10 2v£ei- Bix3.xxenla.XLcL. Kamerverkiezingen 1913. Stadsnieuws. 4028 Staats-loterij. SPOET MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Kfl celen ha n del le Amsterdam io Hl on aan Belgischen kant de heeren Hubert, minister van arbeid, Coore- man, minister van staat, den burge meester van öent Braun, baron de Kerchove Exaerdo, gouverneur van Oost-Vlaandoren, de twee directeuren- generaal der tentoonstelling on Jean do Homptinne, commissaris-generaal dor Belgische regoering. In zijn welkomstredo wee» mr. Stuart in gloedvolle woorden op hot belang dezor gebeurtenis. Hij begon met aan te geven, welk een voldoening erin is gelegen, te Gent onder de stamver wanten de Vlaamsche taal te hooren, en zeido, dat te Gent mannen wonen, die beleid paren aan durf, die met opgewekt gelaat groote zaken onder nemen, maar vooral hun hart laten spreken. Voorts schotste hij in groote trekken de redenen, dio ons land ertoe geleid hebben deel te nemén aan deze tentoonstelling, en wees op de pryzen, reeds op hot gebied van sport en tuin bouw dezer dagen door do onzen te Gent behaald. Na vermeld to hebben, welke afdeelingon vooral in ons pa viljoen op den voorgrond treden, bracht hij dank en hulde aan al zijne mede werkers en besloot, overgaande in het Fransch, met te wijzen op den groo- ten vooruitgang van onzen Neder- landschen handel en nijverheid in de laatste tientallen van jaren, zooals zy in onzo inzendingen tot uiting komt. Deze zeer toegejuichte rede werd beantwoord door minister Hubert, die don nadruk legdo op het bijzondere en nationale karakter van do Neder- landsche afdeeling Hij bracht hulde aan de samenstellers en de inzenders on wenschte hun met warmte geluk met hun welslagen. Verder wees hij op hot Btroven naar vooruitgang in de Nederlandsche koloniën en op de aanzienlijke koopvaardijvloot van ons land, dio gedurende 50 jaar steeds grooter wordt en van oen bloeienden handel getuigt. Door deel te nemon aan de ten toonstelling, heeft do Nederlandsche regeering België opnieuw oen bewijs van achting en waardeering gegeven. Spr. betuigde daarvoor zijn diepge voelde erkentelijkheid. De minister van staat Cooreman dankte uit naam van het uitvoerend oornitó de Nederlandsche regeering voor haar zoo ruime deelneming aan de tentoonstelling. Hij schetste het belang van de handelsbetrekkingen tusschen do beide naburige en' be vriende landen, tevens een pand voor de belangen van den vrede en ein digde zijn Vlaamsche rede met oonigo woorden van hulde voor den persoon en het werk van mr. Stuart. De burgemeester van Gent zeide zich te verheugen over de uitstekende betrekkingen, welke zyn stad met ons land onderhoudt en sprak do hoop uit, dat het onze Koningin moge be hagen, de tentoonstelling met oen be zoek te vorooron. Spr. verzekerde, dot de bevolking Haar een byzonder hartelyke ontvangst zal bereiden, en eindigde met oen: lovo Nederland! Nadat mr. Stuart do toegejuichte redenaars bedankt had, begon de rond wandeling langs onze zeer oewonderde stands en werd oen bezoek gebracht aan de welvoorziene buffetten. Een opgewekt strykje liet intusschon de vaderlandsche liederen en vroolijke wijzen hooren. 18 Mei! de herdenkingsdag van de Openingszitting der Eerste Vredes conferentie op 18 Mei 1899 In alle landen vestigen do Pacifisten op dezen dag do aandacht op deze hoogst belangryko wereldgebeurtenis van veertien jaar geleden, en geven zij uitdrukking aan hun onbogrensd ver trouwen in den vooruitgang hunner denkbeelden. Is het noodig, dat hier te lando wederom op de beteekenis der Vredes conferenties wordt gowezen Is het noodig in Nederland nogmaals te ver kondigen, dat de Vredesconferenties niet alleen een onoverschatbaro theore tische beteekenis hebben als bijeen komsten van allo beschaafde Staten met de uitdrukkelijke bedoeling don Wereldvrede naderby te brengen, maar bovendien ook reeds een instelling in hot leven hebben geroepen waarvan de praktyk des levens reeds herhaal delijk het groote belang hoeft aan het licht gebracht Wij, Nederlanders, weten thans immers wel allen, dat in ons land zich bevindt het Hof van Arbitrage, de internationale rechtbank, voortgoicomen uit de besluiten der Vredesconferenties! En welk Noder- landor, die ©enigszins op de hoogte is van de beschavingsgebeurtenissen van onzen tyd, weet niet, dat in het tijds verloop van één jaar driemaal de be slissing van dit Hof is ingeroepen over volkenrechtelijke vragen Toch mag men de oogen niet sluiten voor het feit, dat velen blijven weige ren zich aan te sluiten bij de Vredes beweging, omdat zijhun tijd, krach ten en geld niet willen besteden voor een tóch onbereikbaar ideaal, hoe ver hoven dit ook moge schijnen. Leert de Balkan-oorlog, leert de logoruitbrei- ding in Frankrijk en Duitschland niet, dat oorlogen onvermijdelijk zijn en dat wij met rassche schreden den lang verwachten algemoenon Europoeschen oorlog tegemoet gaan? Aldus hun vertwijfelende