openbarTvêrgaoering BUIWINKELHUIS, Te Huur, „GAZELL E" TE KOOP Jhr. Mr. W. Th. C. VAN DOORN? INDIEN GIJ NIET WEL ZIJT VERGADEKIV6 U\ DEN GEMKENTEBAAD Stadsnieuws. Gemengde Berichten- Rechtszaken. 402® S taats-loterij Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Advertentie». Maaglijders. Vrijzinnige Kiesvereeniging „Algemeen Belang" te Nieuwerkerk a. d. IJsel. onderwerpDE POLITIEKE TOESTAND. UK LEIDING. Verkrijgbaar bij A. RIETKERK, Markt 11. oorlog" wederom gepredikt te zien, niet zoo heel groot, want da. Wisse behoorde aanvankelijk niet tot de uit verkoren sprekers voor dezen avond. Men had als zoodanig ds. Vnnderink, llerv. predikant te Haarlem aangezocht omdat onder de TJtrechtsche Hervorm de predikanten niemand bereid was te vinden om de coalitie aan te prijzen. 'Ds. Vunderink, die eerst het vervullen dezer spreekbeurt had toegezegd, trok deze toezegging later weer in. Het Comité wendde zich toen tot Vis. Wisse, den predikant der Bodegravensche doleerende kerk, doch om te zorgen dat .dominóe niet zou zeggen wat den heer Röell minder aangenaam zou wezen, gaf men ds. Wisse zéér duidelijk te verslaan, dat dat hij den „heiligen oorlog" had te laten rusten, omdat men dien in het coalitie-kamp, voor do eenheid onder de broederen, vooral tor wille van de gunst der christelijk- historische aandeelhouders, voor het oogenblik niet meer begeert. Zoo kreeg ds. Wisse het voorschrift zich zeer gematigd uit te drukken en zich van alle gevaarlijke aanbevolingen te ont houden. Aicfus^as den „heiligon oorlog" het zwijgen opgelegd voor dien avond, en don predikant verzocht oen toontje lager te zingen. Weer een afvallige. Het aantal afvalligen van de Chr. Ilist. Unie is mot óón vermeerderd. Onder hen, die candidaat gesteld zijn in hot district Sneek, komt nl. ook voor de heer C. E. Van Koost- veld, de schrijver van hot bekende werk waarin het programma der Chris- telijk-Ristorispho partij nader wordt toegelicht, en dat door den leider der Chr. Hist. Unie, don heer Do Savornin Lohraan, in een inleidend woord warm aanbevolen. Deze candidatuur schijnt eenigszins onverwacht te zijn gekomen. „Van een verzet van het district tegen de overeenkomst en losmaking dientengevolge uit hot partijverband, schryft de Nederlander, hadden wij niets gehoord, en den hoer Van Koets veld hielden wij voor een te fatsoenlijk en eerlijk man om een, ook namens hem aangegane, overeenkomst te bre ken. Immers was hij tijdens het aan gaan dier overeenkomst lid der Christe- lijk-Historisch Unie, was hij fld van hot Nationaal Comité 'uit "de districtsafge vaardigden en "had hij zelfs lid uitge maakt van de Commissie, aangewezen om tot een „electoraal accoord" te ge raken." Verder blijkt,^at do hoer Van Koets veld heeft bedankt als lid der Chr.- Hwt. Unie. Wat de beweegredenen voor zijn uittredon betreft, schrijft het Chr.-Hist. hoofdorgaan liefelijk „Het kwam ons echter wel eens voor, dat hij in den laatsten tijd leed aan Kuypor-ophobio, eono thans niet onbekendo kwaal. Deze zal hom het besef hebben doen verliezen, dat men wol met iemand een accoord kan aan gaan, ook als men niet veel van hem houdt. Do anti-Kuypor-bacil zal zijn constitutio hebben aangedaan. „Hoe dit zij, hij is nu opgetroden als hoofd van eene nieuwe groep de historie zal loeren, of hij op den duur de andere rechtscho groepen zal weten te verdringen." Onderscheidingen Ambulancen- personeel. Bij Kon. besluit van 9 dezer zijn benoemd 1°. in do orde van den Nederland- schen Loouw, tot ridder, dr. E.' W. Sikomeier, arts te Arnhem, leider der Noderlandscho Roode Kruis-ambulanoo in Bulgarije, en R. A. L. I^ehmann, consul-generaal van Griekenland, te Amsterdam, hoofd van don admini- stratioven dienst bij do Nederlandsche Roode Kruis-ambulance in Griekon land 2°. in de orde van Oranje-Nassau. a. tot ridder (met de zwaarden), de officieren van gezondheid lste klasse L. van den Steen van Ommeren en dr. P. A. Voerman artsen, onderscheiden lijk bij de Nederlandsche Roode Kruis- ambulances in Turkije en Bulgarije; b. tot officier, H. Koppesehaar, arts bij do Nederlandsche ambulance in Montenegro, te Soesterberg c. tot ridder, T. Wieberdink, arts bij do Nederlandsche Roode Kruis- ambulance in Griekenland, to Amster dam mevrouw L. C. Lehmann, geb. Dell, e» mevrouw B. Lingbeek, geb. Bossem, hóófden van den huishoude- l'ijken dienst bij de Nederlandsche Roodo Kruis-ambulances respectieve lijk in Griekenland en in Turkije, zoo mede de hoofdverpleegster bij de Ne derlandsche Roode Kruis-ambulance ir Griekonland, mejuffrouw G. van Woor den, alsmede mejuffrouw J. H. Kuy- per en mejuffrouw J. W. de Bruyn, onderscheidenlijk hoofd van den ver- ienst