3B!Lzxzcx©23 lsurxcL. INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtszaken. ZFOSTZERJCTIETSr. Laatste Herdichten. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ton 7!»"/,,. un - - - too»/,, too% - Engeland. Mej. Davison, f Zaterdag is het stoffelijk overschot van mej. Davison, het eerste slacht offer der suffragette-beweging, uit Epsom naar het Victoria-Station te Londen overgebracht, en na een lijk dienst in de George's kerk, naar Kings Cross, van waar het per trein naar Morpeth, in Northumberland, mej. Davisón's woonplaats, voor de teraarde bestelling werd vervoerd. Het is een grootsch en indrukwek kende plechtigheid geweest. Driedui zend suffragettes, in het wit of lila gekleed, met lelies in do hand, liepen vier aan vier in don stoet, mot do banieren der verschillende vereeni- gingen, waartoe zij behoorden, terwijl tien in den stoet opgestelde muziek korpsen treurmarschon speelden. Vóór den lijkwagen liepen verschillende be kende leidsters in de militante suffra- getto-beweging, o.a. mej. Silvia Pank- hurstdaar vlak achter, de drie ver volgde doch togen borgstelling vrij gelaten bestuursleden der W. 8. P. u. Annie Kerr, mevrouw Sanders, mis Kenney. Verdor eenige leden van den Mannenbond voor vrouwenkiesrecht, o.a. Clayton, de jonge scheikundige die do „bommen" voor de suffragettes helpt vervaardigen, een deputatie van vrouwelijke studenten enz. De kist was geplaatst op oen open lijkwagen en overdekt mot oen purperen kleed daarop lagen tal van kransen, in de klouron van den Bondpurper, wit ou groon. Aan beide zijden van de lijkbaar liopen twee dames, in 'twit gekleed. Do suffragettes hadden, togen het dringend verzoek van de politie in, do druksto straten gokozen voor de processioPiccadilly, Piecadilly-corcur, Hhoftfesbury-Avpnue. Hierdoor ont stond nu en dan oenig oponthoud. Doch overigens had de overbrenging naar hot station zonder eenig inci- dont plaats. Het overtalrijke publiek gedroeg zich langs den geheelen weg eerbiedigoveral namon do mannon bij het voorbijgaan van de lijkbaar hun hooden af. Movr. Pankhurst, die naar men weet om gezondheidsredenen, tydolijk uit do gevangenis is ontslagen, werd Zater dag, juist toon zn in een auto wilde stappen om aan de uitvaart van mej. Davison deel te nemen, opnieuw ge arresteerd. Blijkbaar was do politie van oordeel, dat als «g sterk gonoeg was, om eon paar uur in oon stoot te loopon, zij ook wel de ontberingen van hot govangenislevon kon doorstaan. Mon herinnert zich dat mevr. Pankhurst den 3n April jl. tot 3 jaar dwang- arboid werd voroordoeldden 12n April was zij door haar hongerstaking zoo uitgeput, dat zy voorwaardelijk weer in vryhuid werd gesteldden 2ön Mei word zij weer goarrestoerd, den 30n Mei, na oon nieuwe hongerstaking weer vrygolaten. En Zaterdag is zij nu voor do derde maal weor naar 't govang gebracht. Daar zal zij wol weer gnan hongerstaken. Tweode Kamerverkiezingen. Prof. J. A. van Hamel te Mijdrocht. Naar aanleiding van de ergerlijke aantijgingen, waartogon prof. van Ha- mol zich op de onlangs te Mydrecht gehouden kiezersvergadering verzotte, kan men nog medodoolen dat do klacht, waartoe do sprekor zich gedwongen zag over te gaan, inderdaad is inge diend. Intussohon ontving prof. van Hamel 4 sindsdien van den notaris van dor Hoyden oon schrijven dat aldus luidt „Do woorden in mijn schrijven neem ik dus tok mijn gonoogen terug, en zal dezer dogen raodedeolen hot mij pleizior deed, dat do gewraakte uitdrukkingen niet zijn gebezigd en uw optreden geen aanleiding heeft gegoven om de zoo gelukkige goede hanponio in deze stroken te ver storen." Mot betuiging mijner hoogachting get. J. 1. W. J. van dor Heydon. Als zyn zogsman had do notaris opgegeven don heer C. Knigge, voor- zittor derCentr. R.-K. KioBvereoniging, lid van do Prov. Staten en wothouder te Wilnis. Ook van dezen ontving prof. Van Hainol oen schrijven, verklarende, dat hy het praatje slechts van hooren zoggon had, en er prys op stelde te verklaren, dat hy persoonlijk den spre ker niets onbetamelijks omtrent de R.-K. geestelijkheid had hooren zeggen. P. Lyokloma A Nyeholt. Te Zwolle is j.l. Zondag overleden de hoer P. Lycklama a Nyeholt, oud- burgemeester van Rotterdam en oud- commissaris dor Koningin in Overijsel. Omtrent de loopbaan van den over ledene deelt de N. R. Ct. mode In 1842 te Bolsward geboren, heeft de overledene zijn opleiding gehad aan het Koninklijk Instituut voor de Ma rine to Willemsoord, doch is slechts van 1863 tot 1867 in zeedienst ge bleven. Hij begon in 1868 een nieuwe loop baan als burgemeester van Franeker, toen van Leeuwarderadeel, daarna van Leeuwarden en ten slotte in 1891 als burgemeestor van Rotterdam. Dit ambt heeft hij twee jaren be kleed, tot 1 December 1893, toen hij benoemd werd tot commissaris der Koningin in do provincie Overijsel, welke betrekking door hem vervuld werd tot