u. ter teintfbH» Blad. DEjVIOOLSPELEE. No 12I8O. Maandag 26 Mei 1913. 52e Jaargang. OM- !EER ’s Lands Defensie. iwater. Buitenlandsch Nieuws. Bixïtexilaxxd.. FEL1LLETOW ken herlanden. EEN IIP - merveer «HHIEKEN behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ISTisviws- ext -^-d.Trextexx.tie'blsLd. voor G-ot^lcLsl sn OzecxstxQ Verschijnt dagelijks prijs van h¥FTbö¥n¥mëïï¥-~ Telefoon Interc. 82. irs. ibriek. (Wordt vervolgd). dat U en in tvangt. iscuitje Tilburg. JELONJX1 Jr.t ouda. ïoedirfëswaarde i MedaiUeb Vrij bewerkt door AMO. - Het Fransche wetsontwerp tot leger- uitbreiding. Het Fransche wetsontwerp tot leger- uitbreiding heeft ook in breede lagen de vraag nu voor iets algemeens mis schien wol tot de gebruiken behoo- rendedaarop schudde hij het hoofd en beduidde met de hand, dat de heilige handeling nu moest voortgaan. Toen deze was afgeloopen, stak lord Asherton den geestelijke de hand toe, dankte hem voor zijne diensten en wenschte hem veel goeds in zijne be diening te Asherton. „Ik ben mijn vriend, den kanselier, werkelijk dank verschuldigd, omdat hij u hier heeft aanbevolen, mr. Howard, zeide de lord bij het afscheid. „Ik twijfel niet of gij zult een zegen zijn voor uwe gemeente. Nogmaals mijn oprechten dank." „Jenner", vroeg lord Asherton, toen de huishoudster zijn kussens terecht schikte en de dekens goed legde „wan neer zal mr. Craven hier zijn „Dat zal wel na middernacht worden mylord. De potskoets komt gewoonlijk niet voor half elf aan de pleisterplaats van de Telford-herberg.u „Goed Laat Gale onmiddellijk bij mij komen. Zend allen weg uit de zijkamer, sluit de deur aan de binnen zijde en laat ons dan alleen.u Mr. Gale verscheen na enkele secon den. Tot zijne verwondering werd hij begroet met de vraag: „Hebt ge een klerk bij u, Gale?" verlengen. Het ministerie heeft toen overwogen of een diensttijd van 2 Va jaar voldoende zou kunnen worden geacht. Deze verlengde diensttijd zou echter het troepencontingent alleen in den winter grooter maken, een tijd dus waarin van troepen oefeningen het minst sprake kan zijn. Ken ge splitst opkomen in April en October, het z.g. tweeploegenstelsel bracht eveneens reusachtige bezwaren mee zoodat ook hiertoe niet kon worden besloten. Zoodoende bleef dus alleen over de 3-jarige diensttijd. Daardoor wordt het leger op vredessterkte met 160.000 man uitgebreid. Deze meerdere manschappen maken mogelijk, dat de dekkingscorpsen worden versterkt, dat de cavalerie-divisiën met afdeelingen artillerie a drie batterijen worden ver sterkt. Opgericht kunnen verder wor den batterijen veldhoijwitse^s on bat terijen zware kanonnen. De technische hulptroepen kunnen worden uitge breid en tot de vorming van lucht- vaarttroepen kan nu worden overge gaan. Deze door het ministerie nood zakelijke geachte hervormingen in hef leger hebben het er toegebracht den 3 jarigen diensttijd voor te stellen. PRIJS DErTÏiVËRTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meerw 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. (iOIINUE COURANT Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post 1*50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 Idem franco per post "1*90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau "Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren bedienden in het kasteel, de stallen en op do grondbezittingen in dienst tijdens het overlijden van den erflater. Al het persoonlijk vermogen, na aftrek der legaten, verviel later aan genoem den Furico Celline. „Dat is alles, wat ik naar vrijen wil kan wegschenken, geloof ik, Galei" „Zoo is het, mylord," antwoordde de advocaat met gefronst voorhoofd. „En gij keurt dit testament niet goed, ik weet het." „Neen, mylord. U moet het mij niet kwalijk nemen, maar ik betreur deze wilsbeschikking. Door dit testament wordt al het gereede geld weggenomen uit handen var. den eigenaar der grond bezittingen en of ’t land nu zeven duizend pond sterling of zeventigdui zend opbrengt, dat maakt geen verschil zonder gereed geld zal de eigenaar steeds in moeielijke omstandigheden verkeeren." „Ja, het is wel jammer, dat moet ik bekennen," luidde het kalme antwoord, „doch ik zie geen middel om daarin verandering te brengen. hoofdknikje en een handgebaar beant