Kamerverkiezingen 1913. Semengde Berichten. KANTONGERECHT TE GOUDA. Stadsnieuws. 402® Staats-loterij. Rechtszaken. Laatste Berichten. SIJPOIRT BURGERLIJKE STAM). Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ef Tectenhan del le Am sterdam - - - bericht, dat een schel licht werpt op de verhoudingen in de coalitie „Naar wij vernemen, is het lid vair den Rotterdamschen gemeenteraad, de de heer Diemer, die secretaris ;was van den.bond van A.-R. kiesvereenigingen in Rotterdam, met zijn medè-bonds- bestuurders in conflict geraakt over zijn toenaderende bonding jegens de Chriat.-Historischen. Waarop men hem ten slotte gedrongen heeft het secre tariaat neer te leggen. Ten gevolge van deze historie is de heer Diemer zeer ernstig ongesteld, zoodat hij voorloopig rust moet houden. Ny ver d ai. Trouw willende bly ven aan de Christ. Hist. Unie en de Coalitie yerd Dinsdag 27 Mei door een aantal Christ.-Hist. kiezers te Nijverdal een nieuwe kies- vereeniging opgericht. Zij werd £e- doopt „Groen van Prinsterer." Staande de vergadering werd dr. J. Th. De Visser candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Ommen. In duisternis. Sedert een tweetal dagen verkeeren de gemeenten 's-Gravenzande, met Hoek v. Holland en Monster door een defect aan de machines der centrale van de Eerste Westl. Elec.-Mij. in duisternis. Door gebrek aan kapitaal kan deze Mij. haar machines niet vernieuwen, zoodat al ia herstelling geschiedt, elk oogenblik oen nienw defect kan ver wacht worden. Door de aangeslotenen aan het net ia reeda oen drukbezochte vergadering gehouden om hij do gemeentebesturen aan te dringen op apoedigo oplossing dezer qaaeatie. Belangrijke honoraria. The Brit. mod. Journ. vermeldt eenige merkwaardige voorbeelden van vorstelijke belooning van geneeskun dige diensten, maar merkt daarbij op, dat niet aiie grooten der aarde zoo vrijgevig z(jn, doch integendeel dik wijls vrij karig. Dupuytren is door het toenmalig hoofd der Parijache firma Rothschild buiten zijn weten betfokkon in een boura-operatio, en de opbrengst daarvan, een belangrijk kapitaal, werd hom overhandigd. Zoo kreeg ook Astley Cooper eens 2000 pd. at., die een dank baar patient op de bonrs voor hom had verdiend. Ben ander koopman betaalde hem 000 pd.st. per jaar, en een West-Indiër, Hyatt, die door hom wogons steen geopereerd was, wierp hem op oen morgen zijn slaap, muts toe, mot de woorden r daar jong- monsch, steek dat in uw zak. De muts bevatte een cheque van 1000 guineas. Voor een zelfde operatie betaalde een Kalif aan Abu Maar eon som van f 144000 waarde, en een andere Kalif gaf zjjn Ijjfarts f 12000 per maand, en op Nieuwjaarsdag f 15.000 eri eere- kleaderen. Voor de inoculatie met pok ken kreeg Dimsdate in 1768 van Czarina f 144.000 en een jaargeld van f 6000 met don titel van baron. Willis, die George III tijdens een zielsziokto had biigostaan, word bij de Koningin van Portugal, die eveneens zielsziek was, ontboden op de volgende voor waarden reis on verblijfkosten voor hem en zijn gevolg, 1000 pd.st. per maand en 20.000 voor het goval, dat do ïjjderes zou genezen. Hij word met Koninklijke eerbewijzen te Lissabon ontvangen. Morel Nackenzlo kreeg voor 3 maanden behandeling van Keizer Fredorik 13.000 pd.st. De beroemde fis tal-operaties van Lodewijk XIV kostte aan het Fransoho volk een mil- lioan fros De edelmoedige Koning schonk don operateur, de Fassy, 300.000 fros. en een landgoed en vier jaren later don rang van edelman. De medioinae doctores, die als stomme getuigen bij de operatie hadden ge staan, kregen sommen 40.000 tot 100.000 fres. en. de 4 apotheken elk 12,000 fros. Verdacht van diefstal. Dinsdag is door de marechaussee te Hardonberg gevankelijk naar Zwolle overgebracht de kinderjuffrouw van mevr. D., gelogeerd bij mevr. de wed. A. van M. te Zwolle. Zjj wordt be schuldigd op verschillende tijdstippen geld, kleinodiën en ondergoederen van hare meesteres te hebben ont vreemd. Reeds herhaaldeljjk was er nn dit dan weer dat vermist, doch men had geen vermoeden, wie de daderfes) zon zijn. De Wod, van Man ster had in de huiskamer een porte- monnaie op tafel gelegd, waarvan zjj den inhoud kende. Zij verwijderde zioh eenigen tjjd en bij haar torng- -T -r*-- - - v- - komst bleek er f 4 uitgenomen te zijn. Er was Ondertusschen niemand dan de kinderjuffrouw in de kamer ge- woest. Nu werd haar gevraagd of zij die f4 uit de porfcemonnaie had ge nomen, hetgeen zij ontkende. De ma rechaussees werden gehaald en ook voor hen bleef zij pertinent ontkenoen. By onderzoek op hare kamer kwamen uit een koffer eenige kostbaarbeden en juweelen te voorschijn, volmaakt identiek met de vermiste voorwerpen. Nochtans bleef zij ontkennen, zoodat zij gistermorgen werd weggebracht naar Zwolle om voor den off. van justitie te worde% geleid. Verwisselde lijkkist. Uit Kerkrade wordt gemeld, dat, toen op het R.