DE VIOOLSPELER. O. 12211. Dinsdag 1 Juli 1013. XNTie"a-7xrs- ojcl -^.dLTrertexx.tio'bla.d. ttooe O-o-u-dLa- e:n. O^aast^eiLcena.. 52e Jaargang. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. 1 «ehalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. J. de Jong Hz (aftr.) J. H. v. d. Torren (aftr.) W. Bokhoven (aftr.)' C. van Veen .Azn. H. J. Nederhorst Sr. (aftr.) A. J. JJsselstijn Azn. (aftr.) FEUILLETON. B-a.ite3a.la,an.d.. .itenlandsch Nieuws. Binnen laxxd.. GOIMHE (KHJKUVT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 «1.50 Idem franco per post t 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg f>4, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. sKAsperX k' PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 B\j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Voorde verkiezing van zes leden voor den Gemeenteraad op VRIJDAG 4 J UDI a.s. bevelen wij ten zeerste aan: Voor District I Voor District II Voor District III De stembureaux zijn geopend van 85 uur. De vragen van „Volksbelang" en de candidaten voor den Gemeenteraad. Nahr wij vernamen zijn dezer dagen aan jae candidaten voor den Gemeente- de volgende vragen gesteld: '8 U voo r* of tegen het bouw plan van de vereoniging het „Volks belang" tot het bouwen van 130 woningen aan de Nieuwe Vaart. 2. Is U voor hot voorstel van B. en "W. in zake subsidieverleening aan bovengenoemde vereeniging. Wij meenen togen een dergelijke wijze van doen een woord van waar schuwing te moeten laten hooren. De vragen waar het hier om gaat, laten wij onbesproken, doch wenschon alleen het stellen der vragen te behandelen. En dan zouden wij willen vragen, waar gaat het hpen, indien elke ver eeniging, die een of ander nuttig doel van onze gemeente voorstaat, zich opmaakte om tegen den tijd der ge- meenteraads-verkiezingen aan de can didaten te vragen of zij bereid waren tot bereiking van dat doel ingediende of nog in te dienen voorstellen met hun stem te steunen. Immers even goed als de onderhavige vereeniging deze vragen stelt, kan de veroeniging, die de tot standkoming van een volksbad beoogt vragen of het candidaat-lid bereid is voor een be staand plan A of B. te stemmen. En mot hetzelfde recht kunnen bijvoor beeld de Marktbewoners zich ver- Vrij bewerkt door AMO. 43) Een paar dagen na zijn Jerugkeer trad lord Ashertöü de kamer van signor Giotto binnen-, dit vertrek was do uitverkoren plaats voor het ge zellig samenzijn van den lord en zijn naaste omgeving. De lord hield een teekening in de hand; met een vluch- tigen blik keek hij het vertrek rond, en zei toon „Rafaël heeft mij ge zegd, dat hij hier zou komen,. Weet go ook misschien waar hij is, vriend - Giotto?IIij moet me aan deze teeke- tfhiqg helpen. De stand van het hoofd '.wil maar niet goed komen, en hoe meer ik er aan werk, hoe slechter 't wordt Maria Pia zat bij de piano te brei en, terwijl Dolly speelde en zong en Giotto naast haar stond met de viool in de hand. De tegenwoordigheid van vrouwelijke personen hinderden hem volstrekt niet meer. Hij sprak wel eens mot de Toscaansche boerin en stelde veel 'belang in Dolly's vorde- 9 ringen in de muziek. „Ik zal hem gaan halen," antwoord de Giotto. ,,Hij is eenige minuten eenigen en den candidaten vragen of zij genegen zijn hun steun te vorleenen aan een plan om het marktplein van asphalt in plaats der bestaande puntige keien te voorzien. Er schuilt dus in het stellen van dergelgke vragen in de eerste plaats het gevaar, dat eenmaal er mede.aan- gevangen, de vragenstroom tot een niet te keeren vloed zal worden. Doch gevaarlijker nog dan dit, is hot feit, dat men de toekomstige raadsleden te voren bindt hun stem in een zekere richting uit te brengen vóór nog de voorstellen, waarover het loopt, van alle kanten bezien zijn en vóór zij in openbare behandeling zijn gebracht. Dit nu moet o.i. krachtig worden tegengegaan. Indien toch het stellen van dergelijke vragen regel werd, zou op deze wijze de openbare behandeling een caricatuur worden en zouden de raadsleden met