„BURGERPLICHT" W. DE JONG Bin.r1.0a3 land.. Kamerverkiezingen 1913. dinsdag Met De aanstaande Verkiezingen. VERGADERING VAN DEN GKMKENTEBAAD Stadsnieuws. -L 402e Staats-loterij. S1PO&T INGEZONDEN. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. TAMHIAU'S JAM clo BESTE. ËLST BIJ ARNHEM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten ha ndelteAm sterdam W,.'' - - - - - - - 1 Het (eest werd tegen 9 nar besloten met een fakkeldens, waaraan alleregee- rende vorstelijke personen en de her- I toginnon van Baden en Cumberland I deelnamen, I Een half uur later bracht de Keizer I de jonggehuwden naar het station voor 1 het verstrek naar het kasteel Huber- I tusstok. In zijn dronk aan de ceremonietofel, dankte de Keizer zijn dochter voor do vreugde welke zij altijd om zich heen verspreid hoefthij legt er den nadruk op, dat zij de neiging van haar hart volgend, haar hand gereikt heeft aan een man uit een edel Üuitsch Vorstenhuis. Zoo lang de Duitsche taal weesklinken zal, zal zij verhalen van de Welfon en de Hohen- zollern's die zulke voorname rollen in de geschiedkundige ontwikkeling van het Duitsche vaderland vervuld heb ben. De Keizer geeft Prins Ernst August de verzekering van zijn volste I vertrouwen. „Van alle dingen echter zegt de Keizer, zal trots uw jeugd u weldra beschoren zijn, anderen te dienen en voor andoren te zorgen. Moogt gij deze taak, de schoonste in uw geheele loven vervullen en moge de liefde tot andore menschen uw hart .verwarmen." Met den wensch dat God beider levenspad moge zegenen, ein digt de Keizer toespraak, mot een dne-voudig „hoera" op de jong-ge- huwden. Een Burgemeesters benoeming. Men schrijft uit Middelburg aan het Vad. De aan onze stad grenzende ge meente Koudekerko, wier bewoners voor een groot deel eigenlijk „stads- menschen" zijn, was door de verkiezing van den heer II. J. E. Gerlach van St. JooBtland, tot lid van de Gedep. Staten van Zeeland, sinds een paar maanden zonder burgemeester. De Staatscourant van gisteren brengt nu het bericht van de benoeming van I rlen heer II. P. bftron van der Borch van Verwolde. I Deze benoeming wordt in Koudekerke I verre van mot ingenomenheid begroet. I Het was namelyk bekend, dat onder do I sollicitanten zich bevond de heer jhr. I A. H. van Doorn, van Koudekerke, I thans burgemeester van Veere en Vrou- I wepolder, iemand die door zyn familie- relaties met de plaatselijke toestanden I geheel op de hoogte is en die hier algemeen gezien. Ook solliciteerde de burgemeester van Brouwershaven, do I ,heer jhr. H. Van Adrichem Boogaert ook iemand van oen oude Zeeuwaohe familie. Beide hoeren zijn gematigd liberaal. Deze beide hoeren worden, in tegen stelling met do aanbeveling van den Commissaris dor Koningin, gepasseord i en benoemd wordt een zeer jeugdig I hier vreemd persoon, zoon van een I antirev. Tweede Kamerlid. Het is dus wol tebegrijpon, dat liet bericht met zeer gemengde gevoelens gelezen ishotgeen ons reeds onom wonden werd medogedeeld. Christ-Historischen en Anti-revo- lulionnairen. Het Handelsblad bevat het volgende over de totstandkoming van het oloo- toraal accoord dor rechterzijde: Na wat achteraf bekend is gewor den schijnt inderdaad hemol on aarde bewogen te zijn om de Christelijk-^ Historischo party, in strijd met den vrij algemoenen wenseh der Ghristo- lijk-Historischen staatsburgers, weder met de coalitie te doen samengaan. Dat daarbij niet altjjd even fraaie mid- delon zyn gebruikt, bleek ons dozer dagen uit de mededoelingen van oen bestuurslid van een der ChriBtelijk- Historische Kiesvoroenigingen in den lande. Deze doelde ons mede, dat op den laatsten partijdag der Chr.-His- torisoho Unie te Amsterdam gehouden j eon inderdaad ergerlijk middel is ge- I bruikt om ten Blotte het electoraal ac coord to doen aannemen. „Eigenlijk gezegd", aldus onze zegs man, die niet dan na zeer ernstige overweging en tweestrijd omtrent dat gene wat pliebt hem dezen voorschroof tot zyn mededeelingen overging, eigenlijk gezegd is van het begin der onderhandelingen af de meerderheid in onze partij tegen het electoraal ac coord geweest. In een van do eerste vergaderingen van het nationaal co mité werd reeds het electoraal accoord bij zitten en opstaan verworpen. Hoe wel de uitslag zeer goed waarneem baar was, weigerde do voorzitter, dr. Do Visser, dien te aanvaarden on be weerde, dat het niet duidelijk was hoe de meerderheid was uitgevallen. Hij maakte toen van de gelegenheid ge bruik om nog eens een vurig plei dooi te houden voor het samengaan met Hoomsch-Katholieken en antire- I volutionnairen en deed dit pleidooi I volgen door een hoofdelijke stemming. 