TT It <5Le Pers - Gemengde Berichten. Stadsnieuws. INGEZONDEN CORRESPONDENTIE. laatste Berichten. INDISCH NIEUWS. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Effectenhandel te A mstflr(lam 'ioo De arr.-rechtbank te Rotterdam heeft ter vervulling eener vacature van rechter in haar college opgemaakt de volgende alfabetische lijst van aanbe veling: mr. A. W. Kist, rechter in do recht bank te Breda; mr. C. M. de Knijper, substituut- griffier bg de rechtbank te Rotter dam; jhr. mr. dr. G. W. van Vierssen Trip, rechter in de rechtbank te Dor drecht. Het Hbld. ontleent aan oen brief uit Vlissingen het volgende: Er is hier hard gestreden. Ook ge scholden. Vermakelijke tooneelen speelden zich, onder andere, af. De visscbers- vloot met Arnemuiders kwam binnen. Van Rechts Btond oen groote Jan Pleizier klaar; ieder, die beloofde op Blum te zullen stommen, mocht mee naar Arnemuiden en terug. Ineens was de wagon vol. Toen kwam Links met acht groote wagens; ieder, die op Van Raalte wilde stemmen, mocht met deze wagens mee. In weinige oogonblikken waren nu ook deze wa gens gevuld. De overgeblevenen wer den per tram meegenomen naar Mid delburg en verder per rijtuig naar hot stembureau vervoerd. Groote verontwaardiging ging op toen in een strooibiljet van Rechts op den Concentratie-candidaat Van Raalte werd gescholden. Men mocht hem niet stemmen, omdat hij een Jood was! Twee Hervormde predi kanten weigerden zelfs te stemmen, en de Engelsche predikant hield Zon dag een preek, waarir^hij de schan-f delijko praktgken der inanhen vfcn, Rechts uiteenzette en hoe onrecht-, vaardig do partfgenooten van Blum te werk gingen. De dubbele verkiezingen der sociaal-democraten. Het Volk deelt mede, dat het partij bestuur der S. D. A. P. heden verga- dort om te beraadslagen over de vraag, welko districten het best aanvaard worden door Mendels, Spiekman en Troelstra, die in meer dan een district gekozen zijn. De waarheid in de Roomsche pers. De Maasbode bevat het volgend merkwaardig stukje „Maar waar vindt de jongeman steun in die dagen van strijd, waar wordt hem geboden het voedsel der waarheid, als gesneden brood voed zaam en krachtig voor zijn ontwik kelend, denkend verstand? „In zyn Roomsche, zuiver-princi- pioole pers. „Zij alleen kan hem 't onontbeer lijke versterkende voedsel bidden, dat zijn zielo in gezondheid bewaart en tégen infectie behoedt. Want deze spreekt altijd de waarheid, verheelt of verborgt niets, schippert of draait nooit er om heen, veinst of huichelt niet. Daarvoor is haar de waarheid te heilig, onschendbaar. Ook haalt zij die waarheid niet,paar zich toe, maar werkt zichzelf tof. kïtar bp, om,t van haar hoogo 'en Èówvasté stand-; punt alle gebied van mensöhéiyk kun nen en weten overschouwend met rus- tigon blik, haar lezers te oriënteeron. „Maar helaas, wanneer men zijn hand durft strekken naar de verbo den vrucht der linksche pers, die de lieg-maar-raak theorie schijnt te hul digen, dan raakt men er erg aan toe, men is eert verloren man voor de waarheid". Het „electoraal accoord." Het omsloot Leiden, Ede en Ourmen. In die drie districten moest do Chris tel ijkhistorische Unie onder het juk van dr. Kuyper doorgaan. En zij vor- klaardo zich, mot begrypolijken en onverholen weerzin, bereid. Eerste resultaat Dr. De Visser, naast den heer Lohman de bekwame leider der Chris- telijk-historische fractie, uit de Kamer verwijderd, zonder veel kans om daarin voorloopig terug te keeren. Want Apeldoorn, het district van graaf Van Bylandt die misschien wel zijn zetel zou willen ruimen, is een hoogst wan kel bezit geworden. Acht en tachtig stemmen vefschil de heer Van Bylandt néémt er zeker meer mede, als hy opstaat. Tweede resultaat: Leiden voor do coalitio verloren en door de Liberale Unié met prof. Hoeren bezet. Derde resultaat Ede reeds bij eerste stemming be houden voor het zwygend Christelijk- hiatorisch protest togen anti-revolu- tionnairen overmoed, den hoer Schim- melpenninck. Vierde resultaat: Ommen aan Bichon van Ysselmonde, het sprekend Christelijk-historisch protest tegen de Kuyperocratie en de protectie. Het succes van het accoord is over weldigend Bijna zou men vragen had de Leider het listiger kunnen be denken om de coalitie in de war te sturen Mr. Troelstra aan het woord. Men meldt uit Loouwarden Giste renavond sprak mr. P. J. Troelstra voor een aanzienlijke menigte. Spr. noemde dezen dag een der gelukkig ste van zijn leven en zeide, dat hij zoolang hij leeft of in staat is het politieke leven mede te leven, hoopt dit district niet te verliezen. Hij bracht in herinnering dat Leeu warden de plaats is waar de sociaal-demo cratische arbeid in Nederland |be- gon. De coalitie moest het verliezen, omdat zij tegen den geest van den tijd en reactionnair is. De vrijzinnigen moeten echter in de soc.