Kamerverkiezingen 1913. Gemengde Berichten. VERGADERING VAN DEN GEMEENTEHUI! Stadsnieuws. SPOET Boekaankondiging-. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Rechtszaken. Laatste Berichten. ,dhu Gemeng-d JNieuws. king der stelling van Amsterdam, het geen voor hem een groote teleurstel ling was, daar de voltooiing der af sluiting van ons nationaal reduite een zijner lievelingsdenkbeelden vormde. Tengevolge van een nog niet geheel opgehelderd misverstand beging gene raal Van Rappard bij de quaestie van het blijvend gedeelte echter een soort gelijke fout, als die zijn voorganger zoo zwaar was aangerekend. Vóór zijn begrooting was aangeno men, richtte hij een aanschrijving tot de korpscommandanten, waarin als naar gewoonte de - sterkte van het blijvend gedeelte voor den a.s. winter werd bepaald, maar daarbij werd do sterkte zoodanig vastgesteld, alsof de beperking van het blijvend gedeelte die er in was opgenomen, reeds door de Staten-öeneraal was goedgekeurd. Toen deze aanschrijving eenmaal in zee was, en de inhoud daarvan was bekend geworden aan de betrokken miliciens, kon de Minister niet meer terug, en achtten ook de Staten-öeneraal zich in hun vrijheid van beslissing beperkt. Men heeft dit den heer Van Rappard zeer kwalijk genomen en het heeft medegewerkt tot zijn val, die te nood- lottiger gevolgen had, omdat zij ook de aftreding van het ministerie-De Meester en het optreden van het Ka binet-Heemskerk na zich sleepte. Van Rappard was een stugge figuur, maar een door en door eerlijk en recht schapen man. Zijn korte Ministers carrière, waarin bij eerlijk gestreefd heeft naar toepassing van democrati sche beginselen op het gebied der militie, heeft hem echter meer teleur stelling dan voldoening opgeleverd Voordat do ontslapene tot het Mi nistersambt geroepen werd, was hij als overste o.a. hoofd van de 4e afdeeling (artillerie) aan het Departement van Oorlog, en kolonel der artillerie te Amsterdam. Ongeveer tegelijk met zijn bevor dering tot den generaalsrang kwam hij te staan aan het hoofd van het Departement van Oorlog. De ontslapen opperoffioienwas ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op a.s. Maandag te 12 uren van uit het sterfhuis naar de Algeraeene Begraaf plaats. Ede. Men meldde aan De Ned. uit het district Ede, dat daar het gerucht liep, dat jhr. Schimmelpenninck voor de candidatuur-Ede zou hebben bedankt. Het blad heeft zich telegrafisch tot den heer Schimmelpenninck gewend om inlichting, en kreeg ten antwoord, dat hij niet heeft bedankt. Hilversum. Mr. M. baron Mackay heeft de can didatuur der Chr. Historische Kiesver- eeniging te Hilversum (niet aange sloten bij de Unie) aangenomen. Wij teekenen hierbij aan, dat „De Nederlander" onlangs mededeelde, dat mr. Mackay bedankt had 1 Bodegraven. Door de Roomsch-Katholieke Cen trale kiesvereeniging is mr. Van Id- singa (C.-H.) als candidaat overgeno men. Hierdoor is deze tenslote na veel moeilijkheden, de coalitie-candidaat geworden. De Cadetten-desertie. Omtrent de gisteren reeds vermelde desertie meldt de Alkm. Ct.Twee cadetten, met name U. R. G. en l.A. A., hebben gisterenavond de Cadetten school verlaten. Met een auto van de firma Haarsma van Oucoop en De Jong hebben zij zich naar Haarlem laten rijden en zijn vorder spoorloos ver dwenen. Waarschijnlijk hebben de beide cadetten reeds eenigen tijd het plan gehad om een reisje te maken; den 26n April kochten ze in een boek winkel hier ter stede twee baedekers, nl. van Noord-Italië en het Zuid- Oosten van Frankrijk. Men vermoed dan ook dat ze naar het buitenland zijn vertrokken. Te Honselersdijk is gisteren een 3-jarig knaapje in een poldersloot dicht bij de ouderlijke woning verdronken. N. R. Crt. Het weder in April. Aon het maandoverzicht van hot „Kon. Ned. Met. Inst." ontleenen wij het volgende ovet het weder in April. In de eerste dekade bevond zich oen belangrijk gebied van liooge drukking in de omgeving der Britsche eilanden daarna trokken verscheidene depressies over West-Europa. H. 1.1. waren in de eerste dekade de N.O.-lijke, in de tweede de Z.-lijke en ZW.-lijke, en in de derde de Z.-lijke tot O.