Kamerverkiezingen 1913. VËKG.\DEHl\ti VAN DES GEHISENTERAAD Stadsnieuws. Rede Mr. van Doorn. INGEZONDEN MARKTBERICHTEN. 402e Staats-loterij. demengde Berichten. Laatste Berichten BURGERLIJKE STAND Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Eft'cctenhan del le A mstnrdani - - - - - ging. In zijn desbetreffend schrijven merkt de heer Juten op, dat de Katho lieken kiosvereeniging geen candidaat heeft gesteld op do wijze gelijk bij do statuten is voorgeschreven. Het hoofd bestuur mist z. i. reeds daardoor het recht te verklaren, dat hij bet lid maatschap der kiesvereoniging zou hebben verloren. Diaconie en Bijzondere School. Vrijdag 11. was te Amersfoort een openbare verkiezingsmeeting van rechts zonder debat, waar het woord werd gevoerd door de Kamerleden jhr. mr. H. W. Van Asch van Wijck (a-r) zitting hebbende voor het district Amorsfoort, mr. baron Van Wijnber gen (r-k) en mr. J. Ankerman (chr.- hist.) afgovaardigde van Harlingen. Sprekende over het beweerde dri ven naar de bijzondere school door diaconie en vincentianen, debiteordo de laatstgenoemde spreker het volgen de „Wje niet wonschen te genieten van do geestelijke middelen, welk recht hebben ze dan van de kerk te eischen, dat deze in hun stoffelijk noodeij zal voorzien A Een nieuwe bijdrage, waapra de chr. school de „vrije" schooi wordt geheeten; in dit geval omdat de armen „vrij" zijn, honger te lijden, als zij hunne kinderen er niet heen zendon. Men deelt aan Het Volk mede, dat het honderdtal marinematrozen, dat outslagen is wegens weigering van den oxtra-oorlam op Juliana-dag, dadelijk bij aankomst in Nederland zal worden afgemonsterd. Gewoonlijk duurt hot een dag of vier na aankomst in het vaderland, vóór de papieren in orde zynthans echter is oen ambtenaar van het Departemon van Marine naar Genua gezonden om do zakboekjos der ontslagenon te halen, opdat zij onmid dellijk bij aankomst kunnen worden vorwydert uit den dienst. Openbare en bijzondero scholen. Uit Hengoio (Gelderl.), wordt aan de Zutph. Ct. gemeld Telken jaro ter gelegenheid vnn den verjaardag onzer Koningin, vierden de leerlingen der openbare en bijzon dere scholen gezamenlijk feest. Thans is bij het bestuur der Wilhelmina-vor- eeniging een schrijven ingekomon, dat do School met den Bijbel in 't vervolg niet moer wenscht feost te vieren met de kinderen der openbare Bchool. Het Utr. Dbl. doelt omtrent de voor genomen hulde aan de nagodachtonis van Franciscus Cornolis Dondors nog mede, dat hot monument niot zal ver rijzon op het Janskorkhof, omdat daar allerlei moeilijkheden mede gepaard zouden gaan die elders zich niet voor doen. Het monument zal vermoedelijk in 1917 onthuld worden. Mr. P. J. Troolstra. Mon meldt ons Mr. P. J. Troelstra, dio deze wook op vorschillondo plaatsen in Friesland als spreker zou optredon, moot door eon ernstige koolontsteking van al die spreekbeurten afzien. Koning Albert in de Nodorlandscho afdeeling te Gent. Over het bezoek van koning Albert aan do buitenlandscho afdeolingen, in 't bijzonder de Nederlandsche, ter üentsche tentoonstelling, schrijft do „Indóp. Beige" nog het volgende üo Noderlandscho inzending is prachtig. Daar had men allereerst de inzonding van de metaal-gloeilichfc- lampenfabriek van Philips te Eind- hovon. Do hoor Philips gaf aan den Koning alle inlichtingen over de ver schillende tentoongestelde soorten van lampen de Koning wenschto don heer Philips met warmte geluk. Vervolgens begaf koning Albert zich naar de in stallatie dor industrie J. Brüning en Zoon to Eindhoven, aan wëlk< r direc teur, den -heer Th. von der Nahmer, do* Koning oveneens zijn compliment maakte en vervolgons hield Z. M. zich langdurig op vóór het paviljoen van don heer E. J. de Schepper uit Help man bij Groningen, die de technisch meest volmaakte biljarten tentoonstelt. Pest op Java. Bjj hot Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nedorlandsch-Indië, dd. 7 dezer, be treffende pestgevallen op Java gedu rende hot veertiendaagsche tijdvak van 21 t/m 3 Juni j.l.: „Afdeeling Maleng 250 nieuwe pest gevallen, 245 dooden. „Poroe 14 nieuwe gevallen, 12 doo- den. r „Soerabaja 8 nieuwe gevallen, dooden in de vorige periode aldaar nog oen doodelijk geval. „Toeloengagoen 44 doodelijk geval len, Madioen 11 en Kediri 10 Anti-semitisme. Het antisemitisme wordt in de anti- rev. pers als wapen in den verkiezings strijd gehanteerd, en wel naar aanlei ding van den steun dien de Bond van Protestantsche kiezers in het district Middelburg heeft toegezegd aan de candidatuur-van Raalto. Zoo schrijft „De Standaard", dit feit vermeldende „"Wie lacht daar „Werd in 1853 ook niet de jood Godefroy tegenover den christen ge kozen En was 't niot in Amsterdam een jood, mr. Asschor, die het verbod van luidkeels venten op Zondag van dc baan hielp V Vreemde beschermers van de christelrjko grondslagen, waar aan ons volk nog gehecht is En „De Rotterdammer": De Bond van Protestantsche kiezers