-dem. geen meeloopers zien, en de coalitie geen tegenwerken» als het geldt het tot stand brengen van wetten in het be lang der arbeiders. Spr. ontving een telegram van den heer Thomsom „Eere den overwinnaar". Spr. wil niets ten nadeele van den heer Thomson zeggen, want hij schrijft den vrijzin nigen de wending ten gunste der so ciaal-democraten toe. De coalitie is gevallen, omdat zij inging tegen den geest des tijds en reactionnair was. Er moet iets beters voor in de plaats komen. Algemeen kiesrecht ook voor vrouwen willen wij in de weipractiseeren hotregrèsrecht voor de Eerste Kamer is een vervlo gen illusie yoor de vrije liberalen ge worden. ,,v Nu de toekomst. Deze zal voor de soc.-dem. politici niet gemakkelijk zijn. Bijna 1/5 der Kamer is ons en 1/3 is voor de concentratie. Nu kan meer bereikt worden. Echter ook de verant woordelijkheid is toegenomen, maar ons anti-kapitalistisch standpunt kun nen wij niet prijsgeven. Als de vrij zinnigen moeloopers in ons zien, heb ben ze 't mis. Ook de coalitie dwaalt, zoo ze meent, dat wij de regeering zullen tegenwerken, zoo deze dingen wil tot stand brengen, die in 't belang van het volk zijn. Na een gloeiende peroratie, die geest driftig wordt toegejuicht, eindigt de heer Troelstra zijn rede. Te ver gedreven gehoorzaamheid. Een bijzondofheid, die sterk doet uitkomen, hoezeer gisteren in het ge- heele land de wind tegen de coalitie is geweest, is het volgende: In Zuidhorn, Hoorn, Arnhem en Zutphen bekwamen de candidaten der coalitie bij de herstemming, respectie velijk de heeren Zijlstra, Wesseling, De Wilde en Snoeck HenkemanB min der stemmen dan zij bij de verkiezing hadden verkregen, hoewel de opkomst der kiezers veel grooter was. Er zijn dus blijkbaar rechtsche kie zers geweest, die hot z.g. onthoudings advies zóó hebben opgevat, dat zij zelfs op hun eigen candidaat niet meer mochten stemmen. Het briesje zegt de N. R. Ct. dat nu veertien dagen geleden by de eerste stemming voor de Staten, is komen opzetten, is langzamerheid tot oen storm, een orkaan aangegroeid, waardoor, rechts, nagenoeg al wat zich niet tydig had weten te bergen, tegen den grond is geslagen. De nederlaag komt nog in veel soherper licht te staan, indien men eens een oogenblik de ongeveer 20 beneden-Moerd ij ksche districten in Brabant en Limburg uitschakelt, waar de bijna uitsluitend katholieke bevol king door politieke gebeurtenissen niet wordt beroerd. Dan blijkt de coali tie in de rest van het land nog op geen derde van de zetels beslag te hebben gelegd. En wat zou zij zelfs daar waard zijn gebleken, indien zij niet de room- schon in den bond had gehad Na den slag. Het (v. 1.) „Utrechtsck Dagblad" schrijft o. m. De overwinning der sociaal-demo craten is het fortuinlykst geweest; zij waren in verbazend gunstige con ditie. Op de jongste openbare ver gadering dar S. D. A. P. heeft goen grooter propagandisten gehad dan van 1901—1905 dr. Kuyper en van 1908— 1913 mr. Heemskerk. De uitslag dezer verkiezingen brengt de werkelijkheid daarvan in cijfers. By de herstemmin- ten hadden de soc.-democraten boven- ien den steun van rechtshet ont houdingsadvies kon onder de bestaande omstandigheden goen andere uitwer king hebben. De rechtsche partijen hebben dan ook van nu af aan de pas volkomen afgesneden aan het verwijt, als zou de roode overvloed aau hulp alleen van links te danken zijn. Het groote aantal zetels, waarover thans de S. D. A. P. beschikt, zal het mogelijk maken, dat zij haar tot heden gevolgde taktiek zal moeten wijzigen. De S. D. A. P. heeft op de beduiden- ste wijze overwonnen het behoort tot de eerste vereischten van een eer lijken strijd dat de overwinnaar de verantwoordelijkheid ook daarvan drage. Zal de S. D. A. P. dat inder daad doen De (r-k.) „Residentiebode" Wij gelooven, dat de toekomst bin nen niet al te langen tijd een vernie tigend vonnis zal vellen over de uit spraak der stemming van 25 Juni. De leiders van den „Nationalen Bond van Protestantsche kiezers" en dergelijke Staatslieden, die daaraan gedreven door anti-Roomsch fanatisme samengaand met totale onkunde om trent de eerste beginselen van ons staatsrecht voor een groot deel schuldig zijn, zullen eerlang, wanneer zij in hun geweten gekeerd zijn, de verantwoordelijkheid van hun wanbe drijf met bitteren rouw gevoelen. Het Volk (S.D.A.P.) schrijft: „Wat gisteren triomfeerde, was aller eerst de zaak van het Algemeen Kies recht. De verbluffende verandering, die de Tweede Kamer heeft ondergaan, de sterke verschuiving niet alleen naar links, maar in het bijzonder naar de sociaal-democratie, is allereerst veroor