-K. kerkhof aldaar de teraardebestelling zou plaats hebben van een in het hospitaal te Heerlen overleden vrouw, ér onverwacht een boodschap uit Heerlen kwam, dat er een verwisseling had plaats gehad in de kist bevond zich namelijk het lijk van een man, die óok in het Heer- lunsche hospitaal was gestorven. Algemoeno verslagenheid by de fa milieleden. Het lijk van den man, dat reeds was ingezegend, werd volgens het blad weer jiaar Heerlen gebracht. De begrafenis der vrouw moest een paar uren worden uitgesteld. Door midden gereeden. Een vreeselijk ongeluk had Maan dagmiddag om 5 uur in de Brielsche- laan te Rotterdam plaats. Daar reed 'n petroleumtrein, die van 'tPetroleum- etablissement te Charlois kwam en naar 't station Feijenoord moest. Ter hoogte van het Vierde Droogdok waren 5 jongens aan het spelen, die op ep van de tankwagens sprongen. Eén daarvan de 8-jarige Huig Verschoor, viel daar af en kwam op de rails te liggen, waar na 4 wage«s, 2 vol en 2 ledig over hem heon reden, ter hoogte van het onderlijf. Hij werd opgenomen door de portier van het Droogdok, die hem in zijn wachthuisje droeg, waar dr. Huys- raan den dood constateerde. Het lyk is naar de oufierlijk woning, Katen- drechtsche Lagodijk no. 220/5, ver- voerd. De andere jongens -zijn, toen hot ongeluk gebeurde, verschrikt wegge- loopen en onbokend gebleven. Naar Holland. Het comité voor de Graphische Ten toonstelling te Amsterdam, ontving dezer dagen van een bekend drukker en uitgevor van een der vakbladen te. Boston (Mass.) bericht dat 'n groot 'aan tal Amorikaansehe drukkers en uitge- vors zich voorstellen, naar Holland te komen om de Tentoonstelling te be- zichtigon. Zitting van 28 Mei 1913. C. J. V. te Zegwaart, f 0.50 subs. 1 week tuchtschool wegens fietsen zon der bel. J. C. F. K. te Reeuwijk, f 1. subs. I week tuohtschool, wegens fietsen op trottoir. W. A. P. te Nieuworkerk a. d. IJsel, f 1. subs. 1 d., wogons 's nachts fietsen zonder licht. M. N. C., A. K. en J. G. v. W. allen te Gouda, berisping on voorwaarde- lyko plaatsing in een tuchtschool voor oen maand onder proeftyd van een jaar on G. L. v. E. en J. S. beiden to Gouda, ieder een maand voorwaardelijke tucht school onder proeftijd van een jaar, wegens te Gonda op straat voetballon. J. W. en J. v. te Gouda, ieder f 2. subs, 2 d., wegens oen fietser niet laten passeeren op den openbaren W°lfW. F. R., A. v. d. T. en J. P. A. v. E. 'te Gouda, ieder f 1. subs. 1 d. wegens in den trein stappon wanneer deze reeds in beweging is. J. F. M. te Gouda f 1. subs. 1 d., we gens stroopery. C. A. d. K. en C. v. V. te Nieuwer kerk a. d. IJsel ieder f 2. subs. 2 d. en N. v. d. S. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., wegens een trekdior onbeheerd laten staan. F. J. de V. te Gouda f 3. subs. 2 d. wegens nachtelijk burengerucht. A. M. te Bloiswijk f 3. subs. 2 d. wo- genB loopen op een anders grond. A. do K. en P. J. de K. te Moordrecht ieder f 3. snbs. 2 d., wegens een kind beneden de 13 jaar arbeid te laten ver richten. G. N. te Leiden f 5. sub?. 7 d., wegens zijn holWenkar niet voorzien Hftbcn van sleutels. W' J. O. te Leiden f 2. subs. 2 d. wegens een hondenkar gebruiken zonder num- merbewijs. L. A. v. d. B. te Rotterdam f0.50 subs. 1 d. met bevel tot teruggave van den inboslaggonomen hengel, T. R., woonplaats onbokend f 15. subs. 10 d. met verbeurdverklaring van de paling fuik en A. v d. M. te Oudewater f 1. f 10. subs. 1 d. 5 d. met ver beurdverklaring van zetlijnen, wegens visschen zonder vergunning. D. N. J. Q. te Boskoop f 0.50 subs. 1 d. wegens fietsen zonder bel. J. J. de K. te Gouda en P. V. te Waddinxveen ieder f 2. subs. 2 d., H. W. W. te Gouda, T. v. d. K. te Wad- dinxveen, L. v. V. te Nieuwerkerk a.d. IJsel C. B., te Hillegersberg f 1. subs, l.d. en P.M. te Waddinxveen f 1.50 snbs. 2 d., wegens 's nachts fietsen zon der licht. J. v. O. te Reeuwijk f 15 subs. 10 d. wegens 's nachts rijden met een voer tuig zonder licht. L. B. te Reetfwijk f 1 subs. 1 d., wegens een voetpad in Z.-H. met een trekdier berijden. N. B. te.Gouda f 2 subs. 1 d., wegens te Gouda wateren buiten de water bakken. A. P. T. en A. v. d. H. te Gouda f i subs. 1 d., wegens te Gouda op op straat voetbalspelen. F. A. V. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., wegens te Gouda ryden op een rijweg in platsoen. W. de B. te Gouda f 0.50 subs. 1 d., we Gouda rijden met oen handwagen op het klinkerpad. J. E. te Gouda vrijspraak, wegens te Gouda de Lange Tiendeweg op Marktdag te hard berijden. G. H. T. en J. V. te Rotterdam, beiden f 10 subs. 5 d., wegens te Gouda met een motorrijtuig je hard rijden. A. D. te Moordrecht f 3 subs. 2 d., K. V. te Moercapelle f 1 subs. 1 d. en C. 8. te Gouda f3 subs. 2 d. wegens openbare dronkenschap. J. H. te Gouda 1 dag hechtenis en plaatsing in een Rijkswerkinrichting gedurende 6,. maanden, idem by 4e herhaling. GOUDA, 29 Mei 1913. Vanaf |deze week tot den aanvang van het nieuwe voetbalseizoen zullen de Officieelo Medodeelingen van den Goudschen Voetbalbond niet meer