vraag. En zij verwon deren zich hoe de Pacifisten den moed nog hebben 18 Moi 1899 met gevoe lens van blijmoedige dankbaarheid te herdenken Geeft het afgoloopen jaar inderdaad tot deze somberheid aanleiding? Wie niet alleen zijn oog richt op oorlogen en leger vermeerdering, de zoo betreu renswaardige gevolgen van den nóg bestaanden ouden internationalen toe stand, maar bovendien de moeite zich wil getroosten kennis te nemen van de vele kenteokenen van de nadering van een boteren tyd, zal moeten er kennen, dat het jaar, sinds de vorige 18-Meiviering verloopen, tot een opti mistische beschouwing alle aonleiding geeft. Zeker, oen nieuwe oorlog is uitge broken on nóg is de vrede tusschen de Balkanstaten onderling en tusschen hen en Turkijo niet geheel verzekerd. Duizenden menschonlevens zijn verlo ren, millioenen guldens, in plaats van aan voortbrenging, aan vernietiging besteed. Maar bodenkt men wel, dat naast dozen Balkanoorlog óók mag worden melding gemaakt van den af- geraeenon Europeeschen Oorlog, dio niet is uitgebroken? Hoe vaak be toogde men niet, dat de Europeescho oorlog komen moést en komen zou, zoodra zich maar een geschikte gele genheid voordeed? Welnu, tijdens de Balkan-crisis is herhaaldelijk gebleken van tegenstrijdigo belangen tusschen de groote Mogendheden, die tot moei lijkheden aanloiding gaven. Maar al deze moeilijkheden zijn overwonnen, omdat de regeeringen inzagen, dat grooter ramp, dan toe te gevon op een onkel punt, zou zijn de oorlog, omdat zij inzagen dat do oorlog zijn zou het grootste nadeel voor hun volk. En de Balkan-crisis is geëindigd met re gelmatige bijeenkomsten te Londen van de vertegenwoordigers dor togen - over elkander Btaande Statengroepen, Triplo Entente en Driebond, die ten Blotte in eendrachtige samenwerking tot behoud van den vrede en als voor boden van een georganisoerdo toekomst vormden oen permanont internationaal Comité met de beschikking over eigen internationale politie. Voor wie het oog richt op de toekomst, is de niet- uitgebroken Europeosche krijg belang rijker dan de Balkan-oorlog, dio wél is uitgebroken Evenmin kunnen de legeruitbreidin- gen in Duitschland en Frankrijk als gevolg van het nog bostaande wan trouwen tusschen deze beide landen tot ontmoediging aanleiding geven, wanneer men beziet de zoo vele gun stige on daarom minder veelvuldig be sproken vredelievende ken toekonen. Weet men wel, dat het Amerikaan soke Parlement thans voor den twee' den achtoreenvolgenden keer zeer be slist is overgegaan tot een vermin- doring in de voorgenomen vloot- uitbreiding? En weet men ook, dat Woodrow Wilson, die Taft den „"Vre- dos-President", als President van de Vereenigdo Staten van Amerika is opgevolgd, tot zyn Minister van Bui- temandsche Zaken heeft benoemd den bekenden Pacifist Bryan en dat dan ook oen zijner eerste regoeringszorgon is geweest de voorbereiding voor oen woreldverdrag, waarbij alle Staten zich zullen verbinden géén oorlog te ver klaren vóórdat eerst het geschil aan oen internationale commissie van on derzoek zal sün onderworpen? Herhaaldelijk loest men thans weder onrustbarende berichten over de ver houding tusschdh Frankryken Duitsch land. Ongelukkig vergeten velen dan, dat het vorigo jaar niet minder onheil spellend werd gesproken over de ver houding tusschen Engeland en Duitsch land. Is men dit verbeten, wanneer men het afgeloopen jaar ongunstig voor de Vredesbeweging noomt? De verbeterde verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland is toch waar lijk wel oen belangrijk en heugelijk feit! Eu ia de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland waarlijk zóó ongunstig Men bedenke toch, dat niet minder dan 180 Fransche Parlements leden de toenaderingsbijeenkomst te Bern hebben bijgewoond, waar ook de parlomentaire groepen die de meer derheid van den Rijksdag uitmakenl van hun verlangen naar een goede verstandhouding deden blijken en 40 dezer parlementsleden daarvan door huti tegenwoordigheid getuigenis af legden Het jaar, dat sinds 18 Mei 1912 is verloopen, was rijk aan dergelijke in ternationale bijeenkomsten. Niet alleen de gebruikelijke zuiver pacifistische congressen werden in grooten getale gehouden, neen, juist ook de buiten gewone congressen tot behoud van den Vrede trokken de aandacht. Het internationale Socialistencongres te Bazel deed nogmaals ondubbelzinnig blijken van den krachtigen wil der arbeiders tot behoud van den Vrede. Het Congres voor „Internationale Verstandigung" te Heidelburg open-, baarde, hoe reusachtig de vredes beweging aan kracht had gewonnen onder de Duitsche intellectueelen, onder wie de Duitsche professoren een allereersten rang innamen. De Daitsch- Engelsche toenaderingsbijeenkomst te Londen getuigde vooral van den goeden wil en oprechte, vredelievend- ïeid der Duitsche en Engelsche jour nalisten en bankiers- en handelswereld. En de Fransch-Duitsche bijeenkomst te te Bern was misschien nog het moest belangrijk als de min of meer offi cieel© vergadering van tot verschillende partijen behoorende, gekozen vertegen woordigers van twee volkeren, omtrent wier onderlinge verhouding van 1870 af tot heden toe een voelbetoekenend en afwachtend „zwijgen" de eenig mogelijke uitweg tot behoud van den vrede scheen Dat thans do officieele vertegenwoordigers van het volk tot een gezamenlijk „spreken" durven en willen overgaan, mag op dezen 18en Mei als een hoopvolle belofte voor een betere vorstandhouding dankbaar wor den begroot. Wagnerfestspiele te Rotterdam. Das Rheingold. 