n Kamerverkiezingen 1913. KUNST. Gemengde Berichten. KERKNIEUWS Stadsnieuwz. t -402® Staats-loterij. ALLERLEI. Laatste Rerichten. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant l/lfef lonhaiiilpl le A nistfrdniii - - 904 - vóór den afloop der verkiezingen open baar te maken. Bij het rapport i« een afzonderlijke nota van een der niet-militaire leden gevoegd, waarin tegen de kostbaarheid dezer voorsteilen wordt opgekomen. Vrijzinnige landdag. Naar het Vad. verneemt, is het Vrij zinnig Concentratiecomité Den Haag I voornemens in verband met de aji. Kamerverkiezing op een Zondagnamid dag een vrijzinnige landdag te be leggen waarop verschillende sprekers, onder wie de candidaat der Vrijzinnige Concentratie te 's-Gravenhage de heer K. peen, het woord zullen voeren. Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal in den loop der volgende week /bijeenkomen ter behandeling van de itadon-en Invali diteitswet. Inmiddels vfordt bet Voorl. Verslag over de Ziektewet verwacht. Argentijmich vleesch voor het leger. Heeds werd gemeld dat van af 1 Juli aan de soldaten-menages van het ge- heele leger Argentijnse!] vleesch zal worden verstrekt. Wy vernemen nader dat deze maat regel een gevolg is van een eerst door bet legerbestuur met dit vleesch ge nomen proef, welke goed heeft voldaan. Thans is door het Departement van Oorlog met een leverancier contract afgesloten voor de levering van be doeld vleesch, welk contract een half jaar duurt. Het Kamerlid Thomson. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal de kapitein U W, J. K. Thomson doze week worden bevorderd tot ma joor. Hy zal dan in actieven dienst worden gesteld bij het rog. grenadiers alhier. Vrijzinnige propaganda. Naar het Vad. verneomt zal binnen kort als uitgave van het Centraal Co mité der Vrijzinnigen een propaganda werk, getiteld „Propagandaboek van de Vryzinnige Concentratie-1913* ver schijnen. Te Wan neper veen, district Hteen- wijk, is na een inleiding van den heer J. A. Lotgering van Meppel, een ver eeniging van jonge vrijzinnigen opge richt met aanvankelijk 25 leden en 20 begunstigers. Besloten werd tot aansluiting by den Bond van Vryz. Prop. Vereenigingen. Noord-Hollandsche Vereeniging tot Bevordering van Volkskunst. Het bestuur van genoemde vereeni ging hield op Vrydag 16 Mei hare twoede vergadering in dit jaar in de boekery van het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem. Medegedeeld werd, dat door den wei willenden steun van den voorzitter der Nederlandsche vereeniging, tien heer Tutein Noltho- nius, een beeldhouwer tot het makeu van artistiek speelgoed werd opgeleid en deze reeds op verschillende liuis- vlyttentoonstellingen nl. Amersfoort, Maarssen en leerdam werkzaam ge weest is en daar zeer de aandacht heeft getrokken. De bedoeling is om in samenwer king met de vereeniging voor Huisvlijt de voorwerpen welke op de door deze vereenigingen georganiseerde tentoon stellingen ingezonden worden, een hooger standpunt te doen bereiken en een meer artistieken geest te doen aan nemen. Op deze wyze zal de invloed der Nederlandsche Voreeniging tot ^bevordering der Volkskunst zioh go- lüidolyk op do meest verschillende voorwerpon doen gevoelen en hen een heter eadmt doen verkrygen. llczj^ftd werdon eenige etbnogra- fica iiHUilduseuiu van Runstn ij vol heid Jliipzig, die eeu juiste Voor stelling gaven van hetgeen onder volkskunst wordt verstaan, als ook oenige lepels en kleinere voorwerpen van Itoorn vervaardigd door don heer Jules Verineisen, die uitstekend aan het doel beantwoorden, oen bewys, dat wel degelijk nog volkskunst bestaat. Besloten word, de algemeene ver gadering, wegens byzondere omstan digheden eerst in het najaar te dóen plaat^ hebben. De concentratie en de 8. D. A. P. Gisterenavond hield Mr. P, J. Troel stra te 's Gravenhago in Diligentia een rede over de concentratie en doS. D. A. PM waarin hy zyn standpunt ten opaichto der concontratie nogmaals uiteenzette zooals dat door hem op het Pwaschcongres was gedaan. Spr. kwam tot de slotsom dat de oenige werkelijke verbetering Is een sterke socialistische partij in de. Kamer te brengen. In debat kwam de heer Wyokoop (S.D.P.i alsook de hme Molenbeek Het optreden van eerstgenoemde veroorzaakte een dusdanige opwinding dat de avond in rumoer verliep. Het massa-ontslag bij de Marine. Volgens „Het Volk- zyn de 100 schepelingen voorgod ragen toch we gens weigering van een extrra-ver strekking op den verjaardag van Prins Hendrik. De antirev. kiesvereeniging in dis trict l, te 's Gravenhago heeft gister avond unaniem candidaat geteld mr. J. A. de Wilde, advocaat te s Graven hago, die ook in het district Gouda wordt gecandideerd. E d e. Door de antirev. kiesvereen. in het district is candidaat gestald mr. A. baron Van Ileeckeren van Keil, bur gemeester van Ede (a.r.) Het bestuur van de centrale a.r. kiesver. heeft vóór en aleer zij over ging tot het «tollen van een candidaat nog getracht om samenwerking te ver krijgen met het centraal bestuur der CJbr. Hist, kiesver. in dit district, welk ^orstel door dat bestuur is van de Band gewezen. (Ned.) Kamerdistrict Bodegraven. De centrale antirev. kiesvereeniging in het district Bodegraven heeft naar de N. R. Crt. meldt, thans definitief met algemeene stemmen den candidaat der chr.