ekbank Blad. TBEE p’t MERK te letten 99 IBHT bp F” I liedingen I BE VIOOLSPELER. Goudsche Courant No. 12207. Donderdag 26 Juni 1913. 52e Jaargang. Courant uccet. 4 I X'Tie'vu’ws- ezx -^d."vertezxtxe*bleuc3. voor Q-otxc3.su esx OKO-stxsIlsezx. De Uitslag. am. I 10 en 'I tot 1 Juli gratis. Kennisgevlwg. S-o.ïtezxlaxxd.. 1 Buitenlandsch Nieuws. JFÊUiUUTMl, onwater l Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Feestdagen. AAYZONEN Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Nieuwe abonné’s ontvan gen de ar: behalve Zon- ZONEN. A MUITER. f 1.25 I aan het Bureau. wat WETHOU- zij „kunt I ~J (Wordt vervolgd.) span ft Zn., Gouda. -QUELLE en van de goede lords, zien, als ge- ont- Uw huU doen verk verlichten. #14 in de tien kosten slechts betaling 5, voor elke regel t SLAVERNIJ wordt te niet «light bet hub R 13 Vrij bewerkt door AMO. betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 O Groote letters en randen naar plaatsruimte. daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormid- dags 10 tot des namiddags 1 uur. Gouda, 26 Juni 1913. Burgem. en We th. voornoemd, R. L. MARTERS. De Secretaris, J. VAN HEUSDE. tegels, muren, door en door m to Sunlight o voordeelloste KENNISGEVING. BURGEMEESTER en DERS van GOUDA brengen ter openbare kennis dat afschrift van het proces verbaal be treffende de herstemming ter verkie zing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aange plakt, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der Gemeente voor een iéder ter inzage is nedergelegd, alwaar Jouw- en Woning- Vergadering Onder- a „Armenzorg." iwij geregeld tijdig gen ontvangen van erten, vermakelijk leze dan in onze >n. PRIJS DER ADVERTENTIËNl Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden dezf tégen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vóóruit* per regel./ IAZIJN VAN !HEM. THEEËN worden jrd in verzegelde van vijf, twee en f en een Ned. ons melding van Nom- Prijs, voorzien van iaand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering jeerde orders aan- id C. BIJL, GEBAART La. JEN OP REKENING ERUGGAAF VERGOED A 15 ctJ „liet is mij aangenaam dit van u te hooren, mylord. Met uwe milde ga ve nog in mijn handen, vraag ik thans geen geld voor de armen, maar zij hebben nog iets noodig. Thans vraag ik werk voor hen. Gebrek aan werk is oorzaak van al hun ellende.” „Werk? Hoe zou ik hun werk kunnen verschaffen?” vroeg lord Ash erton verbaasd. „Het onderhoud van uw park en tuinen en de verbeteringen daaraan zouden aan vele handen werk ver schaffen”, antwoordde mr. Howard, doch ziende dat de lord daarover de schouders ophaalde, vervolgde hij: „Als het niet buitenshuis kun, mis schien is er dan wel binnenshuis wel werk te vinden, mylord. Uw kasteel is vol met vreemde werklieden, tot groote droefheid van uw eigen werk lieden, die vurig verlangen te werken orn in hun onderhoud te kunnen en mogen voorzien”. Lord Asherton zweeg eenige oogen- blikken en vroeg toen: „Ge hebt ge sproken van werk buitenshuis. Hoe zou ik hun dat kunnen verschaffen?” I „O, mylord, daartoe is gelegenheid genoeg. Wat zou hier bijvoorbeeld ’n prachtig terras aangelegd kunnen worden voor deze vensters! En de ruime vlakte beneden wat zouden daar mooie rij- en wandelwegen ge maakt kunnen worden met fraaie ge beeldhouwde standbeelden hier en daar tusschen de boschjes! Een prachtige De BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, Gesnen artikel 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis dat op Vrijdag 4 Juli e.k, tusschen des voor- middags acht en des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden tor vervulling yan twee plaatsen in den Gemeenteraad in elk der districten, waarin de gemeente is verdeeld, waar voor candidaten zijn 1° Kiesdistrict: W. A. HOYNG, J. DE JONG Hz., F. L. J. LAFEBER, J. H. VAN DER TORREN, A. VINGERLING Sr. 2® Kiesdistrict W. BOKHOVEN, J. DERCKSEN H.Mzn., M. J. OOSTERLING, P. M. A. VAN DER PAUW, C. VAN VEEN Az. 3° Kiesdistrict J. A. DONKER, F. L. J. LAFE BER, P. D. MUIJLWIJK, H. J. N> DERHORST Sr., A. J. IJSSEL- STIJN Az. En herinnert aan den inhoud van art. 