October 1909. Do overledene was ridder in de orde van den Nedorlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje- Nasaau. H. M. de Koningin-Moeder is gis teravond om half elf por oxtra-tein aan do halte Soestdijk .uit het buiten land voor haar gewoon zomerverblijf ten paloize aangekomen. Aan het sta tion waren ter verwolkoraing aanwezig de commissaris der Koningin in Utrecht en de burgemeesters van Baarn en Hoest. Vrijwillig Millitair Motorrijdorscorps. Men meldt uit Arnhem aan de N. Ct. Bij hot concours uitgeschreven door het Vrijwillig Militair Motorrijders Korps, was oen van de moeilijkheden van den tocht, welke in Amersfoort begon en liep over Nieuw-Milligen— Hoendorlo naar Arnhem, een mulle zandweg onder Hoendorlo. Daar ter plaatse waren aanwezig: H. M. de Koningin mot gevolg, Prins Hendrik met zijn adjudant, de minister van Oorlog, generaal Do Meester, commandant van het veldleger, ver schillende hoofd- en opper-officioren en vertegenwoordigers van sportver- oenigingen. Even na aankomst van H. M. de Koningin kwam do eerste deelnemer aan. Tor plaatso moest plotseling in hot inullo zand worden halt gehouden, zonder don mótor stil te zetten. Geen der deolnemors was met dit deel van het concours bekend. 34 Deelnemers passeerdon mot goed gevoltf deze moijijkheid. Ook net andere jfedeelte van don tocht was door hen mot goed gevolgd afgelegd. Nadat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ruim oeu uur met belangstelling het paa- seeren der deelnemers ter plaatse hadden gade ge-lagen on zij zich meer malen door leden dor rogelingscom- missie in hot byzondyr door den voor zitter den heer Robt. toe Laer, die den geheelen tooht organiseerde had doen yoorlichton, vorlioten Hare Majos- teit en do Prins hot terrein. De doelnemers en do autoriteiten gingen daarna naar Arnhem, waar in Hó tul des Pays-Bas de lunch werd gobruikt. Te 2 uur vertrokken do deel nemers en autoriteiten in de richting Ede, waar by Planke Wambuis nog maals oen moeilijk terrein moest wor den gereden. Van laar gaat do tocht over Barno- vold naar Amorsfoort waar men niet voor 4 uur 15 min. mag aankomen. De politiek op don preekstoel. Mon meldt ons In verschillende Kath. kerken van hot district Enschede zyn Zondag onder de godsdienstoofoningon predi- catius gehoudon over do a s. vorkio- zingon on tor aanbovoling dor candi- datuur Elhorst. Do Koningin en de Prins to Hoonderloo. De Koningin on prins Hendrik he\>- bon gistoren oon bozook gebracht aan hot doorgangshuis „Hoondorloo" te Hoonderloo. Zij kwamen per auto om half 10 aan de stichting on hebben tijdens het bezoek, dat van half tien tot kwart na elf duurde, alles bo- zichtigd. Tijdens het bezoek onderkiold H. M. zich met oen groot aantal vorploogdon by hot vertrok schonk Zij drie voet ballen bovendion stoldo zy aan den directeur oon gift ter hand om do verpleegden te onthalen. (Hbld.) Visscherij. Maat op baars, meun, sneep, snoek, snoek-baars, winde en zeelt. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat op 1 Juli a.s., wanneer de verschillend visscherij- rogeloraouten twee jaar in werking zullen zyn, buiten werking zullen tre den de daarin bevattende ovorgans- bcpaling ten aanzien vnjn de maat op bovengenoemde yischfcoortonvan dien datum af zal derhalve do nuv*t op die visclisoorten zyn als volgt: Voor baars 18 e.M., meun 25 c.M., sneep 25 e.M., snoek 40 c.M., snoek baars 40 c.M., winde 25 c.M., zeelt 21 c.M. (St. Ct.) Minivers Heemskerk, Talma en Kolkman hebben het voornemen op 7 Juli het uitgestelde bezoek aan het Nederlandach paviljoen op de Gent- sche tentoonstelling te brengen. (N. R. Crt.) Bidden voor de verkiezingen. Door don aartbisschop van Utrecht zijn op de dagen der stemming en her stemming van leden dor Tweede Ka mer in alle R.-K. kerken van dat bis dom openbare gebeden voorgeschre ven voor een gunstigen uitslag der verkiezingen. De Rijksmiddelen. De afgeloopeii maand Mei sluit waardig aan bij haar voorgangster, waarvan wij de vorige maand zulk oen gunstig getuigenis konden afleg- gen. Mei 1913 toch heeft Mei 1912 over troffen met een bedrag van niet min der dan f 1,479,96 i,z4% Werd ver leden jaar ontvangen f 17,450,082,86, dit jaar bracht de Meimaand in de Schatkistf 18,930,047.42% Twee posten op de maandstaat val len dadelijk in bet oog. Vooreerst le verde de huikeraccijns een belangrijk bedrag meer op dan verleden jaar (f 371,000) wegens het feit, dat de ufgeloopen maand Mei 5 Zaterdagen telde. Én vervolgens was de opbrengst der successierechten eveneens hooger dan verleden jaar, f B^l.OOO, toen zij weer eens bijzonder waren tegenge vallen. Maar behalve deze toevallige ver- hoogingon, kan toch gewezen worden op oen flink occrès bij verschillende andere bronnen van inkomst. Bij vergelijking van de maanden Mei 1912 en 1918 zien wij toch, dat dit jaar meer werd ontvangen, uit de personeele