zaakt door het ontstuimig opstuwen en 't kloek beleid van het kiesrecht- er mocht optreden wat in I het gewone spraakgebruik heet een zakenkabinet, een regeering, wier eenig doel is, te zorgen dat de belasting gelden binnenkomen, en weer worden uitgegeven, die nieuwe burgemeesters benoemt waar oude zijn uitgevallen, de Zuiderzee gaat droogmaken en zich wijdt aan de bevaarmaking van de Maas, dan kan zij op den steun van do sociaal-democratie niet rekenen. Wij eischen, als logisch gevolg van onzen jarenlangen kiesrechtstrijd, als logisch gevolg van deze verkiezings campagne, een kiesrechtministerie. En van dat ministerie eischen wij, dat het een begin make met de in voering van 't Staatspensioen. Dat de Invaliditeitswet zou worden ingevoerd, is ondenkbaar. Maar even ondenkbaar is, dat een nieuw kabinet het pen sioentje voor de oude arbeiders, dat een verkregen recht is, zou te niet doen. Integendeel, het moet worden aangevuld, uitgebreid ook tot hen die niet-loonarbeiders waren, of die niet konden voldoen aan Talma's eischen. Deze beide eischen zijn het logisch gevolg van de stembusuitspraak van gisteren. Wy vertrouwon, dat de man nen die de vorming van een kabinet op zich zullen nemen, het politiek ver stand zullen bezitten, die eischen loyaal te aanvaarden." In het kamp der over-. .vtm winnaars. Het spreekt van zelf, dat alle bladen vari links hooggestemde overwinnings liederen bevatten en hot is eveij duide lijk, dat het ons een genot is, uit den vroolijken bloementuin een ruiker bij een te lezen. Het Handelsblad besluit de candi- daten-revue aldus „De groote verliezen zijn dus bij de anti-revolutionnairen en de Christelijk- llistorischen. Do antirevolutionnaire partij is bijkans gehalveerd. De groote winste is bij de sociaal democraten. Verschillende groote politieke figu ren zijn uit de Kamer weggegaan doch de meesten daarvan hebben vrij willig het politeke tooneel verlaten een Drucker, een Van Kar nebeek, een Treub. Door de Christelijk-Historischen zal in de eerste plaats het weggaan van dr. De Visser gevoeld worden. Bij de weggaande antirevolutionnairen zijn zeer weinig politieke figuren van bo- teekenis trouwens, er waren in de geheele Kamer zeer weinig antirevo lutionnaire Kamerleden van groot per soonlijk prestige in het belang van de leiding van uit de Kanaalstraat werd dat waarschijnlijk niet gewenscht ge acht. Vermelden wij slechts dat onder de gesneuvelden de voorzitter der anti revolutionnaire Kamerclub is die echter, schoon grijs Jn jaren, in de partijpolitiek steeds een nieuweling ge bleven is." Omtrent het „Wat nu?" verkeert het blad volstrekt niet in verlegenheid doch legt het groot vertrouwen aan den dag. De aangewezen constitutioneele weg zal dus zyn, dat getracht worde een regeering van aanhangers der concen tratie en leden der S. D. A. P. samen te stellen. Doch het vermoeden ligt voor de hand, dat de S. D. A. P. die verantwoording niet op zich wil neöien, hoewel zij opgehouden heeft een party te zijn die bestaat alleen om critiek te oefenen, hoewel zij geworden is een partij, die, zij moge wenschen of niet, mee moet regeeren. Wat dan wèl zal moeten geschieden, ieder weet en begrijpt het reeds. Want wel is voor geen enkel program van een der partijen een meerderheid ver kregen, toch zijn er enkele punten van politiek beleid, waarover de kiezers zich zeer duidelijk en vastberaden heb ben uitgesproken: zoowel omtrent de Grondwetsherziening in verband met het kidsrechtvraagstuk als omtrent het ouderdomspensioen is de uit spraak van deze verkiezingen duidelijk genoeg. Wij vertrouwen, dat goede en krach tige persoonlijkheden bereid zullen ge vonden worden den arbeid, die gedaan moet worden, te verrichten. Doch de keuze zal moeilijk zijn, want, dit spreekt vanzelf, voor zulk een minis terie, dat, behalve op énkele princi- pieele punten, geen vast politiek pro gram mag uitvoeren, dat geen enkele bepaalde partij in alle consequenties mag vertegenwoordigen, voor zulk een zakenministerie met een beperkte link sche volmacht zal men niet onder de meest krachtige partijleiders naar ma teriaal gaan zoeken. De liberale partijen krijgen een zware taak te vervullen. Wij gelooven en vertrouwen dat het hun gegeven zal mogen zijn, krachtig vasthoudend aan hun schoone beginselen, die taak tot heil van ons land te volbrengen". „De Nederlander" (Christ.