•a Bixmen land. Gemengds Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant - - - - - Reeds bij het begin der Chineesche revolutie, verzochten tal van koop lieden den heer Valentin om inlich tingen betreffende de mogelijkheid om Europeesche kleedingstukken in China te plaatsen. Hij moest hun ant- woorden dat er volstrekt geen nieuwe groote afzetmarkt voor Europeesche kleeding was geopend. Wel ziet men veel Chineezen naar de nieuwste mode van Londen of Parijs gekleed en zon der staart in het Westen, maar dezelfde Chineezen werpen, zoodra ze thuis ge komen zijn, de geleende dracht weder af. „De jonge attachó's in het mini sterie van Bnitenlandsche Zaken in Peking", zegt de heer Valentin, „en do jongere afdeelingschefs der andere ministoriën en takken van administra tie. verschijnen wel dikwijls in streng Europeesche dracht, maar stellig niet uit bijzondere voorliefde voor die kleeding. Men kan gerust zeggen, dat de welgestelde Chineezen, die zich naar Westeuropeeschen trant kleeden, dit alleen doen omdat zij voortdurend met Europeanen in betrekking komen, maar het hindert hun en zij wennen nooit nan do niouwe dracht. Voor een land waar de temperatuursverschillen zoor grobt zijn, is do Europeesche dracht niet practisch en daarbij zeer duur. Een Chineesche arbeider geeft voor zijn kleoding niet veel meer dan f4.80 IjOt fO uit; hij krijgt daarvoor alles wat hij noodig heeft; zijn kostuum houdt hot twee of drie jaren uit en kan in huis gowasschen worden. Alles is daarom te Poking zoo goed koop, dat, volgens don heer Valentin, een Europoosch confectiemagazijn er de concurrentie niet zou kunnen uit- houdon. Overigens hebben de Chineezen hdt kloedingvrangstuk op zeer oenvoudigo wijze opgelost. Of zij in een koudje of warme streek wonen, zij dragen altijd maar óón soort van kleeding en ton hoogste trekken zij verschillende kleoderon van die soort over elkaar aan. In den wintor dragen de Chi neezen dikwijls drie volledigo rokken over elkaar, rokken zooals hun voor- vadoron die roods droegen. In Mands- joerijo dragen zij daarbij nog goedkoop bontwerk, of vilten of pelslaarzen, nnar Russisch voorbeeld. Er is nog een andoro reden voor het behoud van de oudo dracht. Men behoudt haar dik wijls in de families als eon reliqnio. Van geslacht tot geslacht tooit de zoon zioh bij groote feesten met den zijdon rok «lor voorvaderen. Bij golds - gobrok gaan do mooie kloodoren naar hot pandjeshuis de geërfde rok is dus in olk geval oen kapitaal. Daarbij komt nog oen quaestio van siorlijkheid. In zijn zijden, ja zelfs in oen katoenen rok ziet de Chinees er elegant uit, maar in Europeesche kleeding gedost voelt hij zich een beetje bespottelijk." Do slotsom van den Franschen kan selier is dus dat men volstrekt niet zeggen kan, dat tChina reeds de Euro- pooscho paletot omhelsd heeft. De staart moge in beginsel werkelijk af geschaft zijn, do groote meerderheid van hot Chineesche volk is nog te zeer met do robe ingonomen, dan dat fa brikanten van Europeesche heeron- kloeding verantwoord sqjn, veel gold te stoken in hun Chineesch bedrijf. (N. Ct.) Ministorioele crisis Mr. Troelstra doolde nog aan het Hbl. mede, niet te verwachten, dat hij opnieuw door II.M. do Koningin zou on! boden worden. Hij vertrekt dan ook weder spoedig naar Ilassorode in don Ilarz, waar hij zijn vacantio door brengt. Het blad krygt uit een onderhoud met mr. Troelstra don indruk, dat een oplossing van de crisis nog niet te wachten is. En aan het Vad. meldt men Op de vraag, don hoer Troelstra bij zijn aankomst to Amsterdam gesteld, of hij meende, dat zijn reis van Zator- dag doq, duur der crisis hooft bekort, antwoordde de heer Troelstra, fijntjes lachend, „absoluut niet". Getuigschrift. Het Hbld. schrijft De in meerderheid rechtsche Staten van Zuid-Holland hebben een liberaal tot griffier benoemd terwijl er ook nog een katholiek op de voordracht stond. „Do Residentiebode" en, als wij 't wtil bogropon hebben, ook „De Tijd", vragen wat net „Handelsblad" daarvan nu wel zegt. Wy hadden niet vermoed dat het benoemen van den moest geschikte door oen rechtsche meordorheid zóó merkwaardig werd gevonden door rechtsche persorganen dat deze daar van bijzonder gewag verwachtten. Nu dit het geval blijkt en men van ons vraagt om er