i F Kennisgeving. DE VIOOLSPELER. 82. Goudsche Courant No. latsi. Frisia^ MARKT 31. Dinsdag 37 Mei 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en Buitenlandsch Nieuws. ST3.it en laru.cS.. Bin rxerxlarxcl. FEL1LLETOX. >ns bevallen /sODOLI slechts elke niet voor- enstaand merk. Amsterdam. TiemaaJ elaren. I va» af Woensdag 28 Mei zijn de Bureaux van de de Electrische Drukkerij der firma A. Brinkman Zoon VERPLAATST »aa> Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. »XT5.®ix"Ws- en ^.d.xrertexxtxe'bleLd. xroor Q-oxxd.se exx OascxstxeHsexx_ Vei'schijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. I en In verband met de oprichting eener roepen Gale? zijn klerk (Wordt vervolgd). aan Zn., Gouda. QUELLE NWATER loendermeel Ier voederjkosten lo 40 en 5 kilo Kanaries r 13, en 1/1 liter c loc i c.M.1 t p. stuk. rijgbaar. n n n n n 'n n Vrij bewerkt door AMO. IN OP REKENING RUGGAAF VERGOEt A 15 CT. M M Al wat voor de courant of de drukkerij bestemd is wordt men verzocht te zenden: MARKT 31. Het Interc. Telefoonnummer blijft 3 merk n veevoeders.! den strijd een einde gekomen en mogen de Hohenzollerns overwinnaar zijn, schoonvader Keizer Wilhelm heeft zijn overwinning niet hatelijk geïllustreerd. Hij heeft zijn schoonzoon prins Ernst August zonder de minste aarzeling opgenomen in zijn familie kring en zijn gelukwenschen aan het jonge paar waren hartelijk gemeend. >edermethode. Foederfaoriek RIS IA. Enkhuizen. 'baarby HH.: 3, Wydstraat. LD, Veerstal. uw klerk te een wenk om heen te gaan. Plotseling richtte lord Ashorton zich op en zeide „Ik ben veranderd van inzichten daar is eene vergissing in. Dat andere was mijn testament, maar dit is mijn uiterste wilsbeschikking? Daarop leunde hij weer over do tafel en onderteekende, evenals eenige mi nuten geleden, den inhoud van het testament door een omvouwing ver borgen houdende en met een knipoogje den advocaat beduidende, dat hij zijne verbazing met geen enkel woord zou laten blijken. Hij bood vervolgens zijn rechtsgeleerden raadsman de pen aan met een vriendelijk „Als het u blieft, mr. Gale Uw beurt De advocaat aarzelde, doch een strenge blik van den ouden lord deed hem zwijgenhij zwichtte en onder teekende het document. Mr. Simcox was nog zenuwachtiger dan te voren. Zijn patroon keek hem op de vingers, om te zien hoe hij het er nu zou afbrengen. „Wanneer beide deze wilsbeschik kingen voor de rechtbank komen, zal het mij geen moeite kosten de laatste handteekening van Simcox te herken nen/ verklaarde mr. Gale. „Ik dank u voor uwe diensten/ zeide de lord tot den klerk. Ge kunt Duitschland. Dezer dagen is de eenige dochter van keizer Wilhelm in het huwelijk getreden piet den zoon van den her tog van Cumberland. Van de groote pracht en praal waarmee het huwelijk gesloten is, hebben we in ons vorig nummer reeds het een en ander mee gedeeld. Toch gaf deze bruiloft ons aanleiding om nog eens op deze in tieme plechtigheid terug te komen, juist om de groote diplomatische be- teekenis, die er verbonden is aan het samenzijn van deze bruiloftsgasten. Wanneer we het bonte gezelschap eenigszins nader gadeslaan, dan treft het ons bijeen te zien Engeland? en Ruslands vorsten naast den keizer van Duitschland. Wanneer het vorige jaar deze zelfde plechtigheid had plaats gehad, wanneer een jaar vroeger God Amor zijn pijl op de beide jongelui had afgeschoten, dan zou het noodlot hebben meegebracht, dat de kring van uitgenoodigde bloedverwanten aanmer kelijk was moeten beperkt. De span ning van het vorige jaar zou het ón mogelijk gemaakt hebben, dat de ko- ning van Engeland op bezoek zou It A LIE. Bij do behandeling i’an de begroe ting in den Senaat zeide do minister van Financiën, dat hij ,op 28 December jl. had medegedeeld, dat het batig overschot, 40 millioen was. Ofschoon de uitgaven zijn toegenomen, kan hij thans verklaren, dat het saldo 65 mi!