belasting f 35,000, de bedrijfsbelasting f 246,000, de invoer rechten f 147,(XX), den suikeraccijns f 371,000, het gedistilleerd f 1000, den zoutaccijnsf 21,000, en dion op bier en azijn f 11,000, de zegelrechten f 48,000, de registratierechten f 52,000 de successierechte» f 371,000, de do meinen f 69,000, de posterijen f 87,000 de rijkstelegraaf f 5000 en de loods gelden f 38,000. Daartegenover staan slechts enkele geringe verminderingen. Zoo bracht minder op de grondbelasting f 10.000, de t^rmogensbeiasting f 8000 de wijliaccijn»Eveneens f 3000, de ac cijns op het geslacht f 1000 en de hypotheekrechten f 500. De vijf maanden van dit jaar ga ven een totaal van f 75,918,749,39% tegen f 71,464,248,24% in hetzelfde tijdperk van 1912. Hot geheele ac- crèe bedraagt dus thans reeds f 4,454,506,15. F. Crt. Omtrent Dido, den beruchten roo- \or, wiens dood wij berichtten, ver neemt de Makass. Crt. nog de vol gende bijzonderheden Dido was een 27-jarige knappe, slanke, jonge kerel, oen neef van den rogont van Polembangking (Takalar) l»n ook daar opgevoed. Aanvankelijk had hij het Takalar- sehe tol operatieterrein gekozen voor zijn rooverijen, doeh voortdujpnd op gejaagd, verplaatste hij zieh naar 't Bonthainsche, later naar het Djene- pontosehe. Gewoonlijk was hij gewapend met een karabijn, die hij geroofd had van oen pradjoerit, welke belast was met zijn overbrenging na zijn gevangen neming, «Ie patronen daarvoor <\oor hei» gebruikt, waren vermoedelijk nog van het vroegere Goasche leger. Van de karabijn had hij een stuk van den loop en de kolf afgekapt, om het wapen onzichtbaar, omgekeerd onder zijn sarong te kunnen dragen als hij deze over de schouder trok. Bij de meeste roofpartijen ging hij in een sergen pak als pradjoerit zijn slachtoffer arresteeren, voorgevende hem naar het kantoor te brengen. Dit deed hij natuurlijk niet, doch bond hem aan een boom en werd het huis geplunderd. Vrouwen schaakte hij, doch bracht ze na een poosje weer terug. Een van zijn laatste, niet onaardi ge zetten was, dat hij bij een rijken inlander als pradjoerit binnenkwam om hem te arresteeren als verdacht Dido te huisvesten. Hij hield daarop huiszoeking en sleepte allee mee wat waarde had. Een ander staaltje van zijn brutaliteit. Een inlander, die bij zijn vischvijver sliep, nam hij lans en badik af, maakte hem daarna wak ker en daagde hem uit. Toen deze man, ongewapend, niets kon doen, ging hij rustig in zijn tegenwoordig heid den vijver leeg visschen. Daar na verdween hij. Hij beroemde zich op zijn beruchtheid en spotte met de politie, die hem toch niet kon krij gen, en als ze hem hadden, niet wis ten vast te houden. Voor het huis, waar hij sliep, was steeds een waker geplaatst. Bij de welgestelde bevolking heerseht groote blijdschap, nu Dido is weggeruimd. Er werden groote feesten gegeven en alles stroomde toe om zich van zijn dood te overtuigen. Zijn lijk is na vaststelling der identiteit aan de fa milie overgegeven. Thans wordt ijverig gespeurd om nog een deel van de kostbaarheden die door hem gestolen zijn, terug te krijgen. Zware regens. Aan het kort verslag van de re sidentie Bali en Lombok over de maand Maart ontleent men het vol gende: In den nacht van 24 op 25 van verslagmaand werd in de afdeeling Boeleleng een man door den bandjir meegesleurd en verdronk, terwijl een vrouw door neerstortende aarde werd bedolven en gedood. De stormen heb ben allerwege veel schade aangericht aan aanplantingen, boomen, huizen, telefoon- en telegraaflijnen. Tengevol ge van de zware regens bezweken in de afd. Zuid-Bali de hoofdstuw dammen Congan en Mambai. Veel kleinere stuwdammen worden daardoor ook vernield ».a. die bij Tiri Bangsi- an, waardoor de Toekad Klandis en Toekad Kedaton verzandden, zoodat de rijstpellerij te Kedaton en de ijs fabriek eenige dagen moesten stil staan. Verder bezweken de dammeü bij Kapal, Soemi, en Selingsing. Al le krachten worden aangewend om de schade zoo spoedig mogelijk te her stellen. De havenplaats Ampenan is tot tweemaal toe door het buiten de oevers treden der Djaugkok over stroomd; de tengevolge daarvan door de Ohineesche handelaren geleden schade wordt geschat op pl.m. zes tienduizend gulden. Tengevolge van de zware regens steeg het niveau in het Batoermeer en liepen in daaraan gelegen dessa's Boekhan, Abang en Troenjap, respectievelijk 86, 38 en 20 huizen onder water. Persoonlijke on gelukken kwamen daarbij niet voor. Omtreut het ongeluk iu de haven van Tandjoeng Priok met een over vol geladen stoombarkas en waarvan wij reeds melding maakten, deden eenige ooggetuigen in het Bat. Nbl. het volgende verhaal Gisterenimddag, 9 Mei, verliet de „Tasman" nieuwe Australië-stoo- iner het dok om iu de buitenha ven te ankeren. Voor eenige kleine werkzaamheden moesten eenige werk lieden van de Droogdok-Mij. naar de „Tasman". Tegen den middag ver lieten zij den