wat van te zeggen hebben wij generlei bezwaar, het ver langde getuigschrift van goed gedrag uit te reikenDe rechtschen hebben ditmaal eens uitsluitend op geschiktheid gelet. Jammer dat we 'tniet zonder het „ditmaal" kunnen zeggen. Hooger Onderwijs. Antwoord prijsvraag^ Bij den senaat der Universiteit van Amsterdam was óón antwoord inge komen op do uitgeschreven prijsvraag, waarbij verlangd werd een breed quantitatief onderzoek betreffende een binair stelsel, waarvan de eene com ponent tot de zoogenaamde vloeiend kWBtallijne stoffen behoort. Op voorstelder faculteit van wis- en natuurkunde hoeft de sonaat be sloten aan dit antwoord den gouden eerepenning toe te kennen. By do opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer J. P. Treub, chem. cand. aan de univer siteit van Amsterdam. De bekroonde is de zoon van den oud-hoogleeraar, rar. M. W. F. Treub. (N. v. d. D.) De houding'van den Heer v. Dalsum. In een artikel in zijn blad „De Volkswil" heeft de heer Van Dalsum medegedoeld, dat en waarom hij in de laatste vergadering van do Staten van Zeeland links heeft gestemd, en welke onderhandelingen met de linker zijde *van do Staten daaraan waren voorafgegaan. Zijne houding verklaart hij daarin als een daad van vergelding voor de vervolging van „De Volkswil" en degenen dien or aan werkzaam zijn door df R.-K. goestelijkheid. De loop van zaken is con „daad God$", waar door de gekwelde kon optreden als rechter over zijn kwelgeesten en ver volgers. „Deze plicht van ons geweten vervolgt de heer Van Dalsum dwong ons te bowerkon, dat niet worden herkozen als Gedeputeerden de heeren Dieloman en Fruijtier, maar wij moesten dit bewerken met men- schelijke middelen. Daartoe stelden wo ons in vorbinding met de liberale Statenleden van Zooiand, waarbij wij aanbodon voor doze gelegenheid met links te stemmen voor de benoeming van Gedeputeerden en voor het eerste Kamerlid mits nis wederdienst zij die beide kcerer» zouden vervangen door anderen. Dit ons aanbod werd niet geheel gretig aanvaard, omdat er in de Liberale club waren deze stroomin gen l,t6 eene volledige strooming om te laten vallen den heer Gerlach, 2d® een strooming gedeeltelijk om te be houden den heer Dieleman en gedeel telijk om te behouden den heer Fruijtier. En ons aanbod gold niet den heer Gerlach, terwijl van v. Dalsum genoeg zaam bekend is, dat hij, werd zyn aan bod niet aangenomen, zou stemmen voor rechts, en dat alsdan zich het voor do daardoor, gekozenen weinig eervol geval zou moeten voordoen dat alle heeren Gedeputeerden en het Eer- te Kamerlid zouden moeten wordert gekozen door loting. „Het compromis moest dus zijn dat de drie heeren Gerlach, Dieloman en Fruijtier moesten vallen. Hoewel het ons persoonlijk leed deed voor den heer Gerlach konden wij, om te be reiken ons doel, niet anders. En het resultaat was dan ook dat, door onzo beslissende stem de heer Gerlach werd vervangon door den heer Sprenger, de heer Dieloman door den heer Van Niftrik en do heer Fruijtier door den heer Elenbaas. Terwijl evoneeus op dezelfde wijze, ook zal vallen de heer Lucasso. Traktementen officieren luohtvaart. Bij Kon. Besl. is bepaald dat offi cieren, die geplaatst worden bij de Luchtvaartafdeeling te Soeaterberg, eon toelage zullen genieten van f 360 per jaar en zy die het brevet van vliegenier hebben gehaald volgens do door de „Fédóration Aoronautique In ternationale" gestelde eischon eon toe lage van f 720 per jaar. (Avp.) Opening-Vredespaleis. Naar de Maasb. verneemt, zal A. Averkamp, bij de opening van het Vredespaleis met zijn a cappella koor koor Optreden. Wegens do beporkte plaatsruimte zal slechts een godeelte van het koor kunnen medewerken. Blijvend gedeelte. Bij Kon. besl. is bepaald, dat voor den dienst bij het blijvend gedeelte bij de bereden korpsen in werkelijken dienst zullen worden gehouden allo tot die korpsen behoorende miliciens der lichting 1911, voor den tijd van zes maanden aansluitende aan den eersten oefeningstrjd. Bij de brigade grenadiers en jagers en de overige infanterie brigades zullen te zamen voor den dienst bij het blij* vend gedeelte in werkelijken dienst worden gehouden 3816 man voor den tijd .van vier maanden voor de voor- jaarsploeg der lichting 1913, waaron der ook begrepen zijn zij, die