3o. meel DE VIOOLSPELER. Maandag' 7 Juli 1913. No. 13316. 53e Jaargang. en IDAM. 54; E-CLïtexxlaxxcS.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON, ken. Jgging. Led. merveer IBHIEKKN. beste ster Paulo J. de Jong Hz (aftr.) J. H. v. d. Torren (aftr.) W. Bokhoven (aftr.) C. van Veen Azn. H. J. Nederhorst Sr. (aftr.) A. J. IJsselstijn Azn. (aftr.) XTxeix-w-s- -^.d.-v-®3rtezxtï©Tola.cL voor O-oixcLsl en OxxxstreZfcezx. Verschijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. OUPONS. Telefoon Interc. 82. Be vraag, hoe men er bovenop komt. f 1.25 (Wordt vervolgd.) 30 am. Uw keel keelont- rrijgen. Het smiddel aan aulo, welke ;e gevolgen ;ste voeder voor nco. i Ko. kosteloos Vrij bewerkt door AMO. dat 1 vóór daaruit influenza, i alle borst- 0 gruni F 8.50. ÏR, Rotterdam, irverkooper». klaart ons •ortdurend moest ik prispingen terwijl ik ster werd, een flesch e flesschen d genezen JFft, voedingswaarde Medailles. Voorde herstemming van G leden voor den Gemeenteraad op VJiIJDAG II ÜULI a.s. bevelen wij ten zeerste aan: In District I In District II: In District III De stembureaux zijn geopend van 8—5 uur. Roemenië zal man de grens den spoorlijn De Balkan. Voorloopig zal de Balkan nog wel - Jt-x x-x _:_l trekken. Evenals elke vechtpartij boeit ook een oorlog het meest ’s menschen aandacht. En thans zooveel temeer, nu de bondgenooten van gisteren als de verbitterdste vijanden tegenover elkaar staan. Uit de haat die thans voor den dag komt is af te leiden, dat het feitelijke principe van den Balkan- bond o, zoo moeilijk is te handhaven. De bond in elkaar zetten heeft moei lijkheden meegebracht, maar hem doen voortbestaan schijnt onmogelijk te zijn. De bestanddeelen, die in deze coalitie bijeen moesten zijn, bleken te hetero geen, om een blijvend samengaan mo gelijk te maken. De stichting van den Bond heeft dan ook een voorgeschie denis, die te belangwekkend is om ze niet mee te deelen. We zullen er dan ook later, wanneer het oorlogsterrein zelf minder de aandacht vraagt, gaarne het een en ander van mededeelen. In onze vorige-overzichten deelden we mee, dat het o. i. een zeer bloe dige strijd zou worden. Gezien de karaktereigenschappen van de Balkan- volken en de uitlatingen die ons van verschillende der vooraanstaande per- GOUBSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meef 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Negerhut”, bekend uit zijn onsterfe lijke rede over de „consequentie”. Voor zijn negergehoor liet genoem de Sambo zich aldus uit „Dat stuk van de consequentie is iets, wat de meeste menschen niet duidelijk begrij pen. Als iemand eerst stijf en sterk volhoudt voor het eene, en dan na derhand voor het tegenovergestelde, dan zeggen de menschenhij is niet consequent. Maar laten wij het eens beter bezien. Ik hoop dat de gentle men en de schoone sekse mij zullen verschoonen, als ik een alledaagsche vergelijking gebruik. Bier wil ik bo ven op een hooiberg komen. Wel, ik zet mijn ladder aan den eenen kant, maar daar gaat het niet. Omdat ik dan daar niet meer probeer, maar mijne ladder aan den anderen kant zet, ben ik daarom niet consequent Ik ben consequentals ik er op wil komen aan wat voor kant mijn lad der ook staan mag. Ziet ge dat alle maal niet Ja, dat zien wij allemaal wel, Dr. Kuyper is consequent daarin, dat hij boven op den hooiberg wil komen, maar hij zal zich toch eenigszins moeten haasten, als hem zulks geluk? ken zal. Balkan-Staten. De houding van Roemenië De correspondent van de Kóln. Ztg. te Sofia seinde in een vertraagd tele gram van 2 Juli over de houding van Roemenië, dat een overeenstemming met dit laatste land niet te bereiken is geweest, daar onderhandelingen over Beloik. Uitsluiting. De uitsluiting van do Brusselsche rijtuigmakers duurt nu moor dan 3 weken en in do positie dor beide par tijen is nog geon verandering gekomen. De patroonsorganisatie heeft de werk lieden uitgesloten, omdat dezen wei gerden een arbeidscontract te tee- kenen waarbij zij verklaarden van hun vereonigingsrecht afstand to doen, hetgeen door de arbeiders word be schouwd als een aanslag op de vrij heid van vereen igen en hetgeen ook in de Kamer afkeuring vond. De patroons richten daarop een open brief aan den Minister van Arbeid, die ge tracht had hun optreden