verschijnen. Heeuwijk. Zaterdagmiddag kreeg onze gemeente voor de zooveelste maal bezoek van een drietal woonwagens met Zigeuners. De koopman V., uit "Waddingsveen passeerde op een rijwiel deze wagens. In een oogwenk was hij omringd 'door het vrouwelijk gedeelte der gas ten dat hem om een Bigaar vroeg, welken hij ook gaf. Een der vrouwen zonderde zich daarop een oogenblik met hom af en vroeg hem om geld. De koopman niet uit weelde trok zijn grooto koopmansbeurs, open de deze en wilde de .vrouw een kleinigheid ter hand stellen. Doch voor dat hij 't beletten kon, sloeg de Zi geunerin de hand in zijn beurs en greep gr drie guldens uit welke zij snel haar zak stak. Althans, zoo luid de 's mans verhaal, toen hij aangifte deed by de i politie. Deze toog met den aangever op onderzoek uit. De koopman zag er echter ten slotte van af eenige aanwijzing te versterken, waardoor Kot voor de dienaren der gerechtigheid onmogelijk was, ver der gevolg aan de zaak te geven. De Zigeunors hadden staud gehou den tusschen den Oud-Reeuwykschen tol en de Reeuwijksche brug, en zich inmiddels voorzien van graB, dat langs den weg hier en daar werd afgesabeld. De bende werd onder politiegeleide door Gouda gebracht. Wanneer zal de tijd aanbreken, dat we van doze plattelandsplaag bevryd zijn, vraagt; de corr. van de Sch. Crt. Capelle op d'IJêsel. De heer H. M. do Vos heeft naar de N. R. Crt. meldt zijn benoeming tot wethouder aangenomen. Krimpen a. d. Lek. Donderdag avond 6*/j our vergadort de Raad dezer gemeente. Aan de ofde zijn Hot Verslag van den toestand der gemeente over 1912. Voorstel tot electrische verlichting van het postkantoor. Wijziging van art. 4 der gemeenschappelijke regeling der drinkwaterleiding. Het aangaan eener geldleening voor de woning van den directeur dor waterleiding. Voorstel tot aanschaffen van een slangen wagen. Wijziging der begrooting 1913. Be noeming van een lid der commissie van beheer der waterleiding. Oudewater. In een vergadering van de afdoeling „Oudewater en Om streken" van den Volsbond werd be sloten aan de Onafhankelijkheidsfees ten op 17 en 18 September en aan den allegorischen optocht deel te nemen. Waddinxveen. In de gister ge houden vergadering van den gemeen teraad waren tegenwoordig alle leden, behalve de heer K.. Jonkheid, wet houder, wegens ongesteldheid verhin derd de vergadering by te wonen. Voorzitter: De Burgemeester. Ingekomen zijn de navolgende stukken Het door Gedeputeerde Staten tot een bedrag van f 158,70 goedgekeurde schoolgeldkohier over de maand Maart j.l. Van hetzelfde college eenige goed gekeurde Raadsbesluiten modellen B, tot wijziging der begrooting. Verder is van P. Vuijk ingekomen een verzoek om ontheffing van zijn aanslag in den Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de gemeente. Na goed keurend advies der financieele com missie wordt deze ontheffing verleend tot een bedrag van f 1.766 over 8 maanden. Verder ingekomen reclames tegen aanslag in Hoofd. Omslag en School- feld van de navolgende personen f. Eindhoven, J. A. Doeleman, A. Kleiweg, J. van der Heijden, J. C. Boer, G. van der Dassen, A. van der Dreggen, H. van den Berg Sr. en J. H. F. Schwartz. Verder was ingekomen een verzoek van den heer K. P. Kruidering,' om eervol ontslag als Hoofd der Openb. Lagere School aan de Brug alhier. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor het gevraagde ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten znlks met ingang van den lsten September a.s. Verder verzoeken van den heer G. J. N. HanegnC&ff, en de dames A. Vogel en M. J. B. Labotz, om eervol ontslag resp. als onderwijzer en onderwijze ressen van school B en onderwijzeres van schoei D. Besloten wordt eervol ontslag te verleenen zulks met ingang resp. van- 1 Juli a.s., 1 Sept. a.s. en I. Augustus a s. Aan de orde is voorts: Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot oproeping van een hoofd der openbare school aan de Brug mot behalve de vereischte akten ook de akte Engelsch. In hun voorstel zeggen Burgem. en Wethouders o. a. dat, als deze ge meente in voortdurenden bloei blijft toenemen, de behoefte aan Engelsch meer en meer zal worden gevoéld en zeer waarschijnlijk binnen niet al te langen tyd het onderwijs in de En- gelsche taal ingevoerd zal moeten worden. Door B. en W. wordt alsdan voor gesteld om te besluiten tot do oproe ping van een hoofd der openb. school aan de Brug met, behalve de akten voor de thans vereischte vakken, ook akte Engelschzulks op een jaarwedde als thans voor dat hoofd bij de ver ordening is bepaald, met dien ver stande daÉ deze jaarwedde met f 75.