met die lichting hun eerste oefening volbren gen. Bij de vestingartillerie zullen voor gelijk doel 400 man onder de wapenen worden gehouden. (Avp.) Naar het N. v. d. D. verneemt ver neemt, zal H. M. de Koningin dit na jaar, bij haar bezoek te Amsterdam, ook een bezoek brengen aan de pas gerestaureerde groote Synagoge aan het Jonas Daniël Meijorplein. Eerste Kamerleden voor Friesland. De Leeuw. Ot Bchrijft „Wij hebben dezer dagen den heer Van Kol genoemd als den candidaat, die door desociaal-democratischefrac tie onzer Jfrovinciale Staten voor de Eerste Kamhr gesteld en door de vrij zinnigen overgenomen zou worden. Voor candidaat stol ling door do vrij zinnige fractie komt, naar we verna men, in aanmerking de heer Edo Berge nia, burgemeester van Enschede en zoon van oud-secretaris van Leeuwar den, zoo deze zich daarvoor beschik baar mocht stellen en instemming betuigen met het concontratie-program. Wat waarschijnlijk wel het geval zal **n." De heeren Rengers en Van Deven ter treden af, doch stellen zich niet herkiesbaar. Over den uitslag der raadsverkiezin gen in Amsterdam schrijft men aan de „N. Crt. De roode vloed die zich injonze stad hij do Kamer- en Statenverkiezingen deed kennen, heoft zich bij do raads verkiezingen voortgezet. Roeds bij dezo eerste stemming zijn zos sociaal-demo- ozen, waaronder do vier aftredende ïeeren Pothuis, Oudegeest, Wibaut en Woltring. De heeren Kleorokoper en Mattbij- sen, die met den eersten slag in II ge kozen zijn, verdringen daar de heeren Diepenhorst en Vorschuro. Wijders komen do sociaal-democra ten met gooda kansen in herstemming in district V, waar de kansen van het katholieke raadslied Sutorius verre van schitterend staan, en in district VIII, waar do val van den rechter mr. De Jongh het aantal vrijzinnig-domocra- tisohe raadsleden tot slechts vier doet dalen. De vrijzinnig-democratische partij is bij deze verkiezing verre van golukkig geweest. Haar aanvallen toch op de districten I en IV onder de leuze tegen wethouder Do Vries, zijn abso luut mislukt. In district I toch zijn mr. Worst en wethouder Delprat, de beide aftreden de liberalen met vlag en wimpel her kozen, terwijl alleen in district IV wet houder Jitta zich aan een herstem ming moet onderwerpen en wel met dpn socialist Kleerekoper. De kansen van den wethouder staan evenwel zeer goed. In district VII heeft het in herstem ming komende Statenlid dr. Bellaar Spruyt eenige, hoewol geringe kans, het te winnen van het aftredende chris- telijk-historischè raadslid dr. Schoch. Mocht dr. Bellaar Spruyt worden gekozen, dan blijft het aantal vrij zinnig-democratische raadszetels op 5 gehandhaafd. In district VI was niet te twijfelen aan de herkiezing van het vrij-liberale raadslid jhr. Röell. Opgemerkt dient, dat do actie der anti-wi nke^sluiters geen succes heeft gehad. De speciale candidaten die hiertoe ineenigo districten, een drietal, ge steld waren, hadden oen tot het' totaal in die districten uitgebrachte stemmen, gering aantal stemmen op zich ver- eenigd. Gaat men den geheelen uitslag na en den vermoedelijk te wachten uit slag der herstemmingen, dan is een anti-wethouder De Vrios-meerderheid zoo goed als zeker, iets dat bij de komende wethouders-vorkiezing nog wel oens tot verrassingen aanleiding kan geven. Bij Kon. besiuit is aan na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen der onderscheidingsteekenen achter hun namen vermeld:jhr. mr. C. A. Elias, burgemeester te Zaandam de versierselen van ridder 2e kl. der Orde van St. Stanislaus, waartoe hij door Zijne Majesteit don Keizer aller Russen is benoemdjhr. J. M. Elias, te Zftandam, de versierselon van ridder 3e kl. der Orde van St. Stanislaus, waartoe hij door Zijne Majesteit den Keizer aller Russen ie benoemd. Curiosum. In De (c. h.) Nederlanden van gis teravond een curieus stukje: Lessen uit den strijd. Het begint met een ingezonden stukje, waarvan de aanhef aldus luidt „Do veldslag is geleverd. De nederlaag geleden. De tijd aange broken om het gevechtsterrein nog eens te overzien. Niet langer met de hartstocht van den strijd in het bloed; maar met nuchterheid". Zie hier nu een stukje van hetgeen do redactie van De Ned. doet volgen De liberale groepen, uit zooge naamd „intellectueele kringen" der