te verdedigen. De patroons verklaren van geen scheidsgerecht of andere tusschon- Waalsten eblntes^lau^ een winkelpui, jelijks aan de te 14 Züid-Afrika. De stakingsonlusten aan den Rand. Over de onlusten, welke Vrijdag plaats hadden seinde do correspondent van do Times te Johannesburg nog o.a. het volgendeTegen 3 uur onge veer vereenigde zich oen menigte van bijna 3000 man op het plein. De leiders van do staking, die zich toen vertoon den kregen van de politie verlof de menigte toe te spreken onder voor waarde, dat zij het gepeupel tot beda ren zouden brengen. Hun redevoerin gen werden echter heftig, waarop de politie hun bevel gaf op te houden en naderde om aan de betoogiging een einde te maken. Een algemeen mëlóe volgde, de politie deed een charge en gebruikte den stok. Het volk beant woordde dit met het werpen van stee- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post1.00 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De gemakkelijke wijze waarop Dr. Kuyper, na eerst den strijd voor de Tarief wet verplicht gesteld te hebben op grond van Gods ordonnantiën, de zen heeft afgecommandeerd, op grond dat die aan de Rechterzijde te veel «temmen kost, heeft bij velen verwon- o - tiering, bij sommige organen van de meeste aandacht tot zich blip Rechts zelfs onverholen ontstemming *-—■n».—ii-~ ux„_„x:j u, gewekt. Wij beschouwen deze volte-face ech ter als de natuurlijkste zaak der we reld. Wij herinneren ons toch, hoe de anti-revolutionaire partij, dat is dus dr. Kuyper, in 1897 zich graanrechten verklaarde, om i de Invaliditeits- en Ouderdomsverze- kering te kunnen betalen, en hoe ze reeds in 1901 dezen eisch reeds te rug nam, niet op grond dat ze over tuigd was van het misdadige van graanrechten, maar omdat ze, ze heeft het zelve met zooveel woorden ge zegd, van die leuze bij de stembus geen pleizier had beleefd. De anti-revolutionaire partij heeft toch altijd de meest denkbare oppor tunistische politiek gedreven. Wij denken hierbij aan hare zwenkingen ten opzichte van de verplichte ver zekering, en zeker ook aan hare hou ding bij de Bakkerswet, toen het an ti-revolutionaire beginsel gered heet te als heel de partij stemde vóór het arbeidsverbod aan den zelfwerkenden patroon, en dr. Kuyper als leider zijn stem daartegen uitbracht. Dr. Kuyper volgde nu eenmaal de politiek van den neger Sambo uit „de sonen van het schiereiland nog in de ooren klonken, mochten we met ze kerheid welhaast het feit constateeren. En van meerdere zijden komt men tot dezelfde conclusie. Zoo komt de correspondent van de Times met het volgende interview van een hoogge- plaatsten Rus aan. In de eerste plaats deelde deze Rus mee, hebben de Bul- gaarsche en Servische regeeringen in antwoord op de driegende vertoogen van Rusland beide Verklaard, dat zij orders tot staking van de vijandelijk heden naar de legercorpsen hadden gezonden. Te oordeelen naar wat er na dien tijd nog schijnt voorgevallen te zijn, is de uitwerking van die or ders nihil. Valt daaruit af te leiden, dat de regeeringen reeds nu den toe stand niet meer meester zijn? Heeft de militaire partij in alle landen weer zoo wat de leiding in handen? Want ook uit Griekenland komen berichten die er op wijzen dat de invloed der regeering bedenkelgk verzwakt is. In zijn verder interview verklaarde de Rus dat deze oorlog vrijwel beschouwd kon worden als een verdelgingsoorlog. Hij meende te kannen zeggen, dat als het tot een werkelijkon Oorlog kwam, er van de Bulgaren en de Serviërs niet veel zou overblyven. De Mace- doniërs zouden beslist uitgeroeid wor den, de Serviërs door de Bulgaren, de Bulgaren door d* Serviërs. Het doet eigenaardig aan dit uit den mond van een Rus, dus ook een Slaaf, iemand die gerekend mag worden zijn pappenheimers te kennen, te hooren. De geheele Balkanoorlog toch heet opgezet te zijn ter bevrijding van de Christenbroeders in Macedonië. En thans kon het er dus op uitloopen, dat de Christenbroeders do Christen broeders verdelgden. We zouden met het bekende gedichtje van Staning over „Jaap en de twee Bullotijgers” kunnen eindigen, wanneer hot onder werp- niet te ernstig was om er een komischen kant aan te maken. „O, dat geluid maakte ik, mama,” antwoordde Gwendolin, „het spijt me dat ik u gestoord heb. Ik wilde ook eens op de