woord, alsof het vanzelf sprak dat dit in orde was. Er volgde een oogenblik stilte, en toen gehoorzamende aan eene plot selinge opwelling, waaraan hij niet kon weerstaan, keerde de geestelijke zich naar lord Asherton, keek hem recht in het gelaat en sprak langzaam en plechtig„Richard Craven, ik vraag u in den naaiii van God, Wiens tegen woordigheid wij hebben ingeroepen en voor Wi0n8 rechterstoel gij weldra zult verschijnen, is uw geweten niet be zwaard door eenig onrecht, dat ge in den loop van uw leven uw evennaaste hebt aangedaan Mocht gij u schuldig gevoelen, hebt ge dan oprecht berouw daarover, en zijt bereid om dat onrecht aooveel mogelijk te herstellen, voordat gij voor den rechterstoel van uw Schep per verantwoording van uw leven hebt af te leggen?" De onverschillige trek was nu uit het gelaat van lord Asherton verdwe nen. Hij richtte zich snel op in zittende houding, keek den geestelijke aan met scherpe, doorborende blikken, alsof hij wilde onderzoeken, of hij met die vraag iets persoonlijks bedoeld had. Na den geestelijke zoo eenige ©ogen blikken aangestaard te hebben, scheen de zieke tevreden gesteld. Hij hield „Wel zokor, mylord," antwoordde 1 mr. Gale verwonderd. „Ik heb Sinoof meegebrachthij is nu beneden en t bewaakt de documenten". j „Goed, laat hij zich gereed hou- den. Wilt ge wel zoo goed zijn uit het ebbenhouten kabinet het testament te voorschijn te halen, dat ge eenigen 1 tijd geleden voor mij hebt opgesteld? Gij zult daar alles vinden wat noodig is om een en ander te maken. Leg alles maar hier op tafel. Hier hebt ge den sleutel." Zoodra de advocaat aan het verzoek had voldaan, wenschte de graaf, dat hij dicht bij het bed zou komen zitten en vroeg toen „Acht gij mij “in het volle bezit vah mijne zinnen en mijn verstand, zooals i noodig is om een rechtsgeldig testa ment te maken „Mijlord, uw verstand zou niet hel derder kunnen zijn." „Goed zoo I Lees mij nu dit testa ment eens voor." Dat document was slechts kort en eenvoudig. Daarbij werd vijf duizend pond ster ling per jaar vermaakt aan zekeren Furico Celline gewoonlijk als graaf betiteld, wonende op de villa „Celline" te Frozence, in Italië. Verder bepaalde het de pensioenen van eenige oude der bevolking al even weinig sympa thie gevonden als het gelijksoortige wetsontwerp in Duitschland. Hoe mili taristisch het Fransche volk in zijn wezen ook moge zijn de geschie denis* bewijst dit volop toch ver langt men ook daar naar het einde van het voortdurend opjagen der militaire lasten. En niet alleen bij de bevolking is een strooming tegen het wetsontwerp waar te nemen, ook in de Kamer heerscht een zeer vijandige stemming. Het zal dan ook voor het zittend ministerie Barthou een moei lijke taak zijn voor dit wetsontwerp een meerderheid onder de Kamerleden te vintjen. Om te kunnen beoordeelen de nieuwe lasten, die door het wets ontwerp op de Franschen wordt ge legd, vergelijken we hier even de ver plichtingen van thans en zooals zij in het wetsontwerp worden voorgesteld. Thans is de diensttijd van hot Fran sche leger 2 jaar werkelijke dienst, 11 jaar legerreserve, 6 jaar territoriale leger, 6 jaar territoriale reserve. De totale diensttijd bedraagt dus 25 jaar. Volgens het wetsontwerp worden deze getallenwerkelijke dienst 3 jaar, legerreserve 11 jaar, territoriale leger 7 jaar, territoriale reserve 7 jaar. De totale diensttijd bedraagt dus dan 28 jaar. De toelichting die bij dit ont werp is, laten we hier in het kort volgen. De memorie van toelichting zegt, dat bij het uitbreken van een oorlog de handelingen van don vijand van dien aard zullen zijn, dat ver- hooging van het vredoscontingent noodzakelijk is. Dat de regeering een uitbreiding, van diensttijd heeft voor gesteld, verdedigt zij op de volgende gronden. Het hoofdargument is de afnemonde bevolking. Daardoor wor den de jaarklassen steeds kleiner en is het ondoenlijk de troepeneenheden op die sterkte te houden, die de nieuwe kaderwet vraagt. Bovendien worden deze troepeneenheden nog meer ver zwakt door de nieuwe luchtvaartafdee- lingen en andere nieuw in gestelde hulpwapens. Door dat tekort aan de troepeneenheden lijdt de opleiding en neemt dus de waarde der troepen even eens af. In het bijzonder moet volgens het ministerie de