maatschappij voortgekomen, en daar door de aanraking met de breedere volkskringen missende, organiseeren zich wel onderling, hebben dus haar programnummers, nemen partrjbe- sluiten en houden zich daaraan dit niet te doen, achtpn zij, terecht, idioot maar, geen volksleider hebbende, nemen zij bij elke ver kiezing haar toevlucht tot eene soort leugen-campagne, teneinde al. de kiezers te van'gen, die er geen poli tiek beginsel op nahouden, vatbaar*/ zijn voor de domste misleiding, by* voorkeur het kwade onderstellen bij allen, die eenig gezag uitoefenen, en, zoodra zij hun stemplicht uitgeoefend hebben, tot de volgende campagne als „stemvee" op stal wordon gezet. Zoudt gij niet zeggen, dat het voor Do Ned. nog te vroeg is, om met nucht erheid lessen te trekken uit den strijd Wij meenen het, zegt de N.R.Crt. Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat do heer M. Mendels de benoeming in het kiesdis trict Amsterdam 11 tot lid van de Tweede Kamor der Staten-Generaal niet heoft aangenomen en er mitsdien in dat kiesdistrict een verkiezing moet plaats hebben yoor een lid van die Kamer, hoeft bepaald, dat die verkie zing zal plaats hebben op Dinsdag 15 Juli, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 22 Juli, do herstemming, zoo noodig op Dinsdag 29 Juli. (St.-Ct.) KERKNIEUWS Kardinaal van Rossum heeft Zondagavond te Amsterdam den dienst geleid in de Willebrorduskerk buiten de veste. Aan do vorslaggevers van niet-Katholieke bladen word de toegang geweigerd. Van het ons toege zonden vorslag wenschon wij daarom geen gebruik to maken. De plechtig heid in de kerk werd gevolgd door een huldiging op straat. De kardinaal omringd van een Zwitsersche lijfwacht en prelaten, stond op het balcon van do pastorie onder een electrisch ver lichten baldakijn. Een uur lang deli- feerden genootschappen mot vaandeis enz. voor hem. Maandag heoft Kardinaal van Ros* sum een bezoek gebracht aan Waf- mond. Om 12 uur kwam hij daar per auto aan en reed de Groote Laan op, die alleen gebruikt wordt op buiten gewone tijden en v bij bijzondere ge legenheden. Langs de Laan, die onge veer 250 meter lang is stonden aan beide zijden de kinderen geschaard van de R. K. bijzondere school, daarnaast de leerlingen van het klein Seminarie te Voorhout, en ten slotte de studenten van Warmond en de geestelijkheid, w.o. de bisschop van Haarlem, om aan den ingang den hoogen bezoeker wel kom te heeten. Hij Was vergezeld van mgr. Meeu- wissen. De president van het groot seminarie hield een welkomstrede. Kort na de aankomst had een lof- dienst plaats in de kapelna afloop daarvan werden verschillende gedeel ten van gebouwencomplex bezichtigd. Om twee uur werd de maaltijd ge bruikt, waarbij verschillende genoodig- den aanzaten, waarop om ongeveer 4 uur in den namiddag de kardinaal weer per auto vortrok zooals hij ont vangen was, onder het gelui van alle klokken van het seminarie en de toe juichingen van do studenten en aan wezigen. (N. R. Ct) Broederschap. De protostant8che kerken van alle denominaties van Romaansch Zwitser land hobben oen broederlijke samen komst gehouden te Yverdon in een weide aan den oever van het meer, onder het geluid der trompetten. Ruim 3000 personen waren daar voreenigd. Vijf sprekers, de verschillende Pro- testantsche denominaties vertegen- woordigonde in de drie kantons hobben op hun beurt de plichten van den Christen in de verschillende omstan digheden van zgn maatschappelijk of persoonlijk leven uiteengezet. Het was een schoone openbaring van de broe derlijke eenheid. Een der daar ver» schijnende bladen zegt er van „Nooit had men kunnen denken, dat men de Protestanten van de verschillende kerken had kunnen vereenigen. Dat scheen onmogelijk. Wat men zoekt is niet de fusie der kerken, maar de vereenig in g, vrij (aanvaard in do broederlijke liefde rondom den eenigon algemeenen Heer, Jezus Christus. Er heerschte een geest van broederschap, van waarlijk christelijk eensgezindheid. Allen waren samen vereenigd door één zelfde gedachte, en vormden op dien dag een kring óón van hart en ééa van ziel. Het is een nieuwe bladzijde in de geschiedenis van ons Protestan tisme. Al te zeer verdeeld waren we vergeten wat ons vereenigt. Nu is de tijd der kerkelijke twisten voorbij. Wij willen realiseeren