/-"«•Hk SUNUBHT UWdPvuiujhili V8R0A0RR1ÜG VAN DEN «EIIISBNTRBAAD Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Stadsnieuws. De motie Mnijlwijk. Qemengde Berichten. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht waarvan de fionw niet de noodige stabiliteit opleverde om daarop zooveel menBchen te vervoeren. Beklaagde werd aansprakelijk gesteld voor de gevolgen van de samenstelling en van het gebruik van het vlot, aangezien blijkens de verklaring van den getuige, luitenant S., bekl. wel onder het alge meen toezicht van dezen werkte, maar dat de leiding der oefening met het hem aangewezen detachement aan hem was overgelaten. Beklaagde had nauw lettend te zorgen, dat het gevaar zoo gering mogelijk was. De beklaagde heeft al het gebeurde eerlijk opgegeven, en heeft niet ge tracht zich door uitvluchten te dekken. Hij heeft niet genoegzaam aandacht gewijd aan de omstandigheid, dat de aeelon van het vlot niet met touwen gebonden maar gespiikerk moesten worden, terwijl ook de luitenant S. die het algemeen toezicht over de oefening hield, het niet noodig heeft geacht den beklaagde te wijzen op de by een gespijkerd vlot te nemen by- zondere voorzorgen of zich voldoende van de samenstelling te overtuigen, voordat het vlot te water werd gelaten. Dit een en ander levert grond, den beklaagde oen niet zware straf op te leggen. Het Hof verklaarde bekl. schuldig aanhet veroorzaken van den dood van zes anderen door schuld gepleegd in do uitoefening van zijn ambt en veroordeelde hem deswege tot zeven dagen hechtenis. Mr. Gerlings, de verdediger had vrijspraak gevraagd. VRIJDAG 27 JUNI 1913. Voorzitterde Burgemeester. f Tegenwoordig any allo leden behalve; do heer van der Torren met kennis- geving. De notulen der vorige vergadering hebben ter visie gelegen en worden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De Voorzitter deelde mede dat Door Gedeputeerde Staten der pro vincie zyn goedgekeurd a. het Kohier voor den dienst 1918 wegens de plaatselijke directe belasting naar hot inkomen. b: het Raadsbesluit van 23 Mei jl. tot het verhuren van een stnk gerio- 1 eerde zijl aan de firma Gebr. Hamer slag alhier. 0. het raadsbesluit van denzelfden datum tot regeling van rechten op grond aan de Vest met de firma Zwartjes en Oo. alhier. d. het raadsbesluit van denzelfden datum tot wijziging der gemeente- begrooting dienst 1913 in verband met uit te voeren buisleidingen voor de gemeente-gasfabriek. e. het raadsbesluit van denzelfden datum tot wijziging der gémeente- begrooting, dienst 1913 voor regeling van het batig Baldo voor het gemeente gasbedrijf over 1912. f. het raadsbesluit van G Juni jl. tot overdracht van de verplichtingen der aannemers van den gemeente-reini gingsdienst. g. hdt raadsbesluit van denzelfden datum waarbij aan de Coöperatieve Broodbakkerrj en vOrWuiksvereeniglng „Ons Voordeel" alhier vergunning wordt verleend tot het hebben van lioht en uitzioht op een gerioleerde gemeentezjjl. h. het raadsbesluit van denzelfden datum tot het doen van een af- er oversohrjjving op de gemeente-begroo ting van uitgaven dienst 1912 in ver band met gemaakte kosten voor drink water onderzoek. 1. het raadsbesluit van denzelfden datum tot het doen van een af- en overschrijving op de gemeente-begroo ting voor uitgaven, dienst 1918 in verhand met de aanstelling van een leeraar aan de Stads Muziekschool. Gedeputeerde Staten der provinoie hebben op het beroep van J. L. Bruns alhier, beslist, dat diens aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1912 van f24600.— tot f 14600.— belastbaar inkomen wordt teruggebraoht. Deze mededeelingen worden aange nomen voor kennisgeving. De Voorzitter: Do Secretaris heeft het verzoek gedaan hem een verlof van drie weken toe te staan dit verzoek wordt ingewilligd. Ingekomen. 1. Een voorstel van B. en W. tot herziening der reglementen voor de burgerlijke instellingen van weldadig heid. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 2. Een voorstel van B. en W. tot verkoop van rechten op peroeelan grond onder de gemeente Alphon. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 3. San voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaffing van muntgas meters ten behoeve der gemeente- gasfabriek. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 4. Een voorstel vanB. en W. tot geling op de gemeente-begrooting dienst 1912 van teruggaaf van te veel betaalde inkomsten belasting. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gdsteld. 5. Een voorstel van B. en W. tot invoering van den gemeentelijke ont- smettingsdienst op 1 Augustns e. k. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 6. Een voorstel van B. en W. tot een andere wijze van verrekening der premie voor herverzekering van het risico uit de ongevallenwet 1901. Is gedrukt en wordt ter visie gelegd. 7. Een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een .crediet voor de verbouwing van privaten in het gymnasiumgebouw. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 8. Een dankbetuiging vanC. J. A. Twigt voor zijn benoeming tot sluis- knecht. Aangenomen voor kennisgeving. 9. Een adres van Mej. W. J. Blom- mendaal. waarbij zij met ingang van 17 Augustus ontslag verzoekt als on derwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school. Wordt eervol verleend. 10. Een schrijven van den heer A. F, Cremer, waarbij hij zijn ontstag indient als lid der plaatselijke commis sie van Toezioht op het lager onder was. De V o o r z)i t.t e rNaoww rkkd zeg ik den ïï&er Örejjjer dflnyM voor hetgeen hij heeft gedaan ïn.netj belang vin hèt oriderwgs éh'stel voor dit schryven voot kennisgeving aan te nemen. Aldus beslotey. 11. Adressen waarbij adhaesie wordt betuigd met het verzoek van de ver- eeniging „Het Volksbelang te Gouda" tot het geven van financieelen steun voor den bouw van arbeiderswoningen en met het daarover uitgebracht praeadvies van Burgemeester en Wet houders van: a. de afdeeling Gouda van het Nederlandsch Werliedenverbond „Pa trimonium". Dit adres luidt aldus Aan den Raad der gemeente Gouda. De afdeeling .Gouda" van hetNe- dirlandsch Werkliedenverbond „Patri- monium" kennis genomen hebbende van het adres der vereeniging „Het Volksbelang te Gouda" waarbij deze verzocht 1. haar een voorschot te willen ver- leenen, overeenkomstig de desbetref fende bepalingen der woningwet 1901, ten einde te kunnen komen tot de strekking van arbeiderswoningen bin nen deze gemeente. 2. haar een bydrage te verleenen in den vorm van een toeslag op de huren dezer woningen kennis genomen hebben van het door B. en W. dd. 17 Mei 1913 over dit verzoek uitgebrachte preadvies Overwegaad0 ftMébfcen^eze* woningen, kan geacht worden in het belang van Gouda1* arbeidende bevol king te zijn overwegende dat het tot stand komen hiervan afhangt van het verleenen van genoemd voorschot. Heeft de eer Uw geacht College eerbiedig en dringend te verzoeken, het door de vereeniging Het Volks belang te Gouda tot U gerichte ver wek in te willigen en dus het pread vies en voorstel van B. en W. onge wijzigd aan te willen nemen. Hetwelk doende met verschuldigde hoogachting, Namens de afd. Gouda van het Ned. Werk. Verb. A A, W. v. d. GRAAF, 2do Voorzitter N. VAN VLIET, 1'* Secretaris. b. Het adres van de afd. Gouda van den Algemeenen Nederlandschen Timmerlieden Bond, dit luidt aldus: Gouda, 23 Juni 1913. Aan den Raad der gemeente Gouda. Edel Achtbare Hoeren, De ondergeteekende geven met ver schuldigde eerbied te kennen namens de afdeeling Gouda van de Alg. Ned. Timmerlieden Bond, dat zy in deze adhaesie betuigen met het U toege zonden adres namens de Woningbouw- vereeniging „Volksbelang." De Voorzitter CHR. v. VEEN. De Secretaris A. POSTMUS, o. Een adres van een duizendtal huurders van woningen te Gouda, dit luidt aldus: Gouda, Juni 1913. Aan den Edel Achtbaren Raad der gem. Gouda, Geven met eerbied te kennen de ondergeteekenden allen huurders van woningen te Gouda, dat zü met blijd schap vernomen hebben dat het ge meentebestuur uwen Raad heeft voor gesteld om op het adres der Vereeni ging „het Volksbelang" daarbij ver zoekende het noodige kapitaal tot bouwen van arbeiderswoningen haar wel te willen verleenen gunstig te willen beschikken dat zij, gezien de agitatie van ver schillende zyde tegen dé inwilliging van het verzoek op touw gezet waar mede bedoeld wordt invloed op uwen Raad uit te oefenen ook meenen zich te moeten doen hooren. In de eerste plaats zy opgemerkt dat velen onzer de schaarste van ar beiderswoningen ondervinden in onze beurzen in den vorm van te betalen verhoogde woninghuur over de laatste jaren zoodat aanmerkelijke aanbouw ons zeer noodzakelijk voorkomt. Bovendien is voor de toekomst de vrees zeer gewettigd dat de nieuw aan te bouwen door particulier kapitaal woningen een wekelijksche huur van f2.75 4 f 3.