't Operagezelschap van 't Bremer Stadttheator onder leiding van Hofrat Julius Otto heeft reeds bij z'n eerste uitvoering op Vrijdagavond j.l. een groot en welverdiend succes geoogst. Van de solisten moet in de eerste plaats genoemd worden de tenor Carl Centner van de opera to Frankfurt a. M., die als gast medewerkte, waar schijnlijk om Hadwiger vopr den twee den avond te sparer. Wat Carl Gent- ner van den Loge gemaakt heeft was wel iots zeer hizonders, niet alleen muzikaal doch ook dramatisch. Geen van de andere solisten wist zóó in den zin van Wagner's muziek te zin gen en te actoeren bij niemand van hen was er eeoa zóó volmaakte over eenstemming tusschen de gobaren en de muziek als by dezen Loge. De se b. v. waarop hij telkens bij 't klinken van 't Loge-motief met z'n lichten mantel 't wakkeren der vlam men wist te illustreeren, was van eene groote bekoring. Doch ook de andere zangers enzangeressen gavenveel goeds. Uitstekend waren b.v. de Albericli van Wilhelm Rode en de Mime van Max Roller. Deze laatste doet ons de beste verwachtingen koesteren van z'n op treden in Siegfried, waarin aan Mimé een veel grooter en belangrijker rol is toebedeeld dan in Das Rheingold. Van de beide reuzen was de Fasolt van Hans Erl „stimmlioh" de beste; wat evenwel hunne aotie betreft kwa men beide herhaaldelijk in conflict met de door de muziek uitgedrukte be doelingen. Veel moois gaven ook Schilt- eendorf als Wot an en Hertha Pfeil- schneider en Olga Bur char d-Hubenia respectievelijk als Fricka en Freia. Het Rheintöchterzett klonk, vooral in de laatste scene, buitengewoon goed. Regie, decoratief en costuums waren uitstekend verzorgd, terwijl het U- trechtsch Stedelijk Orchest onder de bezadigde en energieke, doch tege lijkertijd zeer temperamentvolle leiding van den Kapelmeester Run behou dens enkele kleinere tekortkomingen, voornamelyk by de houten blaasin strumenten zich uitstekend door de zeer zware partituur heeft heen geslagen. Die Walküre. De uitvoering van Die Walküre op Zaterdagavond is voor 't Bremer Operagezelsohap een nog grooter suc ces geworden aan de voorstelling van Das Rheingold. Aan 't einde van 'fc eerste bedryf moest zes maal gehaald worden en terecht. Wat daarin door HadwigerOlga Burchard-Hubenia en Hans Erl respectievelijk als Siegmund, Sieglinde en Hunding gegeven werd, kwam het volmaakte zeer nabij. Ook 't orchest was in deze eerste acte voor treffelijk, terwijl voor decoratief en regie den heer Strickrodt niets dan hul de gebracht kan worden. De tweede en derde acte stonden niet op even hoog peil als de eerste. Vooraf in de derde acte kwamen kleine onvolkomenheden by 't orchest veel vuldig voor: 't eerste gedeelte van den Walkürenritt bv. was rhytmisch veel te slaplater by 't inzetten van al 't koper verbeterde dit wel eenig- sins, doch ook toen werd er nog niet marquant genoeg gespeeld, 't Walkü- renensemble was in den aanvang zeer goed, doch dreigde tegen 't eind zelfs even in de war te loopende krach tige directie van kapelmeester Kun heeft echter 't dreigende gevaar nog afgewond Ook in „Feuerzauber" liet do eenheid van 't orchest te wenschen een beschaafder klank en meer fijnheid zouden 't slot van dezen eersten avond der trilogie nog veel meer indruk hebben doen maken dan thans reeds t geval was. Olga Barehard-Hubenia heeft ook in de tweede acte als Sieglinde veel moois gegeven evenals Hadwiger, dio de partij van Siegmund tot 't laatst toe met heerlijke frifcehheid heeft gezongen. Zijne vertolking van de Siegfried-partij op de beide volgende avonden zien we met groote verwachting tegemoet. Quido Schiilzendorf bleek tegen de buitengewoon zware Wotanpartij niet geheel opgewasson aan 't eind van de dorde acte, in z'n afscheid van Brünnfailde, was hij blijkbaar vermoeid. Ofschoon z'n geluid ook toen nog zeer vol en nobelfklonk, vibreerde hij hin derlijk. Doch overigens heeft hij zijne >artij prachtig en vooral met uitsto tende dictie gezongen.. Dit was ook 't geval mot Hertha Pfeilschneider als Brünnhilde, die vooral in de derde acte uitblonk door spel zoowel als door zaqg en met Else Blume in den rol van Freia. In de tweede acte werden in Wotan's monoloog twee kleine coupures ge maakt in de derde acte werd een klein gedeelte van Briinnhilde's partij niet gezongen. Waarom is ons niet recht duidelijk, 't Achterwege laten van deze