cavalerie lijden door den te korten diensttijd van 2 jaar. Het aantal vrijwilligers is door aller lei omstandigheden niet groot genoeg om een voldoend contingent geoefende manschappen te waarborgen. Een beter geoefend leger is dan ook slechts te verkrijgen door den diensttijd te BxtdnPF Een Congo-vort. Dezer dhgen in een Engelsch wit boek over den Congo verschenen waarin de vice-consul Castens o.a. ook vertelt van zijn bezoek aan Kabinda, aan de Oostelijke greps van het Kas- sai-district, waar Loepoenyo, het stam hoofd dor Basongi, een der machtig ste vorsten in het Congo-gebiod ver blijf houdt. Deze Loepoenyo is volgens Castens een merkwaardig man. Hij ziet er uit als een misdadiger. Hij hbeft maar één oog, zijn gelaat is door de pokken geschonden en volgens alle berichten is hij even sluw als onbetrouwbaar. Zijn levensloop is wonderlijk genoeg. Als kind door zijn vader verstooten, werd hij later door een onder-stam hoofd, Senti, aangenomen. Als jonge man schepte hij behagen in een fan tastische kleeding en hm maakt den inboorlingen dan wijs, Pat hij met zijne eene blinde oog alle geheimen doorgronden kon. En ook nu nog, zijn dezen bang voor dit blinde oog. Wel dra had hij een groote schaar van U) Ook bespeurde hij onmiddellijk de familie-gelijkenis van dat gelaat met de aangezichten der Graven’s, die hij bij de vele borstbeelden en koppen op de grafmonumenten in de oude Abdij kerk had opgemerkt die lange arends neus die dunne, samengeperste lippen die ingezonken kaken en die harde uitdrukking op het gelaat waren met geringe wijziging telkens op een jonger geslacht overgegaan. Toen mr. Howard de tafel bij het bed naderde om toebereidselen te ma ken voor de heilige behandeling, wend de lord Asherton het hoofd een weinig om en groette den geestelijke met een knikje; daarop legde hij het hoofd weder neder, met een uitdrukking van volmaakte onverschilligheid op hel gelaat. Mr. Howard stelde daarop de gebrui- kehjke vragen omtrent geloofsbe- *jjdems en de liefde tot den evennaaste. werden door mylord met een binnengebracht en door de Keizerin op het hoofd harer dochter geplaatst. Intusschen kwamen de uitgenoodig- de waardigheidsbekleeders in de Slot kapel bijeen. De amtelijke voltrekking van het huwelijk geschiedde door den minister van het Koninklijke Huis graaf Eulenburg. Daarop zette zich de bruidstoet naar de Slotkapel in beweging. Voorop tegen het corps van pages en de herauten van den adel in hun wapenrok, mitsgaders de opperhofmaarschalk, prins Fürstenberg en de kamerhoeren. Daarop volgde het bruidspaar. De princes had een sleep van zilverbrocaat, de prins droog de uniform der „Zieten huzaren” met het lint van de orde van don Zwar ten Adelaar. Zij werden begeleid, de prinses door een hofdame, de prils door zijn persoonlijken adjudant. Op hen volgden eerst de Keizer met de hertogin van Cumberlanddo Keizerin aan den arm van den her tog van Cumberland, die een Oosten- rijksche uniform droeg met het lint van de orde van den Zwarten Ade laar; dan de Tsaar van Rusland in de uniform van officier bij de huzaren met de Koningin van Engeland, de Koning van Engeland in karassiers- uniform met de kroonprins met groot hertogin Louiso van Baden en de overige vorstelijke personen. De stoet bewoog zich statig door de zalen van het oude Slot naar do hofkapel waar zij door de geestelijkheid van den Dom werd opgewacht. Deze ontving het bruidspaar aan den in gang en geleidde het naar het altaar. Nadat een koraal was gezongen, hield de opperhofprediker, Dryamder, de hvwelijkspreok en werd het kerke lijk huwelijk voltrokken. Op het oogen blik dat do ringen gewisseld werden, vuurde de batterij van de lijfgarde in den tuin van het paleis driemaal twaalf kanonschoten af. De plechtigheid werd met een gezang besloten en dê stoet keerde even statig als zij was geko men naar hot paleis terug, waar de jonggehuwden zich gereed maakten de gelukwenschen in ontvangst te nemen. In den troonzaal nam het bruids paar plaats onder den baldakijn, waar op het aanbieden van gelukwenschen en het défilé een aanvang nam. Daar aan namen ook de ambassadeurs, de overige leden van het corps diplo matique en hun dames, de Rijkskan- selier, de ministers en staatssecretaris sen en de overige gasten