Kamerverkiezingen 1913. Qemengde Berichten. Stadsnieuws. INGKZONDEN SPORT I^aatete Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Ei fee t e b ha a de I le Amsterdim Mversea. 37. ïoi V, - 27, -~ vlochten op schepen naar Baku. De telegraaflijnen zijn doorgesneden. Ken bloedig gevecht heeft plaats gehad, waarbij Sepachdar verslagen werd. Amkrika. De New-Yorksche politie. Do commissie, na den bekenden moord op den speelhuishouder Rosen thal, ingesteld om een onderzoek in te stillen naar de toestanden in het New-Yorksche politie-wozen, heeft thans haar arbeid geëindigd en het resultaat daarvan in een rapport neer gelegd. Daarin wordt o. a. scherpe critiek geoefond op het beleid van den hoofdcommissaris Waldo, aan wien wel geien persoonlijke oneerlijkheid ten laste wordt gelegd, doch aan wiens „onbe kwaamheid en administratieve fouten" do misstanden in hqfc politiecorps vó<Sr alles worden geweten. „Hot publiek belang aldus heet hot verder in be doeld rapport eischt het ontslag van commissaris Waldo, maar we erkennen de nutteloosheid van het aandringen op zulk een ontslag bij den burgemees ter. De feiten in het verslag genoemd zijn reeds lang bekend geworden. Maar niettemin blijft do burgemeester den commissaris de hand boven het hoofd houden. Wij stellen daarom voor, dat do Board of Aldermen zich zal wen den tot den gouverneur van den staat Now-York, met het verzoek New-York te lx>vrijden van een commissaris, die door temperament on gedrag getoond heeft voor zijn ambt volkomen onge schikt te zijn. Woensdag zou het verslag dor com missie in den Board of Aldermen wor den behandeld en men verwachtte daar hevige debatten, omdat do Tammany- onnhangers in dit collego wel a1 het mogeftjke zullen doen, om het verslag in don doofpot te stoppen. Een bericht uit Philadelphia maakt melding van een zeldzaam weerzin wekkend goval van vivisectie-wreed heid. Een aantal bestrijders van do vivisectie hebben een aanklacht inge diend tegon vijf bekende chirurgen in genoomdo stad, o. w. oon hoogloeraar aan do universiteit, dio twintig hon den, levend, van het dak van hot uni versiteitsgebouw zouden hebben go-" worpen, ten einde.... studios te kunnon maken van ruggegroatbroukon Oobtkniiijk-Honoaeuk. De Spionnage-zaak. In de Kamer zegt do Minister van Oorlog, dat kolonel Rodl zich zelf gevonnisd heeft, doch dat door deze vrijwillige daad do reusachtige misdaad niet wordt uitgowischt. Do kolonel is naar Weenon gekomen met het vasto voornomen zelfmoord te plegen, gelijk hij aan zijn advocaat had medegedeeld. Do kolonel heeft ?yn daad voor do militaire oomnfissie bekend on formeel bevestigd, dat hjj geen medeplichtigen had. Hot onderzoek in zyn woning te Praag ingesteld, hoeft aan het licht gebracht, dat de kolonel vorscheideno documenten op de mobilisatie betrok king bobbende,aan agenten vanbuiten- landscho mogendheden heeft verkocht. De Minister voegt aan zijn verkla ringen toe, dat hot verraad sedert Maart 1912 bewezen is. De Minister spreekt de berichten tegen, dat andere officieren en oen dame bij het geval betrokken zouden zijn en ontkent ook dat Redl geheime bescheiden van het Duitsche leger zou bobben uitgelovord. Hot roemryke Oostenryksche leger, zegt de Minister, is zwaar beproefd, maar de smaad van een enkele kan niet allen treffen. Wy zullen allo na- sporingen in het werk stellen en, waar noodig, onverbiddelijk zyn. Do Kamer zet vervolgens do behan deling van do financioolo wetsontwer pen voort. DuiTBOHLAtfD. Hitte en onweer. In het Zuidelük gedeelte van-Posen zijn, naar uit Berlyn wordt gemold, by <le jonaste onweersbuien zeven per sonen, drie mannon, drie vrouwen en «en kind, door den bliksem gedood. In don omtrek van Coblenz hooft een zeven uren lang geduurd hebbend ver schrikkelijk onweer ontzaglijke sohado aangoricht. De spoorbaan is wegge spoeld tusschen Oapollen. Allo spoor wegen naar Coblenz zjin aoorboscha- digd. Eerst om 11 uur Woensdagavond was do lijn Ooblenz—Trier weer vry. Om middernacht bogon hetonwoer opnieuw. In den omtrok van Nouwild hebben regen en hagelslag zeer groote schado aangoricht. liet onwear te Fulda ging gepaard met een wolkbreuk; de spoorweg Uamm—Teisa is op sommige plaatsen weggespoeld. Uit Lötzen wordt aan het Berl. Tngeblatt geseind, dat 24 infanteristen door zonnesteek getroffen zyn. Vyf zijn overleden terwijl de 19 anderen in het hospitaal zwaar ziek liggen. Bbuiie. Clericaliame en Onderwijs. De liberale afgevaardigde Arthur Buysse heeft aan oen medewerker van bet Hbld. eenige belangwekkende cijfers medegedeeld over den toestand op onderwijsgebied in België, mot name wat Vlaanderen waar de Katholieke regeering haar grootsten aanhang heeft betreft. „De vijand van ons Vlaanderen is de onwetend heid" verklaarde Buysse on hy illus treerde dit