ffl THEE MERK te letten 1G edingen de Jouraat •eet. DE VIOOLSPELER Nó. 12212» lerveer Woensdag 2 Juli 1913. 52e Jaargang. ZBnxïterEXlaxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. water. zen n’s Inkt Vl' .xxrxexu laxxd.. 1YZ0NEN ^^efoonlnterc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON? J. de Jong Hz (aftr.) J. H. v. d. Torren (aftr.) W. Bokhoven (aftr.) C. van Veen Azn. H. J. Nederhorst Sr. (aftr.) A. J. IJsselstijn Azn. (aftr.) Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. DANTZIG, DIEST. ifleverlng. •Hl Ier-Voorzitter. leester. nog ir. 4 l ft Zn., Gouda. overhalen ►au het Bureau. id in ’t Tweede iten aandrang 11 burg. 'LONJE Jr., ida. de BESTE! i CHADELIJk] JLLAND. »edingswaarde ledaiUM. iad de k ïil' >cn PRIEKKN HOOGEN. i. v. ABS- BIJL, BAART Lz. ii kosten slechts alingi voor elke regel [JN VAN EM. EEËN worden in verzegelde n vijf, twee en i een Ned. ons ding van Nom- js, voorzien van id Merk, vol- 3t gedeponeerd, de uitvoering de orders aan- Vrij bewerkt door AMO. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 125 Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post.190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Voorde verkiezing van zes leden voor den Gemeenteraad op VRIJDAG 4 JULIa.s. bevelen wij ten zeerste aan: Voor District I Voor District II Voor District III De stembureaux zijn geopend van 8—5 uur. heden genoemd als candidaat der rechterzijde voor lid van Gedeputeerde Staten ter vervanging van den heer Nolet. GOUDSCHE COURANT, ezx -A.d.-verteaa.tieloleLcL voor ezx Oxxxstrelcezx. PRIJS DER ADVERTËNtTënI Van 1—5 gewone regels met bewgsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per, plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. HwTolijn. De Minister vin Oorlog, a. i. van Marine, do heer Colijn, schijnt geen Kamerzetel te ambiëoron. Do Ned. meldt nl., dat dr. Scheurer zijn zetel voor Sneek aangeboden heeft aan den heer Colijn. De heer Colijn .heeft midden bij de Diomesdeseilanden be lemmerden echter ijsmassa’s de vaart, zoodat Koren bij de daar wonende Eskimo’s overwinteren moest. In Maart 11. waagde Koren het geheel alleen te voet over het tweede gedeelte der Behringstraat te trekken. Bij Kaap Prince op de Amerikaansche kust aan gekomen, reed hij met een honden slee naar Kaap Nome en rustte daar een schip uit om zijn metgezellen en de verzamelingen te halen. Engeland. De Suffragettes. Do Daily Express verneemt, dat de Londsche politie-autoriteiten een nieuw en zeer gevaarlijk komplot van een kleine boosaardige Suffragette-afdee- ling ontdekt hebben. De nadere bij zonderheden worden door de Regee- ring zorgvuldig geheim gehouden. Het staat echter vast, dat eenige hysterische vrouwen het besluit hadden genomen de actie tegen de Regeering op nog heftiger wijze voort te zetten en dat zij besloten hadden om zoodra een der in de gevangenis zuchtende suffra gettes den hongerdood zou sterven een der Ministers als zoenoffer te doen vallen. In het bijzonder twee op den voorgrond tredende Ministers zouden in levensgevaar verkeeren. een sofa en vermaakte zich wet een paar hondjes, die in het kasteel ovet- al vrij toegang hadden. ‘Het gesprek was gestaakt bij gebrek aan belangstelling of stof. Beide da mes deden haar best om het geeuwen (e onderdrukken, toen lady Avonmo re plotseling zei: „Zeg, Gwendolii». heb je wel opgemerkt hoe goed lord Asherton gisteren zijn rol van gast heer vervulde. En men zei toch alge meen, dat hij terughoudend en lomp was. Een koning zou niet meer op zijn gemak geweest zijn dan de lord gisteren „O, menschen, die buitenslands hun opvoeding genoten, zijn zelden terug houdend en lomp, mama. Die twee hoedanigheden bezitten alleen wij, Engelschen in hoogen mate, omdat wij trotseh en zelfgenoegzaam zijn." „Ge moet trotschheid en terughou dendheid niet op één lijn plaatsen, Gwendolen. Dat zijn hoedanigheden, die met elkander in strijd zijn." Lady Avonmore was er trotseh op dat zij zoo trotseh was, maar zij zou zich beleedigd gevoeld hebben, wan neer iemand haar terughoudend had genoemd. „Ik had beter gedaan met het woord ijdelheid te gebruiken, mama Als iemand de jeugd achter den rug heeft heb ik geen medelijden met zijn te rughouding; in den regel spruit die voort uit de zucht om uit te blinken, mama, vergezeld