I Overpeinzing. VÉilliiU)EHI\(l VAN MUTEMI) tiemengde Berichten. Stadsnieuws. 402® Staats-loterij, Ho^ogten MARKTBERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht Ijaat-ste Berichten. BURGERLIJKE STAND TAMINIAITS JAM cle BESTE. KLST BIJ \lt\UErt Officieele Prijscourant EffcctenhaiKlel te Amsterdam - - - 1(2 stemming. De gemeenteraad vanBergh heeft ook thans besloten de kermis onveranderd te handhaven. Subsidies en Moraliteit. In De Schoolbode deelt de heer D. I J. Broekhuizen mede, dat ook aan de I Keucheniusschool, Prinsegracht te 1 's Gravenhage, het kunstje waarop het I aantal leerlingen der school wordt vast- I gesteld, dat tot grondslag der bereke- I ning van het te vorkrijgen subsidie geldt, leerlingen die reeds de school verlaten hebben, weer een dagje op I de schoolbanken doen te plaats nemen, to nemen, ten einde het getal leerlin- schijnbaar, en daardoor het subsidie in werkelijkheid te vergrooten. „Ofschoon men op die Bchool niet schroomt, de kinderen in de politieke strijd partij te doen kiezen, waardoor ze soms tegenover den vader komen te staan en men ze verontwaardigd doet zijn over het onrecht van de niet-finan- cieele-gelijkstelling tussen bizonder en openbaar onderwijs, schijnt men zo onkundig te laten van de praktijken, dio op veel bizondere scholen plaats hebben, om een verhoogd subsidie uit 's lands kas machtig te worden. Kin deren van 13, 14 jaar vragen echter wel, wanneer er wat plaats heeft, dat zo niet begrijpen. „En nu moet men zich eens goed indenken„welk een verheffeude invloed de bizondere school op de zedelike vorming oefent, alleen reeds in dit op- zicht. „Met deze oneerbare handelingen zijn bekend het hoofd der school en dé andere leden van het onderwijzend personeeldo leerlingen der school, tenminste die, in wier klas do oud leerlingen herplaatst zijn en die bud-1 leerlingen zelfde ouders van al deze I kindoren het bestuur en ander toe- I zicht der school, dominee'» of andere I geesteliken en doordat niemand van I al deze volwassenen protesteert, maar I wel profiteert, staan ze allen schuldig. I „In welk oen sfeer van zedelikheid I merkt de heer Br. op, worden I de leerlingen van zulk scholen toch I opgevoed, welk een onbegrensd ver- I trouwen moeten ze hebben in de eer- I likheid hunner opvoeders, zowel tuis I als op school. Het is wel nodig, dat de I oponbare school als opvoedings-insti-1 tuut vervangen wordt door dit soort I scholen, waar de onderwijzingen in I Gods woord weeten te behoeden voor I moreele inzinking. Hoe het wordt als rechts wint. In verband met hetgeen wij mede deelden over den toestand in België, w»ar buiten de grootere steden geen openbare scholen meer bestaan^en het ondprwijs geheel in handen is van paters en nonnen, wordt ons het vol gende medegedeeld door iemand, die oen Protestantsch Nederlander als op zichter heeft aangesteld oj> een onder neming ergens in de Belgische Kem- pen „Mijn opzichter heeft twee kinderen op"de' school, die de eenige is daar in don omtrek. Deze kinderen hebben het nu gedurende één jaar zoover gebracht dat zij bijna het A. B. C. van buiten kennen. (Prachtige onderwijsmethode!) Omdat deze kinderen niet Roomsch zijn wordt hun zoo min mogelijk bij gebracht daarbij zijn zij verplicht te leeren bidden, kruisjes maken. Maar verder behoeven zij zoo goed als niets te doen. Af en toe, als de kinderen eerst 6'4 uur geloopen hebben naar de sehool wordt hun aldaar verteld, dat er dien dag geen school is, omdat een van de nonnetjes uit de stad moest. Dit doet men in plaats van het hun den vori- gen dag mede te deelen, en het komt herhaaldelijk voor. Verder wordt den kinderen bijge bracht dat hun ouders slechte men- schen zijn, omdat zij niet naar de kerk gaan, wijl er daar geen andere dan Roomsche kerken zijn. Er is nu dan ook maar besloten de kinderen naar Holland te sturen. Het onderwijs in de Kempen is dan ook heel gowoon treurig. De toestand in België geeft oen beeld van de toekomst, indien wij ten minste nog meer onder het bewind der ker kdijken komen te staan". Vóór de Openbare School. De Provinciale Vereeniging Zuid- Holland van de Vereeniging van Hoof den van Scholen in Nederland, ver gaderd op 7 Juni 1913 te Rotterdam, acht het voortbestaan van de Openbare School, waar, onder 't aanleeren van ge paste en nuttige kundigheden, het onderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van de verstan delijke vermogens der kinderen, en aan hunne opleiding tot alle Christe- I lijke en maatschappelijke deugden; I waar de onderwijzer zich heeft te I onthouden van iets te leeren, te I doen of toe te laten, wat strij-1 dig is met den eerbied, verschul- I digd aan de Godsdienstige be-1 grippen van andersdenkendenI (art. 35 der Wet op het L.O.) een eisch voor Volkseenheid en