ns m ’t MERK te letten 1 ISEL Pi ITS, l and el. cute Goudsche Courant DE VIOOLSPELER. X'o. 13309. 53e Jaargang. nhuis 4 J Verschij nt dagelij ks tot 1 Juli gratis. De coalitie geslagen 4 Buitenlandsch Nieuws. ti FEUILLETON. nism ro-A- Nieuwe abonné’s ontvan gen de Zaterdag 38 Juni 1913. ZbT5.e-o.-w-s- exx -^-dw-ertezxt5.eTol&.d. voor G-©*clcL®- ezx OzxxstreZlsezx. I Gouda. m ïïeeren behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc, 82. 4AYZONEN Telefoon latere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Eerste Blad. TAM1N1AUS JAM ELST 5», kortom alles h! -.1 dl. der het zoo noodig, ons den on- ONG, Coiffeur. niet zag Gwendolin Lascelles hij (Wordt vervolgd.) an A Zn., Gouda. nu ons ÏL le schoonmaak- bij het opruimen C. BIJL, EBAART Lz. ma- een voor geopend te verhoeden, dat ons tand gen deelt men niet hot optimisme dat bleek uit de telegrammen uit Londen. plaats, om 1 f 1.25 1.50 ienoodigheden ?n, arfumeriën, ers enz. enz. HAVEN 31. r. MEST. aflevering. G0IIISII1E (IIIHIM Vrij bewerkt door AMO. t s AN DANTZ1G, o. HOOGEN. \ez. v. ABS- res: EIT IN orz. IG, vice-Voorz. Pennihgm. Secr. PRIJS DER ADVERTENTIE^: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f 0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reola mes f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Enokland. De uitspraak van de jury in het Daarom is ernst van de in te denken ken aan de beslissing ons opgelegt met ’n vrouw, om ha- verstandelijke ontwikkeling als om rouw, heili- als t. ik KZIJN VAN HEM. HEEËN worden d in verzegelde ran vijf, twee en en een Ned. ons .elding van Nom- rijs, voorzien van and Merk, vol- Vet gedeponeerd, ot de uitvoering erdo orders aan- uw- en Woning- rgadering Onder- „Armenzorg.u ry geregeld tijdig n ontvangen van ten, vermakelijk m dan in onze PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal j Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post ,1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Dit Nummer bestaat uit twee bladen. De correspondent van de Frankf. Ztg. te Sofia seint, dat men hem zeide, dat de toelichtende nota door Bulga rije naar St.-Petersburg gezonden, slechts betrekking had op de zooge naamde betwiste zóne, maar dat men te St.-Petersburg reeds bekeerd is tot het Bulgaarsche standpunt betreffende de principieele oplossing der crisis. Bulgaria's voorwaarden zijn de vol gende Servië onderwerpt zich zonder voorbehoud aan de arbitrage en biedt zoo spoedig mogelijk zijn documenten betreffende de betwiste zóne aan, gelijk Bulgarije reeds heeft gedaan. Neemt Servië de Bulgaarsche voor stellen betreffende een gemengde be zetting niet aan, dan verlangt Bulgarije als waarborg dat een korte termijn 41) „Wel, dat verwondert me zeer! Het leven is hier eentonig, daarom zou eenige afwisseling voor je wel goed wezen, dunkt me, Giotto!” „Ge zijt altijd goed en zorgzaam voor mij mylord! Maar het leven be valt mij hier uitstekend, ik heb dan ook volstrekt geen behoefte aan veran dering. En naar ik hoor zijn de En- gelsche aristocraten onuitstaanbaar trotsch tegenover kunstenaars wan neer die in hun kringen komen. Als het u evenwel genoegen doet, dan ben ik natuurlijk bereid om mede te gaan mylord!” - „Doe dan uw eigen zin, Giotto Gij zijt eerder een bedorven kind van mij, dan mijn vriend, maar vóór ge beslist weigert mede te gaan, be denk, wat ge daardoor verliest. Veel jongelui zouden er wat voor over hebben, om de schoone dochter van lord Avonmore te zien!” Giotto keek zeer verbaasd op. Kon hij zijn