stoomer. Bij vieren scheepten zieh ongeveer een honderd tal Inlandsche werklui en twee Kuro- peesche opzichters in op een stoom barkas van de Paketvaart. Ondanks dit buitengewoon groot ge tal „passagiers" had het vertrek op vlotte wijze plaats. De koelies gin gen terug naar de werkplaats van de Droogdok-Mij. voor het ontvangen van hun loon. De „Tasman" lag slechts op een kleinen afstand van deze werkplaat sen. Voor den ingang van het dok vroegen de koelies om daar te mo gen debarkeeren. De tientallen inlan ders, die zoo spoedig mogelijk weg wilden, drongen op aan de loefzijde van de barkas, toen een terugrol lende golf het vaartuig naar dezen kant deed overhellen. Een panische schrik maakte zich van de saarnge- schoolde inlanders meester en mer kende, dat een groote hoeveelheid wa iter binnenboord sloeg, vluchtten al pien naar den boeg. Door dit heen en weer gevlieg zwaaide, zooals begrijpelijk is, hel slanke barkasje geweldig. Toen de tientallen inlanders naar voren ren den, verloor de toch al overbeladen stoombarkas het evenwicht, helde over naar voren... een angRtig gegil, ge volgd door hulpgeroep uit vele ke len... toen was het gebeurd. Met den boeg naar beneden zonk de stoombarkas in de diepte. Het zee water vulde aanstonds de boot, daar was geen redding meer mogelijk 1 De ramp speelde zich in slechts enkele minuten af. Radeloos sprongen de inlanders in zee, slechts twintig meters verwijderd van den wal. Maar zelfs die twintig melter zou voor velen een te grooten afstand blij ken. Het hulpgeroep had de aandacht getrokken van de werklieden op het dok, die onmiddellijk touwen, stuk keu hout en planken naar «omlaag wierpen. De uit de barkas gesprongen inlan ders trachtten naar deze reddingmid delen te' grijpen, wat velen gelukte. Eenigen wisten dra den wal to be reiken. De twee Europeanen witten zich zwemmende ta redden. Een stoom barkas van het «Bataviaasch Prau wenveer, toevallig voorbij varend, stoomde met volle kracht naar de plaats des onheils en wrist nog een vijftiental drenkelingen op tevisschen. Intusschen was de barka s van de Paket vaart gezonken. Dit g eschiedde gelukkig niet zeer snel. An ders wa ren door de hierdoor ontstai ie zuiging alle inlanders meegevoerd i laar den modderigen bodera. Eeft geluk mag het voorts genoemd worden, dat de ketels niet al te hard waren gestookt. Zij zijn t en minste niet gesprongen. Dank zij de toegeworpei stukken hout en planken, wristen c Ie meeste opvarenden zieh te redden. De naaste politiepost waarschuwde onmiddellijk den politiecommissaris van Priok, den heer Kop, die met bekwamen spoed op1 het terrein ver scheen. Onmiddellijk werd begonnen met "het verdere reddingswerk. De aan wal gekomen inlanders, zoo- als begrijpelijk hoogst nerveus en zeer bevreesd voor de politie, voor Aliah, voor den dood, voor alles, vluchtten zoo hard zij konden naar de kampongs. Men kon hen niet te genhouden. Nog bevangen door den panischen schrik, welke zich hpd meester gemaakt, van deze eenvou dige zielen, die zoo onverwacht den dood onder de oogen hadden gezien, renden zij weg, zoover mogelijk van de plaats waar zij bijna het leven gelaten hadden. Volgens opgave van de politie zijn er zeventien inlandeife vermist. D.w. z. men vermoedt dot niet meer dan zeventien den dood hebben gevonden. Het is haast ondoenlijk om juist vart te stellen hoeveel inenschen ver dronken zijn, wijl het aantal opva renden onbekend was. Het Nws. van den Dag meldt, dat de gezonken stoombarkas gelicht is. Het vaartuig is zwaar beschadigd. De schoorsteen is omgevallen. Onder de zonnetent is nog een lijk gevon den. Hoewel er geen lijken meer zijn opgevisckt, is er met zekerheid nog niets te zeggen van het aantal slacht offers. Een douane-ambtenaar vertel de, rial aan boord van het Zondag 1.1. binnengeloopen s.s. Sinjloro voor de haven 4 lijken drijvende zijn ge zien. De overstoomingen in Loemadjang. Naar wij vernemen is de schade, door den bnadjir te Loemadjang ver oorzaakt, nog niet geraamd. De resi dent van Paaoeroean is twee dagen ter plaatse geweest om zich op de hoogte te stellen. Een aantal dammen zijn beschadigd en een brug in de kota is ingestort, terwijl heel wat bouwland overstroomd is. De irrigatie is geheel in de war het personeel van dezen tak van dienst hoeft druk werk. (Soer. Hbl.) De nieuwe postchefj Naar men ons mededeelt, is het voornemen van den nieuwen postchef, den heer Pop om gelet op zijn leeftijd en de omstandigheid, dat hij nimmer in de koloniën is geweest, buiten Ba tavia te gaan wonen. Kan het met de belangen van den dienst vereenigd worden, dan zou hij zich gaarne te Buitenzorg vostigen. Gaat dit niet, dan wil hij zich in de onmiddellijke nabij heid van, doch buiten Batavia met terwoon neerlaten. (Bat. Nbl.) Spoken. Op Goebeng to Soorabaja staat oon huis, waarin, volgons het Hoer. Nbl., gegarandeerd zuivero spoken voor