coupures zou de voorstelling slechts weinig later hebben doen ein digen, terwijl dan aan de piëteit voor den componist, die overigens een zeer te waardeeren cachet op deze uitvoe ring drukte, niet te kort zou zijn ge daan. H. N. Donkerkleurige centen. Het valt niet te ontkennen dat er een zeker bezwaar voor de munt-cir- culatie is gelegen in de overeenstem mende kleur van onze gouden munten en die van de nieuwe bronzen stukk«n. Er bestaat daardoor eenige kans op verwarring, wanneer by de uitgifte minder nauwkeurig wordt toegezien. Dezelfde moeilijkheid heeft zich voor- gedaun in Engeland bij de bronzen farthing ten opzichte van het halve- pond-stuk. Men beeft daar het bezwaar volledig ondervangen door de far thing's bij de fabricatie eon donker bruine kleur te geven. Geleidelijk slijt deze in den omloop afde dan aan het licht komende tint is niet die van het op goud gelijkende nieuwe brons, maar die van brons, dat reeds in de circulatie is geweost, waarvan de kleur veel minder gelijkenis vertoont met die van goud. Dit denkbeeld zal ook bij de Nedef- landsche bronzen munten in toepassing worden gebracht on in het vervolg zal de nieuwe bronzen specie in boven genoemde kleur worden uitgegeven. Intusschen is het ter bevordering van de circulaire der vijfjes gewenscht, dat de reeds in 't begin van 1913 vervaar digde l-centstukken, die nog slechts ten deele in ciroulaire zijn, voor het overige (grootere) gedeelte aan het kleurproces worden onderworpen, het geen dan ook op dit oogenblik aan 's Rijks munt geschiedt. Deze bewerking op reeds gereed ge komen muntstukken heeft echter een schaduwzijde; de kleuring daarvan toch veroorzaakt, hoewel tijdelijk, een minder fraai uiterlijk dan wanneer hetzelfde proces wordt toegepast op de muntplaten, vóór den eigenlijken muntslag. Men heeft zich hierdoor ech ter niet laten weerhouden om reeds aanstonds de nog voorradige centen een kleuring te doen ondergaan en deze van nu af in omloop te brengen. De donkere kleur van de nieuwe l-centstukken behoeft derhalve nie mand te weerhouden om ze als goede munt aan te nemen. Aangezien echter reeds nieuwe l-centstukken van 1913 in den omloop verkeeren, behoort het publiek, althans voorloopig, evenals tot dusver te wa ken tegen mogelijke verwarring van nieuwe bronzen munten met gouden munten. Naar de Ned. verneemt, heeft onze gezant te Brussel, jhr. mr. O. D. van Pierohil om gezondheidsredenen ont heffing van zyn post gevraagd. Als zyn vermoedelyken opvolger noemt het blad onze gezant te Rome, jhr. mr. H. van Weede. Ds. Van Hoogenhuyze. De heer Van Hoogenhuyze, die, zoo als men weet, wegens de vernieuwing van het rechtsche accoord, met eeni- fen aanhang de Christelyk-Historische artij verlaten heeft, beveelt in De Beukelaar aan „onafhankelijken" in de Kamer te brongen, waaronder hij verstaat in de eerste plaat* leden van de nieuwe Christelijke Sociale Partij (Van de Laar, Keucheniup c. s.) dio, al deelt hij niet op alle punten hun pro gram, getoond hebben zich eerlijk te gen do coalitie te durven verzetten in de tweede plaats christelijk-his- torischen die uit het verband der partij zijn getreden of gezet, omdat zij tegen de coalitie zijn in de derde plaats candidaten die gesteld en gesteund worden door den pas opgerichten Bond van protesten t- sohe kiezers (van welks oprichters en voorloopig bestuur tot nu toe slechts de naam van den secretaris, den heer Veenendaal te Amsterdam, bekend is). In de disticten waar dergelyke can didaten niet zijn, bevordere men schrijft ds. v. Hoogenhuyze dat ©r zoodanige gesteld wordenwaar ten slotte geen candidaten zijn dan die van rechts en van links bepale men onder biddend opzien tot God zijn stem, en kieze dengene, in wiens handen het veiligst zijn de belangen van ons land, van ons volk en van onze vaderlandsche kerk." Door dit advies kenmerkt zich de beweging van ds. Van Hoogenhuyze als een zuivere reactie tegen de recht sche-coalitie-gedachte. Als zoodanig is zij van onmiskenbare beteekenis, maar men verlieze niet uit het oog, dat haar karakter evenals dat van de coalitie-partijèn van kerkelijk-staatkun- digen aard is. Bodegraven. De centrale antirev. kiesvereeniging het district Bodegraven is, naar de N. R. Ct. meldt, Vrijdagavond niet tot oen definitieve beslissing gekomen en zou Zaterdag opnieuw vergaderen. Oop mr. Van Idsinga (chr.-hist. aftr.) waren 57 stemmen vóór en tegen uit gebracht. GOUDA, 19 Mei 1913. Statenverkiezing Gouda. In de hedenmiddag gehouden ver gadering der Centrale Liberale Kies vereeniging in het district Gouda werden met overgroot© meerderheid candidaat gesteld de heeren C. van der GiesBen Jr., Krimpen a/d. IJsel, H. J. Nederhorst Sr., alhier en K. Schouten Hoogendijk, Woerden. Statenverkiezing Gouda. De a.