oen zeer verbitterde stem ming in Duitschland te voorschijn te roepen. Intusschen heeft men van beide zijden begrepen, dat men te ver is ge gaan. Vooral zy, die al langer don z.g. vijand kenden en daardoor waar deerden, trachten een betere verstand houding te bewerken. Lord Haldane, het bekende lid van de Engelscho re- geering heeft indertijd door zijn reis naar Berlijn die z.g. geen officieole beteekenis had, de toenadering een grooten stap vooruit gebracht. Die pogingen worden blijkbaar voortgezet. Thans is het de bekende lord Marley, die een Duitsche reis onderneemt. Weer natuurlijk heet hot dat het on kel om persoonlijke uitspanning is, doch in werkelijkheid zal hij wel zijn do voortzetter van het door Holdane begonnen werk. Bovendien krijgt deze reis nog meer beteokenis wanneer men welk dat lord Marley een overtuigd aan hanger van Sir Grey’s politiek is. Blijkbaar zijn dus do pogingen van Engelscho zijde zeer ernstig gemeend. Dit valt te meer op, waar allo personen die voor Duitschland minder vrien delijk gezind zijn, zoo langzamerhand uit den staatsdienst worden opgeruimd. Zoo gaan er geruchten, dat de bekende Engelsche gezant te Weenen, van wien indertijd een zoo hatelijk inter- vieuw in de „Neue Freie Presso" ver scheen, om gezondheidsredenen zal heengaan. Mode tot de om-gezondheids- redenon-den-dienst-verlatenden, wor den genoemd Sir Lowther, gezant te Konstantinopel en do bekende Arthur Nickelson, toevallig beide anti-Du itsch- gezingd. Blijkbaar is de wind in Lon- een gedraaid. Misschien staan we wel voor een periode die ons ten slotte een Engelsch-Duitsch verbond kan brengen. weten, of mijn droom zal uitkomen. Mijn droom „En wat heb je gedroomd, als ik vragen mag „O, het is niets bijzonders. Het heeft niemendal te beduiden,antwoordde Dolly, maar de terughouding, die zij toonde, wekte juist de algemeene nieuwsgierigheid, en nu werd zij zoo lang met allerlei vragen gekweld, tot dat zij eindelijk zeide„Nu, als jelui het dan zoo graag weet, dan zal ik mijn droom vertellen. Ik droomde van nacht driemaal achter elkaar heel dui delijk ook, dat ik eenmaal gravin Asherton zou worden?. Als de bliksem voor hare voeten was ingeslagen, hadden de vrouwen niet meer verbaasd kunnen wezen, dan zij waren. Van verbazing waren zij zij een oogenblik stom, doch toen brak er een storm van verontwaardiging en misnoegen los over het hoofd van de beklagenswaardige Dolly. „Wel^ dat m0°iB I Dan zouden hier nog vreemde dingen gebeuren Wat een onbeschaamdheid van die zottin Zeker omdat je zoo mooi bent, dat de jonge lord om jou de schoone lady Gwendolin in den steek zal laten, niet waar?" „Wil myladv mij alvast beloven, dat ik nu en dan haar afgelegde japonnen van de deur, toen het zoo hard waaide?“ vroeg een «derde met bevende stom. „Ja zeker,riep een vierde. „Er zijn voorteekens genoeg geweest, zoowel in de’ stad als in het kasteel. Bij juf frouw Hobss in den uitdragerswinkel is wel driemaal achter elkaar een stuk hout in den vorm van een doodkist uit het haardvuur in haar schoot ge sprongen, en alle drie sprongen in de richting vau het kasteeldat is eer gisteren gebeurd? „Om zulke voorteekens geef ik niet zooveel als om droomen", zei Sarah Burt, de kamermeid. „Denzelfden dag toen de lord ziek werd, droomde ik ’s nachts dat hij zou sterven. En ik geloof stellig, dat dit zal gebeuren? „Geloof jij dat droomen uitkomen, Sarah vroeg Dolly Star zacht, terwijl zij onder het spreken bleek werd. „Dat hangt er van af," antwoordde Sarah met een wijs gezicht. „Ten eerste moet je droom duidelijk wezen en dan moet je ook driemaal hetzelfde droo men. Verder moet je ook voor midder nacht dromen als het na middernacht is komen je droomen altijd precies andersom