- lioen zal bedragen. Daarvan zullen 42 millioen worden gebruikt tot dekking van de uitgaven voor don oorlog in Lybië, 4 millioen Voor de afdeeling boschbduw. Do rest zal dienen tot ver meerdering van hot fonds voor aan*» bouw van oorlogsschepen. Marokko. Marokkanen hebben een aanval ge daan op het Fransehorkamp bij M’Koen Zij werden echter met achterlating van 25 dooden teruggedreven. Van de Franschon werden o<*n tiental man schappen gedood. Engeland. Mevrouw Pankhurst gearresteerd. De leidster der suffragettes te Lon den, mevr. Pankhurst, die op 12 April om gezondheidsredenen in voor- loopigo' vrijheid werd gesteld, is gis terochtend opnieuw in hechtenis ge nomen. Zij zal terechtstaan wegens verbreking van do voorwaarden harer vrijlating. Duitschland. Persstemmen na de bruiloft. De Daly Chronicleu is van dezelfde meening als de „Voss. Ztg.u Zoo do vorsten-ontmoeting te Berlijn al niet politiek van opzot was, de gevolgen kunnen daarom wel in de politiek merkbaar wezen. De vriendschappe lijke samenkomst van de staatshoofden der drie groote mogendheden Is een gunstig voorteeken voor Europa. Na de 8 maanden van beroering is deze samenkomst geschikt ons te herinneren aan do kracht van het element der goede bedoelingen, dat steeds onder de oppervlakte van onrust on moeilijk heden latent aanwezig is geweest.' Sprekende over de Bagdadspoorweg- berichten, zegt de „D. Chron/, dat de voorteekenen steeds talrijker worden, dat een overeenkomst tot stand zal komen, hetgeen een gewichtige diplo matieke stap in de richting eener toe nadering tusschen Londen en Berlijn zou beteekenen. Ook de „D. Graphic14 hecht zeer veel waarde aan de wisseling van vriende lijkheden welke te Berlijn heeft plaats gehad. Het blad acht de goede familie betrekkingen tusschen de hoven een sterk element van den internationalen vrede, en begroet met bijzondere vreugde alles wat in staat is de scherpte aan de Duitsch-Britsche betrekkingen lé ontnemen. Ook de Amerikaanscho pers behan delt de huwelijksfeesten te Berlijn uit voerig en met ingenomendheid. De toespraak des Keizers acht zij van buitengewone beteekenis, omdat hij de Brunswijkscho troon aan zijn dochter als huwelijksgift in het vooruitzicht stelt. Ned. Herv. predikanten. De heeron dr. J. R. Slotemaker de Bruine en A. van der Flier heeft naar aanleiding van de vergadering van predikanten der Nederl. Herv. Kerk den löden Mei te Utrecht gehouden aan de leden der Ned. Herv. Kerk, het op die vergadering vastgestelde manifest toegezonden, met het verzoek door toezending van briefkaart of naamkaartje kenbaar te maken of men bereid is dat manifest mede te onder-' teekenen. Jniverseelvoer) o 13 en kilo lenoegen44, 8 uur, idering. w- en Woningtoe- rgadering Onder- „Armenzorg.” sen, 8 uur, B os- irgadering. Bosk. ng. lenoegen” 8l/4 u., d W. de Jong, lie, 8 u.. Openbare penb. School, monie” 8‘/j uur, ig van de Kon. Oud-Onderofficie* wij geregeld tijdig en ontvangen van rten, vermakelijk’ ize dan in onsre L wel heengaan/ Do klerk woelde in zijn hoofdhaar als een boerde man was geheel van streek en verwijderde zich in een toe stand van gemoedsaandoening. „Gij zult den mond van dien domkop wel weten te sluiten, niet waar, Gale?'4 De advocaat was te veel uit zijn goed humeur om te antwoorden. „Ga zitten, Gale, en kijk niet zoo boos. Later zult ge de reden vernemen, waarom ik zoo handel, en mocht het gebeuren, dat ge die reden niet ver neemt, eerbiedig dan mijn nagedach tenis en geloof, dat ik goede redenen had. Luister eens tegen het eerst op gemaakte testament hadt ge bezwaren. Ik heb een ander laten opmaken met andere bepalingen. Aan mijn neef laat ik hpt over welk besluit hij wil nemen. Percival Craven zal volkomen bekend gemaakt worden met de oorzaken en omstandigheden die invloed op mij hebben geoefend. Hij moet zelf kidzen. Ik geef hem volmacht om zelf naar vrije keuze het eene of hot andere testament te vernietigen. Zijne keuze zal ook de mijne zijn. Zijt gij nu te vreden, Gale?44 12) Ge moet daarom zoo goed zijn dit testament woordelijk na te schrijven, doch de pensioenen voor Bateman en Jenner te verdubbelen, dat zal weinig meer moeite geven dan het maken van een codicil? Mr. Gale gehoorzaamde zonder iets te zeggen. „Dank u, ik zie, dat ge hiermede gereed zijt. Ik geloof wel, dat