-r. kiesvereeniging te Schoon hoven heeft, naar de Rott. meldt, voorloopig den heer H. A. Schrouder candidaat gesteld (in de vacature-van der Straaten). De stand van het kegelconcours dat Vrijdag- en Zondagavond plaats had was tot Zondagavond 12 uur. Vrije baan 5 ballen hoogste 42, laagste die in aanmerking komt 34. Kampioen hoogste stand 63, laagste die in aanmerking komt 59. Personeele baan 48— 35 De heelo serie 110107 Hedenavond om 8 upr voortzetting van het conooorz. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" streeft er steeds naar haar bezoekers iets nieuws en moois op het gebied van cinematografie te geven. Ook thans is dit weder het geval en wordt deze week een opname van bet werk van Victor Hugo „Les Misórables" vertoond. Dit werk wordt op het doek vrij juist weergegeven, terwijl de-zeer goede explicatie van den heer Verbeek de film ten goede komt. Wie het meesterwerk gelezen heeft, zal onge twijfeld niet verzuimen deze week het le gedeelte ervan te gaan zien. Ter aanvulling van het programma een fraaie natuuropname en het extra nummer „De Muziekfeesten te Gouda' De concerten van de Soc. „Ons Genoegen" zullen vermoedelijk ge- rven worden op Zondag 26 Mei, 1, 16, 22 en 29 Juni, 6, 13 en 20 Juli 1913. De agenda voor de algemeene leden vergadering der Soc. „Ons Genoegen" op Maandag 26 Mei a.s. luidt Rekening en verantwoording van den Penningmeester over hetSocieteits- jaar 1912/13. Benoeming van twee commissarissen der Soc. in plaats van de hh. J. van Kranenburg en A. J. IJsselstyn Az., die aan de beurt van aftreding en herkiesbaar zijn. De aanleg van don spoorweg Gouda- Schoonhoven werd zooals bekend isl al ontelbare malen gestuit in zijn voortgang door verzakkingen van-den grond. Maakten wij voor eenige weken nog melding van een bedrei ging daardoor van de Sociëteit „Ons Qaooegen" ook nu weer deed zich het verschijnsel voor in landerijen onder de gemeente Stolwijk. 's Avonds wsde werking van den grond reeds zichtbaar en den volgenden morgen bleek een stuk ter lengte van plm. 25 M. en ter breedte van ongeveer 2 M. te zijn weggezakt, terwijl de bodem van de aangrenzende vaart gerezon was en geheel bbven water uitstak. Zoo spoedig mogelijk Jwerd het gat met zand dichtgegooid, waar toe menig wagentje van Schoonhoven (waar een elevator het zand, voor den spoorweg benoodigd, uit de bak ken zuigt) ikioest worden aangevoerd. De werkzaamheden hebben nu weder een geregelden voortgang. -m.'j s' n Vrijzinnige Propaganda. Zaterdagavond j.l. hield de Vrijzin nige Studie- en Propagandaclub alhier een propaganda-vergadering, wftarin als spreker optrad de heer Dr. I. H. J. Vos uit Amsterdam. Na opening der vergadering dooi den voorzitter, den heer I. van der Want, waarbi) deze met een enkel woord toelichtte waarom deze verga dering was belegd, kwam Dr. Vos aan het woord en deelde deze mode dat het hem een groot genoegen was ge weest te worden uitgenoodigd door deze vereeniging, welke hij hoopte spoedig als lid te zien toetreden tot dèn Bond van Vrijzinnige Propaganda- vereenigingen in Nederland. Spr. begon met er op te wijzen, dat het de bedoeling is der 3 ong-Vrijzin nigen o.a. ook bij de jongelieden, iets wat men voor ongeveer 25 jaren meende dat niet noodig was belang stelling te wekken voor en kennis bij te brengen van de politiek in het al gemeen. Spr. stelt dan de vraag welk het doel is van de studie der politiek, waarop o.a. te antwoorden valt: de versterking van het persoonlijk stand punt en een vervulling van dienst ir. den strijd voor de .beschaving, den vooruitgang. Wanneer het individu als enkeling in de maatschappij blijft staan dan zullen de groote sociale behoeften niet worden verholpen, daarom is organi satie en gemeenschappelijk werken noodig. Daarop berust dan ook het streden der jong-vrijzinnigen. Spr. noemde het ontstaan der Vrij zinnige Concentratie ook een histori sche noodzakelijkheid. Dat na 1901 de sociaal-democraten zich hebben afge scheiden beschouwde spr. niet bloot als een verschil van politieke inzichten, doch ook als een verslapping, een af wezigheid van voldoende enthusiasmo, om de menschen samen te houden. Wat de clericalen betreft, dezen kun nen den wetenschappelijken weg niet vrijhouden, belemmerd al zij worden door hun dogma's. Den strijd der sociaal-democraten beschouwde spr. als iets wat staat naast de maatschappijke ontwikkeling. Wij zullen zien, dat, wanneer binnen eenige jaren wellicht het thmis strijdende proletariaat de rechten M\ hebben ver worven, waarvoor het nu strijdt, dan weer om zoo te zeggen een vijfde stand zal opstaan, die opkomt op zijn beurt weer voor zyn rechten. Zoo zal de ontwikkeling van het proletariaat staan naast de maatschap pelijke ontwikkeling. De clericalen, die gebonden zijn aan hun dogma's, nog de sociaal-democra ten, die den klassenstrijd willen, zullen oen universeel staatsbeginsel kunnen volgen, dat hen tot het ideaal kan voeren, dat het liberalisme nastreeft. Het liberalisme, juist omdat zij steeds rich kan aanpassen aan de veranderde toestanden, de maatschappij den weg blijven wijzen in de maatschappelijke