aldus „In Vlaanderen is er geen enkele ofncieele landbouwschool enkel oen zeker aantal cursussen, en daarvan zijn erin't Walenland, 't land der industrie, nog fi80, tegen 470 in Vlaanderen Wat het onderwijs voor do nijver heid aangaat de Waalsche provincie Henegouwen had in 1910 hafcr prach tige „Université du Travail", voorts 3 hoogere, 41 middelbare en 12 lagere ny vorheidsscholen met ruim 20.000 leerlingen. Oost-Vlaanderen gaf voor industrie- onderwijs uitjuist een elfde deel van wat Henegouwen betaalt. Vlaanderen geeft daartegenover meer uit aan bedelaarsgestichten. Van do Waalsche mititairon zijn er 14 pCt. ongeletterden, van de Vlaamsche 19 pCt. Daarmee stemt overeen, dat van de Walen 20 pCt. der kinderen op cloricalo scholen gaat, bij de Vlamingen 4H pCt. Hier hebt gij de cijfers naar de volks telling van 1900. Er konden lezen por 100 inwoners in do provinciën West-Vlaanderen 61Oost-Vlaan deren 61; Brabant (met de stad Brussel) 70en in de provinciës Luik 74 Henegouwen 67." „Dergelijke toestanden teekent de VI. Gazet hierbij aan, zyn een schande voor België, maar zij vooral dragen daarvan de vorantwoordelykheid, die sinds 1884 België behoerschen ten voordeele van hun partijbelangen." En het blad hoopt van harte, dat de cleri- cale partijen het in Nederland nooit zoover zullen brengen als de clericalen in België. Mot welken wensc^ wy volkomen accoord gaan. Do candidatuur-Bergmeyer. In verband met zyn candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Ka- mor in enkele districten heeft de heer J. A. Bergmoijer, onderwijzer aan oen openbare lagere school te Dordrecht, aan hot gemeentebestuur verlof ge vraagd. om in de gelegenhoid te zyn, voor do kiezers in die districten op te treden. Namens B. en W. heeft de heer Bergmeyer daarop, naar de Dordr Ct. meldt, 't volgend antwoord ontvangen „In antwoord op Uw schryvon d.d. 28 Mei j.l. hebben wy de eer U mede te doelen, dat tegen inwilliging van Uw daarin vervat vorzoek by ons geen bezwaar bestaat. Wy bogrypon evon- wol. dat door U ingeval van een her stemming opnieuw eenig verlof zal worden gewortscht. Mot het oog hierop zullen wy hot op prys stellen, indien Gij U, zoo dit maar eenigszins moge- lyk is, in hot U thans gegeven vorlof beperkt. Voor zoover noodig wyzen wij U er nog op, dat door inwilliging van Uw verzoek niet wordt voomitgeloo- pon omtrent een oventnoelo beslissing, to nemen ingeval van Uwe bonooming tot lid dor Kamer. Te dien aanzien wonschen wij ons allo vrjjhoid voor te behouden. Ede. In verband met do oandidaatstelling in dit district van ds. M. Jongebreur, inoldt mon aan de Tel. het volgendo: Dose candidaat behoort tot do anti- rev. partij en is voorzitter dcrcontralo antirov. kiosvoroonigingte Veenendaal. De groep, welke hem candidaat stelde, behoort meerendeels tot de Christolyk-historische party. De hoor Jongebreur heeft dan ook verzocht, geen stemmoit op hom uit te brengen. Onvoorzichtigheid. Uit Snoek wordt win L. Ct. boricht, dat daar gisteren dóór onvoorzichtig omgaan met een vunrwapen de heer P. Molenaar ernstig aan het oog werd verwond. Do hoor M. kwam nl. giste renochtend by den kleermaker B. Vortman. Zoekendo naar de polis enz. ontdekte V. by do papieron in do lade ook een revolver en moet schertsend tegen M. gezegd hebben„Wil ik eens" (of zooiets) in de vaste meening ver- keerende, dat het wapen ongeladen was. Tegelijkertijd ging een schot af en trof M. ter linkerzijde van het lin keroog. Gevreesd wordt,dat hy dit oog zal moeten missen. Over boord gevallen. De chof-kok S., van de mailmoot Koningin Regentes te Vlissingen woonachtig, is gisterenmorgen te t^ueensboro door een misstap over boord gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. On voorzichtigheid Op de brug over den Electrischon Spoorweg bij het station Waalsdorper- weg te VGravenbage, wilde gisteren avond iemand zich overtuigen van de juistheid der waarschuwing, op vier borden aan deze brug vermeld, dat „het aanraken der draden levensge vaarlijk ia". Hg bracht daartoe oen ijzerdraad in aanraking met de boven leiding, waarop met een vroeselijken knal een groote vlammenbnndel daar uit sloeg, die 's mans onderarm geheel schroeide en een gedeelte van zyn Jcleeren verbrandde. Zoo spoedig moge lijk begaf hij zich naar het station Waaldorperweg, waar hem een ver band word aangelegd door een dokter van den Gemeentelijken Eersto-Hulp- dienit. Het bleek dat de proefnemer er nog bijzonder gelukkig was afge komen, doordat hij alleen in contact was geweest met do bovenleiding en niet met de onderleiding. Woensdag zyn te Arnhem naar de N. R. Ct. meldt 45 rijdende artille risten, behoorende tot de batterij van kapitein van Haersolte van Doorn, gedeserteerd. Wat de beweegreden tot deze desertio is, welke eerst bij het avondappèl