-Hist.) spreekt van een „Pyrrhus-overwin- ning." „Reeds voor de opening van de eerste stembus heeft het blad dezen uitslag voorspeld „een sterk verloop der con centratie in het socialisme een kleine, en door de geringe verschilcijfers moreel weinig-beteekenende winst ten koste van de rechterzijde in eenige plattelandsdistricten en provinciale steden, waar de gebruikelijke conser vatieve campagne van verleugening en ophitsing tot geloofshaat, ditmaal met behulp van rectoren der Leidsche Universiteit en een gansch groote schaar van moderne predikanten, met intense energie en met groot succes gevoerd is." Ziehier hoe het blad van den heer Lohman tegen de vrij-liberalen te keer gaat „Wat ónze houding tegenover deze groep betreft, deze kan en mag niet anders zyn dan ruiterlijke en open hartige minachting. En toen op deze wijze de eonser-^. vatieven door de meest roekelooze ophitsing en verleugening er in verschillende districten als behouds- partij van Kerk, Oranje en Vaderland in geslaagd waren, zich in herstemming te brengen, maakte men, op 't laatste moment, volte face, en gaf zich, zonder eenigen waarborg of voorwaarde, on danks de heiligste en uitdrukkelijkste verzekeringen van het tegendeel, waar mede men het tot herstemming ge bracht had, over aan de S.D.A.P. Anders gezegd, de conservatieve partij heeft haar succes te danken aan een systematische verleugening van het volk, gepaard aan een systematische verloochening harer gepretendeerde „beginsels". Tusschen ons en deze lieden zij voortaan natuurlijk elke gemeenschap afgesneden". Het Christ.-hi8t. hoofdorgaan besluit aldus „In onze parlementaire geschiedenis zal de vrijzinnige campagne van 1913 met nog zwartere kool dan die van 1905 staan opgeteekend. Doch werpen wij de herinnering van het doorledene van ons..... De overwinnaar heeft zich zelf ver slagen. E*n reeds weerklink ons signaal, kort koel en klaar Ralliement Velddag van het Leger des Heils. De jaarlijksche Nationale Velddag van het Leger des Heils zal dit jaar plaats hebben Woensdag 16 Juli a.s., op het landgoed Nimmerdor bij Amers foort. Nimmerdor ligt op ongeveer een half uur gaans van Amersfoort, doch de H. S. M., die voor dezen dag bij zondere treinen laat loopen tegen veel verminderd tarief, heeft voor deze extra treinen een halte gemaakt juist vóór den ingang van deze schoone buitenplaats. De chef van den staf, kommandant Howard en kommandant Whatmore, buitenlandsch secretaris, zullen dien dag de voornaamste samenkomsten leiden. Op het terrein zal een reusachtige tont worden geplaatst waarin zitplaat sen worden aangebracht voor 3000 personen. Een groot amphitheathers- gewijs gebouwd platvorm zal worden opgericht, waarop plaats zal zijn voor ongeveer 500 muzikanten en zangers. In een goed ingerichte cantine zal voor goede en goedkoope consumptie worden gezorgd, terwijl natuurlijk uit sluitend alkoholvrije dranken verkrijg baar zullen zyn. Een kind verbrand. Een moeder wonende Botersloot te Rotterdam ging even een boodschap doen, achterlatend twee kinderen van 3 en 2 jaar. Op tafel stond een bran dend gascomfoor. Het driejarig kmd geraakte daardoor in brand. De be nedenburen, brandlucht ruikende, gin gen naar boven en vonden het kind verbrand en dood. Verkiezings varia. Rechtsche propagandisten te Utrecht komen met een rijtuig aan de woning van een kiezer, die als coalitie-man te boek staat. Do kiezer blijkt ziekte zijn en daarom hoeft hij nog niet ge stemd, geen nood men heeft een vigilante voor de deur staan, men tilt den zieken man op en draagt hem met vereende krachten naar het rijtuig. Dat's alweer een kiezer gewonnen vöor de coalitie. Men komt aan het stembureau en sjouwt den patient naar binnen. Hij komt stemmen. Krijgt een biljet, vult een hokje in en werpt zijn stem in de bus. Magnifiek Nu weer terug naar het rijtuig. De propagandisten uitermate ver heugd. En geven hun blijdschap te kennen over deze stem méér voor do candidatuur-Hoogstraten. „Hoogstraten zegt de zieke kiezer verwonderd, „Hoogstraten?" „Ja natuurlijk," is het antwoord, „je hebt toch immers op Van Hoog straten gestemd „Weineen," aldus de kiezer „ik heb er niet over gedacht, ik heb op van Leeuwen gestemd." De propagandisten werden wit van schrik, die man, dien zij hadden gehaald, met een rijtuig nog wel, en gedragen nog wel, dien ze al steunende ter stembus hadden geleid, die man had op dr. Van Leeuwen gestemd Niet bij vergissing, maar wèl-bewust De rechtsche jongelui achtten het oirbaar en te rijmen met hun christe lijke liefdeleer, er met het rijt.uig van door te gaan en den ongelukkigen kiezer, die te zwak was om zich zelf te helpen, aan zijn lot over te laten. Medelijdende menschen brachten den patent op een wagen naar zijn woning. Het geval verwekte algemeeno er gernis. (U. D.) Men schrijft aan Het Volk Te Zwartsluis, Maandagavond yoor de stemming. Volle zaal: Patrimonium. Spreker de heer Duymaer van Twist. Na het eind zijner rede nog oen onkel woord over een persoonlijke zaakde bekende burgemeestersbenoeming. Ik heb zooeven een telegram