I I u 1 VAN ÏBffi p’t MERK te letten Jl enle biedingen DE VIOOLSPELER. 1 No. 12184. 52e Jaargang. behalve Zon en Su-it exa laxxd.. Buitenlandsch Nieuws. ti t'JEllLLETO.X. TS-A-. Militie te Land. Onderzoekvan Verlofgangers. nhuis. ?risiaw iveevoeders. “M - Courant niêo kosten slechts betaling en, ‘arfümeriën, ters enz. enz. HA VEN 31. Feestdagen. Fr us derTdv e r t e n t iEn? Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. AAYZONEN fj 11 XTieTj-Txrs- exx voor Q-o-clcLsu exx OxXLstxellsezx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Vrijdag 30 Mei 1913. d aan het Bureau. 101*1», Coiffeur. indien lan Zn., Gouda. -QUELLE |ONWATER| EN OP REKENING ERUGGAAF VERGOED A 15 CT. n, kortom alles )rz. LG, vice-Voorz. ?enningm. I Secr. loendermeel at Voederkosten Lo 40 en 5 kilo r Kanaries 13, en */i Hter werd tUH- merk in de iMccea. 15, voor elke regel benoodigheden e schoonmaak- bij het opruimen Vrij bewerkt door AMO. >uw- en Woning- trgadering Onder- Armenzorg/ vij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelqk- ze dan. in onze sdermethode. Zoederfaoriek nsiA. - Enkhuizen. baar bij HH. J, Wydstraat. LD, Veerstal. Sr! Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer .0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De oorlog op den Balkan. Naar den vrede. Londen. Naar Reuter nog gisteren nog laat in den avond vernam, heeft Griekenland met het oog op de ver zekeringen, welke het van Turkije heeft ontvangen, besloten, het vredesverdrag te teokenen, gelijk het is on zonder eenige toevoeging. Dit besluit, hetwelk aan het minis terie van buitenlandsche zaken is me- hiverseelvoer) 13 en 1AZXJH VAN ÏJTEAf. THEEËN worden srd in verzegelde van vijf, twee en r en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- C. BIJL, GEBAART Lz. ander toebehqorende, gds de zijne vei" toont. Is den. verlofganger ter zake van hot onderzoek kwartierarrest opgelegd, dan wordt hij tot het ondergaan van die straf in werkelijken dienst ge roepen. Onverminderd de hiervoren genoem de straf is de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een dor feiten, daarbij onder 1°. tot 4°. genoemd, verplicht om op een nader te bepalen tijd on plaats voor den Militiocom- missaris te verschijnen of opnieuw te verschijnen tot het ondergaan van oen onderzoek. De verlofganger, die, opgeroopon vooi dit onderzoek, daarbij niet ver schijnt of, daarbij verschonen zijnde, zich schuldig maakt aan oen der feiten, hiervoren ondor 2°.4°. vermeld, wordt in workelijken dienst geroepen of gehouden voor den tijd van ten hoogste twee maanden. De duur van dezen workelijken dienst wordt bepaald door don Minister van Oorlog. Öfe verlofganger, die niet voldoet aan oene oproeping voor den werke- lijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrek ken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers op merkzaam gemaakt, flat het niet ont vangen van eene bijzondere kennis geving hen niet oirWieft van hunne verplichting tot deelneming aan hot onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving oenig on alleen als be wijs geldt, dat de verlofganger behoor lijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de deel neming aan hot onderzoek mochten verhinderen, dient daarvan zoodra mogelijk ter Gemeente-Secretarie te worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring^ welke op ongozegeld papier kan worden gesteld. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden ver gunt, het onderzoek in eene andere gemeente des Rijks te ondergaan. Het verzoekschrift moet tijdig gefrankeerd worden toegezonden. Maakt een ver lofganger, aan wien eene zoodanige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn vorleencl. GOUDA, den 29 Mei 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. sociaal-democraten tegen het ontwerp gestemd. Waar Frankrijk ook zijn legeropstootjes dag in, dag uit ziet terugkomen, hoort man in Duitschland niets van dit allss. T^ch is do kritiek in Duitschland ook niet malsch ge weest en uit de |behandeling dezer dagen in den Rijksdag gfthouden, wil len we nog het een en andrer meedeelen. De scherpste kritiek is gekomen van het centrum, dat ook/do meest ingrij pende amendementen heeft ingediend, En vooral in de commissie-vergade- ringen heeft de regeering heel wat moeten hooren. Alle grieven hebben zoowat de revue gepasseerd, de sol- datenmishandelingen, geprotesteerde garderegimenten, de bevoorrechting van den adel