ooren wel gelooven? Lord Asherton sprak over een vrouw en dat nog wel op vroolijken toon! Een i en ge- ,rij; op ge i lin; het zal mij zeer de schilderij te zien, zoo spoedig mogclijk terugkeeren.” Onmiddellijk stond zij op leidde hem haar de schildei.,, minder koelen toon wees zij hem de Vis, waar men moest gaan staan het stuk in goed licht te zien. men aan hare schoonheid verschul- was. Doch het zwijgen begon toch beknellend te worden, daarom ver brak Gwendolin de stilte en zeide „Misschien wilt gij de schilderij wol eens gaan zien, lord Asherton, waar in gij en papa zooveel belang stelt*?” Toen eerst opende lord Asherton den mond tot spreken. ,,Ik heb de eerde dochter van lord Avonmore, lady Gwendolin, voor mij te zien, niet waar?” „Juist, mylord.. Het zal mijn va der zeker spijten, dat hij niet hier is om u welkom te heden. Wilt gij zijn terugkpmst hier afwachten, of zal ik u de schilderij laten zien? 't Is niet ver weg in de kamer hier naast „Het spijt mij wel, dat ik u eorti- moeite veroorzaak, lady Gwendo- aangenaam ziin aangezien ik naar huis wil voor de uitspraak wordt vastgosteld. Tenslotte staat Bulgarye erop, dat zijn geschillen met Servië en met Griekenland afzonderlek worden be handeld, evenals de bij verdrag be paalde grondslagen van de Bulgaar sche betrekkingen tot die beiden verschillend zyn. Natuurlijk is Bulgarije bereid ook het geschil met Griekenland langs den weg der arbitrage te behandelen, maar het heeft nog niet besloten aan welk scheidsgerecht deze quaesties te onderwerpen. Belgrado, 26 Juni (R. A.). Aan gaande den aanval van Bulgaarsche troepen vestigt dehalfambtelijke Sa- moeprawa ernstig de aandacht der Bulgaarsche regeering op het gebeurde. Het blad verwacht dat deze al haar krachten zal inspannen om oen her haling van het gebeurde te voorkomen en voegt er bij, dat in het tegenge stelde geval de verantwoordelijkheid voor de gevolgen op de Bulgaarsche regeering neerkomt. Oostenrtjk-Honüarïjw. Het dagboek van Redl. Van Redl, den kolonel, die dezer dagen, op spionn^ge betrapt, te Praag zelfmoord pleegde, ia thans hot dag boek gevonden dat zorgvuldig byge- houden bleek. Het bevatte een copie van alle stukken welke Redl aan Rus land had uitgeleverd allerlei plannen, gedetailleerde begrootingen van ver scheidene militaire inrichtingen, gege vens over de sterkte der afzonderlijke militaire afdeelingen in Galicië, hot aantal der treinen op allo naar Galicië loopende spoorlijnen, do voorloopige stations der intendance, de plaatsen, waar in geval van oorlog oen botsing te verwachten is en die dan door den vijand moest worden vermeden, enz. Dat Redl reeds lang op alles was voorbereid bleek daaruit, dat in de lade, waar hij zijn gewichtigste brieven en stukken bewaarde, zich oen pakje bevond met een doodskop er op en met het opschrift „Strychnine 1912”. Ook is daaruit af te leiden, dat Redl zich reeds in 1912 met spionnage bezig hield. Het justitieele onderzoek wordt thans geleid te Lemberg, waar Redl mede plichtigen moet hebben gehad. Bij de ontdekking van Rodl’s ver raad had men er de autoriteiten een verwijt van gemaakt dat zij zich niet bijtijds op de hoogte hadden gesteld van de wijze waarop hij aan hetgéld verandering, hm.! Het verheugde hem zeer, maar hij was er niettemin zeer verbaasd over. Kalm antwoordde hij toen: „Ik ga liever niet mede. Ik heb haar moe der eens in de opera gezien en dat is mij voldoende: een vlasharige da me met een grove stem en behangen met juweelen. Zij zag er zeer schit terend uit, maar de dochter