— wordt verhoogd, zoodra onderwijs in Engelsch aan die school wordt ge geven. Dienovereenkomstig wordt na lang durige besprekingen besloten. Verder was ingekomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het gasbuizennet aan de Noordkade. In verband hiermede was door B. en W. aan den gasdirecteur verzocht een kostenberekening met rentabili- teitsberekening te maken. Hieruit bleek dat wanneer 9 perceelen aanslui ting erlangden, de kosten zouden zijn gedekt. Ook uit eep door B. en W. gedaan onderzoek is gebleken dat 9 perceelen wel als minimum kan wor den aangenomen, zoodat deze uitbrei ding niet in het financieel nadeel van het bedrijf zal blijken te zijn. In ver band daarmede stellen zij den Raad voor tot bovengenoemde uitbreiding te besluiten en goed te vinden dat het aantal straatlantaarns met èèn wandarm wordt vermeerderd. Na goedkeurend praeadvies der Fi nancieele Commissie wordt door den Raad tot de uitbreiding besloten. Verder was ingekomen een verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om verhooging der toege stane bijdrage over 1913. Naar aanleiding hiervan was door B. en W. een praeadvies uitgebracht waarin zij zeggen het verzoek der Kamer niet te kunnen steunen. Wel is waar heeft een conferentie, welke zij met eene deputatie van ge noemde Kamer Uiadden, hen de over tuiging geschonken, dat het door den Raad op de begrooting voor 1913 uitgetrokken bedrag te laag is. Toch kunnen zij geen vrijheid vinden om een veel grootere som toe te staan. Teneinde evenwel eenigszins aan den wonsch der Kamer tegemoet te komen stellen B. en W. den Raad voor, na ingewonnen berichten elders, de toe lage aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor dit jaar te ver- hoogen met f 75.en alzoo nader vast te stellen op f 100.In ver band hiermede stellen zij den Raad voor de begrooting voor den loopen den dienst te wijzigen als volgt Volgnummer 115a. Kosten der Kamers van Koophandel en Fabrieken ver- hoogen met f75.en volgnummer 133 onvoorziene uitgaven te vermin deren met gelijk bedrag. Door de Financieele Commissie was naar aan leiding hiervan een goedkeurend prae advies uitgebracht, waarna door den Raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. worlt besloten. Verder was ingekomen een verzoek van mej. C. Stofberg om een water- stoep te mogen laten maken in den berm van den Brugweg. Door Burgemeester en Wethouders wordt geadviseerd aan mej. Stofberg voornoemd vergunning te verleenen onder voorwaarde, dat de plaatsing geschiede in overleg met en volgens aanwijzing van den gemeente-bouw meester. Dienovereenkomstig wordt door den Raad besloten. Verder was ingekomen een verzoek van den heer J. Alblas om afkoop van de rechten der gemeente op den grond waarop zijn huis is gebouwd. Door B. en W. was geadviseerd bovenbedoelde rechten over te dragen voor den door den heer Alblas gebo den prijs, nl. het 25-voud van den jaarlijkschen erf pachtsprijs van f 4.—. Na goedkeurend praeadvies der Fi nancieele Commissie wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. Van den heer G. Alblas was bij B. en W. een verzoek ingekomen, om aan hem voor den tijd van 5 achter eenvolgende jaren, voor den jaarlijk schen pachtprijs van f 6.te ver pachten het vischwater van deKerk- wegvaart, hetgeen dit jaar door hem is gepacht voor den pachtprijs van f 6.per jaar. B. on W. verzoeken den Raad machtiging om tot die on- derhandsche .verpachting over tp gaan. Dienovereenkomstig wordt door den Raad besloten. Vastgesteld wordt hot schoolgeld kohier over de maand April j.l. tot een bedrag van f 152.55. Aan de orde is de benoeming van loden der stombureaux voor do a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad. Benoemd de h.h. J. van Bergen en F. A. van der Torren voor do Tweede Kamer; voor de Prov. Staten de h.h. H. D. v. d. Weetdt, J. Visser en H. van Drimmelenvoor den Gemeente raad de h.h. D. Bremmer Jzn., J. Al blas en J. Bruins Slot. Goedgekeurd wordt nog het Regl. v. Orde voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier. Daarna niets meer aan de orde zijnde is do vergadering gesloten. Nieuwerkerk a. d. IJ gel. Opden 3en Juni a.s. zal in den polder Kort land en Kleinpolder de jaarlijksche schouw worden gehouden. De Tariefwet-Kolkman. Nieuwerkerk a.d. Ijsel. Gisteren avond sprak voor de Vrijzinnige Kies- vereenigfng „Algemeen Belang" in het daartoe door den heer T. Stout welwillend afgestana ruime gebouw zijner exportslachterij, de heer Mr. J. Ii. G. Bekker, Secretaris van het Anti-Tariefwet-Comité te Amsterdam over de Tariefwet van Minister Kolk man. Na opening der bijeenkomst door den voorzitter, den heer Fijan, Ving Mr. Bekker aan met er op te wijzen dat het Anti-Tarief wet-Comité zich stelt op politiek neutraal standpunt en de Tariefwet beschouwt zooafs zeis, een wet, die ingrijpt in het econo misch leven van eiken burger. Spr. ging dan na, hoe minister Kolkman zijn indeeling heeft gemaakt iu grondstoffen, half-fabrikaten en heel-fabrikaten, waarbij spr. de gele genheid had er op te wijzen dat deze indeeling het bewijs leverde hoe on- practisch het is dien weg te volgen. Wat toch voor de één grondstof is, is voor de ander half-fabrikaat of heel-fabrikaat en omgekeerd. Zoodoen de wordt het uiterst moeilijk zoo niet onmogelijk een grens te trekken ten einde juist te kunnen bepalen tot welke groep een of ander artikel be hoort. De heffing is bovendien voor een groot aantal artikelen van dage- tijksche behoeften, wat een elk see alle dagen aan zich en om zich heeft zeer hoog, zoodat een veel te zware last wordt gelegd op die mensehj#» die van beperkte inkomens ra0®|?