I BLAZEN, BE VIOOLSPELER. DE RISIS. Zaterdag 5 Juli 1913. No 12215. Verschijnt dagelijks Kennisgeving. Buitenland. t -quelle ionwater TAMINMU’JS JAM Eerste Blad. de ZZSTZ. ELST BIJ ARNHEM. s bevatten u.M.8 sODOL (echts ke niet voor- istaand merk. jgbur. Amsterdim. )UDE St. Janskerk, der leekeningen eni. I KBAMM, .Uitgevers, flood» i. 52e Jaargang, ^TÏe-cL-ws- en. -^.c3.-v-©rt©XLtï©Tolsucl vooi G-ovló.©, ©xx Oz».str©3x:©zx- behalve Zon- en Feestdagjen. Kennisgeving. Telefoon Interc. 82. TO”, tskade 78, dam. J. de Jong Hz (aftr.) J. H. v. d. Torren (aftr.) W. Bokhoven (aftr.) C. van Veen Azn. •r beroemde Lerkglazen H. J. Ncderhorst Sr. (aftr.) A. J. IJsselstijn Azn. (aftr.) Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. N DANTZIG, DIEST. aflevering. 0.10 I an- I*' van hot door* cman Zn., Gouda. IEN OP REKENING ERUGGAAF VERGOED A 15 CT. Dit Nummer bestaat uit twee bladen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post den de het isschen zeer voor Bij mar- p. stuk. 8N8 1ERICHT DER RABETH, 'mie van Beeldende diilder, Architect en uie van Bouwkunde tcht. I CENT. MWJDSCHE «dIRAYT. Vrij bewerkt door AMO. Do BURGEMEESTER der Gemeente GOUDA, Gezien artikel 55 der Kieswet, Brengt tor openbare kennis dat op Vrijdag 11 Juli o.k. tusschen des voor middag» acht en dos namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden tor vervulling van twee plaatsen in don Gemeenteraad in elk der districten, waarin de gemeente is verdeeld, waar voor candidaten zijn De oorlog op den Balkan. Hot lijdt geen twijfel of do lang* gevreesde oorlog tusachon de Balkan* staten is uitgebroken. Wel is waar is do oorlog nog niet officieel verklaard en zijn zooals uit Sofia gemold wordt de diplomatieke vertegenwoordigers der andere Balkanstaton nog niot te ruggeroepen, doch dit is sféchts een kwestie van tijd. Ontkend kan niet worden, dat allo landen hun oorlogs- toebereidselen hebben gemaakt en thans aanvallend Ook Roemenië Carol gaf in oen Boekarest bevel o mobilisatie. En zoo staat dus de Balkan toebereidselen hebben gemaakt optreden. is gereed. Koning router-telegram uit tot de algemeeno PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer.0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen ter openbare kennis dat afschriften van do prooessen verbaal betreffende dó stemming ter verkie zing van zes leden van den Gemeen teraad zijn aangeplakt, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie dor Gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, alwaar «daarvan in zage kan worden genomen op iederen werkdag van des voormiddag» 10 tot des namiddags 1 uur. GOUDA, 5 Juli 1913. Burgemeester en Weth. voornoomd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT L. S. e Inrichting ehandeling van n zenuwziekten, nier- en blaas- ziekten enz. kuur: 12 rijdags 101. Voorde herstemming van G leden voor den Gemeenteraad op VRIJDAG II JULI a.s. bevelen wij ten zeerste aan: In District I In District II: 74) „Ik neem uwe voorwaarden aan, lord Asherton.” zei lady Avonmore meesmuilend. „Ik doe dit te eer, om dat ik begrijp dat gij niet alleen om zijn talent den musicus zooveel war me vriendschap toedraagt.” Lord Asherton keek haar een tijd je scherp aan en zeide toen: „Ik be grijp uwe bedoeling, mevrouw en ik wensch op staauden voet bij u een verkeerde opvatting weg te nemen. Gedurende bijna vijftig jaar ben ik niet in Engeland geweest en signor Giotto is geboren