1 Het gevolg was, dat het electoraal I accoord met óén stem meerderheid 1 werd aangenomen. Daar is toen heel I wat over te doen geweest en op ver- I j langen van de oppositie werd deze I stemming opnieuw ongeldig verklaard. 1 Maar het bestnnr zat niet stil. Door persoonlijke besprekingen en allerlei middelen slaagde men er in op de vol- l gende vergadering een groote meer- I derheid voor het electoraal accoord to I krijgen. Nochtans dreigde het op de alge- j I moene vergadering te Amsterdam mis I te loopen. Fol, zeer fel, verzotten ver schillende afgevaardigden zich daar I tegen het electoraal accoord en het I samengaan met Rome en Dordt. Daar woei inderdaad een anti-Kuy- per8torm. Zelfs de lintjesquaestie dwar relde daarbij door de debatten. „Zie", alsdus onze zegsman, „had men eerlijke argumenten tegenover argumenten geplaatst, ik zou mij bij de beslissing hebben neergelegd. Maar men is op zeer deloyale manier te 1 te werk gegaan. „Toen van de bestuurstafel word go- I vreesd, dat het electorale accoord zou I worden verworpen, nam de heer I j Snoeck Henkemans het woord en ar- I gumenteerde aldus „Wanneer gij, anti-Kuyperianen, meent dr. Kuyper in de wielen te rij- I den door hot electorale accoord te ver- j werpen, vergist gij u deerlijk. Wanneer I gij ik zeg u dat nu onder geheim houding het accoord verwerpt, I speelt gij juist in de k&art van dr. Kuyper. Hij toch is het Ministerie- Heemskerk allerminst vriendschappo- I lijk gezind, maar zelf kan hij daar- j I tegen geen oppositie gaan voeren. Ver- I werpt gij het electorale accoord, dan brengt gij daarmede ongetwijfeld hot Ministerie ton val envervult aldus den innerlijken hartewensch van..... dr. Kuyper!'1 „Ziet u", dus vervolgde onze zegs man, „ik heb lang geaarzeld of ik het u wel mocht zeggen. Maar dit zijn toch feitelijk geen argnmenton die I men in een besloten vergadering mag gebruiken. En voor zoo iets geheim- I ouding te vragen is &1 te geraffineerd, I te meer wanneer mede op grond van I dergelijke mededeelingen belangrijke besluiten worden genomen Tot zoover onze zegsman, die ons een in ieder opzicht vertrouwenwek kend man lijkt. Nadrukkelijk hebben I wij hom afgevraagd of geen misvat ting kan bestaan omtrent de beteekenis I van het gebezigde argument, dat, we geven het hem toe in ieder opzicht zeer bijzonder moet worden genoemd I om geen sterkere uitdrukking te ge- I bruiken. I Doch onverkort handhaafde hij zyn mededeeling. Prov. Statenverkiezingen. In de Vrijdagavond te Leiden ge houden vergadering der Chr.-Histori- sche Kiesvereeniging is in plaats van mr. J. Brunt Jzn., die wegens zijn uittreden uit de coalitie, voor een her nieuwde candidatuur niet meer wensch- te in aanmerking te komen, candidaat gesteld mr. J. C. Van der Lip (C.-H.) j wethouder te Leiden. Eveneens werden candidaat gesteld do beide aftredende leden W. Pera (a.-r.) en J. Th. Wijk (a.-r.) Dordrecht. Jn Dordrecht wordt naar het Vad. I meldt, do verkiezingsstrijd met groote opgewektheid gevoerd. De candidaat I van reohts, ds. Hogerzeil, treedt in het 1 district op, maar vindt vrijzinnige woordvoerders, om hem te bestrijden. I Op de vergaderingen der vrijzinnigen wordt (wat op de eerste bijeenkomst, toen het de introductie van den can didaat mr. Schim van der Loeff gold, niet het geval was) voortaan ruim debat toegestaan. Aan den vooravond van don dag dor stemming zullen de hoeren A. Roodhuyzen (in Dordrecht) en D. Hansf in Zwyndrecht) optreden. Er wordt van finks met grooto op gewektheid gewerkt. Bodegraven. Do Standaard zegt in een driestar: We stellen er voor de antirev. partij onze eere in, dat onze mannen in Bodegraven toch geëindigd zyn, mot zich nogmaals in de candidatuur- Van Idsinga te voegen, en dit ten I slotte te doen met algemeene stemmen. Dat dit hnn gekost heeft, begrijpt ieder die op de hoogte is. Ze wisten, dat ze verre boven de Christelyk-Historischen in kiezerstal uitgaan. De houding van den heer Van Idsinga, voorheen vaak zoo sym- Kiesvereeniging GOOOA. De heer Lid der Tweede Kamer, spreekt in de Sociëteit „ONS GENOEGEN" over Gelegenheid tot debat. I Aanvang 8l/t uur. Toegang vrij. HET BESTUUR. I pathiek, w^s in de laatste maanden I bijna tergend geweest. Geen quaestie I dan ook, of, ware men vrij man ge weest, er zou van geen candidatuur- Van IdBinga sprake zijn geweest. Weerzin en verzet begonnen dan ook steeds lnider zich te doen hooren. Totdat i men ook in Bodegraven het weer al» van ouds inzag, en verstond, dat mjw fout gaat door alleen op zijn eigen district te zien, en dat nooit, I welk district ook, hot verband met het geheel, en zoo het belang van het I land, uit het oog mag verliezen. Er