Ver draagzaamheid, een Levensvraag voor het Vaderland. Op Zondag 15 Juli a.s. zal van- I wege den Bond van Vrijzinnige Pro- pagandavereenigingen te Dordrecht een Vrijzinnigen Landdag gehouden worden, waar verschillende sprekers j het woord zullen voeren. Hiertoe verklaarden zich reeds be- j reid de hh. mr. M. M. Schim van dei- Loeft, candidaat der vrijzinnigen in het district Dordrecht, dr. W. W. v. d. Meulen, candidaat der vrijzinnigen in Sliedrecht, mr. L. N. Roodenburg, vrijzinnig candidaat in Beverwijk, en, J. B. Ament, ondervoorzitter van den Bond van Vrijzinnige Propaganda- I vereenigingen. Naar we vernemen, komt de Minis ter van Waterstaat, Z.Exc. Regout 22-*Juni a.s. een bezoek aan de Hol- landsche afdeeling der Gentsche We reldtentoonstelling brengen. BorstbeeldW. Stead. Te '8-Gravenhage heeft zich op ini tiatief van de heeren Charles Boisse- vain en jhr. mr. A. van Daehne van Varick gevormd een comité, hetwelk ten doel heeft Nederland»» hulde te doen brengen aan de nagedachtenis I van William Stead, door mogelijk te I I maken de plaatsing zijner buste in een I der zalen van het Vredespaleis. I Het comité bestaat uit een groot I aantal dames en heeren, terwijl dr. 1 Kuijper als eere-voorzitter van den I journalistenkring eere-lid is. (Ingezonden.) Het is al sedert jaren zoo mijn ge- I woonte om 's middags tusschen 5 en I 6 uur een uurtje in mijn oude en I gemakkelijke fauteuil een beetje te I soezen. Daarvan krijg ik weer kracht I en lust om met mijn oudste dochter I een loopje te maken en daarna ga ik I strijk en zet onder een geurig I kop koffie de courant genieten. U I moet weten, ik blijf graag op de hoog- I te van de zaken, die onze kerk en I dan verder ook ons land betreffen. I om si japuBiioH-plnZ 9An9ÏN "ÏBf I dierbaar Ik zou nu geen blad we- I ten, dat de menschen zoo onpartijdig I op de hoogte houdt als die heerlijke, I oprechte N. Z.-H. Mijn oudste jon- 1 gen, zelf al getrouwd, zegt vaak „Vader, neem er toch eens wat an- I ders bij!" maar ik doe het nooit en te nimmer Daar krijgt hij me j niet toe Ik zeg maar zoo „Dat Ilollandertje geeft nu net, wat ik graag wil lezen. Is er vergadering geweest met een ongeloovige spreker als ik mijn krantje lees, liep hot al tijd slecht af. Onze vergaderingen, ja dat hoort toch zoo diè had den nog eens succès Daar heb je dien avond van den baron Ik zat op de tweède rij, maar ik verstond woord voor woord. We hadden daar ook n e t publiek weet je al lemaal van onze Kerk En dan nog enkele,, die op dezelfde stoel op den- 1 zelfden wortel zitten van hetzelfde ge- I loof. Tenminste, dat zeggen die ande- I re lui en wij laten dat in deze I dagen maar zoo." I Dien avond vergeet ik niet licht 1 I Naar vergaderingen van de libera- I len of socialisten ga ik "natuurlijk I niet. Daarvan houdt mijn Hollander- tje me wel op de hoogte. Ik zeg dan I tegen mijn dochter „Wat een ze gen toch, dat wij zulke mannen heb ben, die voor ons maar op debat uit- trekken, hè En 't is gek, altijd en overal winnen ze het 't Kan ook niet anders; 't zou è.1 te gek zijn, als 't anders kón. Zoo'n baas als de on ze, daar zijn ze allemaal jaloersch op. En dan, vind ik het mooiste, dat hij zoo nederig blijft bij al zijn ge leerdheid. Een ander zou nog eens verwaand of trotsch worden, maar hij het is de bescheidenheid in ei gen persoon Je kan zien, dat hij alleen spreekt, als het hoog, heel hoog noodig is, want anders zou hij t vast niet doen." Noodig is het tegenwoordig dikwijls dat zie je maar weer aan 't Hollan- dertje van Donderdag. Jongen, jon gen, wat een tijd toch, dien we bele ven 1 Jan Rap en Co. komen ook al redevoeringen houden, stond er ver- teld. Maar onze baas heeft ze getroefd hoor niet zoo zuinig! Mijn jon gen had gehoord, dat die eene ik weet niet of het de rappe was of de C0 nog durfde lachen Je be grijpt, dat zoo iets nu niet te pas komt, als onze hooggeroemde, geleer de debater spreekt En daarom was deze dan oo kflink en cordaat op den loop gegaan. DAt noem ik optreden! Mijn dochter zegt a f treden, maar ze heeft geen aasje verstand van po litiek. Als iemand zóó weggaat, noemen wij dat flink o p treden. Het I zou me niet verwonderen, als die twee'heeren, na dit standje, voorgoed! van verdere vergaderingen afzagen. I Zij kunnen nu toch weten, dat ze er I ons geen pleizier mee doen Wij strijden toch voor een goede I zaak l Is het soms niet waar, dat de arbeider te weelderig wordt in de j laatste jaren Altijd maar meer en meer loon. Dat is voor de lagere standen glad verkeerd! Weet je wat mijn buurman fcegt Die gelooft, dat het jammer is dat alle menrchen te genwoordig zoo goed b ij zijn. Daar is wol wat van aan. En daarom zie ik meer heil in de tegenwoordige re- I geering. Kijk, het zal zóó gaan als wij het winnen de pensioenbijdrage i maakt het loon kleiner; de tarief wet maakt het huishouden duurder. Zoo I I knijpen wij ze van twee kanten, dan j I moeten ze d u n worden of ze willen i I of niet. Komt er gemopper, dan blijft j I dat onder de ouderen, want de peu- j I ters halen we dat socialistische zelf- I denken in onze school wel uit hun I kopjes. Wacht maar Als we het I eerst maar weer eens winnen, dan I zullen we het die lui wel laten voe- I len 1 A. R. K. VRIJDAG 6 JUNI 1913. (Vervolg.) 