uit ouders, die hier jaren lang gewoond te hebben. Hij kon dus onmogelijk tot mijn bloedver wanten behooren. Ik wenschte dat ’t zoo was; doch wij zijn alleen door banden van vriendschap aan elkaar verbonden.” Gwendolin had wel kunnen dansen van pleizier. Met kloppend hart had zij zitten luisteren, voortdurend vree- zende. dat de gewichtige bekentenis zou volgen. Nu leunde zij echter ge heel gerustgesteld tegen den rug der sofa, volmaakt onverschillig voorden In District III De stembureaux zijn geopend van 8-—5 uur. Zeker is het mogelijk en men krijgt den indruk dat de heer Troel- stra hierop aanstuurt dat de roode heeren er liever buiten blijyen. Een teeken van kracht is dit niet; wie overtuigd is, dat wat hij beoogt goed en bereikbaar is, grijpt naar de teugels wanneer deze hem worden aangeboden. Willen de S.D.A.P.’ers liever buiten het Kabinet blijven het is hun zaak. O it-z e zaak is dan om hen er van te doordringen, dut wij met <37 man niet op goed ge luk in zee gaan. We moeten „vastig heid” hebben; anders doen we 't niet. Dit is de éenige houding, die de vrij zinnigen kunnen aannemen. Op hoop vhn zegen instappen, om te ervaren, dat bij den eersten den besten storm het scheepje vergaat, doen de vrijzin nigen niet. Wij behoeven dat niet te doen, on dan mogen wij ’t niet doen, om het partijbelang evenzeer als om het landsbelang. i De heer Troelstra moet mee aan boord, en de vrijzinnigen bij pogin gen tot aanvaring van de coalitie- schuit helpen omzcilen, of het schip met de door beide groepen begeerde lading zal niet uitzeilen. “Zóó moeilijk is, dunkt ons de keu ze in de gegeven omstandigheden niet. In ieder geval zullen de coalitie- heeren Verstandig, doen met eenig ge duld te oefenen. Te vroeg Schaden freude toonen is nimmer verstandig. De ontgoocheling wordt erger, naar mate men, om eigen leed te verzetten zich vroolijk heeft gemaakt over moei lijkheden, waarmee uw overwinnaar te kampen heeft, bijaldien deze moei lijkheden later zullen blijken slechts te hebben bestaan in de „geachte ver beelding” der verslagenen om een uitdrukking te bezigen van den demissionairen Premier. Wie het laatst lacht, lacht best i otto wel het meest. Het misvormde van zijn rug was zoo kunstig ver borgen, dat men het slechts voor een klein gebrek kon houden. Hij keek haar aan, terwijl zij met hem sprak en hun blikken ontmoetten elkaar, en toen gevoelde Gwendolin voor de eer ste maal in haar leven welk een in druk schoonheid kan maken; zij, sloeg de oogen neer en zeide gejaagd een „Kom laat ons gaan”. Hij boog en stapte naast haar, op korten afstand gevolgd door haar ma ma en den graaf. Zij gevoelden zich beiden op haar gemak en babbelden prettig over de dingen rondom hen. Dien avond gebruikte de lord het middagmaal alleen met zijn logeer gasten en signor Giotto. Deze laat ste kwam naast Gwendolin te zitten waarover de gastheer zeer tevreden geleek. Dit moedigde de jongedame nog meer aan om den violist met voorkomendheid te behandelen. Den volgenden dag was het bijzon der mooi weer en Gwendolin ver zocht den violist haar op de wande ling te vergezellen door de nieuwe tuinen en het park. Het bedaarde in Giotto’s doen en laten ontwapende nu lady Avonmore en zij begon het nu te beschouwen als een geschikt ge zelschap vooT Gwendolin gedurende hun verblijf op het kasteel. Nadat zij de nieuwe tuinen gewandeld hadden en verder een laan waren ingegaan, kreg Gwendolin lust