'kbank ITS, i a n d e 1. ires: Gouda. 'EIT IN en Heeren ilSEL fi 991. DE VIOOLSPELER. ?risiaw ezx voor G-o'ulcLsl ezx OKCXstrelfezezx. Kamerverkiezing. No. 13197. am. behalve Zon- ZONEN. en Siiltenlaixd. Naar de Stembus! Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. Eerste Blad. i vee voeders. »ns bevatten ’sODOL slechts TAMINIAU’S JAM d.e EESTE. ELST BIJ ARNHEM. KENNISGEVING. KENNISGEVING. Feestdagen. Telefoon lnterc, 82. Verschijnt dadelijks ^Telefoon. latere. 82. 7 Uitgevers A. BRINKMAd W ZOON. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn, aftredend lid. W De stembus is geopend van 85 uur. ir: Jaargang. Zaterdag 14 Juni 1913. if E M E N T MÜLIER. I :4 om gedrukt (Wordt vervolgd.) Brinkman Zn. J r Kanaries 13, en */i liter ïoendermeel er voederkostën o 40 en 5 kilo zeerste van van; ver- INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gexien art. 8 der Hinderwet: Dit Nummer bestaat uit twee bladen. merk i c.M.8 p. stuk. ilke niet »oor- rnstnaiHl merk. rijgbaar. i, AinsitTibii). Vrij bewerkt door AMD. zijn lange overjas, waarvan 'ik de slippen had aangezien voor den staart van den .>ooze. De klagende tonen, die ik had gehoord, had hij gespeeld hield.’ „Waart vroeg hij „Ja. vend. en se- een va- ge- drie mr. en De voorbereidingen voor de ver kiezingen loopen ten einde. Nog reizen onze Kamerleden en propagandisten het land af', ter op wekking van geestverwanten, tot het winnen van de weifelaars, tot het doen wankelen van tegenstanders. Nog slechts enkele dagen werken de besturen van onze vereenigingen aan de organisatie van het werk op den dag der stemming. De groote dag nadert. Dinsdag 17 Juni zal ons volk voor zoover het tot de stembus wordt toegelaten hebben te beslissen, /if ons land opnieuw 4 jaren zal worden geregeerd in clericalen zin, dan wel of de verjongde vrijzinnig heid aan het stuur zal staan aan het schip van staat. Voor wie onbevooroordeelt nagaat, wat ons volk te wachten staat, kim de keuze niet moeilijk zijn. Als Heemskerk, Kolkman en Talma blijven een Grondwetsherziening, uitsluitend met de bedoeling, het openbaar onderwijs te ver nietigen, de vaststelling van een hoog tarief van invoerrech ten, als belasting onredelijk en on zedelijk, als maatregel van „be scherming” een aanslag op de volks welvaart, een stel sociale speler; dat kan uitloopen, moeder, van i <lige wij! vooruitzicht geopend en ik verloop van tijd zeer gelukkig den”. „Ik begrijp er nog niet veel ga daarom maar voort met je haal, lieve kind 1” „Ik vertelde hem, dat ik sedert mijn kinderjaren in het koor der abdijkerk had meegezongen, dat inr. Winter, de. organist, zich veel moeite had ge geven om mij te onderrichten en mijn stem te vormen; de muziek voor mij even onmisbaar was als brood, dat ik de vogels nabootste, als ik ze hoor de, on dat ik mijn leven lang wel alle dagen zou willen zingen”. Hij zeide: „Meisje, uw stem is een bijzondere gave, en nog merkwaardi- Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gelet op de artt. 6 en 7 der HINDER WET; Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een ver zoek met bijlagen vans P. D. Muijlwijk, te Gouda om vergun ning tot uitbreiding zijner machinefabriek, door bijplaatsing van 4 electrotnotoren in het perceel gelegen aan den Turfsingel No 9, kadastaal bekend Sectie E No. 1046. Dat op Dinsdag den 240 Juni 19131 des namiddags ten i‘/t ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 10 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L MARIENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE liberale voormannen in sommige districten, die voor „beslist rechts” doorgaan, in een vrijzinnige zege praal gmooven, geeft vertrouwen in den uitslag. In /lat vertrouwen gaan wij ten strijd-e. Blijve dus geen der onzen