viool spelen, maar ik be merk dat ik niet zoo goed spelen kan als signor Giotto.” Waarde lady Gwendolin, ge moest dien proef liefst niet herhalen,” zei lord Asherton. „De viool is geen ge schikt instrument voor u”. Hij ging weer zitten en hervatte zijn gesprek met lady Avonmore. Gwendolin reikte de viool aan Gi otto over, doch in plaat» van het in strument aan te nemen, verzocht hij haar eigenhandig de viool in de zeer fraaie kist te leggen. Dat deed zij nu ook, legde de strijkstok er bij en op zijn verzoek "sloot zij de kist daarop. Toen zij hem de sleutel overreikte stak hij dien in zijn borstzak, waar uit de sleutel niet meer vandaan is gekomen. De viool bleef in de kist, opdat niemand het instrument onthei ligde, dat zij in handen had gehad. En dit alles viel voor onder de oogen van hen, die deze twee jonge lieden hadden moeten behoeden voor een hopelooze liefde. Een paar oogen sloegen echter al les nauwkeurig gade, alles wat er tusschen het jonge paar voorviel. En die waren van Dolly Star. Haar ka mer zag uit op den Italiaanschen tuinaanleg. Reeds de eerste indruk, die Gwen dolin bij haar verschijning op het kas teel mankte op signor Giotto, had Dolly’s hart getroffen als een dolk steek, en nu bestudeerde zij met ijve rige zelfmarteling de toenemende ge voelens van liefde tusschen die twee jonge harten. Sedert de komst dier voorname gasten had Giotto weinig belangstelling meer geloond in Dol ly’s oefeningen. Kort te voren had hij aan mr. Winter oen moeilijke zang oefening gegeven, zeggende dat juf frouw Star die wel godd zou kunnen zingen. De organist had daarop geantwoord: „Ja als zij een nachtigaal was, zou het wel gaan.” Dit had Dolly gehoord. Zij nam de oefening in studie en' bracht het door ingespannen ijver zoover dat zij het stuk zeer goed zong al was zij geon nachtegaal. Op zekeren morgen, zat zij met Ma ria Pin in de kamer van Giotto aan diens groote piano te studeeren. Te genwoordig was hij daar zelden bij; vroeger bijna altijd. Doch dezen mor gen kwam hij in de kamer. „Goeden morgen” klonk het van zijn lippen, en haastig begon hij iets te zoeken. Zoodra hij het verlangde gevonden had, wilde hij heengaan, maar Dolly hield hem bij de deur staande. 75) Daarom vreesde zij het oordeel niet van den ernstigen criticus, die haar werk in de hand hield. Wat kon hij ervan zeggen? Een schok ging hem door de leden evenwel. De boomen hadden veel weg van koolstronken en het gebladerte vertoonde .veel over eenkomst met spinneweb vol stof. De onderkant van het hok stond scheef, de bovenkant niet minder; de vijver spotte met de wetten van doorzicht- kunde en niet minder met de wet van evenwicht, het water leek wel tot de halve hoogte van de omringende boo men te staan. „Goede hemel, wat een prul!” zei- i uAsherton in zich zelf, doch i’ j rug geven zeide hij beleefd dank u voor het gezicht, lady Gwendolin. Aan teekenen hebt gij ze ker niet veel gedaan!” En daarop ging hij met lady Avonmore weer verder. Een slechte teekening of een slecht schilderij veroorzaakte hem net zooveel pijn als'een stokslag zou ge daan hebben. Gwendolin was hierover eenigszins teleurgesteld en beleedigd. Altijd was zij gewoon geweest, dat haar werk geprezen werd en nu... pruilde zij. „Ik geloof dat njylord geen hoo- gen dunk heeft van' mijn werk,” zei ze tegen Giotto „maar van mij mag hij toch geen kunstwerk verwachten.” „Dat hij u niet geprezen heeft, dat moet ge u niet aantrekken,/lady Gwen dolin”, antwoordde de violist. „Het is al mooi dat hij geen fouten vond. Ik heb wel eens met hem een schil derijenverzameling bezocht, waar veel stukken van groote meesterè hingen, en slechts nu en dan zei hij: „Dat werk is niet slecht.” Hij is een zeer groot kunstkenner doch met loftuiuin- gen is hij zeer spaarzaam.” „Dat verandert de* zaak, signor Gi otto”, zei Gwendolin eenigszins be vredigend. „Maar ik zie toch nu dat er beter werk kan geleverd worden. Ik zal het dus maar verscheuren en op een andere keer beter over doen.” „O, neen, verscheur het niet, lady Gwendolin,” zdi Giotto, terwijl hij naar de teekening greep. „Als het niet te veel gevraagd is, zou ik zeer gaarne deze teekening willen bewaren nu gij er toch weinig waarde aan schijnt te hechten.” „Ik gevoel me zeer gevleid, dat gij haar wilt hebben, signor