10. Een adres van W. Rijkelijkhdi- zen van den volgenden inhoud Aan den Raad der gemeente Gouda. Edel Achtbare Heeren. De ondorgeteekende Rijkelijkhuizen Willem, vmu beroep veehouder, wo nende aan de Karnemelksloot No. 116, geeft met verschuldigden eerbied te j kennen dat op de boerderij door hem be woond, voor zoover bekend is, reeds in den jare 1608 het landbouw- en veehoudersbedrijf werd uitgeoefend dat ongeveer zeventig jaren geleden de vader van ondorgeteekende, wijlen Hendrik Rijkelijkhuizen, zich op deze woning heeft gevestigd en hetzelfde bedrijf aldaar een reeks van jaren heeft voortgezet dat ondorgeteekende nu ook reeds weder zes en twintig jaren voor eigen rekening dit bedrijf uitvoert; dat gedurende al die jaren op de door hem gedreven boerderij steeds varkens zijn gehouden, zonder daarin door het gemeentebestuur te zijn be lemmerd dat hij door een en ander meende j in deze historische rechten te hebben en geen, speciale vergunning daarvoor noodig't!e Hebben; dat hij ten vorige jare over het hou den van varkens door een ambtenaar I der gemeente werd aangesproken dat hij toen onmiddelijk alle bewo- I ners der om hem heen staande por- I ceelen persöonlijk heeft gevraagd of I zij ook last en hinder ondervonden I door zijn bedrijf dat toen alle personen voornoemd, I zonder uitzondering, hem hebben ver- I klaart geen hinder of last daarvan te I I ondervinden en hem daarvan hebben I gegeven eene schriftelijke verklaring I door hunne handteekening bekraeh- I tigd, welke verklaring in originale hierbij gaat; dat hij evenwel den 8n Mei j.l. over het houden van varkens is geverbali seerd; dat hij door het verbieden van het houden van varkens zich van een groot deel zijner jnkomsten zou zien beroofd en de voortzetting van zijn bedrijf I ernstig zou worden bedreigd I Redenen waarom hij Uwen Raad beleefd, doch ernstig, verzoekt, hem vrijstelling te geven van Artikel 177 der Algemeene Politieverordening en hem te vergunnen in het vervolg var kens te houden, zooals zijne voorgan gers aldaar sedert onheugelijke jaren hebben gedaan, opdat zijne broodwin- I ning moge blijven onverminderd als I op heden. Met verschuldigd eerbied en hoog- I achting, UEd. Dw. Dienaar, W. RIJKELIJKHUIZEN. I Gouda, 5 Juni 1913. De Voorzitter: Namens B. en W. stel ik voor dit adres te stellen in i hunne handen ter afdoening. De heer Vergeer: M. de V. Zou het mogelijk zijn dit adres nog in deze vergadering te behandelen. >De Voorzitter: Ik wil den Raad mededeelen, dat volgens art. 197 der Politieverordening het verbod van houden van Varkens in de bebouwde kom absoluut is, dat daarvan geen dispensatie kan worden verleend. Ten vorigen jare is ook een proces verbaal opgemaakt tegen adressant op aanklacht van in de nabijheid wonende personen en daarop is een veroordoe- ling gevolgd. Hij heeft zich vervolgens gewend tot B. en W. althans tot mg; ik heb toen weten te vinden een tus- schenweg, waardoor adressant vrijwel gebaat werd. Het schijnt echter dat hij nu weder onvoorzichtig geweest is en zich niet heeft gehouden aan de toen gemaakte afspraak. Ten minste ik verneem nu voor hot eerst uit het adres, dat procesverbaal is opgemaakt. Wanneer adressant handelde in den geest als door mij ten vorigen jare is aangegeven, dan werden zijne belangen niet geschAad en evenmin die van de omwonenden. Ik herhaal, er is geen dispensatie van het absoluut verbod in de alge meene Politie-verordening. Dus de Raad kan in deze geen ander besluit nemen dan dat het verzoek moet wor den afgewezen. De heer Vergeer: M. de V. Ik meen dat de vorige maal proces verbaal is opgemaakt naar aanleiding van een door de buren ingediende klacht. Nu schijnen de buren inschik kelijker geworden te zijn zij hebben allen een verklaring onderteekend in het belang van adressant. Het is inder daad in het belang van hem. Want zijn geheele broodwinning hangt er van af. Dit is juist de reden, dat ik nog heden dit adres behandeld zou wenschen te zien. De Voorzitter: Ik heb niet het minste bezwaar er tegen, dat de Raad het adres behandelt maar de Raad kan geen ander besluit nemen, dan dat het verzoek moet worden afgewezen. Wanneer het adres wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening, dan kunnen B. en W. misschien even zeer als vorig jaar is gebeurd, een