ontvangen, zegt D. v. T., van baron van der Borch tot Verwolde. Gespannen stilte. Ik heb medelijdon met dien armen jongen man vervolgt hij. Hij zal het slachtoffer worden en hoe wordt hij nu al gepij nigd Men kan zien, dit telegram is met bevende hand geschreven Het auditorium lachte niet Handschoenen en roode handen. Het is in de laatste jaren mode geworden, dat de dames 's zomers opengewej-kte handschoenen dragen, zoodat deze dus slechts als sieraad dienst doen. Dit is echter volkomen in tegen spraak met het doel dat de handschoe nen ook 's zomers hebben, n.l.oen beschutting tegen de verontreiniging der handen. Niet alleen dient yde handschoen ter verwarmingmaar ook tot beschutting. Als we bedenken, hoeveel handen de deurknoppen, leuningen, stangen van trams en treinen enz. aanpakken, dan kunnen we niet meer twijfelen aan de doelmatigheid van de handschoe nen. Ook de handdruk is niet geheel zonder bezwaar, en zelfs hij, die bij het hoesten zooeven zeer behoedzaam de hand voor den mond hield, zal zijn vriend deze hand toesteken, zonder er bij te denken dat hij zoodoende ziektekiemen op hem kan overbrengen. De dames moesten dus niet ter wil le van een of andere modegril deze nat tige voorwerpen afdanken, ook moet men ze niet te klein nemen, zoodat ze de beweging belemmeren. Een kleine handschoen maakt de hand toch niet kleiner, en wie dus een te nauw nummer draagt, maakt alleen dat de hand door haar samengedrukten vorm de aandacht trekt, terwyl ten gevolge van den druk op fle aderen uitge oefend, de hand een roode kleur krijgt. Daarom is het wenschelijk een goed passenden handschoen te dragen, welke dan tevens een goede beschut ting is tegen besmetting. (Moleschott.) 'n Zuinig Raadslid gevraagd. Voor de Gemeenteraadsverkiezing te Dreischor (Schouwen-Duiveland) werd 1 aldus het N. v. d. D. per adver tentie een zuinig Raadslid gevraagd. Door hot vlamvatten van benzine heeft gistermiddag een hevige brand gewoed in het magazijn der firma Kiderlen Co., N. Z. Voorburgwal te Amsterdam. Een Automobiel werd zwaar door het vuur geteisterd. De brandweer moest |ook twee dienstmeis jes op een bovenverdieping in veilig heid brengen. Onder leiding van den Commandant was de brandweer het vuur .spoedig meester. De Strand Magazine van Juli geeft het eerste gedeelte van een artikel over de Zuidpool-reis van kapitein Scott. Het zal in volgende afleveringen worden voortgezet en voltooid. Het artikel is getrokken uit het dagboek van kapitoin Scotten die bewerking is geschied door Leornard HuXley. De tekst is nauwkeurig gecontroleerd en, waar noodig, gecorrigeerd door kapi tein Evans. Bij den aanhef wordt een afbeelding in facimile gegeven van een pagina van Scott's afsoheidsbrief aan het publiek. Het artikel ontleent bijr zondere waarde aan de afbeeldingen naar foto's genomen door den foto graaf der expeditie» H. G. Ponting. Als oen zeer curieuze foto vermelden wij die van een door golfslag in drijvonden ijsberg uitgeholde 'grot. Do afmetingen van dit hol en de lichtspelling, zooals de fotografische plaat die heeft vastgehouden, zijn ver wonderlijk. De tekst is zeker interessant genoegmaar de hoofdzaakhet relaas van den grooten sledetocht naar het Zuiden, op welken, bijna aan het eind van den terugweg, do vijf 'expeditie leden verongelukten, komt pas in een der volgendo afleveringen. N.R.Ct. GOUDA, 27 Juni 1913. Door B. en W. zijn do volgendo ingekomen stukken aan de Raadsleden De Commissie van bijBtand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken verzoekt bij haar hiernevens overge legd schrijven in de gelegenheid gesteld te worden geleidelijk nog een 300-tal rauntgasinstallaties aan te schaffend waarvan de totale kosten worden ge raamd op f 15000.De Commissie merkt op, dat de tot nog toe aange schafte 700 muntgasmeters nog wel niet alle bij verbruikers ,zijy geplaag doch dat de Directour'der iJicMrabne- ken voorziet dat toch fepoedig de' voor raad niet voldoende zal blyken om aan het gestadig toenemend verbruik van gas over muntgasmeters het hoofd te kunnen bieden. Bij ons College bestaat geen bezwaar tegen inwilliging van het verzoek dér Commissie, zoodat wij de eer hebben Uwe vergadering voor te stellen daartoe machtiging te verleenen en in verband met deze meerdere uitgaaf de begroo- ting der gemeente en die der gemeente gasfabriek, voor hot dienstjaar 19J3, te wijzigen als volgt: Begrooting der Gemeente. lo. Het onderdeel 1 van artikel 11 van HoofdBtyk XV der (buitengewone) ujtgaven „Kosten van uitbreiding en vernieuwing der werken van de ge meente-gasfabriek" (Volgnummer 228) wordt verhoogd met f 15000. 