komen Volgens do inlanders, die in zulke dingen altijd wonderlijk au fait zijn, is het huis gebouwd op oen heilig graf en de bowoner hiervan schijnt last te hebben van do bewoners van het huis. Trouwens omgekeerd ook, want de begravene gedraagt zich nóch als een heilige, nóch als een pro- Jfano doode. Hij hoeft een kwajongons-, i achtig plezier om met deuren te gooien en onbehoorlijke geluiden te makon, maar terwijl allo welopgevoede spoken waarvan de geschiedenis guwaagt, hun evolution des nachts houden kiest hij overdag het uur waarop mevrouw en do bedienden slapen. Dan smakt hij deuren dicht en maakt een geluid als een aanspreker met een graat in zijn keel. De familie heeft er een deskundige, een spiritist, bijgehaald, maar het spook scheen rospect voor hom te hebben en hield zich koest. Zoodra hij weg was, begon het lieve leventje opnieuw. Toen heeft de spiritist er eenige dagen ge logeerd en zoo lang kon de onrustige overledene zich niet stil houden. Mid den in den nacht klapten de deuren en klonk het schor geluid. De spiri tist sprong uit zyn bod en opende onderhandelingen met spook. Vermoe delijk verstond de geest geen Hol- landsoh en geen passer-Maleisch, want hy gaf een antwoord' Een doekoen werd geroepen en die gaf het universeel middel tegen geesteneen slametan. Het spook echter bleek zeer ixigent en toonde zich niet voldaan. Tot nu toe heeft men de indentiteit van het spook niet kunnen vaststellen en verdiept men zich in 'raadsels. (Java-Bode.) De H. Antonius van Padua en de verkiezingen. Uit het r.-k. blad „De Avondster" te Bergen-op-Zoom „Men verzoekt ons te melden, dat een dame uit Bergen-op-Zoom geofferd heeft voor den H. Antonius van Padua, om de voorspraak van dien grooten heilige te roepen voor de verkiezing van Willem Juten," Te Tilburg heeft Zaterdagavond een auto-ongeval plaats gehad. Naar de Tel. meldt, reed de heer Kamphuis, uit Amsterdam met een auto, vergezeld van de heeren Gerritsen en Gijzel, uit Waalwijk, van Tilburg naar Goirle. Even buiten de stad, op den Goirle- schenweg, reed de heer K. mot de auto tegen den ijzeren paal met het waar schuwingsbord „Rijwielpad", mot het gevolg, dat de heeren Gerritsen en Gijzel er uit slingerden en bewusteloos op do Btraat bleven liggen. De hoer Gerritsen kreeg niet levensgevaarlijke wonden aan het hoofd, terwijl de heer Gijzel licht gekneusd werd. De auto werd totaal vernield. Het drietal werd por anto, welwillend aangeboden door den heer Van Puijenbroek, naar Goirle vervoerd. Verkiezingsvaria. Men schrijft aan het Amersf. Dgbl. uit een dor dorpen van hot district Amersfoort Al wat nit Amersfoort komt, getuigt van bijzondere workkraoht on war- mon gioed. Maar togen de strijdwijze der anderen is men niet opgewassen. Een nabnrig r.-k. geestelijke loeraar zeide dezer dagen De Paus is ziek: gij hebt het leven van den H. Vader in Uw handen. Stemt op Van Asch van Wijck en hij herstelt. Stemt daarentegen op de Beaufort en do duivel doot Z. II. ster ven. voorspoedig. De ballon met toebe- hooren werd op een wagen geladen en vervolgens naar Schagen vervoerd, vanwaar de luchtreizigers de terugrei» naar Duitschland aanvaarden*. (N. Ct.) Een kantoorlooper van de effecten- firma Lauer en Van der Beek, te Amsterdam, moest gistermorgen b de Twentsche Bank een effectenpost op- ha en ton bedrage van f 2075. Hy borg he gold (tien bankbiljetten van f 200 en rie van f 25) in zijn portefeuille en stak deze in zijn binnenzak, waarna hij den bovensten knoop van zijn jas sloot. Op terugweg naar het kantoor bemerkte hij in de Hartenstraat plot seling dat de bovenste knoop van zijn jas los was. En tot zijn groote ontstel tenis ontdekte hij tevens, meerit het Hbld., dat do portefeuille met inhoud uit zyn binnenzak was verdwenen. Bij de politie werd aangifte gedaan; hot eönigo wat do looper kon vortellen was, dat hij even voor hij de vermis sing constateerde, in de Hartonstraat vlak langs eenige heeren geloopen was die met elkaar hadden staan praten. Hij was, toen hij merkte dat zijn portefeuillo verdwenen was, on middellijk teruggeloopen, doch had do heeren niet meer gozien De looper is iemand van in de zoventig. (N. R. Crt.) Valsch geld. De politie te Delft nam twee val- scho rijksdaalders in beslag, jaartal 1868. Do valschestukken zijn iets lich ter van kleur, overigens is do naboot sing vrij zniver. Te Amsterdam heeft Eyèrartlus' Pö*! trus Johannes van Ruitenbeek^ otifl 14 jaar, in den morgon van Zaterdag j.l. de ouderlijke woning verlaten om naar 1 ijn patroon te gaan en is sedert spoor l)os verdwenen. Hij was gekleed met grijze broek, orstekl met zwarte lappon, donkór flbruin jasje en grijze pet. Zijn ouders Vroezen, dat hem oon ongeluk is ovor- komen. De commissaris van politie, waarno- mende de 3o sectio te Amsterdam ver zoekt, hun die inlichtingen omtrent den vermisto kunnen verstrekken, zich te willen