S. S. v. Dantzig Hemden Boorden Dassen Handschoenen Kousen Sokken eh Reform- enMaco- Ondergoederen. Drinkt thee van ■X— E-oitenlandsch Nieuws. Stadsnieuws. regeling mmi-rfewèif Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. ANTON COOPS, van JANSEN TILANUS te Friezenveen, a-oTriD-A^ nÉerk't Stadhuis. Per ons 16, 18, 20, 22 et. Melkkunde te Amsterdam waarbij de wenschelijkheid wordt medegedeeld van het nemen van een proef met het stelsel oener Gemeentelijke Melkcen- trale in een niet te groote gemeente. Dit adres luidt aldus Amsterdam, Mei 1913. Aan den Raad der gemeente Gouda. In de jongste vergadering van het Genootschap ter bevordering van Melkkunde is, na een bespreking van de beginselen, waarop den Gemeente lijke Melkcentrale berusten, en van de wijze, waarop zulk een inrichting moet werken, met algemeene stemmen uit gesproken, dat het naar de meening van het Genootschap in hooge mate wenschelijk is, dat een proef worde genomen met het stelsel eener Gemeen telijke Melkcentrale in een niet te groote gemeentli In opdracht van het Genootschap hebben wij de eer U van deze beslis sing mededeeling te doen en hierbij een korte memorie te voegen, waarin U bedoeld stelsel, zooals het door Dr. A. van Raalte, Directeur van den Ge meentelijken Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren te Dordrecht is aange geven, nader vindt toegelicht. Het Bestuur van het Genootschap ter bevordering van Melkkunde. Dr. A. LAM, voor. Rotterdam. Dr. B. P. B. PLANTENGA, secr. 's-Gravenhage. Dr. A. G. BREEN, Penningm. Zwolle. Dr. H. MARKUS, Utrecht. Dr. C. J. RAB, Oosterbeek. In handen van B. en W. ter af doening. 3. Een adreB van J. M. Zuijdam waarbij hij met ingang van 1 Septem ber e.k. eervol ontslag vraagt uit zijne betrekking van onderwijzer aan de eerste burgerschool voor jongens. Dit adres luidt aldus: Gouda, 27 Mei 1913. WelEdelachtbare Heer, wegens zijne benoeming tot onder wijzer aan de school voor M. U. L. O. te Boskoop, vraagt ondergeteekende eervol ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Eerste Burgerschool voor Jongens in <éwe gemeente, tegen 1 September a.s. Hetwelk doende, UEd. dw. dn., J. M. ZUIJDAM. Den Hew Burgemeester van Gouda. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor het gevraagde ontslag eervol te verleehen tegen 1 Septem ber a.s. Aldus besloten. 6. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om een localiteit ter beschikking te stellen van den Ar menraad in deze gemeente. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 7. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen aan de Karnemelksloot No. 80 en No. 82. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 6 Juni 1913. Uit een van onzentwege ingestelde onderzoek was ons gebleken dat de woningen aan de Karnemelksloot No. 80en 82 verschillende gebreken hadden. Vermits wij verbetering van den toestand voor de bewoonbaarheid der woningen noodzakelijk achteh, schre ven wij met overlegging van een af schrift van het advies der Gezondheid^ Commissie den eigenaar bij ons besluit van den 4 December 1912 no. 237 aan, om voor den 1 Maart 1913 ingevolge de artt. 76 j® 102 en 81 j® 190 der Bouw- en Woningverordening de da ken van eene houten beschieting te voorzien en den afvoer van de pri vaten te verbeteren, tevens om inge volge artikel 98 in de muren van het perceel no. 82 waar noodig een iso- leerlaag aan te brengen. Aan* deze aanschrijving hoeft de eigenaar geen gevolg gegeven en naar het schijnt heeft hij ook geen plan daaraan gevolg te geven, de gestelde termijn is verstreken zonder dat de gevorderde verbeteringen zijn aange- racht en de woningen verkeeren nog denzelfden toestand als toen de aanschrijving plaats had zij zijn naar ons oordeel ter bewoning ongeschikt. Blijkens het hierbij overgelegd ad vies van de Gezondheids-commissie d.d. 26 Mei 1913 n 19 B gaat deze Commissie met ons mede wat het perceel no. 80 betreft, doch acht zij, naar onze meening ten onrechte, de onbewoonbaarheid niet aanwezig bij het perceel no. 82. Wij zien indetriaad niet in waarom voor de eene woning wel en voor de andere niet onbewoon baarverklaring zou moeten volgen. Mitsdien hebben wg de eer Uwe vergadering voor te stellen het vol gende besluit te nemen „De Raad der gemeente Gouda" Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders d.d. 6 Juni, no. 57, Overwegende dat Burgemeester en Wethouders van Gouda bij hun besluit van den 4 December 1912 no. 237 den eigenaar van de woningen aan de Karnemelksloot no. 80 en 83 kadas- traat bekend gemeente Gouda in seotie A no. 2365 en 2366 krachtens de artt. 14 en 16 der Woningwet hebben aan geschreven daaraan eenige naar hun oordeel noodzakelijke verbeteringen aan te brengen vóór