— zullen moéten opbren gen. Wat voorts de plaats aangaat waar eventueel bedoelde arbeiderswoningen zouden verrijzen, zien wij tot ons leed wezen en ergernis dat dpor rijker met aardsche goederen bedeelden dan wij, Uwen Raad is verzocht het verzoek van de ver. „Het Volksbelang" van de hand te wijzen alleen omdat hun om geving en het Park door arbeiderswo ningen zoude worden ontsierd. Ook vernamen wij dajt weer ande ren het terrein waarop voornoemde vereeniging de arbeiderswoningen zou willen bouwen (zeker nu de aandacht hierdoor er op is gevestigd) voor villa terrein zouden wenschen te bestem men. Wy vertrouwen eohtez| dat al zulke vooze argumenten door! Uwe# Raad pp juiste waarde zullen worden geschat en dat Uwe leded die ook immers al* onze vertegenwoordigers ook door ons stembiljet hebt zitting genomen de voorgenomèn bouw van arbeiderswoningen tot stand zult hel pen brengen. Hiermede zou naar onze meening niet één stand in de gemeente worden geschaad de risico van de gemeente nihil zijn en de minder met aardsche goederen bedeólden ten Spijt van alle conservatisme öok een plaatsje in een schoone omgeving zijn gegund. Terwijl anderzijds voor ons arbei ders zal blijken, dat wij vertegenwoor digers hebben die naar sociaal even- wioht onder de bevolking wenschen te streven. 't Wélk'doende enz. Namens het,Comité W. NIEUWVELD, Secr. Snoystrait 95, en vele onderteekenaren. (Wordt vervolgd.) Derde Orgelbespeling. Martha Spoel, Ch, de lja Rosière Jr. Mej. Martha Spoel heeft'n bizonder krachtige, zeer donker getimbreerde altstem, die echter iets tè massiefs, tè onbuigzaams heeft pmaltijd^W Wt geï^fm aan/té doeu, Bovendipu zjqgt fMwJggfe* even getf#; pa énkele klinkt open, hetgeen aan haar zang doorloopend iets sombors geeft, dat op den duur den toehoorder ver moeit. In Tamerlano van Htindel deto neerde Mej. Spoel sterk, doch in hare overige nummers liet de zuiverheid weinig te wenschen. Het best voldeed de zangeres ons in Gebed van Arnold Spoel. Het vioolspel vaü den hoer Ch. de la Rosière Jr. heeft ons vooral vol daan in 'ttweede en 't derde gedeelte van Sonate Nq. 4 van Hündel't al legro werd pittig en met vuur, 't larghetto met veel innigheid weerge geven. Minder kon do violist ons in 't Adagio uit 't 2de Concert van Bach bekoren; z'n spel was hierin te week en ook eenigszins onzeker. De heer Spaanderman heeft, zooals we dat van hem gewend znn, uitste kend geaccompagneerd en bovendien weer zeer veel indruk gemaakt met z'n meesterlijke vertolking van Merkel's Sonate No. 2t die by 't vorige orgel concert als noviteit op 't programma verscheen. Tot onze spyt waren we verhinderd de laatste twee nummers van 't pro gramma nog te hooren. H. N. Aanvragen van werknemers op 27 Juni. Volwassenen. 2 kantoorbedienden. 1 timmerman. 1 stoker. 3 pakhuisknechten. 1 loopknecht. 2 werklieden zonder vakkennis. Leerlingen en jongens 2 klerken, 1 machine-bankwerker. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 3 opperlieden, 2 stoelenmakers, 1 bankwerker, 2 kleermakers, 3 werklieden zonder vakkennis. 1 waker op een kantoor. Halfwas of aankomende 1 stoker, 1 kleermaker, 1 sigarenmaker. 5 werklieden zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 1 sigarenmaker. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. IO'/j uur. Ds. H. VAN AS SENDELFT. Collecte voor het Orgelfonds. GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7'/a ure. Ds. DEUR. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Voorbereiding. Namidd, ten 2 nre. Geen. dienst. Avond ten 6 nre. Ds. BERKEL- BACH v. d. SPRENKEL. Bediening H. Avondmaal. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. v. d. VEN te Moordrecht. LÜTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. I. 0. VON HOEVE, Indisch pred. te Utrecht. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 2 Juli, 12 u., Ds. BERKELBACH v. d. SPRENKEL. GOUDA, 28 Juni 1913. Verkort Raads verslag. In de gisterenavond gehouden zit ting van den gemeenteraad, die door 18 leden werd bijgewoond, (afwezig was de heer Van der Torren) werden samengesteld de stembureaux voor de verkiezing van leden van den Gemeen teraad. Goedgekeurd werd het voor stel tot het beschikbaar stellen vdh een lokaal voor den Armenraad. Over het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van de perceelen aan de Karnemelksloot N°. 80 en 82 werd gediscusieerd om deze niet onbe woonbaar te verklaren. Het voor stel in stemming gebracht, waarop de stemmen staakten, zoodat in een volgende vergadering de stemming zal plaats hebben. Verder werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel tot aankoop van grond en water bij de z.g. Manege het voorstel tot wijziging der begrooting voor 1913; het voorstel tot verkoop van grond ónder de geméente Alfen en het voor stel tot wijziging der gemeente-begroo- tirig voor 1912. Aan de orde kwam de behandeling van de motie Muijlwijk „De Raad der Gemeente Gouda, kennis genomen hebbende vah het aan haar uitgebracht verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, overwegende dat in het daarin opge nomen verslag van de Stearine Kaar senfabriek voorkomt een beoordeeling van het tegenwoordige Ministerie als zou dit rampen veroorzaken. overwegende dat dergelijk verslag absoluut neutraal behoort te zijn, keurt deze handelwijze ten strengste