-Iijke winden talrijker dan gewoonlijkin de eerste dekade was ook de gemiddelde wind kracht grootor dan de normalp. In de temperatuur kwam ook veel^ afwisseling vooraanvankelijk weinig van de normale verschillend, was zij in de tweede dekade gemiddeld bijna 3° er beneden en in de dorde ruim 4° er boven. Den 12, 13 en 14 daalde zij nagenoeg overal beneden het vriespunt de laatste drie dagen daarentegen over schreed zij algemeen 25°. De hoogste temperaturen kwamen voor te Win terswijk (27°.4) en te Groningen (27°.3) den 30 en te Maastricht (27°.2) don 28. Te Groningen en Winterswijk werden daarbij de hoogste vroeger in April bereikte terperaturen met 0°.7 en 0°.6 overtroffen. De derde dekade onder scheidde zich voorts door een grooton dagelijkschen gang der temperatuur en door geringe bewolking en vochtig heid. De verdeeling van don neer slag was zeer ongelijkin Zeoland was de maandsom ongeveer 4/3, overigens gemiddeld 2/3 van de normale hoeveel heid. Het grootste gedeelte viel in de tweede dekade, ten deelo als sneeuw. Uitgebreide onweders kwamen op den 29 en 30 voor. Het geheel aantal uren met zonneschijn tc de Bilt bedroeg 196 tegen 156 uren normaal. Vechtpartij van Hollandseho matrozen. Twee matrozen van de „Prinses Juliana", schreef „De West", zijn op de jongste dokreis in Demerara voor den rechter geweest, wegens wanor delijk gedrag. Hun namen zijn, volgons „The Argosy", M. Leeuwin en E. Ten- rijek. De beklaagden gaven op, dat zij in een inrichting iets gebruikten, toen plotseling 'nEngelschman binnenkwam en vroeg om hem te trakteeren. Toen zij dit weigerden, verdween de En- gelschman, om even daarna met een paar kameraden terug te keeren. Zoo ontstond een ruzie, waarwij do Hol- landsche .matrozen o.m. gebruik maak ten van een stuk ijzer. Ten aanzien van deze ruzie weiden de beklaagden na hun verhoor van rechtsvervolging ontslagen. Leeuwin had zich echter op nog oen tweede aanklacht te verantwoorden. Hij zou bij zijn arrestatie zich hebbon verzet, en een helper van de politie hebben verwond met meergenoemd stuk ijzer. In weerwil van zijn ontken- tenis werd dat feit door drie beëedigde getuigen bewezen geacht. De rechter verklaarde, dat op dit feit minstens twee maanden gedwongen tewerkstel ling stond. De zaak werd echter ge schikt, doordien Leeuwin aannam-een schadevergoeding te betalen van 50 dollars. Dit bedrag werd onmiddellijk ter terechtzitting voldaan. De helft er van komt ten goede aan aan het Gou vernement van Demerara, de andere helft aan den verwonde. De kapitein van de „Prinses Juliana" fungeerde op de terechtzitting als tolk. VRIJDAG 23 MEI 1913. Voorzitterde Burgemeester. Tegenwoordig de heeren van de Velde, Nederhorst, Bokhoven, Herman, Prince, van der Torren, Knuttel, Ver geer, van Galen, de Jong, van der Ree, van Iterson, IJsselstijn, Dessing, Kolijn, Broekhuizen en Muijlwijk. Afwezig de heeren Jongen burger e vant,Eijk. Dé Voorzitter: van den heer Jongenburger heb ik bericht ontvan gen, dat hij wegens ongesteldheid deze vergadering niet kan bijwonen. De notulen der vorige vergadering worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door Burgemeester en Wethouders aan Mejuffrouw M. J. van der Hooft we duwe van den overleden sluiaknecht M. J. Flux mot ingang vdn 3 Juni e.k. een weduwen-pensioen is toege kend van f 130.'s jaars ten laste van het gemeente-pensioenfonds. Deze mededeeling wordt aangeno men voor kennisgeving. Ingekomen 1Verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda over den toestand van handel on nijverheid in de gemeente over het jaar 1912. Dit verslag is gedrukt en aan de leden rondgedeeld. 2. Rapport van de Raadscommissie tot onderzoek der rekeningen van de gesubsidieerde instellingen van wel dadigheid over het dienstjaar 1912. Dit rapport luidt aldus Gouda, 20 Mei 1913. Aan den Gemeenteraad van Gouda. De Commissie door U benoemd tot het nazien der rekeningen van de ge subsidieerde Instellingen van Welda digheid over het dienstjaar 1912 heeft de eer te rapporteeren dat zij aan die opdracht heeft voldaan, bedoelde reke ningen met de bescheiden zijn door haar in orde bevonden, zij neemt mits dien de vrijheid tot goedkeuring te adviseeren. VAN GALEN.. J. DE JONG. J. VERGEER. Voorzitter: Namens de ver gadering zeg ik de Commissie dank voor het uitgebrachte rapport en stel voor dit rapport met do rekening ter visie te leggen. Aldus besloten. 3. Voordracht van Burgemoester en Wethouders voor de benoeming i een onderwijzer aan de school voor gewoon openbaar lager onder wijs No. 2. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de verordeningen op de hoffing en op de invordering van bruggelden voor het gebruik van de Haastrechtsche brug opnieuw vast te stellen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt tor visie gelegd. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders waarbij preadvies wordt uitgebracht opliet adres derVoreeni- ;ing „Het Volksbelang te Gouda" tot iet bekomen van steun voor het bou wen van arbeiderswoningen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vast aanstellen van een tijdelijk leeraar aan do Sfcads- Muziekschool en tot wijziging der ge meente-begrooting voor het loopendo dienstjaar in verband daarmede. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 7. Schrijven van Burgemeester en Wethouders waarbij ter uitvoering van de motie-Muijlwijk staten van loonen en arbeidsduur der gemeente-werklie den worden aangeboden. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. No. 3 tot en met 7 zijn reeds in onze vorige nummers opgenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging dor gemeen te-begrooting dienst 1912 in verband met voor het onderzoek van water der Goudscho Waterleiding-Mij gemaakte kosten. Dit voorstel luidt aldus Gouda, Mei 1913. Ons College ontving van het Bacte riologisch hygiënisch en scheikundig laboratorium en instituut, directeuren de heeren Dr. H. J. van 't Iloff en L. Weeda, te Rotterdam, een nota tot een bedrag van f 312,30 wegens het op verschillende tijdstippen onderzoe ken van drinkwater uit de Goudsche Waterleiding. Do Raadscommissie, aan welke den 28 Juni 1912 de opdracht werd verleend rapport uit te brengen over de voorstellen van ons College tot wijziging der concessie-voorwaar den voor de Goudsche Waterleiding- Maatschappij heeft bedoeld onderzoek noodig geoordeeld en het verzoek daar toe gedaan, gebruik makende van hare bevoegdheid zich door deskundigen te doen bijstaan. Aangezien de post der Gemeente- Begrooting dienst 1912, waarop deze uitgaaf moet worden verantwoord, niet voldoende geraamd is, hebben wij de eer U in overweging te geven in die begrooting de volgende wijzigingen aan te brengen 1°. Af te schrijven van het onder deel c van Artikel 6 van Hoofdstuk VIII der Uitgaven „Subsidie aan het Vereenigd Wees- en /Elemoeseniers- huis" (Volgnummer 174). f 250*. 2°. Artikel 5 van Hoofdstuk XHI der Uitgaven „Kosten van rechtskundig of -ander deskundig onderzoek" (Volg nummer 206) te verhoogen metf 250, Aan den Raad der gemóente Gouda. Ter visie. 9. Voordracht van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een onderwijzeres aan do inrich ting tot opleiding van bewaarschool- houderessen. Deze voordracht luidt aldus Gouda, Mei 1913. Nu bij Uw besluit van 14 Februari j.l. aan Mej. E. P. Schotel, overeen komstig haar verzoek eervol ontslag is verleend als onderwijzeres aan de inrichting tot opleiding van bewaar- schoolhouderessen, zal hèt noodig zijn, dat in die vacature wordt voorzien Wij hebben daarom de eer, in overleg met de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs voor genoemde betrekking aan te bevelen 10. Mej. C. E. van de Putte, hoofd onderwijzeres der 2e Openbare Be waarschool, alhier 2o. C. U. C. Polderman, hoofdonder wijzeres bij het gemeentelijk voorbe reidend onderwijs, te Amsterdam. Wij stellen U Voof tot de benoeming over te gaan met ingang van een nader door ons te bepalen datum. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 10. Voordracht van Burgemeester* en Wethouders voor de benoeming van een sluisknocht. Deze, voordracht luidt aldus Gouda, Mei 1913. Tengevolge van het overlijden van den sluisknecht M. J. Flux is het noo dig, dat in die vacature wordt voorzien. Onder overlegging van de ingeko men verzoekschriften en het rapport van den Havenmeester, waarnaar wij verwijzen, hebben wij de eer voor de benoeming van een sluisknecht voor te dragen I. C. J. A.TWIGT, fabrieksarbeider, 11. N. F. HILGERS, schipper, III. G. DAZLER, schilder, allen wonende alhier. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. II, Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het oninbaar verklaren van posten op de kohieren der plaat selijke inkomstenbelasting, dienst 1912. Dit voorstel luidt aldus p Gouda, Mei 1913.. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 9 der Verordening op de invor dering der plaatselijke directe belas ting naar hot inkomen heeft de Ge meente-Ontvanger ons een staat do^n toekomen van de posten op de kohieren van den dienst 1912, welke na vervol ging zijn gebleken voorloopig onin baar te zijn. Den Raad dezen staat, waarop de namen van 115 personen voorkomen, aanbiedende, hebben wij de eer in overweging te geven de daarop ver melde posten tot een gezamenlijk be drag van f 533.62 V2 oninbaar te ver klaren. Aan den Raad dor gemeente Gouda. Ter Visie. 12. Adres van de Goudsche Coöpe ratieve Broodbakkerij en Verbruiks- vereeniging „Ons Voordeel" alhier, waarbij vergunning wordt verzocht tot het hebben van uitzicht op een ge- rioleerde gemeentezijl met het daar over uitgebracht praeadvies van Bur gemeester en Wethouders. Dit voorstel luidt aldus Gouda, Mei 1913. Bij nevensgaand adres verzoekt de Goudsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Voor deel", gevestigd alhier Uwen Raad vergunning tot het plaatsen van een tuimelend lichtraam in een zijmuur van haar karngebouw aan de Raam, dat uitzicht geeft op een gerioleerde zijl der. gemeente, gelegen achter de Vla mingstraat. Onder overlegging van het ter zake uitgebracht advies van den gemeente bouwmeester, hebben wij de