jenten! i Istoffen. II.IEU, DE VIOOLSPELER. r 52e Jaargang. behalve Zon- Verschij nt dagelij ks en rzitler. innen en S-vj.xtexila.rxd-. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. De Verkiezingen en het Onderwijs. /IEULEN, Rotterdam. COOPS, rist. W- cons bevallen 15 c.M.8 L’sODOL n slechts et. p. stuk. ■velke niet voor- iveusiaaiid merk, krijgbaar. IN, Amsterdam. tiers. (a’s. «Iels. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. KTie\x-ws- ezx -^d.’v-extezxtïe’bla-d. voox G-O"clcLs- erx. OxxxstxeHsezx. Feestdagen. piTiTsThTr^^ Telefoon Interc. 82. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn! r Jr"- No. 12204. Maandag 23 Juni 1913. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: CODHA. van dan het (Wordt vervolgd.) Irman ft Zn., Gouda be te een de het on- 31.91% aantal 19.68% 21.5% 25.90% HANDNAAIMA- o centen, ook op ling. Oude worden js ingeruild. Inrich- 15 de ver- Oos- GOUWE 135. als Servië ge was too- En juist im- het het hij op aan, dat zou Vrij bewerkt door AMO. inbrengen?” j stem trillend ,,Gij kunt niet bij inylord worden Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post. - 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren GOUDSCHE (IIUIAXT. Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer t' 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 By vooruit betaling', elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. tot een resultaat gekomen ben.” „Ik zal mr. Bateman roepen om te zien of hij het voor u kan klaar «polen, mijnheer! Wilt ge zoo lang maar in de grijze eetzaal wachten? Ik zal het vuur wat opstoken «en J mr. Bateman halen.” Bateman kwam onmiddellijk riep Achille en drong er x deze de boodschap aan mylord overbrengen. Achille ging werkelijk, maar hielp niets. Zooals mr. Howard werd geweerd, ging ’t ook met de aanzienlijken uit den omtrek, die kwamen om een be leefdheidsbezoek aan den nieuwen lord te brengen. Zij werden allen afge scheept met de boodschap dat mylord wegens zijn gezondheid geen bezoe ken wenscht té ontvangen. Zij lieten dan hun visitekaartjes achter, doch Voor de herstemming voor een lid van de TWEEDE KAMER, op WOENDAG 25 JUNI a.s.,t bevelen wij ten zeerste aan het aftredend lid ten Een enkel woord nog tot de kiezers en ook tot de uitgeslotenen van dit eerste burgerrecht ter voorlichting welke belangen er bij de stemming op Woensdag op het spel staan. Herhaalde malen reeds zijn U die belangen voorgehouden. Ge hebt kun nen lezen, hoe dit ministerie U het eerste burgerrecht, het stemrecht heeft onthouden en zal blijven onthouden. Wij hebben U aangetoond dat dit ministerie met zijn verzekeringspre- mien en zijn tarieven U het bloed onder Uwe nagels zal uitpersen. Maar een even groot gevaar hangt U zeer zeker boven het hoofd, wanneer de ondorwijswetgeving van dit ministerie zou doorgaan. Vijf jaar lang heeft het kabinet Heemskerk niets gedaan tot verhooging van het peil van het volks onderwijs. Het heeft niets gedaan dan geld binnen gehaald voor de bijzon dere scholen en ja, het heeft een aalmoes toegeworpen aan de onder wijzers, die sedert jaren onvoldoende waren gesalarieerd. Het heeft een kindertoeslag in het leven geroepen, een fokpremie, die een beleediging is voor elk, die zijn arbeid wil gesala rieerd zien. Voor de bijzondere school geld, meer geld Dat is de lenze geweest voor de clericale overheerschers, onder aan voering van minister Heemskerk. Deze schijnt het woord in 1876 door zijn vader gesproken, vergeten te hebben „De rechtstreeksche