af, en gaat over tot de orde van den dag". De heer Mnylwijk wenschte aller eerst toe te lichten, hoe het kwam, dat we in plaats van de vraag, die wij verwacht hadden, een protest tegen het verslag van de K. v. K. of liever een politieke reden te hooren kregen, en beriep zich daarby opeen persoon lijk onderhond met den Burgemeester kort voor de vorige raadsvergadering gevoerd. De voorzitter deed duidelyk uit komen, hoe de heer Mnylwijk had laten blyken tegen het verslag te wil len protesteeren, verzuimd had dit by inkomen van het verslag te doen, zoo dat toen dus nog slechts van een inter pellatie, 'doch niet meer van een protest sprake kon zijn,. De heer M. had dan ook niet geprotesteerd toen de voorzitter mededeelde, dat de heer M., een vraag wenschte te doen in verband met het verslag van de K. v. K. en de voorzitter stelde er prijs op te constateeren, dat die vraag achter wege was gebleven. Verder wenschte de voorzitter uit drukkelijk te protesteeren tegen de voor stelling van den heer Mnijlwijk, alsof hij, voorzitter aanleiding gegeven zou hebben, dat tegen den heer Muijlwijk een wapen werd gesmeed. De heer Knuttel leverde daarna een uitvoerig en helder betoog over de onjuistheid van de toelichting van den heer Muylwyk en in verband daarmede van zijn ingezonden stuk in de Goud- sche Courant. De K. v. K. is nl. geen Gemeente instelling en heeft met de Gemeente alleen een finantieel verband. Verder blijkt duidelijk uit de regle menten, dat het ook wel degelijk op den weg van de Kamer ligt om de Regeering van advies te dienen inzake algemeene handelsbelangen, belastin gen enz. Het heeft genoeg verwonde ring mogen baren, dat door het tegen woordig Ministerie verzuimd werd, over het Ontwerp Tariefwet de mee ning van de Kamer van Koophandel te vragen. Het mag overigens verwon dering wekken dat de heer Mnyl wijk slechts spreekt over het ver slag van de Kaarsenfabriek en blijk baar over het hoofd heeft gezien dat ook de K. v. K. zelf in hare voorrede hare afkeuring over het Tariefwet- Ontwerp uitspreekt. De heer Mnylwijk wenschte in het midden te brengen dat hij een afkeu ring over regeeringsvoorstellen van den kant der K. v. K. zou kunnen billijken, maar zich speciaal richt tegen bewoor dingen van het verslag van de Kaar senfabriek, die den moed had te spre ken van rampen. De toelichting van de motie gaat hier weer over in per soonlijke insinuaties als de heer Muijl wijk weer de woorden „ontzettende weelde in de mond neemt. De heer Van Eijk wenschte den heer Muylwyk eenige vragen te stellen in verband met zijn toelichting en wel 1® Waarom de heer Mnijlwijk zich toch zoo speciaal richt tot het verslag van de Kaarsenfabriek en niet tot de voorrede van de Kamer zelf. 2°. Of de heer Muijlwijk misschien bedoelde politieke propaganda te ma ken, in welk geval we dan wel van verkeerde propaganda mogen spreken. 3*. Of misschien persoonlijke anti pathie den heer Muijlwijk tot deze oratie hebben geleid. Onder hevig geklap van den voor zitter stelt de heer Van Eijk er prijs op te verklaren, dat de heer Muijlwijk zich inzake een geschil met een han delslichaam hiér ter plaatse, oorspron kelijk tot de K. v. K. had gewend om daarin als arbiter op te treden. Lag hierin misschien geen schending van de neutraliteit van den Kamer De Heer Muijlwijk komt weer terug over het verschrikkelijke van het woord rampen en vindt volkomen sympathie bij den Heer Jongenburger, die vindt dat de verslagen neutraal moeten zyn. Dat de verslagen echter niet neutraal zijn ligt aan de eenzijdigheid van de samenstelling van de Kamer. De Heer Jongenburger ziet blijkbaar over het hoofd dat de leden door de kiezers worden aangewezen en wordt hierop door den Heer Knuttel attent gemaakt. Herhaaldelijk moet de Voorzitter van zijn hamer gebruik maken als de stemming hét kookpunt begint te naderen en van het eigenlijke punt meer en meer wordt afgeweken, f Meer en meer treedt het persoonlijke element op den voorgrond en blijkt uit de uitroepen van eenige onder steuners van de motie-Muijlwijk vol doende, dat een persoonlijke antipathie tegen de Kaarsenfabriek hier oorzaak en een beschimpen van de Directie van dit lichaam doel is. Het duurt dan ook niet lang of de leden kunnen hun ergernis niet langer bedwingen en als na een rede van den heer Van Galen die insinueert tegen de wijze van verkiezing van deleden der Kamer, de maat overloopt en van alle zijden de hevigste verontwaardi ging losbarst ziet de voorzitter zich genoodzaakt de vergadering teschor- sen. Na heropening wordt de motie bij meerderheid van stemmen verworpen en de vergadering gesloten. By Kon. Besluit is benoemd in de provincie Zuid-Holland, tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Schieland J. H. van der Torren Kz. alhier. Kaashandel Maatschappij „Gouda". Naar men ons bericht, zal aan de binnenkort te houden algemeene ver gadering worden voorgesteld het divi dend over het boekjaar 1912/1913 (11 maanden) na ruime afschrijving Waar onder het geheele bedrag der oprich tingskosten, op 7 Vjö/o vast te stellen. 