den 1 Maart 1913, doch dat na het verstrijken van den gestelden termijn de geëischte verbe teringen niet zijn aangebracht en de woningen dientengevolge ongeschikt zijn ter bewoning Gelezen de adviezen van de Gezond- heids-Commissid d.d. 2 December 1912 no. 55 B en 26 Mei 1913 no. 19 B Gelet op artikel 18 der Woningwet, Heeft besloten de bovenbedoelde woningqp aan de Karnemelksloot no. 80 en 82 onbe woonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen zes maan den te rekenen van den dag, waarop de tijd to.i voorziening zal zijn ver streken op het besluit tot onbewoon baarverklaring zal zijn gehandhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris, Voorzitter. Aan den Raad der Gemeente Gouda. 8. Een voorstel van B' Terjvis Urgeme< eester en Wethouders om aangeplempte grond aan de Kolfwatering van den Polder Bloemendaal te koopen. Dit voorstel luidt aldus: Gouda, 6 Juni 1913. Wij hebben de eer U mede te deelen dat Dijkgraaf en Heemraden van den polder Bloemendaal er onze aandacht op hebben gevestigd, dat de gemeente door gemoedelijk onwillekeurige aan plemping in den loop der tijden haar grond langs de Kolfwatering heeft zien vermeerderen met een strookje, dat eertijds water was ei) tot gemelde watering behoorde. Hej; geldt hier een stuk grond, gelegen aan het einde van die watering aan den ingang van den Flpweelensingel alhier, welke grond op genoemde wijze was toegenomen met een strook van 184 M3. Het Polder bestuur wenschte die strook aan de gemeente door koop in eigendom over te dragen tegen een prijs van f 0.50 de M3., dus f 92.Wij meenden op he£ voorstel niet te ipoeten ingaan, indien niet tevens, ter voorkoming van latere moeilijkheid dat gedeelte van de watering aan de gemeente werd afge staan, dat grenst aan het gemeente- perceel. Thans kunnen wij U mede- deelen, dat het Polderbestuur bereid is den grond met tiet water tegen een pr^js van f95.— aan de gemeente te verkoopen. Wij kunnen ons met dien prijs ver eenigen en hebben daarom de eer Uwen Raad voor te stellen te nemen het volgende besluit De Raad de gemeente Gouda; Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 6 Juni 1913 No. 58/507 Besluit - den Polder Bfoemendaal te koopen een strook grond ter grootte van 184 M2. en kadastraal bekend ge- eente Gouda Seötie A, No. 4637, aangeplempt aan den gemeentegrond, gelegen aan den ingang van den Flu- weefensingel alhier, kadastraal bekend jctie A. No. 4352 benevens het daar- .n tot de grenslijn van genoemd ge meenteperceel No. 4362 en perceel No. 4347 grenzende gedeelte van de zooge naamde Kolfwatering kadastraal be kend Sectie A. No. 4619 voor een ge- zamenlijken koopprijs van f95.— De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan de Raad der gemeente Gouda. Ter visie. 9. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen van een af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor 1913. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 6 Juni 1913. Ten gevolge van de hoogere Bchat- ting der belastbare opbrengst van de Gemeente-Lichtfabrieken is de ge meente over 1913 ongeveer f 760. aan Grondbelasting verschuldigd, ter- J' onder volgnummer 188 der ge- meente-begrooting voor genoemd jaar slechts een bedrag van f 650.— voor dit doel is uitgetrokken. Wij hebben daarom de eer |Uwe vergadering voor te stellen bedoeld volgnummer 12, voorkomende onder Artikel 1 van Hoofdstuk X der uit gaven, „Grondlasten", te verhoogen met f 110.— en den post „Onvoor ziene Uitgaven" (Volgnummer $17) met geluk bedrag te verlagen. Aan de Raad der gemeente Couda. Ter visie. (Wordt vervolgd.) wee - Kec\ -aan Engeland. De „Oldhamia", Tijdens den Russisch- Japansch en oorlog is een Ensch schip, de „Oldha- miau onder verdenking van het ver voer van contrabande, door een Rus sisch oorlogsschip aangehouden en daarna door een Russisch prijsgerecht verbeurt verklaard. Alle protesten der eigenaars bleven zonder resultaat. Donderdag heeft Sir John Randier deze zaak weer in het Lagerhuis ter sprake gebracht en den 'minister van buitenlandsche, zaken gevraagd, hoe het toch mogelijk was, dat Frankrijk er wel in slaagde de quaestie van de aanhouding van een Fransche stoom boot door een Italiaansch oorlogsschip tijden den Tripoli-oorlog voor het „Haagsche Hof van Arbitrage" te krijgen, terwijl alle pogingen om dat ook voor de quaestie van de „Oldha- mia" gedaan te krijgen, vruchteloos bleven. Grey antwoordde, dat hij zij best had gedaan om de Russische regeering te overreden alle gevallen van schepen, die tijdens Russisch- Japanschen oorlog in den grond waren geboord of waren aangehouden, voor he^ Haagsche Scheidsgerecht te bren gen. Maar de Russische regeering had geweigerd de beslissingen van haar prijzenhoven