eer U mede te deelen, dat wij geen bezwaar hebben het verzoek onder de gewone voorwaarden toe te staan, waarom wij U voorstellen te nomen het volgende besluit De Raad der gemeente Gouda Gezien het adres der Goudsche Coö peratieve Broodbakkerij en Verbruiks vereeniging „Ons Voordeeel", geves tigd alhier; Gelet op de voordracht van Bur gemeester en Wethouders, d.d. Me: No. 54/870 en het daarbij ovorg' olegc rapport van den gemeente-bouw meester Besluit aan de Goudsche Coöperatieve Brood- bakkerij en Verbruiksvereeniging „Ons Voordeel" gevestigd alhier, tot weder- opzeggens vergunning te verleenen tot het hebben van licht en uitzicht op de gerioleerde zrjl der gemeente, ge legen achter de Vlamingstraat ten Noord-Oosten van na te noemen ge bouw door een tuimelend lichtraam van 1 bij 2 Meter, ten behoeve van haar karngebouw op een perceel aan de Raam, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie D No. 2560, tegen be taling van een jaarlijksohe recognitie aan de gemeente van f 0.50 en verder onder de gewone voorwaarden., De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de gebroeders Binnen dijk van hunne verplichtingen uit het aannemingscontract voor de gemeente reinigingsdienst te ontslaan en in hnn plaats den heer C. M. Dessing als aannemer aan te nemen. Dit voorstel luidt aldus Gouda, Mei 1913. Bij nevensgaand adres verzoekende heeren H. en G. J. Binnendijk te Lei den van hunne verplichtingen als aan nemers der gemeente-reiniging ontsla gen te worden en de uitvoering geheel over te dragen aan den heer C. M. Dessing, aannemer alhier. Dfen 26 Juli 1911 is door ons .na openbare aanbesteding de uitvoering van den reinigingsdienst in de be bouwde kom der gemeente en in de daaraan onm iddoliijk aansluitende nieu we wijken voor den tijd van zes jaren, ingaande 1 Januari 1912 en eindigende 31 December 1917 aan beide verzoe kers, zoo te zamen als ieder afzonderlijk voor een, geheel opgedragen. Daar ge noemde aannemers zich feitelijk reeds aan de leiding van den reinigingsdienst hebben onttrokken eu den heer Des sing als hun gevolmachtigde hebben teld, waartoe zij volgens de aanbe stedingsvoorwaarden de bevoegdheid hadden, hebben wij tegen de inwilliging van het verzoek geen bezwaar. Wij hebben derhalve de eer Uwen Raad in overweging te geven ons te machtigen om de heeren Binnendijk ,van hunnen verplichtingen, voort vloeiende uit hunne aanneming van de uitvoering van den reinigingsdienst te ontslaan en om die uitvoering tot 31 December 1917 onder dezelfde voor waarden op te dragen aan den hoer C. M Dessing te Gouda, mits de zelfde borgen zich voor de uitvoering blijven verbinden. Aan den Raad der gemeende Gouda. Ter visie. 14. Adres van L. Jaspers waarbij hij verzocht' om het voorstel tot wij ziging der voorgaarden voor deleve ring van electriciteit niet aan te nemen. Dit adres luidt aldus Aan den Raad der gemeente Gouda. Geeft met verschuldigden eorbied te kennen Lambertus Jaspers kleeder- bleeker wonende te Gouda dat hij met verwondering heeft ken nis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot in voeging van een artikel 22bis in de voorwaarden betreffende do levering van electriciteit door de Gemeente Lichtfabrieken, zooals die zijnvastge-i steld in uwe vergadering van 18 Maart 1910; dat toch dit artikel 22bis niets min der inhoudt, dan het laten betalen van een zeker bedrag voor stroom, welke men niet van de gemeente betrekt doch aan eigen installatie ontleent; dat de rechtsgrond voor een derge lijke bepaling ten eenenmale ontbreekt; dat zij naast het onbillijke, dat men iemand zou dwingen te betalen voor het feit, dat hij aan eigen inrichting boven die van de gemeente de voor keur geeft, noch als belasting noch als retributie op wetsbepalingen ge grond is dat die onbillijkheid nog grooter wordt, wanneer men bedenkt, dat hij, die een electrischo installatie maakt, doch deze in het geheel niet gebruikt, tot geene betaling gehouden is dat voorts de burgerij door deze be paling aan de grootste willekeur bloot staat dat immers uitdrukkingen als „be langrijk minder stroom gaat gebruiken" en niettemin per jaar naar een ver bruik van minstens f20.— por ge ïnstalleerd K. W. de deur open zetten voor de meest partijdige beslissingen om onredelijke bezwarende heffingen; dat eindelijk de gemeente met a'an- tasting van de vrijheid der burgers om binnen hunne huizen of ondernemin gen die licht- of krachtbronnen te ge bruiken die hen goeddunkt, op deze wijze enkele ingezetenen zwaar zoude belasten ten bate van haar monopolie dat afgescheiden van het onrecht matige van de bepaling, deze boven dien geheel in strijd is met de be langen van de inrichting ten bate waar van zij is bedoeld dat immers een iegelijk zich wel zal wachten om voortaan aansluiting aan het gemeentelijk electrisch net aan te vragen, wanneer zij tot de wetenschap is gekomen, dat, zoodra hij in de toe komst te rade mocht gaan ota zelf electriciteit op te wekken, hij toch gedwongen zal worden om aan de gemeente jaarlijks belangrijke sommen te betalen voor'de electriciteit, welke hij niet van haar betrekt dat adressant vertrouwt, dat Uwe Raad gezien deze beschouwingen een tegen alle rechtsbeginselen indruischen- de bepaling niet zal sanctioneeren en verzoekt derhalve Jiet voorstel van Burgemeester en Wethouders te ver werpen. 