ge met mijn volgend vórzoek beter tevreden zult zijn. Schrijf nu het testament, dat ge zoo juist hebt geschreven, nog eens woordelijk over, doch zet overal den naam van mijn neef, Percival Craven, in de plaats van Furico Celline? „Dank, mylord 1 Heel gaarne/ ant woordde mr. Gale met warmte. „Dat doe ik met genoegen? „Ja Gale, dat dacht ik wel, maar alles beschouwd is er in de wereld weinig, dat de moeite waard is, om er genoegen in te hebben. Ah, ik zie, dat g® daarmee gereed, zyt. Laat mij nu Frankrijk. De driejarige diensttijd. Naar Havas uit Toul heeft gemold, bedraagt het aantal officieren, die naar aanleiding dor militaire betooging zullen worden gestraft wegens plicht verzuim,'zestig. De straffen varieeren tusschen veertien on zestig dagen kamerarrest. Generaal Sibille werd belast met het onderzoek dor voorvallen te Bodez. Nadat hij daar was aangókomen wer den, ten gevolge van zijn bevinding nog zeven soldaten in hechtenis ge nomen. indelsinerk Merken f 0.G5 0.70 0.851 0.85 1.15 0.80 0.80 0.90 n 71.20 en 1.35 „1-20 en 1.601 Iherry n r> PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer B’0.t0 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar-plaatsruimte. To Bar le Duo en Carb werden nog eenige personen gearresteerd die de soldaten trachten op te ruien tegen den 3-jarigen diensttijd. België. De brand op de Gentsche tentoon stelling. Over den brand op het Gentsche tentoonstellingsterrein, waarvan giste ren is molding gemaakt, bericht men ons nader Zondagmiddag te halfvier zagen de bezoekers van de wereldtentoonstel ling te Gent plotseling vlammen op stijgen boven de Natiönlaanhet bleek, dat in het café Zillerthal, dat geheel van hout is opgetrokken, en dat zich aan gene kant van het spoorwegvia- duct bevindt waar de vermakelijk heden zijn, brand was uitgebroken. Hot alarm word direct gegeven. Met bowonderenswaardige snelheid waren de brandweerlieden van de tentoon stelling direct ter plaatse.’ Eenige minu ten later arriveerden eenige compag- niën soldaten, die zich met den orde dienst belastten. De brand greep snel om zich heen en tastte ook het aan grenzende Indisch Paviljoen aan, waar in voornamelijk Perzische tapijten en Indische kostbaarheden zijn tentoon gesteld. Men vreesde ernstig, dat ’t vuur do belendende gebouwen zou aantasten. Vooral het Palais des Beaux Arts, dat zich slechts op enkele meters afstand van de brandende gebouwen bevindt, leed groot gevaar door de vlammen te worden aangetast, doch kon gelukkig nog intijds beschermd worden. Het Zillerthal on hot Indisch Paleis waren weldra éón groote vuur gloed, die een verschrikkelijke hitte afgaf, zoodat men moeite had om de brandende gebouwen dicht tenaderen. De vlammen tastten ook een hoek van de Engelscho afdeeling aan, doch de Engelscho „Firemen44 die zich in deze afdeeling bevonden, bijgestaan door do Gentsche brandweerlieden konden spoedig ernstiger gevolgen be letten. Alle tentoonstellingsautoriteiten en de burgemeester van Gent, kwamen spoedig ter plaatse. Tegen vier uur was alle gevaar voor verdere uitbrei ding geweken, doeh de geteisterde gebouwen konden niet voor vernieling bewaard blijven. Zij zijn geheel afge- Ifrand. Door de vele kostbaarheden, die zich in het Paviljoen bevonden is de schade aanzienlijk en wordt op 250.000 tot 300.000 francs geschat. gaan bij don Duitschen keizer. Even min zou het vorige jaar de Czaar aller Russen het feest met zijn hooge tegen woordigheid hebben vereerd. Die ver beterde betrekking, die er tusschen de landen van Europa is gekomen, mag in de eerste plaats zeker wel worden toegeschreven aan de pogingen tot toenadering door het Engelscho minis terie gedaan. Het bezoek verleden jfthr, van lord Haldane, dat thans gevolgd is door een even onofficieel en niettemin zeer of ficieel verblijf van lord Morley in Berlijn, jieeft aan de spanning die de laatste maanden in Europa hoerschte vrijwel oen einde gemaakt. Wat ons echter het meest frap peerde in dit huwelijk, is de verbinte nis van een Hohenzollern met een lid van het Welfische Huis. De tragedie, die in I860 is