blijkt opnieuw uit, dat wie met j ons onderhandelt en accoord sluit, op I ons aan kan en niot bedrogen uitkomt. I Was het maar ovenzoo weerkeerig Doch dat hapert wel eens. Best mogelijk dan ook, dat weqen I volgend maal van alle accoord moeten I afzien en de coalitie opbreken. Lr deed I zich ditmaal reeds meer dan één ver schijnsel voor, dat op het politieke weerglas voor«ns de naald naar storm I deed opschuiven. Ommen. Men schrijft uit het district Ommen aan de Rotterdammer Er is goed nieuws te melden uit Ommen. De verkiezing van dr. Do ^jsser is verzekerd. Friezenveen, dat 21 Oct. jl. 265 stemmen op Mackay uitbracht, verklaarde zich bij de can- didatuur-De Visser te kunnen neer leggen, nu Mackay zich teruggetrok ken had. In Hellendoorn (Nijverdal) krijgt Bichon zeker 200 stemmen min der dan Maokay bij de eerste stem ming (577). Ook in andere plaatsen is er kentering. De oppositie tegen de coalitie ligt hopeloos verdeeld. Men scheldt nu even hard op elkander als verleden jaar op antirevolutionnairen en Gereformeorden". VRIJDAG 23 MEI 1913. (Vervolg.) Aan de orde: De benoeming van oen Onderwijzer aan de school v. g. 1. o. No. 2. De Voorzatter: Ik heb gisteren van don eerstvoorgedragene, den heer J. J. Jager, een schrijven ontvangen, waarin hij wegens eene benoeming elders verzoekt niet in aanmerking te koming voor een benoeming hier. Mag ik den heeren Kolijn, Broek - I huizen en<iMoijlwijk verzoeken het stembureau te willen uitmaken? Benoemd wordt met algemeene (16) stemmen de heer J. Doctors van Leeuwen; 1 briefje is in blanco. De Voorzitter: lk zeg den hee ren stemopnemers dank voor den ver leenden bijstand. Aan de orde: De rekening over 1912 van: a. de Volksgaarkeuken, b. het Hoffmansgesticht, c. de Bank van Leening, d. het Museum van Oudheden. Worden achtereenvolgens zonder I beraadslaging en zonder hoofdelijke I stemming goedgekeurd. Aan de orde: De balansen en winst- en verliesre keningen der gemeente-lichtfabrieken en het daarmede verband houdende voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1913. De beraadslaging wordt geopend. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Wat beoogt het voorstel van B. en W.? I Het wil niets anders dan dit zeggen is de Raad geneigd terug te komen op het door hem in 1910 ingenomen standpunt, vastgelegd in art. 8 der verordening Gemeenteblad No. 224? Dit artikel bepaalt, dat de door de Lichtfabrieken gemaakte winst na de verplichte aflossingen moet gestort worden in de gemeentekas. Nu willen B. en W. hiervan afwijken op grond van motieven, van welker juistheid ik niet geheel overtuigd ben. Zoo deelen B. en W. mede, dat de winst over 1912 van ruim f 23000.— verkregen is ten gevolge van zeer I bijzondere, voordeelige omstandighe- I den en dat het niet te verwachten is I dat in de toekomst weder dergelijk I hoog winstcijfer zal worden behaald. I Het motief, om. door B. en W. ge- I noemd, dat het gasdebiet vooroitge- I gaan is en dat in de toekomst wellicht I dat gasdebiet minder zal vooruitgaan, I deel ik niet. B. en W. zeggen toch I zelve, dat juist die vooruitgang van j den gasomzet in hoofdzaak te wijten I is aan de invoering van muntgasme- I tors. Aangezien mij bekend is, dat I er nog veel aanvragen zijn om munt- I gaB, acht ik de vrees van B. en W. I in zake het gasdebiet ongemotiveerd. I Een andere quaestie betreft de prij zen der grondprijzen. B. en W. ver wijzen naar de stijging der stoenko- lenprijzen, maar verzuimd wordt daar bij tevens op te merken, dat ook de marktwaarde van een der bijproducten dor gasfabricage, de cokes, in dezelfde mate zal rijzen. Dit zijn zaken, welke voor my wel I eenigszins de motieven van B. en W. I ontzenuwen. Wanneer men nu de over 1912 be- I haalde winst abnormaal hoog noemt I men zegt het wel niet met zoovele woorden maar men bedoelt het toch dan zou ik wel eens aan B. ^n W. willen vragen, welken maatstaf zij aangelegd hebben om tot die appre ciatie te komen. Zeker, aan de hand van het begrootingscijfer, dat een winst van f 5000.