I 4.^ I8HT «•-dk vege tegemoet, irk In de helft n voor de helft biedingen O. Alter j Gracht 269* DE VIOOLSPELER. Dinsdag 10 Juni 1913. 52e Jaargang. 3Srï®"CL“ws- exx -^cLTrertexxtïe'blsbcL rroox Gr? enle nhuis Courant tucce*. Xo. 13193. behalve Zon en Kamer- en Statenverkiezing. Buitenlandsch Nieuws. *»-> i Sixxxxexxland.. EvLitenlazid.. FEUILLETON. >1 .cLgu en Dat men zich niet in slaap late wiegen. J ■ntifio kosten slechts itbeialing IAAG, ®TE WAAR- •agen ameskleeding. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. - Zed.E. ALTER Iracht 269‘ IAAG. Feestdagen. Telefoon Interc. 82, Jhr, Mr. W. Th. C. van Doorn, aftredend lid, voor de stemming voor drie leden C. van der Giessen Jr. H. 3. Nederhorst Sr. K. Schouten Hoogendijk. id aan het Bureau. f 1.25 lïgXsèÈftuKoiSJRA si '41 edel- wat zou het au- j Wordt vervolgd. kman Zn.. Gouda I GOinsniE (OlltAXT. '.en, kortom alles de stemming van een lid de TWEEDE KAMER, op de Kehoonmaalt- ;t bij het opruimen het ver- t s VAN DANTZIG, in de 35, voor elke regol H tt v. DIKST. /e aflevering. Ie of gedeelt en Vrij bewerkt door AMO. toren in zako het een of andere artikel tot tegenstemmen te bewegen. We zijn benieuwd wat dit onderzoek zal uit brengen. De verkiezing in het district Borgen-op-Zoom. Do heer W. J. F. Juten te Bergen- op-Zoom, die een candidatuur voor de Tweede Kamer in dat district tegen over het aftredend lid, De Ram, heeft aanvaard, is, zooals reeds gemeld, ge royeerd als lid der Katholieke kios- vereeniging, omdat hij een candida tuur aanvaardt tegenover den door de Katholieke kiesvereoning gestelden candidaat. De heer Juten heeft geantwoord dat hij zich blijft bescttouwen, als lid en secretaris der Katholieke kies vereen i- PRIJS VAN HET ABoITnIÏMEÏÏ"f7 Per kwartaal Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1.50 Idem franco per post ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BufeauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Amerika. De republiek der Vereenigde Staten van Noord-Amerika doorleven een merkwaardigen tijd. Na de jarenlange V. D. HOOGEN. Gez. v. ABS- >orz. 5IG, vice-Voorz. Penningm. Secr. overheersching van republikeinsche partij is met het wederom aan het bewind komen van de democraten, een ommekeer in het staatsbestuur op te merken, die allerbelangrijkst mag ge noemd worden. In de eerste plaats het totaal breken met het jarenlang ge handhaafde standpunt van bescher ming. Ook al wordt niet geheel ge broken met het systeem, met andere woorden, al wordt niet in eens den vrijen handel in zijn grootsten omvang ingevoerd, ’t is toch een belangrijk feit, dat de president het aandnrft het land een stap achterwaarts te laten doen op den weg dien het eenmaal had ingeslagen en te leiden op nieuwe banen, op de banen van den vrijhandel. Deze tariefherziening, een herziening in omgekeerde richting als bij ons, heeft als bij ons de pogingen om het wetsontwerp te verhinderen, ook daar een soortgelijke actie in het leven ge roepen. Do actie aldaar echter, ging van een heel wat lager standpunt uit dan hier. Waar men hier den burger aantoont, dat bij - aanneming van het wetsontwerp bijna alle verbruiksarti- kelen, gereedschappen enz. in prijs zullen stijgen door het verhoogde in voerrecht, daar is ginds in de Ver eenigde Staten de actie opgezet door die enkele beschermden, die door het tegenwoordige tarief zich reusachtige schatten zagen