-hist., het aftredend lid mr. vap hlsinga, overgenomen. Wagnerfestspiele te Rotterdam. Siegfried. 't Gaat by de Wagnerfestspiele voortdurend crescendo. Afgezien n.l. van de minder gelukkige bezetting van de weinig op den voorgrond tre dende AVrfa-partij, was de Siegfried- uitvoering van gisterenavond van 41 begin tot 't einde één doorloopend genot. De goddelijk jonge, oer-onstui- mige Siogfried van Alois Hadu tycr was zoowel wat spel als wat zang aangaat eene creatie, die zelfs de bette Wagnerzangers, die we in dezen rol gezien hebben, niet overtroffen. Het door en door bestudeerde, rhyth- misch onverbeterlijke spel van Mime Max Holler) gaf niet minder te ge nieten dan z'n verrukkelijke zang. De Alberich van Wilhelm Bode en „Der Wanderer" van Schütsendorf waren eveneens voortreffelijk evenals de door Aida Monthmet absolute zuiverheid gezongen „Stimuie des Waldvogels." Ifertha PftiUehimder heeft de Briinn- hilde-party in de derde acte met prach tig, sonoor geluid verklankt, terwijl ook bare gebaren edel en van groote schoonheid waren. Het decoratief was schitterend en de regie meestert yk zelfs de zoo ge vaarlijke scène tussohen Siegfried en den Draak bracht ons niet uit de stemming, 't Enthousiaste publiek liet na elke acte zes, zeven keer halen. Aan 't slot kwam er geen eind aan de toejuichingen voordat de regiseur Strickrodt en de dirigent Kun ten too- neele versohenen. Deze laatste heeft 't geheel weer op sublieme wijze goleid: 't Utrechtsoh Stedeiyk Orchest verricht onder zijne directie wonderen. II. N. Noodlottig ongeluk Op don Wassenaaraoheweg by Gra venhago is Zaterdagnamiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een 19-jarig raeisie, de dochter van een in de van Limburg Btirumstraat aldaar wonende weduwe die een wasoh- en strykinrichting drijft had opdefieta een boodiohap gedaan en kwam, terwyl zy een met «toenen beladen vracht wagen passeerde, te slippen met het noodlottig gevolg, dat een der wielen van den wagen haar over 't hoofd ging. Met vreeaeljjk verminkt hoofd en hevig bloedende werd zy naar de na bijgelegen Roode-Krui «kliniek aan de Jan van Naasaustruat gedragen, waar een geneesheer constateerde, dat on- middelyk den dood van het meisje ten gevolge heeft gehad. Verduistering van een aangeteekeo- den brief. Ten postkantore te Maassluis is naar de N. Ot. meldt, dezer dagen aan een onbekend gebleven persoon die een &an get eekend stuk kwam afhalen abu sievelijk ter hand gesteld een aange- teekende brief afgezonden door de Incassobank te Amsterdam aan het adres van den heer O. van der Marei effectenhandelaar Veerstraat 43 te Maassluis en inhoudende f 3000 aan bankpapier. De brief hield in 12 bil jetten van f 25, 3 van f 40, 3 van f 60, 17 van f 100, 2 van f 200 en 1 Van f 300 Van de biljetten van f 100, f 200 en f 300 zijn de nummers bekend. Gisterennacht ontstond te Rotter dam brand in een der stallen van de auto-rijtuigonderneming in de Baan. Deze werd ontdekt door een der om wonenden, die vlammen uit den lucht koker die boven bet dak uitkomt zag opstijgen. De brandweer was spoedig aanwezig en nu bleek dat in de garage, waarin 11 auto's alle gemerkt H. 2030 stonden, een tweetal auto's gebed en een derde gedeeltelijk in brandstonden. Een der brandende auto's werd door de spuitgasten naar buiten gereden en daar gebluscbt. De andere konden zij niet van hun plaats krijgen. Deze werden toen binnenshuis mot 5 stralen gebluscbt. Ook aan het glazen dak der garage is groote schade aangericht. Men vermoedt dat een passagier die met een der auto's gereden had, daarin een brandende sigaar hoeft achtergelaten, waardoor deze in brand geraakt is en daarna ook de andere door het vuur zijn aangetast. Zondagnacht werden bewoners van het pand Alkemadestraat 24, Rotter dam, gewekt door het huilen van een kind. Zij stelden een onderzoek in en vonden in het portaal een meisje, ver moedelijk één week oud, gewikkeld in eenige tricot- en katoenen lappen, alles ongemerkt, welk kind daar te vondeling was gelegd. Op het lijfje was een stuk papier gebonden, waarop mot potlood geschreven „Ik ben niet gedoopt." Terwijl de commissaris van politie een onderzoek instelt naar de ouders, heeft een der bewoners van