Kamerverkiezingen 1913. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Stadsnieuws.. 402® Staats-loterij ZKTTÏTST. MARKTBERICHTEN. ALLERLEI. Kaatste Herichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant CffecteDta&odel te A iiisterdain - - - - Nederl. Maatschappij, ten doel hebben de, ue Oprichting van Monsterkamers en den handel met deze landen, be staat voor belanghebbende Kooplieden en Industriëelen (ook op het gebied van Landbouw en Veeteelt) gelegen heid tot bespreking op Vrij dag 30 Mei 1913 tusschen 11—2 uur in het Ge bouw „Odóon" Singel 460 b. h. Ko ningsplein te Amsterdam. Het hoofdbestuur van den Nationa- len Bond van Protestanteehe Kiezers heeft het volgend manifest verspreid aan het Nederlandsche Volk Gedrongen door ons geweten, en de liefde voor ons volk hebben wij ons vereenigd tot een Nationaleu Bond voor Protestantsche Kiezers. De tijden zijn ernstig. De nood dringt. Groeiend toch is alom in den lande vooral in Hervormde kringen - de ontevredenheid over de coalitie-po litiek, zooals die den laatsten tijd" wordt gevoerd, zoodat er dan ook ve len, die gewoon zijn den eoalitie-can- didaat te stemmen, weifelen wat te doen, daar veel in de coalitie hun tegenstaat. Die allen wenschen wij te vereeni gen. i Naar ons oordeel wordt aan het ware christelijke geloof groote schade toegebracht door deze coalitie-politiek zoodat wij die als zoodanig moeten bestrijden, terwijl wij evenmin ons kunnen aansluiten bij een der link- sche partijen als zoodanig. Diep toch leeft in ons de overtui ging, dat ons .volk, zal het zichzelf kunnen zijn en zich kunnen blijven ontwikkelen in de lijnen van chris tendom en historie, moet vasthouden aan den godsdienst, die sinds de da gen der reformatie zijn kracht is ge weest, hetgeen dus zeggen wil dat het moet handhaven zijn Protestantsch karakter. Daarom willen wij, dat naast vrij heid van godsdienst en geweten onze openbare Instellingen een protestantsch christelijke stempel zullen dragen. Evenzfto willen wij, dat bij vrijheid voor alle kerken de historische .vech ten der Ned. Herv. Kerk onverkort blijven en dat aan haar de plaats worde gewaarborgd, die haar als de Vaderlandsche kerk in ons volksleven toekomt. Voor dat doel werd deze Bond op gericht, die geen nieuwe politieke partij wil zijn, maar zich stellende boven alle partijen wil trachten ook bij de komende verkiezingen met de daad deze beginselen ingang te deen vinden en zooveel mogelijk toé te passen. Van harte verfooien wij de bedrie- gelijke leuze der coalitie, die op on heilige wijze godsdienst en politiek vermengt en door het stellen van de »'4ftntithese, zooals de coalitjo dat doet, ons volk al meer in twoo vijandelijke kampen verdeelt, waar zij elk, die met haar niet wil meegaan, of aan haar leiband niet wil loopen, in den hoek der paganisten, „óngelo ivigen", „vijanden van Christus" dringt. Met kracht ook verzetten wij ons tegen de aanmatiging van het Ültra- montanisnie, dat krachtons zijn wezen niet anders dan vijandig kan staan tegenover de Protestanfselie grondsla gen van ons staatsleven. Wij willen evenzeer tegenweer bie den aan alle aanslagen tegen de Her vormde Kerk onder de valsche voor stelling als zou niet zij de voortzet ting van de kerk *der vaderen, de vaderlandsche kerk zijn. Evenzoo verwerpen wij de voorge stelde schoolkwestie als onchristelijk, waardoor het oprichten van allerlei sectescholen, zeliB van anti-nationale en anti-religieuse, wordt in de hand gewerkt, terwijl de openbare school tot volstrekte neutraliteit wordt ge doemd, daar wij opoischen voor God gansch de gedoopte jeugd van ous volk. Daarom moeten wij ons keeren te gen de coalitie, al is het dan ook dat wij ons bloot stellen aan verdachtma king en smaak, al is het ook dat men ons ten onrechte beschuldigt van anti papisme en ,,gerefonneerden"-haat. Wij willen trachten de verkiezing ie bevorderen van zulke candidaten, die hart hebben voor het Protestan tisme en met name ook voor de Her vormde Kerk, waarvoor wij het too- nen niet een smaldeel van links ge worden te zijn, maar met dr. Hoede- inaker voorstaan de leuze s „noch rechts noch links maar de koninklijke weg". Wij willen dat doen hetzij door eigen candidaten te stellen, hetzij door het steunen van zulke candidaten van wie op deugdelijke gronden mag wor den verwacht, dat ook zij de hooge en heilige belangen door ons voorge staan, zullen verdedigen. Zoo doen wij ons geweten geen ge weld aan en offeren wij ons beginsel niet op aan het succes. In de verwachting, dat ons streven ten goede moge komen niet alleen aan land en volk en kerk, maar ook aan de komst van Gods Koninkrijk, roepen wij allen op om bij ons zich aan te sluiten en met ons op te hef fen de banier van ons alom geliefd Oranjehuis, met zijn fiere wapen spreuk ,ïk zal handhaven". Bij Kon. besluit is met ingang van 26 Mei benoemd Bij het wapen der infanterie, bij den Btaf van het wapen, tot majoor, tel beschikking van den Minister van Oorlog, de kapitein L. W. J. K. Thomson, van het wapen, thans op non-activiteit als lid vad de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Rotterdam V. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer G. J. de Jongh, de vrijzinnige candidaat in Rotterdam V, aan het vrijzinnig verkiezingscomitó bericht gezonden, zich w,egens gezondheids redenen verplicht te gevoelen, alsnog van een candidatuur voor de Tweede Kamer af te zien. Verkiezingsgeld. De r.-k. kiesvereeniging Noord-Bra bant, afdeeling 's Hertogonbosch, heeft besloten f 1000 af te staan tot steun voor de verkiezingen boven den Moer dijk. (HM.) Gorinchera Men schrijft aan de N. Crt. uit GorinchemS In het Kamey^iiatr'wt Gorinchem ia rechts nog niet klaar met zijn candi daten. Het schijnt dat de heer Pollema, die eerst de candidatuur aanvaArd had, zich daarna terugtrok, op aandrang zich toen weer beschikbaar stelde, en nu toch op het laatste oogenblik weer weigert om een candidatuur te aan vaarden. Men is benieuwd wie de can didaat van rechts zal zijn. Van beide zijden wordt flink gewerkt wat de interne actie betreft. Wat het uiterlijk vertoon in het beleggen van openbare meetingen betreft, is het nog ijzig kalmte. Weert. Naar de „N. R. Crt.u verneemt, zal jhr. mr. V. de Stuers wederom candi daat gesteld worden in het district Weert. Bij een eventueel niet aannemen van de'candidatuur wordt als candi daat genoemd de heer Kolkman, zoon van minister Kolkman, burgemeester van Weert. VRIJDAG 23 MEI 1913. (Vervolg.) De Voorzitter vervolgt. -Nu zegt de heer IJsselstijn B. en W. vergeten dftarbij, dat, zoo de prijs der steenkolen zooveel hooger wordt, ook de opbrengst van het nevenpro duct, do cokes, zooveel hooger zal worden. Dit is njet juist. Do juiste cijfers heb ik niet in mijn hoofd; waarschijnlijk zal een der leden van de gascommissie mij dat wel kunnen ver beteren. Maar als wij aannemon dat voor f 80000.steenkolen worden gebruikt, dan is de opbrengst dor cokes ongeveer f 30000 Dit jaar zullen de steenkolen f 10000.meerkosten. Is er iemand hier, die zou durven be weren dat nu ook de opbrengst van de cokes f 10000.hooger zal zijn? Ik herhaalB. en W. hebben er op gewezen, dat de winst lager zal worden. Een tweede mötief daarvoor is, dat de gasfabriek dit jaar moet aangaan oen groote schuld ten gevolge van uitbreidingswerken. Die schuld zal gaan een eind over de ton. De rente daarvan zal zeker moeten bod ragen 4 y2 de aflossing zal op zijn langst duren 25 jaren. Men kan dus nagaan, dat die leening aan de gasfabriek in den oorsten tijd zal kosten f 9000. k f 10000.—- per jaar. De winst moet dus f 9000.— k f 10000.— hooger worden, wil het winstcijfer daarvan geen invloed ondervinden. My dunkt, dat hot roekeloos zou zijn van B. en W. om met dit vooruitzicht voor ooger. niet voor te stellen maatregelen van voorzichtigheid. Nu hebben in dit opzicht B. en W. een afwijkend gevoelen van dat van den heer IJsselstijn. Deze is van oor deel, dat de winst ook moet strekken tot ontlasting van de belasting beta lende burgers. Dit zijn B. en W. ge heel met hem eens maar zij zijn or ook stellig van overtuigd, dat de belasting betalende burgers hot toch zeker niet aangenaam zouden vinden, wanneer zij dit jaar zouden moeten betalen, laat ik zeggen 5 °/0, het volgend jaar ten gevolge van dit hooge winstcijfer 4,5 °/0 en in 1915 5,6 Het zal den be lasting betalenden burgers wel evenzoo gaan als b.v. aandeelhouders in een of nndere maatschappij. Evenals deze er de voorkeur aan geven elk jaar ongeveer eenzelfde bedrag uitgekeerd te krijgen, verkiezen de belasting be talende burgers een belastingpercen tage, dat niet aan schommelingen on derhevig ia. B. en W. achten het daarom voor zichtig liever een zekere stabiliteit te betrachten en te zorgen dat het belas tingpercentage zooveel mogelijk con stant zou blijven in plaats dat het onderhevig zou zijn aan verschillende fluctuaties. Ten slotte heeft de heer IJsselstijn de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn om met het oog op dit winst cijfer dan tenminste de muntgasver- bruikers te ontlastenvolgens he/n zou het grootste deel, althans een groot deel dier winst moeten worden toege schreven aan de muntgasverbruikers. Het schijnt, dat de heer IJsselstijn de rekeningen en daarbij behoorende stukken niet buitengewoon nauwkeurig heeft nagekeken. Anders zou hem ge bleken zijn het is trouwens ook zoo na te gaan dat waar op een totaal van ongeveer 3500 gasverbruikers zijn 150 muntgasverbruikers, onder die 3500 zich zeer groote gasverbruikers bevinden en de verbruikers van munt- gas kleinere afnemers zijn, het van zelf spreekt, dat onmogelijk juist kan zijn de beworing van den hoer IJsselstijn, dat een zeer groot deel van de winst veroorzaakt zou zijn door de munt gasverbruikers. Het neemt niet weg, dat ook ik het zou toejuichen en ongetwijfeld ook de Commissie voor de Lichtfabrieken niets Hovers zal willen en ook aanstonds wannneer dat mogelijk was zou voor stellen een verlaging van het tarief van het muntgas. Op dit oogenblik heeft de Commissie het niet gedaan en ik stel zooveel vertrouwen in haar, dat ik geen oogenblik er aan twijfel of het is niet mogelijk "daartoe over te gaan. Anders zou zij het zeer stel lig reeds gedaan