aan een scheinsrechter- Igke uitspraak te onderwerpen. Italië was echter 't voorstel van Fran sche zijde om over het betreffende geschil niet een prijzenhof doch het ILrbitrage-hof te laten beslissen accoord gegaan. Fbankbijk. Een avontuurlijke loopbaan. De Fransche bladen hebben zich de laatste degen druk bezig gehouden met de geschiedenis van een geheim zinnige sohoone dame, die onder den naam van prinsps Von Salm, in de hooge uitgaande wereld was geïntro duceerd. Zij was, heette het, de ge lukkige bezitster van mifiaenen, en van uitgestrekte eigendommen in Duitschland en Spanje. Natuurlijk was de prinses spoedig verloofd. Doch toen zij van haar a.s. een prachtigen ring ter waarde van 30.000 frs. had ge kregen, moest zij plotseling „voor zaken" op rejsj naar Spanje f en kwam niet terug. EoA. gqreqhtwk onderzoek bracht "*t'MKhf qkt^ïiett hiér metrde reeds méérmalen met succes toegepaste prak tijk van een oplichtster nad te doen, en leidde tevens tot dé arrestatie van de „prinses". Het mocht de politie echter niet gelukken haar waren naam te ontdekken. Doch nu is een van haar vroegere slachtoffers, een zekere mijnheer Cornucer, den Parijschen rechter-commissaris Boucard mede komen deelen hoe zij in werkelijkheid heetMarie Sidonie Metsdach, en dat zij van Belgisdhe afkomst was. De politie heeft daarop onmiddellijk in Belgie een onderzoek ingesteld, en daarbij is, volgens de Matin, het vol gende aan den dag gekomen. De pseudo-prinse8 werd in 1874 te Moreghem, waar haar vader veldwach ter was, geboren. Op haar 16e jaar verliet zij het ouderlijk huis en begon zij een avonturierstersleven tot de grond in België haar te warm onder de voeten werd en zij een reis maakte naar Indïë en Japan. Naar België teruggekeeurd, hervatte zij het oude leventje, maar wist zich zulk een schijn van buitengewone vroomheid en milddadigheid te geven, dat het vrij lang duurde voor zij ont maskerd werd. Toen moet zij zich naar Holland hebben begeven en getracht hebben daar een schatrijk man aan den haak to slaanonze landgenoot liet zichter niet vangen. Weer keerde zij naar Brussel terug en ontpopte zich nu als gravin van Marake, erfgename van de prinses van Satny eh wist zich als zoodanig toe gang te verschaffen tot aanzienlijke kringen, tot ten slotte aan het licht kwam, dat zij een oplichtster was. Voor echter die zekerheid verkregen was, had zij zich al te Lourdes ge vestigd, waar de elegante onbekende de aandacht wist te trekken door hare groote vroomheid en de zorgen, die zij aan de daar aanwezige zieken be toonde, zoodat zij door een aanzienlijke familie uit die buurt op haar kasteel werd uitgenoodigd. Zij liet daar be scheiden doorschemeren, dat zij de draagster was van een zeer grooten naam en de bezitster van vele milli- oenen, die zij voor liefdadige doel einden wilde bestemmen, nadat zij zelf eenigen tgd de rust van een klooster had genoten. Met een aanbevelings brief van den abbè, die belast was met de opvoeding der kinderen van haren gastheer, kwam zij toen op ze keren dag naar Parijs en werd zij gastvrij opgenomen in het klooster der „soeurs trinetaires". Den 7 Januari 1912 echter verliet zij plotseling het klooster. Zij had zich verlóófd met den man... die thans aan de justitie bovengenoemde inlichtingen over haar heeft verschaft. Dezen verloofde verliet zij spoedig, om weder een nieuw slachtoffer te maken, met wiens verlovingsgeschen ken zij echter eveneens kort daarop spoedig verdween. Toen zij voor de derde maal het verlovingsspelletje speelde, liep zij in den val. DuiTSCHLAtfE. Uit Fulda bij Cassel wordt aan de N. R. Ct. gemi ldt, dat er uit den omtrek nog voortdurend berichten komen over de geweldige schade, die door wolkbreuken enz. is aangericht. Te Kranlucken zijn zeven huizen weg gespoeld. Verscheidene bewoners wor4 den vermist. Te Setzelbach zijn twee huizen ingestort en weggeslagen. In het Zuiden van Thuringen heeft iL sedert vele jaren niet zoo zwaar gehaaqld als Woensdag. De veldge- wassélT'bavruchtboomen hebben deer lijk geladen en vele ruiten zijn inge- hageld. Uit Neidhardshausen en Brüns- hausen worden groote overstroomingen gemeld, die het verkeer gestremd hebben. Op de spoorlijn van Koblentz naar Mayen zijn heele stukken van den weg ingezakt of onderspoeld. Het ge deelte MetternichBassenheim is voor- loopig voor het verkeer gesloten. Tus- schen Koblentz en Bingerbrück kon men gisterenmiddag het verkeer langs enkel spoor herstellen, maar de treinen loopen nog zeer ongeregeld, hebben uren vertraging en moeten onderweg dikwijls stil blijven staan. Te Bremerhaven hebben gisteroch tend om drie uur de Straten een halven meter onder water gestaan. Meer dan 200 huizen werdén door het water afgesneden. De