uit. En eindelyk als je droo men uitgekomen zijn, weet je sekuur dat ze voorteekens waren? „Ja, maar dat is mosterd na den maaltyd, Sarah. Ik zou 1’ De lezer herinnert zich ongetwijfeld, hoe in de dagen van 1905 de heer Sybrandi zich door het geheele land een minder vleiende reputatie ver wierf, door de wijze, waarop hij met de waarheid omsprong. Het was den man niet kwalijk te nemen, waar hij een leerling was van dr. .Kuyper en de Standaard en de lezer weet, dat in ons land weinig bladen zoo weinig herberg aan de waarheid bieden als het lijforgaan van dr. Kuyper. Mr. Sybrandi toonde zich zoo'buitenge woon stérk in het debiteeren van on waarheden, dat onze taal zelfs verrijkt werd met het werkwoord Sybrandi- seeren, wat in rond-Hollandsch liegen wil zeggen. Het geslacht der Sybrandi’s is sinds 1905 niet uitgestorven. Integendeel. Zijn politieke nakomelingen blijken aan de rechterzijde buitengewoon tal rijk en schijnen in het tijdsverloop sinds 1905 vooral in den Roofnschen hoek sterk vermenigvuldigd te zijn. Wat het trio Aalberse, Van Wijnber gen, Van Best durft debiteeren op volksvergaderingen, grenst aan het ongelooflijke. Waren de verslagen in de bladen niet zoo eensluidend, men zou er aan gaan twijfelen, dat iemand met eenig verantwoordelijkheidsgevoel kon optreden als dit trio. Men vraagt zich af of deze drie propagandisten der clericale coalitie 1 niet beter deden zich voor een Sana- 0 torium aan te melden dan op volks- I vergaderingen hun publiek te mislei den zooals zij zich veroorloven. Wij diepten uit de toespraken van de heeren Van Wijnbergen en van Best o.a. het volgende moois op. De heer Van Best (mr. en doctor in de rechten 11) „Wij hebben lang genoeg met ons geld onze eigen scholen bekostigd en tevens moeten offeren voor de school, waarop geleerd wordt dat gene, wat met de eer van God strij dig is Bewijzen, meneer Van Best! Nu als man van eer voor den dag gekomen. Nu aangetoond, dat de openbare school dingen leert, strijdig met de eer van God. De heer van Best zal zwijgen. Hij weet zeer wel, dat hij zich te buiten ging. Doch wat deert het De vergade ring heeft het geslikt en debat was immers niet toegelaten zij het helpen, dat zij een mallen droom hoeft gehad Uit eigen beweging hoeft zij dien droom niet verteld jelui hebt haar zoo lang gevraagd, totdat zij het eindelijk deed. Kom inaar hier Dolly! Kom hier, kind Als er weereen wat zegt over dien droom, zeg het dan maar aan mij, dan zal ik het ze hetaald zotten sprak zij, met gebalde vuist in het rond kijkende. „Ga hier maar vandaan on spreek met niemand meer over je droom hoor Als oen pijl uit den boog snelde het meisje weg on rustte niet, voor dat zij de Folly, den vroeger vermelden ItMÜaanschon toren, had bereikt. Zij nam een sleutel uit haar zak, opende op naar eone kamer, ter halver hoogte van den toren. Haar vader was oen broer geweest van juffrouw Jenner, die huishoudster van het kasteel was on door de goed gunstigheid van het gewichtig perso nage genoot zij vele voorrechten boven de dienstmeisjes die met haar in rang gelijk stonden. Deze kamer was haar eigene. 5) Daarop kon mr. Shanker geen af doend antwoord geven tegenover de dames wilde hij dit niet bekennen, daarom herinnerde hij zich juist bijtijds, dat hij dringende bezigheiden had en met een buiging voor de dames nam hy afscheid en ging heen. Zijn heengaan werd gevolgd door een korte stiltedoch weldra waren de tongen der dames weer druk in beweging. Men besprak thans de ver anderingen die het gevolg zouden wezen van den dood van den graaf. „Ik dacht wel dat er spoedig een doode zou wezen, toen ik verleden week de honden zoo hoorde huilen,” begon een der meiden. „En dan de doodkloppertjes achter mijn