verwacht van hem (d.i. mr. van Raai te) geen gevaar voor de Hervormde kerk, waftt mr. Eduard Ellis van Kaalte is een onvervalscht Israëlliet. De belangen der Hervormde kerk in handen van oen vrijzinnig-demo craat, die Israëliet is 1 Do Hervormde kerk aan de joden overgeleverd Nu is ze veilig 1" VRIJDAG 6 JUNI 1913. (Vervolg.) Aan de orde: Do benoeming van een leoraar aan do Muziekschool. Wordt met algoraeene (18) stemmen benoemd de hoor J. M. SCHIJVENS. De Voorziter: Ik heb de eer namens B. en W. voor te stellen deze benoeming te doen ingaan met ingang van 1 Juni 1.1. Aldus besloten. Aan de orde Do benoeming van eono onderwij zeres aan de inrichting tot opleiding van bowaarschoolhouderossen. Wordt benoemd mot algeraoonc (18) stemmen Mej. G. E. VAN DE PÜTTE. Do Voorzitter: Ik stel na mens B. en W. voor deze benoeming te doen ingaan op een nader door hen te bepalen "datum. Aldus besloten. Aan de orde: Do benoeming van een sluisknecht. Worden uitgebracht (18) stommen, waarvan 14 op 0. J. A. Twigt en 4 op N. J. Ililgois, zoodat benoemd is O. J. A. TWIGT. Do Voorzitter: Mag ik de hoeren, die liet stembureau hebben uitgemaakt, ten zeerste bedanken voor de wijze, waarop zij hunne taak heb- volbracht Aan de orde: De rekeningen over 1912 van de gesubsidieerde instellingen van welda digheid. a. het Burgerlijk Armbostuur, in ontvangst on uitgaaf f 13216,093 b. hot van Iterson Ziekenhuis, in ontvangst en uitgaaf f 26222, c. hot Wees- en Aelomoosoniershuis, in ontvangst on uitgaaf f 16139,84 d. het St. Elisabeth Gast-, of Oude Vrouwenhuis, in ontvangst en uitgaaf f 6350,11; e. Het St. Catharina Gast- of Boste- delingenhuis, in ontvangst en uitgaaf f 9429,926 hot Israëlitisch Armbestuur, in ontvangst en uitgaaf f 4748,92\ Worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot het opnieuw vast stellen der Verordeningen op de hef fing en de invordering van bruggelden voor het gebruik van de Haastrecht- sche brug. Wordt zondor beraudslnging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1912. Wordt zondor boraadslagïng en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot oninbaarvorklaring van aanslagen in de plaatsolijko di recte belasting naar het inkomen,dienst 1912. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan do orde: Hot voorstel tot het verleenen van uitzicht op een zijl aan de Goudsche Coöperatieve Broodbakkerij en Ver bruikt vereeniging „Ons Voordeel Wordt zonder beraadslaging en zon dor hoofdelijke stemming aangenomen. Aan do orde: Het voorstel tot overdracht van de verplichtingen der aannemers Gebr. Binnendijk op deu heer C. M. Dessing. T)e beraadslaging wordt geopend. De heer v a n E ij k M. de V. Ik wensch naar aanleiding van dit voor stel enkele opmerkingon te maken en een enkele vraag te stellen. Toen in de vergadering van 12 Mei 1911 door den Raad besloten werd om de gemoonte-reiniging in het openbaar aan te bestoden, is dat natuurlijk in openbare vergadering geschied. Daar aan is echter voorafgegaan een ver gadering met gesloten deuren, waarin verschillende punten besproken zijn. Ik wil nu, alvorens mot mijne opmer kingon to beginnen, vragen of de Raad kan toestaan, dat het geheim worde opgeheven van hetgeen in die besloten vergadering is gesproken. Het is niet mijn plan om iets van het toen be handelde te zeggen wat persoonlijk zou kunnen zijn of wat de gemeente zou kunnen schaden, maar om te voor komen dat mij misschien het woord zou ontnomen worden, wanneer ik iets daarvan ter sprake bracht. De Voorzitter: Kan de Raad toestaan, dat de heer van Eijk en na hom natuurlijk ook andere sprekers, op zeer bescheiden wijze, gebruik maken van hetgeen in die vergadering met gesloten deuren is besproken De heer van Iterson: M. de V.Ik begrijp niet goed wat betee- kenen de woorden „op zeer bescheiden wijze". Ik geloof, dat do leden van den Raad gowoQn zijn de bescheidenheid in acht te nemen, en dat hetgeen in die bewuste vergadering verhandeld is niot oirbaar zou zijn, mag ik niet veronderstellen. Ik zou dus gaarne zien, dat de leden van den Raad in deze volle vrijheid van spreken hadden. Do Voorzitter: De heer van Iterson w^scht dus volledige opheffing van de geheimhouding van het toen gesprokene, ton aanzien van deze aan gelegenheid. Kan do Raad zich daar mede vereenigen Aldus besloten. Dan mag ik de leden van den Raad wel op het hart drukken om niets uit die vergadering mede te deelen, wat het belang der gemeente zou kunnen schaden. De heer van E ij k In de ver gadering van 12 Mei 1911 is er door enkele Raadsleden met nadruk op gewezen, dat voor de gemeente bij den reinigingsdienst gewichtige be langen betrokken zijn. Men zal zich herinneren, dat er toen heel wat over gediscussieerd is en nu krijgen wij een voorstel van B. en W. om de verplichtingen van de tegenwoordige aannemers eenvoudig over te dragen op hun gevolmachtigde, <)io nu de reinigingsdienst waarneemt. Ik meen, dat er eon te groot belang