en verpleegster bij de ederlandscho Roode Kruis-ambulance in Turkije en in Bulgarije. De Sta ten van Overijssel. De stemming voor de Staten van Overijsel, welke gisteren heeft plaats gehad, heeft voor het grootste ge deelte van de provincie in de Staten niet de minste verandering gebracht. In Zwolle, Deventer, en Markelo zijn de aftredende vrijzinnigen herkozen. Steenwijk liet reeds bij enkele eandi- daats telling de aftredende liberalen in de Statenvergadering toe. Kampen, Zwartsluis, Kaalte, Oldenzaal en Al melo vaardigen opnieuw rechter man nen af, meest aftredende leden. Dalf- sen verkoos verleden week bij can- didaatstelling den rechter man. Herstemming moet plaats hebben in Enschedé en Ommen. In Enschedé tus- schen drie sociaal-democraten, waar onder 2 aftredende leden, 2 vrijzinni gen en 1 anti-revolutionair, het aftre dende lid Elhorst. Ommen bracht herstemming tussehi de - 2 aftredende Christelijk-historis< leden en 2 vrijzinnigen. In dit A trict ontloopen de stemmencijfera el kaar nagenoeg niet. De Joorslag hij de stemming zal dus gegeven worden door de protesteerende chr.-hiat-, die met een eigen candidaat uitkwamen, welke nu bij de herstemming afvalt. In de fabriekscentra Almelo en Enschedé zijn, in vergelijking met de vorige statenverkiezingen, vooral de sociaal-democraten aan de winnende hand. De vermeerdering van het aan tal kiezers schijnt bovendien ten goe de te zijn gekomen aan hen, hoewel het stemmenaantal van den heer El- horst veel grooter is dan dat van de rechter eandidaten drie jaar geleden. Ook in Zwolle zijn de sociaal-de mocraten sterk vooruit gegaan, waar bij ovenwei in aanmerking is te ne men, dat daar dit jaar van rechts nu geen candidaat was gesteld. In Kampen stonden naast twee vrij zinnigen een anti-revolutionair en 'n chr.-historisch 'man candidaat, beiden aftredende leden. Zij zijn beiden her kozen, doch merkwaardig is, dat de anti-revolutionair ongeveer 300 stem men minder behaald heeft dan zijn chr, -historischen coalitie-genoot. N. R. Ct. VRIJDAG 6 JUNI 1913. (Slot.) De heer v a n E ij k M. de V. Ik dank u voor uwe inlichtingen, mkar ik bon nog niet geheel voldaan. Ik heb gevraagd, of wij zekerheid kunnen krijgen, dat de belangen der gemeente goed gewaarborgd zijn en die heb ik niet kunnen krijgen. Ik weet het niet maar zouden wij niet beter doen en dan handelen wij ook geheel volgens contract dat wij aan de borgen de zaak opdroegen Wanneer wij de borgen hebben, dan staan wij in elk geval sterker. Het is ook geheel volgefhk^de voorwaarden. Wanneer do nannepplc zijn verplich tingen niet nakomt, dan kunnen wij de borgen daarvoor aansprakelijk stel len. Die hebben het recht iemand als gevolmachtigde aan te stellen. Maar wanneer wij voor het feit komen te staan, dat wij hebben een uitvoerder, dio het niet naar den zin van de ge meente doet, dan zitten wg met dien uitvoerder en hebben wij geen ver haal op de borgen oer hij weggaat of het opgeeft. Het is zeer gemakkelijk voor iemand om gedurendo een 6-tal jaren het werk uit te voeren en het dan achter te laten in oen toestand, dat het voor de gemeente een zeer groote schade zal opleveren. Hetzelfde ziet men wel bij booronhofsteden en woningen. In 5 of 6 jaren kan mon er uit halen wat mogelijk is, maar de toestand is dan zoo geworden, dat de opvolgende be woner groote- schade lijdt. Wanneer blijkt, dat het een post voor den aannemer is, dan het een groote moeilijkheid geven voor hen die contröleeren moet om gedaan te krijgen voor de gemeente wat werkelijk gedaan moet worden. Vandaar dat ik meen dat het misschien schade voor de gemeente zei opleveren en dat men verstandiger zou doen mot den togonwoordigon aan nemer wanneer waar is wat ik vernomen heb, n.l. dat hij er een slecht werk aan heeft te overleggen of hot op an dore wijze te vindon is. Mij is mede gedeeld, dat reeds gevraagd is de riolen een jaar te mogen laten zitten en zoo .zal men ook voor andore fei ten komen te staan. Hot ware dus beter nu de zaak onder de oogen te zien .en met den aannemer te over leggen, al is het niet geheel wettig en al kunnen wij zeggen: ge moet hot doen. Anders loopen wij groot gevaar over 6 jaren tc komen to staan voor een verwaarloosden toestand, tot groote scha'de voor do gemeente. Do Voorzitter: Ik kan den heer van Eijk de verzekering geven, dat B. on W. do ernst van de zaak evenzoer inzien als hij. De heer van Eijk heeft gevraagd -of het niet Jjeter ware den reinigings dienst aan do borgen op te dragen. Dat is feitelijk wat nu reeds door B. en W. wordt voorgesteld. De borgen blijven de Jwrgen van den nieuwen aannemer. De heer van Eijk overdrijft eenigs zins en stélt het wat te zwart