marionetten te ver gelijken zijn. Ëen derde bezwaar en zulks is in de dagen, die wiMmloven niet denkbeeldig dat meij /föèyhet al of niet gunstig beantwoordenr^&n vragen zou trachten politieke munt te slaan. In den Gemeenteraad komen tal van voorstellen in behandeling, die gelijk dit, betreffende deze huizenbouw, in de neutrale zone liggen. Gaat men echter deze onderwerpen door een soort van inquisitie tot brandende vraag punten maken, dan is het gevaar 'groot. dat de een of andere partij (naar mate haar candidaten al of niet bevestigend hebben geantwoord) zal trachten die onderwerpen tot zich te trekken om daarmede politiek voordeel te behalen. In het belang dor gemeente en ean goede behartiging der gemeentezaken meenen wij dus, dat het voor alle candidaten van welke richting ook, gewenscht is, dat zij zich onthouden van het beantwoorden van vragen, waarbij zij zich te voren binden hun stem, aangaande bepaalde voorstellen, in een zekere richting uit te brengen. I De Balkan. Peter Karageorgewitsj ging moeielij- ke tijden tegemoet, schreven we giste ren, en met hem zeker zijn land. Eensdeels is dit do schuld van Servië en zijn dynastie zelve. Servië heeft bij alles wat het sinds jaren doet, enkel den blik gericht naar Rusland. Het geleden den tuin ingegaan hij kan niet ver weg zijn; maar wat een prachtige schetsteekening, mylord zeide hij in het voorbijgaan, een blik op de tafel werpend, waar de teeke ning was neergelegd. „Wat een edel, schoon gelaat! Is dat de bekoorlijks dochter van lord Avonmore Waarom zou het de dochter van lord Avonmore moeten zijn?" vroeg de- lord gemelijk. En opstaand greep hij de teekening en ging heen met de woorden: „Zend Rafael bij mij, zoo dra hij komt, Giotto Wedter moest Giotto denken aan d^ groote verandering, die bij lord Ash' erton had plaatsgegrepen. v 'Éindelijk brak de gewichtige dag aan. Reeds vroeg in den morgen ar riveerde een renbode met het bericht dat.de gaston tegen twaalf uur kon den aankomen. De hoofddeur van het kasteel, die alleen bij bizondere ge legenheden diende, word wijd open gezet ,en eindelijk kwam de tijding, dat de «gasten het park waren binnen gereden. Lord Asherton, vergezeld van Gi otto, liep onrustig heen en weer in de zaal, die slechts door een deur (vam de groote hal gescheiden was. 't Overige kunstenaarspersoneel bevond zich in het 'ontvangsalon, waarheen de gasten het eerst zouden gebracht worden. Volgens oude gebruiken wa ren de bedienden in een halve cirkel heeft Oostenrijk-Hongarije absoluut genegeerd, terwijl het toch had moeten bedenken, dat een dergelijke negatie ja een vijandelijk staan tegenover een grooton en machtigen buur op den duur niet straffeloos kon geschieden Oostenrijk heeft het vijandige, het haat teekenende in Servië's optreden al lang beantwoord door een economisch geweldigen druk op Servië uit te oefenen. Vooral toen dit land bij de annexatie van Bosnië en Herzegowina zoo verbazend opposant tegen de Donau-monarchie deed. Door zijn,'te veel vertrouwen op Jlusland heeft Servië zich echter thans in een moei lijk parket gebracht. Ontegenzeggelijk is de geheele oorlog tegen Turkije een uitbroeisel van de Russische diplomatie. Maar Servië had moeten en kunnen bedenken, dat er toch ook nog anderen in dit Balkanspel belangstellenden en belanghebbenden zouden zijn. Rus- land's optreden in Jèn Balkan werd gecontroleerd door Engeland en Fran krijk, waarvan het eerste in politieke het tweede in financieeïe kwesties ten zeerste bij het sultanaat betrokken zijn. Toen dan ook de oplossing moest komen, speelden dan ook Engeland en Frankrijk hier bij oen zeer groote rol. Hoewel het zeer zeker niet in de bedoeling van Rusland zal hebben ge legen om het gebied, dat de. Bdkan- staten te verdoelen krrgen, •doween autonoom Albanië te Verkleinen, heeft het niet kunnen verhinderen, dat dit ongelukkigste aller staatjes werd boren. Bercktold en zijn mannen had den het op den Ballplatz uitgedacht, Engeland steunde het idee ter wille van den vrede, Rusland moest toe geven v