van zoo’n wezen zou mij nooit kunnen bekoren mylord!” „Giotto, hebt gij ooit bemind?” „Nooit ernstig, mylord! Ik kom weinig in aanraking met vrouwen van mijn stand of hoogeren rang. En bovendien staat mijn ideaal zeer hoog mylord!” „Wat is je ideaal?” „Ja, wat? Mijn ideaal is 'n vrouw van buitengewone schoonheid koninklijk# houding een die evenveel achting verdient re haar goede inborst, een vrouw, die men kan vereeren als een 1 ge en met wie men kan leven met een sterfejijk menseh gelijk ben.” „Wel, Giotto, uw ideaal is onbe staanbaar; in de werkelijkheid zult ge nooit zulk een vrouw vinden”. „Zelf noemde ik het een ideaal, mylord! Maar als wij luchtkaateelen bouwen, hebben wij toch eerst in de werkelijkheid iets gezien.” „Dat is zoo! Maar laat was deed denken aan haar, die eens zijn liefde had gewonnen. Sedert hij haar verloor, had nooit meer een vrouw Rangekeken. Had er zelfs de geringste gelijkenis' bestaan tusschen de jonge dame, diej nu bij hem zat en haar, die in zijn verbeelding voor h#m oprees, dan zou hij eerder zich afgeslooten dan aan getrokken gevoeld hebben. Doch de houding en het gelaat van Gwendolin waren slechts een medi- ttmstof, waardoor hijStijn Francisca zag, terwijl hij Gwendolin aankeek. Nu was Gwendolin Lascelles ge woon om aangekeken te worden; zij achtte dit den gewonen cijns, dien zeide zij: „Het spijt mij wel, dat pa pa niet thuis is. Waarschijnlijk is 't aan een misverstand te wijten, dat hij u eerst later hier verwachtte.” En met een handbeweging hem een stoel aanbiedend, voegde zij er bij: „Neem plaats, mylord, ik zal direct iemand uitzenden om papa van uw komst te verwittigen.” Zonder te antwoorden, nam hij plaats op den aangewezen plaats terwijl zij dicht bij hem ging zitten. Lang liet hij zijn droeven, ernsti ger: blik op haar rusten. Hoe was het mogelijk, dat dit koe le, trotsche gelaat hem zoo levendig aan zijn geliefde Francisca herinner de? Welke gelijkenis kon er tusschen die beiden bestaan Neen, het juist de tegenstelling, die hem eens veronderstellen, dat gij ooit zulk een beminnelijk wezen vondt. Als zij dan nltets met u te doen wilde heb» ben of nog erger: als ge hare' liefde wist te winnen, maar ge voor eeuwig van haar gescheiden wordt? Wat dan, mijn vriend?” „Dan hoop ik haar nooit weer te vinden. Als’ ik haar vond en zij niet de mijne werd, zou mijn gemoed dood en mijn leven verwoest zijn.” Lord Asherton ging zonder Giotto naar Avondale. Hij kwam daar iets vroeger dan men verwachtte, en zoo doende trof hij lord Avonmore thuis. Hij werd in de ontvangzaal gela ten en toen hij aangediend werd, en even rondkeek, kwam een dame hem welkom helton. Hij sloeg de oogen op en zag Gwendolin Lascelles op weinige meters afstands voor zich. Beide personen waren onder den invloed van zeer uiteenloopende ge voelens en beiden keken elkaar een oogenblik aan, zonder een woord te zeggen. „Is dit de dochter van die vlas harige dame, die met juweelen be hangen is?” dacht hij, terwijl hij zijn blik vol bewondering liet rusten op het schoone meisje. „Is dit de man, dacht zij vol er gernis, „die de plaats van mijn Per cival heeft ingenomen.” Zij herkreeg het eerst haar zelfbe- heersching. Op koelen beleefden toon van de clericaliseering van ons vrij heidlievende land. Steeds meer kreeg men genoeg van het aanmatigende op treden der coalitiemannen, die 't aan legden op de vrijzinnige grondbegin selen, die in zoo verheugende mate ons land tot ontwikkeling eu welvaart hadden gebracht. Alom ge voelde men, dat het te „bar” werd, en vandaar die hartelijke vreugdè, toen in den avond van 25 Juni het zoo vurig, gehoopte vaststond: De co alitie was geslagen, in de minderheid gebracht; de dagen van de Roomsch- Calvinistische regeering waren geteld. Laat 't ons ronduit zeggen, het was in zekeren zin een negatieve overwinning. In zekeren zin, want iedere zetel, die aan de coalitie ont rukt werd, was een zekerheid temeer, dat er niets komen zou van de ha telijke Tariefwet, van de vernietiging van onze volksschool, van een cleri cale Grondwetsherziening, waarvan ons het partijdige en onoprechte te genstond. Daar was geen verbond tusscheu S.D.A.P. en vrijzinnigen, in meerde re districten stonden deze groepen zelfs tegenover elkaar en ziet, wan neer een vrijzinnige zetel verloren ging aan rood, dan gevoelde men even spijt, om het beginsel en om den persoon van den gevallene, doch men had het geruste gevoel, dat het coalitie niet ten goede kwam. 1 De-, Linkerzijde heeft 55 zetels be haald,, de Rechterzijde 45, of eigen lijk 43, of wil men 42. Wij hebben ons verheugd over de herkiezing van een Schimmelpenninck in Ede, geen geestverwant van ons, doch een levend protest tegen Kuype- riaansche districtenhandel en een niet minder teekenende uitspraak over de Tariefwet. Precies zoo stond het in Ommen, waar de coalitie-man de Vis ser het veld moest ruimen voor den vrijhandelaar Bichon en in Bergen op-Zoom tuimelde het coalitie-Kamer- lid de Rarn voor een Katholiek, die 't zonder den steun der geestelijk heid moest stellen. Men kan vaststellen, dat waar ook de bezwaren tegen de coalitie tot een ,,protest”-eaqdidaat leidden, deze 't won van den offieieelen candidaat der kerkdijken en in andere districten be haalde de Linkerzijde overwinningen waar zij vroeger nauwelijks in tel was’. De coalitie heeft bij de herstemmin gen slechts twee districten be houden, Apeldoorn en Kampen, bei de met slechts een zoef geringe meer- dorheid van stemmen. Voor 't overi ge niets dan nederlagen, tot de meest 'pijnlijke toe. De coalitie-mannen nebben het ui-‘ torste beproefd en zboals het meer gaat, wanneer men vreest te zullen, vallen, is men niet* a te kieskeurig, geweest in de keuze lijner wapenen. Er zijn de meest sclmndelijke biljet ten verspreid, er zijn de leelijkate dingen van de vrijzinnigen verteld, er is met het roods snook, met „ko- ning Troelstra” gewerkt als nooit te’ voren, en ziet, het'resultaat was voor dc onzen onverwacht schoon. Gelukkig hebben zulke middelen weinig invloed meer. Andere oorzaken bepalen de stem van de meerderheid’ en wei de indruk, die het regeeren-, de bewind op het volk maakt. Er is thans een gevoel van opluch- ting in hot land. De coalitie met haar benauwende plannen is lam gesla gen. Dit is voorloopig de hoofdzaak. Maar laten de onzen in heel het! land dan ook niets verzuimen om de vruchten van deze overwinning niet te laten verloren gaan. Laat al wat vrijzinnig denkt en voelt, van nu af aan» alles er op zet ten om het veroverde terrein te be houden. Laat men ook in den stillep tijd onze mooie beginselen propagee- ren, overal waar men kan. Niet wach ten tot 1917. Want wie zal .zeggen,; over hoe korten tijd af wèderofti de* kiezers zullen worden geroepen tot een oordeel. En dan moet het niet kunnen gebeuren, dat de Rome-Dordt- inannen hun slag zullen slaan, door dat hun ergste zonden weer eenigs- zins vergeten zijn eg de vrijzinnigen het gevaar, dat nog steeds dreigt, be zworen hebben gedacht. De coalitie is geslagen. Gelukkig Maar het zou een schande zijn, als