geheele schade wordt op 100,000 mk. geraamd. Stakingsonlusten bij Stettin. Donderdagavond werd in dq voor stad Frauendorf een arbeider, genaamd brandenburg, die uit de cichorei-fa- briek daar naar huis ging, door de andere werklieden, die sedert eenigen tijd staken, uitgejouwd en aangerand. Brandenburg bracht den werkman lUehl met een steek van een brood mes in het onderlijf een (loodelijke wqnde toe. Daarnéi>rachten gendarmen hein naar de fabriék terug. Een me nigte van 500 tot 600 man verlangde zijn uitlevering en trachtte de fabriek té bestormen. Te hulp 'geroepen politie agenten uit Stettin dreven de menigte ritet de blanke sabel en met de revol- ver in de vuist terug. Door schoten uit de menigte werd een agent licht gjekwest. Ook drie stakers werden ge wond. Tegen elf uur 's avonds was de rust hersteld. Nader verneemt de N. R. Crt. Over de ongeregeld bij Stettin meldt >de Berliner Zeitung am Mittag de vol- gènde bijzonderheden: In decichorei- 'abriek van J. C. Weiss heerscht sedert 6 weken staking. Toen gisterenavond om half zeven de arbeider Brandenburg, die aan het werk gebleven is, op straat kwam, werd hij door een staker aan gesproken. Dat was reeds meer ge leurd en daarom had Brandenburg zich een dolkmes aangeschaft. Toen nu gisteravond de staker eenige woor den tot hem richtte, trok hij onmid- delijk zijn mes en stak hem dat in het lichaam. De man stierf eenigen tijd later. Intusschen verzamelde zich voorde fabriek een opgewonden menschen- menigte, die eischte, dat men Branden burg zou uitleveren. Haar houding was uiterst dreigend en spoedig werd de fabriek met steenen gebombardeerd. De politie daar in de buurt was machte loos. Toen eenige agenten trachtten met een boot de fabriek te bereiken, werden zij door de menigte met revol vers teruggedreven. Tegen 9 uur 's avonds werd de fa briek bestormd. De poorten werden uit de scharnieren gelicht en verbrij zeld, de vensters ingeslagen. Intusschen kwamen uit Stettin in 8 automobielen en 4 tramwagens onge veer 300 agenten aan. De menigte werd nu aangemaand uit elkaar te gaan. Een groot lawaai was het ant woord. Uit de menigte vielen schoten. Vooral de automobielen, waarin de agenten gekomen waren, werden het öiikpunt der revolvers. Toen de menigte niet uit elkaar ging, werd het bevel gegeven om met de blanke wapens erop in te slaan. Nu qntstond een geregeld gevecht. De agenten schoten uit hun browning pistolen om de menigte schrik aan te jagen. Eenige malen voerden zij met getrokken sabels charges uit. Naar het neet, zijn ongeveer 10 agenten en onge veer 60 personen uit de menigte ge kwetst. Tegen half elf was het gelukt de menigte zoover uit elkaar te jagen, dat Brandenburg in een automobiel' gezet en naar Stettin gebracht kon worden. Indisch Nieuws. De Serekat-Islam in het leger. De Soerabaja8che correspondent van het „Bat. Nbl." schrijft Zooeven ontving ik een mededeeling welke^ van zeer groote beteekenis iB, indien het ingestelde onderzoek ten minste de juistheid daarvan bevestigt. Voorloopig, en in afwachting van nadere mededeelingen, geef ik het bericht zooals het mij gewerd. De gepensioneerde kapitein der in fanterie P. deelde dezer dagen aan den commandant van het 13e bataljon, den majoor Hagemann, mede, dat een aan tal Inlandsche militairen van dat korps lid zouden zijn van de Vereeniging Sarekat-lslam. Oorspronkelijk schijnt aan deze mededeeling niet de betee kenis te zijn geschonken, waarop zij recht heeft. Later is dit echter veranderd, en zijn aan genoemden gopensionneerden ka pitein nadere mededeelingen tot beves tiging zijner bewering gevraagd door evengenoemden korpscommandaqt. Wij vernamen nog, dat de afdee- lingscommandant en de resident reeds in deze historie gekend, en dat het onderzoek momenteel aan den gang is. Gegeven de wijze, waarop de Sare- kat-Tslam in den laatsten tijd is gaan optreden, zich voordoende, alsof haar bestuursleden staan naast of bo lt e n, en niet onder de bestuurs ambtenaren, vormende een macht in den Staat, er is alle aanleiding om met de uiterste gestrengheid op te treden tegen het binnenloodsen van partijschappen in ons leger. Men pakke dadelijk de koe bij de horens en passé draconische maatre gelen toe, voor het te laat is. De betee kenis van het feit kan moeilijk worden onderschat. Waar zou het heen moetpn, als we in het leger eenige duizendtallen In landsche militairen hebben, die niet de bevelen opvolgen van hun chefs, doch wel die van den een of anderen afdee- tesident van de Sarekat-lslam? lingsp^ei Een vroomheidsbevlieging, f Te Grissee heerscht een opvallend verhoogd godsdienstig leven. Onder de fanatieke bevolking vindt men ko lossaal veel hadjis en santris. De groote moskee is te klein voor het groot aantal