het verheven be ginsel, de eenigheid des geestes door den band des vredes." Een ander blad zegt: „Met vreugde verwelkomen wij het oogenblik, dat schijnt te naderen, waarop de eenheid der gelóovigen zal worden hersteld. Tegenover de groeien de macht van het ongeloof, van scep ticisme, van materialisme is het uur gekomen een waardigen tegenstand aan die machten te bieden door de nauwe vereeniging van allen, die hot Evangelie willen getrouw blijvon. Beter verstaande wat de reden van bestaan is der kc rken, voelen we, dat wat ons vereenigt sterker is dan wat ons scheidt." Het ware tè wenschon, dat ook in ons land iets dergelijks zich openbaarde, zegt de „Kerkel. Ct." Een protestantsch klooster. Het klooster Loccum in Hannover, onlangs bij gelegenheid van zgn 750- jarig bestaan door Keizer Wilhelm be zocht, is een Luthersche instelling. Wel een unicumHet weid in 1163 als Cisterciense abdij gesticht, maar ging in 1593 tot de reformatie over. Daarna werd het als protestantsche stichting voortgezet. Ook in het uiter lijke werd er het vroegoro klooster wezen gehandhaafd. De abt is oen hooge geestelijke, die van ambtswege ook op groote wereldlijke oer aanspraak maakt. Hg heeft veel invloed en be schikt over rijke geldmiddelen. In de wetenschappelyk-thêologischu wereld neemt hij een hooge plaats in. Onder zijn toezicht staat een Lutersch semi narium, bevens een christelijk hospi tium. Hij is tevens landschapsraad in Hannover en voorzitter van het Land schap Halenberg. Een merkwaardige samenvoeging derhalve van kerkelijke en territoriale heerlijkheid, uit de mid? deneeuwen in den modernen tijd ovor- gegaan. Bij plechtige gelegenheden verschijnt de abt in prachtige kerke lijke kleedij, met mijter en kromstaf, het ordekruis op de borst. Do instel ling doet eenigszins denken aan die der Engelsche High Curch. (De Herv.) Moord. Bij don ingang van het feestterrein te Almelo werden Zaterdagavond aan Bakhuis van Sibculo (gemeente Vrie- senveen) door Eggink uit dezelfde ge meente met een knipmes eenige steken in de hartstreek toegebracht. De ge wonde werd naar het ziekenhuis bver- gebracht, doch was roods voor hij daar kwam een lijk. Een oneenigheid moet de aanleiding tot de misdaad gegoven hebben. De burgemeester van Stad-Almelo heeft gisteren een publikatio doen aan plakken, waarin hij, „afgescheiden van de droevige gebeurtenis, gisterenavond bij den ingang van het feestterrein voorgevallen, die een zwarte schadnw zal blijven werpen op den afloop der onafhankelijkheidsfeesten, zijn dank brengt aan alle ingezetenon voor de zeer ordelijke en prettige wijze waarop zij het eeuwfeest hebben gevierd." Uit medelijden. Een jong paar te Amsterdam, pas acht maanden getrouwd, had uit me delijden een dakloos meisje in de eeh- terlijke woning opgenomen. De echt genoot vond het meisje spoedig voel >ekoorlijker dan zijn ega en ten slotte zou het voornemen om met haar naar Stockholm te vluchten, worden uitge voerd. Zij hadden echter hierbij niet op de activiteit der ega gerekend, die het tweetal nchterhaalde hen aantreffende in de 3e klasse wachtkamer van het Station S. S. te Enschede, De dames vlogen elkander direct in de haren, onder groote vroolijkheid der vele toeschouwers. Eindelijk werd het drietal uit de wachtkamer verwijderd en zij waren genoodzaakt den nacht in Enschede door te brengen. 't Vrouwtje heeft weten te voorko men dat haar echtvriend naar Stock holm doorreisde. Hij is met zgn liefje per eerste gelegenheid naar Amster dam teruggereisd in den daarop vol genden trein door vrouwlief gevolgd In de zitting van den Gemeenteraad gistermiddag in den Haag had een klein incident plaats op de tnbune. Daar toch was een jongen, belast met de copybezorging voor een der dag bladen, gedurende een rede van den heer Tor Laan zóó vast in slaap, dat hij niet zonder deskundige hulp wakker te krijgen was. Die hulp werd ten slotte verleend door het Raadslid, den heer dr. Romjsouts. Hij was toen on middellijk weer geheel normaal. Verboden installaties. Naar de N. R. Ct. meldt zijn te Rot terdam twee installaties voor draad- loozo telegrafie opgeruimd, een was er gebouwd op het dak van pand nr. 7 in de Koningsveldestraat en een in den tuin van pand nr. 152a aan de Bergschelaan te Rotterdam. Gistermorgen