IG Blad. Wi TH ’t MERK te letten LE. Alter Gracht 269A IAAG, STE WAAR- igen imeskleeding. e of gedeelten DE VIOOLSPELER. No. 13194. Woensdag 11 Juni 1913. 52e Jaargang. 3= e no en I Kamer- en Statenverkiezing. Svuït en land. Bïnxxez3 land.. Buitenlandsch Nieuws. I H FEUILLETON. De Statenverkiezing op Vrijdag a.s. r iwater. j I behalve Zon- -A- cons bevatten 15 o.M.8 L’sODOL n slechts velke niet «oor- venstaand merk. EN, Amsterdam- nemer BHIEKEN. Fed. E. ALTER racht 26!)4 IA AG. IAYZONEN XTieix’ws- ezn. -^.d.-v-ertexLtïe“blsud- voor O-oixcLs- OsxxstxeHseaa.. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, aftredend lid, voor de stemming voor drie leden C. van der Giessen Jr. H. J. Nederhorst Sr. K. Schouten Hoogendijk. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. GOUDA. 4i f het HOOFDSTUK VIII. I niet, Tilburg. ELONJE Jr., ouda. et. p. stuk. ■krijgbaar. rergoed. A JÏ en ADRES. f 1.25 n *1, voedingswaarde Medailles. igels het de ‘I Wij vestigen er nog de aandacht op, dat de stembureaux geopend zijn van 85 uur. n de stad aan huis AZIJN VAN HEM. ’HEEËN worden •d in verzegelde zan vijf, twee en en een Ned. ons leiding van Nom- ’rijs, voorzien van tand Merk, vol- Wet gedeponeerd tot de uitvoering jerde orders aan- l C. BIJL, GEBAART Lz. De „heilige oorlogu niet begeerd. Het Utrechtsch Dagblad schrijft: Men zal zioh herinneren, dat onlangs op een propaganda-vergadering van de anti-revolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranjeu in Tivoli de bekende gereformeerde predikant ttit Bodegraven, ds. Wisse, optrad, die in zijn rede met het oog op de Tweede Kamera verkiezingen, onder het aan halen bijbel-teksten, opwekte tot den „Heiligen Oorlog”. Deze beruchte ver- kiezingsrede is toen ook in ons blad aan critiek onderworpen. Maandagavond zou ds. Wisse weder om spreken in Tivoli, en opnieuw ten gunste van de coalitie. Onder degenen die mede het woord zouden voeren ook Katholieken waren als sprekers aangekondigd behoorde o. m. de heer Röell, president van hot college van kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede, die vanwege de coalitie de Kamercandidaat is in district I. Uit zeer goede bron vernamen' wij nu, dat de heer Röell wèl bereid was op deze coalitie-meeting te spreken, mits op dien avond niets zou worden gehoord van een „heiligen oorlog” in z n tegenwoordigheid wenschto de heer Röell dergelijke opwekkingen niet te vernemen. Nu was de kans om den „heiligen In dit rapport wordt vastgesteld, dat de Britsche directeuren dezer Mij. zich persoonlijk niet aan daden hebben schuldig gemaakt, die hen aan een vervolging onder de Slavernij-wet zou den blootstellen, doch dat hun wel een schuldige nalatigheid ten laste gelegd kan worden ten opzichte der arbeids voorwaarden, die in hun maatschappij, gelden. Ook hadden zij na de onthul lingen niets gedaan doch waren rustig blijven voortgaan chèques teokenen dat was schuldige plichtverzaking en maakte hen mede-verantwoordelijk. Het rapport spreekt verder de over- tuiginguit, dat dergelijke ontzettende wreedheden niet alleen jaren lang in het Putumayo-district, maar ook ver daarbuiten over een belangrijk ’deel van Zuid-Amerika zijn begaan. Daarom wordt een herziening van de wetgeving op den' slavenhandel aanbevolen, opdat in de toekomst de bedrijvers van dergelijke gruwelen ge straft zullen kunnen worden. GOlllSfl 1E (IIIHAAT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweo 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren is geworden, een gedwee en volgzaam lichaam, dat danst naar de pijpen der coalitieregeering. Hoe is dat niet ge bleken bij de behandeling der Invali- diteits- en. Ouderdomsverzekering en bij de Ziektewet. De meest ernstige bezwaren tegen deze wetgeving wer den daartegen van rechtsche zijde in gébracht, maar, toen het op stemmen aankwam, toen golden die bezwaren niet meer. Minister Talma’s wetten moesten worden binnengehaald, de coalitie-politiek eischte zulks, het was de mooiste reclame voor de a.s. stem bus Zoo hebben de Provinciale Staten medegewerkt om Nederland te geven een wetgeving, waarvan de ellende zich, terstond na de invoering zal doen gevoelen, wijl ze geschoeid is, op een leest, die door en door in- druischt tegen het karakter van het Nederlandsche Volk. Het is een wet- gevipg van specifiek Duitsch maak sel, waarin dwang de hoofdtoon voert en het