'tWelk doende enz. L. JASPERS. Gouda, 22 Mei 1913. Zal worden behandeld bij punt 6 der agenda. f,-* (Wordt vervolgd.) GOUDA, 24 Mei 1913. Statenverkiezing district Gouda. De centrale antirev. kiesvereeniging heeft candidaat gesteld de heeren C. Hoogendijk Azn. te Ouderkerk a/d IJael A. Vingerling te Gouda, beiden aftre dende, en in de vac.-A. van der Straa- ten (die bedankte) den heer Herman Schreuder te Schoonhoven, allen an tirev. (Rott.) Gasonderzoek. Mrt. April Lichtsterkte in Kaarsen 14.54 15.06 Ammoniakgehalte in mGr. 0.60 Zwavèlgehalte in mGr. 684 703 o Ko olzuurgehalte in volu men procenten 1.40 1.24 Calorisch vermogen in calorieën 5267 5280 Dijkgraaf Schieland. In de gisteren gehouden vergade ring van het hoogheemraadschap Schielaiid is door hoofdingelanden op gemaakt een voordracht voor Dijk graaf van Schieland, in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. van Gilse van der Pais, te Rotterdam. Op deze voordracht zijn geplaatst de heeren J. H. van der Torren alhier Mr. A. van der Hoeven to Rotterdam en Jhr. Mr. W. Th. G. van Doorn to 's Gravenhage. Goudsche Zwemclub. Op de gisteren gehouden Algemeone Jaarvergadering der Goudsche Zwem club in Hotel de Zalm werd het af tredende bestuur herkozen, terwijl in plaats van den heer E. Hoogendijk van Capellen, die bedankte, den heer D. A. IJselstijn benoemd werd. Wij vernemon dat ook dit jaar de G. Z. C. weer voornemens is bp een nader te bepalen datum in de maand Juli haar groote nationale wedstrijden uit te schrijven en kunnen we betref fende het programma mededeelen dat dit zal bestaan uit de nationale banen welke voor de „verschillende kampioen schappen voor Nederland in aanmer king komen, Waterpolopartijen, terwijl aan de verschillende nummers Dames- zwemmen zoowel nationaal als onder linge, bijzondere zorg zal worden be steed. De verdere bestuursvoorstellen be treffende propaganda voor deZwem- sport werden ter uitwerking en afdoe ning in handen van het bestuur gesteld In de op heden gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Goudsche Telefoon Maatschappij, werd de Balans- en Winst- en Verlies rekening over het boekjaar 1912 goed gekeurd en het dividend op f 7.por aandeel bepaald. Uit het door den Directeur uit^ brachte verslag bleek, dat het aantal aansluitingen in het jaar 1912 met 45 is toegenomen en er op 31 December 1912, met inbegrip derpublieke stations en der dienstverbindingen 337 aan sluitingen aan het Centraalbureau te Gouda bestonden. De Heer I. IJssel de Schepper werd tot Commissaris der Vennootschap her benoemd. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd benoemd tot Onderwijzer aan de Rchool v. g. 1. 0. No. 2 de heer J. Docters van Leeuwen te Ouderkerk a/d. IJsel. Goedgekeurd werden de rekeningen over 1912 van de Volksgaarkeuken tot een bedrag van f 8490.245van het Hoffmansgesticht tot een bedrag van f 5230.81 van de Bank van Leening ad f 103064.58 en van het Museum van Oudheden ad f 455.60. Door den Voorzitter werd o.a. mede gedeeld dat aan Mej. M. J. van der Hooft, wed. van den sluiswachter Flux een pensioen is verleend van f 130. ten laste van het gemeentepensioen fonds. De balansen en winst- en verliesre keningen der gemeente-lichtfabrieken aanwijzend een voordeelig saldo van f 23763.816 voor de Gasfabriek en van f 1557.80® van de Electr. Centrale werden goedgekeurd. Het in verband met het hooge winst saldo der Gasfabriek door B. en W. gedane voorstel (het saldo was begroot op f 5000.om, waar B. en W. meenen dat het hoogst onwaarschijnlijk is, in verband met hooge steenkolen- prijzen en voor de fabriek aan te ^ane schuld, met het oog op de stabiliteit in het financieele beheer der gemeente, dit saldo niet in de gemeentekas te storten tot dekking der gewone uit gaven doch f 12000.