— aangaf, steekt het inderdaad behaald winstcijfer gunstig af, maar hebben wij eenige statistische cijfers te onzen dienste, waaruit zou i blijken dat het winstcijfer over 1912 abnormaal hoog is? Zooals bekend is, heeft de gas fabriek sedert de laatste 2 jaren een I andere wijze van boekhouding inge- I j voerd, de commercieele boekhouding, I wat wij natuurlijk alien ten zeerste toejuichen. Men krijgt nu een veel beter overzicht van dear-gang van I zaken dan vroeger, toen men er feite lijk geen kijk op had. Toen werd als I winstcijfer feitelijk alleen aangemerkt het kassaldo op- 1 Januari. Als men in December 1 of meer ladingen steen- I kool opdeed, dan drukte dat natuur- I lijk het kassaldo in Januari. I Dus de wijze van boekhouden van I vroeger levert voor mij geen voldoende I statistische gegevens op om te* kunnen I aantoonen, dat het winstcijfer over 1 1912 abnormaal hoog is. Men neme ook in aanmerking den toestand van ons gasbedrijf in Zijn geheel. De gasfabriek vertegenwoordigt na de noodige afschrijvingen op gebouwen machinerieën enz. t eon kapitaal van f 350.000 wij hebben aart derden nog een schuld van f 89000, zoodat de gas fabriek een boekwaarde heeft van f 280000. Met andere woorden, deboek- I waarde is feitelijk te beschouwen als de roservo-winst, die door de fabriek ge- maakt is. Nu stellen II. en W. voor om I die reservewinst weder met f 12000 te I I verhoogen, zoodat men zou komen tot I I een reserve-winstcijfer van f 292.000. I Voor het maken van reserve is uit I commercieel oogpunt alles te zeggen, I maar het heeft ook zeer zeker zijn I grenzen. Wanneer wij hier hebben een reserve van f 280.000, dan moen ik I dat wij het er nu gerust op kunnen wagen en dat de tegenwoordige ge- I neratie thans met alle gerustheid kan zeggen: ik heb nu genoeg gezorgd voor de nakomelingschap, het is tijd dat ik zelf van den oogst de vruchten-ga plukken. Te meer zal men dit kunnen zeggen, wanneer men den financieelen toestand der gemeente in aanmerking noemt in zijn geheel. Het percentage van onze inkomsten belasting wij erkennen het allen is allesbehalve laag te noemen. Men kan op andere plaatsen wijzen, waar fiet percentage nog hooger is, maar globaal genomen vind ik het hier tamelijk hoog. Wanneer nu iemand aanspraak heeft op de winst van de gasfabriek, dan is dat Zeker de belas tingplichtige burger. Wanneer men aan I de belastingplichtigen, aan de, recht- I hebbenden op de winst, die winst I geeft, dan doet men niets anders dan 1 een normale daad. I Men zal misschien nog zeggen V oi- gend jaar wordt het winstcijfer van I de gasfabriek gedrukt omdat wij heb ben gesloopt den ouden gashouder, die op de balans voorkomt ad f 7000. en nu slechts f 2000 opbrengt. Wan- neer men daarop f 5000.had afge schreven, dan zou dat meer raison gehad hebben. Ging men er toe over ik weet niet of de Gemeentewet zoo iets toe laat, de Voorzitter zal dat beter weten want voor hem is het meer een vak- quae8tie om een fonds te formeeren van winStreserve, ten einde daaruit de kleinere winsten in magere jaren wat I aan te vullen, dan zou veel beter be reikt worden hetgeen B. en W. be oogen, n.l. het belastingpercentage zooveel mogelijk in evenwicht te hou den. Maar ook dit is niet geschied. Tenslotte nog dit. De gelegenheid is te schoon om haar te laten voorbij- gaan. Ik zou den heeren wel eens willen vragen af or, gezien dit winstcijfer., dat in hoofdzaak, ook volgens de stukken, veroorzaakt is door gebruikers van muntgas, das de gebruikers die het minst kapitaalkrachtig zijn, de arbei ders van Gouda, geen aanleiding be staat om het tarief voor muntgas eenigszins te verlagen. Ik zal daarvan vooreerst geen voorstel maken maar, gelijk ik zeide, ik vind de gelegenheid j te schoon om B. en W. niet eens in overweging te geven of het tarief voor muntgas in de toekomst niet eenigs zins verlaagd zou kunnen worden. De Voorzitter: Het zij mij ver gund den heer IJsselstijn be| volgende te antwoorden. Hij is begonnen met te beweren, dat I het voorstel van B. en Wniets anders I beoogt dan om terug te komen I later gebruikte hij het woord „afwijken" I van een bepaling, welke de Raad zelf enkele jaren geleden had gemaakt, nl. de bepaling dat van de door de Lichtfabrieken gemaakte winst na het doen van de noodige betalingen aan de gemeente het restant zou warden gestort in de gemeentekas. B. on W. doen niet anders dan dit voorstalen. Het storten in de gemeentekas be- teekent niets anders dan dat heu moet worden gestort in de gemeentekas. Dit neemt echter niet weg, dat de) Raad alle vrijheid heeft om uit te maken wat met dat storten in de gemeente kas eigenlijk moet goschieden. Wij hebben dan ook steeds voorgesteld wat de bestemming zou zijn vau het saldo. Vorig jaar is voorgesteld om het saldo eenvoudig de bestemming te geven dat het versterken zou de gewone inkomsten der gemeente. Dit jaar geven B. en W.