d. HOOGEN. z. v. ABS- Wie de rechtsche pers beluistert, zou den indruk krijgen, dat het nooit grooter misère in de politiek ge weest is dan in deze dagen. De libe ralen hoe weten de heeren ’t zoo precies? zouden met de handen in ’t haar zitten, het zou overal verwar ring en narigheid zijn en de „bond- genooten” zouden nu reeds met eP kaar overhoop liggen. Waaruit leidt men dit alles af? Uit het simpele feit, dat er nog geen nieuw Ministerie is en uit eeni- ge beschouwingen In de pers van de 8. D. A. P. Laat men toch nuchter blijven Dat de crisis, die wij thans mee maken, zoo veel moeilijker op te los sen zal zijn dan vorige, moet nog b 1 ij k e n. Het ministerie-Heems- kerk heeft eerst voor enkele dagen zijn ontslag aan de Kroon aangebo- en daarna zijn, overeenkomstig goede gewoonte, de presidenten van de beide Kamers der Staten-Ge- neraal en de vice-president van den Raad van State in audiëntie ontvan gen. Daarna komen de partijleiders 1° Kiesdistrict W. A. HOYNG, J. DE JONG Hz., J.H. VAN DER TORREN, A. VIN GERLING Sr. 2° Kiesdistrict: W. BOKHOVEN, J. DERCKSEN H.Mzn., M. J. OOSTERLING, O. VAN VEEN Az. 3° Kiesdistrict J. A. DONKER, P. I). MUIJL WIJK, II. J. NEDERHORST Sr* A. J. IJSSELSTIJN Az. En herinnert aan den inhoud van art. 128 van hot Wetboek van Straf recht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettolijke voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. GOUDA, den 5 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Dat mr. Troelstra geroepen is en aan dezen oproep natuurlijk gehoor geeft hoe zou dfe S.D.A.P. zich blameeren, wanneer zij desgeroepen, weigerde de Kroon haar advies te geven beteekent niets voor de toe komstige samenstelling van een Ka binet. Niemand weet, wat daar heden op ’t Loo tusschen Hare Majesteit en Mr. Troelstra gesproken is, evenmin als men iets weet van de gesprekken met andere staatslieden, De artikelen in de toonaangevende pers kunnen ons slechts een leiddraad geven t.a.t. de opinie van de „vooraanstaande man nen. En dan is de zaak heusch niet zoo verward als de coalitiepers ’t voorstelt. Er zal gepoogd worden een L i n k s c h Ministerie tot stand te brengen en aangezien Links be staat uit vrijzinnigen en sociaal-de- mocraten, is slechts de vraag: lo. of de S.D.A.P. in een Linksch Kabinet zou willen zitting nemen op een pro gram, waarover men ’t oens is; 2o. of, indien de S.D.A.P. dit weigert, zij bereid zou zijn zich te verbinden, loyalen steun te verleenen aan een vrijzinnig Ministerie, dat werken wil in den geest van het program der vrijzinnige concentratie, waaraan door de S.D.A.P. blijkens haar herstem- mingsadvies de voorkeur werd ge geven boven de clericale plannen der coalitie. Zijn deze beide quaesties van dien aard, dat men het zou mogen voor stellen, alsof het land aan de zwart ste ellende was overgeleverd Do S.D.A.P. zal hebben te kiezen: kiezen tusschen een vooruitstrevend- vrijzinnig hervormingsministerie en een zakenkabinet, dat weinig of niets kan doen dat in haar smaak valt. Zij schijnt bang te zijn om haar vingers te branden, hetgeen begrijpelijk is in een partij, die dusver leefde en groei de dank zij de onbegrensde critiek die zij steeds kon laten hooren. Zoo is haar stemmencijfer geklommen en haar sterkte in het Parlement in evenredig heid daarmee. Zal zij zich blijven vergenoegen met de rol van t o e k ij- k e n Het is mogelijk, doch zij ver- gete niet, dat zeer velen