het hu is het kindje voorloopig opge nomen. Zondagmiddag liepen twee halfbe schonken kerels op den Ooolsingel te Rotterdam. Zy kregen ruzie waarbij de een de ander tegen den grond wierp en zoodanig trapte dat hij be wusteloos bleef liggen. Het publiek kwam tusschenbeide en sloeg den ander zoodanig op hoofd en armen dat een arm werd lamgeslagen. Beiden werden daarop naar het ziekenhuis vervoerd, waar de bewustelooze moest worden opgenomen, terwijl de ander na verbonden te zyn naar het politie bureau werd overgebracht. Hot Hbld. deelt medeZondagmor gen is aan de spoorbaan Almelo— Borne bewusteloos gevonden een 29- jarig meisje A. Huisman. Ze is ver moedelijk Zaterdagavond uit den trein gevallen en is naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen is ze aldaar vverleden. Van het kerkhof te Stadskanaal (Gr.) verdwenen de vorige week een paar linten van een graftrans, en het is te begrypen, dat niemand er by kon, wie zoo iets kon doen. Thans is het raad sel opgelost. Vrydag toch zag do dood graver een paar kraaien op een graf neerstryken en kort daarop weer met een lint in den snavel naar hun nest vliegen. Zij gebruiken deze linten dus by hun nestbouw. (N. v. d. D.) Gestikt. Jl. Zaterdagmorgen is het tweejarig zoontje van den heer v. d. B. to Wog- num nabu Hoorn, terwyl het een kip achterna liep, in een gierput gevallen. Onmiddellyk toegeschoten hulp mocht niet meer baten, daar het kind in de gier waa gestikt. Een aardige estafetteloop. Vijfduizend jongens zullen den Duit- schen keizer bij zijn jubileum op den I5en Juni a.s. een hulde komen bren gen, d.w.z. 5000 jongens zullen er aan medewerken om die hulde van Memel naar Bertyn te brengen, wat een af stand van ruim 1000 K.M. is Men wil er n.l. een reusaohtigen estafetteloop van maken, waarbij iedere deelnemer 200 Meter moet afleggen. Er zal ook by gezwommen moeten worden, daar bepaald is, dat men geen bruggen mag gebruiken, zoodat men rivieren over zal moeten zwemmen. De eerste jongen vertrekt met het hulde-adres don ben Juni, 's avonds 10 uur, van de Russische grens by Memel, on nadat het door 5000 handen is gegaan, wordt het adres den 15en Jdni, 's morgens om 8 uur, aan den keizer overhandigd. Een vader van vyftig kinderen. Niemand zal ar yreema van opkijken, wanneer men hoort dat in Amerika, bet land der onbegrensde mogelijkhe den, een nieuw record is geslagen. Daar woont, zooals uit de laatste be volkingsstatistiek is gebleken, in den staat Arkansas te Walnut, een 93- jarige grijsaard, Ellison genaamd, die vader is van niet minder dan vijftig kinderen. Driemaal is hij gehuwd ge weest en behalve 50 kinderen heeft hij nog 125 kleinkinderen is hij over grootvader van zes en bet-overgroot vader van 27 kinderen. Zijn jongste kind is 11, zijn oudste 65 jaar oud. Een vryzinnig predikant te Middelburg. Men schrijft uit Middelburg aan de N. Crt: Het was gisteren voor de vrijzinnige leden der Ned. Iïerv. Gem. te Middel burg een heugelijke dag. Het was toch 17 jaar geleden dat weer een predikant van hun richting den kansel betVad. De nieuwberoepen predikant dr. J. P. Cannegieter, laatst te Veendam, deed des avonds zijn intrede in de Oostkerk. Des morgens was hy in zijn ambt bevestigd door zijn vader, ds. D. Canne- gieter te Winterswijk, die dit deed naar aanleiding van Handélingen 1 vers 3 en wel de^e woorden„Gij zult mijne getuige zyn". Dr. J. P. Cannegieter hield des avonds zijn intrede naar de woorden van Handelingen 10 vers 2148 en met nadruk deze woorden uit vers 29 „Om wat reden hebt gy mij ontboden." De nieuw beroepen predikant bracht een bijzonder woord van dank aan zijn vader, die hem in zijn dienstbeurt heeft bevestigd en eveneens aan ds. M. van Empei, den jongsten predikant te Mid delburg, die de bevestiging aan spre kers vader beeft afgestaan. Verder richtte hij van waardeering getuigende woorden tot zijn ambts broeders, den kerkeraad, het kiescol lege, kerkvoogden en notabelen en hoopte met hen vriendschappelijk te kunnen samenwerken in het belang dor gemeente. Was des morgens reeds een talrijke schare opgekomen, des avonds was net ruime kerkgebouw overvol. GOUDA, 20 Mei 1913. Gemeenteraadsverkiezingen Naar wij vernemen zal de vrijzinnige kiesvereeniging Gouda op Dinsdag 10 Juni a.s. een vergadering houden tot het bespreken en stellen van candi- daten in de door periodieke aftreding ontstane vacaturen van zes leden van den gemeenteraad. Aan de beurt van aftreding zijn voor district I de heeren J. H. van der Torren en J. de Jong Hzn. voor district II de heeren P. D. Muijlwijk en W. Bokhoven en voor district III de heeren H. J. Nederhorst Sr. en A. J. IJsselstijn Azn. De officieele candidaatstelling (de verkiezing) is bepaald op 24 Juni a.s. Het conflict in de si^arenindustrie