vervoegen aan het bureau van politie Ovortoom no. 449 aldaar. Niet voor do verkiezingen schrijft het Vad. doeh voor de feestviering 1813—1913 is to Katwijk aan Zee f 40.000 beschikbaar gesteld. Het vorig bericht is dus onjuist. Als een eigenaardigheid en als oen voorbeeld deelt men aan het Ilbl. mode dat de lieor J. S. Bosman, wonendo Boschje 19a to Rotterdam, oud 100 jaar en 6 maanden, Vrijdag por automobiel zijn kiezorsplicht voor de Prov. Staten heoft vervuld. Bij do firma Erwteman to Amster dam is door do A. N. D, B. oen werk staking geproclameerd. De staking om vat omstreeks lpQ man, bcsjpandapifc briljahtslypeis, snijders, pp (Rama'pl' klopvers. Na^ men o«s( meMoolt js do staking te wijten aan ae lage ver- dionstcpers der betroken werklieden. Kiezerslh'st. De Utrechtsche rechtbank hoeft gis teren een kolkbaas en een theologisch student wegonB valscho aangifte voor de kiezierslijst overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot twee dagen gevangenisstraf. De Spnan8che schatgravor.. In de grensplaats Booholt hebben weer ee aantal ingezetenen een ver zoek ontvangen van den persooh, dio te Madrid in gijzeling zit om hom 1500 mark te zenden. Na ontvangst komt hij vrij on zal hij de som met den afzender \erdeelen. Duitsche luchtballons. Zondagmiddag omstreeks drie nur j» te Veenendaal op hot landgoed Rossenberg een luchtballon gedaald. Om 9 nur voormiddag was men mot nog 9-tal andere ballons opgestegen, waar een wedstrijd werd gehoudon. In het schuitje bevonden zich een viertal passagiers, waaronder dr. Abbercrou uit Keulen en Traumann uit Dassel- Jorp. De daling liep vlug van stapel. Do ballon werd per wagen naar het station Veenendaal gebracht, vanwaar oe passagiers eveneens per spoor weder uaar Duitschland vertrokken.* Gisteren daalde ook in de nabijheid St. Maartensbnrg (Zijpe) een lucht ballon, bemand met twee Doitschers. «et bleek, dat de ballon in Hannover was opgestegen, waar Zaterdagavond 800 wedstrijd word gehouden, waaraan 10 ballons deelnaraon. De landing was GOUDA, 17 Juni 1913. De Kamerverkiezing. Gouda is den geheelen dag in actie geweest voor de Kamerverkie zing. Er is van alle zijden op ko lossale wij?e gewerkt. Den gausehen dag door hebben auto's en rijtuigen de ver-weg-zijnde kiezers opgehaald en in den laten namiddag werd het een race tussehen do verschillende ve hikels, welk van deze de laatstem- inende kiezers zou ophalen. Het stem- mencijfer, dat heden is uitgebracht, is zeer hoog. Tegen het sluitingsuur hadtien reeds meer dan 3460 kiezers zieh van hun stemplicht gekweten. Indien men weet, dat in geheel Gou da 3(559 kiezers zijn, dan is dat een reusachtig cijfer. Vanavond, wanneer de uitslagen van Gouda en de andere tot het dis trict behoorende gemeenten bekend worden, zullen deze per bulletin wor den gepubliceerd, terwijl van den to taal-uitslag van Gouda, alsook van alle andere districten van het land, door middel van lichtbeelden voor ons bureau, Markt 31, daaraan bekend heid zal worden gegeven. Zoolang het licht is, worden ook de uitslagen van buiten Gouda per bulletin gepubliceerd aan ons bureau. By onderhandsche aanbesteding is aan den hoor II. J. Nederhorst Jr. jalhier opgedragen het maken der -'grond-, hpi-.flo fundoeringwerkeu voor Seen te bouwen kantoorgebouw, voor rekoning van do koninklijko maat schappij „do Schelde" to Vlissingon. Do voor het blijvend gedoelto bo- stemdo miliciens der lichting 1912 van het 2° Bat. 15° Rog. Inf. keerden gistoren van grootverlof terug om hun verdoreri dienst te volbrengep. Het goheelo blijvend gedeelte na aftrek van eenige manschappen die voor onvermijdelijke diensten noodig zijn, vertrekt morgonoohtond om 8,43 onder bevel van den tweode luitenant Hofs te naar Delft om daar te verblijvon tot het tijdstip van grootverlof (15 Augustus). Bij de invoering der nieuwe leger- organisatie is het blijvend gedeelte bestemd om bij de Depot Compagnie gebezigd te worden voor de opleiding tot milicien-sergeant. Gisteronavond omstreeks half negen is een begin vftn brand ontstaan bij den heer B. in de Kleiwegstraat, ter wijl de bewoners afwezig waren, ver- moedolijk door hot wegwerpen van een lucifer. Door de omwonenden werd het brandje spoedig bemerkten gebluscht. Waddinxveen. Waarschijnlijk door het spelen van kinderen mot lucifers is gisterenochtend brand ont staan in eon hooiberg van de land- bouwor R. Oudijk aan het Noordeindo. Een spuit was spoedig ter plaatso, waarna na eenigen tijd de stoomspuit verscheen on in working werd gebracht Slechts 2 schuren kondon voor het vuur behonden blijven, de hoeve, hooi bergen ens. zijn geheel een prooi dor vlammen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Boskoop. De landbouwer J. de Jong, wonende aan de Zartowog, kreeg gisteren van een voor oon wagen gespannen paard waarmee hy bozig was hooi te rijden, zulk oon hovigen slag tegen