deze slag ons deed inslapen en ons vandaag of morgen opnieuw deed overrompeld worden. Wij hebben thans de oogen van 't Nederlandsche volk geopend voor het clericale gevaar. Aan ons allen, om de oogen daar- h o u d e n en te- .2 te eeniger tijd weer onder den druk zal komen, waaraan wij ons thans na harden strijd hebben ontworsteld. Het kin en dus moét het ook. Titanic-geding te Londen was, clat de officieren van het sehip niet nalatig waren geweest betreffende den uitkijk, maar wel nalatig betreffende de snel heid van het schipverder dat er geen voldoende bewüs voor was, dat het dradelooze bericht van de Mesaba (aan gaande de nabyheid van ijsbergen) behoorlek aan een verantwoordelijk officier van de Titanic was meegedeeld. ^oo was de uitspraak Woensdag, ^öteren werd er over beslist of Ryan, die van de maatschappij schadevergoe ding vroeg voor de dood van zijn zoon, die als reiziger op de Titanic was verdronken, daarop aanspraak had. Dat was nog twijfelachtig, aangezien de maatschappij, behalve de bntken- ning van eenige nalatigheid, als ver-- weer had opgeworpen, dat op de plaats bewijzen te lezen staat, dat de maat schappij voor dergelijke schade niet verantwoordelijk is. Maar nu bleek dat de jonge Ryan geen biljet had ontvangen, maar zijn naam bygeschre- ven was op het biljet van een ander. Het hof had nog drie andere eischen van schadevergoeding om dezelfde reden te behandelen. Twee slacht offers hadden ook geen eigen biljet ontvangen, de derde wel. De uitspraak was, dat ten opzichte van Ryan en de twee andere slachtoffers de eisch werd toegewezen, en ten opzichte van den eeneu, die een eigen biljet had gehad, niet. Er -was al overeengeko men, dat de vergoeding in elk geval 100 zou bedragen. (N. R. Ct.) Balkan-Statrn. Het Bulgaarsche standpunt. In de Bulgaarsche regeeringskrin- Het is een feit van bijzondere be- teekenis, dat door de stembus van jl. Woensdag werd vastgesteld een elericale coalitie, die ernst gaat ken van haar wenschen, vindt meerderheid van het Nederlandsche volk tegenover zich. Wil dit zeggen, dat wjj de coalitie nu en voorgoed vernietigd achten? Allerminst Wij weten helaas maar al te goed, hoe er een deel van het kiezersvolk is, dat niet standvastig van overtui ging is, dat meedraait met alle win den, gaarne zijn stem geeft aan wïen men voor eenigen tijd bestreed. Iede re regeering maakt vijanden, althans teleurgestelden en het zijn deze ele menten, vermeerderd met hen, die al leen naar eigen portemonnaie zien voor iedere nieuwe belasting op den loop gaan, welke de politieke ontwik keling zoo onzeker maken. Wij stellen dit op den voorgrond, dewijl men om deze redenen zeer wei rekening heeft te houden met een mo gelijke herwinning van de meerder heid door de thans verslagenen. En wie aandachtig heeft waargenomen, wat de overwonnenen spraken en schreven, zal 't eerst recht gevoelen: men zint op wrake, zal het komende Ministerie zooveel mogelijk bestoken on vandaag of morgen een grooten sprong wagen. rinnrnm io ZOO HOodlg, OHS ÓCH gevallen beslissing goed en ons niet te onttrek- verplichtingen door deze i opgelegd. Wij mogen geen oogenblik op zo lauweren gaan rusten. Ook in Gouda niet. Al nam de meerderheid, waarmee Mr. van Doorn uit do bus kwam, prachtig toe, men vergete niet, dat de omstandigheden ons ditmaal gunstig waren. De coa litie en ziehier haar grootste fout speelde te hoog spel; alles had zij op deze stembus gezet en het volk begon steeds meer „beu” te worden

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1