Ontwikkeling. Wat echter in den loop der jaren de liberale party heeft geschaad, is volgens spr. dat men haar niet steeds huett voorzien van nieuw, jong bloed. Hamers dat is noodig voor een lichaam, een standpunt heeft ingenomen ri» de liberale party. Het ministerie Kuyper was gevaar- 'Ök voor het liberalisme, doch het uunigterie Heemskerk noemde spr. nog veel gevaarlijker, daar Knyper meer ®et zyn politiek openlyk voor den dag kwam, terwijl minister Heemskerk i°Ügf galant man schertsend dat gwaar voor het liberalisme teweeg- Spr. wilde zich bepalen met te wyzen op onze thans bedreigde handelspoli tiek en het feit, dat door deze regeering niets tot stand gebracht voor de maat schappelijke ontwikkeling, alsook de dreigende grondwetsherziening, die Nederland zou benemen, wat eens door iziju regeering werd gegeven en dat nu door het zwhrte gevaar wordt-ge- dreigd. Spr. hoopt dan ook dat het resultaat der aanstaande verkiezingen mag zijn, dat wederom oen frissche wind waait over vrij Nederland, dat het vrijhan delstelsel, waardoor Nederland is groot geworden, mag blijven gehandhaafd, dat wij mogen krijgen meer uitgebreid kiesrecht, zoo mogelijk een algemeen en vrouwenkiesrecht. En dat tenslotte de gelegenheid kan worden gevonden om uiting te geven aan de beginselen der Jong-Vrijzinnigen de verbetering der sociale toestanden. Vooral dit laat ste is ook het doel der Jong-Vrijzin nigen. Als medicus kan spr. uit eigen aan schouwing spreken v/\n de dringende noodzakelijkheid van leniging der sociale nooden. Wil de vrijzinnige partij blijven in nemen de plaats, die zij in do politiek heeft veroverd, dan zal zij moeten strijden voor haar beginselen, door op wekking der jongeren in haar eigen boezem. Ieder vrijzinnige zal dan in eigen kring opwekkend hebben te werken eü zoodoende strijden voor hot liberaal ideaal waardoor voor Neder land een gelukszon zal ryzen. Dun zullen nieuwe banen geopen worden van vrijheid en ontwikkeling voor Nederland. Spr. besloot zijn bezielend woord met een opwekking tot krachtdadigen strijd in de komende dagen. Dat spr's rede weerklank vond by allen aanwezigen, bleek uit het lang durig en luid applaus waarmodo Dr. Vos werd dank gebracht. Nadat de heer J. C. Bolonje in aan sluiting op Dr. Vos' rede in enkele woorden had gewezen op de dringende noodzakelijkheid van een breede schare huisbezoekers, werd de vorgadering door den voorzitter gesloten. De vereeniging won eenige nieuwe leden Schoonhoven. Tor gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het hior on der de zilvorsmedengezollen bestaand ziekenfonds „Hulp in Lijden" afdee ling van de Nyverhoidsvereoniging voor Goud- en Zilversmeden zullen op J.6 Juni en waarschijnlijk de twee vol gende dagon verschillende feestelijk heden plaats hebben. Waddinjcveen. Naar ons wordt medegedeeld heeft het Bestuur der Polders Achterof en De Putte mach tiging erlangd om den onderweg in De Putte gedeeltelijk te doen afgra ven, daar deze op vele plaatsen te hoog is. De afkomende veenaarde, zeer go- zocht door de boomkweekers, zal worden verkocht. J.l. Vrijdag is tot Heemraad van de Polders Achterof on De Putte met algemeene stemmen benoemd de heer D.i\J. Oudijkzulks ter vervanging van den heer J. dg Zwart, die voor den Polder De Putte zitting had. Het Bestuur der Polders Achterof en De Putte heeft tot stoker aan het gemaal in plaats van P. Slingerland Sr. benoemd Paulus Slingerland Junior. De beschoeiing boven den duiker naar de Gouwe, ten oosten van de watermachine van de Polders Achterof en De Putte moet worden vernieuwd. Men stelt zich voor dit te doen met beton. De kosten hiervan worden be groot op f 600.— Tot gedeeltelyke dekking dier uitgaven zal een geld- leening worden aangegaan van f 400.— tegen een rente van 4'/j 'sjaars, met aflossingen van f 200.— per jaar, te beginnen met 1914. De Polderbegrootingen voor 1913 bedragen voorAchterof f 5611,22, met een omslag van f 7.— per H.A. De Putte f 1309,16, met een omslag van i 2,50 per H.A. De bemaling van deze beiae Polders f9278,96, met een omslag van f 6,50 per H.A. De rekeningen over 1912 zijn vast gesteld als volgt: Achterof. Ontvangst Uitgaaf Batig saldo De Putte. Ontvangst Uitgaaf Batig saldo f 4807,69'/a - 4l09,10,/a f398,59 f 616,13 f 525,88''2 f 87,241/* De bemaling van beide polders. Ontvangst f 39585,32'/2 Uitgaaf - 36898,94'A Batig saldo 5de KI. Trekking v. Maandag 19 Mei. No. 2151, 5234 en 6692 ieder f 1000. 10803 en 14150 ieder f 400. 3927 en 9304 ieder j 200. 1341, 2849, 9024, 13263, 17866 en 20842 ieder f 100. Prijzen van f 70. 