zorg der overheid mag en kan zich niet verder uitstrekken dan tot de openbare school, die een voorwerp van staatszorg is. opdat er zekerheid zei, dat overal heUnoodige volksonderwijs wordt gegeveM. Do eisch, om uit de openbare kassen offers te brengen, ten einde de mede dinging der bijzondere scholen te steu nen, is nóch billijk, nóch grondwettig? De tijden, dat zoo gesproken werd, Wij vestigen er nog de aandacht op, dat' de stembureaux geopend yijn van 85 uur. Belgie. De Belgische Schoolwet. De schoolwet, welke gisteren in do Kamer zou worden ingediend, bevat voornamelijk bepalingen betreffende het verplicht onderwijs van het zesde tot het veertiende jaar en voert op toonen, willen we teekenen met een aanhaling uit een weekblad van Has selt, dat schreef tegen den koning van België. „Gij zijteen koning van carton, wij zullen u het land uitjagen.” De eerbied dien de bijzondere school aldaar voor het gezag had gekweekt, was dus ook al zeer gering. Uit alles blijkt dat het onderwijs in handen der clericalen niet veilig is. Zij volgen een verdommingssysteem, dat als eindresultaat moet en zal bren gen, het teruggaan van Nederland uit de eerste rijen der beschaafde landen naar de achterste. Wie dat niet wil, voor diegene is de keuze niet moeilijk. Wie voor zijn kinderen vraagt een onderwijs, dat hem later in staat zal stellen, zich een goede positie in het leven te verwerven, die zal blijven aandringen op zoo goed mogelijk volksonderwijs. De clericalen hebben bij dozen ver kiezingsstrijd het onderwijs tot inzet gemaakt, laten wij hot zo tot uitzet uit het regeeringskasteel meegevon. Daarom allen Uw stom uitgebracht op den voorstander van zoo goed mogelijk openbaar onderwijs Allen gestemd op zijn echter lang voorbij. Thans deinst minister Heemskerk er niet voor terug, het openbaar onderwijs door de grond wet achteruit te dringen, zoodat het zal worden aanvulling, in de hoop dat het weldra geheel zal zijn verdwenen. De bevestiging van dit laatste is ge komen van een kant, waar men het weten kan. Dr. Kuyper toch schreef, dat de openbare onderwijzers tegen over hen zouden staan, vooral nu, „nu de President-Minister in officieele taal hun school ten doode opschreef.En ook de minister-president heeft zich op dezelfde wijze uitgelaten. Hij toch zou het een 2egen achten, „als er in Nederland geen enkele openbare school meer bestond? We moeten dus heen naar de bijzondere school. Maar voor wij dezen tocht der vernedering aan vaarden, mogen wij wol eons zien naar die landen, waar het bijzonder onder wijs hoogtij viert. En dan treffen wij in Belgie een land aan, waar de vrije school zich bijna zonder concurrentie gevoelt. Hoe daar het onderwijs is, willen we u in ’t kort meedeelen. De wet waaronder her Belgisch on derwijs is geregeld, dateert van 1884, gewijzigd 12 September 1895. Als ty- peoring van het optreden der clerica len laten we hier volgen, dat in 1884 alleen in de provincie Oost-Vlaanderen 1225'scholen voor ouderen verdwenen 185 bewaarscholen werden afgeschaft, en het aantal opgerichte bijzondere scholen was steeds minder dan het aantal afgeschafte openbare. Voor de scholen kwamen in de plaats herber gen, meer dan 15 lokalen van de af geschafte gemeentescholen van Oost- Vlaanderen werden in kroegen her schapen. En aan wie wordt dan het onderwijs toevertrouwd Ziehier. De ongediplomeerden, die als onderwijzer aan de bijzondere scholen werkzaam waren, moesten na twee jaar, dus in 1886 examen doen. Vierhonderd deden dit, maar slechts 10, zegge