toevloeten.Deae groot kapitalisten en milliardairs durven natuurlijk er niet rechtstreeks voor uitkomen, dat enkel het motief dat zij winst zullen derven, hun aanleiding tot verzet is. Hun actie gaat dan ook langs meer geniepigen weg. Toch bemerkte pre sident Wilson natuurlijk al heel spoe dig welke, zij het dan ook bedekte, tegenwerking, zijn tarief-ontwerp had te verduren. Toen heeft hij zich in het openbaar beklaagd dat er van ver schillende zijden getracht is, do volks vertegenwoordiging tot oppositie aan te zetten. De groot-fabrikanten n.l. zouden een aantal rijkbetaalde agen ten in dienst hebben genomen, om door hen de congresleden tot oppositie aan te zetten. De republikeinen, de heftige tegenstanders van dit wetsont werp hebben toen oogenblikkelijk ge- ëischt, dat president Wilson namen zou noemen, opdat een parlementair onderzoek zou kunnen worden inge steld. Dit laatste is dan ook reeds ge beurd. Een commissie is begonnen te onder zoeken of werkelijk op de Senaatsleden Bouw- en Woninf* Vergadering Onder- ie „Armenzorg/ nwij geregeld tijdig •gen ontvangen van certen, vermakelgk- deze dan in onae en. au de stad aan huis f.'iSSS vergoed. AJf on A DUES. U aan groene ren* lakt, dat Uw Uw handen n en Uw leven a. zuiverheid van ;t haar alleen voor het k van kostbaar A fijne kant. Ql/J 008 11MUU1MU PI! LIS III. H A II EH T K X I I I) X Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Wij bevelen ten zeerste aan voor C w van DINSDAG f? JUNI a.s. van de PROVINCIALE STATEN VANZUID- HOLLA ND, op VRIJDAG 13 JUNI a.s. De stembus is geopend van 85 uur. invloed is uitgeoefend. Deze commis sie heeft daartoe elf vragen opgesteld die ieder lid van den Senaat onder eede zal moeten beantwoorden. Van deze vragen noemen we o.a.Of en zoo ja, door wien sedert het ontwerp is ingediend, invloed op hem is uitge- geoefend. VerderOf hij financieel of anders zins bij een onderdeel van het ont werp is geïnteresseerd. En ten derdo noemen weOf hij pogingen in het naar de zoldering, wel zoo hoog als van een kerk; naar den geharnaaten ridder te paard, geflankeerd door 2 soldaten in antieke wapenrusting en naar de breede trap, waarop men met paard en rijtuig kon omkeeren. Het was waarlijk geen wonder, dat de nieuwe lord huiverde. Alles leek hem zoo duister, zoo vreemd, het ver schilde zoo aanmerkelijk van zijn vroegere omgeving. Hij sloeg geen acht op de huishoudster, den hofmees ter en den keldermeester, die vooruit getreden waren om hem te begroeten. Na alles overzien te hebben, gelastte hij Achille in het Fransch hem naar zijn kamer te brengen. Achille bracht dit bevel over aan juffrouw Jenner, die nu een diepe buiging maakte voor haar nieuwen heer en hem voorging naar de staat- sie-slaapkamer, dezelfde waar lord Richard was gestorven. Was de nieuwe lord ontsteld bij het zien van de voorhal, hoeveel te meer ontstelde hij bij het binnentre den van deze slaapkamer! Het ledi kant was eigenlijk een kleine kamer op zich zelf, het had vier rechtop staande hooge stijlen, bekroond met een vierkanten hemel, waarvan aan alle zijden het donkere, karmozijn- roode behangsel neerhing. Donkere schilderijen tooiden de muren; een venster gaf uitzicht op het park, een ander op de binnenplaats. Een aantal voorvaderen keken uit hun vergulde doode”, zijn het bed”. ons andere kamers moet laten zien,” be val de lord weder in het Fransch. „Deze kamer is mijlord