deel. aanhangers hij sloot toen vriendschap met Arabische slavenhandelaars en met hun hulp begon hij een krijgstocht tegen zijn vader, dien hij overwon, en om het leven liet brengen. Thans regeert hij niet alleen over de Basongi maar ook over tal van andere stam men die hij heoft onderworpen. Zijn onderdanen-tal wordt op 50.000 ge schat. Hij houdt er niet minder dan 300 vrouwen op na, voor wie hij zon der morren de door de regeering vast gestelde belasting van 2 frs. per hoofd betaalt „othdat zijn volk hem genoeg schatting betaalt”. De consul voegt aan zijn verslag toe, dat Loepoenyo’s onderdanen ook alle meer dan één vrouw hebben, welke zij aan ieder, welke méér biedt, dan zij er zelf voor hebben gegeven, verkoopen, en dat zij „zeer gelukkig en tevreden” leven. Ontzaglijke Brand op de tentoon stelling te Gent. Uit Gent wordt dd. 25 Mei aan de Maand. Crt. geseind Op de wereldtentoonstelling brak heden brand uit. Het cafe Zillerthal en hot Indische paleis werden geheel een prooi der vlammen. Menschenlovens zijn niet te betreu ren. Het café Zillerthal en het Balais des Indes zijn gelegen aan de linkerzijde van do Avenue des Nations, in de onmiddellijke nabijheid van het viaduct van do spoorweg Ostende-Gent-Brus- sel,diehet tentoonstellingsterrein kruist. Het Palais des Indus was een niet al te groot etablissement, waar men voornamelijk een kijk op de Indische nijverheid kroeg. Het was oen der woinigo afdeelingen, die bij do ope ning dor tentoonstelling geheel gereed waren. Geheel aan do andere zijde van het tentoonstellingsterrein ligt het Palais Colonal en het Nedorlandsche Pavil joen, waar ook de Nedorlandsch-Indi- scho afdeeling is ondergebracht. Hier dichtbij ligt het Palais des Beaux Arts, waar t,al van kostbare inzendingen zijn ondergebracht. Duitschland. Do Berlijnsch bruiloft. Zondagnamiddag werd het huwelijk tusschen de dochter des Keizers on prins Ernst August in het Koninklijk Paleis voltrokken. Te vier uur werd de kroon voor de prinsessen uit het koningshuis uit de schatkamer der Hohenzollerns Mag men de brave clericalen gelooven, dan heelt de linkerzijde niets over voor de onafhankelijkheid van het vaderland. De groote Leider heeft zich niet ge schaamd te schrijven, dat de landsverde diging niet veilig is in -vrijzinnige han den waarom zouden dan de clericalen in het algemeen dezen laster niet helpen verspreiden Mnister Colijn zelfs heeft er met na druk op gewezen, dat het juist altijd de vrijzinnigen zijn, die aangevraagde cre- dieten voor ’s lands defensie weigeren. Hoe komt echter deze bewindsman van een koude kermis thuis De heer Colijn heeft zich ter staving van zijne bewering beroepen op de ver werping van do credietaanvrage van het Ministerie-De Meester, voor afwerking van de stelling Amsterdam. Nu is het wel waar, dat alle vrijzin- n:g-democralen en 6 Unie-libcralen daar aan hunne stem hebben geweigerd, maar tevens, dat meer mannen van Rechts het- ze'fde hebben gedaan, waaronder... de te genwoordige Minister Talma. Bij de aan vrage van nieuwe geweren in 1895 door het Ministerie-Roëll gedaan, stemden zeker 22 vrijzinnig-democrateh en Unie-liberalen tegen, maar hetzelfde deden tal van katho lieken en anti-rev., waaronder... de tegen woordige Minister Heemskerk. Terwijl voor die geweer-aanvrage stemden de Unie-llberah-n T.elij, Cremer, Bouman, van (lijn en Hesselink van Suchtelen, en de latere vrijzinnig-democraten Veegens, Drucker en Pijnakker Hordijk. De heer Colijn had, tben hij de katho lieken een complimentje maakte over hun vóórstemmen voor do hooge oorlogsuit- gaven, wel reden dankbaar te zijn. Zij toch hebben in hun program nog altijd de vraag staan „of hij don tegen- woorJigen stand van zaken oen uitgave van meer dan twintig millioen 's jaars voor het leger gewettigd is.” En nu gaan ze meo met een Minister die naar de 40 millioen stuurt. Het moge hen wel bekomen Aan dergelijke opjagerij van de mili taire uitgaven doen wij niet moe. I n willen de „christelijke” propagan disten ons daarom anti-militaristen noe men, menschen die niets voor handhaving van de onafhankelijkheid van het land over hebben, wel dan zullen wij ook dezo stembus-leugen rustig ovor onzen kant laten gaan. 80

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1