tien, slaag den er. Doch de geestelijkheid, die alles van achter de schermen regelde, wist raad. De examencommissiën werden „herzien” en de afgewezenen slaagden schitterend. De vrije Normaalscholen kregen het diplomeeringsrecht, zonder eenigerlei controle van staatswege. Wat de resultaten van dit onderwijs .zijn, deelen we mee door het aantal analphabeten in percenten op te geven van de verschillende provincies Oost-Vlaanderen overwegend aantal analphabeten vrije scholen 30.75% 86) Met recht zeggen de burgers in de stad mylord is de landheer en ho-' hoort met ruime hand de armen ondersteunen. Ik kan niet heengaan, voordat ik met mylord gesproken en West-Vlaanderen vrije scholen 38.90% Limburg Luxemburg overwegend openbare scholen Namen Luik zo.yuu/0 In Spanje, waar het onderwijs even eens in handen is der geestelijkheid, kunnen 60 van de 100 menschen geen letter lezen of schrijven. Misschien zeggen onze lezers, dat het bij ons zoo erg niet zal worden, omdat in ons land de examens en de toelating van leerkrachten wettelijk geregeld zijn. Maar dan merken we direct op, dat de controle van staatswege voor de openbare school veel scherper is, en veel zwaarder eischend, dan voor de bijzondere school. Wat gebeurt nu reeds Nu reeds komt men tegen die eischen in verzet. In haar propaganda- De Balkan. Nog altoos blijft de zuidoost-hoek van Europa meer dan ongewone be langstelling voor zich opeischen. Wie gedacht mocht hebben, dat met de verdwijning van Turkije uit de rij der Europeesche mogendheden woord heksenketel voortaan van pas zou zijn, blijkt zich in hooge mate te hebben vergist. De gespannen toestand, eie al sedert weken en we ken de gemoederen in Europa ver ontrust, blijft nog maar steeds aan houden. Want behalve dat de Balkau- staten zelf het nog volkomen oneens zijn, is hun onderlinge naijver oorzaak van een wangunstige houding tusschen Rusland en lenrijk-Hongarije. En dit zal zoo blij ven, zoolang niet Bulgarije en Ser vië het eens zijn over de verdeeüng van het bezette gebied. En daarop is voorloopig nog géén kijk. Bulgarije wil gaan onderhandelen als dat gebied, dat bij het vroeger sloten contract aan Bulgarije gewezen, weer ontruimt, daarvan wil Servië niet weten, mere het wil een gedeelte van thans bezette gebied, dat door blaadje „Voorzetting van den school strijd14 van de UnieDe school met den bijbel, staat„De Overheid vor dert van onze onderwijzers gelijke be kwaamheid als van de openbare, de exameneischen zijn voor beide gelijk, zij worden door dezelfde commissies geëxamineerd.” En verder„De Over heid schrijft ons voor, aan welke eischen onze schoolgebouwen moeten voldoen, in welke vakken er moet onderwezen worden en hoeveel uren per week dit moet geschieden.” Het blaadje vermeldt or niet bij dat de hygiënische eischen voor de openbare school steeds zivaarder zijn dan voor de bijzondere, dat het leerplan voor de openbare scholen de bekrachtiging be hoeft van gemeentelijk en rijksschool- toezicht, terwijl het leerplan van de bij zondere scholen slechts ter kennismaking behoeft ie worden toegezonden. Ook Jhr. de Savornin Lohman schreef in zijn bekende brochure „de Pacificatie14 op bl. 68 dat genoemde voorwaarden zeer drukkend waren. Hij vroeg een onderwijs, waar men in eigen inzicht de eischen kon stellen. En hij wilde ook als leerkrachten toelaten, personen, die tijdelijk en uit liefhebberij zich aan de opvoeding der jeugd wilden wijder.” Die kyestie van gediplomeerd moeten zijn is dus een doorn in het oog der rechtsche heeren. En