— te bestemmen tot buitengewone aflossing van ge meenteschuld, vond ernstige bestrijding bij den heer IJsselstijn, aie zich met de motieven door B. en W. genoemd niet kon vereenigen. De heer IJssel stijn aanvaardde niet de argumenten Waarop B. en W. betoogden dat het volgend jaar waarschijnlijk minder winst zou worden gemaakt en wees er op dat in deze, door de vroeger gevoerde boekhouding, niet mogelijk was, eenig statistisch gegeven over te loggoo, dat de winst vroeger niet even zeer hoog is geweest. Zooals het ge schiedde dat het kassaldo als winst werd aangenomen, noemde spr. onjuist. Ten slotte betoogde spr. dat juist deze winst B. en W. aanleiding kon geven om voor de gebruikers van muntgas, ateemeen de kleine man^ een billijker prijsnoteering te maken. Na uitvoerige discussies, waarbij de heer Muijlwijk als een nieuw punt in debat bracht dat een in ite voeren dneploegenstelsel waaiVan geen der raadsleden, uitgenomen dan wel de gascommissie, iets afwist veel gold zou kosten, werd overeenkomstig het voorstel van B. en "W. besloten. Aan de firma Gebr. Hamerslag alhier werd toestemming verleend tot huur van een stuk gerioleerde gemeentezijl, achter de militaire stalling aan den Groene weg, groot c.a. 30 M2. togen een huurprijs van f 0.10 per jaar en de verder geldende gowono voor waarden. De door B. en W. voorgestelde regeling met de firma Zwartjes A, Co. alhier inzake het gebruik van grond aan de Vest werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het voorstel tot wijziging van do voorwaarden be treffende de levering van electriciteit in dien geest dat een gebruiker, die zelf electrischen stroom opwekt en stroom gebruikt van de Centrale als aanvulling of in geval van nood, als minimumprijs moet betalen minstens f 20.— per geïnstalleerd K.W. was ingekomen een adres van den heer L. Jaspers, 'hetwelk dit voorstel hoogst onbillijk noemde. De heer IJsselstijn steunde dit adres o{) grond van verschillende motieven en meende dat het gewenscht zou zijn in den daarvoor beperkten tijd stroom op de bestaande voorwaarden te blij ven leveren. De heer Muylwijk stelde in verband met de aanschaffing van een nieuwen generator, waardoor te zware belasting niet zal voorkomen, voor het bedrag op f 10.per K-.W, te stellen. Dit amendement werd ondersteund. In stemming gebracht word hot amendement-Muylwijk verworpen en het voorétel van B. en W. ongewijzigd aangenomen. Teneinde verbetering aan te brengen in het buizennet der gasfabriek werd besloten in de trottoirs aan beide zijden van de Crabethstraat van don Kattensingel tot de brug een gegoten ijzeren buis te leggen van 100 m.M., verder een leiding van 200 m.M. in de Kattensingel vanaf de VanStrijen- straat tot aan da Crabethstraat en ten laatste een leiding, van de fabriek naar Amerika en liet plaatsen in het plantsoen aldaar van een membraam- regulateur in een daarvoor te bouwen huisje. De kosten daarvan, rond f 7700.zullen door geldleening worden gedekt. In besloten vergadering werden be handeld eenige bezwaarschriften tegen aanslagen op ,het 2e aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1912, waarop gunstig werd beschikt. Waddinxveen. Tot plaatsvervan gend Brandmeester in de 4e afd. (Bloe- mendaal) is door Burgem. en Wet houders benoemd de hr. N. Breedjjk (vacature M. Moons Mzn.), en tot Commandeur de heer A. Jonkheid. De verkiezing voor Leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 24 Juni en de stemming en herstemming zoo noodig Vrijdag den 4n Juli en Woensdag den 16" Juli a.s. Een persoon per fiets, welke met de in de richting Gouda vertrekkende boot mee wilde, geraakte in zijn haast in botsing met een handwagen, be stuurd door een jongen. Door de gcoote vaart welke de wielrijder had werd de jongen tegen den grond geworpen en ikwam een vrij ernstige hoofdwonaf de wielrijder zelf kwam er zonder kleer scheuren af, doch de boot was ver trokken. „Haastige spoed is zelden goed". Bergambacht. In plaats van den beer A. Verkaaik, die had bedankt, is tot penningmeester van „Het Groene Kruis", alhier, -benoemd de heer J. P. Mahlstede. De heer W. Stigter alhier is voor de som van f 6387 aannemer géwor den van de uit te voeren herstellingen aan de steenglooiingen van Schielands Hoogen Zeedijk. ongeluk had naar beneden te tuimelen. Ernstig werd do knaap gekwetst aan. arm en hand. Oudewater. Onder directie vaq den heer P. Fritschy wordt alhier met een speciaal daarvoor ingericht motor boot een dienst geopend tot vervoer van Vee naar Gouda, Rotterdam, Go- rinchem en tusschengelegen plaatsen. Ouderkerk a. d, IJsel. In de Woensdag j.l. goh ouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den polder Kromme, Geer en Zijde alhier, is besloten de voorwaarden voor het bestuur van den Nesse-polder ge steld, tot overneming van water, niet aan te nemen, maar de voorkeur l geven aan een overeenkomst te dier zake met het bestuur van den polder Den Hoek on Schuagt to Lekkerkerk. Meeuw ijk. De afdeeling Reeuwijk en Omstreken van „het Groene Kruis", biedt dit jaar wederom gelegenheid tot uitzending van kinderen naar de Gezondsheidskolonie te Oudenbosch. Het vertrek is bepaald op 26 