< in overweging om slechts een deel te bestemmen tot ver sterking der gewone middelen en een deel te bestemmen tot aflossing van schuld. Ik herhaal, een afwijking van de bestaande bepaling is door B. en W. niet voorgesteldslechts is het voor- I stel gedaan om een nadere bepaling te geven aan hetgeen in de gemeentekas is te storten. Ook heeft de heer IJsselstijn be weerd hij voegde er aan toe dat het wel niet met zoovele woorden gezegd I was maar dat* het toch uit de toe- I lichting was te lezen datB. enW. I de winst over 1912 abnormaal hoog zouden noemen. Bovendien heeft hij gevraagd welken maatstaf zij hebben aangelegd om tot die appreciatie te komen. Daarover staat in ons voor stel geen enkel woord. B. en W. hebben eenvoudig geschreven, dat de winst over 1912 door samenloop van gunstige omstandigheden niet minder dan zoo veel bedraagt, en daarop doen zy vol gen, dat zij op grond van eenige om standigheden verwachten, dat die winst in do toekomst niet zoo groot zal zijn. Abnormaal hoog hebben B. en W. dus die winst evenmin genoemd. De motieven van B. en W. zijn te vinden in de stukken maar daaronder is niet het motief, dat de heer IJssel stijn B. en W. zou hebben willen doen j bezigen, nl. dat het gasdebiet volgens de verwachting van B. en W. zou achteruitgaan. Er staat daarover weder om geen enkel woord in het geheele voorstel te lezen. Het spreekt van zelf, dat wij zoo iets I niet zouden kunnen zeggen. Wij weten I allen, dat de bevolking der gemeente vooruitgaat en dus ook het getal der gasverbruikers. Niemand zou mitsdien durven beweren dat het gasdebiet met zou vooruitgaan. De winst aldus B. en W. zal in het vervolg dalen, niet zoo groot worden, omdat, gelijk toch bekendis aan allen die zaken doen, aan ieder industrieel, dat de prijs der steenkolen dit jaar veel hooger is en ook voor een deel van het volgend jaar veel hooger zal zijn dan in 1912 het geval geweest is. (Wordt vervolgd.) GOUDA. 26 Mei 1913. Politieke rede Kamerlid W. de Jong- Voor de vrijzinnige kiesvereeniginB „Burgerplicht" zal de heer W. Jong, lid der Tweede Kamer voor het district Hoorn morgen (Dinsdag) a.v°n. in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" een rede houden ov de aanstaande verkiezingen. Daar de vaststelling van deze ver gadering eerst in den namiddag van heden kon plaats hebben, kon hieraan niet vroeger bekendheid worden ge geven. A1 is de tijd dan kort, zoo mogen wy toch vertrouwen dat een zeer groot aantal belangstellenden in het politieke leven deze vergadering van dezen populairen spreker zal bijwonen. De toegang is vrij en er zal gele genheid zijn voor debat. Door de Goudsche Vereeniging voor (Jezondheidskoloniën is thans in aan sluiting op het vroeger gepubliceerde een schrijven gezonden aan de hoofden van scholen alhier betreffende het <5>Bemen van betalende kinderen van burgerscholen in het koloniehnis Zonneheuvel" te Ondenbosch, ten einde het aantal dier kinderen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het verblijf zal aijn van 19 Aug.—7 Sept. a.s. -De Vergadering, uitgeschreven door op Donderdag a.s. waarin de heer J. J. Hogendoorn als spreker zal optreden ter verdediging der Openbare School, gaat uit van de Af deelingen „Gouda" van 'tNed. Önd. Genootschap, 'tNut van 't Algemeen en Volksonderwijs, alhier. Had de Bioscoop-Salon „Gouda Vooruit" vorige week steeds volle zalen met het 1° gedeelte van Victor Hugo's Les Misórables", ook thans was dit weer, niettegenstaande het warme weder, Zaterdag en Zondag het geval met het 3e on 4e tijdperk van „De Ellenligen". Dank zij de uitnemende explicatie was ook dit weer oen mooi Een knecht werkzaam bij den heer W. S. Venema alhier en wonende in den Tempel gemeente Reeuwijk, trapte deze week met zijn voet in een spijker. Eerst werd geen aandacht aan dit ongeval geschonken, maar na eenige uren begon de voet .te zwellen en moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Het vergiftigingsproces was echter reeds zoover doorgewerkt dat de man aan gevolgen is overleden, een vrouw met 6 kinderen nalatende. Cappelle a. d. IJsel. Alhier heeft zich een comité opgericht dat pogin gen in het werk zal stellen, om het 100-jarig bestaan van onze Onafhan kelijkheid ook in onze gemeente luis- teijke wijze te herdenken. Oudetvater. De 15-jarige A. d. J. kwam Donderdag voorbij de sme derij van den heer Colenbrander alhier alwaar men bezig was een spoorrail uit de werkplaats te halen. Op het oogenblik, dat hij daar den weg pas seerde, liet zekere De Griendt de rail los, welke De J. op zijn linkervoet kreeg, waardoor die voet ernstig werd gekneusd. Per voertuig naar huis ge bracht, werd door dr. Van Praag beel dige hulp verpleegd. Ter aanvulling verder nog een mooie natuuropname en een komische opname. Diefstal. Zaterdag kwam hier ter stede een boot aan uit Amsterdam, welke eenige pakken kalverenhuiden aan boord had, die hier moesten gelost worden. Spoe dig werd bemerkt dat uit eenige pakken huiden waren ontvroemd. De politie hiermede in kennis gestold, nam de noodige