2o. Het onderdeel c van artikel 3 van Hoofdstak VII der (buitengewo ne) inkomsten „Góldleening ter voor ziening in de kosten van uitbreiding enz. der gemeente-gasfabriek" (Volg nummer 57> wordt verhoogd met f 15000. Begrooting Gemeente-Gasfabriek. lo. Volgnummer 48 der uitgaven „Muntgasaansluitingen", reeds uitge trokken tot een bedrag van f 10000. wotdt nader geraamd op f 15000.r. 2o. Volgnummer 48 der inkomsten „Te ontvangen uit geldleening ten be hoeve van het maken van muntgasin- stallaties", eveneens reeds op f 10000. uitgetrokken, wordt nader geraamd op f 15000.—. Aan den Raad der gemeente Gouda. In zijne vergadering van 16 De cember 1910 bopaalde de Raad dat de jaarlijksche premie voor de herver zekering van het risioo der gemeente ingevolge de Ongevallenwet 1901 voor de helft zou zijn ten laste van het gemeentepensioenfonds en voor de wederhelft zou worden voldaan uit de gemeentekas en de kas der gemeen te-lichtfabrieken. Als een gevolg van de aanstaande invoering der Pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 zullen na 1 October a.s. allleen nog aan het dan in dienst zijnde vaste personeel van de Hoffman's stichtingen, de gemeen telijke instellingen van weldadigheid en de Ambachtsschool pensioenen ten laste van het gemeente-pensioenfonds worden verleend. Het fonds verliest dus alle "belang by de bovenbedoelde herverzekering. Wij hebben daarom in overleg met de Commissie van bijstand in het be heer van het gemeente-pensioenfonds de eer Uwen Raad in overweging te geven nader te bepalen dat te beginnen met het jaar 1914 voor de herverzeke ring van het risico der gemeente in gevolge de Ongevallenwet 1901 do premio geheel zal worden betaald uit de gemeentekas, voor zoover zij betreft de werklieden der fabricage en andere takken van openbaron dienst, en uit d# kas der gemeen te-lieh/fa briekon voor de worklioden in dienst van deze bedrijven. Aan den Raad der gemeente Gouda. Wij vestigen nogmaals de aandacht onzer lezers op do Orgelbespeling die hedenavond door don Heer J. H. B. Spaanderman wordt gegeven. Mejuf frouw Martha Spool (mezzo-sopraan) den Haag en de Heer Charles de la Rosière (viool) Gorcum trodon als solisten ojb Ons bericht van gisteren betref fèftde de herstemming van Gouda is niet volkomen juist geweest. Wij schreven dat alleen in de Ge meenten Waddinxveon en Ouderkerk a/d. IJ8sel aan Mr. van Doorn geen meerderheid was bezorgd doch moeten hier thans aan toevoegen dat ook Boskoop en Moercapolle 'aan Mr. van Doorn een lager stemmencijfer gaven dan -aan zijn politieken tegenstander. Dat neemt niet weg dat in do bedoelde gemeenten door do vrijzinnige propa gandisten buitengewone at^iteit aan den dag is gelegd. >0 Wat Boskoop aangaatjp. v. steeg het stemmental van Mr. van Doorn met 57. Waddinxveen kon bogen op een vermeerdering van 150 st. op Mr. v. Doorn en slechts 53 voor Mr. de Wilde. In Ouderkerk a/d. IJssel was de verhouding evenzoo, waaruit mag worden geconcludeerd dat de vrijzin nigen in bovenbedoelde Gemeenten kranig werk hebben geleverd. In de gisterenavond gehouden leden vergadering van do Winkeliers-Yer- eeniging, die door slechts weinige leden was bezocht, werd de beschryvings- brief voor de Alg. Vergadoring van den Middenstandsbond, op 24 en 25 Juli te Middelburg te houden, behan deld en tot afgevaardigden benoemd de h.h. Ba I). Gfootendorst en J. G<? C. Kamghuiaen. Tot .plaatavervangey do heer^Jc-'J.t BikJ'ï ''y r>! f I De looften der Gemeentewerklieden. Door Voorzitter en Secretaris van den liond van Nederlandsche Ge meentewerklieden te Amsterdam, op tredende namens de afdeeling Gouda van bovengenoemdeu Bond is den Rnad dezer gemeente het verzoek ge richt wel te willen besluiten tot pu bliceering van het dossier, hetwelk eenigen tijd geledon bij den Raad is ingediend en de gegevens bevat over de loonen der werklieden in dienst der Gemeente Gouda. Zij motiveeren dit verzoek op grond \ap de volgende memorie van toe lichting. Toen eenigen tijd geleden Uw Raad het besluit nam B. W. uit te noo- digen een overzicht der loonen van de werklieden in dienst der Gemeen te samen te stellen, vleiden adressan- Jen zich met de hoop, dat bij het on derzoek 't welk zou moeten plaats hebben, ook de werklieden in de ge legenheid zouden worden gesteld, daaromtrent mededeelingen te doen. Tot groot leedwezen van adressan ten, is dit niet geschied, geheel bui ten de werklieden om is dat overzicht tot stand gekomen, zoodat de Raad, aanstonds voor eene beslissing ge plaatst, slechts van óéne zijde zal ingelicht worden. Adressanten gelooven, dat Uw Raad geen beslissing over de loonen zal willen nemen, alsook niet de werk lieden gelogonheid hebben gehad, ken nis te nemen, van hetgeen ten hun nen opzichte in genoemd overzicht is vermeld. De beste manier daartoe is, vol