van een bewustzijn Noorwegen. Te voet door de Behringstraat. De expeditie van den Noorschen Poolonderzoeker Joh. Koren heeft volgens de jongste berichten een avontuurlijk verloop gehad. De expe ditie, met Amerikaansch geld uitge rust, vertrok in 1912 met den schoener „Kittiwake“ naar het Kolyma-district, aan de Oost-Aziatische kust van de Ijszee. Daar deed Koren verschillende vondsten van dieren uit den Ijstijd. In den herfst van 1912 aanvaardde de expeditie de terugtocht naar Alaska, maar 40 K.M. ten Westen van de Behringstraat verging het schip. De expeditie-leden konden zich echter met hun verzamelingen ■‘ffSn land redden. In November, toen het volkomen win ter was, beproefde Koren met twee man door middel van een kleine boot over de Behringstraat te varen. In het Omtrent de feestelijkheden welke dit jaar gehouden zullen worden in verschillende plaatsen van ons land geeft de N. Crt. de volgende opsom ming. Almelo zal 4 en 5 Juli een histo- rischen optocht te zien geven. Amsterdam heeft naar men weet zijn E. N. T. O. S. en zijn tentoonstelling „De Vrouw”, beide durend tot Octo ber. Van 15 Juli15 September komt daar nog bij een Internationale Grafische tentoonstelling. Voor Apeldoorn staat op het programma een tentoonstelling *voor de klein nijverheid, van tuinbouw en van bloe men, waaraan gekoppeld een natuur historische afdeeling. Voor deze fees telijkheid is vastgesteld het tijdvak 21 Augustus3 September. Arnhem heeft dit jaar de z.g. Vierjaarlijksche”, die in de komende maand opent. ■*- Boskoop zal op Woensdag 9 Juli zijn groote rozententoonstelling openstel- len. Breda wacht tot September. Van den lOen tot den 18en dier maand wordt er de Baronische Tuinbouw tentoonstelling gehouden, met heide- ontginning-demonstraties. Onder deskundige leiding kunnen te Delft d^fdeelingen Werktuigkun de, Scheepflrouwkunde en Electrotech- niek van de Technische Hoogeschoól worden bezichtigd. Gouda komt met zijn eigens voor den dag. Ge durende de maanden Augustus en September tentoonstelling van plaat selijke nijverheid, als pijpen-, kaas-, kaarsen- en aardewerkbereiding. De residentie ziet 5 Juli een Inter nationale en nationale tentoonstelling van sport en toerisme openen in een gedeelte van den Dierentuin en op een daaraan grenzende .strook grond. Op 29 Augustus beging er de groote Landbouwtentoonstelling, die belooft alles te zullen overtreffen, wat tot nu toe op dat gebied werd ingericht. Den dag te voren zal de plechtige opening van het Vredespaleis aanleiding geven tot veel feestelijk vertoon. En 5 Sep tember gaat de historische optocht rond door de straten der hofstad. Den Haag mag dan ook dit jaar zeer zekdr worden genoemd het brandpunt van alle feestelijk leven. Groningen die belangrijke pro vincie gaat zijn fabrieken en boer- bestudeeren, op de volgende manier „In de parlementaire keuken wordt een aller zonderlingste ragout bereid, die in toegedekte schotels wordt opge diend en geen der aanzittende waagt het, de bestanddeelen van-dit weerzin wekkend voedsel te ontleden. De meest belangrijke besluiten wor den iederen dag genomen met de grootste onverschilligheid. Alles wat de begrootingscommissie uit den Rijks dag maar klaar maakt, wordt door de afgevaardigden vrijwel zonder eenig protest geslikt. Per dag doet de Rijks dag soms meer werk af, dan er be schikbaar is. En het volk buiten den Rijksdag beseft hoe langer hoe minder, wat er nu eigenlijk wel plaats vindt. Het voelt alleen automatisch dat er nieuwe drukkend zware last op de inwoners zal worden gelegd. Het heeft alleen gehoord van een legervermeer- dering van ongekendS grooteeen weerbelasting van een milliard, zegge 1000 millioen, en een jaarlijksch terug- keerende belasting van 200 millioen. Hoe dit alles zal worden geregeld, hoe dit grootere contingent zal worden bijeengebracht, wie in die belastingen het eerst en het meest zal worden ge troffen, dat is voor een niet-lid van den Rijksdag haast niet na te gaan. De Rijksdag verlangt naar het eind en daarom wordt er met een onge kende snelheid over alle moeilijkheden heengestapt. -- De opvolger van Gedep. Nolet. Prof. Van Zwaag, lid der Staten voor Delft en hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool aldaar, werd derijen, welke speciaal tot hooge ont wikkeling