maatregelen en spoedig waren de dieven ontdekt en tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Waddinxveen. Naar we vernemen is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente geene vergunning ver leend tot het houden van een verga dering in een der lokalen van de school aan de Brug, welke vergunning was gevraagd door enkele personen, ten einde te geraken tot de oprichting van een orkest-vereeniging. Zaterdagochtend werd geboeid naai de gevangenis te Rotterdam overge bracht zekere C. S., ten einde nog twee dagen aldaar te verblijven, waar na hij overgebracht zal worden naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn. C. S. maakt veel misbruik van sterken drank en is deswege reeds meerdere malen veroordeeld geworden. In de a. s. Dinsdagavond te houden Raadsvergadering zullen na de vast stelling van het verslag van de ver gadering van den 18den April j.l. en de mededeeling der ingekomen stuk ken, worden behandeld I. Verzoeken om eervol ontslag van den heer K. P. Kruidering als Hoofd van School B en van den heer G. J< N. Hanegraaff en de onderwij- ressen A. Vogel en M. J. B. Labatz. H. Voorstel tot opwerping van een Hoofd der Op. Lag. School aan de Brug met behalve de vereischte akten vak akte Engelsch. III. Voorstel tot uitbreiding van het gasbuizennet aan de Noordkade. IV. Verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om ver hooging der toegestane bijdragen over 1913, V. Verzoek van Mej. C. Stofberg om een waterstoep te mogen laten maken in den berm van den Brugweg. VI. Verzoelwvan den heer J. Alblas om afkoop van de rechten der Gemeente op den grond waarop zijn huis ge- bouwd is. VII. Voorstellen inzake de ver pachting van het grasgewas en de vi8scherij der gemeente. VIII.. Het Kohier wegens school gelden over de maand April j.l. IX. Benoeming van leaen der stem- bnreaux. X. Regl. van Orde voor de ver gaderingen van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. 5<ïo KI. Trekking v. Maandag 26 Mei. No. 2956, 12444, 14054, 15094 en 18218 ieder f 400. 1034, 4407 en 19186 ieder f 200. 1915, 5655, 7381, 9891, 11041, 123129, 15775, 16491 en 16556 ieder f 100. Prijzen van f 70. 87 329 33 587 078 700 1025 1118 08 78 1806 42 149] 1010 83 1718 1823 2115 34 2207 81 2801 00 2405 44 87 2714 2815 65 2928 8011 8102 14 3232 8433 70 3010 40 (19 73 8701 28 41 8999 4174 4287 4818 84 4053 4755 89 4933 70 5011 15 5242 64 5348 50 5445 5521 44 50 5648 04 09 5786 5806 89 5900 91 0175 0222 41 90 90 0408 0576 0080 80 0706 0833 0955 01 82 7001 78 94 7121 90 7211 7300 7504 7851 69 7954 88 8002 97 8257 88 95 8378 8588 60 63 8839 8958 9052 91ÖB 0212 0603 0594 9009 9738 9978 10017 85 10204 10615 17 80 90 1042B 10519 10001 10752 15018 29 80 15310 74 15440 155 99 15000 15820 31 15993 16080 10101 10347 10457 68 10528 33 70 10088 90 1071 10889 10918 01 1702B 17172 17228 17806 90 17515 38 1770B 18006 76 18220 75 18555 19050 18745 00 18817 00 18956 19168 88 19875 80 19429 65 75 19566 19028 59 99 19702 li* i 78 8 20228 87 71 20888 80 26144 69 20667 98 20886 5e Klasse 4e Lijst No. 20839 m.z. met f 70. BoskoopDoor de a.-r. kiesver eniging „Nederland en Oranje" zal op Donderdag 29 Mei a.s. des avonds 8 uur in het hotel Klaassen alhier ene openbare vergadering worden ge houden waar als spreker zal optreden J. A. de Wilde en de gelegenheid °P®ttstaan tot debat. V o e tb al. In Café „'t Schaakbord" werd gis termorgen de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Goud- schen Voetbal Bond. Op de vereen. Woerden, Waddinx- veen en Moordrecht na (waarvan de laatste twee reeds ontbonden zijn, naar wij met zekerheid kunnen melden), waren alle vereenigingen tegenwoor dig- Na opening van den voorzitter, wer den de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secr.- penningmeester kunnen we het vol gende mededeelen. Dit seizoen werd door meer dan 20 elftallen in de competities deelge nomen en door het secretariaat meer dan 1600 brieven en drukwerken ver zonden. Naar het secretariaat vernam was in Boskoop de B. V. V. weder opgericht, terwijl in Bodegraven en Zevenhuizen vereenigingen in op komst zyn. Over ae cluborganen deelt het ver slag mede, dat het orgaan „Steeds Hooger" van Gou% geacht kan wor den te zyn in het belang van de voet balsport in Gouda door zijn uitstekende redactie, terwijl het orgaan van T.O.P. minder in den smaak van het bonds- bestuur viel door zijn onsympathieke artikelen, wat de sympathie voor T.O.P., in Gouda toch al niet groot, wel aanmerkelijk schade zal doen. De prestaties van het bondselftal waren het afgeloopen jaar niet schit terend, waardoor het bondsbestuur zal doorgaan met meer wedstrijden daar voor te organiseeren. Met een opwekkend woord tot de vereen, om met den G. V. B. samen te werken sluit dit verslag. Luid applaus bracht den secr.pen- ningmeester hulde voor het zoo keurig opgestelde jaarversg. Uit het verslag van de kascommissie bleek dat de uitgaven f 340.