gens bescheiden meening van adres santen, de volledige publicocring van het dossier. Niet alleen, dat dan de werklieden gelegenheid krijgen van de looncijfers kennis te nemen, ook de Goudsche Burgerij zal dan kun nen oordeelen over het loon, dat den werklieden in haar dienst wordt uitgekeerd. Besluit Uw Raad dus, adressanten twijfelen daaraan geen oogenblik, tot publiceering van het dossier, dan krijgen de werklieden in dienst der Gemoeide (jrouda de gelegenheid hun lezing daaromtrent te geven, in de pers kan er over worden geschreven en* de Raad krijgt gelegenheid, zonder eenzijdige voorlichting een beslissing te nemen, over het loon, dat voort aan den werklieden zal worden uit gekeerd. Adressanten ineenen met dit ver zoek een poging te doen, die van verschillende zijden zal worden ge waardeerd, en zeker door de werklie- hen. Het kan hen niet onverschillig zijn op de hoogte te worden gesteld van de wijze, waarop de loonen zijn berekend: of bijv. o vergeld, Zondags- werk, toelagen, enz. daarbij zijn me- degerekend In het vertrouwen, dat Uw Raad de billijkheid van het verzoek zal inzien, bevelen adressanten het ten zeerste in Uwe welwillendheid aan. Waddinxveen. Door den Kou- ringsraad zijn afgekeurd voor den dienst bij de militie do ingeschrevenen dezer gemeente, lichting 1914, de na volgende personen.: G. van den Akerboom, B. Bergs- hoeff, H. L. de Brain, J. van Dorp, A. Metselaar, J. M. Moons, C. Neder- aticht, W. Metselaar, D. de Leeuw, H. den Hartog, C. Sekeris, G. de Vlieg, M. Schouten, S. Zuiddam on W. Noor- lander. Gemeen toraads verkiez i ngen ZevenhuizenVan liberale zijde zijn tot candidaten gesteld voorleden van don Gemoontoraod do huoron Ji van Dorp en A. Krijgsman (aftr.) en, van antirevolutionnaire zijde de heer A. van Rijs. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Rotterdam 25 Jnni 1913. Herstellingsoord voor Handels bedienden. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U opname van de volgende regelen in Uw veel gelezen blad, waarvoor wij U bij voor baat onzen dank betuigen. In dit jaar, waarin bij gelegenheid van de viering van de 100-jarige onaf hankelijkheid van ons vaderland aan zoovele goede, nuttige zaken wordt geofferd, blijvende en lijdelijke dingen worden opgericht, wenschen wij de aandacht van handelsbedienden en patroons te vestigen op de pogingen, die wij in het werk stellen voor do oprichting van een Herstellingsoord voor zonuwlijdende en rustbehoevende handelsbedienden. Door de steeds meer van onzo zenu wen eischende gejaagdheid, waarin de arbeid der handelsbedienden hoe lan ger hoe meer ontaardt, kan het niet anders of het aantal overspannende personen noemt jaarlyks toe» zjoodat uit een door ons ingesteld onderzoek is gebleken, dat van het aantal paj.jen-1 ten, doof 13 aóctoren be)pi,fi<jeld>r^d8r l7°/0 handelsbedienden zijn. De inrichtingen voor zenuwlijders in ons land zijn schaarsch en voor het ovorgroote deel te duur voor de meeste handelsbedienden, zoodat er inderdaad velen zijn, die een hoog noodige ver pleging moeten missen, met al de ge volgen van dien. Op grond daarvan trachtten wij een eigen herstellingsoord op te richten, gelogen in de dennenbosschen, waar onder geneeskundig toezicht gelegen heid bestaat, tegen matigen prijs gene* zing te bekomen, terwyl uit een daar voor gevormd -Reductiefonds" aar on- en minvermogenden geheelen of gedeeltelijken toeslag op den pension prijs wordt verstokt. Om tot.' dit drol te geraken doen wij een Beroep op alle handelsbe dienden en patroons, die met een der gelijk streven sympathisoeren, omdat daarvoor een niet onbelangrijk bedrag noodig is. Met genoegen kunnen wij er wijzen dat ons reeds door velen steun is ver leend en toegezegd, zoodat wij thans over een kapitaal van f 18000.be schikken. Inmiddels is dit bedrag nog lang niet voldoende en wij hopen langs dezen weg de medewerking te ver krijgen van hen, die wij door onze cir culaires als anderszins niet konden be reiken. Alle verlangde inlichtingen zul len wij gaarne verstrekken. In het vertrouwen, dat onze oproep niet vergeefsch is geweest, en U, Mijn heer de Redacteur, nogmaals dan kend voor Uwè welwillondheid, tee kenen wij Hoogachtend, Namens het Bestuur der Nederland K. dien sche Vereeniging tot het oprichten en instandhouden van Herstellingsoorden voor Handels- eu Kantoorbedienden, Handelsreizigers en Handelsagenten Jac. F. Vogel, Bergweg 127, Rotter dam, Voorzitter, N. A. A. Kampman, Corn, de Witstr. 