hebben. Op grond van een en andèr kan ik niet anders dan juist in het belang van de stabiliteit der gemeentefinan- ciën aanraden er op aan te dringen, dat het voorstel van B. en W. ongewij zigd door dqn Raad worde aanvaard. De heer M u y 1 w ij k M. de V. Aan hetgeen u hebt aangevoerd ten betooge, dat in de toekomst een aan merkelijk lager winstcijfer van de gas fabriek te verwachten is, zou ik nog willen toevoegen, dat binnen zeer korten tijd van de Commissie voor de Lichtfabrieken mag verwacht worden een voorstel tot invoering van het drieploegenstelsel. Mocht de Raad zich daarmede ver eenigen, dan zal ook uit dien hoofde het winstcijfer aanmerkelijk lager worden. Ik meen dat ook hierin eem mötief gelegen is om niet id te gaan op het denkbeeld van den heer van der Ree. De heer IJ s s e 1 s t ij nHet is minder aangenaam, dat de heer Muijl- wijk een zaak in het debat brengt, welke in een zeker stadium verkeert en waarvan niemand buiten de Com missie voor de Lichtfabrieken kennis droeg. Ik had het aangenamer ge vonden, wanneer wij van dit motief ook kenuis hadden kunnen nemeflsm de toelichting van B. en W., maaht- het blijkt dat het hun tot op heden ook onbekend was. Wat nu betreft hetgeen de Voor zitter tot weerlegging van mijn be toog heeft aangevoerd, doe ik op merken dat ik niet woordelijk de toelichting van B. en W. gevolgd heb. Daarin heeft de Voorzitter een ope ning gezien en ik zal nu mijn wijze van betoogen veranderen en woordelijk de toelichting volgen. Ik lees dan„Het winstsaldo, dat de exploitatie van het gasbedrijf over 1912 na afschrijving heeft overgelaten, bedraagt door een samenloop van funstige omstandigheden (waaronder e stijging van het gasdebiet door de invoering van muntgasmeters)" enz. Het motiëf, hetwelk ik gebruikt heb, was het motief van B. en W. Het is het eerst genoemd motief, waarom wy dergelijk gunstig jaar hebben gehad en afgaande op dit officieel stuk had ik toch wel het recht om daarvan bij deze bespreking gebruik te maken. Verder had ik B. en W. het woord „abnoimaal" in den mond gelegd, ofschoon zij het niet gebezigd hadden. Dit concludeerde ik uit een anderen passus van de toelichting, waar B. en w. zeggen de helft zij hadden eigenlyk moeten zeggen de grootste helft, maar dat ziet men van zelf wel uit de cijfers moeten wij afschrij ven om de stabiliteit van het belas tingpercentage te behouden. Met an dere woorden: het is werkelijk hoog; er moet ten minste f 12000.-— van af; anders krijgen wij in de toekomst groote schommelingen. Dit wil toch niets anders zeggen dhn dat de winst abnormaal hoog is. Ik heb nu eenmaal meer vertrouwen in de toekomst van ons gasbedrijf. Ik meen in deze aangetoond te hebben dat wat ik gezegd heb gezegd mocht worden op grond van de ge gevens, die door het ooilege van B. en W. ons verstrekt zijn. De beraadslaging wordt gesloten. De balansen en winst- en verliesre keningen der gemeente-lichtfabrieken over 1912 worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1913 komt in stemming en wordt met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd de heeren Nederhorst, van Galen, van Iterson, van de Velde, Prince, Muijlwijk, Kolijn, van Enk, Herman, Vergeer, Bokhoven, Broekhuizen, de Jong, Dessing en van der Torren. Tegen hebben gestemd de heeren IJsselstijn, van der Ree en Knuttel. Aan de orde Het voorstel tot verhuur van grond aan de firma Gebr. Hamerslag. De Voor^tter: Ik maak er opmerkzaam 1^, dat in dit voorstel eenige woordjfn zijn uitgevallen, n.l. de woorden /per M2." na „f 0.10". Dezë woorden worden door mij alsnog ingevoegd. Het voorstel wordt zonder beraad- slaging^^n zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot het treffen eener regeling met de firma Zwartjes A Co. in zake gronden bij de Vest. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging van de voorwaarden tetreffende de levering van electriciteit. De beraadslaging wordt geopend. De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Uit het adres van den heer Jaspers blijkt, dat in dit voorstel wel eenige onbillijkheid schuilt. Wat toch is het geval? De heer Jaspers is geweest een afnemer van de centrale voor krachthij heeft voqr zijn bedrijf stoom noodig ep nu ge bruikt hij dien ook om oen electro motor in beweging te brengen waar door hy stroom weet op te wekken voor een zeer lagen prijs. Dit wil zeggen, dat do gemeente in, deze een klant verliest. Maar in der/ gelijke bedrijven komt het natuurlijs; voor dat men niet altijd over stoom beschikt en nu zegt de gemeente hoor eens, mijnheer Jaspers ik noem ,den heer Jaspers omdat van hem een adres ingekomen is; ik kan evengoed een ander noemen dan zullen wij u een soort van handboeien aandoen enige zult moeten betalen f^0.per geïnstalleerd K.W. De heer Jaspers heeft noodig een weinig stroom vobr kracht en f 60. a f 70.per jaar voor licht, totaal ongeveer f 80.