eenigzins extra-legale boslissing nemen., I waardoor zoowel de belangen van I adressant als die van de omwonenden I worden behartigd. Ik geloof dus, dat het in het belang I van adressant is dat het adres gesteld I worde in handen van en W. ter I afdoening. De heer Jongenburger: M. [de V.! Is het IJ mogelijk"ons in te I lichten omtrent de oorzaak van deze I bekeuring In het adres wordt er I terecht op gewezen, dat alle in de I omgeving wonenden schriftelijk ver klaard hebben er geen bezwaar tegen te hebben dat de man daar die beestjes houdt. Het is mij opgevallen, dat die man onverwacht een proces-verbaal kreeg en het is werkelijk onverklaar baar, uit welke bron dat voortgekomen is. Ik kan mij niet indenken, dat de politie dergelijke dingen zoektanders zou zij ook op andere plaatsen van de bebouwde kom iets dergelijks kun nen vinden. Ik was aanvankelijk van plan voor te stellen preadvies van B. en W. over deze zaak te vragen, maar ik zie daar van af nu ik uit do woorden van den Voorzitter mag opmaken, dat B. en W. willen werken in het belang van adres- I sant. Ik zou echter toch B. en W. in .overweging willen geven het daar heen te leiden, indien het mogelijk is, dat de politie-verordening in dien zin gewijzigd worde dat dergelijke perso nen, die sinds onheugelijke jaren hun beroep hebben uitgeoefend, niet door processen-verbaal worden getroffen. De Voorzitter: Ik heb reeds zoo straks te kennen gegeven, dat ik van het opgemaakt proces-verbaal eerst heden kennis heb gekregen. Wat nu betreft het sinds onheuge lijke jaren uitoefenen van een beroep door een persoon, dat is geen argu ment. Het spreekt van zelf, dat de bebouwde kom zich uitbreidt en dan gaat het algemeen belang van de be- j bouwde kom natuurlijk boven het Eersoonlijk belang van den boer. Uit et feit, dat iemand jaren lang of h misschien tientallen van jaren varkens heeft gehouden, kaïn hij volstrekt niet putten het recht, dat hij ten eeuwigen dage varkens mag hpuden. Dat spreekt natuurlijk van Zelf. Ik kan niet anders doen dan de I verzekering geven, dat deze zaak door I B. en W. zal worden behandeld met I de noodigo welwillendheid. I De heer Jongenburger: Dank U, M. de V. De Voorzitter: Kan de Raad zich er mede vereenigen, dat dit adres I in handen van B. en W. gesteld wordt ter afdoening? Aldus besloten. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge- meente-bogrootiog voor 1913. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van drie leden der Provinciale Staten. De Voorzitter: Mag ik den heeren Vergeer, Knuttel en van Eijk verzoeken het stembureau te willen uitmaken Ik geef den heeren in overweging om telkens wanneer het geldt de be noeming van 2 leden gebruik te maken van de vrijheid, welke het reglement van orde verleont, en beide namen op 1 briefje te plaatsen. a. Benoeming van 2 leden van het stembureau in het 1ste kiesdistrict. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 17 op den heer van 4® Velde, 15 op den heer van der Ree, en 1 op ieder van de heeren van Eijk en Ne- derhorst, zoodat benoemd zijn de hee ren VAN DE VELDE en VAN DER REE. b. Benoeming van een buitenge woon lid van hetzelfde stembureau. Wordt benoemd met algemeene (18L stemmen de heer VAN ITERSON. c. Benoeming van een voorzitter van het stembureau in het 2de kies district. Worden uitgebracht 18 stommen, waarvan 14 op den heer Knuttel, en 1 op ieder van de heeren Prince en van Galen, terwijl 1 briefje van on waarde en 1 in blanco is, zoodat be noemd is de heer KNUTTEL. d. Benoeming van 2 leden van het zelfde stembureau. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 17 op ieder van do heeren IJsselstijn en Broekhuizon en 1 op den heer Jongenburger, zoodat be noemd zijn de heeren IJSSELSTIJN en BROEKHUIZEN. e. Benoeming van oen buitenge woon lid van hetzelfde stembureau. Wordt benoemd met algemeene (17) stemmen de heer DESSING 1 briefje is in blanco. Benoeming van een voorzitter van het stembureau in het 3de kies district. Worden uitgebracht 18 stommen, waarvan 16 op den heer v. d. Torren, en 1 op ieder van de heeren Neder- horst en van Eijk, zoodat benoemd is de heer VAN DER TORREN. g. Benoeming van 2 leden van het zelfde stembureau. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 16 op ieder van de heeren de Jong en Kolijn, en 1 op ieder van de heeren Broekhuizon en van Eijk, zoodat benoemd zijn de hoeren DE JONG en KOLIJN. h. Benoeming van een buitenge woon lid van hetzelfde stembureau. Wordt benoemd mot algemeene (17) stemmen de hoer HERMAN1 briefje is in blanco. Aan de orde: De samenstelling der stembureaux voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal. a. Benoeming van 2 leden van het stembureau in het 1ste kiesdistrict. Worden uitgebracht 18 stommen, waarvan 17 op ieder van de heeren Dessing [en Prince en 1 op den heer van der Ree, zoodat benoemd zijn de heeren DESSING en PRINCE. b. Benoeming van een voorzitter van het stembureau in het 2de kies district, Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 13 op den heer van Galen en 2 den heer Knuttel, terwijl 3 brief jes in blanco zijn, zoodat benoemd is de heer VAN GALEN. c. Benoeming van 2 leden van het zelfde stembureau. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 17 op ieder van de heeren Jongenburger en Vergeer, en l op den heer Broekhuizen, zoodat benoemd zijn de heeren JONGENBURGER en VERGEER. d. Benoeming van eon voorzitter van het stembureau in het 3de kies district. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 15 op den heer Muijlwijk en 2 op den heer van Eijk, terwijl 1 briefje in blanco is, zoodat benoemd is de heer MUIJLWIJK. e. Benoeming van 2 leden in het zelfde stembureau. Worden uitgebracht 18 stemmen, waarvan 17 op den lieer Bokhoven, 16 op den heer van Eijk, en 1 op ieder van de heeren Muijlwijk en Knuttel, terwijl 1 briefje in blanco is, zoodat/benoemd zijn do heeren BOK HOVEN en VAN^EIJK. (Wordt vervolgd.) Men meldt uit Amsterdam Ter gelegenheid van het huwelijk van don heer en mevr. Ter Horst- Künsemiiller en den 50sten verjaardag van den heer J. ter Horst J.IIzn. te Rijssen, brachten Zaterdag de ruim 1300 arbeiders der beide fabrieken, welke te Rijssen zijn gevestigd, een bezoek aan de hoofdstad. Bezichtigd werd o. a. Artis, terwijl des middags een boottocht naar Zaandam werd ge maakt. Een koopman in haar. Men schrijft uit Zoeterwoude aan het Leidsche Dagbl., dat Donderdag middag tegen het aangaan der school een als heer gekleed persoon met boord ten gekleede jas een meisje der openbare school trachtte over te halen, om met hem mede te gaan naar haar ouders. Hij maakte haar wijs, dat hij aan den onderwijzer naar haar gevraagd had, en dat deze hem het meisje had aan geduid als een.moi8je met lange vlech ten. De onderwijzer zou te laat op school komen niet kwalijk nemen. De man loog dit övenwel van a tot z. Juist had de onderwijzer den leer lingen nog kort geleden gewaarschuwd nooit, onder .welk voorwendsel dan ook, met iemand mede te gaan als deze persoon hun onbekend was. Ge- lukkig dacht het meisje hieraan, en weigerde het hardnekkig mede te gaan, ondanks 'sman aandringen. Toen zijn toeleg met het meisje was mislukt, begaf hij zich naar den heer S. en vroeg naar het adres van een juffrouw, die zulk prachtig haar moest hebben. Vandaar ging hij weer naar een boerderij, waar hij de juffrouw te spreken vroeg. Toen deze echter niet te spreken was, beweerde hij terug te zullen ko men. Hierna was hij op een boerderij, waar de ouders uit waren en hij een dertienjarig meisje alleen aantrof, dat hij meteen naar de schuur nam, zeg gende»: „Loop eens even mee, ik moet je even wat zeggen". Dadelijk trok hij do deur achter zich toe, greep het meisje bij het haar, maakte het los en begon er in te woelen met de eene hand, terwijl hij met de andere in de zakken zocht. Het meisje begon van angst om haar oudere zuster en de dienstbode te roepèn, die gelukkig dadelijk toesnelden en de deur open den. Zij tradeü flink tegen den man op en vroegen wat dat beteekende. Hij was echter zoo brutaal te eischen dat de meisjes een kam voor hem zou den halen, en beweerde, dat het kind een eersten prijs met haar haar zou kunnen behalen bij een wedstrijd. Om dat echter alle drie hem zeer beslist verboden het haar af te knippen droop hij af, bewerende terug te zul len komen. De burgemeester zond op waarschu wing van het hoofd openbare school, een veldwachter den man na, die ech ter, nadat hij eenige papieren had laten zien, die o.a. zijn adres en dat van een R.-K. geestelijke vermeldden, geen termen tot aanhouding vond. morge^gëteêkend™wor^^aTbïndend zijn tot 1 Mei 1915. Door de politie te Breda wordt de aanhouding verzocht van zekeren v. d. W., verdacht van verduistering van een belangrijken som gelds te nadeele van de firma Lomans, in h kens en manufacturen aan do Vee markt, aldaar. Daar het vermoeden bestond dat hij per Rijndam naar Amerika zou vluch ten, werden nauwkeurige nasporin gen gedaan, aoch hij bevond zich niet onder de passagiers. Een vriend van den handel Onder dit opschrift lezen wij in dei Middenstandsbond Wat is eerlijkheid toch een schoone zaak? Welk een geluk als men een rustig geweten heeft, zeide op een avond Pieterse, de kruidenier, tot zijn vrouw, nadat hij de luiken van den winkel gesloten had. Ja, ik kan wel zeggen dat wij nooit iets hebben uitgesteldwij hebben dan ook het grootst mogelijken crediet en den besten naam. A propos, Marie, hernam hij, zich tot zijn dienstbode wendend, heeft gij water bij de tabak gedaan Ja mijnheer! En