niet naar den zin, juffrouw! Wilt u ons ook eens andere kamers laten zien „Wat Is de statiekamer niet naar zijn zin vroeg juffrouw Jenner verontwaardigd. Inwendig kookte zij reeds lang, omdat zij niet, zooals zij verwacht had, de hoofdrol speelde. „Het is toch de kamer waarin alle graven van Asherton geslapen heb ben en gestorven zijn Wel,, wel, niet naar zijn zin „Zoo moet ge niet spreken, dat past volstrekt niet,” zeide Achille te rechtwijzend, „bij ons spreekt men lijsten op hem neder, terwijl de nieu we lord stond te huiveren van de kou, want de deur was achter hem opengebleven en het tochtte vreese lijk. „Denken zij dat ik in zoo’n ding wil slapen, Achille? Het lijkt wel ’n graftombe! En de tocht zou mij hier in één uur dooden.” Hij zette den bonten kraag op. „Juffrouw,” begon Achillo op be leefden toon, „is die katafalk mis schien eeu bed „Zeker, mijnheer, ders wezen „Een staatsiebed voor een c antwoordde Achille en zich tot meester wendende, zeide hij in Fransch „Mijlord, het is een „Zeg aan die vrouw dat zij indere kamers moet laten zien,” gebeurd was liet hij mr. Jacques ach ter om den lord te bedienen en ging zelf naar de keuken om den Fran- schen kok van wijlen lord Richard te spreken. Zij werden het eens over een smakelijk avondmaal, dat den lord wat beter in zijn humeur bracht. Weinige dagen later kreeg de zaak al reeds een heel wat vroolijker aan zien dan voorheen. Signor Giotte, de vioolspeler van mijlord, tevens een bekwaam musi cus, kwam op het kasteel aan. Daar op volgde de kunstenaar, die het op zicht had over <ie schikking en het onderhoud der kunstschatten en der signor Baripe, de geneesheer, die een Ltaliaanschen windhond mede bracht. De secretaris van den nieu wen lord kwam ook, dan den suiker bakker, want mijlord was een groot liefhebber van suikertjes. Ze brach ten een troep kleine honden mede deze dieren werden alle verzorgd door een Italiaan, die voor zijn genoegen acht witte muizen hield; die diertjes had hij gedresseerd, ze konden zelfs oen quadrille dansen. Ook zorgde hij voor Bo'cco, den aap, en leerde hij dit beest allerlei kunstjes en dienstbe- tooniugen. 24) Na het uitspreken van de gewich tige woorden, legde hij weder de hand op het hart, boog driemaal, maakte ook weder een deftigen zwaai met zijn hoed en trippelde met vluggen tred naar het rijtuig terug. „Heengaan mopperden de man nelijke bedienden. „Dat is waarach tig wat moois En in eenige lang niet malsche woorden gaven zij aan hun verontwaardiging lucht. „Goeie hemel! Wel nu nog mooier”, klonk bij de vrouwelijke dienstboden. Doch geen van allen voldeed aan het verzoek allen bleven op hun plaats staan. Geheel weggedoken in bontjas en bonten halskraag, leunende op den arm van Achille, kwam een lange ge stalte de voorhal binnen. Alleen de oogeu waren zichtbaar de zieke lord bedekte neus en mond met een zakdoek, doch met een enke len oogopslag zijner doordringende oogen overzag hij alle personen van het gezelschap. En vervolgens wendde hij den blik Italië. Een nieuwe Encycliek. Uit Rome wordt geseind, dat de Paus een Encycliek gereed maakt, die ^ken winkelruiten, uitsluitend over de arbeidersquaesties^ zal handelen. Dezelfde theses die Leo XIII vooropzette in zijne Encycliek Rerum Novarum zullen er in gehand haafd worden. Het eenige doel der nieuwe Encycliek is deze voorschriften toe te lichten. Emqleanu. Een belangrijk vonnis. Door