thuis. Doe ieder zijn plicht. Dan is óns de onverwinning I scorenJuist kwam ik bij het kruis punt, toen ik daaraan begon te den ken; bevreesd wilde ik teruggaan,... maar opeens... zag. ik iets, dat leek de duivel wel, staande tegen een boom on met de oogen op het graf gericht. „O, Dolly, is het werkelijk waar? Het is precies, of ik zijn geest bij het einde van die zitbank zie I” ,.Hè, moeder De maan scheen erg flauw, ik zag de horens op zijn hoofd en ik meende ook zijn staart te on derscheiden; ik zag zijn paardepoo- ten natuurlijk verborgen tussehcu het lange gras. Ik stond als aan den grond gena geld; hij stond met zijn armen in de hoogte en begon te jammeren, zooals zeker de verdoemde zielen in de hel moeten jammeren. O, moeder, als ze zoo jammeren, dan had het me op dit oogenblik niets kunnen schelen of ze mij hadden meegenomen in plaats van Green Parsons.” „O, Dolly, dan zou je ook je ziel aan den duivel verkocht hebbendan zou je ook een tooverheks geworden zijn”. „Om mijn leven te redden, moeder; ik kon mij niet bewegen. Mijn hoofd werd zoo licht en mijn gedachten raakten verward en zonder te weten wat ik deed, begon ik te zingen op dezelfde jammerende wijze alsof ik hem antwoordde het waren klan ken, doch geen woorden zooals de vogels zingen. Hij hield op met zijn kinderen dat ook wel doen. Hij had een mooien snorbaard en bij het licht der maan leek zijn gezicht zoo in drukwekkend. Ik gevoelde dat er een vreemde wil van hem uitging, die sterker was dan mijn eigen wil; al was hij de Satan in eigen persoon geweest en hij had mij gevraagd hom te volgen, ik zou het gedaan hebben, zooals een hond zijn meester.” „O, Dolly, dat ia te erg! Schenk je hart vooral niet weg aan een viool speler; dat kan nooit op iets goeds lieve kind t” .Drijf er nu den spot niet mede, Zooals gij hel bedoelt, daar- is geen sprake, maar op eerbie- !jze vereer ik hem in mijn hart, want hij heeft mij een geheel nieuw kan na wor- nivorseelvoer) i 13 en Vi kilo zij het niet durven laten komen. Het was bekend dat de koning ingeval de wet mocht worden verworpen, zooveel liberale pairs zou benoemen, dat de liberale partij ook in het Hoogerhuis over een meerderheid zou kunnen be schikken. Tot zoover hebben de Lords het niet durven laten komen, omdat dan de vernedering nog grooter was geweest. Niet alleen zou de wet dan toch aangenomen, maai* de liberale partij zou tevens zich bij voorbaat voor elke wetgevende maatregel een meerderheid hebben verzekerd. Nood gedwongen hebben de Lords dus do wet aanvaard. En thans is de tijd ge komen, dat de resultaten van deze wet zullen te voorschijn komen. Voor de tweede maal is thans de wet op de zelfregeering van Ierland bij het Lagerhuis in behandeling en met een meerderheid van 98 stemmen in tweede lezing aangenomen. Wan neer straks het wetsontwerp naderde lezing eveneens wordt goedgekeurd, dan zullen de lords het ontwerp nog maals kunnen verwerpen, maar dit zal niet verhinderen dat het volgend jaar het wetsontwerp, na ten derde male beide huizen te hebben gepas seerd, automatisch wet zal worden. Doen te weten ledat zij vergunning hebben verleend aan. H. van Beek en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener Smederij in het perceel aan de Nieuwsteeg No 3 kadastraal bekend sectie C No. 1882. Gouda ,den 12 Juni 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. Genoegen”, 8 u., Prof, van Hamel. juw- en Woning- jrgadering Onder- Armenzorg/ wij geregeld tijdig m ontvangen van rten, vermakelgk ze dan in onze <1 der me th o de. Boeder fabriek ilSIA. - Enkhuizen. baar bij HH.: I, Wydstraat. LD, Veerstal. Gulden dagen uit de Engelsche historie. Thans nu de Home Rule wet, de wet op het zelfbestuur van Ierland, voor de twee maal in het Lagerhuis in behandeling is, is het