— be dragen hebben, terwijl de inkomsten daarmee gelyken tred hielden, waar door een hoofdelyke omslag dit jaar niet noodig «acht werd. By punt der agenda, bestuurs verkiezing, werden by acclamatie ge kozen de hh. Sibbes en Hardeman, respect, als voorzitter en secr.-penning- meester. De aftredende commissarissen, de hh. Larsen, Cremer en Wieringa werden herkozen, waarbij de heer W. Sanders 6 stemmen verkreeg. Tot leden der elftalcommissie werden herkozen de heeren Cremer, Harde man en Plasmeijer, terwyl de heer Honselaar (Alpen) 8 st. verkreeg. Bij acclamatie werd de kascom missie bestaande uit de hh. Samsom, Verstoep en van Triet, herbenoemd. Tot leden der protestcommissie wer den gekozen de hh. Samsom, van Krieken en Sanders, als plaatsver vangers de hh. J. Koeman en Plas meijer, terwijl als secretaris weder werd toegevoegd de heer Larsen. Het volgende pnnt der agenda bracht n bespreking voor e. v. feestelijk heden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, waarbij een voorstel-Larsen werd aangenomen om het bestuur volmacht te geven, reeds een bedrag daarvoor op de nieuwe begrooting uit te trekken. Daarna werden de medailles uitge reikt voor behadde kampioenschappen, ni. aan T. O. P. 1, Gouda 2, Wad- dinxveen, T. O. P. 3 en de Struis 2. Bij de rondvraag werd door Alfen oen voorstel ingediend om de kosten van de comm. van onderzoek alsnog door T. O. P. als aanvrager te laten betalen, daar de post f 20.thans betaald moest worden door alle vereen., wat niet billijk is. Na een lange dis cussie werd dit voorstel aangenomen, terwijl een amendement-Olympia even later werd aangenomen, bepalende dat ditmaal f 10.— aan T. O. P. zou wor den kwijtgescholden. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, werd daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gistermiddag speeldo op het Sport terrein Olympia lil tegen Gouda II. Direct bij den aanvang breekt Olym pia door en valt op het Gouda-doel aan, met succes. Dit prikkelt de rood- witten en een oogenblik belegeren zij hot Olympia-doel, waarbij spoedig Gouda vrij gelukkig gelijk maakt. De aanvallen 'van Olympia zijn echter ge vaarlijker, en als eenige mooie kansen verknooid zijn, komt spoedig hot win nende punt, gevolgd door een derde. "Weer scoort Gouda tegen, waarna dan rust met 32 ingaat. Na rust blijft Olymp^ demeordere hun aanvallen zijn gevaarlijk, terwijl de Gouda-voorhoedo wel menigmaal goede scheten op doel geeft, doch den keeper daarmede niet kan verschalken. Het einde komt dan mot 5—2-over- winning voor Olympia XII. U.V.V. wor. met 4—1 van Velocitas on slaagde daardoor erid in de le klasse te komen. Buiten verantwoordelijkheid der lied. Het N. O. G. en het Subsidiestelsel. Door de Propaganda-Commissie van den Bond van Antirevolutionaire pro paganda Comm. in Nederland is hier ter stede een brochure verspreid, waarin een poging gedaan wordt de kiezers er van te overtuigen, dat het belang van land en volk een Rechtsche meerderheid ook voor de komende vier jaren dringend vraagt. Jammer dat de Commissie zich niet ontziet daartoe we zouden zeggen welbewust in het gedeelte dat over onderwijs handelt van 'n grove on waarheid gebruik te maken. Ze geeft nl. de voorstelling, alsof de vrijzinnigen voornemens waren het subsidiestelsel, waarvan de bijzondere school thans in zoo ruime mate geniet, ongedaan te maken. Ook het Ned. Ond. Genoot schap zou daaraan moeten meedoen, immers „Nog dezen zelfden zomer toch nam het Ned. Onderwijzers Genoot schap een besluit om aan te dringen op een terugkeer tot den vroegeren toe stand, toen de bijzondere school niets de openbare alles ontving. „Niets vergeten, niets geleerd", bl. 6 De Practijk der Vrijzinnigheid. Waarheid i3 dat de lfcatste Alg. Verg. van 't N. O. G. zich over het subsidiestelsel niet heeft uitgesproken en zich niet tegen heeft verklaard. I§ 'fc niet in hooge mate afkeurens waardig, dit in bovengenoemde bro chure tegen beter weten in getracht wordt de goegemeente opnieuw wijs te maken dat net N. O. G. de bijzon dere school de subsidie zou willen ontnemen Brengen christelijke beginselen soms mee dat men 't met de waarheid zoo nauw niet heeft te nemen De Perscommissie van de Afd. Goudavan 1t N. O. G. De Brandweer te Gouda. Gouda, 24 Mei '13. Geachte Heer Redacteur. Beleefd verzoek ik deze regelen een plaatsje in uw Courant te geven. Bij voorbaat mijn