zijn gekomen, openstellen voor bezoek onder deskundige leiding. Verder zijn nog beloofd een veeten toonstelling, hippische feesten en na tionale feestelijkheden. Een en ander zal vallen in het tijdperk Augustus begin September. Haarlem organi seert speciale tochten door de schoone omstreken, terwijl ons nog wacht eon tentoonstelling op het gebied van boek drukkunst. Te ’s Hertogenbosch is de tentoonstelling van oude kerke lijke kunst tot 1 September geopend. Daarnaast worden verschillende ma len mysterie-spelen en uitvoeringen van oude muziek gehouden. Leeuwar den brengt in Augustus een tentoon stelling van Friesche nijverheid, kunst nijverheid en historische bijzonderhe den. Middelburg zorgt van half Juli tot half Augustus voor een ten toonstelling van Zeeuwsche kleeder- drachten, woningen, huisraad, huis arbeid en volkskunst, volksgebruiken en bedrijven, als de oester- en mossel- teelt. Dat Muiden dit jaar zijn Muiderslot op zijn mooist laat zien, is algemeen bekend. Te Sittard is juist geopend een tentoonstelling van hdndel, landbouw, nijverheid en kunst. Sneek organiseert eind Julibegin September een tentoonstelling van watertoerisme en nijverheid. De Tilburgsche tentoonstelling is reeds geopend, ze is deels provinciaal, deels nationaal en dbels internationaal. Tot 18 Augustus kan men er terecht. In Twente kunnen onder vakkundig ge leide eenige der voornaamste fabrie ken worden bezichtigd. Utrecht zorgt voor een tentoonstelling van vroeg-Nederlandsche schilderkunst. Te IJmuiden zal veel aandacht trekken het internationaal Padvinderscongres, durend van 24—31 Juli. Te Zutphen wordt het Sydney-monument op een voudige wijze onthuld en gezorgd voor een tentoonstelling van Histori sche prenten, betrekking hebbend op het tijdperk 1795—1813. En te Zwolte valt van 30 Juli—2 September een Overijselsche nijverheidstentoonstelling te bezichtigen. Duitschland. De legervoorstellen in Frankrijk en Duitschland. Het is merkwaardig, in hoe velerlei opzicht Frankrijk en Duitschland eikaars grootste tegenstanders zijn. Niettegenstaande alle pogingen door pacificisten gedaan om de onderlinge wrijving en de oude veeten minder schrijnend te maken, blijft in ieder opzicht Frankrijk tegenover Duitsch land staan. De verschillende aard, die in de volken zich afteekent blijkt weer heel duidelijk bij de beraadslagingen over de legerontwerpen in beide lan den. In Frankrijk wordt in zoowel als buiten de Kamer een enorme op positie tegen het wetsontwerp gevoerd. Tot zelfs generaals treden in het strijd perk en verklaren zich zoo fel mogelijk tegen den driejarigen diensttijd. En het ministerie Barthou, dat hetleger- ontwerp in de Kamer heeft te ver dedigen, heeft een zeer zware taak, waarbij het van alle zijden wordt aan gevallen, zoodat het meermalen een nederlaag dreigt te zullen lijden. Daar tegenover is de behandeling die het legerontwerp in Duitschland onder vindt zeker wel het andere uiterste. Met dezelfde energie, waarmee men in Frankrijk het ontwerp bestrijdt, ‘met dezelfde energie tracht men in Duitsch land zich door het ontwerp heen te slaan. De Frankfurter Zeitung teq- kent de lusteloosheid van de afge vaardigden om ernstig het ontwerp te moesten we daar rekening mA hou den, dan zou menige lakei hel nog winnen van vele hoeren uit I onzen stand. Maar hij zat geen tweelplaat- sen van mij verwijderd; daar jonge lord Spooney behoo'ren ten. Ik heb vernomen dat die oust is. Dat hij bij ons aan tafel plaats kreeg is al reeds zonderling, maar als lord Asherton dat nu een maal zoo wil, dan had de man toch wel een plaats kunnen krijgen aan ’t benedeneinde bij menschen van zijn soort I” „Wat? Aan het benedeneinde Hè, wat zijt gij altijd hartjvqchtig voor muziekkunstenaars. Ik zeg dit niet, omdat ik zooveel achting koester voor die menschen integendeel, het le ven zon mij eèn last zijn als ik de ooren niet kon sluiten voor het ge- druisch dat zij maken. Maar muziek schijnt nu eenmaal tot de levensge- nietingen te behooren, en daarom vind ik het hardvochtig die muziek- makers zoo achteraf te zetten.” „Ik. zet ze niet achteraf, Gwendo- lin. Alleen wil ik ze op de plaats zetten, die hun toekomt. Wij brengen geen fluiten en violen op onze ta fels; waarom zouden wij dan de spelers wel moeten toelaten aan onze tafels? Kunstschilders zou nog gaan, maar muziekmakers hooren niet in onzen kving. Dat staat bij mij vast (Wordt vervolgd.) 