* rondkomen. Het gevolg van deze /ft* riefwet, daarvan is spr. overtuig"» zal zijn dat de welvaart van het land ernstig wordt bedreigd en dat de le vensomstandigheden zeer worden ver zwaard. Het doel van deze wet is, eensdeels meer geld in de schatkist te krijgen, niaar tevens ook bescherming te geven aan de nijverheid en de industrie. Nu is het wel eigenaardig, zegt spr., dat ,(}p^e twee zaken tezamen zijn gekop peld, want hoe is het nu (och moge lijk, dat aan de eene zijde geld in de schatkist moet vloeien door rechten, geheven van uit het buitenland inge voerde artikelen, terwijl tegelijkertijd wordt beoogd de binnenlandsche nij verheid te beschermen, d.w.z. de bui- tenlandsche artikelen van de markt te weren, ergo niet ingevoerd te krijgen waarvoor dus ook geen rechten van den invoer kunnen worden geheven. Men schroomt van de zijde der voor standers van het tarief niet, berichten de wereid in te zenden als zouden industrieën uit het buitenland zich hier komen vestigen, zoodra de Ta riefwet is aangenomen. Waar deze berichten veelal geen naam vermelden van de fabriek of plaats van vesti ging is nagaan daarvan niet moge lijk. Maar de enkele keeren dat men de brutaliteit had namen te publiceo- rpn, had spr. naar de waarheid dëzef berichten onderzocht en toen was eprt gebleken, dat van die berichten geen woord waar was. De brieven van de bedoelde industrieëeleu had spr. als overtuigingsstukken bij zich. Wat nu de bescherming in Minis ter Kolkman' ontwerp aangaat, deze bepaalt zich alleen tot de fabriekma tige uijverheid, die niet meer. dan 15 pCt. omvat van den arbeid. De rest valt daar geheel buiten. Indien men nu uitgaat van het standpunt dat be scherming noodig is, waarom dan ■ook de landbouw niet beschermd. De nijverheid heet te verkeeren in een toestand van inzinking, maar waarom raagt spr., ppbliceert de Regeering dart zoowel in regeeringsuitgaven, die op de tentoonstellingen te Londen en Brussel zijn verspreid, dat de nijver heid in grooten bloei verkeert en staaft zij zulks met tal van gegevens Waarom zijn dan deze zelfde resul taten neergelegd in het werk van den hoogen regeer.-ambtenaar, Mr. Ever wijn, die bij de samenstelling van een standaardboek over Nederlands han-j dpi, industrie en uijverheid werd bijge- staan door meerdere regeeringsamb] tenaren De Minister maakt er zich af met een praatje „dat was recln me 1" Maar dat is nu toch gocn se rieus antwoord, waar de genoemde feiten allen juist zijn. Spf. toonde dit ook nog aan uit de verslagep der Arbeidsinspectie 1911/12, cn wees ook op de uitspraak van Dr. Kuijpcr te dezer zake en zelfs op hetgeen Mi nistr Kolkman zelf heeft gezegd. Het is dan ook geen wonder dat geen bescherming wordt gewcnscht in de kringen die daarvoor door den Minister zijn aangewezen en dat als bescherming tegen die bescherming het Anti-Tariefwet-Comité is geboren. ♦Spr. ging in het kort na welke protectionistische pogingen vroeger reeds zijn aangewend, welke steeds op grooten tegenstand zijn gestuit. Een beroep op het buitenland gani in geen enkel opzicht op, hetgeen spr. door meerdere voorbeelden aantoonde. Het ontwerp lijdt bovendien nóg aan het euvel dat het op buitengewoon slordige wijze is samengesteld. Ditl verduidelijkte spr. met meerdere tal riefposton, zoodat het als geheel den] indruk goeft van volkomen onkundel Ten slotte betoogde spr. dat waan de weg van vrijhandel is gohlokeiB voor Nederland den weg tot bloei te] zijn, dat daarvan dan niet mag wor den afgeweken, en dat met allo kracht de Tariefwet-Kolkinan moet worden bestreden. Luid applaus. Van de gelegenheid tot debat ofl liet stellen van vragen werd geen go bruik gemaakt. De voorzitter bracht daarop den spr. zijn bijzonderen dank voor diens dut delijke rede en de talrijke aanwezi gen voor hun aandachtig gehoor. De bijeenkomst werd daarop geslo ten. De lokaliteit, welke de heer Stout beschikbaar stelde, is er een, waarop de kleinere gemeenten in het geheele district jaloersch kunnen zijn. liet blijkt dat dit moderne slachthuis, wat1 ruimte, reinheid, licht en lucht aangaat, mag worden genoemd. Boskoop. Op 26 Mei jl. hield de nieuwe voetbalvereoniging B.V.V. zijn eerste vergadering, welke geleid werd door den Consul van den Goudschen Voetbal Bond, den heer W. do Ruijter, die in zijn oponingswoord er aan her innerde hoe dit een nieuwe poging was, na, „Door Tuinbouw Vejreenigd" en „B.V.V.u, een Vereeniging op te richten, een poging die moor kans van slagen had, omdat de meeste leden Boskoopers waren en het aantal z6ó groot was, dat spr. zijn krachten daar aan wenschte te geven. In 't bijzonder ging de voorzitter do geschiedenis na van B.V.V., dat na een