zyn been, waardoor dit word stukgeslagen. Bij genoegzame deelname zal alhier door de heeren P. J. de Jong on P. C. Koene, controleurs bij den phytopathologischen dienst voor vol wassen een cursus worden gehouden in plantenziekten en plantenbescha- digingen. Bergambacht. Door het losrakon van oen ketting sloeg Vrijdagmiddag het paard van den hoor J., uit Gouda, Benedenberg, alhier, op hol. De heer J., die uit hot voertuig was ge sprongen, kwam er mot oenigo ont vellingen aan het gezicht af. In Tusschlanen kwam hot voortuig met een andoren wagen in botsing, waar door het gedeoltelijk werd vernield. Het" paard werd in Schoonhoven tot staan gebracht, zonder vordoro on heilen te hebben veroorzaakt. Nieuwer kérk a. d. fJsel. Bij werkzaamheden op de watermachino, had de stoker D. v. Herk alhier het ongeluk zoodanig met een dej- handen bekneld te raken, dat hij dit lichaams deel ernstig bezeerde en zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Meeuw ijk. De passage voor rij- 'on voertuigen, paarden en-' vëe, zal ovër de Hottemansbrug ih do afdee ling Hluipwijk van 18 tot on met 21 Juni, over de Reobrug van 30 Juni tot en met 3 Juli en over do Tempel- brug aan don Kerkswog van 14 tot en met 19 Juli, gesloten zijn, wogons aan te brongen herstellingen. Toen do postbode van Gouda op Reouwijk en omgekeerd, Zaterdag avond over den straatweg Gouda— Bodegraven, per rijwiel met do brio- ven naar Gouda reed, kwam hij in het lange rechte oind oen tweetal var kenswagens tegen. Toen hij het eerste voortuig passeerde, haalde liet tweede achteroprrjdonde voerthlg plotseling links uit om liet voorstAvqertuig ver moedelijk voorbij to rijden. Hierbij kwam de postbode in het nauw en viel hij over do tramrails. De man bezeerde zich door den val zoodanig, dat hij kermende van pijn bleef lig gen, terwijl de voerlieden kalm hun wog vervolgdon. Een even later pas- seorende heer uit Gouda vond don bode in dezen toestand. De hoor ver leende hem hulp, zoodat do postbodo zich onder heelkundige behandeling kon stollen van dr. J. M. van Stave ren. De briovengaarder, alhior inmid dels met het voorgevallene in konnis gestold, zorgde er voor, dat do brie ven verdor bezorgd worden, zoodat do bestelling geen vertraging van be- teekenis ondervond. Van het pfevAl werd aangifte gedaan by 'dó politie, Jlio het in onderzoek heeft'órpgoWo- men. De voerlioden zijn der politie bekend. Vadermoord te Renkum. Voor het Hof to Arnhem is gisteren weder de zaak behandeld tegen M. J. T., koperslager te Renkum, die we gens vergiftiging van zijn vadordoor de Rechtbank te Arnhem 20 Nov. 1912 was veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. In Januari jd. werd deze zaak in hoogor beroep voor de eerste maal voor het Hof behandeld. Bij beschikking van 23 Januari j.l. ge lastte net Hof een onderzoek naar do geestvermogens van den bekl. te doen instellen, zulks nadat eerst dr. Dob- berke reeds over den geestestoestand van hun bekl. was gehoord. Dit onderzoek word opgedragen aan de dpktoren J. H. Snijders en M. J. van Erp Taalman Kip, beiden aldaar, die thans ook evenals dr. Dobberke als getnigen-deskundigen worden gehoord. De beide eerstgenoemden bleven volharden bij het reeds door hen uit gebracht rapport on komen na een breode beschouwing tot de conclusie: lo. dat bekl. lijdt aan hysterie, die zonder twijfol een uiting is van zio- kelijken aanleg, die altijd bestaan heeft en die reeds de familio antecidenten waarschijnlijk maken2o. dat deze hysterische toestand zich stellig voor een goed deel heeft ontwikkeld tijdens de gevangenschapen 3o. dat hot niet aan te toonen, doch evenmin uit te sluiten is, dat ook reeds voor do daad een ziekelijke toestand aanwezig was. Komende tot de vraag of de daad aan den beklaagde kan worden toege rekend, verklaren ile deskundigen dat dit niet met zekerheid is te zoggi dat de «laad opzettelijk en welbewust gepleegd is en niet liet gevolg is weest. van een oogonblikkelijken i puls. Het motief dat do bekl. i&lf voor zijn daad opgeeft, nl. de fayfilie van een ontaarden man en dus van een ongeluk te verlossen door een vreeselijke misdaad, is daarentegen zeer typisch hysterisch. Intusschen blijft het bezwaarlijk te zoggen of roods voor het plegen van de aaad de bokl. heeft vorkoord in oon geestestoestand, die hem daarvoor ontoerekenbaar maakt dan wel of hij na dio daad in dien toestand is go- komen. Advocaafc-Genoraal eischto bevesti ging van het vonnis, op grond dat niet gebleken is, dat do kwaal van bokl. hem voor het bedrijven der daad ontoerekenbaar maakte. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bozorgdo brieven on briefkaarten, welke wegons onbekendheid van de geadresseerden gedurende de lo helft der maand Juni niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen dor Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Binnenland. Brieven. Gob. de Rooyon Glasschilders, Gonda. Mej. B. ,v. d. Most, Schiedam. Markamp, Voorburg, Mej. L. Boon,1 T A. Jl Roidrel, "i,s !)ii Gotnla.' JBriofkaartóli. t. Mej. J. den Hartog, A'dam. N. Kioligor, Haag. 2 zondor adres. Drukwerk 8 stuks. Buitenland. Brieven. G. Zogors, Dussoldorf. N. Mesman, Hannover. Briefkaarten. L. Braat, Soorabnjn. H. Gobel, Vienna N. Y. Drukwerk 1 stuk. Nota. Aan do afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukkon to vermelden, opdat deze bij lonbestelboorheid aan hen kunnen teruggegeven worden. Do Dirootour van hot Post- on Telegraafkantoor, HERMANS. Ongeregeldheden te Milaan. MILAAN, 16 Juni. In verband met do veroordeeling van eenige perso nen, in hechtenis genomen tijdens de staking der metaalbewerkers, had (ie liond van Vakvereenigingen bepaald, dat heden een staking zou beginnen. Een aantal bakkers hadden dan ook "het werk neergelegd, eveneens allo murhiiiistep, Het ,,trn")V<lrkm)r itiï. Er hobben reeds eenige botsingen plaats gehad tussehen politie en sta kers. die do vrijheid van arbeid be lemmerden. Hedenmiddag na afloop van eene vergadering ontstond we derom een botsing tussehen politie en stakers, die zich naar het Duoms- plein begaven. De politie en (1e ca- valeric maakten een charge op de manlfesteorenden, die do ruiten van een huis hadden Ingeworpen. Een luitenant der karabiniers kroeg een messteok, de dader werd gearres teerd. Een aantal kariblnlers en sol daten zijn door stokslagen en steen worpen gewond. Er zijn tal van per en nou in hechten is genomen. Pahijs, 17 Jnni. Uit Totuan moldt men dat do stad door lOO.fXX) berg bewoners ingesloten is, die oen hard nekkig gevecht voeren met do Hpan» jaarden. Roods violon 80 doodon on 150 go- wonden. I)e aanvallen duren voort. GOUDA. GEBOREN: 14 Juni. Dirkje, oudeis K. van Willigen on J. van dor Voordon. -r~ 16. Tounis, ouders J. van Gont on M. Gerhards. - 16. Francina Johanna Maria, ouders A. J. van Workhooven en M. C. A. Taminiau. AnUioaia Hepdrika, oudors II. Vergood «uivM. M. F. Prinsonberg.Elizabeth Jo hanna, oudors J. J. Marot) en E, J. van dên Boogert. OVERLEDEN: 16 Juni. W. van den Bruik, echtg. van J. Hooding van Duivenbode, 76 j. ÏL Kohres, 8 j. 17. A. Klerk, 74 j^ van het Koninklijk Metoriologiseli Instituut to DE BILDT. ÏÏoogste barometerstand 768.8 to Christiansund, Inagste stand 760.0 to Valentia. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matigezuidoostelijke tot zuidelijke wind, licht tot halfbewolkt, droog weor, behoudens kans op onweer vooral in het Zuiden en in het Westen, aanvankelijk nog warm. VAN DRN Etfecttinhamlel le A msterilam 17 JUNI 1018. Staatsleriiiiisen Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronfco 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pot. ld Obligatie 6e Emis- sio 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Ijoo- uing 5 pet (fi OM. tttóH 4 nfct. nnoïubltfmtfirhty't 1905 S;jM. Bank- cu f'redict-fiistel- llugen. Nod, Bankaandoolüii ludustr. OnderiiciHiiigcn American Oar Sc Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting ARefining Go. Gort. w A and. Anglo American Tele graph Gv. Gert. v. A. U. S. Stoel Corp. Gort. Gow. Aand. Kul. tlrediet Instel), en Cultuur Ondernemingen Ilandelsvor. „Amster dam" Aand. v. 'ultuur Mij. Aand. Nod lfandol-Mij.G.v.A Mijnbouw Mijcii. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Rodjangl-icbong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Oiidcrn. Dortscho Petroleum In dustrie Mij. Gow. A. Kon. Nod. My.totExpl. v. Putr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Sc Trad Cy. C. y. G. A »cf»e4PSu*il Jlijaa. Nód.-Am. ttrnómriYirr- Mij. Aartri. n' Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int.. Morcantilo Marino Cy. afgest. Pref. A. I uliHk-Oiidrriirmlnffen. Bind joy Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Opunt Gort. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Spoorwezen. Holl. IJzeren Hpoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwroij. Serie A-li Obl. 3 pet. W arschau-W eene n Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouins. Amerika. Atchison Aig. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow, Aand. Union Pacific Railroad Cv. Gort. v. gew. A Wabash Gew. Aand PremlelMDinfea. Amsterd am Aan d3pet Hongarije. Thei B-Iio- gulirungB-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 3'/a4 pCt. Nat. Staatsf. «til, Buitenl. prijshou dend, Culturen beter, Tabakken vnwt, Petroleum lagpr, Amerikanen fianw, Mijnen stil, Rubbers weinig varieerend. Vurige Koer». 77 83'; 61'/ 99% 85'/j f#/. H3% 81% 39 100 86 33% 56% 221 206% 189% 178 ■■17% 189% 030'/, r>2f> 184% 100% III Koer» vnn beden. 77% 84'/. 58% 42% 113% 33»/,. r.4 222 2(15 16'A, 170 33% 188 081'/ 184% 4 107 94% 101% 02'/, 01% 185% 93»% 03% 8 25% 24 1491/, 148 3% 3%. 140%

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2