'I 1 ITS, and eL ISEL ffl BE MERK te letten l '1 nle i DE VIOOLSPELER. i Zaterdag 34 Mei 1913. No. 13179. 53e Jaargang. en 1. Hoe men ons bestrijdt. '1 E\iitenlan.d.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. ELA-, n huis. Eerste Blad. •'A bevallen U 3 ;ODOL echts e niet voor- daaiid merk. ;baar. Amsterdim. Gouda. i Heem Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. AYZONEN Hm. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. TAMIMAU’JS JAM BESTE. ELST BIJ arnhem. XTi.exx.~ws- ezx u^-d-wex'tess.’ti.e’ble-ci. voor O-oxxcLsl exx Oxxxs“txeic:exi.. behalve Zon- hem r DANTZIG, DIEST. ifleveriny. teisterd. Maar tot (Wordt vervolgd). i Zn., Goud». Düitschland. Een worstfabrikant te Rawitsch in scfwonmaak- •ij het opruimen kortom alles vice-Voorz. iningm. leer. Dil Nummer bestaat uit twee bladen. f 1.25 150 geregeld tijdig ontvangen van o, vennakelijk- dan in onae HOOGEN. v. ABS- ÏT HUL, BAART Lz. Vry bewerkt door AMO. stuk. l s: [T IN eenige wonde zal toebrengen. Maar dit alles teekent wie pater van Amiens of Bernhard Clai Dat de uitingen, tholieke zijde, over eene eventueele de in werpt nogal verzachtende omstandig heden ten eerste zijn jeugd, ten tweede zijne, iederen dag klaarder af- teekenende begeerte om ook een Van Wijnbergen te worden ten derde da| hij in politicis nog alles te leeren heeft. Wij kunnenhier echter onze vrees niet onuitgesproken laten., dat, gezien dep natuurlijken aanleg van dit jongemensch, de kans niet is uit gesloten, dat de leerling den meester nog eens zal voorbijstreven. de Zalm, Ver- judsche Zwem- met een tameHjk nederige buiging. „Neem mij niet* kwalijk als ik u stoor, maar ik ben de huishoudster op het kasteel, en kom vragen of het u ge legen komt, mylord dezen middag het Sacrament te komen toedienen. „Ik meen, dat uw heer geen inge schreven lid is van de kerk? zeide Howard op ernstigen toon. Natuurlijk wist hij wel, op welken vóet Jord Asherton met de kerk stond. „Dat is hij helaas niet, mijnheer, maar ik vrees dat hij niet lang meer zal leven, en het zou toch zeer treurig wezen, als een Craven stierf zonder het Sacrament ontvangen te hebben? „Het lijkt wel, of ge het Sacrament beschouwt als een soort toovermiddel? „Och neen, mijnheerVolstrekt niet! Maar in den afgeloópen nacht\had ik de grootste moeite om zijn toestemming te verkrijgen, en als het werd uitge steld vrees ik dat hij het Sacrament zou weigeren? „De grootste moeite om zijn toe stemming te krijgen ?u „Och mijnheer, begrijp mij toch niet verkeerd, alsjeblieft? antwoordde juf frouw Jenner, bemerkende dat zij haar mond voorbijgepraat had, „maar wij moeten wat toegevend zijn voor de zwakheden van een zieke? „Mr. Howard antwoordde niet: hij PRIJS VAN HET ABONNEMEÏÏtT Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad«1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiexheweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren weest. Aan die idee hebben zij te dan ken, dat in 1853 onder groot verzet van hen, wier geestverwanten thans in nauwen band met hen zijn veree- nigd, hun kerk zich kon ontplooien in al hare kracht en de verdreven geestelijke orden uit de naburige sta len, die. wij zijn er trotsch op hier te\ lande veilige schuilplaats vonden, omdat ons land uit de vrij zinnige idee leeft, die volkomen vrij heid van godsdienst wil, moesten de katholieken zich toch tweemaal doen bedenken, vóór ze juist dat deel van de Nederlandsche natie, dat hun recht deed, tot eerste mikpunt kiezen van hun vergiftigde pijlen. Maar... de machtsbegeerte kan tot veel leiden, en dan, men ziet vreemde dingen, als zekere Juni-gebeurtenisëen in het zicht zijn. Dit laatste geldt niet den edelman mr. Antonins Igna tius Marie Josephus baron van Wijn bergen. We willen deze gaarne de ge tuigenis geven, dat hij zich zei ven ook nu weer gelijk bleef. UN VAN !EEËN worden in verzegelde n vijf, twee en n een Ned. ons Iding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol at gedeponeerd. do uitvoering •de orders aan- ioegenu. 