:isel. I QUZEN, ITS, a and el. LE. Alter DE VIOOLSPELER. Frisia1 ELEN. exx voor GroixeLsu ezx OncxstreUsezx. Dinsdag 8 Juli 1913. \o. 13217. 52e Jaargang. S'o.ïtexxlaxxd.- Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. JANSKKKK Gracht 269' IAAG, STE WAAR- ag-en imeskleeding. e of gedeelten )UDE EBAMM. Gouda. en Heeren Telefoon Interc. 82. J. de Jong Hz. (aftr.) J. H. v. d. Torren (aftr.) W. Bokhoven (aftr.) C. van Veen Azn. H. J. Nederhorst Sr. (aftr.) A. J. IJsselstijn Azn. (aftr.) red.E, ALTER racht 269' A AG. Verschijnt dagelijks s behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. ■i i; aan n de stad aan huis Y (Wordt vervolgd.) er beroemde Kerkglazen roendemieel er voederkosten o 40 en 5 kilo Kanaries 13, en Vi liter PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post die en merk «veevoeders. bevelend, JLLEMAN, fEG 16? Tel. 350. ng voorhanden eerenrij wielen af 50 gulden. B. en Rover ielen rantie. icouranten. len rroote voorraad. He merken worden m St. Jtuskerk, der eekenisge* est. «RICHT DER RABETH, i mie van Beeldende hildert Architect en de van Bouwkunde cht. CBNT. Uitgevers, Ganda Vrij bewerkt door AMO. Ires: 'EIT IN fdermethode. Moederfabriek HSIA. - Enkhuizen. baar bij HH.: I, Wydstraat. LD, Veers tal. f 1.25 a a_. .1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Voorde herstemming van 6 leden voor den Gemeenteraad op VRIJDAG II JULIa.s. bevelen wij ten zeerste aan: In District I: In District II: In District III De stembureaux zijn geopend van 8—5 uur. v rergood. AM enADRBS: en Amerika. Voor deze inrichting, die in de nabyheid van Stavanger wordt gevestigd, moet Noorwegen de voor dit land geweldige som van 2 millioen Kr. betalen. Het radicale ministerie Knudsen was er dan ook tegen zulk een groot be drag voor dit doel uit te geven. Im mers het staat te bezien of de groote verwachtingen, die men maakt over een groot verkeer tusschen Europa on Amerika over dit Marconi-station, ver wezenlijkt zullen worden. Op Rusland valt op den duur niet te rekenen deze groote staat zal mettertijd wel voor eigen stations zorgen. Denemar ken zal ongetwijfeld gebruik maken van het Pouïsen-systeem en van Zwe den heeft Noorwegen niet veel wel willendheid te verwachten. Intussehon is toch het verdrag met do Marconi- maatschappij afgesloten, echter onder beding dat het derde gedeelte van het bedrag eerst voldaan wordt, als het station een maand gewerkt heeft. De installatie zal in 1914 gereed zijn. Engeland. De Titanic-ramp. In Engeland is in eerste instantie vonnis gewezen in een vordering die door de nagelaten betrekkingen van vier tusschendekpassagidrs tegen de White Star Line was ingesteld na de ramp van de „Titanic/ De rechtbank besliste, dat het ongeluk veroorzaakt was door zorgeloosheid van do maat schappij en veroordeelde haar tot be taling van een schadevergoeding van 1000 pd.st. aan de nagelaten betrek kingen van eik der vier personen in quaestie. De maatschappij had alle aansprakelijkheid ontkend, met een beroep op een desbetreffende bepaling in het overtocht-formulier, welke be paling echter niet verbindend werd verklaard, daar de rechter ze als in strijd mot do wet beschouwde. Tegen de uitspraak is hooger beroep aange- teekend. China. De Europeesche kleeding in China. Na de Chinoesohe omwenteling is herhaaldelijk bericht, dat de Chineezen hun kleederdracht zouden veranderen, stijve viltenhoeden opzetten, paletots aantrekken en hun sandalen in oen hoek werpen. Dit is echter naar de kanselier bij de Fransche legatie te Peking Valentin in een ambtelijk rap port meedoelt, een groote dwaling ge weest. GOUDSCHE COLRAVT. PRIJS DER ADVE RTEN TI Van 15 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Het Turksche standpunt. De bladen melden dat Turkije aan Griekenland en aan Servië een defi nitief antwoord heeft gevraagd tegen Dinsdag over de onderhandelingen be treffend een verstandhouding. Komt deze niet tot stand, dan is het waarschijnlijk dat Turkije er zich toe zal bepalen aan Bulgarije de on middellijke ontruiming der gebieden op de lijn Enos-Midia en de grens regeling langs de Ergeneriyier te eischen. Komt de overeenkomst tot stand, dan zal Turkije meer eischen en, o.a. Thracië en Adrianopel