bleek, is nog niet duidelijk, Grieven tegen den kapitein schijnen het niet te zijn, althans ook een mili taire schry ver, die niets met den kapi tein te maken hoeft, ontbreekt. Ver moed wordt, dat hot een protest is tegen de gewone driemaandelijkscho inspectie in groot tenue, die gisteren morgen zou plaats hebben, en waarbij vroeg uitgerukt wordt, wat men niet prettig vindt, al is men dan ook weer vroeg terug. Men weet niet, waar de manschappen zyn, doch doet ook geen nasporingen, omdat men verwacht, dat zo kalm vanzelf zullen terugkomen. Een jonge man van Russische af komst, hnndelsar in diamant, is, naar men nan het Vad. uit Amsterdam meldt, van daar met Je Noorderzon vertrokken. Verschillende diamanthan delaren te Amsterdam zouden bena deeld zijn geworden. Opgelicht. Door pen bewoonster van de Loos- duinschekade te 's Oravenhago is aan gifte gedaan dat zij door iemand, die zich uitgaf voor bowaarder in de straf gevangenis te Scheveningon, wanr haar zoon gedetineerd is, opgelicht is voor f 12.60. Do man beweerde, dat haar zoon hem naar zijn mooder gezonden had om geld voor hom to vragen en slaagde or in, op die wijzo haar eerst f2.50 en toen f 10.-- afhandig te ma ken. Den tweeden koor beweerde hy, don vader van don gevangene te heb ben gesproken, die hem de boodschap zou hebbon. moegegeven, dat de vrouw hem de tien gulden voor haar zon ter hand stellen. Een kalf op de fiets Te Mijdrecht werd proces-verbaal opgemaakt tegen oon opkooper van kalveren, die oon kalf vorvoordo op een fiets. Met het gnsmaaien is in de gehoelo Krimponerwaard oon begin' gemaakt. T)e oogst znl zoor overvloedig zyn. Voor do boeren woer oen drukke tijd toch wordt tegenwoordig voel werk uit do hand genomen door hot gobruik van machines. Vordwonen. De directeur 8. van do Zuid-Lim- burgscho Bank, is sinds gisterenmor gen spoorloos vordwonen. Hij had een orediot verleend aan oen persoon zon der waarborg on jft strijd met den wenBch der oomraissarisson. Het betreft een groot bedrag. Nader meldt men De Zuid-Iimburgscho Bank te Maas tricht hoeft hare betalingen gestaakt. De directeur is spoorloos verdwenen. Volo Maastrichtscno families zyn hierbij betrokken. Op last van de commissarissen heeft de Zuid-Limbnrgsche Bank haar be talingen gestaakt. Naar wij uit seor goede bron ver- nomeu, zyn de moeilijkheden, waarin zich deze bank beving, te wijten aan het verleenen van een aanzienlijk blanco-crediet door den directeur, den heer Jac. S., op eigen verantwoorde lijkheid, zonder voorkennis en zelfs in weerwil van het verbod van de commissarissen, verstrekt aan een in- dustrieele onderneming te Maastricht, waarvan de heer S. commissaris was. Toen bekend werd, dat de heer S. credieten had verleend, heeft do di recteur schriftelijk erkend aan de com missarissen, dat hij zijn bevoegdheid is te bniten gegaan, en heeft zichzelf aansprakelijk gesteld voor do finan- cieele gevolgen. Heimaldelijk had 8. beloofd hot geld te zullen bijpassen, doch hiervan is niets gekomen. Zaterdag vergaderden de aandeel houders. In deze vergadering werd breedvoerig de loop van zaken mede gedeeld er werd gesproken over val- sche voorspiegelingen, valsche brieven, die door den heer 8. geproduceerd zouden zijn, en over valsche posten in boeken. Den heer 8. werd nog 8 dagen tijd gegeven om de zaak in het reine te brengen. Woensdagochtend heeft 8. zyn wo ning verlaten, zeggende zich te laten gaan scheren. Sedert is hy niet meer teruggekeerd. Een der crediteuren had het faillis sement aangevraagd doch heeft haar verzoek later weer ingetrokken. Donderdagmiddag zouden de voor naamste schuldeisehers een vergade ring houden, waarin hun het verloop der zaak zal worden medegedeeld en vermoedelijk tot liquidatie worden be sloten. Door den commissaris van politie is de aanhouding van S. verzocht. De heer 8. is het laatst gezien in Borgharen. (Limb. Koerier.) GOUDA, 6 Juni 1913. Aan de Raadsleden is door B. en W. het volgonde ingekomen stuk toe gezonden. Gouda, 29 Mei 1913. Bij Koninklijk besluit van 30 April 1913, No. 20, is voor doze gemeente ingesteld een Armenraad en een Secre taris van dien Raad benoemd. Ingevolge het bepaalde in artikel 61 der Armenwet zijn de kosten van den Armenraad, uitgezonderd de wedde van den secretaris, voor rekening der ge meente, die in de eerste plaats voor de noodige localiteit heeft te zorgen. Na gehouden overleg met den be noemden Bocretaris komt ons daarvoor het midden-vertrek in het gebouw van het Bouw- en Woningtoezicht aan de Spioringstraat alleszins goschikt voor; dat vertrek kan niet alleen dienen als bureau van den secretaris, maar tevens als vergaderlokaal van den raad, ter wijl het aanwezige ameublement slechts geringe aanvulling behoeft. Vermits het als blyvend en dagelijks te ge bruiken bureau