voor. Er mogen gebrekèn zijn in de wijze waarop de zaak wordt waargenomen, er is in elk geval nog niets gebeurd of nagelaten, wat zou motivoeren oen verbreking van het contract. Dus wan neer wij de zaak aan do borgen op dragen, dan hebben die volstrekt het recht om weder een gevolmachtigde te stellen en dat zou dan waarschijnlijk deselfde zijn als wij nn voorstellen ora *^en reinigingsdienst te laten over- lemen. Wanneer deze nieuwe aannemer werkelijk in gebreke blijft wat tot nog toe niet gebeurd is dan hebben B. en W. het reebt om het contract te verbreken en een nieuwe aanbesteding te houden. Dan eerst, is het tijd om te handelen en te sprekon zooals de heer van Eijk dat zou willen. Ik geloof, dat op dit oogenblik de Raad niet beter kan doen dan het voor stel van B. en W. aan te hemen. De heer van E ij kHet is vol strekt niel mijne bedoeling geweest zoover te gaan van te zeggen dat er zulke gebreken zich voordoen, dat de aannemer van zijn verplichtipgen ont slagen zou moeten worden of dat contract verbroken zou moeten worden. Ik heb juist in anderen geest gespro ken. Mijn bedoeling was deze. Wan neer het voor dien aannemer ook we der oen slechte zaak blijkt te zijn, dan ware het beter nu reeds overleg met hem te plegen dan te wachten tot wij 5 jaron verder zijn en weder die klaagliederen moeten hooren, dat er zooveel aan verloren is. Ik ben in principe voor aanbeste ding van gemeentewerken, maar wan neer ik zie dat het eeta voordeel voor de gemeente is niet publiek aan t6 besteden, dan laat ik/Rat principe los. Zooals hét tot dusver mot den rei nigingsdienst gegaan is, is het niet in orde geweest. Zooals ik reeds me dedeelde, is 28 jaren lang de dienst waargenomen door iemand, die ten slotte zeer. arm gestorven is. Zijn -opvolger heeft de zaak in de steek gelaten. Daarna is er gedurende on geveer 15 jaren een aannemer geweest, die den diénst zeer goed waarnam doch er voel geld aan heeft verloren. De tegenwoordige aannemer wil ook weg; er zullen ook wel andere rede nen zijn doch het zal ook wel zijn omdat de financioole uitkomsten niet i zijn. Om oen gering verschil zal men niet wegloopen. Ik vind het principieel verkeerd, dat de gemeente daarvan profiteert. Daarom wil ik in overweging geven om desnoods de zaak uit te stellen, zoodat B. en W. gelegenheid hebben na te gaan of er misschien iets anders aan te doen is, ten gevolge waarvan de zaak beter behartigd wordt dan thans het geval is. De Voorzitter: Ik kan niet anders dan bejammeren dat de heer van Eijk spreekt gelijk hij gedaan heeft. Het is best mogelijk, dat de tegenwoordige aannemer of zijn ge machtigde hem hooft ingelicht dat de zaak financieel zoo slecht voor hem is, maar dergelijke klachten zijn bij B. on W. nooit ingebracht. Het is toch genoeg bekend, dat de eigenlijke aannemer, of liever zijn volmachtigde hier vandaan is gegaan, niet uit geldgebrek, maar, ik zou haast zeggen, omdat hij er niet tegen kon zelfstandig te zijn. Ik twijfel er niet au n of na de woor den, die de heer van Eijk ten gunste van den tegenwoordigen aannemer heeft gesproken, zijlen nu misschien klachten bij B. en W. komen over onvoldoende financieole uitkom'sten Ik geloof, dat het iliot is in het be lang dor gemeente, d it dergelijke din gen hier zoo gezegd worden. Ik horhaal dat B. en W. nog nooit oen klacht gehoord hebben, noch van den tegenwoordigen aannemer, noch van zijn gemachtigde, noch van hem die nu vraagt do zaak te mogen over nemen, dat de som, waarvoor de dienst is aangenomon, te laag zou zijn. Ik kan dus niet beter doen dan den Raad te adviseeren het voorstel van B. en W. aan te nemen. Dan kunnen wij afwachten wat de toekomst geven zal. Do heer van E ij k ontvangt voor de vierde maal het woord en zegt M. de V.Hot is best mogelijk, ik neem het gaarne aan, dat de aanne mers niet bij B. en W. zijn geweest om te klagen over slechte fmancieele uitkomsten. Zij weten heel goed, dat het toch niet zou baten. Een andere zaak is, dat, als de uitkomsten slecht zijn, op een of an dere wijzo naar bezuiniging wordt gestreefd en men tracht ziek op een of andere wijze te dekkejn. Zoo heb ik heden nog gehoord, dat men een joging doet om do riolen een jaar te aten zitten. Dat is reeds een begin van bezuiniging. De gemeente zou dan over 5 jaron komen te staan voor een verwaarloosden dienst. Ik betreur het, dat de gemeente profiteert van verschillende lieden, die gemeentewerken uitvoeren. Wij allen in de maatschappij doen ons best te verdienen en nu mag een gemeente niet profiteeron er mag al dan niet goodkoop aangenomen zijn wanneer zij de wetenschap heeft dat aan der gelijk werk jaarlijks wordt verloren. Dat is hier hot