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eono krachtens wettelijke voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, ^ordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. o GOUDA, den 26 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 39) Daarop reikte hij den verbaasden geestelijke een banknoot van honderd pond sterling over met de woorden „Wees zoo goed deze som naar uw beste weten te besteden ten behoeve der armen.” „Woorden zijn niet in staat u mijn dankbaarheid te uiten, mylord! Deze liefdegave verheugt mijn hart! Helaas •Mjn mijn middelen op verre na niet toereikend om al de ellende te leni gen, die ik dagelijks onder de oogen „Geen dank, eerwaarde heer. En als ge in het vervolg behoefte hebt aan geld, hoop ik, dat ge bij mij zult aankloppen. Ik was reeds op verge- vorderden leeftijd toen ik tot inijn tegenwoordigen hoogen rang werd ge roepen. Zoodoende ben ik niet ge heel bekend met den aard van mijn nieuwe plichten. Wat ik tot dusver J aan de vervulling daarvan tekort ge- K schoten ben, is niet te wijten aan mijn onwil. Plotseling ben ik tot het inzicht gekomen, dat vooral de ar men iets van mij mogen verwachten”. mijn verhalen uit het verleden van ’t edele geslacht der Ashertons!” Juffrouw Jenner zuchtte toen z" deze laatste woorden sprak; ongetwij feld golden haar zuchten meer groote fooien, die zij in die dagen ontving, dan de edele die nu op zolder stonden. „Mylord, u moest zelf cens hoe die mooie portretten daar waardelooze dingen staan”, voegde zij er nog bij. Inderdaad ging de graaf zelf kij ken; het gevolg was, dat de portret ten van de zolders verhulden, dat doze door Engelsche werklieden wer den verbouwd tot een galerij, zooals de zaal, waar ze vroeger hadden ge prijkt en toen werden geplaatst in hun vorige schikking en volgorde. Tot haar groote voldoening werd juffrouw Jenner aangewezen om den architect met raad bij te staan, op dat volgens haar beste weten alles weer zou worden ingericht, als voor heen, alleen hingen ze nu wat hoo- ger van den grond. Terwijl een groot getal ambachts lieden in het kasteel aan het werk was, waren vele landarbeiders bezig om het terras en de grasvelden aan te leggen volgens de plannen van den geestelijke. zou hij eenvoudig fyet nuttelooze recht op een overbodige formaliteit verliezen. De Koning houdt van zijn rustig leven. Men spreekt? niet veel van hem. Men noemt hem „meneer de Koning" en plaagt hem niet met detectives. Zijn auto heeft zelfs geen koninklijk monogram. Hij heeft geen jacht, geen extra treinen, zelfs geen salon wagen noodig. Toen kort geleden de „staatsmach ten", zooals de Noren zeggen, tot inwijding van de Noorsche Amerikalijn een tocht langs de westkust van Chris tiania naar Bergen en Stavanger maak ten, werden zij overal met geestdrift begroet. De bezoekers waren de Ko-' ning, het ministerie en de leden van Storthing. En de Koning voelde zich zeer tevreden te midden van de minis ters en volksvertegenwoordigers, onder wie de socialisten, die thans de régee- ringsmeerderheid in het Parlementen het ministerie vormen, die den eed van trpuw aan den Koning hebben afge legd, maar in 1905 na de onttroning van Oscar van Zweden het erfelijk koningschap in Noorwegen in een republiek wilden veranderen. De monarchistische idee, heeft vol gens den correspondent de Frankf. Ztg. te Christiania, die bovenstaande bijzonderheden vertelt, sedert 1905 in Noorwegen steeds vaster vorm aange nomen en zij zal met te meer sympathie worden begroet, naarmate de Koning van Noorwegen meer democratisch zijn waardigheid opvat. De minister-president Knudsen, die in 1905 voor de republiek stemde, kon kort geleden in een rede ter eere van den Koning met recht zeggenWelk volk ter wereld doet Noorwegen zijn koning na In Noorwegen is onlangs naar men weet hot parlementaire kiesrecht dor Vrouwon geheel gelijkgesteld met dat der mannen. Als gevolg hiervan is het aantal vrouwelijke kiezers met 225.000 vermeerderd, zoodat ’t thans 525.000 bedraagt, d. i. 25.000 meer dan dat der mannelijke kiezers. Wellicht komen er thans ook meer vrouwen in het Noorsche parlement. Thans is er maar één vrouw in het Storthing. Rusland. Sedert twee jaar zit te Kief in Rus land een man gevangen, die beschul digd wordt met voorbedachten rade uit religieus fanatisme een 12-jarigen knaap te hebben gemarteld en dood. De man tegen wien deze «01IDSCHE (IIIKAM. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post„1.50 Met Geljlustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franty-per post190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg’64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren werd echter in Groningen en Win schoten gekozen, zoodat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat mr. Lim burg toch nog voor de Kamer behouden blijft. De Vrij-liberalen hebben een groo- ten sprong gedaan. In de 8 distric ten waar zij in herstemming kwamen behaalden zij overal de overwinning, zij komen dus met het dubbele van h'et oude aantal in de Kamert De sociaal-democraten behaalden de grootste zege. Bezetten zij in de oude Kamer 7 zetels, dit aantal is door de herstemming gestegen tot 18. Van hunne candidaten werden Mr. Troél- ^tra tweemaal, Mr. Mendels tweemaal en de- heer Spiekman driemaal ge kozen. Ook de heer de Beaufort werd dubbel gekozen, voor Amsterdam VI en voor Amersfoort, voor welk laat ste district hij zal opteeren, zoodat in het geheel nog zes nieuwe verkie zingen moeten worden gehouden. De herstemmingen hebben het gis teren beslist. De Rechtsche Regeering heeft afgedaan. Gaf reeds de stemming van 17 Ju ni het vermoeden dat rechts zou wor den geslagen, de herstemming van gisteren heeft aan de linkerzijde een zoodanige overwinning bezorgd, als niet werd gedacht. Bestond de Kamer van 19091913 uit 59 Rechts tegen 41 Links, de nieuwe Kamer zal zijn samengesteld uit 45 Rechts tegen 55 Links. Deze overwinning is door al links staat in geheel Nederland met vreugde begroet, wijl ze een eind maakt aan de politiek der coalitie, die met haar heillooze plannen van een Tariefwet en vernietiging van het Openbaar Onderwijs een nieuwe pe riode bedoelde in te gaan. Die plannen zijn verhinderd daarom juichen wij den uitslag heeler harte toe. Van de coalitie-partijen is de A.-R. partij wel het meest getroffen. Negen zetels gingen voor haar verloren en onder deze de vaste districten Mid delburg, Ridderkerk en Amersfoort, welke door vrijzinnigen werden bezet. De C.-H. partij moest vier zetels offeren en ziet daarmede haar cory- pheën Dr. de Visser en J. R. Snoeck Henkemans heengaan. De R.-K. partij verliest één zetel. Voor Beverwijk moet het bekende r.- k. Kamerlid Passtoors het veld rui men voör den vrijzinnig/democraat Roodenburg, hetgeen voor de R.-K. partij een leelijke tegenvaller is. De overwinning aan de linkerzijde heeft aan de partijen der vrijzinnige concentratie 37 zetels bezorgd, 3 meer dan in de oude Kamer. Kan bij deze overwinning worden gewaagd van de buitengewone winste door de verovering van Haarlem, Lei- 'den en Middelburg, daartegenover staat dat bekwame Kamerleden als Rink en Thomson aan de sociaal-de mocraten moesten worden gelaten. Ook de Vrijzinnig-democraten moe ten twee kamerzetels prijsgeven. Veen- dam en Schoterland gingen voor hen verloren en daarmede is de kundige Mr. Limburg uitgevallen. Dr. Bos niet zoodanig het cónflict zullen ver scherpen, dat een strijd onvermijdelijk is. Intusschen tracht geheel Europa den strijd te voorkomen. Ook kan men met eenige gerustheid het verdere gade slaan, daar men in Russische kringen heeft te kennen gegeven, Servië en Bulgarije te zullen laten begaan, bij aldien beide landen van geen toegeven willen weten. Een Europeesche oorlog schijnt dus niet te wachten. We ge- looven dat in dat opzicht Sasonof wer kelijk alles doet wat hij kan om een wereldoorlog te voorkomen. Wat er echter zou gebeuren, wanneer .Servië en Bulgarije in oorlog kwamen, is nog niet te overzien. Waamchijnlijk zou Griekenland dadelijk paitij in het ge schil kiezen, omdat ook dit land met Bulgarije op geen goeden voet staat. Uit allerlei gegevens valt af te leiden, dat men ook in Griekenland een oor log aanstaande vindt. Tot gouverneur van het Grieksche deel van Macedonië is benoemd generaal Dragomis, dio in de plaats komt van een rechtsgeleerde. De koning zelf keert naar Saloniki terug on de koningin heeft haar reis naar Duitschland met het oog op den gespannen politieken toestand uitge steld. Het is eigenaardig te lezen, hoe Servië zijn eischen verdedigt. Een te sterk Bulgarije, zegt het Servische blad Samouprava, zal de speelbal van Rus land en Frankrijk zijn. Slechts een sterk Servië geeft waarborgen voor den duur van den Balkanbond en de onafhankelijkheid der Balkanstatei}. Een te sterk Bulgarije echter, meent het, zou voor den Balkanbond ver loren zijn, daar het tot iedere andere combinatie bereid zou wezen. Het lijkt ons oen zonderlinge argumentatie. Do Balkan. Zooals te begrijpen was, heeft de verklaring van Tisza, in deHongaar- sche Kamer afgelegd, in St.