8 uur, jkkorps Gouda, loegen?, 8 uur, ring. en Woningtoe- dering Onder- Lrmenzorg.” 8 u., Openbare ib. School. nie” 81/, uur, van de Kon. i-Onderofficie- dan ook een eigenaardig licht op den strijd voor God en Christus, die hij zegt aan te gaan. Zie Handelin gen 19 Januari 1913. 10) Niemand wist beter dan zij, wat haar heer geweest isniemand wist beter dan zij, dat hij nog steeds dezelfde was. Evenwel gevoelde zij toch, dat een Craven niet moest sterven zonder Sa crament en reeds vroeg in den morgen was zij heengegaan om de diensten van den geestelijke in te roepen. Deze was nog pas kort in dienst. Op bij zondere aanbeveling van een invloed rijke edelman was hij door lord Asher ton aangewezen als geestelijke voor de oude Abdijkerk, doch niemand wist nog iets van mr. Howard te zeggen, geen goed en ook geen kwaad. Juffrouw Jenner werd on middellijk bij hem toegelaten. Zij werd ontvangen door een man, wiens gebiedende blik en deftig voorkomen haar allen lust benamen om hem met de afdalende goedheid te bejegenen, waarmee zij ieder bejegende, die niet op adeldom of hoogen rang kon bogen. „Uw dienaresse manheer? begon zij „Kan hij niet terugkomen vroeg de zieke. „Neen, werkelijk niet mylord.” Voordat er nog tijd was om verdere tegenwerpingen te maken, trad mr. Howard de kamer binnen met twee ,of drie van de voornaamste dienst boden. Mr. Howard zag bij den eersten oog opslag dat de hand des doods den graaf reeds had aangeraakt. PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10, Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Maar nog eens, veel ergernis over deze uitingen gevoelen w ij niet. En dat nu niet daarom alleen, omdat wij ons bij zulke uitingen steeds herin neren, dat het een waar Hollandsch spreekwoord is, dat men nooit van koning’s kar wordt overreden, maar hierom, omdat ze het bewijs zijn, dat men ook aan katholieke zijde zich zóó bewust is van het onhoudbare van de coalitie, van het anti-nationale van het verbond, wat nog enkel bloot macht s-verbond is, dat men be grijpt, dat men met argumenten er niet meer komt dat het grof geschut moet worden afgevuurd. Daar zit een ministerie, dat langer geregeerd heeft, dan één kabinet in onzen constitutioneelen staat ten deel viel het beschikte over grooter meer derheid in beide takken van de volks vertegenwoordiging dan ooit in ons staatkundig leven gekend is, en nu het bij de Juni-stembus voor de vier schaar van de Nederlandsche natie komt, weten de katholieke pleitbezor gers zóó goed, dat elk beroep op schoonen staat van dienst met hoon gelach zou worden begroet dat, wat ons nog te wachten staat, ook duizen den, die Rechts plegen te stemmen, met de grootste zorg vervult, dat men in arren moede maar de toevlucht neemt tot belastering van den tegen stander, wel niet geheel zonder vrees, dat het effect van dat al te vaak ge bruikte en afgestompte wapen niet heel groot zal wezen, maar toch ook niet geheel zonder hope, dat het wel als van Clauvaux ten heiligen oorlog trekt, begint niet met de punt .van den de gen met vergif te drenken en taal, die