Door de afd. GouJa en Omstreken van het Verbond van sigarenfabrikan ten in Nederland is aan de 4 Sigaren- makers-organisaties hier ter stede het volgend sehry ven verzondenWij be richten u dat nu de uitsluiting is op geheven de sigarenmakers met hun jongens zich op de respectievelijke fabrieken van de aangesloten fabri kanten kunnen aanmelden uiterlijk vóór of op Zaterdag 24 Mei a.s. Zondag 18 Mei hield „de Postduif' haar eerste concours met oude duiven van uit Quèvy afstand 189 K.M. Ge lost te 10 uur met sterken N.W. wind en bewolkte lucht bereikten de duiven hunne hokken als volgt: 1* pr. L. W. Veen 1 u. 16 min. 25 s. 2* pr. C. Steensma 1 u. 21 min. 18 s. 3* pr. M. v. Hofwegen 1 u. 26 min. 39 s. 4* pr. C. A. M Sprayt t u. 27 min. 14 s. De Coöperatieve Middenstands-Cre- dietbank voor Gouda eti Omstreken, hield gisterenavond een algemeene ver gadering in de Sociëteit „De Róunie". De voorzitter, de heer T. Crebas, opende de vergadering en deelde mede, dat hy tot zyn gonoegen den heer Mr. M. M. Schim van derLoef die zitting heeft in de# Raad van Toezicht, op deze vergadering aanwezig zag. Hij hoopte aat de heer Schim van ^er Loeff en de beide andere leden van den Raad van Toezicht nog lang hun steun zouden willen veneenen aan de Credietbank en ook de leden dezer bank heette hy welkom op deze bijeenkomst, en hoopte ook hun steun voor de bank nog lang te mogen ondervinden. Uithet toegezonden verslag bleek dat er een winst gemaakt was, doek het bestuur had gemeend nog geea rente uit te moeten keeren. Een vol gend jaar, ten minste als de toestand der bank zoo blijft vooruitgaan als deze vier maanden van dit jaar, hoopte men 4% rente te kunnen bijschrijven. Deze mededeeling werd met applaus begroet. Daarop werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Aan de orde was nu de verkiezing van een bestuurslid, in de plaats van den heer A. D. van Vreomingen, die met algemeene stemmen werd her kozen. Het aftredend plaatsvervangend bestuurslid, de heer L. van der Beek, werd eveneens met algemeene stem men herkozen en het aftredend lid van den Raad van toes'oht, den heer I. IJssel de Schepper, werd mede met algemeene stemmen herkozen. Verder was aan de orde het bepalen van de hoogste som, welke het bestuwf alleen en welke het met toestemming van den Raad van Toezicht aan een lid in voorschot mag verstrekken, hetzij in eens of in loopende rekening zonder onderpand van effecten. Besloten werd deze gommen evenals het vorige jaar te bepalen op f 1000.— en op f 1000.— tot f 2000.-. Daarna had eenige discussie plaats over het bepalen van het entrée-geld voor nieuwe leden. Eenige leden wenschten dit te bepalen op f 1.— en weder anderen maakten bezwaar dit 'te stellen op f 2.50; deze laatsten wilden dat hooger stellen, waarna het voorstel van het bestuur om het op f 2.50 te bepalen, werd ^angenomen. Het voorstel van het bestuur om bij het geven van voorschotten, be halve de 5 rente nog per 3 maanden prolongatie-kosten te hef fen en te bepalen, dat wanneer een crediet verlengd wordt na afloop van een jaar, minstens 5 van de ver strekte som. moet worden afgelost, werd besloten dit punt in tweeën te behandelen. Hierover had een langdurige dis cussie plaats, waaraan door verschil lende leden werd deelgenomen, som migen warer. togen het heffen van 7s prolongatie-kosten, andere wil den liever de rente op 5"3 °/Q bepalen, omdat dit bij" meer banken wordt geheven, voornamelijk dmdat, wanneer men de accepten moet disoonteeren, men aan de Centrale bank meer moet geven. De voorzitter deelde nog meds dat te Groningen en Leeuwarden 6 rente werd geheven. Gouda had dit niet gedaan omdat het dit niet noodig had. Op voorstel van den heer Schim van der Loeff werd het voorstel aldus ge formuleerd, dat gelezen zou worden, behalve de verschuldigde rente nog 7s per 3 maanden prolongatie- kosten. Zonder hoofdelijke stemming werd het aldus gewijzigde voorstri aangenomen. Over het tweede gedeelte of er 5 zou moeten worden afgelost, werd dis cussie gevoerd door een der leden en het bestuur; het lid'stelde voor dit te bepalen op 2 omdat het doel van de bank waa*. kleine handelaren aan geld te helpen en dan was 2 voldoende. Het bestuur geloofde dat een bedrag van 5 niet te hoog was. Beide voorstellen werden daarop in stemming gebracht en het voorstri van het bestuur met 29 stemmen aan genomen, terwyl 2 leden voor 2'/j stemden. Na de gewone rondvraag werd de vergadering door den voorzitter, n« dankzegging voor de opkomst, ge sloten. Kegelclub „Alle Negen". Gisterenavond 12 uur direct na af loop van den vierdaagschen wedstrjjd had de prijsuitreiking plaats. Alvorens hiertoe over te gaan bracht de Voorzitter, de heer N. A van der Ree, dank aan de heeren die opge komen