44 H0 liO -433 81 000 98 700 85 810 001 l 18 1835 1508 •20S8 54371 0505 0043 300Ö 21 63 3170 3301 3413 3065 3797 3905 63 75 4015 4260 96 4327 4461 4630 5067 51(14 5202 66 Ti 84 5677 5604 42 5784 6108 4 0209 6356 6466 6571 0014 7079 7200 79 90 7562 89 7711 32 83 7985 8060 8170 8322 23 *401 4» 8051 8970 9001 0134 9673 9606 9tef9975 101*5 97 10960 10657 10421 51 82 105TO 96 10080 10N32 10022 11229 11397 11704 12 11867 1-2013 12420 08 12533 12629 65 SÖ 87 12741 47 80 13196 13236 13610 67 13706 22 49 13877 14248 70 14410 14503 14638 14848 01 1537*2 16411 80 15796 15830 40 08 15929 10024 16557 10620 17208 17402 «1 17550 17000 50 04 17908 18100 18204 18888 71 18412 18080 18747 05 18800 95 18989 1927» 19584 86 87 19039 71 20100 10 20249 51 07 20350 20583 20058 20784 70 93 20833 201108 91 Voetbal. Sparta kampioen Nederland. Een 8000 tal toeschouwers woonde gisteren de 2" ontmoeting om hot natio nale kampioenschap tusschen Vitesse uit Arnhem en Sparta uit Rotterdam. Na een huldiging aan Do Korver neemt het spel oen aanvang, waarbij blijkt dat Vitesse niet alleen even sterk, doch" iqcermalen ver Ho meerdere is. Sparta's doelman is evenwel bijzonder goed in vorm, zoodat Vitesse niet tegenstaande hun hard werken geon kans krijgt. De Groot wist voor Sparta 2 maal onhoudbaar te scoren, terwijl Vitesse 4por Rodermond voor een tegenpunt zorgt. Na rust weet van Driel een strafschof al vallende er uit te houden, terwijl Göbel een straf schop keihard naast schiet. Zoo ver strijkt do tijd on komt het oinde met 2 1 voor Sparta, die daardoor kani- pioon van Nederland is. U. V. V. wist in de promotie voor do 1° klas met 20 van Velocitas te winnon. De uitslagen van de wedstrijden dor Dordtscho, Loidsche, Rotterdamsche en Goudsche Voetbalbondon, gisteren te Leiden gehouden, zijn als volgt R.V.B.—L.V.B. 2—1, na oen kwar tier verlenging D.V.B.—G.V.B. 4-1': R.V.B.—D.V.B. 5-M L.V.B.—G.V.B. 2-0, zoodat de Rotterdamsche no. 1 werd, de Dordsche no. 2, de Leidsche no. JÏ en do Goudsche bond no. 4. Olympia III speelde gisteren te Rot terdam tegon D. V. S. III. D. V. S. kwam met een zeer s(.erk elftal op, doch Olympia werkte vurig on had daardoor spoedig de leidjng, even later door no. 2 gevolgd. Na rust ging D. V. S. er alles opzetten, doch het ge lukte hun niet door de achterhoede, die goed in vorm bleek, terwyl aan de andere zijde eenige prachtkansen op het Rotterdamsche doel gemist wor den. Zoo kwum het einde met een welverdiende 2—O-overwinning van Olympia. Het waS een zeer geanimeer- den strijd. Luchtvaart. Van Soesterberg naar Don Haag. Zondagochtend heel in de vfroegto, is door de beide Nederlandsche vlie gers Lt. Versteegh en De Waal de overland vlucht Soesterberg-Den Haag volbracht. Het was bijzonder kalm ^eer, toen op het vliegkamp te Soesterberg Zon dagochtend 4 uur de Van Meel-twee dekker, type Farman, en de Fokker- eendekker, naar buiten werden gebracht Lt. Versteegh vertrok met den twee dekker,terwijl De Waal, die Dinsdag van Berlijn naar Soesterberg vloog,* wederom in gezelschap van den I)uit- scher Kuntner weldra in de richting van de residentie verdween. Nog voor vijven werden de beide vliegers boven Waddinxveen en later boven de residentie gesignaleerd. Zij vlogen naar Iloutrust, doch vergisten zich in zoover, dat zij het niet wen- schelijk oordeelden, te midden van de Haar staande gebouwen te landen, zoo dat zij op Hanenbrug aanstevenden en daar in de nabijheid van het Quick- voetbalterrein met den vasten wal contaot kregen. De bedoeling was, 's middags tus schen 5 en 7 uur na een kleine de monstratie naar Soesterberg terug te vliegen. Het begon echter later op den dag hard te waaien, terwijl in den middag het bovendien nog ging stortregenen, zoodat waarschijnlyk eerst hedenochtend vroeg of anders later op den dag de terugtocht is of zal worden aanvaard. Holland-België rondvlucht. Thans is vastgesteld dat de België. Nederland wedvlucht voor hydroaero planes zal aanvangen op 24 Juni en uitgaan van Gent. De Belgische Aëro- club wenscht namelijk, dat deze wed vlucht tevens zal opluisteren de ope ning van het kanaal GentTerneuzen. Do rondvlucht zal in de allereerste plaats zijn een betrouwboarheidsvlucht waarbij gedurende eenige opeenvol gende dagen 100 a 200 K.M. per dag moet worden afgelegd en do deel nemers met hunne toestellen in hoofd zaak ^oheel aan eigen hulpmiddelen en initiatief znllon worden overgelaten. Niets dus van de omslachtige behui- zings4- en bewakingsmaatregelon, die o.a. de, ons Nederlandors nog in het geheugen liggènde, „Europeescho rond vlucht'' van 1911 tot eone zoo kostbare onderneming hebben gemaakt. Elk toestel voert twoe personen, een anker met boei en 30 M. ketting, een bagagekist en do noodige waarnemings instrumenten mede. Drijft het toestel, mot s^opgezetten motor, op het water dan moet de motor, zonder dat aan de schroef gedraaid wordt, zomlor eenige hulp Van buiten, door de bemanning binnenboords opnieuw in beweging ge bracht kunnen worden. I)e tochf zal aanvangen op 24 Juni, dag dor feestelijke opening va» liet scheopvaartkanaal Gent—Terneuzen. Do indeeling is als volgt lo dagvan Gent over Terneuzon, Bath, Bergen op Zoom, Willemstad en Dordrecht naar Rotterdam 2e dagvan Rotterdam naar Schoon hoven, Vianen on Utrecht naar Am sterdam 3e dagvan Amsterdam ovor Utrecht Vianen, -Wijk bij Duurstodo, Amoron- gon en Oostorwijk naar Arnhem. 