kbank IG WNG aal van het P. I van M a.s. i daten IJsel. )OORN DE VIOOLSPELER» n irden. Mo. 12190. Vrijdag 13 Juni 1913. Verschijnt dagelijks KENNISGEVING. iiter. ZBAxiteaalaxid.. 3oskoop. Buitenlandsch Nieuws. m. HLlLLtlüiX. ZONEN. aouoA. 52e Jaargang. stembus zang 8 uur. r iwater. ir: laxxcS» Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN ‘SN ZOON. Kamerverkiezing. Jhr, Mr. W-. Th. C. van Doorn, aftredend lid. 3ST5-e‘o-'ws- en -^d.^ertezxtie’bleucSL voor G-o’vlcLsl ezx OzM-stxeZbcezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. 913 f 1.25 Het canaille ilCII CH iet Gouda. In een adres van de christelijke vak- 27) MÜLIER. (Wordt vervolgd.) uitgeven „Laat vader r. Tilburg. ELONJEJr., ouda. Vrij bewerkt door AMO. De Balkan. Nog altoos blijft de Balkan een zeer groote belangstelling vragen. In de eerste plaats komt thans uit Turkije het bericht dat de Turksche grootvi zier Mahmoed |Sjefket Pasja, terwijl hij zich op weg naar den Sultan be vond, is doodgeschoten. Wat de wer kelijke oorzaak van den aanslag is geweest, weten we natuurlijk niet, maar we meenen met vrij groote ze kerheid te kunnen beweren, dat zijn dood aan weerwraak moet worden toegeschreven. Nog steeds is er een groote partij, die het dit kabinet niet kan vergeven, dat het bij zijn optre den den vroegeren minister Nazim Pasja heeft vermoord. En al is niet bewezen, dat Mahmoed Sjefket Pasja mede schuldig staat aan dien moord, natuurlijk heeft ook hem den haat ge troffen, dien men dit kabinet had toe bedeeld. Bovendien hebben de tegen standers der Jong-Turken nog een nieuwe grief. Dit kabinet toch is fei- gevonden met de woorden moordenaars van Nazim”. Een te Parijs verschijnend orgaan van den militairen bond, de Messoedió, had in zijn laatste nummer er op ge zinspeeld, dat Machmoed Sjefket, in plaats van aan dezen raad gehoor te geven, de invloedrijkste aanhangers van Nazim door de politie liet bewaken en huiszoekingen bij hen liet houden. Het blad verklaarde, dat de dagen van den grootvizier geteld waren, indien hij daarmee voortging. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1-50 Met Geïllustreerd ZondagsbladB 150 Idem franco per post 1 .90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren TuRKfJK. Te Konatantinopel schrijft men, naar wij in de N. R. Crt. lezen, den moord op Machmoed Sjefket pasja op reke ning van don militairen bond, die reeds lang een samenzwering had gevormd tegen den grootvizier en het ministerie, ten einde den dood van Nazim pasja te wreken. Veertien dagen geleden zyn onbe kend gebleven mannen er in geslaagd in het kabinet van den grootvizier door te dringen. Later werd een papier „Straf de voor het betwiste grondgebied aan vaarden wil. Men gelooft thans dat een vreedzame oplossing verzekerdis. De Servische gezant te Sofia is weder naar zijn standplaats vertrokken om zijn post te hervatten, voorzien van do nieuwe instructies, die in den Ministerraad zijn vastgesteld. De officieus Samoupravo ontkent, dat de Regeering voornemens is de onmiddelijko annextie af te kondigen van de gebieden die door de troepen bezet zijn en door Servië als zijn deel van den buit worden opgeëischt. De commandant van hetTsjataldsja- leger Aboek Pasja, is Zaterdag 1.1. op uitdrukkelijk bevel van den Minister van Oorlog naar Constantinopel terug gekomen. Hij werd onmiddellijk gear resteerd en zit in het Ministerie van Oorlog gevangen. Deze arrestatie werpt hier veel stof op en wordt druk besproken. De Regeering heeft alle Albaniërs het betreden van den Turk- schen bodem verboden. Zelfs indien zij voor zaken zich op Turksch gebied móeten begeven of zich met hun familie willen vereenigen. Balkanstaten. Bulgarije en Servië. In gezaghebbende kringen te Sofia wordt verklaard, dat Bulgarije den Tsaar zal antwoorden, dat het de scheidsrechterlijke uitspraken allééij zekerder dan de „begins^Jen, stoelende op de wortelen des geloofs” Maar dat vertrouwen in de macht van het bier beperkt zich niet tot Limburg en Brabant. Wij lezen in De Tijd in een schrijven, onderteekend