en de achteruitzetting van de Joden, dat alles is nog eens opgehaald. Dat gebeurde vroeger ook, maar ditmaal heeft de Rijksdag eenigs- zins straffere maatregelen gebruikt dan de gewone besprekingen van altijd. Men is daar tot het uiterste middel overgegaan om de gevraagde sommen niet te voteeren, om daardoor een einde te maken aan alle gevraagde luxe-uitgaven. Niettegenstaande de mi nister zich tegen verschillende voor stellen, verzette, is de Rijksdagcom- missie niet teruggedeinsd. De Rijksdag heeft begrepen, dat het thans moet toestaan nu de constellatie gunstig is. Op enkele gedeelten van het debat komen we nog terug. In het overzicht „Een Engelsch- Duitsche overeenkomst betreffende Turksch-Azië -” van gisteren heeft do zetter ons een enormiteit doen neer schrijven. Er staat nook al boloopen die aanlegkosten in Klein-Azië een half milliard mark per K.M.” Dit moest zijn nde totaal-aanlogkoston bedragen een half milliard. Er waren stukken weg die een millioen mark per K.M. kostten.” .ie, 8 u., Openbare penb. School. tnonie” 8’/* uar' g van de Kon. 3ud-Onderofficie- die oefeningen is verleend tot het vol gende jaar. Uiteraard geldt deze be paling niet voor de verlofgangers, wien uit andoren hoofde, bijv, in ver band met hun verblijf in het buiten land, vrijstelling van het onderzoek is of alsnog wordt verleend. De verlofgangers, aan wie het vorig jaar uitstel van opkomst voor herha lingsoefeningen werd verleend tot in het loopende jaar en die in verband daarmede in dit jaar reeds voor her halingsoefeningen in workelijken dienst zijn geweest of alsnog voor herhalings oefeningen moeten opkomen, behoeven aan het onderzoek niet deel te nemen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen De verlofganger moet bij dit onder zoek verschijnen in uniform gekleed en voorzien a. van de tot zijne voorgeschreven Uitrusting verder behoorende kleeding- on uitrustingstukken b. van de wapenen, hot ledergoed, do reglementen on do dienstvoorschrif ten, hem uitgereikt o. van zijn zakboekje on van zijn verlofpas. Do verlofganger staat miet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar ook voor zoolang hij tor gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder de bevelen van don Militiecommissaris, zoodat indien hij ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij bij het gaan naar do plaats, voor hot onderzoek bestemd, hetzij gedurende hot onderzoek of bij i hot naar huis koeren, te dier zake zal worden gestraft volgons hot Crimineel I Wetboek on het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande. Een arrest van een dag tot zes dagen, te ondergaan in do naastbij gelogen provoost of hot naastbij zijnde huis van bewaring, of oen kwartierarrest van een dag tot zes dagen, te onder gaan in eene kazerne, kan door den Militiecommissaris worden opgelogd aan don verlofganger 1°. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van al de hiervoren vermelde voor werpen 3°. die de hiervoren vermelde voor werpen bij het onderzoek niet alle in den voreisohten staat vertoont; 4°. die een of meer van de hior- voren vermelde voorworpen, aan eon De legerwetten in Frankrijk en Duitschland. Het is interessant na te gaan, hoe het volk en de volksvertegenwoordi ging van beide landen staat tegenover de betrokken wetsontwerpen. Bij veel verschil evenzeer veol over eenkomst. Oppositie is er in beide landen zeer veel, maar geheel ver schillend is de houding, die in beide parlementen wordt aangenomen. In Frankrijk zal het zeer te bezien zijn of het ministerie Barthou eon meerderheid voor zijn wetsvoorstel zal weten te vinden. Reeds bij de voor- loopige besprekingen, als ook bij de aanvraag om de noodige financiën benoodigd voor het onder de wapenen houden der lichting 1910, bleek hoe sterk de oppositie is. Alles wordt in het werk gesteld om de wetsontwer pen aangenomen te krijgen. Daartoe is zelfs de oude Clemenceau, de grootste tegenstander van Poincare dezer dagen bij zijn oude vijand thans president van de republiek Franqaise op het Elysee op bezoek geweest. En hoewel het bezoek streng huishoudelijk zouden we haast zeggen is geweest, is toch het een on ander uitgelekt, ofschoon Clemenceau aan de journa listen geen woord heeft uitgelaten. Naar de Intransigeant meldt moet de Premier, Clemenceau hebben bedankt voor den steun, dien hij het kabinet Barthou heeft verleend. Hij mocht dit te meer doen, waar de heer Cle menceau onder de radicalen