terug eischen. Omtrent de Roemeensche mobilisatie wordt gemeld: De bladen beperkten zich in hun uitgaven tot twee pagina’s wat zoowel geschiedt uit gebrek aan personeel als Turkije. Een telegram meldt, dat Turkije en Bulgarije overeengekomen zijn, dat Turkije zich in den huidigen oorlog neutraal zal houden, waarbij dan Bul garije van eiken eisch tot het betalen van een oorlogsschatting afziet. Volgens andere berichten uit Con- stantinopel, zou aldaar een hardnekkig gerucht loopen dat Turkije met toestemming van Rusland nog verder partij zou trekken van den toestand, en Thracië weer zou bezetten. Dit zou thans mogelijk zijn omdat, ook volgens een te Constantinopel loopend gerucht de laatste Bul- gaarsche troepen van de Tsjataldsja linie zouden zijn weggetrokken. Noorwegen. Draadlooze telegrafie. Noorwegen krijgt een reusachtig station voor draadlooze telegrafie voor het verkeer tusschen Noordelijk Europa Duitschland. Het aftreden #»n minister von Heeringen. Als onmiddellijk antwoord op de loopende geruchten over,het aftreden van generaal van Heeringen als mi nister van oorlog is de benoeming van generaal von Heeringen bekend ge maakt, zijn benoeming tot armée- inspecteur. Hij dus minister-af. Nu hij in deze dagen zijn werkelijk moei lijke arbeid in den Rijksdag en in zijn kabinet heeft verricht, kan hij gaan. Wol heelt hij alle eerbewijzen ontvan gen, eigenhandig schrijven van deij keizer, diens portret in olieverf en zijn benoeming, maar van zijn diensten als minister wil men blijkbaar niet meer weten. Waarom? Niemand, be halve dan de Rijkskanselier en Zijne Majesteit de Keizer, kunnen hierop antwoord geven. Even onverklaarbaar is hij heengegaan als hij indertijd ge komen is. Generaal von Heeringen was voor zijn ministerschap comman dant van het tweede armeékorps, een volkomen voor hem passende betrek king, want zonder op eenigerlei wijze op zijn capaciteiten iets af te dingen, mplomaat was hij in het geheel niet. De eigenschappen van een staatsman waren hem geheel vreemd. Soldaat was hij, van top tot teen. Maar waar de Keizer gebood, had hij als soldaat te gehoorzamen toen men hem tot het ministerambt riep. Daardoor heeft hij Balkan-Staten. Berichten aan de bladen melden dat het Servische leger een groot voor deel behaalde op den rechter Bul- gaarschen vleugel, die gevormd wordt door de vierde divisie van Preslam en de zevende divisie van Bilo, ieder be staande uit zeven regimenten en ver- 76) „Mijnheer!” zei Dolly, eenigszins beschroomd, „ik geloof dat ik nu de oefening wel kan zingen, waarover u met mr. Winter hebt gesproken. Zou u eens widen luisteren f Giotto maakte een beweging, duidelijk zijn ongeduld verried fronste het voorhoofd. Luisteren naar Dolly, terwijl Gwen- dolin beneden op hem wachtte Dat zingen was hem geheel onverschillig, vooral op dit oogenblik! Doch de teleurstelling op Dolly’s gelaat zien de, zeide hij: „Ik heb haast, beneden wacht iemand op mij, maak dus vlug voort, dan zal ik luisteren.” Hij stapte naar de piano, nam de muziek driftig uit haar hand, zette die voor Dolly driftig op den grond, zoodat deze ze moest oprapen. Daarop sloeg hij een paar accoor- den aan, doch blijkbaar waren zijn gedachten niet bij de muziek. „Begin maar dadelijk,” zeide hij, „waar wacht ge nog op En hij begon het stuk te spelen, waarbij nu Dolly zong, alsof zij werkelijk een ze eens zien En do portefeuille op de tafel openslaande, toonde hij haar zijn werk, waarvan de verschillende teekeningen vaeldra de tafel bedekten. Rafaël kon ai aardig wat Engelsch spreken, en vertelde wat de schilde rij voorstelde. Hij was zeer verheugd als hij met juffrouw Dolly kon pra ten. Evenwel spoedig moest hij do kamer weer uit.Mr. Winter kwam de ijverige leerlinge weer les geven. Tusschen onderwijzer en leerlinge was de verstandhouding een geheel andere geworden. Vroeger .kwam ze bij hom aan huis op een uur, door hem vastgesteld, thans kwam hij op het kasteel en bepaalde zij het uur, waarop het haar gelegen kwam. Thans ook sloeg hij haar niet meer op de vingers, als zij een fout maak te, werd hij niet meer driftig om iets verkeerds. Mr. Winter had op zeké ren dag een lesje ontvangen, dat hij nooit meer zou vergeten. Toen hij