waren om de sluiting van net concours by te wonen en ook dans aan die heeren die medegewerkt heb ben om dezen wedstrijd zoo schitterend te doen slagen. Den heer Woudenberg word holde gebracht dat hij znn beide banen voor dezen wedstrijd welwillend had afgestaan en dat hij alles in het werk heeft gesteld om het de kegelaars zoo aangenaam mogelijk te maken. Ook die heeren die een prijs beschik baar hebben gesteld werden door de Voorzitter dank gebracht, wel een bewijs dat zy de kegelsport een war» hart toedragen. Hierna werden de prjjzen uitger»» als volgt voor: Kampioen (10 ballen), 1* prys Gou den Medaille 63 punten, 2* prijs veren Medaille 59 punten. Pprsoneele baan (6 ballen), 1* pry met" 48 p. 2* prys met 41 p. 3* prP met 39 p. 8 na, 4* prys met 39 p- J na, 5* prijs met 38 p. 9 na, 6* prys met 38 p. 7 na, 7* pry« met 3? p- g* prijs met 36 p. 7 na, 9* prijs met 36 p. 6 na, lO prijs met 36 p. 6 na. Serie Personeel (18 ballen), 1* prijs Verg. Zilv. Med. 110 p.; 2" prys Zilv. Med. 107 p.; 3" prijs Bronzen Med. voor de meeste negens in de 18 ballen behaald met 3 negens. Vrije baan (5 ballen), 1* prys met 42 p- 2* prijs met 40 p. 9 na, 3* prijs met 40 p. 7 na, 4e prijs met 39 p. 9 na, 5* prys met 39 p. 8 na, 6« prijs met 39 p. 8—7 na, i prys met 39 p. 7—7 na, 8° prijs met 38 p., 9- prijs ed 37 p. 6—9 na, 10° prijs met 37 r 8—7—8 na, 11° prijs met 37 p. —7—8 na, 12' prijs met 37 p. 7 na, 13" prijs met 37 p. 6 na, 14"" prijs met 36 p. 8—8 na, 15* prijs met 36 p. 5—8 na, 16' prijs met 36 p. 6 na. 17* prija met 35 p. 7—9 na, 18* prijs 35 p. 4—9 na, 19* prijs met 32 p. 8 na, 20* prijs met 35 p. 7 na, 21* prijs met 35 p. 5 na. Na nogmaals aan de hoeren dapk gebracht te hebben en den wensch uit sprekende dat zich nog meerdere leden voor de kegelclub „AlleNegenu opge ven, sloot de voorzitter dezen wedstrijd. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Sept. 1943 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier de heer S. van Heijningen, tijdelijk leeraar aan die school en is voor het tijdvak van 1 Sept. 1913—31 Aug. 1914 benoemd tot leeraar de hoer Dr. J. H. van Bur- kom, thans tijdelijk leeraar alhier. Men verzoekt ons mede te doelen dat de heer Corn. Immig Jr. uit Rot terdam Donderdagavond a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegon" een lezing zal houden overDe moderne illustratie waarbij de spreker dit onderwerp in onderdeelen zal behandelen en met „lichtbeelden zal toelichten. Rome in Nederland. Moordrecht. Gisteren sprak inde zaal van den heer den Brabor de heer Ds. D. Boer, Ned. Herv. Predikant te Grootebroek over het onderwerp Rome in Nederland. Spr. verklaarde niet op te treden als politiek spreker, doch als protestant, en van het standpunt van het pro testantisme het onderwerp van den avond te behandelen. Het protestantisme, zei spr., is ge boren uit Rome's kerk en zooals een kinc( liefde heeft voor zijn ouders, zoo moet de protestant piëteit hebben voor deR. K. kerk. De protestant is daarom geneigd veel van Rome door de vin gers te zien. Maar, zei spr., er zijn grenzen, en waar deze thans meer dan overschreden zijn, daar rust op den protestant de plicht een ernstig waar schuwend woord te doen hooren over het optreden van Homo, dat door zyn machtsaanmatiging een gevaar wordt voor den protestant. Spr. memoreerde de opkomst der R. K. kerk sinds 1848 en de April beweging van 1853, toen de bisscnop- pèlijke hiërarchie in Nederland was hersteld. Spr. wees op do vrijheden door het toenmalig bewind aan de R. K. verleend, waartegen eon storm van verontwaardiging in de protes- tantsche gelederen was opgegaan, en die aanleiding gaf tot de oprichting der Evangelische Maatschappij, welke van dien stonde af den strijd tegen Rome's kerk heeft aangebonden. Spr. ging na wat de gevolgen zyn geweest van deze vrijheden en ver- naaide dan een en ander aangaande Rome's werk en wat het Christendom jjeworden is in Rome's hand. 1 Spr. wilde niet spreken over den ^geestelijken moord, die op kinderen wordt gepleegd door hen verkiezings gebeden te laten leeren en wat dies meer zy, daar dit allen uitingen znn van het principe der kerkmacht verzamelen. De R. K. kerk eisoht onvoorwaardelijke gehoorzaamheid en vraagt niet naar oordeel van den per soon. Er wordt gezegd dat het grond beginsel der R. K. en der protestanten hetzelfde is; zij heeten te stoelen op denzelfden wortel des geloofs, maar zij hebbengeschapen een toestand van ver wording door testellen de macht van den priester boven de majesteit Gods. Spr. wees op den handel in missen te Alkmaar, op het merkwaardige van een zielenlotery in Mexico en andere gevallen om aan te toonen dat hel eedelyk peil der R. K. kerk nog wel wat te wenschen overlaat. Na een korte pauze wees spr. er