van haar kiezers niet socialist zijn, maar ’t meest verwachten van, wie het hardst om hervormingen riep. De zulken zullen zeker verlangen, dat de S.D.A.P. nu zul toonen, wat zij kan, mee haar schouders zal zetten onder de zware regeertaak en aller minst tevreden zijn met een weige ring om mee te doen, zoodat «le ge- hoele verantwoordelijkheid blijft voor de vrijzinnigen, die zelf niet de meer derheid behaalden en dus allerminst verplicht zijn achter de groene tafel te gaan zitten, steunende op slechts 37 stemmen. lord en diens muzikalen vriend. Lady Avonmore gevoelde zich iet wat beschaamd en bewaarde het stil zwijgen. Lord Asherton trad op Gwendolin toe en sprak: „Lieve lady Gwendo lin, zoudi gij mij persoonlijk aan mij willen verplichten door vriendelijk en voorkomend te zijn voor mijn vriend Giotto? En vergeef mij wanneer ik hiermede een fout bega, maar ik ver zoek u hem niet met nederbuigende goedheid te behandelen. Ik heb wel gehoord van Engelsche dames, die zich verwaardigden om te gaan met perèonen van lageren rang, maar dit deden op een manier, die zeer be- leedigend voor hun was. Hij is zeer fijngevoelig. Wilt u mij dezen dienst bewijzen? „Wel zeker, lord Asherton, ik be loof het u En Gwendolin zei dit met haar bekoorlijkste lachje, zoodat de graaf geheel tevredengesteld was. Het gesprek over den violist verveel de haar echter en daarom gaf ze er een andere wending aan, door naar mylord’s honden te vragen. Nadat over die dieren gesproken was, ontbood de graai Savoy met zijn muizen en Rallo den aap, waarmee Gwendolin zich vermaakte als een kind. En zoo verliep de tijd tot koffiedrinken. Wenschende den indruk van voorafgaande gesprek uit te wis was lady Avonmore daarmj ‘vriéndelijk jegens lord Asherton’s gunsteling Giotto. Daarna stelde lord Asherton het kasteel te gaan bezichtigen, het verlaten der kamer zei de kiezin zacht tot Gwendolin: „Och, wees jij zoo goed dien musicus wat bezig te houden. We moeten aan dien gril van lord Asherton wat toegeven maar mijn krachten gaat het beslist te boven.” Doch dat het samenzijn van die twee knappe, jonge menschen voor hun gemoedsrust gevaarlijk kon zijn, daaraan dacht zij niet. Gwendolin had geen bezwaar tegen hei gezelschap van den violist; het loven op het kasteel begon haar reeds te vervelen, en daarom was iedere af- wissêHng haar welkom, Met een vriendelijk lachje trad zij op signor Giotto toe en zeide: „Ma ma zou gaarne zien, dat ge met ons meegingt om het kasteel tè bezichti gen; ik hoop dat gij ons dat. genoe gen wilt doen, mijnheer Zij stond recht voor hem toen zij tegen hem sprak. Een oogenblik keek zij hem aan, een trilling vloog haar door de leden. „Hemel, wat was hij mooi!” dacht zij of zeide zij, dat wist ze zelf reeds niet meer. Hij was slechts weinig grooter dan zij. De Italiaansche kleeding had plaats gemaakt voor Engelsche. De goedgeefschheid van den lord on de kunst van de Londensche kleerma ker hadden den vreemdeling een heel ander aanzien gegeven, en signor Gi- f 1 25 r 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladon Idem franco per post 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den “Boekhandel en de Postkantoren op wier oordeel prij| gesteld wordt, aan de beurt. Reeds werd gepubli ceerd, dat de heeren Tydeman, de Meester en Troelstra‘ontboden waren. (A propos, dr. Kuyper, de machtige leider der antirevolutionaire partij, ging zóó ver weg, dat het heel moei