—. Maar nu zegt de gemeente: neen, ge zult niet zooals een ander f 80.betalen maar f^60. Dit is oppervlakkig beschouwd on billijk. Ik weet wel, dat, als een groote verbruiker de centrale verlaat, dat in het bedrijf wel eenige stagnatie kan veroorzaken, maar dat zijn nu eenmaal gevallen, die men niet zal kunnen voorkomen. De mogelijkheid bestaat toch, dat een fabriek aangesloten met een kolossaal stroomverbruik, failliet gaat, en dat zou voor de centrale van nog heel wat meer beteekenis zijn. Daaraan kan men nu eenmaal niets doen. Het ware veel beter, wanneer de Commissie voor de Lichtfabrieken had voorgesteld om ten aanzien van dege nen, die de centrale vaarwel zeggen en van wie wij de zekerheid niet be zitten dat zij heden zooveel stroom en morgen zooveel stroom gebruiken, de bepaling te maken dat zij alleen voor hun bedrijf stroom dus kracht stroom kunnen gebruiken van de centrale in een beperkten tijd dus niet op de uren dat de centrale den stroom het meest noodig heeft voor de verlichting onder voorafgaande aanvrage van den directeur. Het is gemakkelijk op den meter te contrö- leeren, of zij in bezetten tijd gebruik maken van de centrale. Dat zal de meter toch wel aanwijzen. Dan zou men den verbruiker geen schade berokkenen en zou men der gelijke menschen nog als klanten be houden, zij het dan als kleine klanten. Want gaat de voorgestelde bepaling er door, dan loopt men toch gevaar flat men zegt: goed, dan neem ik accumulatoren, al is dat misschien eve.i duur als wanneer ik bij de cen trale aangesloten bleef. Vandaar dat ik aan de Commissie in overweging geef haar voorstel in te trékken en daarvoor in de plaats te stellen een voorstel dat het mogelijk maakt aan personen, die in het geval van den heer Jaspers verkeeren, de beperkende bepaling, die ik aangaf, op te leggen. Dan kunnen beide par tijen tevreden zijn en is de zaak in der minne opgelost. De heer Jaspers is feitelyk de eerste, die in dergelijke ongunstige omstan digheid verkeert. Er zijn anderen, die ook hun stroom gebruiken voor het opwekken van energie maar in gun stiger omstandigheden verkeeren. Wanneer men met de gemeentelijke centrale contracteert, dan heeft men deze bepaling te onderschrijven: „De eerst ondergeteekende verlangt op de daarvoor door den gemeenteraad vast gestelde of -nog vast te stellen voor waarden electriciteit te gebruiken." Het voorstel, wanneer het eenmaal bekrachtigd zal zijn, zal van terugwer kende kracht zijn voor den heer Jas pers. Dat is het bijzondere geval. De heer Jaspers valt onder deze veror dening deze verordening heeft terug werkende kracht volgens het con tract en ook volgens het voorstel. Maar andere personen vallen er buiten, n.l. dogenen die reeds dergelijke in stallaties hadden'bij de oprichting der centrale. Als men de zaak van dien kant beschouwt, zou men haast zeggen, dat die verordening geknipt is gemaakt voor den heer Jaspers. Zij geldt na tuurlijk ook voor anderen, maar voor zoover mij bekend valt de heer Jaspers nog maar alleen er onder. Dit alles nagaande zou ik de beste oplossing achten, zoo de Commissie haar voorstel introk en kwam met een voorstel in den geest als ik aangege ven heb, zoodat den heer Jaspers alleen gelegenheid gegeven wordt stroom te gebruiken in den daarvoor beperkten tijd, natuurlijk met voorafgaande toe stemming van den directeur. (Slot volgt.) GOUDA, 27 Mei 1913. In de gisterenavond gehouden alge- meene vergadering van de leden der sociëteit „Ons Genoegen" werd de rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1912/1913 goed gekeurd. Het voordeelig saldo bedroeg f21.675. De twee aftredende commissarissen de hh. J. van Kranenburg en A. J. IJsselstijn Az. werden bij acclamatie herkozen. Bij de heden gehouden aanbesteding van het bouwen van een meter- en regulateur-gebouw bij de gemeente gasfabriek was ingeschreven door W. A. Verbruggen voor f 10.800. Lafeber en Schouten - 9775. J. H. de Wilde - 9342.— J. P. de Groot - 8684.— De 'betonwerken werden aangeno men door Bourdser voor f2500. Tweede Volksconcert. Op Donderdag 29 Mei in het Hout- raansplantsoen te geven door het Sted. Muziekkorps Dir. Joh. G. Arentz. Programma. 1. Marsch Tzigane, Th. Popp. 2. Ouverture Bona Fortuna, Oanivez. 3. Valse Hymenée, E. Wesly. 4. Fantasie La belle Argentière, G. Taok. 5. Ouver ture Festival, Lentner. 6. Gavotte Clementine Lecocq. 7. Valse Luna, Paul Lincke. 8. Fantasie Don Pas- quale, G. Donizetti. 9. Marsch 4vec Aplomb, R. Vollatedt. Aanvang 7!/j uur. Filiaal-T. Crebas. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt heeft de heer T. Crebas, de bekende zaak in koloniale waren en comestibles, Wijdstraat alhier, een fili aal geopend in het perceel Karnemelk- sloot 78, waarin al zijn artikelen ver-, krijgbaar zijn. De nieuwe winkel is keurig inge richt. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- lan d hebben gisteren behandeld de aanvrage van B. en W. van Gouda krachtens de Belemmeringenwet van 23 Mei 1899 (Stbl. n°. 