voor de gemeente bij betrokkon is, om zondor discassio en zonder nadere in lichtingen zoo maar hiertoe te be sluiten. Wanneer wij do geschiedenis van don reinigingsdienst hier ter stede eens nagaan, dan blijkt, dat hot vaak geweest is een lijdensgeschiedenis voor hen, die zich met dien dienst belast hebben in den loop der jaren. Gedurende 28 jaren is do reinigings dienst waargenomen door iemand, die werkelijk zeer arm gestorven is. Er zijn hier ter stede menschen, dio dit zouden kunnen getuigen. Toen hebben wij gekregen een aannemer, die de zaak in den steek heeft gelaton. Daarna is er gedurende een 15-tal jaren onge veer een aannemer geweest, over wión voor zoover mij bekend geen klachten zyn vernomen en die zijne verplichtingen zeer goed nakwam. Desondanks is de Raad, althans zijn meorderkeid, zoo onbillijk geweest om over het hoofd te zien do gogrondo klacht van den aannemer, dat hij er zooveel geld aan had verloren. Een deel van die moerderheid werd daarbij geleid door principieele, eg>n ander doel door fmancioelo overwegingen. De minderheid heeft toen zeer sterk de bezwaren voor de gemeente op den voorgrond gesteld en er op gewezen, dat, wanneer het werk niet goed zou worden uitgevoerd, daarvan in de toekomst zeer groote schade voor do gemoento zou voortvloeien. Daaraan hooft men echter geen gehoor gegeven en do zaak is aan den laagsten in schrijver gegund. Nu staan wij voor het feit, dat die inschrijver de zaak in den. steek laat; hij draagt haar althans aan oen ander over, wat trouwens zijn recht is. B. en W. stellen dan ook voor den dienst aan den heer C. M. Deesing over te dragen. Ik wil nu vragen gelijk ik 2 jaren geleden ook rreds heb godaan welke waarborgen wij hebben, dat het werk goed zal worden uitgevoerd en dat wij nog niet voor grootero rampen komen to staan dan wij op hot oogen- blik reeds hebben, Ben ik goed in gelicht en dat geloof ik wel - dan heeft de dienst gedurende het loopend contract zeer veel te wenschon over gelaten en als men de deskundigen gelooven mag, dan zullen wij in de toekomst nog veel meer moeilijkheden krijgen. Vandaar dat ik gaarne van B. en W. zou willen vernemen, welke waarbor gen er zijn, dat het voor de getiaeente in de toekomst niet te groote schade zal opleveren, want het zou kunnen blijken, dat do zuinigheid, welke men destijds ten onrechte heeft betracht, aan de gemeente zeer groote schade zou kunnen berokkenen. Wij herin neren ons nog, toen een 18-tal jaren geleden de toenmalige aannemer de zaak in den1* steek had gelaten, was de geheele reinigingsdienst zoo vervuild en verwaarloosd, dat het groote sehadö en groote moeilijkheden heeft berok kend aan den aannemer, die in zijn plaats is gekomen. De heer Nederhorst: Ik ben het in hoofdzaak met den heer vaii Eijk eens. De reinigingsdienst is een werk zeer op zich zelf en dat het niet gaat zooala het behoort is ook zoer zeker waar. Ik neem aan, dat do man die weg gegaan is weL geschikt had kunnen zijn, maar hij laad andore gebreken die hem bepaaldY>ngcschjkt maakten om den reinigingsdienst goed uit te voeren. Do zaak/ is eonmaal zoo en ik geloof, dat er zéér weinig aan te doen zal zijn. Ik meen derhalve, dat het het beste k dat de Raad medegaat met het voor stel van B. en W. en dat wij zoo ge streng mogelijk alles laten nagaan, des noods met een opzichter, als de dienst verwaarloosd wordt. Zooals het nu is, kan het niet blijven. De Voorzitter: Ik kan hieraan toevoegen, dat deze zaak heeft uitge maakt een punt van bespreking in het college van B. en W, en ook nog de laatste maal is vrijwel in beginsel aangenomen, dat van de zijde van het gemeentebestuur en van de ambtena ren der gemeente zou worden opge treden met gestrengheid, wanneer zulks noodig was, Degeen, dio nu den reinigingsdienst waarneemt, is nog een betrekkelijk jonge man, die niet de noodige erva ring hooft maar wel van goeden wil schijnt te zijn. Wanneer hij bijge staan wordt door menschen met meer ervaring, dan is ook naar het oordeel van den gemeente-bouwmeester het zeer zeker mogelijk dat do zaak goed behartigd wordt, zij het ook niet zoo good als het ia hot verledon geweest is. Ik herhaal, het is onze bedoeling om op te treden met do gestrongheid waartoe het contract aanleiding geeft. Blijkt een gestreng optreden niet te helpen, welnu dan zou de gemeente kunnen optredon en bewandelen de andere wegon, die het contract aan wijst, maar op dit oogenblik zijn B. en W. van oordeel, dat. het hot boste is' te handeion zooals zij voorstellen. (Slot volgt.) GOUDA, 10 Juni 1913. Gemeenteraadsverkiezing. Wij herinneren bij clezo er aan dat hedenavond in Cafó „'t Schaakbord" een vergadering zal worden gohoudon van do Vrijzinnige Kiesvereoniging „Gouda" waar besproken zullen wor- don de candidaturon welke bij de a.s, Gemeonternadsverkiezing zullen wor den gosteld. Men verzoekt ons mode to deolon dat het Carillon van af hodon bij heel uur hot oude Wilhelmus en het Wien Noerlandsch bloed zal spolen.