op hoe van Roomsche zijde proteitanteche Vryheden en rechten worden verkort en noemde in dit verband het tooneel- verbod te Apeldoorn en de houding der Regeering. baarbij de behandeling Mr. Dr. v. d. Laar aangedaan, het weigeren ▼ea een vergaderlokaal te Helmond aan Jen Ned. Prot. bond, het uitvaardigen ▼*Q het mota proprio quantavis dili gentia. Tegenover de machts-opdry ving van «ome, tegenover den aanwas van steeds meerdere kloosters, tegenover het verbond van coalitie verheft zich thans een groote groep van protestan ten, wier stem over het geheele land als een ernstige waarschuwing weer klinkt. Ook spr. waarschuwt voor het ge vaar van Rome en wijst daarby ook op den strijd, die gestreden zal worden om art. 171 der Grondwet, waarbij getracht zal worden, de Ned. Herv. Kerk in financieel opzicht te schaden. De strijd die wij hebben te strijden gaat om de vrijheid van ons zelf en van ons nageslacht. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd gebruik gemaakt door de koeren Boere en Termanahnizen. De heer Boere gaf in enkele woorden een overzicht van de ontwikkeling der kerk, die zich had gesplitst in allerlei groepen, waardoor het mogelijk was geworden dat Rome zich zoo heeft kunnen ontwikkelen. Daardoor was de Hervormde Kerk geworden een Ver vormde Kerk. Deb. uitte de hoop dat or weer eep zuivere kerk mocht komen. De heer Termanshuizen betwistte de juistheid van spr's woorden betreffende art. 171. De bedoeling der Grondwets commissie was niet om dat artikel te schrappen. Ds. Boer beantwoordde de debaters. Tot den heer Boere zei spr het mede te wenschen dat alle protestanten gezamenlijk den strijd zonden voeren tegen Rome's kerk. Den heer Terman huizen antwoorde spr. na een uiteen zetting der historische rechten dor Ned. Herv. Kerk op de bij art. 171 genoemde gelden, dat Dr. Kuyper deze quaestie heeft genoemd de etter buil, een qualificatie, die genoog doet denken. (Applaus). De zaal was geheel bezet Eenige personen moesten zich zelfs met een staanplaats «tevreden stellen. Gouderak. Door do Ned. Herv. Gemeente is beroepen dis predikant, Ds. B. van do Wal te Hoevelaken. Boskoop. Zondag jl. speelde de Boskoopsohe voetbalvereeniging oen vrieridschappolijke weüstryd tegen een D. V. S.-combinatie uit Alphen welken welverdiend werd gewonnen door B. V. V. mot 32. Vele sportliefhebbers waren opgekomen om getuigen to zijn van deze eerste wedstrijd dezer nieuwe Vereeniging. Door de Afdeeling Wnddinxveen- Boskoop van de Sociaal-Democratische arbeiderspartij zal op Zaterdag 24 Mei a.s. des avonds 8 uur in het Hotel Neuf alhier een openbare vergadering worden gehouden waarbij als spree' ster zal optreden Mej. S. Groenewcg over het onderwerp „Do arbeiders en de aanstaande verkiezingen". Zekere J. S. wonende te Reen- wijk die zich meermaleiï^ftnn sterken drank te buiten gaat werd door de politie gisteren in Reijerskoop zóó dron ken aangetroffen dat hy mot meer in staat bleek te kunnen loopen. Op een handwagen werd hy onder hilariteit van het publiek naar het cachot vervoerd om aldaar zijn roes te kunnen "uitslapen. Nieuwer kerk ajd. IJ nel Ver scheidene landbouwers uit onze ge meente hebben een request, voorzien van 70 handteekeningen, gezonden aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, met het verzoek ook in deze gemeente ont heffing te willen vorloenen van het verbod, betreffende het vangen van mollen. Stekker kerk. Zondagavond halfzeb Werd voor de heeren B. en P. Boo- gaardt, van Krimpen a.d. Lek, de hulp van het personeel der stoomboot „tak- kerkerk" ingeroepen, daar genoemde heeren met hun jacht voor een opko mende bui, even boven Lekkerkerk, in den kant geloopen t waren en hot jacht bij vallend water in een gevaar lijken toestand was gekomen. Voor echter de „Lekkerkerk" ter plaatse was, was het jacht reeds door de vrachtboot „Amsterdam IV" op sleeptouw genomen en met eenige moeite uit de gevaarlijke positie ver- verlost. Ouderkerk ajd. lJeel. De afdee ling Ouderkerk a. d; IJsel van de schip- perevereeniging „Schuttevaer" heeft zich tot de Minister van Waterstaat en tot Dedep. Staten gd^rend.met een klacht over te snelle vaart van de stoombooten der reederijen „Volhar ding" en „Carsjens" op de Gouwe en den Ouden Rijn. Deze booten varen vermoedelyk vaak met een grooter snelheid dan het marifnnm (180 M. per minuut) waar door menig ongerief voor zeilschepen ontstaat. (Schutte v. AFLOOP DER VEILING VAN ONROERENDE GOEDEREN, 19 Mei 1913, ten overstaan van Notaris Camhier van Nooten. Perc^| Heerenbuis Crabethstraat 5. tóflJMei Huizen-Maatschappij „Qumio* voor f 5700. Perc. 2. Huis, Ringelstraat 7. Kooper: de heer L. Mei kort te Gouda voor f 1105. Perc. 3. Huis, Singelstraat 8. Kooperde heer A. van dor Klein te Gouda voor f 1120.