129) om ver gunning tot het leggen van gasbuis- leiding ih. de kruin van den Goejan- verwellen- of Noorder IJsseldijk tus schen de ooster spoorbaan vandelyn Goüda-Schoonhoven en de afrit bij de Krugerlaan. Mr. J. Limburg, rapporteur over deze zaak, deelde daaromtrent made, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland tot tweemaal toe de gevraagde vergunning weigerden, eerst vóór het Kon. besluit van 17 Juni 1912 het algemeen belang van het door de ge meente Gouda gewenschte werk werd erkend, en daarna nk die erkenning, en dat die weigering geschiedde op frond, dat de bedoelde dijk ligt tegen en zoogenaamden open IJssel dos dóar waar groote vloeden te keeren zijn, waarom het leggen van de buis leiding in het belang van het water- keerend vermogen van den dyk on- gewenscht zou moeten worden geacht, te meer daar het lichaam en de onder grond van den dijk van dien aard zijn, dat zittingen en verzakkingen zich daarin telkens voordoen. Nu beriep Gouda er zich wei op dat elders (te Haastrecht) waar eene vergunning als hierboven werd verleend daarvan geen nodeelige gevolgen zijn Ondervonden, maar Rijnland voerde daartegen aan dat toch ook daar de dijk aan verzakkingen onderhevig was. Voorts voerden Dijkgraaf en Hoogheemraden tot staving van hun weigering nog aan, dat de gasvoorziening ook moge lijk zou zijn op andere wijze, door in eene andere richting de buizen te leg gen, waartegenover het gemeentebe stuur van Gouda opmerkt, dat zulks niet mogelijk zou zijn, wijl een andere richting aanleiding tot verstoppingen zou geven. De hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat adviseerde tot het alsnog verleenen van de vergunning onder eenige voorwaarden, onder an dere dat bij verzakkingen buisleidin gen (die mede yerzakken zou) weder op kosten van Gouda zou behooren te worden gelicht. De prov. hoofd ingenieur ging o.a uit van het stand punt, dat, waar Gouda bij de verlich ting van bedoelden dijk een groot ver- keersbelang heeft, zij daarbij niet on- noodig moét worden belemmerd. De ingenieur van Rijnland, de heer P. Hoogenboom, lichtto na het rapport over de zaak, het standpunt van het waterschapsbestuur nader mondeling toe aan de hand van een nadere me morie van dat bestuur, daarbij nog mededeelende, dat in plaats van gas een electrische verlichting ware aan te brengen, daar toch do gemeente Gouda eene electrische centrale bezit, en dat tegen zoodanige bovongrondsche elec trische geleidingen geen bezwaar zou bestaan bij Rijnland. Voorts betoogde spr., dat het belang van do waterkee- ring in deze hooger staat dan het ge noemde verkeersbelang voor Gouda. Het bezwaar van Rijnland werd z.i. ook niet opgeheven door de door den prov, hoofdingenieur aangegeven voor waarden, elke roering in den dijk zou dezen in een minder gnnstigon toe stand brengen. Namens Rijnland voerde ook nog het woord zijn secretaris, de heer C. W. v. d. Pot, die o.a. opkwam tegen het standpunt van den prov. hoofd ingenieur, dat Gouda niet onnoodig in zijn werk voor het verkeersbelang moet worden belemmerd, en nader nog deed uitkomen, dat hier volstrekt niet on noodig eene afwijzende beschikking op Gonda's verzoek is gegeven. v De heer J. van Galen, wethouder van Goudp, daarna nog de belangen dier gemeente toelichtende, deelde mede, dat do verlichting van den IJs seldijk eigenlijk maar bijzaak is. Hoofd zaak was de bevordering van eene goede circulatie van het gas -(er plaatse in het algemeen en o. a. ook voor het belang van de verlichting van een ziekenhuis in- de buurt. "Wel had men, nu -er toch van een gasleiding sprake zou zijn, van de gelegenheid gebruik gemaakt, om ook voor plaatsing van gaslantaarns op den dijk vergunning te vragen, maar dit was toch niet de hoofdzaak. Nog voerde deze spreker aan, dat de gravingen in den dijk niet zoo v"aak zouden noodig zijn. De beslissing van Ged. Staten volgt later. (N. R. Crt.) Onder begunstiging van prachtig weder had de door de zeilvereeniging „Aeolns" aangekondigde wedstrijd plaats op den Sluipwijkschen plas. De uitslag was le prP. Maróe met.„Diana": 2e pr. A. Muller met„Amilia"; 3e pr. J-' O. ppn Hoed met „Zeppelin"4e pr. A. Van Berkel met „De Zwaluw"; 5e pr. D. Stofberg met Agatha" 6e pr. J. Roelofs met „Arnoldina" en 7e pr. J. Straver met „Diana". tteéuwijk afd. Tempel.. Heden had hier een treurige plechtigheid plaats nl. de begrafenis van G. Ver- meij. Gezond en flink werkman als hij was, werd hij na kort, maar vreeselijk lijden van zijn vrouw en 6 kinderen weggenomen hij had in een roestigen spijker getrapt, waar op bloedvergif tiging volgde. Op zijn kist^gen twee prachtige kransen, een van zijn patroon, den heer Venema te Boskoop, die, ook door mede naar de laatste rustplaats te gaan, bewees, hoe hij den over ledene waardeerde en een van zijn kameraden, die jaren met den opge- mimden makkef werkten. Waddinacveen, Wanneer het Be stuur van Voorofsében Polder daartoe toestemming wil verleenen, zullen op het smalste gedeelte van de Noordkade voor de huizen pi. gem. wijk C No. 229 tot en met 242 een veertigtal women gerooid worden. Het is wel te verwachten, dat door dezen maat regel het verkeer ter plaatse aanmer kelijk verbeterd zal worden. Het houten dek den z.g.n. Smids- brug alhier zal vervangen worden door een van beton. De daartoe noodige werkzaamheden zullen plaats hebben tusschen 16 en 28 Juni Juni a.s. Op voldoende wijze zal worden gezorgd dat het verkeer geen noemenswaar dige stremming