dank. Als iemand, niet op de hoogte met de verschillende toestanden in de stad Gouda, uw courant van heden leest, zal deze onwillekeurig denken dat Gouda een 50 jaar ten achter is. Niet om uw blad, in geen geval, maar om de daarin voorkomende Kennisgeving van het Gemeentebestuur, waarin net publiek verzocht wordt om bij een eventueel ernstigen brand ter hulp te willen snellen, nadat 3 stooten op de hoorn gegeven zijn. Welnu, hierdoor is in de eerste plaats te zien, dat het Gemeentebestuur niet op haar Brandweercorps aan kan, ter wijl het mijns inziens glad verkeerd is om het publiek hulp te laten ver- leenen. Men weet hoe de stemming is van de meeste menschen bij brand, en al staat men dan ook onder commando, men zal aan deze menschen meer last, dan gemak hebben. Bovendien is dit toch niet de manier om de inwoners voor schade te behoeden. Neen, ge achte lezers, er zijn drie wegen om tot een goed resultaat te komen en wel deze 1°. Bij een ieder uit het publiek die behulpzaam is, een Brandmeester De garnizoenscommandant om hulp verzoeken zijn troep weet wat orde en tucht is. 3° Oprichting van een Vrijwillig Brandweercorps. Dit ldtitste is zeer zeker het beste. Wanneer werkt men vlugger en goed- kooper als wanneer het om de eer gaat? Zoover mij bekend is zijn er te Gouda al eens plannen hiervoor geweest, doch deze zijn afgesprongen. Waarom Acht pion Gouda te klein? Zie naar Zaandam en Heemstede. Acht men Gouda te groot Zie naar Haar lem en Rotterdam. Kom, wie bindt de kat de bel eens aanhet is voordeel voor ieder Ge meentenaar. R. K. Veemarkt Rotterdam. Vette OsBen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor late kw. 43, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 31, 2e 28,3e 24 cent per half kilo. Vette Varkens goede aanvoer lstc kw. 27V2, 2e kw. 2672, 3e kw. 23 cent per half kilo. Schapen en Lammeren redelijk aan gevoerd. Stieren goede aanvoer lste kw. 36 2de kw. 33, 3de kw. 27 cent por Jialf kilo. Handel in vet vee prijshoudend, vette Kalveren en Varkens stug, Schapen prijshoudend. Aangespoeld. Aan het strand te Ronesse (Schou wen) zijn verschillende balken en schroten in diverse lengte en zwaarte allen onopgemerkt, aangespoeld. Bloedvergiftiging. Te Delft had het 11-jarig zooDtje van Brinkman, wonende DirkLange- straat de vorige week het ongeluk zich aan een roestigen spijker te ver wonden waarvan bloedvergiftiging het gevolg was. Wel werd onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen, doch het was reeds te laat. Zaterdagnacht is de jongen onder hevige pijnen over leden. Ontzettend ongeluk. Ha.mburö, 26 Mei. Hedennacht te 1 uur reed een automobiel, waarin 5 personen gezeten waren over de spoor baan, toen juist een trein aankwam. De auto werd verpletterd. De chauf feur en een dame waren terstond dood. Brand Gentsche Tentoonstelling. De Secretaris van de Hollandsche afdeeling zond een geruststellend tele gram. Met het oog op gevaar dat het Hollandsche paviljoen zou kunnen loopen, is dit door de Hollandsche militairen ontruimd. Het gevaar is thans geweken. On- gelukken hadden niet plaats. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.1 te Dresden laagste stand 756.7 te Thors- havn. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind. Meest liehtbe- wolkt, waarschijnlijk droog weer, weer iets warmer. TAN DEN 26 MEI 1913/ Staatsleeningen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oo8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.inij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bauk- en Crediet-lnstel- llnpen. Ned. Bankaandeelen Inüustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Sraelting &R.efining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cv. Cert. v. A. U, S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The TranBp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. rabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mrj. Gew. Aand. Union Pacifio Railroad Cv. Cert. v. gew. A Watjash Gew. Aand Premleleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- guiirungs-Ges. 4 pot. 1495/( GELDKOERS. Prolongatie 23/% pCt. Amerikanen hooger, Mijnen vast, Rubbers stil, Tabakken iets lager, Culturen iets hooger. Nat. Staasf. vast, Buitenl. stil en weinig verschil met Zaterdag. Vorige Koers. Koers vsn heden- 77% 77% 84 62 62 99% 85Y„ 90 90 84% 81'/, 84%a 41 41'%. 103% 78 58 '%6 100 48% 49% 67'7,6 69% 24 60% 6i'; 222 260 189% 217 263'/j 15% 15'/. 194 44 191 45", 187 183 617 620 625 182% 116'/, 4 6%. 112'/, 112 3 3 io%„ 10'/,. 91% 92 100% 100% 63'/,, 63 185% 93% 93%. 93% 28 '/8 28% 151% 3 100»/ 100%

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2