^, Programma van het 3do Volkscon cert op Donderdag 12 Juni in hot Iloutmansplantsoen te geven door het Sted. Muziekcorps, Directeur Joh. G. Arentz. 1. Marsch La Renommee^TasoIle; 2. Ouverture Sous l'Ombrage, Torolli; 3. Valse Nuaces Roses, BergerFan tasie La Somnambule, Bellini; 5. Ouver ture Elviera, J. Werkman6. Pot pourri sur I'opéra Le Trouvère, Verdi; 7. Valse Sympathie, Mezza Capo 8. Fantasio Une Soiree d'Autömno aux Ardennes, A. Govaert. Aanvang 772 uur. M'mMinxveen. Door de firma van Schaik en Berghuis, meubelfabrikanten alhier, is naar we vornomen, aan Bur gemeester en Wethouders, ingovolge de Hinderwet oen verzoek om vergun ning gericht om hare meubelfabriek te mogen uitbreiden, door het oprichten eoner inrichting tot het drogen van hout. Deze inrichting zal geplaatst worden op oen perceel gelegen in den Oostpoldor kadastraal bekend Sectio F. No. 1537. Zekere H. N. een rondreizend koopman alhier gestationeerd met zijn woonwagon, werd heden door de beide veldwachters aangehouden, daar hij in het Politieblad gesignaleerd stond wegens het opgeven van een valschen naam. Hij was toen veroordoejd tot een boete van f 16 subsidiair 16 dagen hechtenis. Hij moest ten Raadhuizo verblijven, terwijl een der veldwachters de verschuldigde boete bij zijn vrouw ging halen. Toon de boete betaald was werd hij direct weder op vrije voeten gesteld. Nog liep hij eéne bekeuring op wegens het staan met een woon wagen op den openbaren wog (verbod art. 167 dor Alg. Politieverordening dezer gemeente. Moordrecht. Tot assistent van den hoofdopzichter van den Zuidpias- polder is benoemd de heer N. Exalto, alhier* Krimpen a. d. Lek. Door don di recteur A. Boon word aan do gymnas- tiokverooniging een Tremplin (spring- toestol) ten geschenke gegeven. Nteuwerkerk w d. IJsel. In het afgeloopen boekjaar van do Coöpera tieve Landbouwvereeniging „Niouwer- kerk a. d." bedroegen de ontvang sten f 257,545,45i/2 en do uitgaven f 254,193,40V2i alzoo een batig saldo van f 3052.05. r Boskoop. Do paar lenslngor B. uit Gouda liet Zaterdag in Laag Boskoop zijn voor een kar gespannon paard een oogenblik onboheerd staan. Zondor be stuurder ging het paard or van door en reed tegen oen lantaarnpaal tenge volge waarvan do lantaarn werd ver nield en de kar te water geraakte. Het alleen doorloopondo paard* werd door voorbijgangers tot staan gebracht. Een ongeluk dat betrekkelijk goed afliep overkwam gisteren P. J. W., petroleumverkoopor voor de Maat schappij „de Automaat". Door Laag Boskoop rijdende geraakte hij mot paard en petroleumwagen in de diepe wetering langs den weg. De bestuur der kwam gelukkig met een nat pak vrij terwijl paard en wagon mot toe schoten hulp op het droge werden ge bracht. Na reeds te Krimpen a.d. Lek eu Ouderkerk a.d. IJsel te zijn opgetre den, hield gisteravond Gouda's afge vaardigde Jhr. Mr. W. |>h. C. van Doorn een politieke rede voor de kie zers te Moordrecht, Waarin spr. zijn standpunt uiteenzette ten opzichte, van de groote vraagstukken, welke tegen woordig het staatkundig leven behoer- schen. Na een bijzondere verwelkoming door den voorzitter der Vrijzinnige Kiesvereenigipg te Moordrecht, den heer J. Buijs, kwam Mr. van Doorn aan het woord. Spr. gaf aanstonds le kennen, dat het hem aangenaam was ook in Moor drecht ditmaal op te treden, wijl de aanst. verkiezing is van bijzonder groot gewicht. Het gaat thans toch om de vraag of het bewind van het coalitiekabinet thans zal worden be stendigd, of niet. Spr. hoopt van har te, dal het zittend kabinet niet aan blijft, daar het voor het land van 't grootste belang is dat aan dit regeo- ringsbeleid een eind wordt gemaakt. De politiek van hot kabinet-Heems kerk vraagt de aandacht voor drie groote punten, nl. de grondwets herziening, het tl w a n g v e r- zekeringsstelsel van Mi nister Talma en de Tarief- w e t. Bij elk dezer hoofdpunten stond spr. vrij uitvoerig stil. Wij staan aan den vooravond van oeu gi'ondwetsherziening, die niet klei nere zaken, één punt beoogt, waarbij het hoogste landsbelang is betrokken, lil. de wijziging inzake het onderwijs. Indien deze wijziging mocht wur- don aangenomen, dan zal het open baar onderwijs hebben afgedaan. Mi nister Heemskerk toch heeft gezegd, dat hij het oogenblik zou zegenen, waarop de openbare school verdwijnt. De openbare school zal dan alleen dienen als aanvulling. Het onderwijs zal dan worden toe vertrouwd aan de godsdienstige of &.g. vrije scholen. Men zegt rechts dat de school be hoort aan de ouders in de eerste plaats en dan aan de kerk, die de taak der opvoeding op zich noemt. Spr.noemt dat zeer gevaarlijk. Het,_ is toch gebleken, dat toen het onde# wijs nog niet was staatszaak,' en de ouders en de kerk daarvoor zorgden dat er van dat onderwijs niets terecht is gekomen. Spr. grondt deze uit spraak op hetgeen de historie van 100 jaitr terug tot heden heeft aangetoond. De Staat is gedwongen geworden 't ouderwijs