ledikant," zeide een andere. „Het ▼as akelig om te hooren. Met hun byten en krabbelen vreten die beesten af het hout nog op, vrees ik.” „Heb je wel opgemerkt, hoe de kaarsen flikkerden by het opengaan Als een verblijdend verschijnsel van onzen tijd mag worden geconsta teerd, dat hoezeer telkens de politieke hemel zwaar bewolkt is, hoezeer tel kens een onweer dreigt uit te barsten, hot telkens tot een minnelijke schik king komt. Blijkbaar werken er stille on toch krachtige invloeden voor het behoud van den vrede. Men verwon dert er zich eigenlyk over, hoe nog die scherpe verhoudfagen kuwnen ont staan. De rogeeringen willen geen oorlog heet het. De volkeren zeker evenmin. Van hen toeh worden de groote monschen en financieele of fers geëischt. De regeeringskringen zitten veilig en wel verre van het oorlogstooneel. En toch bij al die vredelievende stemming doen zich tel kens nieuwe spanningsmomenten voor, die een tijdlang nieuwe onrust ver wekken, nieuwe vrees doen ontstaan, en de haat tusschen de betrokken par tijen aanwakkert. Van welke zijde dit chauvinistische vuurtje dan gestookt, wordt, hebben ons de interpellaties en do onthullingen in Duitschland wel geleerd. Toch is blijkbaar de macht van dergelijke misdadige speculanten minder groot dan voorheen. Van alle zijden blijkt een streven te bestaan om zich den vrede niet te laten ont nemen. Nu is ongelukkigerwijze het aantal wrijfpunten tusschen de meest voor aanstaanden schijnbaar zeer groot. Schijnbaar, want in werkelijkheid zyn het meest kwesties van geen of van zeer geringe beteekenis, die de vijand- De heer van Best sprak ook over het kiesrecht. Hij luchtte de volgende wijsheid „Op hen (de gezinshoofden) vol gen de priesters, die de heeren van de concentratie liefst voorloopig alleen in de kerk en daarna ook daaruit willen hebben.” De lezer ziet, de geloovigen moeten worden opgezweept door hen bang te maken. Alweer bewijzen, meneer van Best. U kunt hot niot Het slot des heeren van het fraaist van al „Als links het wint, zal het lang zamerhand teruggaan naar den af grond der ontucht.” We zouden den heer van Best hier over heel wat kunnoa vertellen. Hy komt zelf uit Brabant en weet dus het best, dat hij op de vrijpostigste manier sybrandiseerde. Gold het niet zoo’n ornstigo zaak als de verkiezing voor de Kamer, men zou den heer van Best haast raden zich ten spoedigste te doen engagee- ren voor de nieuwste revue van Henri Ter Hall. De heer van Best zou onge twijfeld in Scala in een komische rol geen slecht figuur maken. De heer baron van Wijnbergen heeft reeds vroeger zijn sporen verdiend. Hoe deze baron den volke voor do vrijzinnigen bevreesd maakt blyke uit een enkel citaat „Wat ziet men nu bij links Alles, wat is tegen openbare zede lijkheid alles wat is tegen open bare orde, alles wat is voor onder mijning van het gezag, wat ongo- loovig is, stemt voor. Een afgevaar digde in de Belgische Kamer heeft gezegd alles wat canaille is, stemt links. Het is oen feit, dat dit soort menschen bij links denken te komen, waar zij komen willen." De lezer ziet, ook deze heer staat voor niets. Wat het „de Heilige fami- lieu durfde bestaan, wat mr. Aalberse waagde neer te kladden in zijn „Voor hoede", is dezen baron nog niet erg genoeg. Al wat canaille is, volgt de vrijzinnige vaan. Zien de onzen terdege in, welk een strijd we tegen de politieke modder- werpers zullen hebben te voeren Zien zij in, welk een politiek en moreel bêderf door zulke woordvoerders wordt veroorzaakt En met dezulken moeten de Christelijk-Historischen, door Loh man en de Visser voorgegaan, optrek ken, zoo het heet, ter eere Gods. Met hen samen moet mr. Lohman gaan,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1