zij zullen dezen druk opruimen, wanneer zij er de macht toe hebben. Thans nog een laatste woord over de kwestie of de openbare school geen eerbied voor het gezag zou kweeken, wat wederom in diezelfde brochure van de Unie wordt gezegd, maar niet bewezen. Welken eerbied of de clericalen voor het gezag bij lord Asherton of moet ik mijn sehrif- lelijk beklag voor je onbeschoftheid inbrengen?” riep de advocaat met ’n van verontwaardiging. loegeluten, zei ik u reeds, maar ge kunt schrijven, wat ge wilt. Signor Giotto zal den brief wel open maken en lezen. Schrijf wat ge wilt, het kan mij niemendal schelen.” „Over rechtzaken aan een muzi kant schrijven riep do vertoornde advocaat. Ben je nu heelemaal dol geworden. En dan?” 1 „Dan zal er wel antwoord komen, mijnheer”, antwoordde Achille koel. „Ik heb verder do eer u te groeten, Goeden morgen, mijnheer gedaan”. „O, ia hij de lijfknecht?” vroeg mr. Gale, onmiddellijk het besluit ne mende om Achille uit den weg te rui men. „Zeg hem, dat hij zonder ver wijl hier «komt on laat mij niet te lang wachten.” Achille liet niet lang op zich wach ten. Met een vriendelijk lachje kwam hij vlug aangestapt, naderde mr. Ga le met een diepe buiging en begroet te hom met een „goeden morgen, mijn heer „Ik moet lord Asherton spreken, breng mij spoedig naar zijn kamer en on meld mij aan. Ik heb gewichtige papieren bij mij, die do handteeke- ning van mylord behoeven.” En hij stapte in de richting van mylord’s vertrekken. „Blijf hier, mijnheer”, riep Achil le, terwijl hij den advocaat in den weg trad. „Ge kunt niet bij mylord toegelaten worden. Dat is onmogelijk want hij is ongesteld. Het is volstrekt ónmogelijk. Ik behandel alle zaken, ik zal de papieren wel ondertceke- nen; ik heb volmacht om alles te tee kenen. Geef maar hier, ik ben ge reed.” „Jou vervloekte ezel!” riep mr. Gale buiten zich zelf van verbazing en woede. „Jij onderteekenen, ezel!” De advocaat was zoo woedend dat hij geen woord meer kon uitbrengen. „Ach, dat woord kan ik evengoed uitspreken, als de Engelschen zelf, contract aan Bulgarije was toegewe zen, voor zich behouden, en wel op die gronden, dat Servië in den oor log meer heeft verricht dan waartoe het verplicht was en in de tweede plaats eischt het opk zekere gedeelten van dit gebied, omdat het door het dwingend optreden van Oostenrijk- Hongarije Albanië heeft moeten mis sen. Hoewel door beide landen de arbitrage van den Czaar aanvaard hebben, heeft dat dus niet in ’t min ste den toestand verbeterd. Integen deel, er is alle reden om te verwach ten, datv elk oogenblik een verscher ping van het conflict kan intreden. Waar toch Bulgarije heeft geweigerd om het vroeger gesloten contract in het belang van Servië te -wijzigen, daar bestaat groote kans, dat Servië deze weigering zal beantwoorden met oen annexatie van het thans bezette gebied. Dan is natuurlijk de strijd niet meer te voorkomen. Evenals in dertijd Italië zich de pas afsloot om een bemiddeling te aanvaarden, waar bij niet Tripoli als Italiaansch ge bied word erkend, toen het eenmaal door het Parlement de annexatie had doen uitspreken, zoo is thans wan neer Servie tot een gelijken stap overgaat elke andere oplossing dan die door middel van het zwaard uit gesloten. JJat zou een klap in het gezicht van den Russischen Czaar zijn, die zoo welwillend zijn bemid deling had aangeboden. Maar waar beide Balkanstaten zich thans hebben verstout om' tegen de wenschen van Rusland in te gaan, daar zullen zij zich ook in het vervolg door dit land niet