't Was gisteren vroeg dag voor de kinderen van school no. 1. Onder ge leide van het hoofd den heer van Kersen, en dames en heeren onder wijzeressen en onderwijzers zou door ruim 160 kinderen een reisje gemaakt worden naar IJmuiden. Om kwart voor 7 bijeengekomen ging het, nadat alles geregeld was en ieder zyn plaats had ingenomen naar het station, waar door de goede zorgen van den heer Boon, den stationchef, nette waggons gereed stonden. Na aankomst in Amsterdam werd nog een kleine wandeling gedaan en daarna begaf men zich naar de groote boot, die allen zou brengen naar Velsen. 't Was wat frisch op de boot, maar dat deerde de kinderen niet. Vol belang stelling keken zij naar alles, wat zij zagen en met zakdoeken en petten werd gewuifd naar ieder, die zy op voorbijgaande schepen of aan den wal zagen. Op de boot kregen de kinderen melk en limonade, wat met graagte aangenomen werd. Bij Velsen werd uitgestapt en vandaar uit de wande ling naar IJmuiden ondernomen. Dat was een heerlijke wandeling door het prachtige Velserbosch. Zoo kwam men om twaalf uur ongeveer in IJmuiden. Het weer had zich tot nog toe zoo goed gehouden, maar nu begon het te regenen. Gelukkig zaten allen veilig en wel in een hotel in IJmuiden aan den disch, zoodat deze regenbui nie mand deerde. Toen de regen ophield, en de kinderen klaar waren, ging men verder IJmuiden met zyn groote slui zen, vischhallen enz. bekijken en daarna langs den vuurtoren naar het strand. Daar werd eerst in het pavil joen wat gebruikt. In een wip waren nu de schoenen en kousen uit en toen het water in. Wat een pret In de duinen werd verder den mid dag doorgebracht. 1 Om 6 uur gittg'nidn fiaöafc éllen nog wat gebruikt 'hadden, riaai" de boot terug. Juist Was men d&ar aangekomeh of het begon opnieuw hard te regenen. In Amsterdam aangekomen, was het gelukkig droog. Dadelijk ging het nu naar den treinIn den trein sliepen de meeste kinderen al half, hoewel sommigen onvermoeid bleven zingen. Aan het station werden allen opge wacht door familileden en vele belang stellenden. Moede, maar opgewekt gingen allen naar hnis. Door de rijwielfabriek „de Struis vogel" te Woerden, te Gouda verte genwoordigd door den heer J. F. W, Turion, Lange Tiendeweg, is een nieuwe prijsoourant rondgezonden van haar fabrikaat. In deze prijscourant kan ieder, die zich een rijwiel wil aan schaffen, zich op de hoogte stellen niet alleen van de prijzen, maar ook van verschillende onderdoelen, die bij hem verkrijgbaar zijn en van de ga rantie die op de rijwielen, banden enz. gegeven wordt. Ouderkerk ajd. IJsel. Bij en kele candidaatstelling werden alhier tot leden van den Gemeenteraad her kozen, de Heeren Joh. de Jong, B. Hoogendijk en A. Vonk Noordegraaf. Do laatste is de eenige der elf raads leden, welke piet tot de Antirevolu tionaire partij behoort. D»ar <jd 4ntv» revo^tipnaireparty hjer zefcer is altijd J5j.fetf .VAP het^apt^l,,stom men uit te kunnen brengen, is het zeer zeker een welwillendheid van die zijde, dat deze candidatuur door hun niet bestreden is. Waddinxveen. Bij de aanbeste ding van het bouwen van een nieuw lokaal aan de Openbare School (Dorp), werd ingeschreven door W. De Bas voor f 6289 K. Sekeris voor f 5650 A. H. v. d. Sterre f 5980 en A. v. Vliet f5507. Tot candidaat voor den Gemeente raad zijn gesteld door de Lib. partij de heer M. Hijkoop, de A. R. partij de heer G. v. d. Akerboom, (aftr.), de R. K. partij de heeren II. v. Drimme- len (aftr.) en Th. Koolmees (aft.), de Ohr. Hist, partij de heeren I. G. Herfst en G. Zijdeman, de Volkspartij de heeren H. v. d. Berg Dz. en H. Paul. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat de visscher B. in een zijner palingfuiken een meerval heeft gevangen. De meerval of vischduivel i» een der grootste vischdieven. Het dier is aangekocht voor een aquarium. Cappelle afd IJ»el. In de raads vergadering van 26 Mei werd ter tafel gebracht een brief van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij bezwaar wordt gemaakt de overeenkomst tot levering van drinkwater door de ge meente Rotterdam aan Cappelle a.d. IJsei goed te keuren, op grond dat de gemeente Cappelle zich bij die overeenkomst verbond geen mede werking te verleenen voor den aanleg van straten in een bepaald gedeelte der gemeente. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het gemeentebestuur van Rotterdam om de overeenkomst te wijzigen, en in de gisteravond gehouden raadsver gadering deed de voorzitter mede- deeling van een brief van B. en W. Van Rotterdam, dat er geen bezwaar bestond de overeenkomst in dier voege te wijzigen, dat de bepaling worde opgenomen, dat de overeenkomst ein digt, wanneer in het bewuste deel der gemeente Cappelle a.d. IJsel straten wprden aangelegd. De raad heeft in dien geest besloten. Bergambacht. Bij Kon. besluit van 26 dezer is aan C. Oskam Az., alhier, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van de Krimpener- waard, provincie Zuidholland. Naar aanleiding van ons voren staand verkort Raadsverslag moet ons nog een enkel woord van het hart over de wijze, waarop door den heer Muylwijk c.s, gisteren voor de twee de maal onze Raadszaal voor poli tieke propaganda en persoonlijke in- sinuatiën, werd misbruikt. Over het doorzichtige karakter van de geheele campagne-Muijlwijk heb ben wij in onze beschouwing over de vorige raadszitting reeds uitvoerig gesproken en ondanks de herhaalde betoogen van den heer M. zelf, èn in een ingezonden stuk in ons blad, on in zijn betoogingen gisterenavond zijn wij. in> .onze meaning, dat geen principieel®, fioch can persoonlijke kwpsfie hjer i^qgrondsUgTéÓi dfge- heele actie vqrmt, ten zeerste ver sterkt. lO7t Wie gisteren met aandacht het ge heele optrekken van de rechtsche le den van onzen Gemeenteraad heeft gevolgd, zal waarschijnlijk met ons den indruk hebben gekregen van een veldtocht tegen de tegenstanders der Motie-Muijlwijk in het algemeen en de Kaarsenfabriek in het bijzonder. De rollen waren verdeeld tusschen de heeren Muijlwijk en Jongenburger en als sloteffect werden ook door on zen Wethouder, den heer van Galen eonige woorden gesproken. Wij mo gen niet onopgemerkt voorbij laten gaan, hoe door den heer van Galen misbruik werd gemaakt van den naam van wijlen den heer Dr. H. IJssel de Schepper, en de woorden van den heer van Eijk ,,dat is een gemeene insinuatie", vonden dan ook alge meene instemming. De heer van Ga len wenschte namelijk te doen voor komen als was hij geheel ingewijd in de partijdige wijze van samenstelling der Kamers van Koophandel en zeide dat de candidaatstellingen, ondertee kend door VELE KIEZERS, zooals wij die in de couranten lezen, kwa men uit de koker van de leden zelf, terwijl van een eigenlijke vrije ver kiezing geen sprake was. „Dit is mij door een lid van de Kamer van Koophandel indertijd zelf verzekerd, zei de heer van Galen. Toen de hee ren van Eijk, Knuttel en IJsselstijn er met klem pp aandrongen^ dat bier df noemd, èn de, Keer, OaaetóUui rq zelrte „hij S&l Br wel ^qTnöempn, dood is" werd de laatste vnurpijL'té gen de Kaarsenfabriek afgeschoten en noemde do heer van Galen Dr. H. IJssel de Schepper. Wij zullen niet verder ingaan op de onkiesch- heid, hier door onzen Wethouder be gaan, maar meenden te kunneu vol staan met enkele cijfers. De heer Dr. 11. IJssel de Schepper is afgetreden als Kd van de Kamer van Koophan del in 1883, dus DERTIG jaar ge leden. Hot moet dus minstens 30 jaar geleden zijn, dat de Heer Dr. H. IJssel de Schepper zich togenover den heer van Galen (die toen 23 jaar oud was) over dit punt heeft uitge laten, want de heer van Galen ver klaarde dat het een lid van de Ka mer van Koophandel was, die hem dit had medegedeeld. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Leven geeft tal van kiekjes tij dens de verkiezingon voor de Tweede Kamer, de internationale roei wed strij den op den Amstel, Entos-kiekjes, de uitslag van de Prijsvraag. Pak me Mee geeft foto's van het Ned. militaire motor-wialrijderacorps, do nieuw gekozen kamerleden, het Dertiende Lustrum van het Delftsch Studentencorps en vele andere schetsen De Wereldkroniek opnnt met een foto van Sjah Abbas cle Groote, de hoofdpersoon van de a.fi. lustrumfees ten te Delft, voorts het internationale toeristencongres te Amsterdam, onze nieuwe Tweede Kamerleden, oud en nienw Rotterdam, 'enz. De Prins geeft foto'» het Vredes paleis, verkiezingsdrukte in Rotterdam, de hoofdpersonen van de Delftsche maskerade, de nieuwste Dnitsche stoo- mer van de Hamborg-Amerikalijn de „Imperator", de Tilbnrgsche tentoon stelling, enz. lUit de Pers. Het „electoraal accoord". De Tijd (r.