in handen te nemen, wijl de andereu er zich niets aan lieten gelegen liggen. De Staat heeft toen gezorgd, dat overal in het land on derwijs moest worden gegeven en zulks in verband met de verschillen der bevolking, met eerbiediging van ieders godsuienstige ovortuiging. Groen van Brillater er cn zijn volgelingen hebben ,lie school toen maar genoemd de neutrale school, hoewel daarvan in de wet niet wordt gesproken. Men beweerde, dat als er op die school gesproken werd van God, zulks strij dig was met de neutraliteit. Men heeft de neutrale school gemaakt tot een paskwil- Hoe meer men er toe kwam om aan de school het karakter to ont nemen, dat ze heeft, door het weren van bespreking van alle dingen van hoogere orde, hoe meer men is ge komen tot aanprijzing van de bijzon dere school. Men heeft den indruk ge wekt dat de openbare school is een godsdienstlooze school en nu gaat de Kegeoring zoover om de openbare school af te. schaffen. De ondervinding toont aan, dat de vrije school niet voldoet aan de ei schen, die aan het onderwijs moeten worden gesteld. Door de subsidies wordt deoprichting der scholen mo gelijk gemaakt. Daardoor zijn ont slaan 90 scholen met 1 leerkracht v. 0 klassen, 1200 scholen met 2 leer krachten voor 6 klassen. Ieder be grijpt dat een onderwijzer, die drie of nog erger zes klassen tegelijk moet onderwijzen, van zijn ouderwijs ook maar iets beteekenends terecht kan brengen. Dank zij de hooge subsidies voor bouwkosten, waarvan nog wel wat overschiet, komen er de scholen dank ook de pressie, die op zoo ve lerlei wijfeen wordt uitgeoefend op do ouders, komt de bevolking daarvoor. Wat nu aangaat de naam v r ij e school, zooals de godsdienstige school wordt aangediend, dat begrijpt spr niet. Niemand wil toch aannemen da; het onderwijs op de Roomsche school zoo vrij is en bij de Christelijke scho len zijn er nog schoolcommissies, die de vrije" school aan banden leggen. Het antwoord is echter gegeven door het Kamerlid, den heer de Savornin Lobman, die het heeft uitgesproken, dat die scholen alleen daarom zijn v r ij e scholen, wijl zij met den schoolopziener niet t maken hebben. Men wil geen toezicht van den Staat, noch goedkeu ring van het leerplan. Daarom is bij de vrijzinnigen zulk oen groot be zwaar tegen (Itj religieuse school. Wij krijgen nu een onderwijs, waarin de Staat niets te vertellen heeft. Dit klemt te meer, omdat de prikkel der con currentie die er tusschen bijzonder on openbaar onderwijs bestaat, geheel ver dwijnt. Spr. ging na op welke wijze veelal do Christelijke scholen worden geboren en hoe zij daardoor zijn ge worden uitwassen in de maatschappij. Het gevolg van dit alles is het neer halen van het peil der volksontwik keling, het neerhalen van den waar borg voor de toekomst van het Ne/ (lerlandsche Volk. De volksontwikke ling van Nederland staat in verhou ding met andere staten op hoogen Hap, en de kracht en de energie van het Nederlandsche volk is daarop ge baseerd. Spr. noemt het een misdaad die aan het Nederlandsche volk wordt gopleogd, wanneer daar weggenomen wordt den waarborg tot volkKonlwikr keling, tot veerkracht en energie. De hoillooze plannen inzake het onder wijs mogen niet worden doorgevoerd. Luid applaus. De openbare school moet blijven het plechtanker van den Staat. De dwang wetten van Minister Tal- ma. Wie gevolgd heeft de behandeling dezer wetten in de Kamer, weet dat voor het uitvoeren van deze wetten een leger ambtenaren noodig is. Allen wat particulier initiatief heet, werd door den Minister getracht den hals* om lo draaien. De Raden van Arbeid bestaande uit 1 ambteuaar-voorzitter en l werkgevers on 4 werknemers, welke beide laatste categorieën elkaar vrijwel ophelen, zoodut de ambtenaar beslist, kosten met secretarissen en bureaukosten por jaar een 1% mil- lioen gulden, zonder dat ze «enig practisch nut oplevereu. In plaats van steun aan het bestaande, gaat Minister Talma uit van het stand punt zonder ambtenaren bestaat niets! Ziekenfondsen die overal weg •noesten, rijksambtenaren zullen cat regelen. Spr. zou wel eens even de praktijk van deze arnbumarij ei den last, die zo meehcengt, willen aan si-houwen, opdat de Minister zelf «■ons zou kunnen ervaren welk Oen wetgeving dit is. Minister Talma heeft oen getrouwe co pie geleverd van do puitsche dwangwetton, düe juist daar tot zoo tallooze klachten aanleiding geven. Juj8t die klachten uit Duitseh- lawl en het heilzame sijtdeem dat in Engeland zulke goede vrachten af werpt, hebben de vrijzinnigen bewo gen op te komen voor het stelsel van verzekering, dat staat op zuiver Hol- lamlschen basis en voor het staats pensioen. De Tariefiret. 