rechter Darling en een speciale jury in de „King’s Bench Division” te Londen, is een vonnis geveld, dat van grooter irtvloed kan zijn op de verdere actie der strijdbare kiesrecht- vrouwen. Men herinnert zich, dat den In Mei van het vorig jaar een aantal suffra gettes een waren „propaganda-raidu uitvoerden in West-End, waar zij een menigte ruiten, waaronder zeer groote en kostbare, in verschillende groote winkels ingooiden of met een hamer stuksloegen. De getroffen winkeliers stelden de organisatie der strijdbare kiesrechtvrouwen de W.S.P.U., voor de geleden schade, 4416 gulden, aan sprakelijk, en dienden een eisch tot vergoeding tegen deze organisatie in. De advocaat der W.S.P.U. stelde zich op het standpunt, dat men de vereeni- ging als geheel, (lie 20.000 leden telde, niet verantwoordelijk kan stellen, voor wat enkele fanatieke uiterste elemen ten van de organisatie deden. Die van de eischende partij stelde daartegen vast, dat men hier niet te doen had nooit in tegenwoordigheid van lieden. Dat is niet beleefd!” Meer dan de helft van alle vertrek ken in het kasteel werden door den lord bezichtigd, voordat hij tot de keuze van een slaapkamer overging. Allen hadden een hemel, waaraan gordijnen hingen; wanhopig koos hij eindelijk de laatste kamer, die hij zag en boog daarop even voor juffrouw Jenner zonder haar aan te kijken, Achille verzoekende haar weg te stu ren, wat deze met eenige moeite ge lukte. Zoodra deze weg was, liet mij lord de deur op slot doen en vroeg toen: Achille, wenscht gij bij mij in dienst te blijven „Ja zeker wel, mijlord”, haastte Achille zich te antwoorden. „Ik zal u nooit verlaten, nooit „Dan stel ik een voorwaarde. Gij moet dan de tusschenpersoon zijn in mijn verkeer met deze barbaren. Ik geef je volmacht om in alles te han delen. Gij kent mijn doen en laten, mijn -gewoonten en mije behoeften. Bespaar mij alle moeiten en laat zoo veel mogelijk voor mij het leven op het kasteel voor mij hetzelfde zijn als in villa „Collina” te Florence.” Achille beloofde, dat hij daarvoor zijn uiterste best zou doen. Hij was zeer handig en met de hulp van mr. Jacques, een anderen bediende, die onder zijne bevelen stond, wist hij de akelige kamer spoedig wat prettiger en huiselijker te maken. Zoodra dit Gevaarlijk, omdat zoo licht de een of ander hieruit zou opmaken, dat de coalitie alleen zou doen, waarop ze recht heeft, net alsof ze niet her haaldelijk heeft getoond, dat bij haar macht boven alle recht gaat; gevaar lijk, omdat, wie deze woorden leest, in het denkbeeld zou kunnen gera ken, dat het zelfs bij overwinning der coalitie mogelijk zou zijn vrij te komen van die groote ramp, die ’s lands welvaart bedreigt. Laat ieder het zich toch voor ge zegd houden, dat als Rechts wint, de Tariefsverhooging zeer kort daarop in het Staatsblad zal staan. Laat hij niet vergeten, dat Minister Kolkman op 4 Maart j.l. in de Tweede Kamer heeft gezegd: „Maar in den loop van het jaar 1914 zal de Tarief wet er zijn of .wij zullen er niet meer zijn, wanneer in 1914 de Tariefwet niet is ingevoerd.” En in de Memorie van Antwoord van minister Talma, op het Verslag van de Eerste Kamer der Ziektewet het stuk is van 22 Mei 1.1. zal men deze woorden vinden: „Mocht geschieden wat de Regee- ring wenscht en de loop der poli tieke gebeurtenissen de uitvoering van haar program mogelijk maken, dan zal ongetwijfeld spoedig na het zo- merrecès