-k.) schrijft Dit „accoord", door dr. Kuyper eischt op straffe van niet medegaan met de coalitie bij de stembus, om vatte Ede, Ommen en Leiden. De christelijk-historischen gaven toe met weerzin. De leiders deden toen, wat mogelijk was, om de voorschrif ten van het „accoord" uit te voeren, maar de kiezers in de districten gaven geen gehoor aan de bevelen. In Ede viel de anti-revolqtionair, die ook door de christelijk-historischen gesteld was, en de Christelijk-histori- sehe afgevaardigde, die zich offeren moest, maar dit niet wilde, word bij eerste stemming gekozen. In Ominen won het weer de heer Bichon en dr. de Visser, het zeer bekwame en ijverige Kamerlid, op last van dr. Kuyper candidaat ge steld, ging de Kamer uit. Te Leiden, waar dr. de Visser zich verwijderen moest, bleef de an- tirev. candidaat, een nieuw man, 90 stemmen beneden den zegevierenden liberaal. Hoe licht zou dr. de Visser dien zetel behouden hebben! Voor ons, die boven den Moerdijk geen zetel begeeren, noch te Breuke- len, noch te Katwijk, noch te Doe- tinchem, Enschedé of Enkhuizen, of in vele andere districten, waar wij zoo buitengewoon veel sterker zijn dan de antirevolutionairen, was het aanzien van die eischen van het elec toraal accoord maanden geleden be- droevertd." GöW» Nu de'4éricieztn*err aritüer dén rugl iijü e» hei' Affect Vaé het „aeeowdTl valt te •oonstateemi, ia het er nïit} beter op geworden. Wie samenwerken wil om een meer derheid te verkrijgen of te behouden, moet niet naar winst zoeken van ei gen partij, breeder zien naar het suc ces in zijn geheel. Naar aanleiding van een mededee- ling onlangs in de algemeene vergade ring van het Verband Deutscher Eleo- trotechniker door een vertegenwoor diger der Allgemeine Electricitats Gesellschaft gedaan, dat nl. zy maat» ssbappij eerlang een nléuWe metaal- j draadlamp met verminderd stroomver bruik (0.5 watt per kaars) in den han del zal brengen, bericht de N. V. Philips Gloeilampenfabriek, dat sedert de in voering van de lampen met getrokken draad de toonaangevende fabrieken reeds sedert geruimen tijd met het plan omgaan om lampen van zeer sterk lichtvermogen (zgn. intensieflampen) te construeeren, die niet meer dan 0.5 watt per kaars verbruiken. De invoe ring van deze intensieflampen met verminderd stroomverbruik is uitslui tend gericht tegen de booglampen. Zooals overigens geacht mag wor den bekend te zijn, bestaat er oen öórttritót/tifcatflwi dé GIomMméftfaurioken" 'dè '-'Aft&eH mefye' ElëCtricitSts G'ei^cbaR'rVotfï het uitwisselen van nieuwe patenten. (N. R.Crt.) Een beleedigingszaak. De rechtbank te Leeuwarden heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Jac. van der Laan, secretaris der gemeente Sneek, tegen den heer K. Feikema aldaar. Laatstgenoemde heeft in Jannari 1908 een verklaring onderteekend, waarby hij verklaart op verzoek een vordering van den heer Jac. van der Laan voornoemd, voor diens gedane moeite in zake het verkrijgen van vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het door hem gekochte hotel „Bouma", te hebben betaald de som van f 200. De eischer noemt die verklaring onwaar en lasterlijk en vordert een schadevergoeding van hoogstens f 250, met publicatie van het vonnis, dat deze verklaring is lasterlijk en voor hem beleedigend. De rechtbank ontzegde de vorde ring, op grond dat het stuk waardoor eischer zich beleedigd achtte, zoodanig karakter miste en veroordeelde hem in de proceskosten. Onvoorzichtig. Van Beem, een kersenkeerder te Echteld, loste hedenmorgen een schot, waarby vermoedelijk een vonk inde »p zijn borst hangenden kruithoorn vloog. Hy stond dadelijk in lichterlaaie en bekwam ernstige brandwonden aan borst en onderlijf. Hy is te Tiel in het ziekenhuis opgenomen. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 20 tot 27 Juni in de Ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. GE VESTIGDEN M». van Gemeren uit Utrecht, in Derde Kade 26. G. E. Terguson uit 's Gravenhage, in IJssellaan 102. O. Salm nit Heerhngowaard, in Naijerstraat 27. M. A. S. Monsma wed. Bambach, uit 's Gravenhage, in Lombardsteeg 2. J». Spruit uit Amsterdam, in Turf markt 70. A. M. L. de Jongste uit Veenendaal in Bleekerssingel 4. F. J. D. Keeno uit Hilversum, in Gouwe 113. H. Wintzel nit Vlaardingen, in Groenondaal 80, M. C. Eijken uit Leerdam in Markt 51. H. J. Cramer uit Hoorn, in Markt 29. C. Heijgen uit Amsterdam, in Spel- demakerssteeg 35. J. de Jong uit Hilversum, in Markt 34. G. van Beuzekom uit Alblasserdam, in Kleiwegstraat 5. C. M. Zietsman uit Roouwyk, in Crabethstraat 73. VERTROKKENEN C. Kompier, uit Crabethstraat 3 naar Sassen heim. II. Goudriaan, uit Nobelstraat 87 Zegwaart, G. Blank wed. Bekkers, uit Komyn- steeg 23 naar Waddinxveen. T. A. Derks, uit L. Tiendeweg 47 naar Venlo Heilige Geeststraat 1. H. van der Neut wed. Kraan, uit naar Arnhem Botnaplein 5. P. Wynhof, uit Gouwe 59 naar Hengelo fa. Berns Co. A. van Es, uit Houtmansplantsoen 22 naar Amsterdam. P. C. de Vos, uit Jaagpad 21 naur Boskoop Reijerskoop. A. Woelders, uit Gr. v. Bloistraat 17 naar Nieuwkoop. A. Stamps, uit Spieringstraat 89 naar Best. In verband mot loopondo geruchten wordt uit Goes bericht dat de