-Petersburg eon onaangenamen indruk gemaakt. Men meent in Rusland, dat Oostenrijk- Hongarije door zijn geïntrigeer de kans op een toenadering tusschen Servië en Bulgarije vermindert. 'Vooral meent men in Russische kringen dat Bul garije door Oostenrijk’s optreden er toe gebracht wordt om halstarriger tegenover Servië te blijven. Dit wijst er toch wel op dat men in Rusland Servië meer wil believen dan Bulga rije. Ondertusschen blijft men in St. Petersburg pogingen in het werk stol len om Servië en Bulgarije tot elkan der te brengen en reeds heeft men zijn toevlucht genomen tot dreige menten. Wij moeten echter eerlijk verklaren, dat we in dat opzicht wel gelooven, dat het resultaat uiterst gering zal zijn. Bulgarije blyft te stijf op hot eenmaal ingenomen standpunt staan om toe nadering mogelijk te maken. In Rus sische regeeringskringen -meent men echter dat tijdens de conferentie althans geen oorlog zal uitbreken en tijd gewonnen is veel gewonnen meent men aldaar. Het blijft echter de vraag of die botsingen die thans reeds tusschen Servische en Bulgaarsche troepen in het bestreden gebied plaats hebben, Noorwegen. Een democratisch koning. i Het type van een democratisch ko ning is koning Haakon. De Noren zien in. hem niet den Koning bij de gratie Gods, maar een vorst, door den wil van het volk. Hij heeft land en volk te vertegenwoordigen en is in den grond niets anders dan een erfelijk president. Eigen persoonlijke macht bezit hij niet, heeft hij nooit bezeten. Nam men hem het werk van het onder- teekenen der door het Storthing en de regeering afgevaardigde wetten af, dan „Versta je me, ^Achille?” vroeg de graaf scherp. Adhille gehoorzaam-, de. Geheel opgaande in zijn nieuwe plannen, vergat lord Asherton zijn afkeer tegen de vrouwen en tegen al len, die buiten zijn naaste omgeving stonden. Hij wilde inlichtingen vra gen, van wie kon hem niet schelen. „Ik heb verkeerd gehandeld, zei hij tot zichzelf, terwijl hij in de ga lerij heen en weer stapte. „Ik had geen recht om de nagedachtenis en de schatten van mijn voorouders met minachting te bejegenen. Evenmin ’t recht <5m het geld dat hier te lande is bijeengebracht, te laten verdienen door vreemde werklieden”. De graaf sloeg weinig acht op de buigingen en vriendelijke glimlachjes van de huishoudster, die zich natuur lijk zeer vereerd gevoelde. „Juffrouw Jenner”, zei hij „kunt go mij zeggen, waar de portretten, ’t porselein en de andere kunstvoorwer pen gebleven zijn, die vroeger in de ze galerij waren geborgen?” „O, mylord, mijn hart breekt als ik er aan denk; die zijn bij den ouden rommel op de zolders geborgen. De portretten van al de lords en hun vrouwen staan met het gezicht naar de muren gekeerd. Ach, ik her inner me nog zoo goed de dagen van vroeger, toen dit kasteel de verza melplaats was van alle voorname lui uit den omtrek, en de bezoekers met gespannen aandacht luisterden naar Italiaansche villa zou het kunnen worden, terwijl ge uit dit venster al le veranderingen zoudt kunnen gade slaan.” Dit denkbeeld viel bij den graaf in goede aarde. „Ik zal onmiddellijk een bekwamen tuinarchitect ontbieden,” zei hij. „Maar dat zal dan geen werk uit Christelijke liefde zijn, mr. Howard, dat doe ik dan alleen voor mijn eigen genoegen”. „Ge besteedt dan uw geld op een waardige wijze en bewijst een wel daad aan uwe medeschepselen, my lord. Zooveel te beter wanneer het tevens strekt tot uw eigen genoegen. Hoewel een goed werk behoeft ge toch niet na te laten, al verschaft 't niet altijd genoegen, mylord Mr. Howard vertrok en lord Ash erton stapte dadelijk naar de schilde rijengalerij, waarin hij zooveel geld had besteed aan buitenlandsche schil der- en kunstwerken, waarin hij zoo veel loon had betaald aan buitenland sche werklieden. Die vreemden had den hier rondgezwermd als bijen in een korf. De oude familieportretten waren op den zolder gebracht, ter wijl andere schilderijen en marmeren beelden in de plaats daarvanwaren gesteld. „Laat de huishoudster bij me ko men”, beval hij Achille. Ontsteld keek de knecht zijn heer d I, 3*

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1