geval. Reeds sedert een reeks van jaren is aan den reini gingsdienst geen geld verdiend. Twee jaren geleden heb ik er roods met nadruk op gewezenik heb toen ge vraagd, welke waarborgen wij hebben. Het komt nu uithet moge niet ge heel mis zijn maar de zaak zit niet goed. De Voorzitter: Tot mijn leed wezen moet ik opkomen tegen eenige dingen, die de hoer van Eijk zegt. Hij begreep, dat klachten over on voldoende betaling niet bij B. en W. zijn ingebracht, omdat de aannemers weten dat het toch niet zou helpen. Daartegen moet ik opkomen. B. en W. zijn evenzeer als de heer van Eijk en anderen, trachteji het ten minste te zijn, rechtvaardige menschen. Wan neer zij werkelijk overtuigd waren dat de aannemer te weinig geld zou krijgen, dan zou er niets tegen zijn om zich tot den Raad te wenden ten einde daarin verbetering te krijgen. Verder wil ik nog horhalen de ver- lekering, dat B. en W. in deze zoo gestreng mogelijk zullen laten contrö leeren. Er is niet gevraagd om de riolen een jaar te laten zitten, maar slechts „enkele, omdat er bezwaren zijn gerezen bij het schoonmaken daarvan. Dit is echter beslist geweigerd. De heer van Eijk behoeft niet bang te zijn dat wat betreft B. en W. niet jedaan zal worden alles wat in het ralang der gemeente noodig is. De heer Bokhoven: M. de V. Ik kan den Raad gerust aanraden mede te gaan met het voorstel van B. en W. De heer van Eijk zegt, dat men zal trachten te bezuinigen, maar ik heb sinds eenige dagen een gemachtigde bezig gezien met het schoonmaken der riolen op de Varkensmarkt en ik kan zeggen dat het geschiedde op een wijze als vroeger nooit het geval ge weest is. Zoo goed werd het gedaan. Er ia dus allerminst reden om den aannemer een smet aan te wrijven en te zeggenhet Werk wordt niet goed uitgovoerd. Wat ik er van gezien heb was zeer goed. De heer Broekhuizen: Ik kan mij beter vereenigen mét hetgeen de heer van Eijk heeft gezegd dan met hetgeen de heer Bokhoven in het mid den bracht. Ik geloof, dat in dit speciale geval de heer Bokhoven ge lijk heeft, maar de heer van Eijk stelt de principieele quaestio In het alge meen is het geWëhscht de gemeente werken voor zoo weinig mogelijk uit te besteden maar in dit geval zou het voor den gezondheidstoestand in de gemeente niet wenschelijk zijn het jsoo zuinig mogelijk te doen, omdat dan de aannemer op alle mogelijke wijzen op de uitgaven zal beknibbelen. In de laatste jaren is gebleken 'niet officieel, maar het is onder de men schen genoeg bekendpersoonlijk weet ik het van den vorigen aannemer dat er geld bij verspeejd is. Zoo'n aannemer gaat dus beknibbelen en dat mag b\j een reinigingsdienst nooit gebeuren. Ik kan mij aansluiten bij hetgeen door den Voorzitter en den heer Ne- dorhor8t is gezegd omtrent de betere controle op hot werk. Nog niet zoo lang geleden vernam ik b.v. dat en kele straten gewoonweg niet door den reinigingsdienst bezocht worden, ten hoogste om wat asch op te halen, maar niet voor het andere vuil. Het gevolg is, dat do sloten in de buurt zeer verontreinigd worden. Zoo wordt do sloot tuaschen de Bothstraat en do Bloysstraat gewoon vol gegooid met het vuil. In de Bloysstraat komt geen reinigingskar; misschien voor de asch maar niet voor het gewone vuil. Do kar blijft bij het bruggetje staan. Het vuil wordt dan door de menschen daar in do sloot geworpen. Het ge volg is, dat er des zomers op warme dagen oen geweldige stank heerscht. Ik kom daar vaak genoog en heb het zelf kunnen nagaan. In het belang van den gezondheids toestand is hot dus alleruoodzakeijkst, dat men den dienst nauwkeuriger controleert. De hoor M u ij 1 w ij k M do V. Het komt mij voor, dat hot beste is om het voorstel van B. en Waan te nemon. Wanneer blijkt, dat do aan nemer niet uitkomt, dan zal hij zelf wel zoo verstandig zijn om zich tot den Raad te wenden met het verzoek om ontheven te worden van zijn ver plichtingen of om een toeslag te krijgen. De beraadslaging wordt gesloten. Hot voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde De interpellatie van den heer Moijlwijk. Reeds in hot nummer van Zaterdag opgenomen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. GOUDA, 11 Juni 1913. Gemocnteraads verkiezing. In de gisterenavond gehouden ver gadering dor Vrijzinnige Kiesvereeni- ging Gouda, in do bovenzaal van Café „Het Schaakbord" werden met algomeeno stemmen candidaat gesteld in district I de aftredende heeren J. H. van der Torren on J. de Jong Hzn in district IT do heor W. Bokhoven, aftredend lid en de heer C. van Veen Azn., lid van de .Kamer van Koop handel in district III, de aftredendo heeren H. J. Nedorhorst Sr. on A. J. IJsselstijn Azn. Gisteravond hield de heer