Burge- meoster bericht heoft ontvangen aat Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman zijn benoeming als afgevaardigde voor Goes heeft aangenomen. UtrScht. Bij hot l°regimont veld artillerie zijn 15 soldaten gedeserteerd De reden schijnt gezocht te worden in slechte voeding. Uit Leiden wordt gemold dat de vrouw van Tideman te Oudo-Wote- ring, wiens man onder verdachte ver schijnselen is gestorven, haar onschuld blijft volhouden. Het lijk is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd al waa* joil ai l{'"' •lovi oliiWWAWWrowB0*'.. jpizled De rijwielfabrikant B. overkwam een ernstig ongeyal met zijn motor fiets. Door onbekende oorzaak raakte hy tusschen Noordwyk en Rijnsburg te water. Door toegeschoten hulp werd hij geholpen. Met inwendige kneuzin gen en een hoofdwond word hy naar een dokter vervoerd die zijn toestand ernstig beschouwd. De heer Douwes Dekker vertrekt 6 Juli a.s. weer naar IndiÖ De zee-manoouvers. Pabljs, 27 Jnni, De Matin zegt dat de Engelsche zee-manoeuvers die te beginnen 14 Juli zullen worden gehou den buitengewoon groot znlien zijn. 346 schepen nemen er deel aan, met een totaal tonnenmaat van 1600.000 ton en vertegenwoordigende een equi page van 55000 man, 32 admiraals zullen de manoenvers leiden. De Servische Skoeptajina. Bklorado, 27 Juni. Na oen zeer levendig debat besloot de Skoeptsjina de bespreking tot Maandag te verda gen over de bnitenlandsche politiek en Paszitsz gelegenheid te geven het regeeringsstandpunt inzake de arbitra- ge-quaestie uiteen te zetten. Schepen opgehouden. Konstantikoprl, 27 Juni. De stoom schepen Boris en Var va komende van Dedeagatsj en bestemd naar de Zwarte zee zyn hier tegengehouden, aangezien de handelsbetrekkingen tusschen Tur kije en Bulgarije nog niet hersteld zijn De na-verkiezingen. Het Partijbestuur van de S. D. A. P. heeft gisteren vergaderd en vastge steld dat mr. Troelstra zal opteeren voor Leeuwarden, mr. Mendels voor Schoterland en de heer Spiekman voor Rotterdam II. Er komen dus naverkiezingen in Amsterdam III, Amsterdam II, Rot terdam I, Hoogezand, Amsterdam VI, en Groningen of Winsohoten. I'oincaré's vertrek. Ai de Londensche bladen wijden hartelijke woorden aan Poincaré bij zijn terugkeer naar zijn vaderland. De „Morning Post" bespreekt het vraagpunt van de verandering der verstandhouding tusschen beide lan den in een bepaald verbond. De andere bladen bepalen er zich loc vast te stellen dat het gulhartig onthaal de vriendschap tusschen bei de landen zal versterken. De „Daily News" zegt, dat zoo lang het bij een entente blijft, die op den vrede gerioht is, Engeland zich houden moet aan zijn tegenwoordige politiek tegenover Frankrijk. Opgemerkt werd, dat op het feest maal, door sir Edw, Grey den pre sident aangeboden, de Minister een heildronk instelde op Poincaré, iets wat buiten alle gebruiken is. Gisterochtend is to Londen de her- log van Sutherland overleden. De hertog was oen der rijkste edellieden van Engeland, en wordt in zijn ti tels en bezittingen opgevolgd door zijn oudsten zoon, den 25-jarigen markies van Stafford. van het Koninklijk Meteriologisrh Instituut te DE BILDT. Hoogste, 7TO.2 te Valentin, laagste stand 755.2 te Stock holm. i."*' Vbfwachting' tof dort. volgen dén dag: Zwakke tot inatigo winden uit wes- telyke richtingen, veranderlijke bewol king, waarschijnlijk enkoio regenbuien met kans op onwoer, zelfdo tempora tuur. 30 Juni. Gebouw Bouw- on Woning toezicht 2 uur. Vergadering Onder- Btandscommissie „Armenzorg." Beleefd verzoeken wij geregeld tijdig mededeeling te mogen ontvangen van vorgaderingen, concerten, vermakelijk heden enz., om deze dan in onze agenda te vermelden. BURGERLIJKE STAND. QOUDA. GEBOREN26 Juni. Johannes Petrus, ouders W. M. Bertels en J. H. M. Rijnaarts. 27. Johannes, ouders. W. Pioóto en G. Ernst. Marin Cornelia, ouders J. van dor Hooft en S. M. van Ettingef. 28. Cornelis, ouders H. A. Meilof on J. M. Vermeulen. Hendrik, ouders J. Slnijter en J. Vermaas. ONDERTROUWD: 26 Juni, P, J. Tempelman fw. M, Roek. m Rflajkd«e en „A., ki. vn«.dw;il«^ïjT77 Tpom, en,- G. Heemskerk on M. Sloof. L. A. von Straaten on J. K. Sloof. E. Sanders en M. S. Sloof. OVERLEDEN25 Juni. Jacobus H. P. van Aken, geh. met R. van Praag, 61 j. 28. Johan F. Signer, goh. met L. den Haan, 82 j. ft komt U halverwoge tegemoet, II M doet «I het werk In de helft van den tijd en voor de helft der koeten, die U aan groene zeep zou uitgeven. fiunllght maakt, dat Uw goed niet lijdt, Uw handen niet ruw worden en Uw loven geen slavernij Ie. De voldtrektezul verheid van 5unl!ght maakt haar alloen geschikt v o o r het waeecben van kostbaar linnen en fijne kant.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4