bestaan van 6 jaren wegens gebrek aan belang stelling moest worden ontbonden. Spr. hoopt dat eon krachtig elftal gevormd zal worden om de kleuren van Boskoop te verdedigen en zegt er niet aan te twijfelen, of onder een flink bestuur wordt dat elftal kampioen van zijn afdeeling. Vervolgens word een bestuur geko zen waarbij de leider van de verga dering, daartoe aangezocht, te kennen geeft, het voorzitterschap niet te kun nen aanvaarden wegens te grooto drukte. Het cieuwe bestuur bestaat uit de heeren H. Goukade, VoorzitterJ. Koratanje le Captain; A. v. Vliet, Captain; W. R van Calcer, Secr.; van der Wolf penningmeester. Vervolgens worden de leden van reglements, elftal- en terrein-commissie benoemd, waarna eenige andere zaken aangehouden worden tot de volgende vergadering. De heer Wde Ruijter werd onder algemeene instemming op voorstel wan een der leden tot eere-voorzitter benoemd. Door de gemeentepolitie is pro ces-verbaal opgemaakt 'tegen P. K. alhier wegens het inslaan vaii een ruit der bewaarschool in de Nieuwstraat. I- De Staatscourant no. 123 bevat de Statuten van de Vereeniging tot stichting en instandhouding oener schobl voor meer uitgebreid lager on derwijs alhier. - De heer W. Kraan, alhier, ka pitein op de salonboot Boskoop-Gouda der Stoombootmaatschappij nde Vol harding" is met ingang van 1 Juni a.s. bonoomd tot kapitein op do stoomboot Amsterdam—Gouda, dorzelfdo Maat schappij, terwijl in zijn plaats tot kapitein is benoemd K. Stigter, alhier dekknocht op eerstgenoemde boot. JIn den nacht van Zondag op Maandag jl. zijn ten nadeele van C. van der Willik alhior, uit een hok, staande op zijn erf, 16 kuikens go- stolen. Door de gemeentepolitie wordt een streng onderzoek ingesteld. 5do KI. Trekking v. Donderdag 29 Moi. No. 3263 f 25.000. 11833, 15935 on 20519 ieder f 1000. 2547, 7328, 8330 9192 eu en 15762 ieder f 400. 7102, 10575, 11321, 11821 en 12408 ieder f 200. 253, 1953, 2364, 4005, 4983, 5265,8000, 10816,13295,14850, 16644, 18374, 19683, 20035 on 20714 ieder f 100. Prijzen van f 70. 107 m 41 !tr.B m 519 47 02 78 070 710 löl 51 HX)B 08 Uil 1203 07 1518 3ö 52 1830 81 1901 2000 2401 2513 1*) 2010 34 54 2753 2870 07 2012 3201 01 8315 8178 8649 3011 98 3788 3815 8949 52 02 4118 4203 50 02 4324 29 4420 40 4770 4133 38 50 5022 5128 71 81 62G5 75 5825 42 5101 5502 02 5'W! 5704 83 5871 5081 0123 0240 0300 70 IV, 0423 0553 70 0724 0890 0078 7150 62 79 7300 00 7520 73 7007 7705 8010 81 8112 820» 8372 8183 8030 15 8755 05 8027 70 0042 0177 85 9338 9» 17 9414 01 9504 7 10 91 0750 89 0011 1UV>9 10175 10382 80 10411 71 11*104 17 10060 91 11130 53 11284 82 03 11329 01 70 11441 11582 08 11070 11711 34 08 U800 11919 12002 12140 12212 12370 12113 12080 92742 50 12805 1 12004 -20 43 15007 02 13280 13620 13000 50 llffflt 57 14224 14310 14422 82 14530 14009 71 87 11797 14910 15015 64 00 15180 97 15346 15018 37 15780 15802 10137 10269 80 10303 10532 1WBI 42 10745 85 90 10800 7, 10948 17131 33 17202 1702!) 03 17758 05 17800 O* 17975 18002 10 18178 90 18207 43 51 94 18302 18534 08 18023 52 70 18820 10218 HI410 10510 19024 84 07 10704 10850 03 '20100 27 81 20220 20301 '20010 '20723 20855 20032 77 MARKTBERICHTEN. GOUda, 29 Mei 1913. GRANEN'Onveranderd. TarweZecuwsche 10.25 k f 10.60 mindere dito y 50 A 10 Afwijkendr 9.— i f 9.25- Polder 8.25 d 8.75 Rogge Zecuwsche 7.75 4/8.—. Polder 725 4 7.50* Buitenlandsche jier 70 kilo 6.50 a 7.10 GerstWinter 675 4 7 25. Zomer -.4 -r.—. Che valier 7.75 4 8.2 - Buitenl. voergera. per 65 kilo 5,75 4 6.50. Haver per H.L. 425 4 450. Per 100 kilo 8.aj 4 9 10. Hennepzaad Buitenlandsch per 50 Kilo 7.— 4 7 50. Kanarie zaad 20.— 4 22.—. p. H.L. Karwij zaad per 50 Kilo f 4 Kool zaad 16.—4/ 18.-— per HL Erwten: Kookerwten 10.— 4 12.—. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo ƒ675 4 7 25 Boonenbruine boonen 12.— k 14.—witte boonen 4/ Paardenboonen 7.— a 8.—Duiven- boonen 7 50 4 ƒ875 flais per 100 KiloArnerikaansche Mixed 6 75 a 7.35. Kleine ronde 8.— 4 8.25 Veemarkt. Melkvee goede aanvoer. Handel matig prijzen minder. Vette varkens, red. aanvoer, handel redol., 25 4 27 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel matig, 25 4 26 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel redell, 2. - 4/2.50 per week. Vette Schapen, red. aanvoer, handel vrijwel, 26.— 4 34. Lammeren, groote aanvoer, handel vrijwel ii-- 17-— Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vrijwel 12.4 18. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 16.4 30 Kaas, aangevoerd 153 partijen, handel rij wel. ie kwal. 32.— 4 34 2de kwal 28.— 4 31.—. Zwaardere 35.4 Noordtiollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vrijwel Goeboter r.25 4 r.30. Weiboter 1.05 4 1.15. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. De 19-jarige dienstbode J. D. Capelle a/d. IJssel was in Juni van het vorige jaar uitgeweest met een jongmenseh. Zij bemerkte na verloop van tijd, dat dit uitstapje gevolgen had, waarvoor zij zich schaamde en waarvan zij dan ook liever niet wilde, dat zij bekend zouden worden. Een en ander had tengevolge, dat zy niets deed om het kind dat zij verwachtte te ontvangen. Den 15den Maart had zij pyn gevoeld, maar zij begreep toen niet, dat het kind weldra ter wereld zou moeten komen. Dien dag en ook den volgenden dag had zy zich, omdat zij daartoe aandrang gevoelde, naar hot privaat begeven. Den 16den was zfl daar bevallen, maar ook toen begroop zij niet, dat zij het kind kwijt was geraakt. Zij had dan ook niets godaan, om het kind uit hot privaat to halen en zij waarschuwde niemand. De doktoren R. de Josselin de Jong 1 II. van Herwerden hadden by ondorzoek bevonden, dat do vrucht, oen kind van het vrouwelijk geslacht, voldragen was en geleefd heeft, en gostorven is tengevolge van verstik king en verdrinking. |Dr. K. de Snel was van oordeel, dat de opgaven van den bekl. volko- mon waar kunnen zijn. Get. had den indruk gekregen, dat het meisje ter goeder trouw zich naar het privaat hooft begoven. Zij hoeft wel kunnen bogrijpen, dat zij het kind kwijt raakte, maar dat is daarom nqg volstrekl niet zeker. Dat het kind geschreeuwd zou hebben, lijkt get. zeer onwaarschijnlijk. Om aan te nemen, dat bij bekl. eenig opzet in het spel was, achtte got. geen bowijs aanwezig. Got. v. W. had het lijkje den 16on in liet privaat gevonden en het den volgendon dag, in een paar kranton gewikkeld, in het weiland begraven. Tevoren had de man zijn knecht naar den dokter gestuurd, maar de laatste had de boodschap blijkbaar niet goed begrepen. Tegenovor de laatsto get. bij wio de bekl. diende, had liet. meisje steeds ontkend, zwanger te zijn. Iu den nacht van den 15den had bekl. door de pijn niet kunnen slapen. I)es morgens van* don 16°" had bekl. gezegd, dat zij „een bonk" kwijt gernakJi was. Get. twij felde torn en vroeg haar man het privaat te gaan onderzoeken. Do vader van hot doodo kind was slechts oen of tweemaal mot bekl. uit] geweest en had daarna niets moer van zich laten hooren. Hot O. M. waargenomen door mr. Steenberghe achtte hot ten laste ge legde, door het verzuim onvoorzichtig heid en nalatigheid veroorzaken van den dood door schuld bewezen, on en eischte eene hechtonisstraf van drie maanden. Mr. Mej. Marga, H. Kodoritsrh was van oordeel dat hier van schuld niet gesproken kan worden. Pleitsfer con cludeerde tot vrijspraak, subs, tot het opleggen van een lichte straf. voo^len ^aButWer was^aangebik ht, zeer heet. zoodat hij er op moest gaan staan. De daling lukte prachtig. Nauwe lijks waren de twee luchtreizigers uit het toestel gesprongen, of hot reser voir ontploftedoor den brand werd de machine vernield. Vliegen. Ilenri Bakker ondernam Maandag avond te Arnhem weder oen tweetal vluchten. Hij heeft het voornemen om op do volgende vliegdagen meerdoro en dan kortere vluchten te maken. Luitenant Coblijn was Dinsdagavond in Soosterberg opgestegen met het plan om naar Arnhem te vliegen. Ilij moest van dit voornemen door den dichten nevel afzien. Luit. Arthur, .f Omtrent het doodelijk ongeval, den Engelschen luit. Arthur overkomen bij Montfrose lezen wij nog Luit. Arthur vloog in een biplan op 2000 voet, toeft plotseling de vleugel afbrak, waardoor liet toestel natuurlijk viel. Do vliegenier wrong zich uit den stuurstoel en sprong op den grond, waar hij vreeselijk vorminkt dood werd opgenomen. Het lijk lag 100 yards van de plaats, waar hot vernielde toe stel neerkwam. Een spannende vlocht en redding. Gisteravond zijn een vliegenier en zijn passagier te Larkhill op verbazing wekkende wijze aan een wissen dood ontsnapt. Toon de twee op een tweedekker een hoogte van 1200 voet bereikt had den, brak or brand nit in het benzine reservoir. Onmiddellijk word het resor- voir afgesloten en begon een zweef- daling. Tijdens de spannende daling werd de zitplaats van deü passagier, die ÈERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 29 Mei. Geopend 11.15 uur. Voorzitter: J. E. A. Baron Schimmel- penninck v. d. Oye v. Hoevelaken. De algemeene beschouwingen over deze drie wetsontwerpen wordt ge opend. pe heer Laan zegt tegen deze «uitwerpen te* zijn, echter zonder daar door geleid te worden door politieke overwegingon. Tegenover een vrijzin nig ministerie dat dezelfde wetten in diende, zou hij eveneens zich ertegen verklaren. Spr. is tegen to veel dwang van staatswege. Steeds heeft hij hot Engeleche verzekeringsstelsel voorge staan. Feitelijk kan spr. met deze ver klaring eindigen. Het is ondoenlijk na te gaan, wat in die jaartijd van deze wetten is gezegd on geschreven, to meer waar de oplossing van den minis ter spr.'s sympathie niet heeft. Het bedroeft spr. .dat do minister dezen koers insloeg. Hn moet niet den ken met zijn wetten de oplossing der sociale kwestie naderbij gobracht te hebben. Spr. gaat na wat hot program dezer regoering was on wat zij" thans tot stand bracht. Dat op het laatsto nippertje deze wetten worden afgohandold, acht spr. spelen met de