zal worden ingericht^ moet het echter uitsluitend by den Ar menraad in gebruik zijn. Krachtens Raadsbesluit van 21 Juli 1911 wordt het vertrek evenwel een maal 's weeks gebezigd door het Bu reau voor Arbeidsrechtde bij dat besluit gegeven vergunning zou der halve moeten worden opgezegd. Ten einde het gezegde Bureau voor Arbeidsrecht niet in moeilijkheden te brengen zijn wij te rade gegaan, of het niet in een ander gemeente-gebouw voor eenige uren 's weeks ruimte zou kunnen vinden. Ons oog is daartoe gevallen op het Wachtlokaal by de Mallogatsluis, dat door ons in exploi tatie is gegeven aan de Afdeeling Öouda van den Volksbond togen drank misbruik. Het bestuur dier afdeeling is tot medewerking bereid gevonden, mits het van de gemeente eenige ver gooding voor vuur en licht en schoon maak van het lokaal ontvangt. Wij hebben mitsdien de eer Uwen Raad in overweging te geven: 1°. in te trekken zijn besluit van 21 Juli 1911, waarbij aan het Bureau voor Arbeidsrecht gedurende eenige uren 's wooks de beschikking is gege ven over een lokaal in het gebouw voor het Bouw- en Woningtoezicht; 2°. te bepalen, dat de Armenraad zal zyn gevestigd in een lokaal van dat gebouw; 3°. aan het Bureau voor Arbeids recht tot wederopzeggen8 toe vergun ning te verleonen, om gedurende enkele avonduren per week zitting te houden in het Wachtlokaal bij de Mallegatsluis; 4°. aan de afdeeling Öouda van den Volksbond tegen drankmisbruik Imlast met de exploitatie van het Wachtlokaal, in verband met het daarin zitting houden door het Bureau voor Arbeidsrecht, als vergoeding voor vuur en licht en schoonmaakkosten, toe te kennen oen bedrag vay f 50.— per jaar; 5®. in Hoofdstak XIIJ der Uitga ven van de gemeente-begrooting voor 1913 te brengen een artikel 7a „Kosten van het verschaffen van een zittinglo kaal aan het Bureau voor Arbeids recht" (Volgnummer 215a) ten bedrage van f 25.af te schrijven van den posj voor Onvoorziene Uitgaven (Volg nummer 217). Aan den Raad der Gemeente Gouda. Volkswoningen aan de Nieuwe Vaart. Namens de Algemeene Patroons- vereeniging voor patroons in de bonw- en aanverwante vakken is aan den Raad der Gemeente Gouda het vol gend adres gezonden Geeft met verschuldigen eerbied te kennen de Algemeene Patroonsver- eening voor patroons in de bouw- en aanverwante vakken te Gouda, goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 December 1908, n*. 59 dat zij heeft kennis genomen van de by den Raad ingekomen stukken inzake de Vereeniging „Het Volksbe lang te Gouda", en van de desbetref fende voorstellen van Burgemeester en Wethouders van Gouda aan den Raad; dat zij tot hare groote teleurstelling heeft vernomen, dat door B. en W. van Gouda o.a. wordt voorgesteld, om een voorschot te verleenen van f 275.000 ter tegemoetkoming in de te maken kosten voor het stichten van 130 woningen op een terrein, gelegen in de gemeente Gouda tusschen de Coupure in de Nieuwe Gouwe en den Winterdijk; dat zooals verder wordt medegedeeld, deze huizen een huur zullen vertegen woordigen van f 2.25—f2.60 per week dat in de op den 2®n Juni j.l. ge houden algemeene vergadering van de leden harer vereeniging, met alge meene stemmen werd vastgesteld, dat erv te Gouda géén behoefte bestaat aan huizen van dergelijken huurprijs dat verschillende leden der veroeni ing in genoemde vergadering ver- laarden, gaarne te zullen gaan bou wen, indien er maar behoefte aan dergelijke huizen ontstaat; dat zy hiermede tevens uitdrukke lijk verklaart, zich niet te verzetten tegen het bouwen van goedkoopere woningen, doch dat zij alleen bedoelt, geen wantoe stand in het bouwbedrijf te Bcheppen, waardoor het verschillende kleine bou wers in de eerste tientallen van jaren onmogelijk zou zyn, hun bedrijf te kunnen voortzetten. Redenen, waarom zij Uwen Raad eerbiedig verzoekt, het voorgestelde ontwerp-besluit, voor zoover betreft het verleenen van voorschot voor het bouwen van huizen met eene huur waarde van f2,25f2.60, niet aan te nemen. Het 2e Bat. 15e Reg. Inf. koert morgenmiddag omstreeks 3 unr of half 4 uit het kamp bij Katwijk torug, waar het vanaf 23 Mei verbleven is voor het deelnemen aan grootere schiet oefeningen. De troep komt vanaf Katwijk mar- cheeron. Oudewater. Dezer dagen verloor D. 8. bode van hier op verschillende plaatsen, een portefeuille, waarin f 250 aan bankpapier en eenige wissels. De vinder, oen sjouwerman, zekere B. W., heeft nu voor het terugbezorgen f 1.50 belooning gehad. Krimpen ajd. Lek. Aan belang hebbenden kan worden gemeld, dat het bestuur van den polder Krimpen a.d. Lek schouw zal drijven op 11 Juni over het booten der wegen, het op- snoeien der boomon en ander hout gewas en het schoeven en schoonma ken van de wateringen en slooten. Bergambacht. Woensdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeenten een hevig oiTweder. De bliksem sloeg in het toestel van het telefoonkantoor, welk toostel zoodanig word vernield, dat allo aansluitingen worden ver broken. Bonkoop. Verslag van hot verhan delde der raadsvergadering gehouden 5 Juni 1913 des namiddags half drie. Afwezig de heeren L. J. Bndtz en J. van Gelderen, Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige zitting gelezen on on verazdere vastgesteld. Daarna doet de voorzitter mededee- ling van de navolgende ingekomen stukken. Missiven van Gedeputeerde Staten houdende a. toezending van hot Koninklijk besluit dato 8 Mei 1913 n°. 