2e komt wanneer dit Ministerie wordt bestendigd. Minister Kolkman heeft het onomwonden uitge sproken. Spr. wees op hot valsche van het systeem, dat aan do eene zijde zoo voel mogelijk wil doen invoeren om zoo veel mogelijk rechten to heffen, terwijl tegelijkertijd beoogd wordt het buitenlandsche goed zooveel mogelijk to weren ter bescherming van do Noderl. Nijverheid. Dc»;e beide begrip pen sluiten elkaar volkomen uit. Spr. ging eenigermate na of wer- kolijk protectie roent van bestaan heeft en concludeordo daarop dat dit geens zins hot geval is. Immers, do Regeering schrijft in hare offioieelc uitgaven dat Nederland zoo in bloei verkeert en zij laat dit door oen hoofdambtenaar van het departement van Handel nog eens bevestigen. Nu zegt de Regeering wel, dat was reclame, maar, dat noemt spr. toch te gek. Bovendien, het bewijs van bloei wordt elke maand gebracht door de publicatie van do opbrengst der belastingen. De Rogoering wil bescherming op dringen, waar zo niot wordt gowenscht en de tariefwet zal door haar tech nische indeeling slechts oen klein per centage heffen van de weeldo-artikelon, terwijl van do eerste behooften hot overgroots deel wordt gevraagd. De levensvoorwaarden besprekend van Duitscbland en Noderland woes spr, op de in het oersto land inderdaad bostaande hoogere loonen, maar daar tegenover op de veel gunstiger levens voorwaarden in Nederland. De weg van vrijhandel is gebleken te zijn den juisten weg, dio moet blij ven bewandelffc Daarvan mag niet worden afgeweken. (Applaus.) Na deze drio hoofdpunten besprak spr. nog de actie van rechtscho zijde, die steeds meer verdoeldheid brengt, dank zij de godsdienstige leuzen waar onder mon optrekt. Spr. wees ook op de steeds -toenemende macht der R .K. staatspartij, waartegen spr. het plicht acht te waarschuwen om daartegen ernstig post te vatton. Spr. gaf zijn verontwaardiging te kennen over do uitingen, welke van rechts in den politieken strijd worden gebezigd, Tegen dergelijke scheld taal laat spr. een ernstig protest hoeren. Resumeorend wekto spr. ton slotte op tot don strijd om het beginsel, op dat bij do stembus aan den candidaat der vrijzinnigen de overwinning zal worden geschonken. (Luid applaus). Van do gelegenheid tot debat werd gebruik gomaakt door ch n heer Ed. van Dantzig uit Gouda, die er op wees dat spr. niet van do s. d. had gewaagd. Waar hot een eerste stemming geldt, moet van s. d. zijde de vrijzinnige candidatuur bestroden worden. Deb. vroeg spr.'s verklaring omtrent zijn stemming tegen de Steonhouwers- wet, de Bakkerswet en de Duurte- toeslag, en wees er op dat meerdere vrijzinnigen in bepaaldo gevallen, als o a. de benoeming van Mr. do Vries te Amsterdam, niet links hebben ge stemd. Deb. verdedigde het tegen stemmen der S.D.A.P. tegen do Leer plichtwet, wees er op datdos.d. goen marionnetton zijn. Deb. wildo het noo- dige geld voor de sociale wetgeving uit de successiebelasting halen. De zweop der s.d. dreef de liboralon in vooruitstrevende richting. De lieer Van Doorn repliceerde en bestreed den debater. Spr. gaf oon ver klaring van zijn stemmen over de aan gevoerde ontwerpen en zeide opnieuw zoo te zullen stommen indien dergelijke ontwerpen zouden wórden ingediend, wijl naar spr.'s overtuiging do prac- tiscbe doorvoering dezer wotton niet in hot belang zou zijn, noch van de bedrijven, nóch van hon, dio in dio bedrijven werkzaam zijn. De voorzitter dankte daarop den sproker voor diens duidelijke rede en beval diens candidatuur mot warmte aan. Do voorziter nam deze gologenheid te baat om ook oon aanbevelend woord te spreien ten gunsto der candidaten voor dó Provinoialo Staten voor hof district Zootermoer, waartoe Moor drecht behoort, nl. de hoeren Beelaerts van Emmiokhovon en Mr. I). A. Kloy, bekende personen in het district. De vergadering werd daarop go- sloten. Buiten verantwoordelijkheid der lied. Mijnheer de Redacteur! Ilot is mijn gewoonte niot om into gaan op Nabetrachtingen van Gemeen teraadsvergaderingen, ook heb ik vol strekt geen plan zulks in het vervolg te doen, evenwel verzoek ik U thans eenige ruimto van Uw blad, om een misverstand weg te nemen en een kleine opmerking te maken. In uw blad van 7 dezor wordt mij er een grief van gemaakt, dat ik don Voorz' van den Raad verzocht zou hebben een vraag te stellen en inplaata daarvan een oratio hiold van politie ken aard. Ik kan u daaromtrent vertellen, dat de meening van den Voorz. op een misverstand berust. Ik vroeg n.l. des morgens vóór do vergadering per tele foonhot woord to mogen vooren over het verslag van do Kamer van Koop handel en Fabrieken. Daar de telefoon soms zeer onduidelijk is, kan ik dus zeer goed plaatsen, dat ik misverstaan werd U doet het eenigszins voorkomen of ik misleidend to werk ging. Ik vraag echter, waarvoor zou ik zulks behoe ven te doen Heb ik als Lid van den Raad dan niet volkomen hot recht om het woord te voeren over een ge meente-instelling, in casu de Kamer van Kooph. on Fabr. Waar ër dus niet één reden voor mij kon bestaan om misloidend op te tre den, ligt het voor de hand, dat uwe conclusie onjuist is. Verder zegt u, dat ik gebruik maakte van mijn positie als Raadslid om|po- litieke propaganda te drijven. Ook weder oen conclusie, die