zal ondervinden. Er is Vrijdag jl. in deze Gemeente een ernstig ongeluk gebeurd. De 19- jarige C. v. d. L. stokkenschaver, wilde een door hem gemonteerde gasmotor in werking brengen. Alles ging naar wensch, doch plotseling vloog uit de motor een ijzeren bal welke met groote kracht door een tweetal houten schot ten vloog en ongelukkigerwijze terecht kwam tegen het voorhoofd van v. d. L., die neerviel. Zelf is hij daarop naar den dokter gereden die opname in het v. Iterson Ziekenhuis te Gouda noodig oordeelde. Hij ia echter, na nog geopereerd te zijn, onder hevige pijnen bezweken. Capelle njd. IJssel. In do gister avond gehouden vergadering van den gemeenteraad is aan de orde gestold wijziging van de overeenkqmst met de gemeente Rotterdam omtrent de leve ring van drinkwater. Art. 13 van be doelde overeenkomst houdt namelijk in, dat do gemeente Capelle op d' IJs sel zich verbindt goen medewerking te verleenen voor den aanleg van stra ten in zeker gedeelte der gemeente. Gedeputeerde Staten hebben bezwaar gemaakt deze bepaling goed te keuren, aangezien de gemeente naar hun mee ning bij contract met oen derdo voor oen reeks van jaren afstand zou doen van hare vrijheid van oordeel omtrent de vraag, of zij al dan niet medewer king zal verleenen voor don aanleg van straten in eenig deel der gemeente, ook al zou deze medewerking zieh beperken tot het verleenen van goed keuring overeenkomstig de bouwver ordening. Dusdanige bopaling kunnen zij niet toelaten. Mocht evenwel de gemeente Rotterdam hare medewer king afhankelijk stellen van de opne ming van een bepaling in dezen geest, dan zijn Ged. Staten bereid goedkeu ring te verleenen, wanneer de bepaling in dezer voege worde gewijzigd, dat de overeenkomst eindigt, wanneor in de bewuste streek vanwege oj met medewerking van de gemeente Capelle a.d. IJssel straten, enz. worden aan gelegd. Op voorstel van B. en W. word besloten de medewerking van do ge meente Rotterdam te vragen om be doelde bepaling uit het contract te lich ten en daaraan een artikel toe te voe gen als door Gedep. Staten wordt gevraagd. Bij herstemming werd de heer H. M. de Vos met 5 stemmen tot. wethou der benoemd. Op den heer A. van Cap- pellen waren 4 stemmen uitgebracht. De heer De Vos was niet ter vergade ring tegenwoordig. (N. R. Crt.) 5de Trekking v. Dinsdag 27 Mei. No. 8729 en 13035 ieder f 1000. i 4255, 9929 en 14022 ieder f 400. 6296, 6758, 9662, 13455 en 16450 ieder f 200. 4141, 5855,10441,15335,16405, 17420 en 18256 ieder f 100. Prijzen van f 70. 88 100 90 290 490 523 S8 081 714 88 818 40 1168 1288 1588 48 81 1710 1082 67 2248 67 2341 2411 16 28 58 68 74 98 2774 84 2067 86 80 «147 8212 55 8391 8478 8505 16 97 8708 8825 56 1 4022 4168 06 4891 4420 58 98 4714 4898 89 6018 28 5184 44 47 5418 74 5565 5900 57 70 6126 68 79 6288 0848 6685 0004 0798 0884 58 7045 59 97 7196 7220 7579 98 7085 90 7818 39 94 7942 48 58 08 8222 28 47 0008 8706 28 8866 78 9142 9692 9454 86 9684 9045 50 06 8802 9018 89 45 88 10004 8 89 10140 80 10627 10408 10608 10094 10785 10610 64 74 11068 66 81 96 11101 84 78 11274 11805 11646 1177» 11808 81 40 81 11972 12018 12296 12587 88 12768 12804 12922 18004 18 19 18120 18218 21 18802 18401 13525 18735 13830 14010 14198 14278 88 14872 14486 42 14566 89 14707 86 14818 15080 16102 15227 92 1546Ö 16518 16864 '6186 16288 88 10650 10749 87 16688 18028 27 17056 78 17254 59 60 17814 02 17528 17625 17824 17904 62 18140 18209 18561 18645 18826 8092 18906 81 19028 85 19107 41 19971 19852 19415 19854 91 90006 96 71 20177 20996 20661 20465 20513 70 20618 96 106 6 W. G. van Nouhuys. De „Tel." verneemt, dat de toestand van den heer W. G. van Nouhuys, die langen tyd ernstig ongesteld is geweest, veel is verbeterd. Aan de redactie van „Groot-Neder land" zal de heer Van Nouhuys zijn krachten blijven wijden. Alleen maakt het nog een punt van overweging bij hem dit, of hy al dan niet voor zijn functie van secretaris en adviseur der koninklijke vereeniging Het Neder- landsch Tooneel zal bedanken. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien aanvoer, prijzen waren voor lstë kw. 45, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeien goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lste kw. 32, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Stieren goede aauvoer lste kw. 35 2de kw. 32, 3de k?w. 27 cent per half kilo. Handel in vet vee prijshoudend, vette Kalveren met redelijke omzet, Stieren lager tin prijshandel traag. Op de magerejnarkt, was de handel wat flauwer, prijzen eerder lager. Neusbloedingen. Haast ieder kei)t wel uit eigen erva ring de meest voorkomende van alle bloedingen, de neusbloeding. Het bloed vloeit uit één of, als de bloeding erger is, uit beide neusgaten tegelijk of loopt achter in de keel. Wordt dit bloed inge slikt, dan wordt het niet zelden later weer uitgebraakt en kan de gedachte aan bon maagbloeding doen ontstaan. In den regel is de zetel der neusbloe ding het slijmvlies van het voorste deel van het neus-tusschenschot. Het ,\®orste deel van het neus-tusschenschot is niet alleen het meest aan de inwerking van geweld