meer laten wcerhouden van een wederzijdsch optreden tegen elkaar. Nu toch zijn zij ook tegen Rusland» verzoek (lees: gebod) ingegaan. Rus land had de wenschte kennen gege ven dat de 4 minister-presidenten bij een zouden komen, waaraan wel ge- hoor gegeven zal worden. Maai- hef*' had er tevens bij gevraagd demo bilisatie aun beide kanten, waaraan geen gehoor is gegeven. Zoo staat dus het ergste te vreezen, te meer waar ook Oostenrijk-Hongarije op den loer ligt of Rusland in niet de ge ringste mate ten voordeele van één van beide, naar het meent Servië, zal optreden. en ik maak u hetzelfde compliment”, antwoordde Achille met onverstoorba re kalmte. „Loop naar do hel, mijn heer”, voegde hij er met een zeer be leefde buiging bij. Shanker was een goed afgericht la kei en verried zelden door woord of gebaar, wat er in hem omging, maar nu werd het hem toch te machtig hij kon een glimlach niet onderdrukken, en dit verhoogde nog de woede den advocaat. „Word ik nu binnengeleid hem bewegen tot het óntvangen van bezoeken. Wanneer door een aardbe ving alle landerijen in een afgrond verdwenen waren, zou hij u nog niet ontvangen om uw bericht aan te hoo- ren.” Mr. Gale- was in eigen oogen een man van gewicht. Was hij niet de zaakwaarnemer van de Asherton-ei- gendommen? Gingen zijn vrouw en dochters niet om met de voornaamste burgers in den omtrek? Hij rekende zich in de geheele stad als een man van invloed; in werkelijkheid had hij juist weinig invloed; en daarom was het noodig dat weinige breed uit te meten. Tegenover zijn ondergeschikten was hij praatziek en ook deed hij zich hoog voor. „Gekheid, Shanker! Lord Asherton wil geen bezoek ontvangen, alles goed en wel, maar ik ben zijn zaakwaar nemer, mij zal hij dus niet afwijzen. Dat zou al te gek zijn. Ga mij maar dadelijk aandienen”. Shanker krabde zich bedenkelijk achter de ooren. „Mr. Gale, ik geloof dat het het beste is, Achille er bij te roepen”. „Achille? Wie is Achille?” Mr. Gale wist heel goed, wie die Achille was, maar zijn waardigheid in zijn eigen oogen eischte, dat hij zich onwetend hield. „De vertrouweling van mylord, die alles en allen hier op het kasteel re geert. Zonder hem wordt hier niets ook daarop werd geen acht geslagen. Sommigen waren wat stoutmoediger, en zonden daarna nog een uitnoodi- ging om te komen dineeren, doch ook hierop werd evenmin antwoord gezonden. De secretaris van mylord wist wel, dat fiij den graaf daarmee toch vergeefs beou lastig vallen, en handelde mmjlr 'alsof men geen uit- noodiging '<fiad ontvangen. De lieden in den omtrek werden op die manier diep beleedigd en trokken zich terug. Toen bond men in het stadje Buntom den strijd aan in de bladen. De voornaamste courant vestigde de aandacht op lord Asherton als waardig vertegenwoordiger yan trotsche, opgeblazen aristrocatie. Dc uitgever had stellig nooit den beklagenswaardigeu lord gezien, die meer op een gebreklijdende arme ge leek dan op een welgedaan edelman; anders was nooit het woord „opge blazen” gebruikt geworden. Het cou rantenartikel beantwoordde aan het doel, het werd in politieke bladen be sproken. ónder de afgewezen bezoekers was echter niemand zoo verontwaardigd als mr. Gale, de advocaat. Gewa- wapend met eenige huurcedels en an dere belangrijke papieren, die de hand- teekening van lord Asherton behoef den, meldde hij zich op zekeren dag op het kasteel aan. Shanker stond hem te woord: „Mylord ontvangt nie mand, mr. Gale. Niets ter wereld kan

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1