44).. Lady Avonmore was in haar ele ment,. Zij kreeg de eere-plaats aan de rechterhand van den gastheer, als deze zijn genoodigden ontving; zij zat in een eergestoelte tijdens het bal; zij zal pp de galerij, wanneer er in de groote hal een concert werd gegeven; zij| behoefde dan slechts ’n teeken met de vinger te geven, om een muziekstuk, dat haar beviel nog eens te doen spelen. En daar kwam bij dat zij alles regelde; zij stelde de lijst op van genoodigden, bepaalde de plaatsen aan tafel, en hield daar bij rekening met hun maatschappelij ke positie. Ook schreef zij voor, wel ke gasten na een feest mochten blij ven overnachten op het kasteel; de geringsten moesten in den regenach- tigen konden Octobernacht naar hun woningen terugkeeren. Zooals1 men weet, zou lord Avon more met zijn vrouw en dochter een week op Asherton Castle komen door brengen. Toen die week voorbij was liet lady Avonmore zich gemakkelijk overhalen om nog een week te blij ven, waaraan even gemakkeïijk een week werd vastgeknoopt. Alleen in den beginne had lady Avonmore één enkele maal ernstig gevaar geloopen haar invloed te ver liezen; dat was toen zij signor Giot to uit hare nabijheid had willen ver wijderen. Den avond van den dag van aan komst werd een feestmaaltijd gegeven die nog al laat was afgeloopen. Den volgenden morgen zaten lady Avon more en haar dochter in de fraaie zitkamer, waarvan de deuren toegang verleenden tot het tuinterras. De da mes w>ren lusteloos, eigenlijk met zich zelf verlegen. l)e regen belette haar uit te gaan en daar lord Asher ton beloofd had na de koffie de da mes het kasteel rond te leiden, wis ten zij niet hoe ze den tijd moesten dooden. Tusschen moeder en dochter bestond de echte vertrouwelijke om gang niet en zelden waren zij met elkander alleen. Lady Avonmore had een fraai bor duurwerkje onder handen. Nu en dan deed zij een steek, maar de meeste waren verkeerd; gélukkig werden die ’s avonds door een gedienstige geest uitgehaald, die het ten laatste beëin digde. Dan werd het aan de bezoe kers getoond als een bewijs van de groote kunstvaardigheid van mevrouw de markiezin. Gwendolin, die liefst niet veel uit voerde, zat in bevallige houding op TURKIJfh Volgens een officieel schrijven bij het Turksch gezandschap uit Constan- tinopel ontvangen, heeft de Turksche Regeering besloten tot een verkoop van de pachthoeven van den Staat in de vilayets Bagdad, Mossoul, H,alep, Beyrousa, Marmouret-ul-Azis, en Sivas, benevens van terreinen aan de Kaden van Kadikey te Constantinopel. De voorwaarden van den verkoop zullen weldra worden bekend gemaakt de door particulieren op bedoelde pachthoeven verkregen rechten, zullen blijven gehandhaafd. Tevens zal door het vilayetUonstau- tinopel in openbare veiling worden gebracht de aan den Staat toebe- hoorende gronden gelegen in Stam- boul, Pera en de Bosphorus. dat dit toch niet zal gelukken. In het algemeen zijn het juist de personen, die een hoogen dunk van zich zelf hebben, die begeeren, dat anderen ’n hoogen dunk van hen zullen hebben." „Dat kan wel zoo wezen, mijn kind, maar houdt nu geen bespiegelingeix! Dat is zoo vervelend! Laat óns lie ver over wat anders spreken! Het is gisterenavond goedgegaan, geen fou ten tegen de etiquette, behalve één enkele, en daar zal ik dadelijk met lord Asherton over spreken, opdat die weer niet gemaakt wordt „En welke fout was dat dan „Zulke dingen merkt ge niet op, Gwendolin. Ik wilde wel, dat ge wat meer daar op lette. Een voorname dame moet altijd haar omgeving gade slaan. Ik bedoelde dat die vreemde muzikant aan onze tafel zat, en nog wel aan de andere zijde van lord Ash- erlon»Hij zag er zoo kleinburger lijk uit.” „Kleinburgerlijk, mama hernam Gwendolin. Nu geloof ik werkelijk, dat gij niet goed hebt opgelet, ik heb niet veel acht op hem geslagen, om dat ik zat aan dezelfde zijde van de tafel, maar toen lord Asherton hem aan mij voorstelde als zijn vriend, maakte hij op mij den indruk van ’n knap, beschaafd jonkman „Het komt er niet op aan, hoe hij er uitziet, doch wat ik op het oog heb, is werkelijk beleedigend. Het gaat niet om zijh voorkomen, want

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1