38, Dordrecht, Secretaris. II, Wapenaar, Nieuwe Binnenweg 283, Rotterdam, Penningm. N. te A. Achten opname in vorm thans ongewenscht. Redactu, Kabinetscrisis. Minister Heemskerk werd heden morgen bij H. M. do Koningin in audiëntie ontvangen. Z.Exc. arriveerde te 10 unr aan het Loo en vertrok weder om 1.53 naar den Haag. Aan een verslaggever verklaarde Minister Heemskerk dat het Ministerie zijn ontslag hoeft gonomen. Verdere inlichtingen wilde hij niet verstrekken. Wij kunnen mededeolen dat do heer Mr. W. H. de Beaufort voor Amers foort zal optooron, zoodat Amsterdam VI vrij komt. Als candidaten worden genoemd Mr. Deking Dura, Mr. H. C. Dresselhuijs, D. H. Manassa. Zekerheid bestaat daaromtrent na- tuurijjk. w j Te Zwolle brandden hwfoWijibr-j 'gyn twQö huizon af in rfó Tuin-f stra&t', bó^obód d'órtr flb fatóiJiëê'Klbok' en Volker. Ministerraad. Londen, 16 Juni. Hot trekt do aan-t dacht dat dadelijk na het bozbek van' Poincare een ministerraad is gehou den. Dat is de derde vergadering bin nen acht dagen. Aan het maken van commentairen op dit eiponaardigo verschijnsel geen gebrek. In diplomatieke kringen zogt mon dat ze verband houden met do gebeur-! tenissen in het Oosten. Montenegrijnsche Loening. De Times gelooft te weten dat da verzekering is gegeven aan do Mon- tenogrijnseho regoering dat oen bo- iangrijke leening haar zal wordon toegewezen onder garantio dor mogend heden. maar men gelooft dat do voor- waardon voor de garantie Zal zijn do totale afstand van Albanië, Fransche schepen to Portsmouth. Portsmouth, 26 Juni. Heden is het bezoek van het Fransche eskader to Portsmouth ^fgelopon. Do Franscho schepen hebbon Spithead verlaten na hartelijk afscheid van do Engelsche schepen. De Engelsche vloot lieoft tfvanoQQB Spitfyeaft yor/atoq. Men seint ons uit Rotterdam Hodenmorgëtf lT- -unr^hrSk brand uit in een Franscho driemaster „La Pórose" van Nantes, die in de binnen haven gereed lag ofii to vertrekken In het voprgedoelte stonden bussen, gevuld mot benzine houdende verf, touwwerk eu houtwerk. Do brand woedde vrij hevig. Eén verfbus sprong Met behulp van do eigen stooro- ipuit bijgestaan door den gemeente dienst word de brand geblucht. Men seint ons uit Middelburg Rechtsingang werd heden verleend met bevel tot gevangen noming van J. G. de J., kassier te Middelburg, verdacht van verduistering. Naar de openbare terechtzitting werden verwezen door de rechtbank 5 personen, verdacht van meineed bij een der laatste terechtzittingen. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.2 te Valentia, laagste stand 752.7 te Stock holm. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige noordwestelijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt, met tijdelyke opklaring, weinig of geen regen, iets warmer. Pokken en cholora. Den 27sten Mei werd uit Batavia gemeld In de afgeloopen week kwamen in de afdeelingen Malang, Bondowoso, Panaroekan en Djeraber reap. 29, 24, 24 en, 66 pokkongevallon voor, waar van onderscheidenlijk 19, 6, 6 en 10 doodelijk. De ziekte is thans ook op getreden in het Blitariscfie, waar 2o gevallen zijn geconstateerd. De cholera in het Toeloengagoensche breidt zich uit. Thans is ook het onder district Kalidawir aangetast. Er zyn 14 gevallen, w. o. 4 döodelijk. Verder zyn in de districten Pakil en Tjampoerdarat rosp. 5 en 9 ge vallen voorgekomen, alle doodelijk. VAN DUN 27 JUNI 1913. Stnatslteningcn Ned. Cert. Werkelijke ScKukl 3 pet. Oostenr. Belastingvrijo Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl, 1906 6 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- wog) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loa ning 6 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 r 3 pet. BAnk-i^Cre^, Nod. Bankaandpelei (ndustr. Onderncminren American Gar Foun dry Oomp. 0. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handol-Mij.O.v.A Mijnbouw Mijt-n Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleniu-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- StpOTüVaarlrifn.' „Zee-' i jA4d'r*jPreforonto A. ink Moróuu&lo Marinb Cy. ufgest. Pref. A. Tabak-Ondernem ingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand.. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Premleleeniugen. Amsterdam Aand.3 pet Hongarije. Thers-Ro- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 4s/fc pCt. Amerikanen iets beter, Rubbers stil, Mijnen fiauw. Tabakkon weinig omzel, Petroleums luier, Nat. en Buitenl. Staatsf. stil en weinig varieerend. Vorige Koers. (om «sn kedes- "J/>. 77 V 82 82"/,„ 61 98'/, 98»/, 84'/, 87 82'/, 81V, 82'/, 39 39 101'/, 79"/,. 101'/, 57'/, ft -v 43'/, 44 64 62'/, 23'/, 23'/, .55 54'/, 218'/, 261 189"/, 217 261 15'/, 155 38 158'/, 39 187 - 625'/, 023>/j 525 185 186 118'/, 115 4'/;; 4 100'/, 106'/, 3 3 V„ 9»/, 94 94'/, 101'/, CO'/, 60:V, 185'/, 93'/, 93»/, 93"/,. 24'/ 24 150'/ 3'/ 148'/, 3'/, 100"/, 100'/, 148'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2