nog pas kort op het kas teel kwam' om Dolly te onderrichten, kwam lord Asherton op zekeren dag onbemerkt in de kamer, terwijl de les gegeven werd. Lord Asfierton zag nu juist dat mr. Winter boos was, dat hij de rol muziek op raapte, en daar Dolly mee op de vingers tikte. Toen wierp hij de muziek weer weg, zoo ver als het maar vliegen wilde. Bedaard nam lord Asherton de op gerolde muziek van den grond, stap te naar de piano, reikte met een be- sterkt door een korps vrijwilligers, onder bevel van Generaal Genef. De rechtervleugel der Bulgaren werd uiteengejaagd en teruïgeworpen naar den anderen oever derBregalnitsa, op de dorpen Leskajo, Wenitsa en Gra- doge. Het Bulgaarsche leger trok in wan orde terug en liet een groote hoeveel heid wapenen en munitie achter. De Bulgaren behaalden slechts een voorbijgaand en onbelangrijk succes in het Zuiden tegen de Grieksche troepen, die zich te Kriwolak bevonden. Na een gevecht van vijf dagen werden de Servische troepen, die tot nu toe had den standgehouden en erin geslaagd waren een veel sterker Bulgaarsch leger tegen te houden, gedwongen terug te trekken uit hun eerste linie en 6 K.M. te wijken. Hierdoor konden de Bulgaren Kriwolak bezetten. Griekenland en de mogendheden. Het Neue Wiener Tagebl. verneemt, dat Griekenland gisteren officieel aan de mogendheden kennis gegeven heeft, dat het Bulgarije den oorlog heeft verklaard. Naar uit Berlijn aan de Temps wordt gemeld, wordt in officieele krin gen het bericht bevestigd, betreffende de interventie van Turkije in het Balkanconflict, zonder dat echter van een werkelijk ultimatum gesproken kan worden. Turkije heeft op formeele wijze aan Bulgarije de ontruiming van Rodosto en de omliggende streken verzocht. naast lady Avonmore en tegenover hen zaten de jongelui. Ik moet zeg- get, dat ik nog zelden zoo’n mooie jonge dame naast zoo’n knap jong heer heb zien zitten. Een oogopslag was Voldoende voor mij om te weten hoe de zaken tusschen die twee staan. Hij doet precies als een mug, die om een brandende kaars vliegt. Laton we hopen, dat hij er afkomt met slechts een geschroeide vleugel. „Misschien is het niet alleen van zijn kant,” merkte Dolly zacht op, terwijl zij bloosde en de oogen op de toetsen gevestigd hield. „Ge bedoelt dat lady Gwéndolin hel misschien ook beet heeft. Wel maar, natuurlijk Ik zou de vrouw wel 'ns willen zien, die koel blijft als signor Giotto het er op gezet heeft haar genegenheid te winnen. Laten we niet eens spreken over zijn knap uiterlljk dan heeft hij toch iets, dat oen mag netische kracht lijkt. Maac al is zij verliefd, hij heeft het toch in ieder geval beet.” „Ik dacht, dat de mannen zich ge makkelijk daarover heen konden zet ten, mr. Winter. Maar dan schijnt 't toch dat ik me’vergis.” nachtegaal was. „Nu zal hij wel tevreden zijn en mij een woordje van lof geven,” was Dolly’s gedachte'. Doch toen de mu ziek uit was, wierp hij het papier op de piano als een schooljongen, die vacantie krijgt en zei „Heel goed, juffrouw Star, beter dan ik had ge dacht. O ja, wilt ge aan mr. Winter zeggen, dat ik vandaag de oefeningen van de koorkapel niet kan bijwonen. Mylord wenscht ook dat ik Zondag aanstaanden hem en de dames ver gezel naar de Cravenkapel.” Hij ging heen, dat was al de lof, dien zij van hem kreeg Arm kind Zij keek het vehster uit en zag Gi otto naast Gwendolin. Hij bood haar een roos aan, die hij in het voorbij gaan had geplukt. Dolly draaide zich om en verborg het gezicht in haar handen, waarop Maria Pia, die alles wist en ook nu gezien had, haar trachtte te troosten. Plotseling werd er op de deur geklopt. Beide vrouwen gingen haastig op haar gewone plaats zitten en daar kwam Rafaël, de schil der, binnen. Hij vertoefde gaarne in Giotto’s kamer, vooral wanneer Dolly er was. Hij had een portefeuille bij zich, die hij op tafel legde. Spoedig had Dolly sflch hersteld en vroeg nu wat Rafaël in dieportefeuille had. „De schetsen van mijn groote schil derij. Mylord keurt ze goed, hij wil de schilderij laten tentoonstellen, zoo- dra ik er mee gereed ben. Wilt gij leefde buiging de muziek aan Dolly over en hoopte dat haar vingers niet zooveel geleden hadden dan de mu ziek, want die was gescheurd. Hij vroeg daarop aan