een uit zondering is, het meorendeel gaat on der de leiding van den heer Caillaux tegen den 3-jarigen diensttijd in. De heer Clémencoau heeft zijn volle me dewerking toegezegd, al wil hij zijn geheele vrijheid behouden. Dit laatste bleek toen de president zei dat bij een eventueele crisis slechts 2 mannen in staat zouden zijn haar tot een goed einde te brengen. Dit waren de heeren Clémenceau en Briand te zamen. Bij het hooren van den naam Briand was de heer Clémencoau echter zoo vry duidelijk te makt n, dat hij met dezen niet kon samenwerken. Zoo zien dus de autoriteiten in Frankrijk den toe stand zelf in. Geheel anders staat het in Duitschland. Reeds bij de eerste besprekingen is gebleken, dat men in Duitschland bijna zeker de benoodigde sommen aan de regeering zal toe staan. Principieel blijven onkel de 15) Lord Richard was geen kerkgan ger on als Percival op het kasteel logeerde, zat hij liever op een andere plaats dan in die afgesloten ruimte boven de plek, waar het- gebeente zijner voorvaderen tot stof verging en ronddobberde, want in do winter maanden stond in den grafkelder het water soms zoo hoog, dat de dood kisten er in dreven. Den laatsten keer dat de grafkelder werd geopend, werd daarin het lijk geplaatst van Percival’s vader, die 'Stierf, (oen zijn zoon nog een klein ’kind was. De Craven’s waren nooit °en talrijk geslacht geweest en Per- rival stond dan ook geheel alleen. Hij kad geen vader, geen moeder, geen broeder of zuster, geen oom of tauto, zelfs geen neef of nicht kwam hij kinderloos te overlijden, dan wasmot hem qen der oudste adellijke geslach- college ten van Engeland uitgestorven. In' den namiddag werd de tegenwoordig-! heid van den nieuwen lord gevorderd in de Abdijkerk. Hij reed er heen in een gesloten rijtuig en bekeek den! landgoederen, zijn titel, zijn rijkdom dacht hij niet, maar wel aan de uit verkorene zijns harten, aan do sehoo- ne en beminnelijke Gwendolin Lascel les. Het haardvuur en de waskaarsen wierpen een helder licht op den jonk man in den groeten armstoel. Zijn gelaat vertoonde al dé familietrekken der Cravens, doch de harde, aristo cratische trots werd verzacht door eene uitdrukking, die alleen door ech te menaehenliefde op iemands gelaat wordt te voorschijn geroepen. Perci val Craven was geen schoon man, inaar een man met veerkracht, hij had een eigen wil, zijn hart was vervuld met edelmoedige gevoelens, on hij was standvastig in zijn een maal genomen besluiten. Wanneer zulk een man bemint, dan doet hij dat met heel zijn hart dan is zijn liefde onverdeeld en onveranderlijk. .Mijne onvergetelijke Gwendolin, mijne bruid, mijne gravin, koningin van mijn hart O God, hoe kan ik naar behooren danken voor deze lief derijke gaven Ik duizel bijna, als ik aan mijn groot geluk denk. Welk een schat wordt weldra aan mijne handen toevertrouwd Hoe nabij is mijn gel uk, teeder geliefde bruid Gwendolin, mijn liefste Reeds in Percival’s vroegste kinds heid harden de familiën Avonmore en Asherton de afspraak gemaakt, dat Gwendolin en Percival met elkander zouden trouwen en de natuur had meegewerkt ten gunste van het plan. Heeds als kind dwaalden zij met el kaar door do statige lanen van Ash erton of langs de fraaie rivieroevers van Avonmore, ^pgroeiende, werd voor Gwendolin een uitzondering ge maakt op de afzondering, waarin een dochter uit den hoogen adel gehouden, en ontlook de liefde schen de jongelieden onder de oogen van hunne ouders. Nu was hij vijf en twintig en zij twee en twintig jaur oud geworden; het tijdstip van hun huwelijk was reeds bepaald, zwarigheden waren er niet teoverwinnen. Was het een won der, dat Percival aangegrepen werd door zekere vrees voor hot overma tige geluk, dat hem wachtte Ein delijk ontrukte hij zich aan zijne overpeinzingen en met een gevoel van zelfverwijt en schaamte nam hij het pakket van de tafel op, om het te openen. „Hoe zelfzuchtig van mij, dat ik zoolang zit te denken aan mijne toe komst, terwijl mijn oom, die als een vader voorme zorgde, daar dood ter 1 neder ligt I Dierbare oom, al de wen- sehen, die gij in deze papieren hebt uitgesproken, zullen vervuld worden; elk onrecht, dat gij mocht gepleegd hebben, zal worden hersteld, indien het slechts mogelijk is.” Wordt vervolgd. GIIHMIIECOURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau i.Lange Tiendeweg 64, bfl onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren grafkelder; toen hij in de kerk terug - ’keerde, wachtte de metselaarspatroon hem op met vele buigingen om hem (e raadplegen. „Er zal natuurlijk wel een ge denk teek en voor den ontslapen lord worden opgericht”, sprak de waardi ge patroon. „Zou mijlord zoo goed willen zijn een plek aan te wijzen, die nu reeds gereed gemaakt zou kun nen worden Mijne werklieden zijn nu toch hier aan het werk; dat zou dus moeite en kosten besparen”. Zijn bedoeling was: de rustplaats vau den lord uit den tijd van kouing George II een weinig rechts te bren gen, dan verkreeg men links, de noo dige ruimte voor een prachtig monu ment voor lord Richard. Zoo sprak do melselaarsbaas, be geert g eeu karwei te krijgen bij die, welke hij onderhanden had. Percival Craven bekeek het monu ment van den lord uit den lijd van kouing George II. Een levensgroot beeld met de onmiskenbare familie trekken dor Craven’s stelde lord Ha- vertoii, oudsto zoon van den regee renden lord en lid van hot Lagerhuis voor, alsof hij een toespraak hield tot zijn medeleden in dat hooge staats- >e. In de hand hield hij een rol papier, waarmede hij zijn woorden in do hoofden zijner toehoorders scheen te willen hameren. Die rol papier herinnerde Percival aan het pakket dat zijn oom hem had overhandigd, met den last het zoo spoedig mogelijk na zijn dood te ope nen I Percival had er spijt van dat hij nog niet aan het verlangen van zijn oom had voldaan, doch hij troost te zich met do overweging, dal alles beschouwd, do zaken, waarmede hij i zich nu bezig hield, meer dringend van aard waren. Doch nu gaf hij den verheugden metselaarspatroon volledige vrijheid om naar zijn beste weten te handelen, slapte in zijn rijtuig en reed naar het kasteel terug. Zoodra hij daar tien drempel had overschreden, werd opnieuw on middel lijk zijn oordeel ge vraagd. Dien dag had hij nauwelijks tijd” zijn middagmaal te gebruiken, nog veel minder om het pakket te ope nen. Het was reeds laat in den avond, toen hij zijn kamer opzocht. Nu vergat hij het niet. „Breng nog wat brandhout”, zeide hij tot zijn knecht, „zet de tafel dicht bij het haardvuur en steek een flink getal kaarsen aan. Schuif dien armstoel bij den haard en laat mij alleen. Ik heb vanavond nog veel te doen en zal misschien tot laat in den nacht moeten opzitten.” Toen al zijn bevelen waren uitge voerd en Percival alleen was, nam hij het pakket uit de lade en legde het naast zich op de tafel. Daarop nam hijplaais in den grooten arm stoel en verviel in een droomerige overpeinzing; aan zijn kasteel, zijne De BURGEMEESTER der Gemoento GOUDA maakt bekend, dat het onder zoek van de in het verlofgan^ersre- gister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers der Militie te Lart^l worden gehouderi te GOUDA op de Stadstimmerwerf aan de Turfmarkt op Dinsdag, den 10n Juni 1913, des voor- middags tusschen 9’/2 en uur- Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die hunne eerste-oefening nog niet hebben volbracht, en voorts niet door: a. de verlofgangers, die in het loo pende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangegeven, in werkelijken dienst zijn geweest, uit anderen hoofde dan voor straf; b. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het loopende jaar voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst te komen; c. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 Augustus van het loopende jaar naar de Landweer over te gaan; d. de verlofgangers, aan wie ver gunning is verleend tot uitoefening van de zeevaart of zeevisscherij bui tenslands of tot verblijf in het bui tenland, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning, hetzij in verband daarmede later afzonderlijk, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan e. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bij zondere omstandigheden vergunning is verleend het onderzoek in oen der hiervoren onder d genoemde maanden te ondergaan f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ontheffing van den werke lijken dienst g. de adspirant-militie-officieren en h. de verlofgangers van de Exploi- tatie-Compagnio der Spoorwegafdee- ling van het Regiment Genietroepen. Daarentegen moeten aan het onder zoek wél deelnemen de verlofgangers, n die in het loopende jaar voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst zonden moeten komen, doch wien vóór 1 Juni dezes jaars door den Mininister van Oorlog uitstel van opkomst voor

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1