afgespeeld kwam ons thans, nu men het einde zag van den strijd tusschen beide Huizen, opnieuw voor den geest. De eenheid van Duitschland is in 1866 voor een gedeelte verkregen ten koste van het geluk van velen. In onder hen, wiens land werd opge offerd om die eenheid te verkrijgen, behoorde George V, koning van Han nover. Bij den oorlog die Pruisen heeft gevoerd met Oostenrijk, had deze koning varfHannover óp het verkeerde paard gewed,” zooals lord Salisbury zich eenmaal uitdrukte. Op de bedrei ging van den Ooétenrijkschen minister Mennsdorf had koning George V de partij van Oostenrijk gekozen, maar al wist het Harjnoveraansche legerde Pruisische troepen eenmaal, te slaan, toch werd ten slotte Hannover door Pruisen vermeesterd en de blinde George was koning af. Bismarck had eenmaal zijn plan voor een Vereenigd Duitschland in elkaar gezet en daarin paste geen Hannoveraansch vorstenhuis, dat zich afstammelingen noemde van do oude Welfen. Naar het beweren van de Hannoveraansche vorsten stammen zij af van den Saksischen koning Wittekind. En do geschiedenis van het Huis der Welfen is een geschiedenis van strijd, eeuwigen strijd tegen alles en allen. Uit eigen huis zijn keizers voortgekomen en daarnevens groote bestrijders van keizer en ryk. Na de annexatie van Hannover heeft koning George zijn, oude aanspraken gehand haafd. En nog is een aanzienlijk deel der Hannoveranen Welfisoh gezind. Door het nu gesloten huwelijk is aan 1.— I.— 1.20 1.50 jn). 0.65 jollardi 1.30 0.80 ninstens ia fl. merken (ook itante betaling rting. UDA by v. Ostade. GOUDSCHE COURANT. I P R IJ 8 V A NH ETA B O N NE MENT’: 7 Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post150 Met Geïllustreerd Zondagsblad"1.50 Idem franco per post ”1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Mr. Gale sprak die gedachten echter niet uit, maar boog met een vrionde- lijken glimlach, terwijl hij antwoordde „U is volmaakt helder van hoofd, mylord? Daarop nam lord Asherton eender beide testamenten, vouwde dit zoodanig dat van den inhoud niets te zien was en alleen de plaats voor de handtee- keningen overbleef, leunde over de tafel en schreef zijne gewone hand teekening neder. Toen legde hij de pen op de tafel, en met een vinger het papier opgevouwen houdende, zeide bij scherp „Uw beurt, Gale? Mr. Gale onderteekende zwijgend en zeide vervolgens op nog scherperen toon tot zijn óndergeschikto„Uw beurt, Simcox? Mr. Simcox schreef zenuwachtig zijne handteekening in dikke lett^s^dio uit vloeiden, wat den advocaat Afleiding gaf, om zijn klerk op zachten toon een scherpe terechtwijzing te geven. De oude lord nam het onderteekende testament in handen en bekeek het met. ou »p.«~ -- aandachfig zoo ver mogelijk van den Natuurlijk zou ik niet mede onder- advocaat en zijn klerk legde hij het op J zyn bed neer, nam het ongeteekende testament in handen en bekeek dat met nog meer aandacht, terwijl de beide mannen stonden te wachten op alle drie de testamenten eens zien.44 „Die oude slimmerd,44 dacht mr. Gale terwijl hij de papieren overreikte. „Hoe scherpzinnig is hij nog Men zou kun nen gelooven, dat hij mij wantrouwt. Het is, of hij zijn geld kan meenemen in het graf. Maar gelukkig, dat kan hij niet. De oude las het testament aandacht tig, daarna scheurde hij het oudste in stukken en liet die door mr. Gale in het haardvuur werpen, en hij hield een wakend oog, tot het laatste stukje verteerd was. „Wees nu zoo goed i roepen Gale? De klerk kwam boven. „Ik verlang uw handteekening onder mijn testament, njijnheer,44 zeide lord Asherton. „Mijn uiterste wilsbeschik king, begrijpt ge Mr. Gale, die er ook zijne handteekening onder zal zetten, kan getuigen, dat ik helder van geest ben, al is mijn lichaam zeer krank. Is het niet zoo, mr. Gale „Wel drommel,44 dacht de advocaat bij zich zelven, „wat bedoelt hij toch met dit spreken over zyn helderheid? teekenaar willen zijn, als zijn hoofd niet helder was. En... of Simcox eerst tekst en uitleg hebben moet, alvorens hij zyn handteekening neerschryft 1“

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1