goen rekening houdt met do feiten. Gij, Vrijzinnigenzijt zóó gewoon, dat alle commissies en colleges te Uwen dienste staan, dat Ge U blijk baar niot voor Bunt stellen, dat er ook nog burgers zijn, die or niet mede accoord gaan, wanneer publieke in stellingen gebruikt worden als propa gandamiddel voor de Liberale partij. Uwe bewering, dat ik slechts handol- de uit antipatie tegen de Directie dor Stearine Kaarsenfabriek doet mij vra gen, of U gedachtenlezer zijt. Ik zou kunnen eindigen met een spreekwoord van oon Waard on zijn gasten, maar wil liever opmerken, dat het niet pdel is om een tegenstander zondor bewijsmisleiding, misbruik yan positie en wraakzucht toe te schrijven. Inmiddels Uw. dw. P. D. MUIJLWIJK. Gouda, 9/6 '13. NASCHRIFT. Op hot bovenstaande van den heor Muijlwijk onzerzijds nog het volgendo: Wat aangaat hot misverstand tus schen U en den voorzitter van den Raad door Uw telefonisch gesprok, wij be treuren ernstig dat hier is misverstaan, want, was dit niet het geval geweest, had de voorzitter Uw juiste bedoeling begrepen, dan, daarvan meonen wij overtuigd te mogon zijn, was U goen verlof tot tot zulk een interpellatie verleend. Het „misverstand" heeft U dus in do gelegenheid gosteld datgene te zeggen, wat U, naar onze moening, niet had mogen uiten. Daarmede zeggen wij niot, dat het Verslag van de Kamer van Koop handel niet door U zou mogen wordon besproken, doch hetgeen U hebt go- daan, was niet een zakelijke bespre king van het betreffende punt in bedoeld Verslag, doch dit was voor U slechts een aanleiding om langs don wog van verheerlijking van de politiek van het tegenwoordig Ministerie te komen tot de quittessence van uw betoog inzake de Kaarsenfabriek en de Directeuren dier onderneming. Noemt U hët gepast, om zulke woor den in een openbare raadsvergadering te bezigen Zie, mijnheer Muijlwijk, dat is bot, wat ons en mot ons talloos velon hoeft gegriefd. Ge hebt het persoonlijk ele ment op den voorgrond gebracht onder het mom van oen politiek vertoon, dat op zich zelf genomen in geen enkel opzicht kan worden gemotiveerd, op grond van de uitspraken ton gunsto der Tariofwet in andere verslagen van Kamers van Koophandel opgenomen.t Do insinuatie dat do vrijzinnigen de pyblioke instellingen gobruiken als propaganda-middel voor hun partij, zullen we laten voor wat ze is. Wan neer ge oen zaak wilt verdedigen door insinueoron, dan zij wij geneigd te zeggen dat die zaak.toch wel erg zwak staat. Wat nu dat gedachtenlozen aan gaat, wol, men behoeft waarlijk niet te werken mot koffiedik Of met hot ei, indien mon raadt datgene, wat met uw interpellatie word beoogd. Het lag er te dik op Ten slotte vindt de heer Muijlwijk niot edel datgono, wat wij naar aan leiding van zijn interpellatie schrevon. Dat is verschil van appreciatie. Het geen wij schrevon, hebben wij godaan uit vollo ovortuiging, het was onze plicht op to komon togen Uw optredon in een officieele vergadering, welk optredon naar onfeo meening was mis bruik maken van Uw bevoegdheid als lid van don Raad. REDACTIE. houdend vette Kalveren lager in prijs handel stug. Op do magerenmarkt was do handel stug prijzen eenigszins lagfer. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lsto kw. 45, 2o 40 en 3e- 85 cent por half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- kooion goed aangevoerd. Vette Kalveren, goede aanvoer, lsto kw. 32, 2e 27, 3e 24 cent por half kilo. Stieren goede aanvoer, lsto kw. 36, 2e 31, 3o 27 cent per half kilo. Handel in vet vee en Stieren prijs- 5do KI. Trokking van Dinsdag 10 Juni. No. 14103 f 1500. 2846, 7558, 8607,10611,14745, 15457 on 17853 ieder f 1000. 3281, 8748, 11486 en 16411 ieder f 400. 9612 en 11017 iodor f 200. 1711, 4848, 8798, 8977, 10153, 13303, 15093 en 17188 ieder f 100. Prijzen van f 70. 22 Ü7 SI W 188 874 479 BW 40 fa 020 9ö 830 78 883 1O70 1217 1802 48 1424 62 1S4H 188S 2068 75 2200 2327 2450 2GU0 2710 B814 27 2957 8027 8153 3292 8488 8529 3720 4245 81 4306 15 4488 4502 4626 4730 4827 4969 70 5276 5382 2507 12 61 87 .Vf29 5742 88 5818 i« 51XU 0000 2 30 65 6100 65 68 6820 59 6482 6530 64 90 0644 0830 68 7088 7127 87 7206 71108 7423 78 7885 7005 08 01 8045 71 77 8457 8504 76 8608 25 8762 8H81 8910 9018 85 018!» 9412 9041 70 OKU 80 9915 10022 46 10125 07 100U0 68 09 10830 10020 89 1100U 11148 80 11358 11481 UCJ 11538 43 11025 11719 11865 11931 12043 12144 60 79 04 12334 65 77 78 87 12422 72 12B52 12009 127110 04 12872 92 19901 13090 98 13198 13407 13527 83 43641 83 18727 14050 14121 00 14200 11814 14401 50 53 14557 14014 14700 40 50 14808 23 82 15167 75 15391 15684 («1 15054 1B728 25 1B822 36 74 10018 49 86 68 16144 J6434 16581 16630 45 1Ö714 16802 11 90 17009 93 17258 56 63 88 17412 17537 18171 18307 18419 83 18000 18755 79 98 19004 77 19866 97 11M73 19588 10720 19855 BB 79 84 19094 20041 20165 20905 20005 33 93 90578 90797 Het zoontje van don workman J. to Ilansweert, dronk in een onbewaakt oogenblik uit een fieseh met crooline. Geneeskundige hulp word ingeroepen en na voel moeite mocht hot gelukken het ventje to bohouden. Voor don kouringsraad te Hoeron- veen verschoen oen jongman, ingo- schrevon voor de lichting 1914, groot... 