44 waarbij wordt goedgekeurd de wijziging van art. 1 der verordening op den hoof dei ij ken omslag; b. bericht van ontvangst der ver ordening tot wijziging van de Alge meene Politieverordening, vastgesteld 18 April )l c. goedkeuring van het raadsbesluit dato 18 April jl.. betreffende aankoop van een perceel land toebehoorende aan P- Boèr Gz. d. goedkeuring der kohieren hoof- deiijken omslag en hondenbelasting, dienstjaar 1213; e. mededeeling dat de reclames tegen den hoofdelijken omslag inge diend door H. J. Nanning en J. D. Schepers ongegrond zyn verklaard en alzoo de aanslagen van reclamanten zijn gehandhaafd. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. f. beslissing op de reclames tegen den hoofdelijken omslag van J. Bedijs en Chr. M. Koster waarbij het belast baar inkomen van de oersto is terug gebracht van f6050.— op f4500.— en van de tweede van f5450.— op f2500 De hear Qttolander vraagt of door het Dagelijksch Bestuur nog pogingen zijn gedaan de door den Raad vast gestelde aanslagen nader by Gedep. Staten te verdedigen waarop de voor zitter antwoordt dat do cijfers vrijwel vaststonden. Vervolgens komt in behandeling een vorzoek van Gedep. Staten om het gevoelen van den Raad te kennen, om doft Lftag Boskoopschon weg ge sloten tq verklaren voor allo motor rijtuigen meer dan twee wieleu. Do heer van der Tak zegt met be vreemding van dit schrijven te hebben kennis genomen; men kan Laag Bos koop immers toch niet bereiken daar reeds de Achterkade voor dit verkeer is uitgesloten, bovendien berokkent men den ingozotonen slechts last. De heer Lünnemann zegt, dat de Laag Boskoopsche weg voor het ver keer met automobielen te smal is, en do kanten doze zware vrachten niet kunnen dragen. De heer Ottolander zegt, dat ver- scï|pknde vracht wagons, voornamelijk voor het vervoer van varkens, van dozen weg gebruik maken on vindt het rijden mot paard en wagen hier gevaarlijker dan met automobielen. De heer Gnfidemond zegt, dat nu Gedep. Staten vragen oen uittreksel uit deze notulen, hij als zijne mee ning wil te kennen geven voor het gevaar roet Met oog op huurautomo bielen het noodig to achten dat deze wog wordt afgestoten. Daarna wordt met 5 togen 4 stem men, die der heeren Ottoiandor, van der Tak, Nieuwesteeg en Grootendorst de wonscheiijkheid van afsluiting uit gesproken. Daarna is aan de orde oen voorstel van B. en W. om de jaarwedde van don Ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met alle werkzaamheden, behalve liet voltrekkop van huwelij ken te bepalon op f 25.per 500 inwoners, alzoo op f 325.ingaando 1 Januari j.l.. Do tegenwoordige be zoldiging bedraagt f 20.per 600 inwoyors, alzoo f 260.—* De heer Ottoiandor vraagt in ver band met dit voorstel of do admi nistratie per 500 zielen grooter is ge worden waarop de Voorzitter bevesti gend antwoordt. Het voorstel in omvraag gebracht wordt daarna#mot algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt aangeboden het vorslag van den toostand dor gemeente, het verslag betreffende de volkshuis vesting en het verslag der coramissio van toezicht op hot lager onderwijs, allen over 1912, welke verslagen tor lezing zullen worden gezonden aan de Raadsleden. Vervolgens is aan do orde oen adres van het Bestuur van het Genootschap tor bevordering van Melkkunde be treffende do wenschelijkheid tot het oprichten eener gomoentelijke melk- centrale. Aangezien in het adres niet wordt gezegd of oen dergelijke proef aldaar niet kostbaar zal zijn en B. en W. het eerste verwachten, stollen zij voor af wy zond-op dit adres te beschikken. De heer van dor Tak zou B. en W. in overweging willen geven het prae- advies in dien zin te voranderen dat niet wordt toegepast la mort sans phrase, maar de Raad in do getogen- hoid te stellen hierover met koynis van zaken to kunnen oordeelon. Spreker zou daarom wepschen dat de Raad een of meer zijner loden zou opdragen deze zaak nader te onder zoeken. Nadat hierover nog van gejpchten is gewisseld door de Heeren Gulde nmond, Lünnemann en Jongejan wordt net voorstel van den Heer van der met algemeene stemmen aange nomen en worden door den Voor zitter als leden dezer commissie ad hoe aangewezen de Heeren van der Tak en Guldemond. In behandeling komt een adres van het Bestuur dor Bad- en Zwemin richting houdende verzoek eene jaar- lijksche subsidie te mogen erlangen van f 100.