gips bij het zout? Ja mijnheer En Spaanscho pepèr in don brande wijn Ja mijnheer En suikerstroop in den honing? Ja mijnheer En stof in de peper? Ja mijnheer En anjelierenolie in de olijfolio? Ja mijnheer En windkruit in de thee Ja mijnheer! Zoo nu geloof ik, dat dat alles was Kom nu mag ons het avondgebed doen en laten wij alle drie ter ruste gaan, als menschen die zeer zorgvuldig hun dagelijksche plichten hebben ver vuld. Men is te Abbenes (Haarlemmer meer) tot de ontdekking gekbmon, dat de bodem bij boring veel en uitste kend hrongas levert. Reeds heeft de landbouwer Biemond installatie doen maken voor verlichting door middel van brongas, terwijl men bij een twoe- den landbouwer zijn voordeel volgt. (Haarl. Gt) De juiste weg ten opzichte der vivisectie. De Verband der Deutschen Tier- schützvereine heeft een prijsvraag uit geschreven ton einde te vernemen, finnen welke grenzen wetenschappe lijke proefneming op levende dieren onontbeerlijk moet worden geacht. Aan R. Lehmann te Freiburg i. B. en W. Fischer-Defoy te Quetlinburg is de prijs toegekend, en de beide ant woorden zijn in een vlugschrift (Kom- missionverslag von Franz Wagnor te Leipzig) in hot licht gegeven. Zoowel de proefnemers als de bestrijders der vivisectie kunnen daarmode hun voor deel doen. (T. v. G.) Te Kruisland (N.-Brab.) heeft bij het graven voor een huis in aanbouw een metselaar een aarden pot met eenige oude zilveren muntstukken ge vonden, waaronder eonige zoo groot als een rijksdaalder met het opschrift Philippus D. G. Hisp. Rex. Rex. Dux. Brab. 1541 en aan de keerzijde: Do- minus Michi Adiutor. Andere dragen het opschrift: Phil. D. G. Hips. Rex. Comes Flan, en aan de keerzijdo Pace et Iustitia. 1577. Ook zijn erbij met het opschrift Ka- rolus Ro. Im Rex. 1636. De jaartallen zijn niet heel duidelijk. Daar (je pot bij het verwerken van den grond was stuk gegaan en de deelen hier en daar verspreid worden, zullen wellicht nog meer stukken voor den dag komen. Tot heden heeft men 7 stukken gevonden. (Dbld. v. N.-B.) Uit het door de justitie te Heeren vopn ingestelde onderzoek blijkt, dat bij het vinden van het lijk van den arbeider K. te Jubbega, in het Ka naal aldaar, aan een ongeluk en niet aan een misdaad wordt gedacht. De justitie heeft verlof' gegeven het lijk te begraven. N.R.Ct. Sloopersstaking opgeheven. Men meldt uit Amsterdaan Na een conferentie, die gisteren tusschen de besturen der patroonsr en arbeidsorganisaties heeft plaatsgehad, hebben de sloopers met algemeen stemmen besloten de staking op heffen. Het minimum uurloon voor slooper is nu vastgesteld -op 31 cent, voor ruimers op 27 cent, terwijl de werk tijd gedurende 8 maanden op 10 uur en Zaterdags tot 12uur en gedurende de vier wintermaanden op 9 uur en Zater dags tot 4 uur werd bepaald. Het nieuwe collectieve contract, dat Vrijdagavond is op de Prinsegracht te Amsterdam een politie-agent, die een werkwilligen cement-arbeider naar huis begeleidde, door eenige stakers overvallen. Hij trok zijn sabel, doch deze werd hem ontrukt en in de gracht geworpen. Hij zelf kwam te vallen, doch word door andere agen ten ontzet. Op het politiebureau ge komen, was hij zoo zeer onder den indruk van het voorgevallene, dat hij in onmacht viel. Het bleek, dat hij een snede in den rug van zijn jas had. Twee mannen zijn gearresteerd terdam een rede hield ter propagan da voor de Zionisten-beweging. Spr. wees erop, dat 15 jaar gele den de beweging door Herzei in het leven werd geroefen en dat in dien tijd belangrijke zaken zijn tot stand gekomen. De beweging neemt steeds toe en zal naar spr.'s meening blij ven toenemen in kracht, daar de te genstand die ze ondervindt en die gebaseerd is op de bezwaren, die ten meent dat onoverkomelijk zijn, overwonnen moeten worden door steeds grooter ontwikkeling van energie en van samenwerking der joden van alle nationaliteiten. Dank zij de Zionistenbeweging, wordt de belangstelling grooter naar Joodsch leven, naar Joodsche cultuur en kunst. De beweging beoogt de Joden terug brengen naar het oude land der vaderen, vanwaar zij zijn verdreven, opdat zij daar in vrede kunnen loven en bebouwen den grond, die hun lief is. Zij wil een eind maken aan de zwerftochten der Joden, die in vele landen aan vervolging blootstaan, in andere landen op andere wijze wor den geminacht. Palestina kan thans reeds wijzen op een gedeeltelijke Joodsche bevol king, die tot een staat van geestelijke verheffing komt, dank zij het onder wijs, dat daar wordt gegeven. Spr. ging na van welke zijde beweging werd tegengewerkt en sprak d(tn achtereenvolgens deze vei schillende groepen en de bezaan (lie door dezen worden geopperd. Van de gelegenheid tot de bat werd gebruik gemaakt door de heeren Cats uit Groningen en L. Rood uit Utrecht. Na dit