geloovigen. Inlandsche politie. Men meldt uit Soerabaja Een jongmensch, zekere Nix, reed, tégen het politieverbod in, met zijn fiets over den overweg der S.S. op Boengoeran, nabij de gasfabriek, waar op eenige inlandsche agenten met ont- bloote klewang don fietser tegenhielden Door een uitermate provoceerend optreden der geelbiezen ontstond een vechtpartij, waarbij Nix op ernstige wiize met de klewang werd mishan deld en o.a. een diepe wond in den rug opliep. *Zijn vader, die terecht hevig ver ontwaardigd is over dit krankzinnig optreden der inlandsche politie, heeft een aanklacht ingediend bg den assis tent-resident en den procureur-gene raal. Gemengd Nieuws. derdagmiddag in de boerderij „Veenlust" aan den Ösdorperweg tueschen Osdorp en Halfweg; het hooge dak werd voor een deel zeer beschadigd, terwijl in den tas brand ontstond. Door dp spoe dige hulp van de brandweer, de spuit stond in de onmiddellijke nabijheid, werd het vuur in een half uur ge- bluscht. De eigenaar en bewoner, de Veehouder, Noordeweer, is verzekerd. Inquisitie. In het Utr. Dbl, verhaalt V. L. 't volgende: Dinsdagavond 3 Juni 1.1. sprak de liberale candidaat voor Breukelen, trof. mr. J. A. van Hamel, in de loofdplaats van het district ter ver dediging en ter meerdere bekendma king van de liberale denkbeelden. Deze candidaat kwam o.a. op tegen de telkens weer van rechts geuite be wering, als zou bij de liberalen de godsdienst niet veilig zijn, als zou lij een overwinning der vrijzinnigen het ongejoof op den troon komen. En prof. van Hamel verklaarde daarbij, dat hij eerbied voor den godsdienst en eerbied voor ieders godsdienstige ge voelens had, en dat zulks bij de vrij zinnigen algemeen het geval was. In debat kwam een Roomsche pro pagandist, die ongeveer zeide „U, mijnheer van Hamel, hpbt nu wel ge zegd, dat u zooveel eerbied hebt voor den godsdienst, maar wat moet ik dan wel denken van dien eerbied, wanneer ik weef, dat uw beide kin deren tot geen kerkgenootschap be- hooren?De bewijzen daarvan heb ik'hier bij mij." Wat had deze geloofsheld gedaan? Hij had bij het Bureau der Bevolking te Amsterdam geïnformeerd, of de 2 kinderen van prof. van Hamel, 3 en \yx jaar oud, wel waren gedoopt!!! En hij had zich geboortebewijzen van die kinderen laten verschaffen. Deze beneden critiek staande wijze van debatteeren, wekte een storm van verontwaardiging bij een groot deel der aanwezigen niet bij de cleri- cale claque - en de debater werd door prof.fl van Hamel behoorlijk op zijn plaats gezet; veel genoegen zal hij van zijp vondst wel niet be leven. Is het niet teekenend en bedroe- vond dat de godsdienstige politiekerij reeds zoover is gekomen, dat men gaat nasnuffelen hoe iemands opvat tingen zijn omtrent den doop of de aansluiting bij eenig kerkgenootschap en naar de resultaten van dit on derzoek gaat afmeten den eerbied van dien persoon ten opzichte van den godsdienst En ook is het niet kend te zien, hoever men rechts durft gaan GOUDA, 7 Juni 1913. Verkort Raadsverslag. In de gisterenavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad wer den benoemd tot leeraar aan de Muziekschool, de heer J. M. Schijvens, tijdelijk lee raar, met ingang van 1 Juni J.I.; tot onderwijzeres aan de inrichting tot opleiding van bewaarschoolhou- deressen, Mej. C. E. van de Putte, wet ingang van een nader te bepa len datum; tot sluisknecht: C. J. A. Twigt. De rekeningen van de gesubsidi eerde instellingen van weldadigheid werden goedgekeurd. Zonder discussie of stemming wer den aangenomen het voorstel tot het öpnieuw vaststellen der Verordenin gen op de heffing en de invordering der bruggelden van de Haastrecht- sche brUg, het voorstel tot wijziging der gemeente-begrooting over 1912, hot voorstel tot oninbaarverklaring van aanslagen in de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen, dienst 1912, het voorstel tot het ver- leenen van uitzicht op een zijl aan de Goudsche Coöperatieve Broodbak kerij en Verbruiks vereeniging „Ons Voordeel Naar aanleiding van het voorstel tot overdracht van de verplichtingen der aannemers Gebr. Binnendijk op den heer C. M. Dessing had een principieele discussie plaats tusschen den beer van Eijk en de Voorzitter, waarbij de heer Broekhuijzen het ge sprokene van den heer van Eijk on dersteunde. Het resultaat was dat overeenkomstig het voorstel werd be sloten, waarbij de Voorzitter de ver zekering gaf, dat met de meeste ge strengheid aan de bepalingen in het contract betreffende den reinigings dienst de hand zal worden gehouden Nog werden benoemd de leden der stembureaux voor de Staten- en Ka merverkiezing. InterpellatieMuijlwijk. Door den heer P. D. Muijlwijk werd na behandeling der agenda een inter pellatie gehouden welke door