0.995 M. Hij word natuurlijk afgekeurd, de minimum-lengte is 1.55 M. I)e landbouworsknecht F. Uitten- bogaard te Waarder (Z.-H.) had dezer dagen het ongeluk van oen paard te vallen, dat het tuig nog op had. Uit- tenbogaard geraakte in de strengen verwaard on werd oen oindweegs door het paard meegesleurd. Met ornstige verwondingen word hy opgenomen. De geroepon geneesheer constateerde hersenschudding. Prof. Druckcr. De Staten van Noord-Holland kozen hodon tot lid der Eerste Kamer Prof. ürueker. BERLIJN, 10 Juni. Do Berliner Zeitung am Mittag ontvangt bericht uit Sofia, dat de staat van beleg is afgekondigd. Allo publieke vermake lijkheden zijn op last der politie-pro- fcctuur gesloten. De douane-wet Washington, 9 Jnni. De leidende democratische partij van den Sonaat hoeft voorgesteld een represaille be lasting te heffen op het vee, vorsch vleesoh, allerlei graan- en meelsoorten. Dozo artikelen zijn geplaatst op de lijst van producten die vrij kunnen worden ingevoerd in de Ver. Staten. Allen Zij vrij zijn wannoer door do landen van uitvoer golijko Amerikaansche producten vrij toelaat. Wanneer dezo beslist zijn zullen do bovengenoemde artikolon door gelijko rechten belast worden. Het Vntikaan en do arbeiders, Men meldt uit Romo aan de Ex celsior: Do paus bereidt oon.encycliok voor die uitsluitend do arboiderskrach- ton zal behandelen. Ilij handhaaft de zelfde stollingen als Leo XIII in zijn beroomde encycliek „Rerum Nova rum", waarvan hij alleen een nadere toelichting zal geven. GEBOftEN: 8 Juni Krijn Gorar- dus, ouders B. Thoen en O. B. Tui- nenburg. Coinelis, oudors G. van Eijk en S. Bakker. Grietje, ouders J. C. Blok en A. Schutter. Thona Annigjc, ouders II. den Boon on G. van Wijngaarden. 9. Arie, ouders J. Groenen veld en C. Vorbnrg. Jo hannes, Louweronburg en J. P. Mul. 10. Pietor Renko, ouders P. R. Prevo en W. Bonefaas. Arnold, ouders II. Belgraver on J. I). Stubbe. Jan Peter, ouders J. P. de Groot on K. Slierendrecht. Hondrika, ouders A. C. Heins on T. Scherpenzol OVERLEDEN: 8 Juni. W, P. de Ru ij ter, 13 m. B. A. J. Limbeek, eebtg. van J. C. E. Zeegors 77 j. Christiaan G. Veirblaauw 8 j. 9. Louis W. F. van Campen, eehtg. v. C% O. A. van tie Weglve,, 44 j. van hot Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta, laagste stand 736.8 te Lewich. Verwachting tot den-vtflgonden dag: Meest krachtige tiJWelijk afnemende westelijke tot zuidelijko wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk nog regen buien, overdag iets warmer. VAN DEN 40 JUNJ 19X3. ■Staatsleciiiugcn. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononronto 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 o «pot. Id. Obl, (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie Go Kmis- sio 4iet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Leu ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. üauk- cn (IreUlet-Instel- llnjccn. Ned. Baukaandoelen I ml list r Omlerucitiiiiffcu Amorican Car Foun dry Comp. Q. v. A. ld .Smolting Refini ng Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A U. S. Steel Corp. Cert. Gow, Aand. Kul. Cre«liet lustell. eir Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cukuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A MUnbouwH (jen. Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Pctroleum-Oudern. Dorische Petroleum In dustrie Mrj. Gow. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Br'onn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Jfijeu. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Prof. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwel Land Gpaiit Cert, v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Heil. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwrntj. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegrnij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet,. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premieleenlagen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gultrungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23/43 pCt. Nationale StaatHfondnen heter, Bui- lenl. weinig varieorend, Culturen flau wer, Tabakken lager, Petroleum zoor flauw, Amerikanen oveneens, Mijnen weinig omzet, Rubbers stil. Vorige Koer». Koer» rnn beden. TC5/, 76 82'/, 82"/,, 62 62'/, 99'/, 80 85"/,, 88'/, 84»/,, 81'/, 83'/, 40 1025/» 80'/, 102'/, 38'/, 57'/, 100 42'/, 40'/, 62'/, 61'/, 23'/, 23'/, 55'/, 53'/, 222'/, 206 189'/, 222'/, 265'/, ir> 15 180 42'/, 180 41 189'/, 187 638'/, 030'/, 525 183'/, 183'/, 117'/, 3'/i« 111'/,- 37, 107 100 3 O'8/,» 97» 95 96'/, 101 62'/, «27, 185'/, 93 93'/, 93'/, 24 23 145"/,, 3 144 2'7,e 100'/ 100'/,, 149

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2