debat werden door den heer Dr. I. H. J. Vos uit' Amsterdam een aantal lichtbeelden vertoond uit Pa lestina, welke door den spreker wer den toegelicht. Postd ui ven-wed vl ucht. Zondag jl. hield de Postduivenver- eeniging „de Zwaluw" een wedvlucht van uit Enschedé afstand 157 K.M. De duiven werden om 8 uur in vrijheid gelaten en bereikten hunne hokk» als volgt: le prijs D. Holthuijsen 11.16.45 2e C. M. Holthuijsen 11.17.61 3e W. Jansen 11.17.51 4e A. v/d Pool 11.24.18 5e D. Holthuijson 11.24.29 6e W. Jansen 11.28.42 7e C. M. Holthuijsen 11.28.46 8e J. F. Signer 11.34.01 9e Joh. Ravestijn 11.48.38 10e P. v. Leeuwen 12.05.56 Handel in vet vee, vette Kalveren, ihapen en Lammeren prijshouden vette Varkens traag, iets'lagor in prijs. 0 KI. Trekking van Maandag 9 Juni. No. 2089, 9151 en 16619 ieder f 1000| 940, 5504, 6633, 6838,13064 on 14658 ieder f 400. 708 en 12448 ieder f 200. 331, 2623, 4513, 5764, 7796, 8194, 8583,12447,12964,15067, 16444, 18159, 18443, 19513 en 19713 ieder f 100. Prijzen van f 70. 95 145 834 50 457 596 710 56 824 83 44 97 916 87 1000 16 1114 40 1202 40 1891 1601 1752 58 1805 11 40 1901 2118 2247 71 2472 2011 74 78 85 2802 28 66 79 8018 8819 44 8449 8520 34 8012 54 8745 55 8946 99 4ÜB1 4144 54 70 4283 4808 02 4400 85 4580 87 4027 S 4720 4987 5081 5158 6498 5697 5712 5885 6040 50 0289 6827 01 6054 0855 6087 7007 98 7225 7337 43 49 7536 7609 28 7750 58 80 7801 7928 08 8059 8217 79 83MB54 87 8499 8575 8002 19 72 9J51 0141 43 iiiSbm 72 81 9481 94 9615 71 78 9741 96 9946 74 87 10048 10155 10266 10351 10410 24 40 10573 10748 59 10901 11022 68 11354 58 11422 11621 80 11745 58 11887 12189 12507 80 12659 12714 67 78 12905 54 18087 77 18167 81 18800 8 18541 46 58 13600 86 13950 14102 14225 14829 36 85 14446 77 14594 14628 14807 15182 61 65 16262 63 15453 96 15662 15733 16005 94 10225 16300 27 56 16448 49 16650 26610 69 90 GOUDA, 9 Juni 1913. Op den Reeuwijkschen plas hadden gisteren de roei- en zeilwedstrijden plaats uitgeschreven door de Roei- en Zoilvereeniging „Gouda" De uitslag was Afdeeling Cano roeien 200 meter baan- lengte 1° prijs J. F. M. G. d'Aumerie. den Haag, 1 min 362/6 sec.. 2° prijs II. J. Eijssen, Delft 1 min. 41 sec, Afdeeling 4 riems Wherry-roeien baanlengte 1000 meter. 1° prijs N. L A. Schilt, J. F. M. G. d\ Aumerio gestuurd door Moj. M. Zuijdam 6 min 273/5 sec., 2° prijs W. van Rijn van Alkemade, H. J. Eijssen gestuurd door Mej. 0. Eijssen 6 min. 283/ö sec. Afdeeling Zeilen Handicap, baan lengte 5 K.M. Eerste Ronde. 1° prijs boeier „Undina", J. Schilt 48 min. 49 sec., 2® prijs kieljacht „Rio" S. Fontein 9 min. 7 sec., 3° prijs boeier „Albatros" Mr. F. H. Kranenburg 49 49 min.^0 sec., 4° kieljacht „Vos X" T. B. Gram pré Molière 51 min. 53 sec., 5° prijs boeier „Elisabeth" A. Goede- waagen 54 min. 53 sec., 6° kieljacht „Zwaluw" H. P. van Reedt Dortland, 55 min. 43 sec. Tweede Ronde. 1° prijs boeier „Wa terkip" J. M. Zuijdam 47 min. 43 sec., 2° prijs boeier „Albatros" J. Olman, 48 min. 4 sec., 3° prijs kieljacht „Rio" W. Zuijdam 49 min. 48 sec., 4° prijs kiel vaartuig „Vos X" P. de Boer, 51 min. 52 sec., 5° prijs boeier „Elisa beth" M. H. Bouters, 54 min. 18 sec. 6o prijs boeier „Undina" N. L. A. Schilt 57 min. Zondag jl. hield do Po^uivGuyar eeniging „de Zwaluw oen Stedelijk Concours van uit Enscholé afstand 157 K.M. De duiven bereikten hunne hokken als volgt le 2e prijs w D. Ilolthpipan T. do JorS 11.16.45 11.17.46 3e n C. M. Holthuijson 11.17.51 4e W. Jansen 11.17.57 5o Joh. Vis 11.22.15 6e n A. v/d Pool 11.24.18 7e n D. Holthuijsen U.24.18 8e D G. Schouten ft.24.59 9e W. Jansen n. 1.28.42 10e i) C. M. Holthuijson 11.28.46 11e n J. F. Signer 11.34.01 Zionisme. Gisterenavond hield de afd. Gouda van den Ned. Zionistenbond in de bovenzaal van het café „de Harmo nie" oen propaganda-vergadering, I waarin de heer Dr. Engere uit Rot- Boskoop. De afdeeling Boskoo van de vereeniging „Volksonderwijs zal op 11 Juni a.s. des avonds 8 uur in het hotel Klaassen eene openbare vergare vergadering houden waarin als spreker zal optreden de heor J* J, Hogendoorn, hoofd eoner openbare school te Gouda, over het onderworp „De oppnbare school bedreigd." De heer L. J. M. van der Loos. werkzaam ten kantore van do Bos- koopscho Handelsdrukkerij is geslaagd voor het examen Boekhouden voor de Vereeniging van Leeraren te Amster dam. Bij do door het Gemeentebestuur gehouden aanbesteding van hot op- hoogen van het terrein achter de alge meene begraafplaats is ingeschreven d. Wolf te Waddinxveen f 923. D. Peters te Boskoop», - 874. P. Britsemer te Waddinxveen - 1175. C. den Uijl te Reouwijk -1500. De gunning heeft üog niet plaats gehad. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien redelyke aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, fl?te kw. 32, 2e 27, 3e 24 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer 1ste kw. 27 Va» 2e 26, 3e 23 cent per half kilo. Schapen en lammeren redelijk aan gevoerd. 17076 16115 20 80 17810 16 67 17568 17688 17742 17864 79 17977 1055 18181 72 18369 95 18481 84 18684 18714 84 18867 5 70 91 18975 19006 50 19185 19255 19304 19440 19581 19087 94 19800 7 19952 80 20610 18 21 26 20100 25 92 20580 67 20788 20822 20912 Men meldt uit Panama De president Paras hoeft een dooreet geteekend dat aan, de Chineezcn ter- biedt zich te laten naturaliseereji in de republiek Panama. t j De haven van Bourgas. PARIJS, 8 Juni. Men meldt uit Londen aan de New-York Herald dat fle gezant van Engeland te Sofia deelt dat do haven van Bourgaë voor de scheepvaart geopend ia. De mijnen zijn weggenomen. De suffragettes. LONDEN, 7 Juni. De civiele recht bank heeft mrs. Pankhurst en de an dere suffragottes veroordeeld tot het betalen van een bedrag van 9200 shil ling, geëischt door handeldreven den wegens het breken van ruiten en ge maakte onkosten. De veroordeeling troft alle leden van de Vereeniging van suffragettes op den Yen Maart van dit jaar. Suffragette gedood. LONDEN, 9 Juni. De suffragette Davieson, die op de Derbg-rennon 't paard van den koning aanviel, aan de gevolgen van haar val over leden. LONDEN, 9 Juni. De bijeenkomst der vredesgodolegéerden werd heden morgen in net St.-James-paleis gehou den. De Grieksehe en Turksche afge vaardigden waren allen aanwoaig van de Bulgaren en Sorven was slechts één opgekomen. KATWIJK. Gisteren heeft een leer ling van hot R.-K. Seminarium der Jezuiten met e6n revolver een vriend je doodgeschoten. Danrop richtte hij het wapen op zichzelf en verwondde zich levensgevaarlijk. Kort daarna is hij overleden. De oorzaak is niet bekend. Uit Sofiia wordt aan. Hpt avondblad van do Köln. Ztg. geseind Do ont slagname van Gesjoff is aangenomen Daneff is met de vonming van een nieuw kabinet belast, waarschijnlijk met modewerking van. de democraten Het antwoord op de Sorvische nota is gereed. Dit antwoord zal aan den Servischen gezant eerst .na de ver schijning van het Kon. besluit noptfns het "nieuwe Kabinot worden over handigd. Het antwoord verwerpt de door Servië verlangde herziening van het Bulgaarsch-Servische verdrag «n eischt de ontruiming der door Servi bezette doch aan Bulgarije toekom» snde go- *deelten van Macedonië. "WADDINXVEEN'. GEHÜWD28 Mei. Kvan. der Starre en S. Walinga. 4 M'oi. H. van der Laan te Zwammerd.ira en M. Sekeris. OVERLEDEN: 25 Mei. (Thenesia Klever, ond 51 j. eehtgen. van A. de Vos. het Koninklijk Metefriologisch Instituut te DE BILDT. barometerstand 771.9 te Horta, laagste stand 744.0 te Bodo. Verwachting tot don volgenden dag: Matige tijdelijke wellicht krachtige meest zuidwestelijke wind, zwaarbe wolkt, waarschijnlijk enkele regen buien, iets koeler. VAN DEN Jf 9 JUNI 1913. Stuutsloeiiiiiccii, Ned. Cert. Workelijke Schuld 3 pet. Oosterir. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicoltti Spoor- weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis-, sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5„pct. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuola Dipl. Schuld 1005 3 pet. Bank- en Credlct-Instel- llnyen. Nod. Bankaandeolen Indnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. „Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Ccrt. v. Gow. Aand. Kal. Credie: lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Araster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw M(jen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar^Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned,-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Z'ee- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. .Spoorwegen. IIoll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staat s spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- W eenen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. AtchisonAlg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie. Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad üy. Cert. v. gow. A Wabash Gow. Aand Premieleeningeu. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Ro- gnlirungs-Qes. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2l/%2l/a pCt. Amerikanen tlauyr, Mijnon prijs houdend, Rubbers zwak, Petroleums luier, Tabakken lager, Culturen stil cn prijshoudend, Nat. Staatsfondsen \rast, Buitenlandsche weinig varioe- r end. Vorige Koers. [oers vnn heden- 77% 70% 82% 82% 02 r 99% 8G 88'/, 84"/,» 81'/, 40 40 Ol Q o o5 102% 583/8 58% 100 43 '/a 42'^ 02% 62'/, 23% 23% 56i/„ 55'/. 223'/, 200 189 200 15 15 180'/ 42 180 1 42'/, 190 I 18»1/, 034'/ J 638% 625 183'/ 183'/. 1063/J 107

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2