de meest geschikte tijd om een terugblik te werpen op de meest belangrijke feiten uit de Engelsche historie der laatste jaren. In de staatkundige geschiedenis, we durven het met gerustheid ver klaren is het belangrijkste feit de wet, waarbij het Hoogerhuis de macht is ontnomen om voortaan die wetsont werpen, die door de eigenlijke volks vertegenwoordiging zijn aanvaard, terug te zenden, omdat zij gewogen, maar te liqht bevonden zijn. Jaren lang heeft de weegschaal van het Lagerhuis het adjectief moeten dragen; niet zuiver. Dit is terecht door de liberale partij ingezien als te zijn een schande voor een democratisch land. Daarom een schande, omdat het Huis der Lords door zijn samenstelling, in het minst geen deel der volksvertegen woordiging, de macht bezat, om door zijn veto een volksuitspraak ongedaan te maken. Uit den aard der zaak was de samenstelling van het Hoogerhuis van dien aard, dat de conservatieven steeds over een meerderheid beschikken. Het volk kon zich dus bij een verkiezing uitspreking voor de meest democratische staatkunde, elke wet die de democratische woorden in daden wilde omzetten, werd door de Lords als niet geschikt ter zijde gelegd. Aan dien toestand heeft het kabinet Asquith een einde gemaakt. Het heeft zijn perliament-Biil ingediend, waarby aan de macht van het Hoogerhuis duchtig is geknaagd. Natuurlijk hebben de conservatieve heeren zich sterk tegen dezen wetgevenden maatregel verzet. Maar tot de verwerping hebben PRIJS DER ADVERTENTIÈN; Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 pér regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Balkanhtaten. Bulgarije en Servië. In gezaghebbende kringen te Sofia wordt verklaard, dat de Servische ge zant Spalaikovitsj, Donderdag uit Bel grado teruggekeerd, geen opdracht heeft om een onmiddellijk antwoord der Bulgaarsche regeering te vragen op de Servische nota betreffende de herziening van het Bulgaarsch-Servi- sche verdrag. De Serviërs geven de voorkeur aan een uitstel om zich goed rekenschap te kunnen geven van het telegram van den Tsaar, en den weg tot een minnelijke schikking te bereiden! Van Bulgaarschè zyde blijft men op het standpunt staail, dat het gebied, waarover het geschil loopt, eervol door Servië moet worden ontruimd. Geen „condominuim“ („gemeen schappelijk eigendom") zoöals bijv. Schleeswijk-Holstein, dat bij den vrede van Weenen in 1864 door Denemar ken aan Oostenrijk, en aan 'Pruisen samen werd afgestaan Red.) zou moe ten worden ingesteld voor het betwiste liOIIISIIIE COURANT. PRIJS VAN~ÏÏET ABO Per kwartaal J f 1.25 Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Idem franco per post ,100 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tienueweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Wij bevelen ten zeerste aan voor de stemming van een lid van de TWEEDE KAMER, op DINSDAG 13 JUNI a.s. 28) „Wel zeker, weet ik die plek. Hij werd te middernacht begraven, bij t licht van flambouwen; er was een staak dwars door zijn lijf gestoken, en volk was er bij, veel volk Ze zoggen dat de duivel hem eiken nacht weg komt halen en hem ’s morgens '•ij het eerste hanengekraai weder te rug brengt.” „Wel, moeder”, vertelde Dolly ver- der, ,,het ig Zondag veertien dagen geleden, dat ik volgens gewoonte naar de Abdijkerk ging om mijn zangoefe ningen in te studeeren; ik rijd dan altijd met mijnheer Mercer terug tot aan de tuinpoort van het kasteel. Dit maal hield mr. Winter me wat langer dan gewoonlijk op en ik liep mr. Mer cer mis, zoadat ik te voet moest te- rugkeeren. Dat speet me erg, want ik wist hoe boos tante Jenner zou zijn nis ze vernam hoe laat ik nog al leen in de stad was geweest. Ik be- R,.0?t ®en binnenpad, over het gras plein bij Chase lan_gs te gaan, zon der te denken aan het