is te Amsterdam een conflict uitgebroken onder de beton werkers. De werkliedenvereeniging Nieuw Leven" weigerde collectief het contract van do Patroonsvereeniging te aanvaarden, maar wenschte in het bestaand contract veranderingen te zien aangebracht Zaterdagmiddag word den werklieden aangezegd heden het werk niet to hervattöü.'OrigdVeer oen tiental worken liggen stil. Zes f zevenhonderd werklieden zgn uitge sloten. Nadat de z.g. wonderdokter Hendrik Jacobus Eilors, chemicus, wonende te Oegstgeest, verschillende rechtscolleges voel werk had verschaft, wegens zijn onbevoegd uitoefenen van de genees kunde, en de tijd eindelijk was aan gebroken dat de vonnissen ton uitvoer zouden worden gelegd, is de vogel gevlogen. Hij staat thans gesignaleerd om te betalen f 1300 bóeten subsidiair 240 dagen hechtenis, betreffende 7 verschillende vonnissen, benevons we gens drie principale hochtenisstraffen ieder van twee maanden. De stakendo koetsiers te Hilversum hebben gisteren hot werk horvat; de meeste hunner eischen zijn ingewilligd. Geen Nedorlandsche Opera. De grootj/che plannon van Orolio botreffendo Ue oprichting eonor Neder- landsche OperaK schijnen op niots uit te loopen. Het N. v. N. meldt, dat aan do ko risten een schrijven is verzonden, waarin verklaard wordt, dat dat door het wantrouwen, dat In de ondom ming is verwekt door verschillende bladen, yan cte voorloopige plannen wo^ iffcripttJen d^t&in dö foristoQ de vrijheid wordt gepfóven contracten met anderen af te sluiten. De brief was geteokend namens het hoofdbestuur door don administrateur. Zouden heusch do enkele bladen, die het bestaan dezer önderneming min of meer sceptisch hobben togomoot gezien, de oorzaak van het mislukken zgn goweest Tot op het laatste oogen blik is het oogenblik der ongeboren onderneming wel erg naief. Een boer kreeg een huzaar in kwar tier die zich nogal onhebbelijk gedroeg. Zoo trok hij aan den maaltijd zijn sabel uit en logde die naast zich op tafel, de boer ging even do kamer uit en kwam terug met een hooivork, die hij eveneens naast zich op tafel logde. Wat moet dat vroeg de huzaar barsch. Niets, antwoordde de boer. maar ik dacht zoobij een groot mos hoort een groote vork. INDISCH NIEUWS. Van eene N. V. Het „Soer. Hbl." schrijft van de N. V. tot expl. van Loear Batang, een to Batavia gevestigde maatschappij, welker aandeelhouders allen van den zelfden landraad zijn als nu wijlen Said Hoesin bin Aboebakar Bleijdroes, wiens gebeente den luguberen inbreng vormt van de N. V. tot exploitatie van Loear Batang. Europeesche bezoekers waren steeds van moening, dat de directeur der vennootschap Said Hoesein bin Adoel Kadir Aleijdroes, die dagelijks van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. te Loear Batang voor de controle der ontvangsten te vinden is, oen afstammeling zou zijn van den ongeveer 160 jaren geleden overleden Said, maar dit is evenmin als met de overige aandoelhouders het geval. De heilige Said was in zijn levon ongehuwd en stierf kinderloos. De aandeelhouders zijn slechts uit de verte aan hem verwant. Hoe die verwantschap te bewijzen, om te voorkomen, dat andere zonen van Hadramaut rechten kunnen doen gelden op een aandeel in de Loear Batang Het antwoord luidde, dat dit uit gesloten is. Als nieuwe achterneven komen opduiken, kan de vennootschap al dan niet by monde van een Euro- peeschen advocaat, die voor f 25 's maands toelage uit de Loear Bateng- kas rechtskundig advies verleent, hen van haar terrein verjagen met de vraag waarom zij eerst 160 jaren na Saids dood komen opdagen. De directeur is in die functie reeds 22 jaren werkzaam, doch is eerst vijf jaren geleden, volgens hem altijd, van regeeringswege officieel als beheerder der moskee (waarin het praalgraf) te Loear Batang erkend na don raad igama ter zake te hebben gehoord. Er zijn een hoofdinspecteur en twee adjunct-inspecteurs, aUen Arabieren, die contröle oefenen op het financieel en technisch beheer. De dividenden worden maandelijks uitgekeerd en zijn niet gelijk voor eiken aandeelhouder, m.a.w. zij zijn hooger naarmate de verwantschap aan den dooden Said nauwer is. Hoe dit dan te bewijzen? Ja, dit heeft vroeger herhaaldelijk aanleiding gegeven tot $t£ubbpjinge^ en tallooze algemeene vergaderingeil waar