onzen stenograaf als volgt is opgeteekend De Voorzitter: De WerMuijl wijk heeft gevraagd tot B. en W. een vraag te mogen richten betreffende het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. Kan de Raad toestaan, dat de heer Muijlwijk die vraag tot B. en W. richt Aldus besloten. De heer M u ij 1 w ij k M. de V. Steeds heeft het jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich gekenmerkt door het geven van een objectief rapport van verschillende fabrieken en ondernamingen over het afgeloopen jaar. Tot mijn verwonde ring is men thans van dien goeden weg afgeweken en neemt men een verslag op van de Stearine Kaarsen fabriek, dat slechts voor 50 verslag is en voor de andere 50% politiek. Men moge het betreuren of niet, maar een feit ib het, dat men van de tariefquaestie een politieke zaak heeft gemaakt en het vorbaast mij dat men, om een verslag over het afgeloopen jaar gevraagd zijnde, dhn deze gele genheid aangrijpt om propaganda te maken voor een politieke partij en dan zelfs den treurige® moed heeft om in oen verslag te zetten„Wrj spreken dan ook den oprechten wensch uit, dat 1913 ons moge behoeden voor rampen welke one sedort het optreden van het tegenwoordig Ministerie be dreigen". Men spreekt van rampenin het meervoud dus. Blijkbaar heeft men dus nog meer op het oog dan de Tariefwet. Hét ^8 gemakkelijk gezegd, maar het bewijs kan ik niet vinden in bedoeld verslag. Ik wensch hierbij op te merken dat ik het zeer ongepast vind wanneer men over voorstellen van een Minis terie, dat getoönd heeft uit zeer be kwame en degelijke mannen te bestaan, zonder eenig bewijs durft te spreken» als van rampen. Ik vraagwat zijn rampen Men kan spreken van een ramp, als daar een „Titanic" te gronde gaat, of als een groote vloedgolf geheele steden verwoest, of als een vulkaan ontzet tende verwoestingen aanricht, of als een volk successievelijk van den God der vaderen wordt afgevoerd zooals Frankrijk, of als wij bij een aanval van den buitenlandschen roover naar de grenzen moesten met verouderde geweren en prullen van kanonnen. Ook zou men kunnen spreken van een ramp voor den ouden en invalieden werkman, wanneer dit Ministerie kwam te vallen. Maar om te durven spreken van een ramp, wanneer men meent' dat een maatschappij, die 39°/0 divi dend aan hare aandeelhouders uitkeert, in de toekomst misschien eenige per centen minder zou uitkeeren, gaat toch dé perken te buiten, Het blijft echter nog niet eens bij die 39% dividend. Zooals wij allen weten, keert de Kaarsenfabriek aan ieder barer beiden Directeuren uit De Voorzitter: Mag ik den spreker verzoeken op dergelijke zaken niet in te gaan? De heer M u ij 1 w ij k Het is een ieder bekend. De Voorzitter: Dergelijke per soonlijke zaken mogen hier toch niet besproken worden. De heer M u ij 1 w ij k Ik zal geen cijfer noemen. Er heescht dan ook daar een buiten gewone weelde. Alleen bij hun arbei ders is geen weelde. Ik vraag, is het niet door en door droevig, om wanneer de zaak zoo staat, in een officieel stuk te durven spreken van rampen, die hen bedreigen wanneer qnze Ministers hun best doen om door een met beleid verhoogd tarief den ouden en invalieden werk man aan een pensioen te helpen Ik mag dan ook niet nalaten hier te protesteeren tegen dergelijk optre den van de Kamer van Koophandel en van de Kaarsenfabriek. Van de Kamer ook omdat zij door befioeld verslag op te- nemen zeer steak den schijn op zich laadt van niet te zijn een Kamer van Koophandel voor de Goudscho burgers, maar van een Kamer van Koophandel voor de Goud- sche liberalen. Ik wensch dan ook de volgende motie voor te stellen „De Raad der Gemeente Gouda, kennis genomen hebbende van het aan haar uitgebracht verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, overwegende dat in het daarin opge nomen verslag van de Stearine Kaar senfabriek voorkomt een beoordeeling van het tegenwoordige Ministerie als zou dit rampen veroorzaken, overwegende dat dergelijk vqpslag absoluut neutraal behoort te zijn, keurt deze handelwijze ten strengste af, en gaat over tot de orde van den motie van den heer Muijlwijk wordt voldoende ondersteund en maakt mitsdien een onderwerp van beraad slaging uit. De Voorzitter: Ik stel er prijs op mede te deelen, dat de heer Muijl wijk mij zeide een vraag tot B. en W. te willen richten. Die vraag heb ik eigenlijk niet gehoord. Wanneer de bedoeling was te vragen of B. en W. instemmen met dat ver slag, dan zal ik zeker wel namens B. en W. antwoorden als ik zeg, dat zij zich liever van het geven van een antwoord op dergelijke vraag ont houden. Wenscht de Raad de motie nog heden te behandelen? De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Ik zag de behandeling'liever tot de volgende