door de R.K. Drankbestrijders-veree- niging, dat het gevaar niet denkbeeldig is dat in het Bisdom Haarlem ook met drank gewerkt zal worden. Zij roept ieder op om „het kwaad, dat de ondervinding leort het zulke hoogst bedonkelijke gevolgen mot zich sleept”, te bestijden. Brabant. Wij lezen in De schrijven, onderteekend eens begluurd. De graaf en de aap waren allebei dik in het bont gekleed en toch huiverden ze soms van de koude. En het was zoo aardig, die muizen ie zien dansen. De zeventien kleine honden droegen kleeren, alsof het ook menschen waren, alleen uit vrees, dat ze van de koude zouden sterven. Een geheele scheepslading schilderijen en marmeren beelden waren op het kas teel aangekomen en overal waren er vreemdelingen bezjg om aan die din gen een passende plaats te geven. Zij beschilderden ook het plafond in de lange galerij en lagen daarbij op den rug; daarvoor waren opzet telijk houten stellingen gemaakt; die mannen leken wel vliegen, die langs het plafond liepen. En men zeide dat er geen Engelschen voor al dat werk in dienst genomen mochten worden. „En ik zeg dat het groote schande is”, gaf mr. Freer te kennen. „Al die lui komen maar hier om de biefstuk op te eten en het bier te drinken, dat van rechtswege door ons Engelschen alleen behoort te worden verbruikt”. „O, vader, voor onzen biefstuk en ops bier behoeft gij u niet ongerust te maken. Een lekkere, gebraden os senrib, een heerlijken biefstuk of een geurig stuk wildbraad kan mylord niet onder zijn oogen verdragen; hij niets anders dan lifiafjes en poespas en al die vreemdelingen doen net als hij. En bier drinken doen zij niet, al Portugal. Ongeregeldheden te Lissabon. Een troept personen drong Woens dagavond te Lissabon den Gymnase- schouwburg binnen, “waftr een voor stelling gegeven werd ten bate van de politieke gevangenen. Daardoor ont stonden ongeregeldheden revolver schoten werden gewisseld. De repu- blikeinsche garde omsingelde den schouwburg en dreef de betoogers uit een. De voorstelling kon zonder ver dere incidenten worden voortgezet. Een aantal leden van het diploma tieke corps woonden de voorstelling bij. Noorwegen. Een overwinning van het vrouwen kiesrecht. Het Noorsche Storthing hoeft gis teren met algemeene stemmen het voorstel tot uitbreiding van het poli tieke kiesrecht der vrouwen aange nomen. Het vrouwenkiesrecht is hier door geheel gelijk gesteld met dat der mannen. En in don Staat Illinois (V. S.) heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren het reeds door den Senaat goedge keurde ontwerp aangenomen, waarbij aan vrouwen het parlementair kies recht wordt verleend. Bedenkelijke middelen. Het Hbl. schrijft Ziehier hoe de hoor Aaibarse zijn kiezers werft (wij knippen uit het ver slag in de Maasbode van een rede te Almolo gehouden): „Na afloof) der rede verzocht de heer W. G. A. J. Röring, lid der Prov. Staten voor Almelo, den heer Aaibarse bij den minister pogingen in ’t werk te stellen om meer subsidie te verkrij gen voor den te leggen tramlijn Almelo Tubbergen -Ootmarsum. Mr. Aal- berse antwoordde o.a. dat, zoo minister Regout aanblijft meer subsidie zal ge geven worden, dan de reeds.toegezegde 3 ton. Dit kon spr. in elk geval beloven. Wij gelooven gaarne, dat Minister Regout zijn partijgenoot Aalberse goedgezind is. Maar wij zouden toch den Minister in overweging willen geven „beloften” niet zoodanig te doen, dat zij een belooning voor goed rechts stemmen inhouden. Wij meenen een ernstig protest tegen deze verkiezings- trucs te moeten doen hooren. Van ongeveer gelijk gehalte is wat wij lazen omtrent het aftredend R.K. Kamerlid Beckers, die zelf reeds het bier zou zijn gaan bestellen om zijn verkiezing te verzekeren. De Limbur ger Koerier meldt het. Bier werkt Wij bevelen ten zeerste aan voor de stemming van een lid van de TWEEDE KAMER, op DINSDAG 17 JUNI a.s. MP* De stembus is geopend van 85 uur. van Baron Van Wijn bergen. Men schrijft aan het Vad. Toen de N. R. Ct. eenigen tijd ge leden een verslag bevatte van de be ruchte Leidsche rede van den R.