A. Dijk graaf, candidaat van do S.D.A.P. voor de Tweede Kamer, een politieke rode in de zaal „Kunstmin" der sociëteit „Ons Genoegen" alhier. Door bijzondere omstandigheden konden wij van deze rede geen verslag maken. De sergeantmajoors administrateur J. D. van Buuren en A. T. van Ooster- om van het 2e Bat. 15e Reg. Inf. zijn met ingang van 8 Juni j.l bevor derd tot Adjudant-onderofficier. De sergeant le klasse B. Joossen mede van dit Bat. is op dien datum bevorderd tot sergeantmajoor-admini- strateur. Bij de 3° orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk alhier op Donderdag 24 Juni a.s. des avonds 8 uur zullen mejuffrouw Martha Spoel, mezzo-sop raan (den Haag) en den heer Charles de la Rosière, viool (Gorinchem) hunne welwillende medewerking verleenen. Bij den wedstrijd van bloemwerken in den dierentuin te 's Gravenhago zijn aan den heer W. L. Immink do vol gende prijzen toegekend Groep AEen bloemstuk van or chideeën en groen, 3e prijs zilveren medaille.'Groep B: Een fantasiestuk zonder gebruikmaken van portret, 4de prijs bronzen medaille. Groep C: Eon bloemenmand met bloemen en planten gevuld, 3de prijs zilveren medaille. Groep D Een bloementafel met bloei- énde eii niet bloeiende planton (voor salon), lste prijs gouden medaille. Groep F Een bruidsbouquet, lste prjjs gouden medaille. Inderdaad een buitengewoon succes Moercapelle. Het concours te Moercapelle van den bond van ge mengde zangvereenigingen „Eendracht maakt Macht" alhier voor vereenigin- gen die lid van den bond zijn, is ver deeld in 3 afdeelingen. In elkeafdee- ling wordt een verplicht koor gezongen exprès voor die afdeeiing gecompo neerd een een nummer naar keuze. Dit jaar zijn verplichte koron3de afd. „Beijenlied" van Fred. J. Roeske te Amsterdam, 2o afd. „Oranje" van P. Hartog te Dordt, le afd. „Lentelied" van Bern. Diamant te Rotterdan. Behalve deze drie heeren bestaat de commissie van boordoeling nog uit de h.h. J. H. B. Spaanderman, dir. mu ziekschool te Gouda en Henri. Van Nieuwenhoyen, Breda. In do 3de afd. komen dit jaar 13, in de 2o o en in de lste afd. 11 ver- eenigingen mededingen. Die lastige vreemde talen. Een Engel|chman wilde aan een dame te 's Gravenhage een bloemenhulde brengen. Bloemen uit Engeland over sturen, ging niet. Die zouden geheel verwelkt zijn overgekomen. Het eenige was ze door oen bloemenwinkel te 's Gravenhago te doen bezorgen. Ongelukkigerwijze wist de Engelsch- man geen adres van een Haagschen bloemenwinkel. Allen herinnerde hij zich, er wel eens een in de Hoogstraat gezien te hebben maar het huisnummer was hem even onbekend als de naam van den winkelier. Toen kwam hij op een snuggeren inval. Hij sloot zijn order benevens het vereischte bedrag in een enveloppe, welke hij adresseerde aan „Any flo- wershop, Hoogstraat, The Hague, Hol land." De Nederlandsche postadminis tratie zou den brief wel aan het juiste adres bezorgen. Manr de Engelschman had to veel snuggerheid onzer ambtenaren gere kend. Een „mej. Any Flowershop", die in de Hoogstraat zou wonen, was aan het Haagsche postkantoor onbe kend en ook het adresboek kon geen licht verspreiden. Dan maar met den brief naar het bureau bevolking. Daar werden alle folianten opgeslagen, en ja, de post moest maar eens informee- ren in de Prins Hendrikstraat 55, le étage, misschien dat daar wel iemand van dien naam woonde, luidde het bescheid. Maar ook aan dat adres woonde geen mej. Any Flowershop on evenmin Prins Hendriklaan 55, le étage. Ten einde raad zond men den brief dus maar weer naar Londen terug. (Tel.) In moeilijkheid. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zon de vader van den diamanthandelaar Sp., die eenige dagen geleden wegens fmancieele moeilijk heden plotseling de stad verliet, thans ook in fmancieele moeilijkheden ver- keeren. Het passief zou oen vrij aan zienlijk gedrag beloopon. In het koelhuis In het afgeloopen seizoen zijh aan het Openbaar Slachthuis te 's Graven hage proeven genomen met het be waren van andere comsumtie-artikelen dan vleesch in het koelhuis. Met groo- tendeols zeer goede resutltaten wer den op kleine schaal gekoeldwild, boter, eieren, vruchten en groenten Teneinde het koelhuis zoo produc tief mogelijk te doen zijn. stellen Burgem. en "Weth. den Gemeenteraad voor, te besluiten het definitief te be storamen ook voor het bewaren van dergelijke artikelen. Het is evenwel noodig hiervoor een afzonderlijke ruimte in te richten, daar de reuk van vruchten en groenten invloed kan hebben op het vleesch en omgekeerd, terwijl voor vruchten de temperatuur en het vochtgehalte van de koelhuislucht veel meer constant moet zijn dan in het vleesch-koelhuis De inrichting daartoe