vergadering uitgesteld. De Voorzitter: Kan de Raad ■goedvinden, dat de motie in de vol gende vergadering behandeld wordt? Aldus besloten. Per advertentie in dit blad worden obligatiehouders der sociëteit „Ons Genoegen" door deze in kennis ge steld, dat voortaan de coupons betaal baar zijn bij den buffetchef in de sociëteit en niet meer bij den pen ningmeester. Waddinxveen. In de Meubelfa briek van den heer D. Bremmer Jzn. heeft Donderdag j.l. een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een persoon die bezig was een machine te monteeren, geraakte met zijn been daarin bekneld, zoodat*hg een vrij ernstige wonde opliep en zioh onder-gen édskundige be handeling moest stellen. De reserve-sergeant bij het Reg1, do heer M. D. Bremmer alhier, heeft voldaan aan het examen voor Vaandrig •n zal voor dien rang worden voor gedragen bij den Minister van Oorlog. Krimpen a. d. Lek. Donderdag avond waren weder een aantal school kinderen op de balken van de hoeren Boogaerdt aan het spejen', terwijl dit spelletje hoogst gevaarlijk en daarom ook streng verboden is. Plotseling ge raakten er verscheidend té'Water, die door spoedig toegesnelde ipannen nog intijds werden gered. Krimpen a. d. Usel. Tot amb tenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. Van Riemsdük, thans werk zaam ter secretarie te Noord wijk. Oudewater. Voor de Vrijzinnige Kies vereeniging in het'hoofdkiesdis trict Bodegraven zal voor de afd. Oude water en Omstreken in hotel „Doelen" op Maandag 9 Juni oen lezing worden gehouden door den heer J. W. F. S. Middelbeek uit 's Gravenhage, candi daat voor de Tweede Kamer, voor zitter van den Nederlandschen Bond van Kaashandelaren en lid van het Anti-Tariefwet^Comité. Capelle a. d. IJeel. Dezer dagen werd het gezin van P. Brusse alhier, met een 7e dochter vermeerderd. Daar het de 7de is, zal het genaamd zijn Juliana Louise Emma Maria Wilhel- mina, de namen van H.K.H. Prinses Juliana. Ouderkerk a.d. Usel. Gisteren avond sprak alhier de heer Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, aftredend lid der Tweede Kamer voor'dit district, in het café van de heer Broero voor een goed bezette zaal. In een heldere rede Zette spr. aan de hand van de voorgestelde grond wetsherziening dezer fegeering, de nadeelen uiteen, welke bij ten uitvoer- legging ervan voor ons volk te duch ten zijn. In 't bijzonder stond spr. stil bij het onderwijsvraagstuk, het kies recht, de invoerrechten en schetste het toekomstig verval vaïi Ons tegen- wdordig goed onderwMé, als' de)® voert om het Openbaar, ynqerwys^ ty? dopn verdwijnen en tot verwezenlijking te brengen, den w^n^ph yan Minister Heemskerk, die eens sprak; „liet oogem blik te zullen zegenen dft.de laatste Openbare School verdwijnt,want het bijzonder onderwijs wil niets weten van het toezicht van den ftaat, dat het werkelijk goed zij, en zal aan zijn lot overgelaten en zonder het open baar onderwijs als concurrent dieper en dieper dalen tot groot nadeel van heel ons volk. Vervolgens toonde spr. de reactie aan in de kiesrechtvoorstellen, het onzinnige en buitengewoon groote nadeel der Tariefwet, alsmede de on- hollandsche, buitengewoon omslach tige, door groote ambtenaars-be moeiing de dure dwangverzekering van Ministefl Talma, en het weinige dat van al dft opgebrachte geld eigen lijk maar ten goede zal komen aan den verzekerden werkmap. Spr. eindigde met aan de kaak te stellen het oneerlijke der rechtsche par tijen, om door godsdienstige phrasen den eenvoudigen kiezer té lokken en hem toch steenen voor brood te geven. Van een aangeboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ome Geïllustreerde Weekbladen. De Prins brengt in beeld het Dpi^ daagsch Concours Hippique te Ara- datn in het Zuidpoolgebied, Opening van het gesticht „Landbouw-opvoe- ding" bij Nijkerk, oefeningen van het „Roode Kruis" bij Arnhem, schotsen en actneele portretten. De Wereldkroniek geeft foto's van de Engelsche Koning en de Puitsche Kei zer, de Internationale VfÖtfitorenraad, Lawn-tenni8wed8trijd te Rotterdam, feestelijke inwijding der „Oripta" van Montécassino, een nieuwe cristelijke kunst, kijkjes in Rijnland, Bad Nau- heim, het Reuzen- en Jsargebergte, de Rotterd. Diergaarde. Het Leven van deze week heeft foto's van het Amsterdamsche Concours Hip pique, de Koning van Engeland en de Russische Keizer, het huwelijk van Prinses Victoria Louise, de opening van de „tentoonstelling Muiderslot en de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Boekaankondiging- Holllandia Drukkerij Baarn serie van Rechts en Links Het Vrouwenkiesrecht in 1913 dóór H. Heinöker1-•Daum.'- Pro en ContraDe Antithese op politiek terrein. Pro Dr. P. J. Kromsigt te Amster dam. Contra: Dr. F. H. Fischer te Am sterdam. Mr. F. H. J. Tavenraat. Den Haag. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland stellen aan de'Pro v. Staten voor aan Mr. F. H. J. Tavenraat met ingang van 1 Sept. op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen onder dankbetuiging voor de lang durige en zeer gewaardeerde dien sten bewezen. Panama, 7 Juni. Ambtelijk 'wordt meegedeeld dat do groote betonwerken voor het kanaal gereedgekomen zijn. Malta, 7 Juni. Drie hondérd vijf tig man infanterie hebben hedennacht bevel gekregen onmiddellijk naar Skoetari te vertrekken. Officieel wordt bericht dat de zen ding troepen geen vermeerdering van de Engelsche strijdmacht beteekent. Het is slechts een omwisseling van het detachèment marinesoldaten door per soneel van de landmacht. De suffragettes. LONDEN, 6 Juni. Een brand is uitgèbróken in een groote boekenwin kel in Londen en heeft er 30.000 boekeh vernield, waaronder Vele zeld zame exemplaren. De oorzaak de suffragettes. LONDEN, 6 Juni. De Times mede, dat de onderhandelingen te Sa- loniki tueschen Venizelos en generaal Sarakoff beloven succes te hebben. Men wacht een oplossing van het Grieksoh-Bulgaarsche geschil. Opgave der Personen, die zich gedurende de wqek van 30 Mei tot 6 Juni in de Gemeente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVESTIGD J. J'. *0. Van den Bos uit'fc Graven hage ïn IJkritt 06. 'Kijug&rlaan. 5.\ j. wals uit Waarder in Peperstr. 92. J. Ra<3emaker Wed. v. d. Ree uit Amsterdam in Tuinstraat 38. L Krumpelman uit Oudshoorfl in Vöerstraat i. A. Meerman uit Ilarlingen in Zeug straat 54boven. J. H. van de uit Schoonhoven in Markt 28. J. M. F. Fouhard pit Utrecht in Markt 23. H. Agten uit Zegwaart in Wilhel- minastr. 42. A. M. Bruynel uit Utrecht ip Gouwe 23. H. J. van Ingen uit Renkum in Spieringstr. 6. A. Broere uit'Rotterdam in Spie- ringstr. -1Q8. C. Groenendaal uit Haastrecht in Turfsiogel 51. W. C. van Hooff uit Berlicum in lJssellaan 96. J. Bestebroer uit Anderslecht in Snpijstraat 127. VER TROKKEN EN. G- van Vliet uit Westhaven 61 naar Hoenkoop. I. M. E. van Dgk uit Wêsthaven 61 naar Oudewater, Roodstraat. J. J. Meewezen uit Snoijstraat 101 naar Delft, Korenmarkt 31. j F. J. Bulterra an uit Zougstr. 54boven naqlr 's Gravenh. Swammerdamstr.1/6. T- Stegn uit BleekersBingel 23 naar Assendelft. H. Lang end ijk uit Boelekade 48 naar Bergambacht, Dorpstraat. B. Swanenburg uit P. C. Bothstr. 82 naar Utrecht, Adriaanstraat 9. P. Rollf o4Roelofs uit Nieuwehaven 3 naar Rotterdam, Oppert 151, J. G. C. Puijk uit Turfmarkt 94 naar Rotterdam Banierstraat 83 2° e. F. Agten uit P. C. Bothstraat 31 naar Boskoop, Reijerskoop 67. J. Boot uit C. KetelBtraat 29 naar A'dam, Hugo de Grootkade 80 2 hoog. C. Snoeg uit Heerenstraat 41 naar Waddinxveen, Goudkade 34. W. C. Oosterling uit Punt 7 naar Zegwaart. A. M. van Vliet wed. Fischer uit Kleiw. 59 naar Bussum Heerenstr. 12. L. van ker Kleij uit Scheltemastr. 19 naar R'dam, Frederikspad 7. K. Berkhout uit Buurtje 11 naar Leiden-, Lammerenmarkt 52. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. I Hoogste barometerstand 772.5 te Horta, laagstestand 742.3 teThorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tot krachtige meest zuid westelijke wind, zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk en kele regenbuien, zelfde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 6 Juni. Dirk, ouders J. J. van Pie^shil en J. Groeneveld. Aletta Antfionia, ouders M. J. Hersche en H. Zorg. Pieterpella Hubertha, ouders W. Bouter en H. W. Mopman. Jan, ouders A. Schoon- derwoerd en M. de Bruin. ONDERTROUWDL. J. G. Stra- ver en C. den Haag. G. J. van Vuuren en C, A. Holthugser. J. Nederstigt en T. M. van der Steen. OVERLEDEN7 Juni. M. de Bruin, eqhtg. van A. van ïteeden, 84 j. REEUWIJK. GEBORENJohanna Cornelia, o. M. Blom en M. Jorna. Adriaan Ge rard, ouders J. van Dam en G. Marelis. Agatha Maria, ouders L. Vergeer en E. M. de Boer. Gerredina Chatrina, ouders G. Vermeij en J. Hoogervorst. OVERLEDEN J. van Vliet, echtg. van A. de Wit, 64 j. J. Polderman, wed. van Grietje Blijleven 76 j. WADDINXVEEN. GEBOREN22 Mei. Johanna, ouders W. Radder en C. van der Ben. 24. Jacob, ouders N. C. Grooten- boer en L. Sterk. 27. Gerrit, ouders Stolker en J. Touw. JacobuB, opders C. den Boor en J. van der Vlis't. Grieije, ouders M. Jongenelen en den Braber. 30. Arnoldus Jaco- bup, Lambertus Dirk, ouders A. Borst en E. Martens. 31. Reijer, ouders A* Smit en M. de Rooij. 2 Juni. Jajhnigje, ouders C. Neven en H. Bijoere. ONDERTROUWD 23. Mei. C. H. van der Laan' te Zwammerdam en M. Sakeris. 30. W. dè Lang on A. van der Ben. bij Drogist. - Wijdstraat 29. Tölef. 328. Verkrijgbaar bij MARKT 43,

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4