het toeging als op eon PoolscheA landdag. Maar thans is do de boel goei geregeld. Wij komen thans van zelf tot de vraag, waar de dividenden vandaan komen. Van alle landaarden, de Europeesche niet uitgezonderd, wat ten overvloede blijkt uit een schrijven met remise ad f 10 van een O. I. ambtenaar met verlof in Nederland, gedagteekend L., 12 April, waarin diens erkentelijkheid werd betuigd aan den directeur van de N. V. tot exploitatie van Loear Batang voor de genezing van diens gezin, aan welke genezing do heilige Said zijne medewerking heeft verleend! De Groote Rozententoonstelling te Boskoop. I. Morgen, 9 Juli, is Boskoop in feestdos Dan heoft de officieele opo- ■ning plaatsvan (le groote Rozentcu- toonstelling door Zijne Excellentie, Minister Tulma. Met deze plechtigheid zal eene gebeurtenis tot staud zijn ge komen, waarop niet alleen in Bos koop zelve, doch in vele Nedcrland- sehe kringen, ja zelfs tot ver in het buitenland, do uandaeht is gevestigd. Voor de tweede maal maakt Bos koop zich op zijn bloemenpracht den volko te tooneu,- Hedenmorgen werd de laatste hand aan bet groot^dfi werk gelegd. Zoo is zij dan gdreed gekomen, d lang verbeide tentoonstelling van Fl<* ra's kinderen, waarover reeds maan den aaneen is gedacht. Laten wij het direct erkennen, in de lange rij van exposities ter eerè van onze honderdjarige onafhankelijk heidsherdenking, neemt de Boskoop- sehe Rozententoonstelling een eore- plaats in. Voorop dient gesteld, dat deze" ex positie bedoelt te zijn eene jubileums- tentoonstelling. Toen overal in den lande de drang zich uitte, hot her stel van Neerland's onafhankelijkheid waardig te vieren, toen in zeer vele grootere gemeenten plannen rijpten deze heugelijke gebeurtenis te her denken door grootsche demonstraties van al datgone, waarin Nederland se- dort 1813 groot is goworden, toen wilde ook het kleine Boskoop met zijne luttele 6000 inwoners daarin niet achterblijven. Aangemoedigd door het schitteren de succes der Bloemententoonstelling van 1911, wenschte deze gemeente, wolke met zijn omgeving intusschen opgroeide tot het grootste tuinbouw centrum der geheele wefeld opnieuw te toonen, op welk een hoog peil zij hare culturen heeft weten op te voe ren. Waar voor twee jaren de Tentoon stelling een ruim overzicht schonk van de meest gevraagde Boskoopsche cultures ia het algemeen, wil deze oxpositie, een zeer belangrijk onder deel, de Rozenkweek, meer naar voren te brengen. Hierop berust juist het tweode hoofdmotief voor de ze Rozententoonstelling. En niet zon der grond De rozencultuur vormt als het ware het fundament van den bloei van den Boskoopschen tuinbouw; daardoor werd de snelle uitbreiding van het kweekersbedrijf in de laatste jaron mogelijk, zoo niot noodzakelijk; door die cultuur zagen velen, die vroeger in dienstbetrekking waren, zich in staat gesteld op te klimmen op den ladder van hel maatschappe lijk leven en konden zij zich eene onafhankelijke positie verwerven. Heeft de rozencultuur in het alge meen enorm vbel bijgedragen tot don opbloei van Boskoop, daar is toch cóne gebeurtenis in deze branche ge weest, welke als hoofdfactor in die goede richting heeft gewerkt en wel ke waard is gememoreerd te worden. Deze gebeurtenis was het winnen van do Boskoopsche Rugosa-roos. Van welk eon enorme beteekenis deze vondst voor Boskoop is goworden, blijkt wel hieruit, dat de laatste jaren zoo goed als alle rozenvarieteiteu door occulatie op de Boskoopsche Rugo8a-onderlaag zijn gekweekt. Zon der twijfel steunt Boskoop's rozen cultuur geheel en al op de Rugosa- stam. Deze tentoonstelling is daar, om daarvoor do schitterendste bewij zen bij te brengen. Gedurende de eerstvolgende dagen zal er gelegen heid te over bestaan, op dat gewich tige onderwerp nader terug te komen. Dat er zeer veel belangstelling voor deze Tentoonstelling bestaat, moge hieruit blijken, dat alleen voor Bos koop gisteren voor ruim f 2000 aan toegangsbewijzen werd afgegeven. Reeds kwamen Amerikanen, Oos tenrijkers, Duitschers, Luxemburgers, Zweden, Franschen en een Fin voor een bezoek over. Inmiddels zijn de jury-leden van heinde en verre ge arriveerd. Hedenmiddag werd de jury door den voorzitter van «ie Commissie van Ontvangst, den Heer P. M. Koster, officieel wolkom goheeten met