particulier initiatief geheel is uitgeschakeld. Waar dus de verkiezingen der Pro vinciale Staten staan in het teeken der politiek, daar is het thans eisch der vrijzinnigen te trachten, de zetels, welke voor het kiesdistrict Gouda thans zijn bezet door drie vertegen woordigers der eoalitie-partijen, te veroveren, opdat er een andere stroo- ming kome in het Staten-college, dat zij het niet direct, toch na verloop van korten ’tijd, een afspiegeling zal geven in de Eerste Kamer. De Staten van Zuid-Holland kun nen vrijzinnig zijn. Het is slechts bij verrassing geweest, dat rechts daarin de meerderheid heeft behaald. Daarom klinkt thans de oproep tot den strijd op Vrijdag a.s., die met de grootste krachtsinspanning moet wor den gestreden. De vrijzinnigen, thans beter georganiseerd dan bij elke vroe gere verkiezing, hebben het thans in hun hand om die mannen te doen kie zen, die, toegerust met de noodige kennis en bekwaamheid, bevoegd tot oordeelen, in het Statencollege een goed figuur zullen maken. Waar de kiesvereenigingen der vrij-, zinnigen in het geheele district op de persoonlijke bekwaamheden der vrij zinnige candidaten de aandacht hebben gevestigd, daar willen wij nog slechts herhalen, wat wij hierboven schreven nl. dat de politieke toestand des lands dringend eischt ook naar de Staten van Zuid-Holland’ af te vaardigen vrijzinnige mannen. Stemt daarom op Vrijdag a^. uit sluitend C. VAN DEB OIESSEiT Jr. S. J. 1TEDEBHOBST Sr. K. SCHOUTEXT HOOGEIWIJK. Balkanstaten. Armenië. Het Berliner Tageblatt laat zich uit St. Petersburg seinen: „Voor enkele maanden heeft de Russische regeering een verzoek om tiisschenkomst van een Armenisoh comité ontvangen, doch het afgeslagen. Thans acht zij evenwel den tijd geko men om in overleg met Engeland en Frankrijk in Armenië op te treden, ten einde er de beloofde hervormingen to doen invoeren. Do Armeensche patriarch is van dit voornemen op de hoogte gebracht. „Een Armeonsch comité zal te St. Petersburg worden opgericht, gelijk het reeds te Londen en Parijs bestaat. „Rusland is overtuigd, dat Duitsch- land gebruik zou maken van de ge legenheid, indien het thans weer geen gehoor gaf aan de wenschen der Ar meniërs.” Engeland. De Putumayo-gruwelen. Gisterenmiddag is het rapport van do parlementaire commissie, ingesteld om oen onderzoek in te stellen naar de wreedheden die in het Putumayo- district (Peru) op Indianen door de rubber-maatschappij aldaar zouden zijn geploegd, verschenen. maar toen hij den volgenden morgen van de ontbijttafel in zijn slaapkamer terugkeerende om iets te halen, dat hij had vergeten, liep een kamermeis je hem tegen het lijf, dat in haar ont steltenis een borstel en een pannetje uit de handen liet vallen en gillende wegliep, terwijl twee andere meiden die het bed opmaakten, eveneens ver schrikt door zijn onverwachte ver schijning hard wegliepen. Mylord zei niets doch keerde zich om en ging naar zijn zitkamer. Daar ontbood hij Achille en zeide: „Dat is niet uit te houden! Vrouwen, die in mijn slaap kamer werken Zorg dat voortaan alle huiselijke werken in mijn parti culiere vertrekken uitsluitend door mannen worden verricht, gelijk ik dit steeds in Florence gewoon was.” Toen de lord nog in Florence woon de, had hij volgens Italiaansche ge woonte, geen vrouwelijke bediening. Een paar oude vrouwen kwamen iede re week het vuile waschgoed wegha len, doch overigens betrad nimmer ’n vrouw den drempel zijner woning. De storm van verontwaardiging en minachting, die opstak, toen Achille naar geschikte mannelijke bedienden, die vrouwelijke arbeid konden ver richten, vroeg, was toch den nimmer verbluften Franschman te sterk. Hij zond daarom een vertrouwden bode naar Florence, om twee zulke manne lijke bedienden in dienst te nemen. Tot aan hun komst werden echter de vrouwelijke bedienden zooveel moge lijk aan hot oog van den lord ont trokken. punt der spotternijen van alle omstan ders, daar hij den smaak van het En- gelsche bier niet verdragen kon. In- tusschen waren de kleine honden los gelaten en liepen zoowat iedereen in den weg, waardoor ze menig schop kregen en hun menig scheldwoord werd nagezonden. Achille hoorde het gejank der beestjes en betrapte twee livreiknechts, die een klein Malteeseh hondje mishandelden. „Heeren”, sprak hij ernstig, „dat is toch niet met eere handelen. Mylord zal stellig iederern, die de kleine en aardige