Juni en de terugkeer op 23 Juli. Gelegenheid tot aanmelding bestaat tot 1 Juni a.s. bij een der leden van het bestuur. Schoonhoven. Woensdag had in het café Belvédère alhier, onder pre sidium van den heer J. Hudig, oud wethouder te Roterdam, een algemeene vergadering plaats van de Zuid-Hol- landsche Vereonigrng voor Kunst, Nij verheid en Volkskunst, waarbjj een 30-tal leden tegenwoordig waren. Na afloop der agenda werden de leden in staat gestold do bezienswaardigheden van Schoonhoven te bezien w. 0. hot stadhuis met do bekende ringkraag van Jacoba vau Beieren, het antieke interieur van de groote kerk, alsmede de tentoonstelling van workstukkon enz. in do Nijverheidstoekenschool. Ten slotte werd den leden door do afdeeling Schoonhoven in hotel-restau rant Belvédère een diner aangeboden, waarna ten ongeveer 7 '/a ure n.m. het gezelschap vertrok per motorjacht van den heer Ilidde Nijland te Dordrecht, lid der vereenigiög. Krimpen a. d. Lek. Het 11-jjarig zoontje van H. de Kreke was met een ladder op het dak geklommen om vogelnestjes te storen, waartyj hjj het V o et bal. De jaarlijksohe algemeene vergade ring van den Goudschen Voetbalbond wordt morgenochtend hier ter stede om 10 uur in café „'t Schaakbord" gehouden. Allo leden van aangesloten vereenigingen hebben daartoe toegang. Wegens onvoltallig uitkomen van het G.V.B.-elftal besloot de bestuurs commissie den voor morgen georgani- seerden wedstrijd n i e t te doen plaats vinden. In de plaats daarvan speelt Zondag middag 2 uur op het Sportterrein Olympia III tegen Gouda II. De vereeniging Gouda is er in ge slaagd thans weder een nieuw terrein te kunnen bemachtigen en wel aan de Karpemelksloot. Zoo spoedig mogelijk zal 'dit in gebruik genomen worden en geopend met de serie wedstrijden, welke het vorig jaar door te ongun stig weder niet konden doorgaan. Vermoedelijk zal op 1 Juni a.s. het Bondselftal een revanche-wedstrijd spelen tegen de Ned. Veteranen-com binatie „The Grasshoppers". Deze com binatie, die hier zoo'n uitmuntende indruk maakte heeft nl. aan het Bonds- bestuur verzocht haar in de gelegen heid te stellen nog eens tegen het Bondseltal te mogen uitkomen. .Door de pers- en propaganda-com- missie van den Nederlandschen Voet balbond is aan het bestuur van de Schoonhovensche Algemeene Sport- vereeniging een subsidie toegezegd tot het beter exploiteeren van het Sport terrein aan de Hem. Bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen zal spoedig verschijnen een „Vrijheids Cantate voor Sopraan-, Alt en Bariton-Solo, Gemengd- en Kin derkoor. Woorden W. H. Kirbergen. Muziek van Isr. J. Olman." Van deze uitgave zal worden verkrijgbaar gesteld een klavieruittreksel en de ver schillende stemmen elk afzonderlijk. De Wereldkroniek geeft op den voor plaat een aardig kiekje uit de Rotter- damsche Diergaarde, n.I. een jong beertje te midden der bezoekers, en verder foto's en artikelen van het Ned. congres voor kinderstudie, uit de Dier, gaarde, de Doofstommen-inrichting te ^Rotterdam, schilderwerken, het opge graven oude Ostia, kroniek v. d. week personalia, caricaturen enz. De Prim opent met een foto W> H. M. op de tentoonstelling „De Vrouw", en bevat verder de theecultuur in In- dië, de vliegtocht van Luit. de Waal, panorama van Utrecht, de openluoht- opvoeringvan ^Wilhelm Tell" in Inter laken, het Concours Hijïpique te Zeist, kropiek van de week, personalia,*enz. Ons Premieblad Pak me mee van 24 Mei 1913, bevat als voorplaat een por tret van Gijsbert Karei, Graaf van Hogendorp, die in 1813 den grondslag voor de nieuwe Staatsregeling ont wierp. Verder: Aankomst van Prins Willem te Scheveningen op 30 Nov. 1813. Het Spaansche Koningspaar. De Koning van Spanje te Parijs. Het nieuwe Museum te Haarlem. Een kiekje van de afbraak van het gebouw, waarin vroeger het Ministerie vau Binnenlandscho Zaken gevestigd was. De Universiteitswedstrijd aan do Zweth. Algemeene Vergadering van het Nederlandsche Roode Kruis. Laatste opname van Isidore4)uncan en hare beide kinderen, die te Parijs bij een automobiel-ongeluk, om het leven kwamen. De bakkersstaking te Parijs. Bezoek; van H. M. de Koningin aan de Tentopnstelling „de Vrouw". Onze Bolgewassen. De 127ste Vergadering van do Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. -—'De Humorpagina. TenslottePoftretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redactie X. Kindernummer „Ons Prinsesje". Aanvragen van werknemers op 23 Mei. Volwassenen. 1 stoker, 1 werkvrouw, 3 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 1 magazijnmeester gep. ondevoff. 5 werklieden zonder vakkennis. 1 boter en kaasmaker, 1 boerenknecht, Leerlingen en jongens 1 klerk. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 7 timmerlieden, 2 metselaars. 