van een ge deelte van die zich op het koelhuis bevindende verdieping wordt geraamd f800 te zullen kosten. Het Volk meldt uit Breda, dat daar onder de veld-artillensten groote onte vredenheid heerscht, die zich Donder dag uitte door het deserteeren van een 26 manschappon. Des nachts kwamen zij ochter allen weer boven water. Vrijdagmorgen evenwel gingen er w een 15-tal van door terwijl tal van andere 's avonds in de stad vrij rumoe rig te keer gingen, kwamen ook zij weer in hun tijdeiijk tehuis terug, Het drama te Katwijk. Nader schrijft men ons uit Katwijk: De jongeman,'die Zondagavond den moordaanslag pleegde op zijn studie- makker, was de 21-jarige gymnasiast Th. Uit overspanning en met do ge dachte aan wraak loste hij een schot op den 18-jarigen jhr. V. uit 's-Her- togenbosch. De kogel trof den onge lukkige in het hoofd. Onmiddellijk snelde hulp toe, doch men kon niet verhoeden, dat Th. het wapen op zich zelf richtte. Jhr. V. werd vervoerd naar Leiden, alwaar prof. De Zaayer pogingen aanwendde om den kogel te verwij deren, wat ten laatste gelukte. Dadelijk werden de families van het gebeurde in kennis gesteld. Bnrgo meester De Ridder van Katwijk stelde in. zijn qualiteit als hulpofficier van justitie een onderzoek in. Naar wij vernemen gaat het met don getroffene vrij wel. Middel tegen het zuur worden van melk. In een Engelsch dagblad werd een middel aanbevolen tegen hot zuur wor den van melk. Het middel zou, na toezending van een halve kroon wor den meegedeeld. Een melkboertje zond een halve kroon en ontving het middel in den vorm van een briefje waarop stond „drink do melk op als ze versch is." De halve kroon ligt het melkboertje in de maag The Dairy (d. Weekbl. v. Zuivelber.) De Malang. Volgens telegrafisch bericht uit Port- Said is het vrachtstoomschip Malang van den Rotterdamschen Lloyd aldaar binnengeloopen met brand in de dek lading Een deel der lading is over boord geworpen. Nadere bijzonderheden ontbreken. Het s.s. Malang was op weg van Rot terdam en Hamburg naar Java. Een groote staking. In de grensplaats Bocholt hebben de 130 wevers van de firma Cosman Phon besloten te staken wegens oen loonquaestie. De gezamenlijke textiel fabrikanten zullen nu met ingang van 21 Juni al hun arbeiders 2000 in ge tal uitsluiten. /- Stakende grondwerkers te VGravenhago. Een troep stakende grondwerkers van ongeveer 150 man wilde Maandag avond omstreeks zes uur een werk willige die aan den arbeid was geble ven op een werk aan de Prinsegracht, naar huis brengen. De politie trok tegen de opdringende menigte de sabel, doch deelde geen klappen uit. De aan den arbeid gebleven grondwerker werd, nadat de politie over een lengte van ongevoer 200 meter do straat had af gezet, per taxi-auto naar huis gebracht. Een 200-tal stakers trachtten desmid dags tegen zes uur op bof bouwterrein aan den Raam weg te komen. Door de politie werd hen dit evonwel belet. Op het tentoonstellingsterrein aan den Benoorderhoutschenweg werden twee aan den arbeid gebleven grond- wèrkers door stakers lastig gevallen. Er is nu oen vaste politiepost geplaatst. Diefstal uit een koffer. Den 28 Maart is per expeditie-on dernoming van Gend en Loos van Dordrecht naar Groningen een koffer verzonden. Deze koffer is vervoerd per Staatsspoor van Dordrecht via Rotterdam naar Utrecht, vervolgens per Nederlandsche Centraalspoor naar Zwolle en daarna weder per Staats spoor naar Groningen. Bij aankomst te Groningen bleek de geleidebrief te zijn zoek geraakt, terwijl de geadres seerden bij ontvangst constateerde, dat het slot van den koffer geopend was en dat naast het slot oen plaatje blik op den koffer was gespijkerd, ten einde op deze manier het opengaan van' den koffer te beletten. Vervol gens vermiste de geadresseerde uit den koffer een kartonnen doos, waarin 1. oen antiek gouden collier, z.g.n. „Garcan", bestaande uit middelstuk en twee kleinere zijstukken, die bij het dragen voor de borst komen te han gen. Het achtergedeelte is een gouden schakelketting, terwijl op de drie stuk ken een bloemvaas is af geveild 2. een gouden broche, lang model, op do uiteinden en in het midden waarvan een klaverblad, waarop negen parel tjes tusschen de klaverblaadjes zijn eenige diamantjes bevestigd 3. een ouden broche in den vorm van een lanspuntop hot breede gedeelte be vinden zich drie blauwe steentjes of opaaltjes4. een zilveren halsketting, bestaande uit kleine vierkante schakels, waaraan een zilveren hanger, waarop is afgebeeld een lauwerkrans midden op den hanger is een slecht geslepen diamantje5. een gitten halsketting waaraan een langwerkig vierkant slotje. Do officier van justitie te Dordrecht verzoekt nauwkeurige recherche van bovenbedoelde voorwerpen en bericht. 