blootgesteld, maar <iok om andere redenen is liet tot bloedingen voorbeschikt. Het grootste deel van het ingeademde stof slaat daar ter plaatse neer, vofmt met het neus8lijm een vastklevende korst. Deze korst veroorzaakt jeuk, zoodat men door Snuiten of duwen met een vinger haar tracht te verwijderen. Hierbij kunnen de oppervlakkigste lagen van het slijmvlies gescheurd worden en bloeding doen ont staan. Öouis treedt neusbloeding op als verschijnsel vaji een of andere ziekte, zooals bloedziekten, infectie-, nierziekten inz. Bij vrouwen kopien somé periodieke maandelijksche neusbloedingen voor. Hlechts zeer zelden is een neusbloeding direct doodelijk of veroorzaakt zij bewus teloosheid door bloedverlies. Kik telkens weer optredend habitueel bloedver lies, echter ook al is dit telkens gering, wordt op den duur gevaarlijk. Veel on schuldiger en minder nadeelig is een een maal optredende heftigo bloeding, dan tel kens terugkeerende kleine bloedingen, om dat men bij deze laalste niet voldoende herstellen kan voor de nieuwe bloeding begint, en er dus bloedarmoede ontstaat. Wie dus aan habitueel neusbloeden lijdt verzuimc niet zijn geneesheer te raadple gen. Het bebandelpn van do oorzaak, die b.v. een zweertje op het neusslijin- vlie| kan zijn, is hier aangewezen. Voor een éénmaal optredende neusbloeding be hoeft alleen de geneesheer ter hulp ge roepen te worden ais de gewone huis middeltjes niet helpen. Welke middelen kan -men toepassen V Vooraf wat men niet moet doen niet snuiten, geen koud, lauw of warm water opsnuiven, niet spuiten, niet duwen of vogen, vooral niet inel sponzen en andere onzindelijke voorwerpeö. Alle genoemde manipulaties hebben het tegenovergestelde effoct, ze doen de bloeding toenemen en geven kans op besmetting spuiten kan een ooraandoening veroorzaken. Ook het inbrengen van watten In deh neus moet ontraden worden. Wel kan door oen goed aangebrachte prop watten een neusbloe ding gestild worden, maar bij het verwij deren der watten heeft men kans het wondje weer open te trekken of wel blij ven er enkele vezeltjes achter, dlo weer tot snulten, niezen en krabben aanleiding kunnen geven. Ook de kans op besmet ting is hier niet gering, evenals bij het brengen van andere stoffen, op een bloe dende wond. De middelen, die men zonder schade en in den regel met succes kan toepas sen zijn lo. Gaat rustig zitten, houdt het hoofd niét voorover, waardoor de hals op kraag of boordje drukken kan, maar ook niet sterk achterover houdt hot hoofd recht, oorder iets meer naar achteren dan naar voren. 2o. Haal diep adem en adem door den mond uit. 3o. Druk aan de bloedende zijde den neuszijwand tegen het tusschenschot aan wat men gewoonlijk dichtdrukken noemt. In den regel zal hierdoor spoedig de neusbloeding tot stand komen. Is dit niet het geval men blijve rustig in deze houding gedurende minstens 10 k 15 mi nuten zonder telkens te probeeren of de, bloeding reeds staat dan kan men nog: 4o. koude aanwenden op niet i n den heus of op eenig ander lichaamsdeel. Het bekende middeleen koude sleutel in den nek berust op de gedachte dat door koude vernauwing der bloedvaten ont- staat evenzoo pijn, waarom men ook 5o. een vinger aan de zijde van het bloeden de neusgat met een draad sterk omsnoe ren kan. 6o. Het in de hoogte houden van den arm derzelfder zijde wordt aan bevolen, omdat het uit den arm stroomen- de bloed dan tevens bloed uit den sche del mede zou zuigen. De eerste drie genoemde middelen bij elkaar toegepast zijn in de overgroote meerderheid der gevallen voldoende. Waar dit op den duur niet het geval blijkt te zijn, kan men de onder 4, 5 en *6 ge noemde middeltjes probeeren zoo noodig vrage men hulp bij een geneesheer 7-nem staan nog anaere middelen ten dienste, die hij ingeval van nood kan toepassen. Moleschott. Wat er alzoo op de Passers te koop is. Als bekend mag worden veronder steld, dat in de archieven van de verschillende gouvernementskantoren stapels oude papieren, stukken van een halve eeuw oud als reliquiën wer den bewaard. Op het residentie kan door te Soerabaja nam de hoeveelheid dezer paperassen zoo schrikbarend toe, dat de resident aan de regeering het verzoek deed om de oude paperassen naarBatavia te mogen opzenden. Maar men had in Batavia meer dan genoeg van die oude papieren en hoe gaarne men die van Soerabaja er bij had, toch moest men dat verzoek vriende lijk van de hand wijzen. Daarbij werd de resident van Soerabaja gemachtigd om de paperassen van voor 1860 te vernietigen. Bij de weeskamer en den raad van justitie heeft men toen met Spoed dit goede voorbeeld gevolgd, zegt het „Soer.