de wijziging van het Tarief aan de orde komen.” En „De Tijd” schreef in haar num mer van 24 Mei 1.1.: „En al kan de Tariefwet, dank vooral aan de politieke tegenwerking der oppositie, nog niet behandeld wor den, het is echter zeker, dat deze wet er komen zal als Rechts aan het bewind blijft, al behouden de christe lijke partijen zich in deze een ruime mate van vrijheid voor.” Het wil ons voorkomen,, dat deze gezegden aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, en laat ieder on zer lezers deze toch in wijden kring bekend maken, opdat niemand wane, dat het met het Tarief zoo’n vaart niet zai Joopen. „Het coalitie-accoord is enkel aan gegaan op stuk van Grondwetsher ziening; onder die leuze wordt de stembusstrijd gestreden. Behaalt dus de Coalitie de zege, dan heeft men alle recht te beweren, dat het Coali- tie-ministerie na deze stembus geen tariefsherziening naar voren weet te schuiven. Dan immers had deze ta- riefwetsherziening mede hoofdpunt moeten zijn van het Coalitie-program voor deze stembus”. p. 'rt* <4,. j We noemen dit een gevaarlijke ui ting, al bedoelt „De Beukelaar” na tuurlijk niets anders dan te consta- tceren, dat het coalitie-program de coalitie geen recht geeft bij overwin ning met tariefsverhooging te komen. met het optreden van enkelen, maar met de na rijpelijk overleg uitgevoerde daad van een groep, die leiding gaf aan de geheele organisatie, en dat allen die na het bedrijven van bedoelde uitspattingen in de vereeniging waren gebleven, door dit feit daar hun goed keuring aan hadden gehecht, en dus even verantwoordelijk waren voor de gevolgen als zij, dio de daad uitvoerden. De jury vereenigde zich met het standpunt van den laatste. Zij stelde werk heeft gesteld om andere sena- eischers in ’t gelijk. Waarop rechter --Dariing de W.S.P.U. i. o. de vertegenwoordigers dezer vereeniging de heer en mevrouw Pethick Lawrence, mevrouw en mej. Christofel Pankhurst en mevr. Mabel Tuke veroordeelde tot betaling van genoemde schade vergoeding en do kosten van het ge ding. De betoekenis van dit vonnis zit natuurlijk hierin, dat er thans kans schijnt te bestaan, dat deze organisatie der strijdbaren niet alleen voor gebro- i.__ niaar ook voor de schade, die door dolzinnige fanatieke leden der vereeniging den laatsten tijd met brandstichting in particuliere eigendommen en kerken is aangericht, verantwoordelijk zal worden gesteld, en deze zal hebben te vergoeden. Wellicht brengt dit vooruitzicht een Reilzame verademing in de vrouwen- kieweoht-campagne. De Engelsche admiraliteit deelde gisteren mede, dat ten govolgo van een ontploffing in de machinekamer van de onderzeeër E 5, een matroos doodelijk gewond is, terwijl er vier ernstig gewond en zeven zwaar ver brand zijn. De onderzeeër is de haven van Pembroke ingesleept. Om begrijpelijke redenen nemen sommigd «prekers en organen van Rechts aan, alsof eene overwinning van de coalitie niet per se zou botee- kenen invoering van het verhoogde Tarief. Dit kan echter niet door den beugel, en daartegen dient met meer nadruk te worden gewaarschuwd, nu ook anti-Ooalitiemannen hebben ge ineend uit het feit, dat Tariefsverhoo ging op het coalitie-program ont/ breekt, te kunnen concludeeren, dat de coalitie, als ze het straks wint, niet daarmee zou komen of het recht heeft te komen. Zoo „De Beukelaar”, die schreef

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1