baron van Wijnbergen dezen strijd voegzaam acht, De keizer van Japan, f Nauw is de doodsklok die den vo- rigen keizer van Japan heeft uitge luid, koud of opnieuw wordt de wereld kond gedaan van het overlijden van een Japanschen Mikado. Keizer Yos- hihito is te Tokio gisteren tengevolge van gestorven. Keizer Yoshihito werd den 31*ton Augustus geboren en den 3do» November 1889 werd hij tot Kroonprins benoemd. Hij heeft niet lvwl' de groote rol kunnen spelen, die zijn f6?11? alJ18 lsc^e vadtr in dn gesohindnni. van zijn land to behou'lon blij heeft vervuld. Onder dezen was Japan een rijk met westersche ideeën en toestanden ge worden. Nadat koning Willem II ©en paar malen Japan den röad had ge- gegeven het land open te stellen voor vreemdelingen het laatste in 1852, was Amerika meer dwingend opgetreden en had in ’53 en ’54 door een vloot- demonstratie kracht bij gezet aan het verzoek tot het sluiten van een han- delsverdrag. Nog gedwongen ging do toenmalige sjogoen hiertoe over. In 1854 volgde een verdrag met Engeland in ’5 5met Rust, in ’58 met Nederland. Deze openstelling heeft echter het sjonoegaat ten val gebracht. Bijna algemeen was men in Japan tegen de openstelling en om de macht aan het sjogoenaat te ontnemen, bracht men deze op de keizers over. Deze hadden tot nog toe zeer op den achtergrond ~g4eefd, wat wel de oorzaak is geweest, een vuur zou gaan dan onder de oogen van mylord te komen, wanneer hij uit zijn humeur was? „Werkelijk?” vroeg mr. Howard, die het aandringen van juffrouw Jèn- ner niet goed begreep. „Ik hoop daarom, dat u er niet boos om is, mijnheer, maar toen ik zag, hoe u aarzelde, dacht ik u neemt me niet kwalijk, mynheer maar toen dacht ik, dat u misschien wat bevreesd was voor een lord, omdat u niet gewoon is met zulke heeren om te gaan.” Een hartelijke glimlach speelde op het ernstige gelaat van den geestelijke, toen hij antwoordde: „Neen goede vrouw, neen, dan vergist ge u. Ik ben niet bang voor een lord.” „Wil u dan komen, mynheer?” „Ja, ik zal komen op het uur, dat gij vooruit bepaalt.” En toen voegde hij er bij, op een toon, alsof hem plotseling die vraag inviel: „De wereld- sche zaken van mylord zijn zeker reeds goed geregeld niet waar?” „O ja, mijnheer. U zou er verbaasd over zijn, als u wist, hoe goed alles is vastgesteld. Zijn hoofd is zoo helder als maar mogelijk is. Mr. Gale, de advocaat, zei gisteren nog dat mylord zijn zaken nog even flink en met even veel belangstelling behandelde als ooit te voren/’ Thans doet zich het zelfde voor wat in 1905 kon worden waargeno men de katholieken zijn het meest gesteld op voortzetting der coalitie, waarin zij bijna op zichzelve de meer derheid hebben. Wij misgunnen hun die begeerte niet. Maar men zou toch kunnen ver gen, dat zij in den strijd, dien zij te gen ons, vrijzinnigen voeren, zich niet geheel losmaakten van de herin nering, dat zij aan onzen geestelij ken voorvader Thorbecke zoo onein dig veel hebben te danken dat de vrijzinnige idee, die onze wetten be- beheerscht, ook hun ten zegen is ge- Er is eindelijk nog iets anders, wat in deze vast te leggen valt. En wel dit, dal ook hier wederom uit blijkt, wie het felst zijn op het behoyd van de tegenwoordige regeermacht, en wel de katholieken. Waarlijk geen won der, waar ze bij de verdeeling van wat stuk coalitiebuit ook, steeds het leeuwendeel krijgen. Als dit ministe rie weg is, dan vervalt de gelegen heid tot het amendeeren van wetten, als het M.V.L.O.