— B. en W. «eggen in hun voorstel dat waar de gelegenheid is opengesteld voor volksboden tegen betaling van slechts 2lcent per persoon, or voor de gemeente termen aanwezig zijn om deze inrichting finan- tieel te steunen en geven den Raad in overweging aan de Bad- Ai Zwem inrichting eene subsidie te verleenen ad f 100.— per jaar, onder voor waarde dat op Woensdag en Zater dagavond telkens 2 aur gelegenheid wordt gegeven voor genoemdo volks boden en de uten in overleg met B. en W. nader worden bepaald. Dit voorstel wordt, na in omvraag gebracht te zijn, met algemeene stem men aangenomen. Daarna komt in behandeling een adres van C. van Willigen houdende verzoek om verlenging van den termijn van ontruiming dor onbewoonbaar verklaarde woning Ham No. 2. De Voorzitter deelt mede dat het advies der Gezondheidscommissie op 8 Mei j.l. is gevraagd maar nog niet is ingekomen en stelt namens B. en W. voor op dit adres afwijzend te beschikken on op deze beslissing terug- te komen wanneer de Gezondheids commissie tot inwilliging van liet adres mocht adviseeren. I)e heer Guldemond vraagt of de Raad zonder advies der Gezondheids commissie den termijn van ontruiming met 2 maanden zou mogen verlengen waarop de voorzitter ontkennend ant woordt. Het voorstel van B. on W. wordt door den voorzitter niet in rondvraag gebracht maar anngohouden tot de volgendo vergadering. Daarna is aan de orde een adres van D. en H. Mesman inzake aankoop van hot z.g. Kerkpad. Adressanten ver zoeken don Raad te willen terugkomen op de beslissing van 2 April jl. in dien zin dat thans worde besloten tot aankoop van genoemd pad en do ge- heelo koopsom ad f 350.voor reko- ning der gemeento worde genomon aangezien adressanten geen kans zien van de onmiddellijk belanghebbenden een bedrag van f 212.50 bij elkaar te krijgen hetgeen als voorwaarde was gesteld. B. en W. stellen voor op dit ver- zook afwijzend te beschikken. De heer Guldemond kan zich met dit voorstel veroenigen maar niet ge heel op dezelfde gronden. Spreker wil, wanneer dit voorstel wordt aangonomeii tegelijk do ge meente Reeuwyk van don loop dezor zaak in kennis stellen omdat deze ge meento in de eerste plaats belang hebbende is bij een goede verkoorsweg naar Boskoop. Tevens stelt spreker voor oni, nu blijkt dat de bezitters van kweeke- rijen in de gemeente ReeuwUk geen nut zien in oeu goeden verbindings weg tusschen lteeuwijk en Boskoop, den heeren D. en K. Mesman te be richten, dat de Raad zich het recht voorbehoudt nè 1 Aug. a.s. op het te dezer zake genomen besluit terug [te komen. Latende de gevolgen alzoo daarvan geheid voor rekening van I belanghebbenden I Het voorstel van B. en W., zooals het door den heer Guldemond is aan gevuld, wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. in verband met eon adres dor Korfbal- en Gymnastiek vereeni- ging, om het gymnastieklokaal der openbare school met de werktuigen ter beschikking te willen stellen aan genoemde vereeniging voor het hou den van gymnastiekoefeningen, des Woensdags en Donderdags van 7 tot 9 uur tegen betaling van f 52.per jaar. Daarna wordt voorgelezen een adres van de Directie der Leidsche Stoom boot-Maatschappij „de Volharding", houdende verzoek om een jaarlijksehe bijdrage ad f 1(X).voor het inrich ten en houden van een wachtkamer ten behoeve van de reizigers, nabij den aanlegsteiger der booten. Het voorstel van B. en W. om af wijzend op dit adres te beschikken, wordt met algemeene stemmen aange nomen. In verband ^met een schrijven van Ged. Staten betreffende de spoorweg verbinding Gouda—Boskoop—Alfen waaruit blijkt dat deze aanleg, welke oorspronkelijk was begroot op de som van f 1.782.000.—, by nadere uitwer king het aanzienlijk bedrag van plm. f 2.165.000.— zal vordereu wordt door B. en W. voorgesteld te boelui len aan Ged. Staten mede te deeien, dat, hoewel betreurende dat mogelijk de tot staud koming van de spoor wegverbinding in gevaar zal komen, de Raad in verband met den toestand der gemeente-financiën de vroeger toegezegde bijdrage van zoo noodig f 105.000.— niet kan verhoogeu en tevens dat die bijdrage alleen zal wor den gegeveu indieu met den aauleg zal begonnen ziju op uiterlijk I Ja nuari 1917. Dit voorstel wordt, in omvraag gebracht, met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens worden tot leden der plaatselijke schoolcommissie, ter voor ziening in de vacaturen ontstaan ten gevolge der periodieke aftreding van de heeren C. II. Claassen jo W I'. van den Toorn, benoemd 11. B. C. Felix en W. P. van den Toom. Daama wordt met algein me *.