1 Een zindelijk man. In „De Gooi- en Eemlander" staat- het vorslag van de opening van een volksbadhuis t'e Hilversum, waarbij do waarnemende burgemoester, de wet houder Peet, een oude ex-slager, het woord voerde. Hij zeido o.a. „Hoewel persoonlijk de groote bo- hoefto aan oen dergelijke inrichting niet gevoelende, en waar het zeker geen levensquaestie is als men geen baden neemt, getuige eigen ondervin ding, moet men toch zorgen voor do reinheid van lichaam en in zoover kan er eenig »ut van uitgaan. Maai de nieuwere idëen zijn nu eenmaal in een andere richting dan vroeger." Moederliefde. Als bewijs van overleg en moeder liefde bij dieren vertelt de Zw. Ct het volgende In de vorige week kregen in twee verschillende gezinnon de huiskatten jongen. De 'eene had 4 flinke levende jongen en mocht die behouden, do andere evenwel werd van haar kroost beroofd. Een dezer dagen bracht de kinderlooze kat oeh bezoek bij haar buurvrouw, dio niet thuis was en vond daar de 4 jonge katjes. Fluks werd een er van uit do mand gehaald on in haar eigen ledige mand gebracht, ge voed en getroeteld. De diefstal werd ontdekt, doch getroffen door den om medelijden vragonden blik der beroofde moeder, liet men haar het gestolen kind bohoudon. De gedeserteerde gele rijders. Omtrent de desertie van <le 47 man schappen van het corps rijdende artil lerie werd aan de N. R. Crt. bericht, dat deze het gevolg zoude goweosfc zijn van de behandeling, die deze man schappon van hun kapitein baron Van Haersolte van den Doorn zouden heb ben jondorgaan. Van bevoegde zijde wordt om thans gemold, dat hiervan geen woord waar is. Do in ons bericht genoemde kapitein staat bekend als een man van voorbeeldige plichtsbe trachting, die in zijn vorig garnizoon (den Bosch,) zijn batterij in schitte rende oefeningsconditie heeft achter gelaten, en er heersehte bij zijn vertrek in die batterij een uitstekende geest. Maakt dit reods onwaarschijnlijk, dat zijn nieuwe manschappen zich over hem zouden hebben to beklagen gehad, dit is wel geheel onmogelijk, omdat de genoemde kapitein slechts enkele dagen to Arnhem in garnizoen was. Van herhaald beklag bij andere offi cieren, dat steeds te vergeefs zou zijn heweest gelijk in ons vorig bericht slond vermeld is dan ook geen kwestie geweest hoegenaamd. De man schappen hadden 'zich noch tot offi cieren, noch tot onderofficieren, met klachten gewend. Hoe ongemotiveerd het optroden van de manschappen was schrijft onze zegsman blijkt dan ook wel hieruit, dat bij den vorigen batterij-comman dant, die thans in Ede is, en bij wien de manschappen, volgens ons bericht, zich wilden melden, om hom te ver- keeren, enkele jaren geleden preoies eene dergelijke desertie plaats gehad als thans is gepleegd. Wij stellen er prijs op, een en ander eenigszins uitvoerig te vermeldon, om dat tot onzen spijt door ons eerste be richt geheel ten onrechte een blaam is geworpen op kapitoin van Haersolte, die wij op hem niet mogen, noch zou den willen laten rusten. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Straf zit Op 27 April had de niet versche nen bekl. G. v. L. den -veldwachter den Hengsl te Gouderak uitgescholden. Eisch wegens eenvoudige beloedi- ging van een ambtenaar, f 10 boeto subs. 10 dagen hechtenis. De handelsreiziger P. J. Scholtor 'te Gouda, verklaarde, dat de 56-jarigo bekl. P. J. V., landbouwer te Reouwijk, hem op 10 Mei aldaar op ho hoofd had geslagen. Een tweede get. bovos- tigdo dit. Bekl. ontkende. Eisch wegens mishandeling, f 7.50 subs. 10 dagen hechtenis. Mr. W. Nolen voerde aan, dat bekl. veel hinder ondervindt van de om wonenden en zijn eigen recht wel zoe ken moet, omdat daar ter plaatse hulp van overheidswege vrijwel ontbroekt. Vooral' van Scholtor had bekl. veel last en ook dien dag was S. zeer bru taal te werk gegaan. PI. vertrouwde, dat het vonnis tegen bekl. don get. S. niet in dat optreden zal kunnen sterken. De rechtbank hoeft gisteren veroor deeld J. B. E., wegens eenvoudige bo- leediging van een ambtonaar te Capello a/d IJssel, tot f 8 boote subs. 10 dagen hechtenis. (N. R. Ct.) Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Leven geeft foto's van do be- tooging voor Algomeon Kiesrecht to Amsterdam, de Zeilwedstrijden op het Braassemermeer, de opening van de E. N. T. O. S. door Prins Hendrik, de bekende tooneolspoler Marcel My in, vordor weor een nieuwe prijsvraag, als bijlage een niouwo roman van Paul Oskar Hoeker vertaald door van Er- levoordt. Belgische vliegeniors. België telt thans 71 gebreveteerde vliegeniers, waaronder 19 militairen. In 1909 word er één gebreveteerd in 1910 kwamen er 27 bij, in 1911 nog 24, in 1912 nog 10 en sinds be gin 1912 zijn er reeds 2 brevetton aan Belgen afgeleverd. Tot heden vonden vier Belgische vliegeniers den dood. Het zijn Daniël Kinet, "den 15 Juli 1910, te Geni Nicolas Kinet, den 3 Aug. 1910, te Brussel (Stockel)1 John Verrept, den 17 April 1912, te Buc Olbrechts, den 5 Mei 1912, te St.