-Ka tholieken propagandist Van Wijflber- gen, heeft deze, ofschoon ook de R.-K. Leidsche Courant de woorden van dezen sprekeral wat canaille is, stemt links in haar verslag vermeldde, ontkend, deze woorden aldus te hebben gebezigd. Blijkbaar zijn er op die vergadering nog meer verslaggevers geweest dan van de K R. Ct. en enkele R.-K. bladen. De (christelijke) Nieuwe Katwijker toch bevatte Zaterdag een redactioneel artikeltje over „canaille**, waarvah de aanhef aldus luidt „Het moet erkend worden, een onzer woordvoerders, die anders wel de zaak kan worden toevertrouwd, heeft in een politieke rede, die hij te loeiden in de Stadsgehoorzaal gehouden heeft, een onvoorzichtige uitdrukking gebezigd. In hot vuur zijner rede liet hij zich het woord ontvallen „het canaille stemt links”. Dit zijn nu drie verslaggevers, een van een liberaal blad, oen van R.-Kath. en oen van een antirev. blad, die allen deze woorden hebben gehoord„het canaille stemt links”. Het laatste blad, blijkbaar doelende op de ontkentenis van baron Van W. zegt bovendien „’t moet worden erkend dat hij die woorden heeft gebezigd.” Het zal na deze erkentenis van do Nieuwe Katwijker, vooral omdat mr. Van Wijnbergen reeds wordt gedood verfd als minister van Justitie, eens tijd worden, dat hij voor de w a a r- h e i d uitkomt. Toen allen rustig zaten, zei vrouw Freer: „Komaan, Dolly, vertel ons nu eons wat nieuws van het kasteel.” De inwoners van het stadje Asher ton en van den ganschen omtrek had den, behalve naar het eten en drin ken, ook altijd een sterk verlangen naar nieuws van het kasteel. „Is het waar Dollv. dat de nieuwe lord een aap heeft met een rood jasje a.an in°t oen gouden horlogeket ting vroeg een van de jongens. „En lijkt hij zelf ook niet veel .op een aap, Dolly?” schreeuwdp weer een ander. „Ik heb van een der knechts ge hoord, dat er op het kasteel een won derlijke vioolspeler is, die mooie lied jes kan spelen op een viool met één «naar zei mr. Freer. „En een aardig hondje in blauwe kleeren, die met zilver en parels ver sierd zijn. Dat beest zit den geheelen dag op mylords schoot”, riep weer een ander. „En zes witte muizen, die op de telijk opgetreden als reactie tegen de al te [toegeefelijke houding van het vorige kabinet onder Kiamil Pasja. Kiamil en de zijnen zijn verjaagd om dat zij den vijand al te veel grond gebied wilden afstaan. Hot nationaal bewustzijn, zoo zeiden de Jong Turken, kon een dergelijken beleedigenden afstand niet aanvaarden. En zij begon nen den oorlog opnieuw om nog meer grondgebied „in handen der Christenhonden” te zien overgaan. De militaristische debacle isvan dien aard geweest, dat zelfs met den bes ten wil een dergelijken afstand niet te voorkomen was geweest. Er ontbrak te veel aan de eenheid in het leger om tegenover de Balkanstaten mot succes te kannen optreden, De groote slagen waren voor het /optreden van Mahmoed Sjefket Pasja voorgevallen, maar na diens optreden zijn Janina, Adrianopel en Skoetari nog in ’s vijands handen gekomen. Dat heeft de verbit tering tegen de Jong-Turken en hun bewind nog doen toenemen en thans is die ontevredenheid uitgobarsten in een laaghartigen aanval op een drager van de Jong-Turksche ideeën, die de staatsgreep van onlangs met zijn leven heeft moeten betalen. Tot zoover over Turkije, want ook de bondgenooten vragen door hun onderlinge oneenig- hèid opnieuw de aandacht. Het is nu reeds zoover gekomen, dat de oude vijand Turkije door Griekenland is aangezocht om Bulgarije te helpen aanvallen. Zoo heeft ook Servië steun gezocht bij Roemenië. Stel u voor, een oorlog waarbij dus de geheele Balkan in het geweer komt tegen elkander. Bulgarije heeft dan ook niets van een eventueelen oorlog te wachten. Toch is het antwoord op het Servische verzoek tot wijziging van het verdrag afwijzend. Waarschijnlijk hoopt het op de interventie van de groote mogend heden die zeer zeker alles in het werk zullen stellen om een nieuwen strijd, waarschijnlijk nog verschrikkelijker en nog bloediger dan de vorige, te voor komen. G0UD8CHE