lijk is, hem te ontbieden...). In dit alles zit natuurlijk niets bijzon ders. Het is alles heel gewoon. Maar mr. Troelstra dan Ons antwoord luidt: Had men ders verwacht? De heer Troelstra en de zijnen mo gen een ander eind doel hebben dan de „burgerlijke” partijen was dat reden om hem te passeeren? Het is demagogie, demagogie van de grofste soort, om nu moord en brand te roepen, omdat de Koningin let wel op advies van uitsluitend rechtsche raadslieden, daar iinksche toen nog niet gehoord waren den heer Troelstra liet roepen. Maar is de heer Troelstra dan niet „tegen” de Koningin? Och, hij ia niet méér tegen het Ko ningschap dan de niet-socialisten. Zijn de republikeinen in Frankrijk, Zwit serland of Amerika socialist? Wat wil men toch? De sociaal-de mocraten mogen niet voor het Ko ningschap zijn, de heer Troelstra en de zijnen hebben als volksvertegen woordigers den eed van trouw aan de Grondwet afgelegd, zij erkennen de Koningin als het grondwettelijkefcoofd der monarchie en de heer Troelstra had dan ook reeds vroeger gelegen heid' tropisch medé Te deelen, dat hij, werdv hij' geroepen door de Koningin, zich heusch „fatsoenlijk” zou gedra gen, evenals de Koningin hem „fat soenlijk” zou behandelen. Wij voor ons zien geen enkele re den, Waarom de Kroon de eene par lementaire partij anders zou kunnen bejegenen dan de andere. In het par lement staan alle partijen gelijk; ieder beoogt op haar manier het goede 'en vooral na de jongste jaren heeft nie mand meer het recht ook al vindt men de wijze van ageeren der socia listen vaak onpractisch en verkeerd van de sociaal-democratische frac tie te zeggen, dat zij in het Parle ment iets anders is dan eén hervor mingspartij. Denkt u nu in, dat deze partij 18 zetels veroverde (dank zij tal van voor haar gunstige omstandigheden) en de vrijzinnige concentratie 37, ter wijl daartegenover staat een aaneen gesloten minderheid van 45 coalitie- leden, die zich nu reeds tot „opposi tie” hebben uitgeroepen, dan spreekt het vanzelf, dat de Kfoon, na de ont slagaanvrage van het Kabinet-Heems- kerk zich had te vergewissen van de houding, die de S.D.A.P. zou aan nemen. een schetsteekening te gaan maken. Zij had onderwijs in het teekonen ge had, maar de vorderingen waren van dien aard geweest, dat zij cvengbed kon teekonen als vliegen. Een lakei werd naar het kasteel gezonden en keerde terug 1 met allerlei teckenge- reodschap en een paar 'veldstoeltjes. Weldra was zij dan ook aan den ar beid, had een aardig plekje uitgeko zen: een getimmerd kippenhok, half verborgen tusschen het groen en met een vijver en eenige boomon als ach tergrond. Giotto stond bij haar, de punten van de potlopden'slijpend, die vandaag telkens toevallig afbraken, en hield het papier aan de punten vast, om het wegwaaien te voorko men. liet gomelastiek deed druk dienst met het gebruik van een maatstrook ging nog meer tijd heen en telkens verbeterde zij de lijnen, die op het papier kwamen. Maar eindelijk was het papier dan vol, juist toen haar mama en lord Asherton naderbij kwa men. „Wel lady Gwendolin, wat een ge noegen doet het mij u naar de natuur te zien teekenen! Mag ik eens kij ken?” zei de graaf. Hij stak de hand er naar uit Vriendelijk reikte zij haar teekening over. Had zij haast altijd geen les gehad van den besten Londenschen leermeester en had men haar niet al tijd gezegd dat zij talent had? (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1