4e dag: van*Arnhem over Panner- den, Nijmegen en Tiel naar's Hortogon- bosch 5e dagvan 's Hertogonbosch ovor Mook, Vonlo naar Maastricht üo dagvan Maastricht naar Luik en Namen. Of dit programma onveranderd uit gevoerd zal kunnen worden, hangt nu nog alleen af van de mate van be langstelling die in do botrokkon Neder landsche plaatsen wordt aan den dag gelegd. Kon onderzoek daarnk wordt thans govoord. (Wegens plaatsgebrek Zaterdag niet opgenomen.) Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoor, prijzen waren voor lsto kw. 43, 2e 39 en 3o 35 cent per half kilo. Vetto Kalvoron, goede aanvoer, lste kw. 31, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens rodel, aanvoer lste kw. 271 /22e kw. 20'/a, 3e kw. 23 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelyk aan gevoerd. Handel voor vet vee stug, prijzen hoog, Vetto Kalveren on schapon mot redelijke omzet, varkous in de lichte soorten prijshoudend, zware moeilijk verkoopbaar. Op het stationomplacement te Hil versum had hedenmorgen een trein botsing plaats tusschen een uit Amster dam komenden goederentrein en een rangeerenden trein van het Circus Willce, dat hedenavond in Hilversum een voorstelling zou geven. Van den circustrein vielen enkele wagens om en werden uit de rails gewipt. Persoonlijke ongelukkon kwamen niet voor. l)o materieole schade is vrij aanzienlyk. Hedenmorgen werd op de rails van den spoorbaan onder de gemeente Warmond een zwaar verminkt lijk gevonden, waarvan het hoofd een 500 M. van den romp verwydord lag, zoo dat vermoed wordt dat de ongelukkige door een trein gegrepen iB. Nader seint men ons uit Leiden, dat de verongelukte is de student L. V., candidaat (Dost-Indisch ambtenaar te Leiden. Gratie verleend. Madrid, 17 Mei. Bij gelegenheid van zijn verjaardag heeft de Koning zes ter dood veroordeelden gratie ver leend. Op bezoek. De heer en mevrouw Asquith en de heer en Mevrouw Winston Churchill zijn heden te Corinthe aangekomen. Asquith en "Churchill zullen twee of drie dagen te Athene vertoeven en daarbij alle ontmoeting met de offi cieele wereld ontwyken. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te I)E BILDT. Hoogste barometerstand 769.0 te Hort» laagste stand 743.2 te Chris- tiansund. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot zwakke later weer toe nemende westelijke tot zuidwestelijke wind. Tijdelijk opklarend, woinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, dag temperatuur hoogor. VAN PEN 19 MEI 1919. Stfiiutslecniiigen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Kronenrente 4 pet» Port. Obl. 3de Scwtó Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 15)06 5 pet. ld. Obl. (Gr. Rnssischo Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. (Mil. (NieolaiSpoor- wog) 1867-69 4 pet. Id Obligatie Go Eniis^ sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl- Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Fundjng Leo- ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk-eu Creüict-lustcl- liiigeii- Ned. Bankaandeolen ludustr. Oiideriiriuiiiffeii Amorican Car Foun dry Comp. C. v. A. j Id.Smolting A Refining j Co. Cert. v. Anna. j Anglo American Tele graph Oy. Cort. v. A. U. S. Stoel Corp. Cort. Gew. Aand. Kol. rnlh'i Instelt, en Cultuur Onderneniliiicen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur M ij. Aand. Nod. Handel-Mij.O.v.A Mijnbouw Mijen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. KedjangLebong, Mijn bouw Mij. A and. Groat Cobar Aand. Pftrolenni-Ouderii. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Potr- Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Bijen. Ned.-Am. Stoonjyaart- Mij. Aand. ^toomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. I almk-UiiUenif miiDten. Bindjoy Tabak Mij. A Diversen. Maxwel Land Gpant Gert,, v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Spoorwegen. Hall. IJzeren Spoor- wogrnij, Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. A tchisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorwog-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Gert. v. gew.'A Waoash Gew. Aand Premieleeniugtn. Amsterdam Aand. 3 pet Hongaryo. Thei s-Re- gulirunga-Ges. 4pet. GELDKOERS. Prolongatie 33'/a pCt. Nationale staatsfondsen lager, Bui- tenlandsche soorten woinig varieerend, Culturen stil, Tabakkon beter, Petro leums lager en Amerikanen weinig omzet, Mijnen on Rubbers stil. Vurige Koers. Koer» vid bedeu 77»/, 77'/, 84'/, 84'/, 6 9»/, - 99»/,, 'JU3/, 8 - 90'/. 85 81 86'/, 43 - 80'/i6 58'/, - 224'/, 48"/,, 48"/, 07s;, 67'/, .24'/, 59'",,, 593/„ 211 300 189»/, 226»/, 10'/. 193 42»/, L94 44»/. 188 188 620'/, 619 525 182'/, 183 116 - 4'/, 4 111 111»/, 3'/, 10»/, 107, 93'/, 100 100 63'/, 63 185'/, 93»/, - S 97»/, 28»/, 28 149'/, 2'/, 149'/, 3% 100>/„ 148'/-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2