COURANT. PRIJS DER AD VERTE N TI N: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. mij. Zoudt ge blij wezen als ik eene dame werd „Neen”, antwoordde Juffr. Freer onmiddellijk op vasten toon „neen, Dolly, ik zou daarmee heelemaal niet blij om wezen Sedert Polly Perkins uit den kruidenierswinkel in de Cneap- btreet, er van door is gegaan met dien gemeenen advocaat, die een da me van haar wilde maken, doch haar later in den steek liet, zoodat zij in de sloot aan den straatweg verdron ken is gevonden, zie kind, sedert dien tijd begrijp ik wat het beduidt, als arme meisjes dames worden. Neen Dolly, laat je nooit een dame maken”. „Gekheid, moeder, Polly Perkins, gemeene advocaten en slooten hebben er in het geheel niets meuuit te staan. Ik zal een dame worden omdat ik een stem heb, waardoor ik fortuin kan maken, als ik flink mijn best wil doen”. „O, dat is geheel iets anders. Je gaat dan zeker rondreizen en op de kermissen zingen, nietwaar „Dat is toch niet erg damesachtig, moeder”, antwoordde Dolly lach md; maar nu moet ge eens goed naar m’n verhaal luisteren. Ge weet toch den kruisweg waar Green Parsons ligt begraven muziek kunnen dansen, Jos Die zou ik wel eens willen zien”, zei een der kleinsten. „Houdt toch stil, jongens 1” riep nu mr. Freer, terwijl hij met de vuist op de tafel sloeg. „Heb jullie dan niet gehoord, dat i k naar den vioolspe ler gevraagd heb Gedraag je zoo- als het behoort, en wacht tot ik ant woord heb gekregen.” „Ja, vader”, zei Dolly, „er is een wonderlijk vreemde heer, die alle avon den op de viool speelt, totdat mylord is ingeslapen. Zijn spel is overheer lijk mooi „En hoe heet hij?” „Hij wordt signor Giotto genoemd. vader, het is aangenaam hem te hooren spelen „Dat geloof ik graag”, zeide mr. Freer. „Ik houd ook veel van viool muziek. Zoo *8 avonds in een prettig gezelschap, de pijp in den mond, een vol glas voor het grijpen, een flink vuur in den haard, een mooie viool waar „Home, sweet home” of ’n an dere mooie wijs op gespeeld wordt en dan de beenen gemakkelijk gesteund op een andere stoel... hè, dan is het wel uit te houden.” Ni deze ontboezeming van mr. Freer werd het gesprek weder voortgezet en daarbij was het nieuws van het kas teel nog altijd het eenige onderwerp. Dolly gaf toe dat de nieuwe lord wel een beetje op een aap geleek; achter de deur slaande, had zij hem zouden ze ook van den dorst omko men. Savoy, die met de witte muizen, werd bijna krankzinnig, toen hij een slok bier gedronken had; de/omstan ders waren bang dat hij hen kou bij ten, zoo gok was hij. Die vreemde lingen drinken allemaal wym zoo zuur als azijn.” „Wel, vrouw”, zei mr. Freer, „ik ben wat vermoeid en ga dus maar wat vroeger dan gewoonlijk naar bed. Breng daarom de jongens naar kooi, zoódra zij van den vloer zijn, kunt ge het opgerolde bed uitspreiden, dat daar in de kleerenkast geborgen is; dan gaat ge op uw gemak met Dolly praten. Wat zullen die tongen dan in beweging zijn. Vrouwen hebben al tijd wat te babbelen. De hemel raag weten, waar zij het vandaan halen”. Zoodra de overige huisgenooten van den vloer waren, maakten moeder en dochter haar nachtverblijf gereed. En Dolly zeide „Doe het licht niet uit, moeder, Ik heb u iets te vertellen en bij licht Is dat prettiger dan bij don ker”. „Maar kind, dat is verkwisting en je vader moppert toch al zoo over al t geld dat we aan kaarsen moeten Ill'ltrAVAn f” voor dezen enkelen keer dan maar eens mopperen. Ik zal voor u wel een heel pak kaarsen nog medebrengen, l^aat mij u eens goed in <le dekens stoppen 1 Zoo, dat is klaar 1 Luister nu eens goed naar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Primitief Kohier der plaat- selijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1913, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land goedgekeurd, in afschrift gedurende vijt maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, den 13 Juni 1913. Burgemeester on Wethouders roornosmd, R. L. MARTENS, De Secretaris, J. VAN HEUSDE.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1