-wetje en het Bouw- wetteke, op eene wijze, dat het amen dementsrecht tot een caricatuur wordt aangezien het amendement in inhoud het verre wint van het wetsontwerp zelf. En van die beide wetten heeft het roomsch-katholieke onderwijs om de bekende redenen het meeste profijt. Dan wordt de gelegènheid weggeno men om de zetels in ons hoogste Rechtscollege niet meer te bezetten, rekening houdende met de belan gen des lands, maar met die van de katholieke kerk dan behoeft de christelijk-historische partij, die dr. De Visser bestemd had voor opvolger van den Graaf van Bijlandt als voor zitter van de Tweede Kamer, niet meer deemoedig het hoofd te buigen, als de roomsch-katholieke fractie den presidentszetel voor zich opeischtl Waarmee wij natuurflik niet willen zeggen wij wensdftn op dit pan! niet misverstaan te worden dat wij vinden, dat de presidentszetel nieti aan de grootste fractie der coalitie zoude toekomen. Of dat wij ook maarl één aasje bezwaar zouden hebben te-j gen een voorzitter van de Tweede Kamer, die kathóliek is, maar alleen! dit, dat het daarmee uit is, als da coalitie niet lyper regeert dan zulj len toch alle anti-papistische neigin-j gen van anti-revolutionairen en chrls-l telijk-historischen meer naar buiten komen, en te feller, waar zij zoo lang* kunstmatig werden onderdrukt. scheen in gepeins verdiept te zijn. Juffrouw Jenner kuchte een paar keeren om zijn aandacht te trekken. Toen dit niet gelukte zeide zij„Is er misschien een andere reden voor uwe aarzeling, mijnheer?11 „Welke reden denkt ge dan wel, jutfrouw „Och, vergeef mij, mijnheer, noem me niet kwalijk, maar ik dacht dat u misschien... misschien..? „Misschien wat?“ „Dat u misschien een weinig be vreesd is voor mylord. U neemt het me, hoop ik, niet kwalijk, maar veld lieden zijn bevreesd voor hem. Hij heeft zoo een manier van spreken, die dooit de menschen verafschuwd wordt, en hen doet zwijgen, vooral wanneer hij boos is, of liever gezegd, als hij niet goed gehumeerd is. Niet dat ik iets kwaads van hem zal zeggen, hij is altijd een goede' meester voor mij geweest en hij’ heeft het kasteel altijd goed onderhouden zonder beknibbelen? „Dat spreekt zeker in zijn voordeel, juffrouw Jenner? zei mr. Howard glimlachend. „Dat doet het stellig, mijnheer, maar hij heeft ook goede bedienden gehad. Hij is geen man, die met half gedaan werk tevreden is. Ik heb zijn secretaris eens hooren zeggen, dat hij liever door „Ah zoo De zaken, die hij weldra voor eeuwig zal moeten vaarwel zeg gen, behandelt hij met de grootste belangstelling. Ik kan moeilijk geloo- ven, dat uw meester zoo verstandig zijn belangen heeft behartigd als gij schijnt te meenen, juffrouw.” „Ach, mijnheer, zeg dat nietZeg toch niet, dat het te laat is.” „God beware mij, dat ik ooit zou zeggen, dat het te laat is. Ik zal komen op het uur, dat gij my nu wel zult willen opgeven,,niet waar?” HOOFDSTUK IV. GOUDSCHE COURANT. van de bewering dat in Japan twee keizers heerschten, eWi wereldlijke desjogoen en een geestelijke (lie eigen lijke keizer). Onder keizer Komei werd dns het sjogoenaat afgeschaft en het is keizer Moetsoehito geweest, die van Japan het rijk heeft gemaakt dat mede zijn stem laat hooren, wanneer de grooten der aarde beslissen. De iHjloed, die hij uitgeoefend heeft, is reusachtig. De tijd dat zijn opvolger heeft geregeerd is te kort geweest om zich een even groote beteekenis |in de geschiedenis van zijn land te verzeke ren. Zijn persoon was voor het volk zeer aantrekkelijk. Hij was tegenover elkeen die met hem om moest gaan, heel vriendelijk en toonde zich dank baar voor eiken dienst, dien men hem bewees. Naar