-Job. Nederland heeft, meonon wij, 28 vliegeniers waarvan velen niet meer vliegen waaronder vier mili tairen. Gelukkig behoeven wij slechts óón doode to betreuren. 5<io KI.Trokking v. Woensdag 11 Juni. No. 19219 f 50.000. 16200 f 1500. 10126 f 1000. 6933 f 400. 2923, 6862,10037,10918,12424 en 15608 iedr f 200. 588, 1600, 5142, 5821, 7008, 10576, 12713, 13944, 14108 en 15991 ieder f 100. Prijzen van f 70. 9 72 130 800 400 71 021 745 800 055 (38 113 1072 1141 55 07 1282 70 1305 1486 48 1505 BS 87 1091 1877 1098 2048 2107 78 2217 2431 78 2005 2704 88 2880 81 2974 3012 ,04 8157 77 82 3201 8 14 31 77 3340 80 8508 48 8020 8801 98 37 8808 4000 04 4210 40 4499 4015 28 83 4718 83 4880 04 6208 85 558,", 5058 50 5717 25 50 57 5040 70 0005 14 22 (1284 70 0307 83 80 0145 0688 0007 0770 08 7163 02 7241 (U 7417 7048 7718 7912 50 8038 47 8240 8305 8120 8500 8708 1) 81 8834 42 60 80(19 9000 0117 0250 0500 07Ui 70 0820 32 0900 00 10127 08 71 10354 10590 00 10818 71 10045 02 11021 80 11125 02 11208 00 11802 11400 11591 11010 64 11742 11884 12050 71 12117 82 12352 57 77 92 12391 00 12448 12594 08 12006 12701 12811 10 22 16070 18 18100 20 02 18212 18827 18147 50 13573 13728 50 13001 93 14021 14146 53 78 81 14258 14400 14624 72 11048 00 14702 14824 09 14181 50 60 07 15008 15240 05 06 15800 2 52 15510 15013 15780 15827 16014 04 03 16120 10218 50 10185 01 10503 10002 37 llift» 74 II. M. de Koningin ontving heden den Minister van Financiën, den heer ■Kolkman in audiëntie. Graaf Zeppelin. Weenen 10 Juni. Graaf Zoppelin, die heden met zijn neef aan do lunch bij den Keizer was gonoodigd, werd gede coreerd met het eorokruis voor Kunst j' en Wetenschap. In den voormiddag ontving hij be zoek van den aartshertog Ludwig Sal- vator. Zeppelin was zeer verrukt over do ontvangst hem in Weenen bereid. De driejarige diensttijd. Do Fransche regeering zal aan de Kamer vragen de volgende week extra zittingen te houden speciaal vdor de discussie over de wet op den drie jarigen diensttijd, welke voor het parle mentair reces gereed moeten komen. De Albaneesche zending. Brindisi, 10 Juni. De zending van do regeering van Albanië, terug van zijn reis in de hoofdsteden van Europa, is naar Valona vertrokken. De Czaar vrederechter. Sofia, 11 Juni. Van bevoegde zijde verneemt dat de Czaar van Rusland aan 'do Koningen van Bulgarije en Sèrvio een telegram heeft gezonden waarin hij aanraadt geon broederoorlog to begirinen en zich bereid verklaard als scheidsrechter op te treden. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILÜT. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta, laagste stand 736.8 te Stock- holmj- Vorwachting tot don volgenden dag: Afnomondo tot matigo westelijke tot zuidwostelijke wind, afnemende bewolking weinig of geon regen, war- op oen der jüoste standen van Gouda, recht tegenover de Waag, een voor alle doeleinden geschikt, do winkel cfngevoor groot 8 bij 5 Meter, met gerieflijke woningbe staande uit 3 kamers, keuken, zolder, open plaats met ruimen uitgang op de Nieuwe Markt. Te bevragen ZEUGSTRAAT 96. N.B. De winkelpui ^wordt dosver- kiezend vermaakt. Het Maagpoeder van Apotheker BOOM is het beste geneesmiddel voor maagpijn, maagkramp, zuur, hart water on slechte spijsvertering. Prijs per doos 75 Cents. 12 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, te Rotterdam bij E. VAN SANTEN KOLFF KorteIIoofdsteeg3. 3XIOOOOO IJttel on Hljntleen, tXIOOOOO Waaltteen on Htraattteenen, i/roote parltf micare on UcMe hinten, plan ken, binnen- on btiuenrauiu- on ileurkomljuen oon winkelpui, marmeren lepelt on tehoottleen man telt, tlagelljkt nan do to sloopon gobouwon C'iOOI.VKS'i\ IIOTI'BIIHAIM. op DONDERDAG 12 JUNI 1913, «les avonds te 8 uur in het Vereenigingsgebouw van don Heer P. LUITJES te Nieuwerkerk a.d. IJsel. SPREKERde Heer Toegang vrij. Gelegenheid tot debat. Gebruik een pakje kruiden van JAG0BA MARIA WORTEL0OER van Oude-Pekela. Duizenden hebben er baat door gevonden, tegen influenza, gevatte koude, volheid in de borst, lusteloos heid, slechte spijsvertering, trage ontlasting, hoofdpijn enz. Verkrijgbaar bij Drogisten en Winkeliers 30 Ct. per pakje nUWIKLER HEBBEN OM 3 GEGRONDE REDENEN AVin m ZE HET aOKUKOOl'ST ZIJN. OMDAT ZE SN KL, SEERLIJ K on_SOLID E ZIJN. NIETS BETER TE LEVEREN IS.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2