belangen van het volk. Spr. bostrijdt de opvatting van den hoor v. d. Biesen, die Dinsdag aan de Tweede Kamer obstructie verwoet. Dat is onjuist. Het is de schuld van don minister, dat de gang van zaken in de Tweede Karaor gowoest is, zooals ze thans was. Spr. zal geon tochnischo by zonder heden behandelen. Gelukkig hoeft do minister wijziging gebracht in de wijze waarop oorspron kelijk do macht en de taak der radon van arbeid was geregeld. Van die wijze acht spr. zeer verkeerd. De geheele radenwet kon wel ver vallen, meent spr. Do bestaande or ganen die do wetten uitvoeron zullen best in staat blijken het werk of te doen, die door do radenwet aan een afzonderlijk lichaam wordt opgedragen. Uitvoerig bespreekt spr. hot systeem van Ministor Tnlma hetwolk berust op het Duitsche stelsel. Het past niet bij den Ilollandschen aard. Nu do bestrijding door do Tariefwet als bron van middelen wordt gebezigd, zette spr. uiteen dat uitstel van behandeling der wotten geon nadoel zal oplevoren voor de arbeiders. De heer Van der Feit® bo* streed hot ontwerp. Bij do bespreking der Invaliditeitswet zotte spr. uitvoe rig uiteen dat dn berechtiging van geschillen, die uit do vergadering voortvloeien, geregeld worden op een wijze, die in strijd is mot do grond wot. (De vergadering duurt voort). De „Gelderland". Het blijkt uit thans te 's Gravonhago ontvangen berichten dat. II. M.'s pant- serschip „Gelderland" heden de reodo van Konstantinopel waar het oorlogs schip tijdens den Balkan-oorlog waa gestation noord, verlaten heeft omtorug te keeren naar Nederland. Op den terugweg zullen to Tunis kolen wor den ingenomen. Konhtantinopkl, 29 Mei. Op de Porte wordt medegedeeld dat do oor- ste officieele samenkomst van. do Bul- gaarsch-Turksche gedelegeerden mot da overige afgevaardigden der Balkan- staten op 31 Mei zal plaats hebben. Mogelijk dat dan hot voorloopig vrodosverdrag zal worden ondertoe- kend. GOUDA. GEBOREN27 Mei. Stophanus, onders G. Peek en J. Meijer. Wil- holmina Adriana, ouders J. G. do Vroom en W. A. Hofstede. 28. Elisabeth, oudors D. J. Braak on J. E. Aanonsen. Martinus, ouders G. van Eijk en I. Anker. "WiLholmina- Johanna, ouders G. W. van Mastrigt en P. van den Berg. GEHUWD 28 Mei. G. T. van Vliet en J. M.' van de Rotte. W. Pieótc< en G. Ernst. K. J. Binnendijk en. G. Cornelissen. I. Roolfs of Roelofs en B. Vermij. P. G. Schouten en A. M. van Mourik. OVERLEDEN27 Moi. H. E. van leeuwen 7 mnd. I. Vergunst 4 mnd. O. van der Loo 19 j. 28. A.. Rook, wed. van C. van Zwienen, 68 j^, van het Koninklijk Mefceriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.8 te Horta, laagste stand 749.63 te Thors- havn. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijk wind, meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regen of onweersbuien, later koeler. Vorige Koers. Koers va» heden 83 7: 62 99'/, 86'/» 90 843/i 81V, 41" 78 83"/.6 86'/ 84 VAN DSN 29 MEI 1913. StaatsleeniHgen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Dostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russischo Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet.. Mexico Afl.Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuola I)ipL Schuld 1905 3 pet. llMiik- «11 <1 reüiet -Instel- iiiijfen. Nod. Bftiikaandeelen luilustr. OiHleriicmiiiffeii American Car Foun dry Comp. C. v. A ld.Smolting Sc Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gow. Aand. Kei. Credit-J ItiMeil. cn Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Mandei-Mij. C.v.A Mijnbouw My en. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjangljebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. DortschePetroloum In dustrie Mij. Oew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Neheepvaart HUen. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoom vaart-Mij. „Zee land" Preforonto A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ouder ncm I ngen IJxndjey Tabak Mij- A, Diversen. Ceit. v. Aand. Poruvi*n Corporation Lim. Cert v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- weginy. Aand- Mij. t. Expl.' v. StaaU- Bpoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwog/nij. Aand, dito dito Act. de Jouiss. Amerika. A tehison Alg. ïlypb. Obl. 4 pert. Erie Spoorweg-Mij- Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. A Wabash Gew. Aand. Premleieeiiiugen. AmsterdamAand.3pct Hongarye. Theijs-Re- gmirungs-Ges. 4pet. •GELDKOERS. Prolongatie 2'ƒ223/% pCt. Nat. Staatsf. beter, Buitenl. weinig varieering Culturen nagenoeg onver anderd, Tabakken stil, Petroleum vast, Amerikanen weinig omzet, Mijnen idem, Rubbers prijshoudend. 103 '103 80'/, 58% 100 48'/» 48 68 66% 24 60",» 60'/, 216 214 204 189'/, 10 16", 190 43'/» 188 44'/, 189", 190 oao'/j 634'/, 625 181'/, 181'/, 116'/, 116'/, 4 .3"/,» 111 110'/, 3 10%, 10% 92'/» 93% 401'/, 103'/, 08% 186'/, 03»/,» 33 V, 93'/, 27"/,» 27»/,» 162 3T/.« 162'/» 3'/,. 100"/,, 149'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2