buiten in het publiek, had hij echter niet de gave 019 oven doortastend op te treden als zijn vader. Hij was eigenlijk de zoon van kei zer Moetsoehito en een van diens ne vengemalinnen. Door de omstandigheid dat de werkelijke gemalin van den Keizer kinderloos bleef, is hij tot troon opvolger benoemd. Een ernstige ziekte die hij heeft doorgemaakt, is de waar schijnlijke oorzaak van zijn niet-mili- taire opleiding, terwijl hij ook niet in het buitenland is geweest, daar de daartoe strekkende reizen door de ver wikkelingen met Rusland indertijd in de war zijn gestuurd. Onder het be stuur van keizer Yoshihiti is het land mede door binnenlandsche twisten ge teisterd. Maar tot nog toe heeft steeds ♦jj.de macht weten om te blijven volgen de expansie-politiek van voorheen. Daar door staat echter het land in zyn eco nomische ontwikkeling geheel stil, wat zeker niet in de bedoeling heeft ge legen van keizer Yoshihito. Deze moet n.T. de democratische beginselen zijn toegedaan. Ten slotte vermelden we, dat de keizer in 1900 was gehuwd met prinses Sadako, een dochter van Koejo Michitaka. Bij die gelegenheid legde hij de plechtige belofte af nooit een bijvrouw te nemen. Uit zijn huwelijk zijn drie zoons geboren, in 1901,1902 en 1905. Opnieuw wacht Japan dus de plechtige Keizersbegrafenis. Naar latere berichten melden, is de Keizer nog ih leven. speciaal van Ka de gevolgen van overwinning van Links bij de aanstaande Junistembus in den laatsten tijd ten beste gegeven in onze kringen groote ergernis ver wekken, is begrijpelijk. Katholieke adel, geestelijkheid en derde stand trekken in deze ééne lijn. Baron van Wijnbergen, die dezer da gen hier tej stede in den besloten kring zijner coalitiebroeders zal op treden, kwam met de verklaring „dat alle canaille Links stemt”; pater Bo- maars van Roozendaal vond vrijheid den volke mededeeling te doen, dat, als de vrijzinnigen aan het roer ko men „de religieuses het land zullen worden uitgedreven en de sletten ten troon verheven”, en mr. Jan van Best voorspelde op de meest pertinen te wijze „dat met den ondergang van dit Kabinet de Nederlandsche natie zal wegzinken in het graf der on tucht". En de ergernis is er bij som migen niet minder om, omdat men hier niet te doéh heeft met min of meer ontoerekenbare dorpswoordvoer- ders, maar met een baron en een burgerman, die als leden der volks vertegenwoordiging toch wel in de eerste plaats in aanmerking komen om zich zelven niet al te lage eischen te stellen, en met een priester van eene kerk, die zich zoo gaarne met uitsluiting van alle andere kerken de kerk van Christus noemt. Men zal het ons, hopen wij, ten goede houden, dat onze ergernis over dergelijke uitingen al heel gering is. Of mr. Antonius Ignatius Marie Jo sephus baron van Wijnbergen met zijne liefelijkheden den ouden naam van zijn aloud geslacht hoog houdt, is eene zaak, die uitsluitend hemzel- ven regardeert en zijne familie dat hij in dit opzicht echter door twijfel gekweld wordt, is reeds gebleken uit het feit, dat hij er op zint alle ver slaggevers, die niet tot de coalitie be- hooren, uit zijn omgeving te weren, wanneer zijn hooggeboren mond open gaat of pater Bomaars wel de aan gewezen man is voor de taak, waar voor hij is geroepen, dat moet maar door zijne superieuren worden uitge maakt en die goede mr. van Best, die met zijn bedenkelijke uiting heeft doen zien, dat hij zich ook nog over andere dingen kan verpraten dan over de Tarief wet, wel, er zijn voor 'A' -O

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1