5 opperlieden, 1 bankwerker, 1 huisnaaister, 1 werkvrouw. 3 werkmeiden, 1 melk slijter, Halfwas of aankomende 1 smidsjongen, 1 blikslager, 1 kleermaker. 2 pakhuisknechten. 2 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens. 1 kleermaker. 1 pakhuisknecht. Voor de Rechtbank te Middelburg had zich gisteren te verantwoorden de 53-jarige inspecteur "der rijksveld- wacht G. H. A. v. T. te Middelburg, wien was ten laste gelegd het val- schelijk opmaken van declaraties ten laste van het R(jk. Het O. M. eischte 1 maand gevan genisstraf. Do Keizer van Japan. De Japansche legatie te 's Graven hage heeft gisteravond eenofficieel tele gram uit Tokio ontvangenwaarin wordt egedeeld dat in de ziekte van den keizer goregelden vooruitgang valt te constateeren. urchill. Volgens de B. Z. heeft Churchill de invitatie van den Duitschen Keizer aangenomen om deel te nemen aan de Kioler week. Te Peteraburg aangekomen. De admiraal Lekin, chef van den Franschen generalen marinestaf is te Petersburg aangekomen. Kamerverkiezingen. Den Haag III. Van R. K. zijde is voor den Haag III candidaat gesteld dp heer J. G. Suring, onderwijzer te Maarsen, redac teur-secretaris van hetR.K. Schoolblad. Den Haag I. «Voor een oandidatuur van A.R. zijde voor den Haag I, heeft Mr. J. A. de Wilde te 's (Slravenhage bedankt. Londen, 24 Mei. Het Engelsch- Turksche verdrag is ondanks aller tegenspraak toch onderteekend. Ver wacht wordt dat spoedig het Duitsch- Engelsch verdrag openbaar wondt ge maakt. Vliegongeval. Soesterbebü. Luitenant de Waal zou hedenmorfjjen opstijgen om van hier naar Nijniegen te vliegen. Even in de lucht was hij door een defect aan den motor- verplicht te dalen. Bij de landing wierp een rukwind het toestél omver. De Waal en zijn passagier Kuntznór kwamen beiden onder het toestel terecht. Met eenige lichte verwondingen kwamen zij er af. Het toestel xfrerd geheel vernield. 25 Mei, Soc. „Ons GenoaLm". 8 uur, Concert Sted. Muziekkorps Gouda. 26 Mei, Soc. „Ons Genoegen", 8 uur, Alg. Ledenvergadering. 26 Mei. Gebouw Bouw- en Woningtoe zicht 2 uur. Vergadering Onder standscommissie „Armenzorg." Mei. Hotel Klaassen, 8 uur, B 0 s- k 0 0 p\ Ledenvergadering. Bosk, voetbajwereeniging. Mei. Soc. de Réunie, 8 u., Openbare Vergad. v. d. Openb. School. 30 Mei, Cafó „Harmonie" 872 uur, Ledenvergadering, van de. Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficie ren Afd. Gouda. Beleofd verzoeken wij goregeRl tijdig mededeoling te mogen ontvangen van vergaderingen, concerten, vermakelijk heden enz., om deze dan in onze agenda te vermelden. Gisterenavond negen uur verscheen de burgemoester van Slóten met een deurwaarder aan het circus Hagenbeek om beslag te leggen*op de kas wegens het niet betalen der verschuldigde staangelden. Na overleg met de directie vond deze het echter beter om dadelijk het verschuldigde bedrag te betalen, waardoor een beslaglegging op de kas is voorkomen. Men seint ons uit Weerd Een 4-tal knapen gingen gisteren uit stroopen. Plotseling ging het ge weer af. Drie knapen werden getroffen; een hunner, Kessels genaamd, werd gedood. Een waardevolle schat ontdekt. Op het landgoed Messingwerk bij Eberswalde hebben arbeiders bij graaf- werkjtan waarde vollen schat gevonden, dje ^eigens deskundigen uit de zevende of achtste eeuw voor Chr. afkomstig moet zijn. In een ongeveer 25 centimeter hooge Bteenen urn vond men acht-en-zeven tig massief gouden voorwerpen drink kroezen, armbanden, ringen enz., te zamen 272 K-G. wegende. De voorwerpen verkeerden nog in zeer goeden staat, hoewel zij meer dan 200Q jaar in de aarde begraven moeten zijn geweest. Men denkt eener- zijds, dat deze voorwerpen van de oude Germanen afkomstig zijn, terwijl an dere deskundige» het waarschijnlijker achten dat deze sieraden het werk zijn van de Phoeniciërs. Stroopersdrama in België. Te Hoothem bij Vilvoorde is een moord gepleegd, die nog in een geheim zinnige waas gehuld is. Men heeft daar namelijk een 39- jarigen boschwachter Antoine Ver- schaeren genaamd, met een kogel in de hartstreek \lood in het kreupelhout gevonden. Waarschijnlijk is de oi;ge- ukkige door stroopers neergestoten. De moordenaars .schijnen het lijk in het M>schje, waar het gevonden werd, gedragen te hebten. Op een klein pad in de nabijheid van zijn woning vond men de klompen van het slachtoffer. Verdacht van dezen mooid worden twee te Houthem wonende personen, dia onder politietoezicht gesteld zijn. De actie in de Sigaren industrie. Van arbeiderszijde verneemt deHbld- berichtgever te Culemborg, dat ook de sigarenfabrikanten H. Rijnbergen en Ph. de Ruiter Zn. aldaar zich bereid hebben verklaard, vanaf a.s. Maandag volgens den nieuwen loon- standaard te laten werken.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4