Wil het een broederoorlog voor komen, dan zal Rusland thans de Bal- kanstaten tot een vergelijk moeten brengen. Maar of dit gelukken zal Steeds nemen de gevechten tusschen Servische en Bulgaarsche legerafdee- lingen grooter afmetingen aan. En er wordt zelfs beweerd, dat mag de oorlog in werkelijkheid nog niet verklaard zijn, feitelijk de nieuwe wor steling reeds lang aan den gang is. Ernstiger dan de thans afgelooj oorlog, staat deze nieuwe krijg te worden. Aan Servische zijde zullen meestrijden Griekenland, Montenegro en Roemenië. Want ook dit laatste land tracht blijkbaar Bulgarije zoo veel mogelijk af te nemen. Algemeen schijnt de vrees te heer- schen, dat Bulgarije wanpeer het niet in zijn macht geknot wordt, zich. over geschaard bij de hoofddeur in de hal aan 't hoofd bij de vrouwelijke dienst boden juffrouw Jenner, Bateman en de hofmeester bij de mannelijke be dienden. Alleen de lakeien in hun kleurige livrei stonden in groepen voor de an dere bedienden; bij het verschijnen der gasten moesten zij op rijen in 't gelid gaan staan. Hoe kalm waren al die menschep, naar het uiterlijkl Hoe verkeerden zè echter allen in gespannen verwach ting. Het was ook zoo lang geleden dat zulke aanzienlijke gasten op het kasteel een bezoek brachten. De vleugels van de hoofddeur wer den opengeworpen, de lakeien trokken zich in het gelid terug», en lord Ash erton trad naar voren om zijn gas ten te begroeten. Hoe nieuwsgierig keken allen, eerst naar de markiezin, zwierig gekleed, een beetje luidruchtig; naar haar echtgenoot, van top tot teen edelman maar blijkbaar een zwak man. Ver volgens richtten aller oogen zich op de schoone lady Gwendolin, die hier haar /intrede als mcesteresse had ge daan, indien Percival Graven den ti tel en het landgoed geerfd had. Lord Asherton geleidde lady Avonmore en Gwendolin liep aan de zijde van haar vader. De markiezin verwaardigde de be dienden met een vrien (lelijk knikje, haar echtgenoot veroerdë hen met de andere Balkanstaton zal doen gel den. De tijden van stadhouder-koning Willem III, wiens levenstaak was het behoud van het Europeesch evenwicht, schijnt thans in do Balkan aange broken. Balk an-St aten. 30 Juni (R. A.). Ambte- lak wordt medegedeeld, dat de Bul- gfaren vannacht de Serviërs over de geheele lijn IsjtipSletowo hebben aangevallen. Er is een gevecht ontstaan waaraan de artillerie heeft deelge nomen. Het nieuws werd in de Skoepsjitina medegedeeld terwijl men daar beraad slaagde over de wenschelijkheid der conferentie (van de premiers) te St.- Petersburg en veroorzaakte hevige op winding, Frankrijk. Duitschland in Marokko. N De Echo de Paris bevat een artikel ■over het mijnrecht in Marokko. Daarin beschuldigt het blad o. a. Duitschland, dat dit Frankrijk in Ma rokko op allerlei wijze den voet dwars zet, o. a. ook nu weer naar aanlei ding van het mijnrecht. Een commissiè is nu ingesteld om dezo quaestie te regelen, omdat daar omtrent met Frankrijk nog geen over eenkomst bestaat. Blijkt men niet tot een goede overeenkomst te kunnen komen dan zal de aangelogonheid worden onderworpen aaifcMle beoor deeling van het Haagscho? arbeidsge recht. Verder verwijt Majfepjk aan Duitschland, dat dit injj Tftmgor een gezant heeft die door de^/1 Sultan er kend en geraadpleegd worflt. Duitsch land toch heeft het protectoraat van Frankrijk over Marokkp erkend, en de eerste eisch is dan toch, dat het onder protectoraat staande land zelf geen verbindingen mel( andere landen onderhoudt. Wanneer Duitschland zich over Frankrijk bijv. over Frankrijk's optreden in Turkije beklaagt, dan had het wellicht eenig recht daartoe. Maar laat dan ook Duitschland er toch het eerst voor zorgen dat de Duitsche di plomatie met allo mogelijke plagerijen tegenover Frankrijk in Marokko op houdt. In dit geval zal ongetwijfeld Frankrijk in de Turksche quaestie betor te spreken zijn. moer van die knikjes. Gwendolin boog eerst licht als een groet aan allen sa men en keek daarop zoo vriendelijk glimlachend en knikkend in 't rond, dat ieder voor zich