hondjes kwaad doet uit zijn dienst ontslaan. Mylord beveelt, dat zijn kleine honden als heilige dieren behandeld zuilen worden; alle dagen moeten zij roastbeef en liefkoozingen hebben.” De meesmuilende livreiknechts sta ken den gek met hem, zoodra Achil le hun den rug had toegekeerd Maar de terechtwijzing had toch eenige uit-’ werking; in het vervolg werden de honden alleen in het geniep mishan deld. als er geen gevaar voor ont dekking bestond. Op zekeren morgen zeide lord Ash erton tot zijn lijfknecht: Achille, het lijkt me zoo toe, dat er op het kas teel veel vrouwen in dienst zijn”. „Het kasteel ir er vol van, mylord” antwoordde Achille, die volstrekt niet zoo’n afkeer van het sehoone geslacht had als zijn heer. Lord Asherton antwoordde Vrij bewerkt door AMO. 25) Op Asherton Castle koesterde oude dienstpersoneel ’een sterke voor ingenomenheid tegen alle vreemdelin gen. De lieden meenden, dat Fran- schen uitsluitend leefden van kikker billetjes, dat Duitschers niet anders dan slakken aten, terwijl trien geloof de, dat Italianen en Spanjaarden zich alleen voedden met sinaasappelen en slaolie. Hoe zouden zulke vreemde lingen de gelijken zijn van een ech ten, geboren Engelschman, die bief stuk at en bier dronk Het is dus te begrijpen met hoeveel tegenzin en nijd de bewoners van het kasteel hun bui- tenlandschen heer met zijn buitenland- sche bedienden zagen komen om over hen te heerschen. Toen Savoy, de Italiaan, met zijn kooi vol witte muizen op den rug en een kleine fluit in den gordel, uit het rijtuig van mijlord slapte en de dienstbodenkamer birinentrad, in ge zelschap van den aap, dien hij aan een ketting leidde, waren allen ver ontwaardigd en gaven lucht aan hun gevpel in woorden, die de vreemde- Amerika. Ook nog in een ander opzicht dan waarover we gisteren schreven is Ame rika op het oogenblik een tijdperk van groote beteekenis ingetreden. Amerika of beter gezegd de Vereenigde Staten zijn op het oogenblik hot toonaange vende land op het gebied van den vrede. Het heeft n.l. het initiatief ge- genomen om de vredesdenkbeelden eenigermate in practijk te brengen. Reeds voor zijn optreden verklaarden toch de latere staatssecretaris van buitenlandsche zaken, de heer Bryan, dat het voor Amerika oen sehoone gele genheid was een schitterend voorbeeld te geven in de ontwapening. Door ligging en positie achtte hij de Ver eenigde Staten het best in de gelegen heid dit voorbeeld te geven. Hoewel we nog niet van de definitieve plannen omtrent ontwapening hebben gehoord, heeft Amerika toch zeer zeker den internationalen vrede aanmerkelijk bevorderd door het voorstel te doen dat met alle landen van de wereld verdragen worden gesloten, waarbij alle geschillen aai\ een scheidsgerecht worden onderworpen en de oorlogs toerustingen zullen worden beperkt. Bovendien zou de bepaling worden opgenomen, dat zoodra kwesties van vitalen aard aan de commissie van onderzoek zouden zijn voorgolegd geen land dat partij is in het geschil zijn toerustingen mag uitbreiden of oorlogstoebereidselen treffen, voordat de commissie het resultaat van haar onderzoek heeft bekend gemaakt. Dat de nieuwe democratische regeering met deze vooruitstrevende denkbeelden niet alleen staat, blijkt het best hieruit, dat de plannen in het Amerikaanscho par lement pen gunstig onthaal hebben ontvangen. Maar, gelukkig verschijnsel, ook de landen van wie evenzeer toe nadering moet komen, hebben zich over het denkbeeld sympathiek uitge laten. Al heel gauw gingen do ge ruchten, dat verschillende groote mo gendheden van Europa en ook eenige Zuidamerikaansche republieken zich in beginsel met de denkbeelden van Bryan konden vereenigen. Dat betee- kent dus dat door die landen princi pieel wordt aanvaard het systeem om 1 Vrijdag a.s. zal de stemming plaats hebben voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarvoor door het district Gouda als vrijzinnige candi daten zijn gesteld de heeren C. VAL’ DUB GIESSEN Jr. H. J. NEDEBHOBST Sr. K. SCHOUTEN HOOGEITDIJK Het zal het eerste treffen zijn van de aanstaande verkiezingen. Men den- ke niet, voor die Staten-verkiezing komt het er niet op aan, alle krach ten moeten worden gespaard voor den grooten strijd, die Dinsdag a.s. zal worden gestreden, deze Statenverkie zing is van het hoogste belang, wijl het dringend noodig is dat dit Col lege anders zal zijn dan het momenteel is. De Provinciale Staten van Zuid- Holland bestaan thans uit 82 leden, waarvan 34 a.