-Hand.". „Dezer dagen wandelde de heer V. L., oud-ambtenaar, langs de passer op Kapassan hij zag daar langs de weg een half dozijn z. g. „bottel pies" dat zijn inlandsche opkoopsters van oudé pa pieren etc. zitten. Zyn nieuwsgierig heid werd getrokken door eenige bun dels kentoorpaperassen, die er nog goed uitzafgen. De heer V. L. keek deze papifcen in en zag tot zijn groote verbazing dat het stukkon waren van het residentie- en politiekantoor en do weeskamer van de jaren 1906 tot 1908, dus bescheiden die allerminst op de passer thuis hoorden maar vei lig in een arclivf dienen te liggen. Er waren o. m. rapporten bij met in margine gestelde adviezen en be slissingen er op. De vraag is nu Hoe kwamen die stukken daar Het is niet aan te nomen dat bij de groote opruiming en schoon maak indertijd ook stukken van jon geren datum uit do archieven werden velwijderd. Daarvoor zijn de gouver nementsambtenaren te secuur. Veel- oer valt aan te nemen dat „oppas sers" om aan geld te komon, zich dé vrijheid hebbon gepermitteerd om nieu we paperassen aan „bottol pies" vrou wen te vorkoopofi. Zooals men weet wordt papier hier tegen goede prij zen van de hand gezet. Chineezen koopon het gaarne op. Warfneer van daag of morgen de griffie van den raad van justitie of de weeskamer alhier een belangrijk stuk niet kunnen vinden, weten de heeron waar zo dit misschien kunnon terug bekomen," Het droogdok te Middelburg. In het droogdok „Prins Hendrik" te Middelburg zijn gedurende 1912 12 stoomschepen en 28 zeilschepen met oen gezamenlijken inhoud van 5081j} tonnen opgenomen. Eerekruis. De Koning van Spanje heeft het oerekruis van de orde van Maria Louisa aan Prinses Victoria van Hohen- zollern verleend. Grieken en Bulgaren. Saloniki, 26 Mei. Volgens bericht zouden de Bulgaren de Griekscho stellingen hebben aangevallen vóór Sochos en zond/n de Grieken hebben teruggejaagd. De verliezen van deze laatsten' zouden zeer belangrijk zijn. Het bezoek van Poincaró. Londp.n 26 Mei. De Times zegt dat het tweede eskader pantserschepen, het eerste eskader van gepantserde kruisers en de vierde flottielje van contra-tor pedo's te Portsmouth den 24n Juni zullen bijeenkomen om, Poincaró, den president van de Franscho republiek te ontvangen. Kamerverkiezing Haarlem. De R. K. kiesvereeniging «besloot de candidatuur-Van Lennep door de Chr. Hist, kiesvereeniging geBteld krachtig te steunen. Majoor Thomson. De hoer Thomson, teruggekeerd van zijn defcacheering a la militair attaché bij den Balkanoorlog heeft gisteravond in de Haagsche Raadszaal een voor dracht gehouden over den Balkanoor log toegelicht met lichtbeelden. Vele gemeenteautoriteiten waren te genwoordig. De heer Thomson droeg de uniform van majoor. Vliegenier gevallen. Berlijn, 27 Mei. In het vliegkamp te Johannisthal is hedenmorgen do vliegenier Michaëlis van een hoogte gevallen, waardoor hij ernstig werd verwond en bewusteloos naar het hos pitaal werd vervoerd. GEBOREN 24 Mei. Klaas, ouders L. de Jong en H. van den Heuvel. Nicolaas, ouders R. Walthie en R. Vermeeren. 25. Arie, ouders P. J. Koerts en E. van 't Wout. Jan Cor- nelis, ouders T. J. Gravesteijn en W. van der Wolff. 26. Jan Albertus, ouders A. G. van Willigen en A. van der Klis. Jacoba, ouders J. Schou ten en J. den Hertog. Cornelis, ouders A. Bakker on D. Groenendaal. Pleuna Barendina, ouders A. J. Kaar» en G. M. de Jong. 27. Ni colaas, ouders J. M. Boer en N. Bakker. Teunis ouders T. Rook en C. F. A. Fruhm. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.4 te Perpignan, laagste stand 755.6 te Ha- paranda. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige winden, meest met zuidelijke richtingen, toenemende bewolking, droog weer behoudens toe nemende kans op onweer, aanvanke lijk nog warm. VAN DEN 27 MEI 1913. Stufttsleeniügen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Kroneurente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische ld. öpw.inij.) 1898 4 pet Obl. (NicolaiSp oor- weg) 1867-69 4 pot. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Batik- cu Crediet-fnatel- lingen. Ned. Bankaandeelen ludustr. Onderneming cii American Oar A Foun dry Oomp. O. v. A. Id.Smelting A Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp* Cert. v. Gew. Aand. liol. Crediet Install, en Cultuur Ondernemingen Hanrlolayer. Amster- dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Aiynbouw M(Jen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aan<l. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ouderu. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNedMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheel» vaar I M(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. I>1 rersen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim, Gert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouisa. Amerika. Atohison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieieeningeu. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Re- gs-Ges. 4 pet. Prolongatie 2l/2 pCt. Nat. Staatsf. luier. Buitenl. varieering, Culturen weinig Tabakken luier, Petroleum Amerikanen flauw, Mijnen stil, pryihondend. Vorige Koers. iKoer, y.ii j heden 77% "'7,6 62 83% 99 937. 85% 85% 90 8 47,« 81% 847 41'% 103% 78 V, 80'/,. &8 IJ/le 58"/,, 100 49% 69% 49'/, 68% 241/.6 24%, 61V, 61 217 263% 189% 217% 261 15% 16 191 45", 190 445/, 183 189 620 623»/, 525 182' 182'/, 116'/, 63/iti 4' 112 3 3 107,6 T 92 92% 1007, 100% 63a/, 63 185 93 937, 93'%, 28% 28'/, 15! 7, 3% 153'/, 3 A 100% 100'/, H97, RS. 150'/, weinig omzet, hooger, Rubbers

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2