kon gelooven 'n afzonderlijken groet ontvangen te heb ben. Daarmede veroverde zij stormen derhand alle harten. Welke gevoelens van smart, te leurstelling en gekwetste, liefde ach ter dit vriendelijk gelaat verborgen waren, wist Gwendolin alleen. De boste lessen, die een vrouw leeren kan, de lessen van zelfbeheersching, had zij zeer goed in praktijk leeren brengen. Op uitdrukkelijk verlangen stond signor Giotto naast lord Asherton bij de ontvangst der hooge gasten, en onmiddellijk na de begroeting werd de markiezin van Avonmore voorge steld als „Mijn vriend, signor Gi otto De markiezin wierp hem een koe len blik toe en boog met zooveel trötsehheid, dat Giotto bijna even jrotseh hoog en onmiddellijk zijn plaats weer innam naast lord Asher ton. Het volgende oo^enblik rustte zijn blik op Gwendolin. Hij verwacht te een jonge dame te/Jidh, die veel op haar "moeder* geleekfên van te voren gevoelde hij al'fnceer van 't meisje,, doch... daar zag hij 'n vrou welijk wezen, zoo schoon en zoo be vallig... als Zijn ideaal,. Een vreemd gevoel ovormeesterd,e hem, half van Zuid-Afrika. Bij de diamant-mijnen aan den Wit- watorsrand en elders in Zuid-Afrika, werd en wordt nog heel wat diaman ten gestolen. Wel is waar is declan- destine-verkoop van diamanten streng verboden en wordt „Idibi" (Illicit Diamond Buying), ernstig gestraft, maar toch ontglippen er nog heel wat' diamantdieven aan de gerechtigheid. Met de maatregelen in, die de mijn- maatschappijen tegen dit euvel nemen, zou men diefstal haast uitgesloten achten. Iedere arbeider, die de mijn- maatschappij vaarwel zegt, moot eerst een „quarantaine" van een week on dergaan. Bij een blanke bestaat deze in een strenge, onopvallende bewaking door detecrieven, bij een kleurling gaat men nog anders te werk. De zwarte arbeiders, die in den tijd, dat zij in de mijn werken geheel als gevange nen worden behandeld, moeten, als zij hun ontslag nemen, die week qua rantaine doorbrengen in een bepaald gebouw, het „detention-house". Dit' verblijf is omringd door eon hoogen muur, de kleurlingen worden er onge kleed en onder strenge bewaking op gesloten. SDag en nacht zijn zij onder toezicht. En toch worden er nog dia manten gestolen. Zoo vorbergon de negers en Chineezen de diamanten'in mond, neus en ooren en zelfs brengen zij zich wonden toe, waarin zij de diamant stoppen, die dan met diamaiif en qi heelen. Tweede Kamerverkiezingen. S n e e k. Uit Snoek wordt aan „Het Volk" gemeld Naar verluidt wil dr. Scheurer zijn Kamerzetel afstaan aan don oud-Mi nister Colijn. Baron M. Mackay. Mr. AC. baron Mackay heeft zijn ontslag genomen als lid dor Christelijk - Historisohe Kiesvereeniging. „Na het roekeloos herstommings- advies", aldus motiveert hij zijn „be sluit, dat van weinig karakter en weinig geloof getuigt, acht ik het beter mij voor onbepaalden tijd te onttrekken aan de samenwerking met een staat kundige partij, met wier program van beginselen ik mij ten voile blijf ver eenigen. f (N. Crt.) smart, half van vreugde, en hij kon volgde het gÏÏschap^iaar^ïe ont vangsalon. Niemand, bemerkte de- hevige ge- Zij moedsaandoeiung van de% violist,, niemand... behalve Dolly Star. stond naast tante Jenner e liet gelaat naar signor Giotto om te zien, welken indruk lady Gwendolin op hem maken zou. „Ik dacht het wol", mompelde zij zenuwachtig, „ik dacht het wel mijn voorgevoel heeft' mij niet be drogen." HOOFDSTUK XIII. In het .vooruitzicht op hot bezoek van zijn adellijke- gasten, haastte lord Asherton zich, om met de aanzien lijken van den omtrek "óp goeden voet te komen. Hij noodigde hen uit op danspartijen en heerlijke maaltijdeii, daarbij voorwendende dat zijn minder goede gezondheid het genoegen van een nadere kennismaking had belet. Men nam deze verontschuldiging voor goede munt aan en wees de uit- noodiging dus niot af. Men vergaten vergaf de aangedane beleedigingen, ter wille van de manier, waarop de graaf alles weer trachtte goed te ma ken. (Wordt verinnigd.) •s-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1