gevaar van enen kruisweg in biet donker te pas- ger is uw fijn muzikaal gehoor, het zou zonde wezen als uw schoone ga ven in vergetelheid verloren gingen, want daarmede zoudt gij een beroem den naam kunnen krijgen”. Mijn hart ontstelde van al die woorden, moe der Ik was zoo gelukkig, dat ik geen woorden kon vinden. Eindelijk zei ik „Ik ben zeer arm mijnheer Hoe zou ik dus een be roemden naam kunnen krijgen „Ja, zeide hij, dat is een groot be zwaar, want ge moet niet alleen hard in de muziek studeeren, maar ook nog goed onderwijs ontvangen, want een fraaie stem alleen is niets waard zon der beschavingen dat zal veel geld kosten. Wij behoeven echter niet te wanhopen. Lord Asherton helpt zeer gaarne kunstenaars, die vooruit wil len; dat weet ik zeker. Hij ontdekte mij toen ik nog jong was en zonder vrienden op de wereld stond, dert dien tijd is hij meer dan der, dan een meester voor mij woest. Kom morgenmiddag uur in mijn kamers, dan zullen Winter en ik uw stem beproeven verder raadplegen over hetgeen gedaan moet worden”. „Je spreekt alsof het gedrukt een boek staat, mijn lieve Dolly wetten, die ons volk in een keurslijf van ambtenaarderij zullen rijgen, een omslachtige paperasserij, waar door slechts een deel der arme ouden van dagen zal worden ge holpen. Als de vrijzinnige concentratie den strijd wint. Jhandhavïng van het openbaar Jb der wijs zoo wel, als van de rechten door de bijzondere school verkregen geen beschermende rechten, maar een belasting naar draag krachtStaatspensioen voor alle oudjes, die het noodig hebben. Inderdaad, de keuze is niet moei lijk, nóch voor hem, die alleen ziet naar de practische programpunten, nóch voor hem, die meer let op den diepen grond der dingen. Als Heemskerk en de zijnen blij ven.voortzetting van den an ti thes e-leugen, voortwoekering van de splijtzwam van het secta- risme, toenemende groei van het clericalism e. Als de vrijzinnige concentratie meerderheid wordt,... werking, van de schoone vrijzinnige ge dachte: bevordering van de zei f- standige kracht in gemeenschap en individu, gelijkmaking van de ontwikkeling» voorwaarden voor alle burgers van den Staat. Ons volk is op den goeden weg. Alom in den lande heerscht geest drift voor de vrijzinnige zaak, vreugde over de herleefde eendracht onder de liberalen. Overal leeft de overtuiging dat wij den strijd zullen winnen. Duizenden en nog eens duizenden, die in 1909 en vroeger met de ge realiseerde broederen samen werkten, hebben zich van hen afgewend. In 25 districten zijn naast de coalitie-candidaten andere „recht- sche” mannen candidaat gesteld. Dat teekent den toestand. Ook de omstandigheid, dat de gejammer, maar ik kon niet ophou den; hij keerde zich om en kwam op mij af. Doodsbang viel ik op mijn knieën en strekte de handen uit om genade' te vragen. Toen hij stilstond, on mij aankeek, zweeg ik dadelijk. „Waart gij het, die daar zong, meisje?” vroeg hij. Ik sloeg de oogen op en zag dat het niet de duivel was, maar wei de vioolspeler van mylord. Ik had hem een paar keeren op een afstand ge zien en herkende de kraagopslagen, die ik voor horens had gehouden en jrjas, waarvan 'ik de De klagende tonen, op zijn viool, die hij nog in de hand k:»i.1 gij het, die daar zong”, weder. „Ja, mijnheer antwoordde ik be vend. „Wie heeft u zoo leeren zingen Ge behoeft niet bevreesd te zijn, kind, ik zal u geen kwaad doen. Sta op en zie mij dan flink in de oogen, op dat ik kan zien of gij de waarheid spreekt „O, moeder, ik deed wat hij zeide. Ik keek hem aan en het geleek of hij het gelaat van een engel had. Hij was zeer bleek en zijn mooie oogen glinsterden als sterren en zijn lang, donker haar hing rondom zijn gelaat, hij schudde het naar achteren, zooals

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1