Giotto, antwoordde zij met een bekoorlijk lach je. „Ik wenschte wel, dat zij meer kunstwaarde bezat.” Giotto nam dadelijk eenig vloeipa pier uit de portefeuille en rolde de teekening daarin, alsof het een mees terstuk was. Een paar dagen later waren lord Asherton en Giotto waren bij lady Avonmore en Gwendolin, in de bibli otheek. Om den lord een genoegen te doen, had lady Avonmore signor Gi otto verzocht eens zijn viool mede te brengen en eens wat te spelen. Gwendolin stond in een vooruit springende vensternis, zoo groot dat het wel een afzonderlijk kamertje ge leek. Giotto stond daar «»let ver van af en toen de markiezin zeide: dank u wel, signor, ten toeken dat zij mu ziek genoeg gehoord had, sprak een zachte stem: signor wut ge me even helpen, dit raam te openen”. Oogenblikkelijk was hij bij Gwen dolin, legde zijn viool voorzichtig op een stoel neer en opende het venster. Daarop nam hij zijn instrument weer en bleef in afwachtende houding er bij staan. Het gesprek dat de jonge lui nu begonnen te voeren, liep in hoofdzaak over de muziek. En het kwam zoo ver dat Gwendolin ook ’ns zou probeerén te spelen. Zij trok den strijkstok over alle snaren tege lijk, waardoor een onbeschrijfelijk ge luid ontstond. Verschrikt sprong de lord op alsof hij door een adder ge beten werd en riep uit: „Mijn hemel, Giotto, ben je gek geworden?” „Wat is er aan de hand?” vroeg de markiezin bedremmeld. den afstand van Bulgaarsch gebied door allo partijen niet’gewenscht wer den. Men geeft er ook de voorkeur aan, om door den nood gedwongen een stuk land af te staan, wat vermoede- lijk wel zal gebeuren. met honderdduizend i overtrekken en tot aan den spoorlijn RoestsjoekWarna oprukken, om dan de grens over Toertoesjon-Baltsjik te verlangen en, zoodra deze wordt toe gestaan, zich hierop terug te trekken. Bulgarije is niet van plan, verzet te bieden tegen het binnenrukken van de Roemeniërs. Volgens een telegram uit Boekarest aan hetzelfde blad, moet koning Karol bij het onderteekenen van het bevel tot mobilisatie verklaard hebben, dat het hoog tijd was, dat Roemenië orde in de verwarring op den Balkan bracht. Uit een telegram uit Boekarest aan de Köln. Zeitung zou men kunnen opmaken, dat Roemenië eigenlijk de geheime zaakwaarnemer was van Rus land. Dit telegram luidt aldus Do Roomeenscho regeering heeft aan de mogendheden en de Balkanstaten een nota gericht, waarin zij de redenen der mobilisatie van ’t leger ontvouwt. De regeering spreekt den wensch uit, dat de vrede weldra zal zijn her steld en gelooft, dat de mobilisatie van Roemenië daartoe het hare zal bijdragen, door de strijdende partyon te overtuigen, dat zij de uitnoodiging der Russische regeering, om te Peters burg door middel van overleg tot een vreedzame beslechting der geschillen te komen, ten spoedigste moeten aan vaarden. nen, schoenen on andere projectielen. Daar de toestand ernstiger scheen te worden trok de cavalerie de sabel on dreef het volk terug, zonder echter de wapenen te gebruiken. Onder den vereenigden aandrang van de politie - en de cavalerie verspreidde het jan hagel zich on vluchtte in do zijstraten. Verscheidene politieagenten on stakers werden gewond en eon aantal arres taties hadden plaats. Later in den middag begonnen op nieuw ongeregeldheden, waarbij de stakers het tramverkeer stop zetten on ook een oogenblik de stad in duister nis werd gehuld. Een menigte stakers beproefden eon rus op de ingangen van de Kleinfon teinmijn, waar werkwilligen bezig wa ren. De Sohotsche fuseliers waren gedwongen met do bajonet do menigte terug te dringen, die eon dreigende houding aannam. Lator in den avond werd het Parkstation in brand gesto ken on zag men do bureau’s van de Star in vlammen. Te elf uur werd gemeld dat hot volk aanrukte op hot Corner IIouso, maar do politie vuurde, waarop de menigte terugtrok. Nader wordt nog geseind De onderhandelingen, waaraan gene raal Botha,generaal Smuits, Sir George Farrar en de leiders van de staking deelnamen begonnen hedenmiddag on zijn tot een gunstig resultaat gebracht. Do leiders van de staking namen do voorgesteldo voorwaarden aan, welke nog niet bekend zijn gemaakt on de staking is geëindigd verklaard. De mannen zullon onmiddollijk aan het werk gaan.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1