«m- men 1. vastgesteld het kohier van sehool- geldeu tot/ een bedrag van f 2260.20. 2. aangenomen het voorstel van B. en W. om de tijdelijk 2e stoker aan de (gasfabriek aan te stellen de finitief en het weekloon der beide 2o stokers te bepalen op f 12.— per week. 3. aangenomen het voorstel van B. on W. tot aankoop van bot per ceel huis en erf, toebehoorende aan G. Kooij alhier, kadastraal liekend in sectie B no. 2523 groot 4 Aren 80 e.A. voor de som van f 5000.—. 4. besluiten tot wijziging der ge- ineente-begrooting. De agenda is hiermede afgehandeld. Bij de rondvraag vraagt de hoer Ottolander of van B. en W. een na der voorstel is te verwachten inzake de straatverlichting. De Voorzitter zegt dat het besluit van den Raad is uitgevoerd, behoudens dat door hein als politiemaatregel meerdere lantaarns zijn laten branden. Nu echter uit den Raad stemmen opgaan om op zijn besluit terug te komen, zullen B. en W. oen nader voorstel indienen. De hoer van der Tak *ou gaarne zien dat afdoende werd gebaggerd en wijst o.a. op de sloot in de Nieuw- slraat. De heer Loef zegt dat bij de gas fabriek hot water zeer wordt veront reinigd, waarop de voorzitter zegt dat (lit komt door do ammoniak wel ke wogvloeit, dat echter spoodig nieu we toestellen in gebruik genomen worden en dit euvel dan zal ophou den. Niemand meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de verga dering. Mot ingang van 15 Juni a.s. is rle hoor D. van Dyl, commios-titulair bij do posterijen en telegrafie alhier in gelijke botrekking overgoplaatat naar Gouda. Duiten verantwoordelijkheid der Bed. De openbare en de bijzondere school. Mijnheer de Bedacteur I Dank voor do toestemming, 't Dag blad van Gouda was niet te bewogen, ray nog oon maal gelegenheid te geven oen woordje te schrijven. Tor zake. Eerst do verrekening met den Hoer Iloogendoorn. De courant is dan aan geduid. Nu kunnon we op onderzoek uitgaan. Of ik don Hoor H. dan ver denk van misleiding. In do verste verte niet. Do Heer H. kan ook mis leid worden. Dat hij schrijft, dat do minne uitlating van don Dominé Von- konberg (de woorden zijn van den Heer II.) wordt bewezen o.m. door do Ziorikzooscho Nieuwsbode van 10 Juni 1905, is toch al te naief. Luister eons collega. Een eenvoudig man vertelde mij oens iota. Toen ik to kennen gaf, dat ik aan de waarheid van het verhaal twijfelde, voegde hy mij toe „'t Is toch waar, want 't stond in de courant". Hooi naief. Trouwens, waarover hot gaat kan niet bewezen worden, want \on- kenherg heeft die woorden niet gebezigd. Sprekend over oen godsdietuttiooee op voeding heeft hy gezegd, dat zij scha delijker werkt dan alcohol, die, ja ook de ziel aantast, maar secundair: deze verwoest eerst het lichaam. Maar een yodfidienetlooze opvoeding tast in do eerste plaats do ziel aan. Wil nu do Heer Iioogyndoom „gods- dienstlooze opvoeding" gelijkstellen mot „Openbare School", dat is dan zijn zaak. Uit zijn gehouden rede moeten wij aannemen van niet. Öfnudejeno- verflosch geon dienst moer zal doen? Ocb, dat zal wol. 't Is al zoo dikwijls tegengesproken, 't Zal met deze flesch wel net gaan, als mot -do woorden paganisten" en „canaille". En nu het „toppunt van brutaliteit" der Öoudsche Courant. Al* de Heer Iloogendoorn hot nog niot woet, kan hij hieruit zien, dat couranten-berichten en verslagen niet altijd to vertrouwen zijn. 't Geval heeft zich aldus toege dragen De Hoer Zadelhof fU is immers die Ds. Vonken borg, die vroeger te Ba- rendrecht stond Ds. Vonkenberg: Juist." Debater: Dan js hot de voorzitter van deze vergadering, dio gezegd heeft, dat de openbare school enz. Het woord juist is door Ds. Von kenberg wel gebezigd, maar door do Dordrechtsche courant niet op de juiste plaats gezet. Ds. V. heeft op de vraag, of hij dezelfde is, die vroeger te B. stond „juist" gezegd, maar op hetgeen de debater daarna zeide Zoo is de toedracht der zaak. Nu deze zaak recht gezet is, ver valt zeker ook „het toppunt van bru taliteit" Met dank voor de plaatsing, Uw dw. Tm. VAN STRAALEN. Gouda, Juni 1913. NASCHRIFT. Waar bovenstaand stukje van den heer Van Straalen door het Dagblad van öouda geweigerd is, daar meenon wij, waar wij zolf onto meening in deze hobben gepubliceerd, niet te mogon nalaten den inzendor hot woord te g«von. Wij gelooven doarmedo ook goed te doen, daar do inzendor en wij nemen gaarne aan, volkomen te goeder trouw in don waan ver keert, dat werkelijk dio, laten wo zog gen, onfatsoenlijke uitlating, door Ds. Vonkenberg niet is gebezigd. En dit w toch niot hot goval. liet verslag^ hetwelk wy hebbon aangohaald uit de Dordrechtsche Courant is volkomen juist. Wij citeerdon daaruit: Do heer Van Zadelhoff: Wy zouden de roodo vlag hijschen op de openbare school. Ja, dat zegt Ds. vonkenberg, die ookgozegd heeft, dat do openbare school ergorisdandejoneverflesoh, omdat dio alleenhetlichaam vergiftigt, maar do opon- baré school de ziel. Wy spa- tieeren Red. G. Ct.). „I)s. Vonkenberg: Juist. (Wij spatieoren Red. G. Ct.)