mr. Winter of hij zijn plaats eens mocht innemen en liet Dolly het stuk nog eens over spelen. Aan het einde verklaarde hij dat zij zonder fout had gespeeld en liet verder de les over aan den be schaamd gezetten mr. Winter. Nooit echter beleedigde deze Dolly weer. De jeugdige zangeres was ook zeer veranderd onder den invloed der ge wijzigde omstandigheden. Zij had nu haar eigen kamer, Ma ria Pia was steeds in haar gezelschap bij de lessen, het dienstbode-perso- neel sprak met achting over juffrouw Star. Dit alles samengenomen, boe zemde mr. Winter ook wel eerbied in. Haar kleeding was ook veel veran derd, meestal ging zij gekleed in zwart zijden japonnen, gegarneerd met kosl- kare kant, waar haar nieuwe kapsel zeer goed bij stond. Ook sprak zij veel beschaafder en had met haar vlug begrip ook ande re vormen in den omgang aangeno men. Dolly bracht nu mr. Winter Giot to’s boodschap over. „Och, juffrouw Star.” antwoordde mr. Winter, „die mooie jonge dame maakt signor Giotto heelenwal hol hoofd op hol. Ik zag het gezelschap gisteren voorbij rijden. De lord zat hiverseolvoer) i 13 en */2 kilo aan gebrek aan papier, waarvan het vervoer beperkt is door schorsing van het spoorwegverkeer. Een poging van eenige kooplieden de prijzen van de levensmiddelen te vernoogen, wekte een gisting onder het publiek, dat zelfs een winkel vernielde. De minis ter van Handel heeft een vergadering van de voorzitters der Kamers van Koophandel bijeengeroepen om maat regelen te bespreken tot voorkoming van de duurte der levensmiddelen. Tengevolge van de oproeping van koetsiers en het op vragen van paar den begint gebrek aan voertuigen merkbaar te worden. De mobilisatie en de troepentransporten zouden Maandagnacht beginnen. Men zeide, dat koning Carol zich naar het hoofd kwartier zou begeven. Zaterdag wer den ook de contingenten van 1893 tot en met 1896 opgeroepen. De nationale bank beloofde alles te doen om den handel niet te doen stilstaan. De Ko ningin is Zondag te Boekarest aan gekomen om de leiding van het Roode Kruis op zich te nemen. De kroon prinses zou in de provincies het Roode Kruis organiseeren. De Roemeensche spoorwegen hebben Zaterdagmiddag te halfzes het geheele particulier ver keer gestaakt en het plan voor efe mobilisatie in werking doen treden. Voor het personenverkeer wordt éón trein in de verschilliende richtingen beschikbaar gesteld. Internationale expresse-treinen en slaapwagons gaan niet meer. een tijdlang een departement moeten beheeren hoewel hem ten eenenmale de eigenschappen van administrateur ontbraken. Daardoor was hij feitelijk voor mi nister totaal ongeschikt, al heeft hij, het moet erkend, in de laatste maan den veel arbeid afgedaan, afgezien of men die arbeid verdienstelijk voor het land rekent of niet. Hij zou al veel eerder zijn heenge gaan, wanneer Duitschland een beter parlementair stelsel had gekend. Op parlementair gebied is echter Duitsch land nog zeer achterlijk. Zijn consti- tutioneele instellingen zijn zeer onvol komen. Een minister dwingen heen te gaan door een parlementair besluit is in Duitschland onmogelijk. Een nederlaag kan zoo groot niet zijn of de minister blijft aan, zoolang de Kei zer dat wil. Wat de volksvertegen woordiging in de oogen der Duitsche kiezers is, valt het best af te leiden uit dit feit, dat de Keizer toen hem het ontwerp van het Rijksdaggebouw werd voorgelegd een ontwerp waar van de vervaardiger de bestemming had neergelegd in oen opschrift, dit opschrift „Aan het Duitsche volk” eenvoudig schrapte. De Hohenzollerns voelen zich nog volop Kaiser bei Gottes Gnade. Het onhandigste optreden van von Heeringen heeft hem dan ook niet tot heengaan kunnen dwingen tot de Keizer het goed|vond. Onhandig is von Heeringen genoeg geweest, misschien wel het meest toen hij bij zijn verdediging van de leger- wet (niet dit laatste complex wetten) die maatregel motiveerde met de on voldoendheid der Duitsche diplomatie. Echter nog vele andere malen heeft hij den Rijkskanselier ,die ten slotte voor alles staat de haren te berge doen rijzen door zijn onbeholpenheid. Enfin, thans is hij weer soldaat on kan hij geen diplomatische misslagen meer begaan.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1