—. Perc. 4. Huis, Singolstraat 9. Kooper do heer M, J. van der Horst te Gouda voor f 1135.—. Perc. 5. Huis, Singelstraat 10. Kooperde heer J. Th. Üravosteyn te Gouda voor l 1136, Perc. 6. Huis, Houtmansplants. 22.' (Uit de hand .verkocht.) Perc. 7. Pakhuis, Cappenersteeg 15. (Ni$ verkocht). 5de KI. Trekking v. Dinsdag 20 Mei. No. 500 en 902 ieder f 1000. 4213, 5191, 6025, 11867 en 15869 ieder f 400. 128, 12549 en 15112 ieder f 200. 2651, 4120, 4173, 9828, 10135, 12882, 13299 en 14113 ieder f 100. Prijzen van f 70. i SSS iJHSA 18ö 0M 71 w in» sa int* insu urn s» roa ia isan ïuio U148 ZJUf. JI JH M71ÉI aas 8874 «7i ma ion as 7o «SM sum (saw aa01 571» >511» ®ao tWHB 0018 7180 Tm m 9? 7488 7«È1 sneu siot küh 40 00 «ni 44 u% ooi 57 mot htw «o 8017 10 U040 80 «til 7 «800 At) 0661 fUH 60 0748 06 10106 10440 HO «8 lUKuH &4 1» 1U784 KMO 00 luMft 11075 80 11110 11857 11400 08 «tl U7(H I1H15 15*00 141M 31 VI t-4940 «5 IttMJ 13VJS 38 1*114 10753 19040 18 61 18919 1940S 75 13(115 St LO01H 34 130IH 40 14970 I40UH 14700 14897 70 14010 74 lattóO 16049 15475 16«M 1UU0» 'WAO 163A8 m 1(1*10 84 BS 10405 41 10614 1AA70 lTO&nltft 90 17855 78 17519 ÏW71 17070 mil ;.HSt*W 10704 94 10DIO (Wil 10015 83 10798 94 01X160 00110 51 0O8U) JU")til *«07 74 00038 1*1 5e Klasse Ie Lijat No. 3695 m.z. met f 70. Een vivisectie-proces. Mej. Louise Lind-af-Hagoby, redac- trico van do Adtlvirisection Review en secretaresso v«n den Bond voor Dierenbescherming en tegen do vivi sectie, hooft een aanklacht wegens be* leediging ingediend tegen den eige naar, don drukker en don redacteur der Pall Mall Gazette en togen dr. C. W. Saleeby, die in dit blad, naar aanleiding eener win kei raapm vertoo ning tegen de vivisectie, had gespro ken van „de stelselmatige leugonvold- tooht, zonder welke de vereenigingen tegen de vivisectie niet konden be staan" en vertooning zelve had ge noemd „een voorbeeld van wetenlooze lougeaachtigheid." Voor de rechtbank hielden do beklaagden de juistheid dezer woorden vol, doch zeiden, daar mede niet de oischeres in het bijzon der te hebben bedoeld. Een aantal aanhalingen uit artikelen togen de viviaectie werden medegedeeld en af schriften daarvan uitgereikt aan al de juryleden. Beiden partijen hadden deskundigen van naam als getnigen opgeroepen. De rechter wees in zyn toespraak tot de jury op den ijver en de talen ten der eischeros, die ook door het door haar zelf geleide kruisverhoor tydens het proces schitterend aan het licht waren gekomen. Maar dit mocht niet in aanmerking komen, evenmin als de sympathie, die men mocht ge voelen voor haar standpunt. De eenige vraag was, of de eiscneres recht had op de schadevergoedingof ten onrech te was gesproken van onwaarheid in den strijd tegen de vivisectie. Hij wees daarbij op onware beweringen bijv., dat lord Cromer niet de eerste man van beteekmiis was', die met warmte opkwam voor do wreedheid een bewering, die met het volste recht had mogen worden beantwoord met een aanklacht. „Maar menigeen wensoht niet tot den rechter te gaan om een eer te handhaven,'die zij naar hun overtuiging hebben verloren". Of ook, dat in Engelich-lbdië 6.500,000 menschen zijn gestorven tengevolge van inspuitingen van pestsernm. Hij verlangde van de juryleden, dat zij zich zou plaatseh op het standpnnt van tegenstanders der vivisectie, en zich dan zonden afvragen of zij don strijd zouden strijden, gelijk die tot dusver is gestreden. De jury sprak de beklaagden vrij, de eischeres werd veroordeeld in de kosten. (T. v. G.) Brand te Utrecht. Hedennacht brak te Utrecht een ernstige brand uit in het magazijn van koeren-modeartikelen „de Prins van Wales" iw de Lange Jansstraat. De vlammen grtyen snel om zich heen. De eerste etage boven den winkel en de zolderverdieping brandden geheel uit. Het magazijn en belendende per- oeelen bekwamen veel watorsohade. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Een kind, dat, zich boven bevond, kon bytyds worden gered. Den Ham». De Chineesche legatie spreekt het bericht tegen aan de Daily 'Iolograph ontleend «Is sou China en Rnsland een geheim verdrag hebben fwloten waarbij de autonomie van uiten-Mongolië werd erkend. t Het Engelsche Koningspaar. Pokt Victoria 20 Mei. Hot konink lijk jacht met de Engelsche Koninklijke familie aan boord is hedenmorgen te half zes naar Vlissingen gestoomd. Vwsbinokn. Het jacht is hier heden middag aangekomen on is gemoord aan do znidelüko ponton. De koning stond bij het binnenkomen op de brug. Hedenavond te kwart voor tion vertrekt de K ting naar Berlijn, Hot jacht blijft tot volgende week te Vlis singen. Hknhrï.o. Do alhiergestationnoerde marechaussee BiVker beeft |S»Lteren oen ernstig or 1 >r het- schichtig woraen van zyn paard, werd hij er afgeworpen en kwam 1iij onder het paard terecht. In bewustolooaen toestand werd hij opgenomen on vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De slachtoffers to Volzon. Omtrent de vier slachtoffers van den bekenden aanslag to Volzon kan het volgondo worden meegedeeld - Do verpleger Bonto heeft hot Diaco- nossenhnto reeds zoo goed als hersteld verlaten, de veldwachter de Kuyter on de wegwerker Hamers z(jn gelukkig ook gestadig vooruitgaande, terwijl dr. Bolton zoodanig in Beterschap is toegenomen, dat hn Donderdag- a.s. de ziekeninrichting hoopt to ver laten. Na een rustig buitenverblijf van eenige weken hoopt hij geheel hersteld de praktijk te kunnen hervatten. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 45, 2e 41 en 3e 85 cent per hal f kilo. Magere Osson, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goodo aanvoer, lste kw. 33, 2e 28, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer lste kw. 36 2de kw. 33, 3de kw. 27 cent per half kilo. Do handel in vet vee was stug, de aanvoer was groot doch de prijzen onveranderd. Vette Kalveren prijs houdend, de stieren waren traag en lager, op de magoro markt was de handel stug de prijzen onveranderd. GOUDA. GEBOREN. 18 Mei Cbristiaan Wil lem ouders J. Wijkhuizen on W. Hoo ger. Pieter ouders J. Ilooimeijer on G. Kooijrnan, 19. Wilhelmina Maria ouders G. van Heiningen en A. J. van Pelt. Jan ouders 0. Broo dy k on J. G. Brandse. Louis Johan Marie ouders O. W. Westerman en W. II. 3, Vorboek. 20. Pieter Ren- ke ouders M. B. Blok en N. Provo. Cornelia Maria ouders P. M. A. van der Paauw on H. O. Jansen. OVERLEDEN. 18. Aïida de Kraitt echtg. van W. Roepers 47 j. - Ger- rit van Eijk echtg, u. J, O. Hoogon- dijk 80 j. Johannes de Jongecntg. van J. F. Messer 78 j. 2o. P. do Mol wed. van C. Broer 78 j. M. J. Lingen 6 w. KRIMPEN A. D. IJBEL. 1-15 Mei. GEBORENBarend Leondert, o. J. de Groot en M. Sparreboom. -V Adriana, ouders J. v. d. Doo en J. v. Driel. OVERLEDEN W. Hchouien echtg. van A. Koolmees. NIEUWERKERK a. d. IJ8FL. GEBOREN. Frank o (filers M. Paul en J. v. d. Spek. Geertje Cornelia ouders S. Hoogerwaard en A. Verhoef. OVERLEDEN. G. 3. Bier 68 j. echtg. v D. Speelman. B. Noorder- graaf, 63 j. echtg. v. D. Bakker. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Hendon laagste stand 750.1 te Chris- tiansund. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidoostelijke wind, half bewolkt, droog weer, behoudens kans op on weer, warmer. VAW DIN •20 MKI 1913. .Maatsleeniwien Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronen ren te 4 pot, Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 18984 pet, hl. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1807-69 4 pet. ld Obligatie 0e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Leo» ning 5 pet. d. Obj. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank-en Ored iet-Instel- liuftn. Ned. Bankaandeelen Induttr. Ondernr niliiffu American Car A Foun dry Oomp. O. v. A. Id.Smolting A Refining Co. Cert. v. Aand.j Anglo American Tele-1 graph Gy. Cert. v. A U. 8. Steel Corp. Cert. v. Oow. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultnur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam'' Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-My.O.v.A Mijnbouw MUrn. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Ixboilg, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpi. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" Tho Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart II(Jen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee landPreferente A, Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diverted. Maxwol Land Gpant Cert, v. Aand. Poruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren flpoor- wogmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij. 8orieA-I! Obl. 8 pet. W arschau-Woenen Spoorwogmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb, Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad v Cy. Cert. v. gew. A jWabash Gew. Aand Preuleleentngea. A raster d am A and3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirnngs-Ges. 4pct 148', GELDKOERS. Prolongatie 23/fc3 pCt. Amerikanen flauw, mijnen prijshou dend, Rubbers stil, Petroleum flauw, Tabakkon beter, Culturon prijshou dend, Nat. Staatfondsen iets beter, Buitenl. weinig variatie. Vorig* kwrik Koert »«n heden. 77»/, 77»/, 84'/, 84 02';, 89'/, 88'/,, 86»/,, 88'/. 81'/, 43 43 103'/,, 80", 108'/,, 58'/, 224'/, 48»/,, 48'/, 87'/, 67';, 24'/, 24 69»/„ 69", '4*7. 209 286'/, 18'J% 18'/( 10 194 44 192 44 188 184'/, 019 010 025 183 183 118 110 4 0'/. H1;V, a»/s io Vs 08V, 100 63 196% 933/» 97aA 28 149'/« 1063/, 113 to7/,. 93 100 «7 1491/, 3 100»/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2