." Zekerheidshalve hebbon wij evon te Dordrecht geïnformeerd. Op het door ons aan den heer Van Zadelhoff ge zonden telegram van dezen inhoud „Is verslag „Dordrechtsche Courant" „avondblad 29 Mei d'bat mot Ds. „Ilogerzeil juist wat betreft erkenning „door Ds. Vonkenberg van zyn uit bating openbare aohool erger dan „jeneverflesch ontvingen wij hot vol gend telegrafisch antwoord Verslag Vonkonborg's uitlating juist. Van Zadelhoff." Het is noodig dat in deze quaestio de waarheid wordt erkend. Do uit lating komt gehool voor rekening van ds. Vonkenberg, dio zich zelf daarmede het ergst blameert, tenzij personen zooals de hoer Van Straalen thans opnieuw doet, deze lasterpraat in be scherming nomen, omdat zij zo vnn een dominó niet verwachten. Ook wy verwachtten zulks van eon predikant allerminst en daarom gruwen wij er van dat iomand, die zulk een ambt bekleedt, do laagheid hoeft de oponbare school op oen dusdanige wijzo to bo-- vuilon. Wij vragen den inzondér in ernst of hy het niot allertreurigst vindt dat zoo wordt opgetreden -om de open bare school te ontvolken ton bate van de bijzondere? Kan hij zich daarmede voreenigen, dan staat de zaak van hot christelijk onderwijs op oen zeer laag zedelijk poil. REDACTIE. Vliegen. Doodelyk ongeval. Do vliegenier Bornaard deed to Buc met een passagier oon val, die don dood van beiden ten govolge had. Volkswoningen. Bij de firma O. U. van der Post, Hoogstraat alhier, is geëtaleerd het plan van het complex volkswoningen dat do Vereeniging „Het Volksbe lang" wil bouwen aan de Nieuwe Vaart. Uit dit plan blijkt dat dit hui zencomplex zul bestaan uit vier ge deelten, te midden WAarvnn zich oen groot plein bevindt. Elk huis zal een tuintje hebben, terwijl bovendien een tweetal moestuinen die in stukken kunnen worden gehuurd, alsmede een groote speelplaats zijn geprojecteerd. Suffragettes. LONDEN, 6 Juni. Hedennacht brak brand uit in een Marine-departement te Liverpool. De daar geborgen pa tronen sprongen uiteen. Er zijn geen gewonden. Men denkt dat ook deze wandaad door suffragettes is bedre ven. "Door zijn pijp verbrand. Ravel, landbouwer to Pugot-Vlllo, nabij Toulon, was bozig in zijn boom gaard, toen hij ongesteld werd. Hij viel, zijn pijp, die brandde, slak zijn kleedcren in brand, en de ongelukki ge ia geheel verkoold. Zijn lijk werd pas uren nadat het gebeurde, gevon den. van hot Koninklyk Moteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste bnrometorstand 774.1 te Horto, laagste stand 761.7 teThoreham Verwachting tot den volgenden dflg Meest matige wostelijko tot zuid westelijke wind, afvoerende bewolking weinig of geon regen, iota zachter. VAN DKN 8 JUNI 1910. Kom van StaatileeniBcen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Ooetenr. Belostingvrye Krononronto 4 pet. Port. Obl. 8de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pot. B OdI. (Gr. Russische V«ri|ta Koert. 79'/,. 83'/i 62 99?, 8* mih 40 102»/, 80»/, ld. Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1.867-69 4 pot. ld Obligatie 6o Erais- 'sio 4 pot. 84'/,. Japan. Obl. 1899 4 pot. Hl Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. dank- en Credlet-Instel lingen. Nod. Bankaandoolon Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Braelting A Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cert. v. A. U. 8. Stool Corp. Cort. v. Gow. Aand. j Kol. Credlet Instcll. en Cnltunr Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Nod. Handel-M ij. C.v. A ■Unbonw Mfien. Ketahoon" Mijnbouw Mjj. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. r alm k -Ondernem I nr en Bindjoy Tabak Mij. A. Maxwol I.and Gpant Cort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Npoerwegen. Holl. IJzeren Snoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Hpwmtj. Serie A-H Obl. 3 pet, W arschau- Woenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jotiiss. Amerika. AtehisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gow. A Wabash Gow. Aand Premleleenlagez. Amstord am Aan d3 pet Hongarije. Thoi. s-Ro- gulinings-Gos. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2 pCt. Nat. Staatsf. ongoanimoord, Buiten!, weinig varieorend, Culturen luier, Tabakkon beter, Petroleum vast, Anuo rika idem, Mijnon geen omzet, Rub bers prijshoudend. 5» 68 100 42 43'/, 82 02'/, 24 23»/, 56 861/,, 222 288 189»/, 223 2(16 15'/, 15 180 42'/, 1801/, 42'/, 188»/, 190 624'/, 834V, 525 188'/, 180'/, 118 118 3'/, 107'/, 1087, :i 10 1» 94'/, 94'/, 101 02'/, 82'/, 185'/, 03"/,, 03'/, 94 89i»/„ 23-'/, 145»/, 2»/, 146'/, 100'/, 148'/, 147'/,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2