-r., 10 chr.-hist., 11 r.- k., 24 liberalen en 3 vrijzinnig-demo- craten, te zamen 55 rechts tegen 27 links, een groote meerderheid dus. Deze rechtsche meerderheid is, bij don tegenwoordigen politieken toe stand des lands een ernstig gevaar. De Provinciale Staten oefenen door hun recht van benoeming van de le den der Eerste Kamer een grooten invloed uit, op de richting, waarin s lands zaken worden bestuurd. Zij zijn het die aan de Eerste Kamer hebben gegeven een aanmerkelijk rechtsch overwicht, waardoor ze thans was lord Asherton een geweest; hij had be- Wij bevelen ten zeerste aan voor de stemming van een lid van de TWEEDE KAMER, op DINSDAG 17 JUNI a.s. van de PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND, op VRIJDAG 13 JUNI a.s. MF* De stembus is geopend van 8—5 uur. Bouw- enWoning- Vergadering Onder do „Armenzorg/ inwij geregeld tijdig jgen ontvangen van icerten, vermakelijk' deze dan in onze len. Jonan Zn., Gouda ling gelukkig niet verstond. De vij andige blikken zag hij evenwel wel en hij bemerkte ook, dat er niet op vriendelijken toon over hem werd ge sproken, maar hij beantwoordde dat alleen door lachen en zijn witte tan- den te laten zien. Hij plaatste de kooi met muizen op de tafel, zette de fluit aan den mond, en onder het spelen van een deuntje voerden de muizen een dansje uit, terwijl de aap op de maat heen en weer sprong. Allengs kwam het dienstbodenper- soneel dichter bij de tafel, de vrou wen gaven door luide uitroepen hun verwondering te kennen en ook de mannen toonden hun belangstelling door menigen uitroep. Een van hen stelde voor den vreemden snuiter te beloonen met een lekker glas bier en dit weialhem dan ook spoedig ge bracht. W0* arme kerel dacht dat het gewone landwijn was zooals de boe ren in zijn vaderland dronken en dorstig als hij was nam hij een flinken slok. De bittere smaak van het bier was hem echter geheel vreemd en hij meende waarlijk, dat die bar- baarsche Engelschen hem vergiftigd hadden. Hij liet zich op den grond vallen, wrong zich in allerlei boch ten, rolde heen en weer en riep daar bij alle heiligen aan in zijn doods strijd, naar hij meende. De dood kwam echter niet cn na een poosje knikte hij op en lachte weder. Langen tijd bleef de arme Italiaan echter het mik- a 11 e kwesties van welken aard of -welk karakter ook aan de beslissing van een internationale commissie te onderwerpen. Pas na de uitspraak van die commissie, die heelaas ook in het systeem van Bryan nog niet bindend is, blijft ‘elke partij vrij verder de door haar meest gewenschte oplossing te zoeken. Dat Bryan de besluiten der internationale commissie, over welker samenstelling nog niets bekend is, niet beslissend hoeft gesteld, zal wel hierin gelegen zij», dat hij verwachtte in dat geval geen medewerking te zullen verkrijgen. Thans is de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken zoo geluk kig geweest bekend te kunnen ma ken, dat Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Rusland, Zweden, Noorwegen, Brazilië, en Peru een gunstig ant woord hebben gezonden op zijn voor- stel ter verzekering van den wereld vrede en om mededeeling van de bijzonderheden van zijn plan hebben verzocht. Niet altijd vrouwenhater mind, doch de droevige omstandighe den waaronder hij zijn geliefde ver foor, waren oorzaak geworden, dat hij nu reeds vele jaren achtereen het gezelschap van elk vrouwelijk wezen vermeed. Die omstandigheden hadden hem zoo aangegrepen, dat hij er zeer ziek van was geworden, en nimmer weer geheel gezond; hij was een ge knakt man. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van L—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f. 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Op een Zondagmiddag in de maand Maait traden een jong meisje en een knaap door den dienstbodenuifgang van het kasteel Asherton naar buiten en sloegen met vluggen tred den weg in naar de bosschen, die op eenigen afstand van het kasteel gelegen wa ren. De knaap droeg een groote mand aan den linkerarm. De lente kwam vroeg; de vo< en insecten verheugden zich in nieuw ontluikende groen terwijl lucht vervuld was met den heerlijken geur der uitbottende dennenboomen. Ook de beide jeugdige voetgangers waren in opgewekte stemming. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1