een rode in de Fransche, Duitsehe, Engelsche en Hollandsche taal. Daarna verspreid den zich de jury-leden in verschillen de secties 0111 hunne moeilijke taak te vervullen. Vn#av,oij<|lhoeft ter,eere1 dor int/O] nationale gasten een schetterend terfeest plaats, waarvan veel wei gemaakt wordt. Morgen is het voor Boèkoop' «Ie groote dag wen; GOUDA, 8 Juli 1913. Toelatingsexamens Rijks Hoogere Burgerschool. Geslaagd voor de Ie klasse na schriftelijk examen C. Douwes Dekker, D, Burggraaf, J. Burggraaf, A- C. Brandwijk, B. lloymans, A. II. van Gelderen, A. C. Slop, D. C. Boyen, D. M. <le Vries. B. Kok, J. D. Wagenaar, H. F. Arends, Nic. de Jong» Coene, B. O. A. Broers, J. J.' Hui zing, Th. J. lleilink, G. J. Flux, C. J. C.,den Hartog, F. Harkink, II. A. Toen, M. A. M. Bouman, D. Iloogen- dijk, A. Bos, B. de Bruin, F. Tom, J. Chr. II Smit, II. A. Roos, P. Fijn van Draat, Ja. Aa. Gabry, Ga. Sa. v. d. Loo, G. A. v. Driom, Ad. v. Ham, Th. II. Voorstad, C. C. Riet veld, J. A. Wever. Geslaagd na schriftelijk en monde ling afgelegd examen Chr. Meyer voorw., G. Kooij, W. Verweij, J. Zoeper voorw., A. J. P. van Son, D°. den Boer, J. F. E. ten Brink en W. van Veen. Door don Minister van Watorstaa W Voor hot tijdvak van 10 Juli to 9 September a.s. bij den bquw vai hot Rost- en Tolegraafkli'ntoor te 'Alfen benoemd tot buitengewoon opzichter do hoor L. J. do Ven alhier. De Bioscoop-salon „Gouda Vooruit" blijft steeds geregeld bezoekers trekken. Deze week opent het programma met -een actueel sportnummer uit het hooge Noorden en bevat verder, be halve oen drietal komische nummers, twee aardige comodie's en een mooi drama als hoofdstuk, getiteld „Plichts gevoel". Tot slot oen geheel gekleurd nxtra-nummerde jacht op don „Vlie gende Hond" in Indië, dat zeer leer rijk is. Het proferamma van het 6o Volks concert op Donderdag 9 Juli dos avonds 7'/2 uur, in het Houtmansplantsoon to geven door hot Sted. Muziekkorps, Dir. Joh. G. Arentz, luidt als volgt: 1. Marsch, Blaze Away, A. Holz- mann2. Ouverture, Cleopatra, F. J. Schwoinsberg3. Gavotte, Les Vers Luisant», P. Lincke; 4. Fantasie, La flüte enchanteó, W. Mozart5. Parade, Ecossaise, M. Graziani; 6. Ouverture, Cadet Rousselle, P. Andró; 7. Walzer, Walzertraum, Oscar Strauss; 8. Fan tasie, Faust, Gounod9. Marsch, Spearmint, v. Turine. Waddinxveen. Er is in deze gemeente weder bij den landbouwer A. Groeneweg een geval van miltvuur geconstateerd. Op last van den Dis tricts-Veearts is men reeds met het ontsmetten begonnen. Bodegraven. De heer J. Eikeien boom alhier is benoemd tot assistent- genoeshoor in het Wilhelmina-gasthuis te Amstordam. Schoonhoven. In verband met de nieuwe organisatie van de vesting artillerie, zal de instructie-compagnie uit Sohoon hoven van 15 tot 26 Sep tember onder loiding van den kolonel J. E. Rannoft de legerplaats bij Olde- brook betrokken tot hot houden van schiotoefoningen. Zevenhuizen. (Z.-H.) B$ de stem ming ter vervulling van fweo vaca tures in de.gemeeuteraad (period, aftr.) zijn uitgebracht 288 goldigo stemmen, waarvan op de heeren J. v. Dorp 93, A. Krijgsman (aftr.) 119 en As. v. Rijs (aftr. anti-revol.) 148 stemmen. Ge kozen de heer v. Rijsherstemming tusstehen de hoeren v. Dorp en Krijgs- ifc*n. (N. R. Ct.) EERSTE KAMER. Z u i d-H o 11 a n d. Do Provinciale Staten van Zuid- Holland kozen tot lid dor Eerste Kamer, (vacature Waller) Dr. A. Kuyper. Op hem werden uitgëbracht 43 van de 74 stemmen. Bovendien 27 stemmen op den heer A. Plate, 1 op Mr. Zim merman burgemeester van Rotterdam, 2 op den heer A. van Kol en 1 blanco. Herkozon Mr. L. W. C. v. d. Berg (a. r. aftr.) met 44 van do 75 stemmen. Mr. J. Limburg (v. d.) vorkroeg 28 st, J. M. Prjnacker Hordijk (v.d. oud Tweede Kamerlid) 1 st., en II. van Kol (s. d,) it. Herkozen: J. D. Baron vaii W^88enaer vap Rosandó (o. h. aftr}) raet'44 v«i«nde.i75 st. i Mr. P. Rink (u. 1.) verkreeg 29 st?., en H. van Kol (s. d.) 2 st. Noor d-H o 11 a n d. Herkozen: Mr. F. S. van Nierop (u. 1.) met 37 st. tegen 19 op Prof. Fabius (a. r.) en 13 op Dr. Stoop (s.d.) Herkozon: H. P. Staal (u. 1.) mot 37 st. tegen 19 op Dr. J. Th. de Vissor (c. h.) en 12 op Dr. Stoop (s. d.) Gekozen: Vac.-M. de Jong (lib.), de heer T. J. van Houten (u. 1.) to Weesp. Zeeland. G o k o z e n Mr. A. J. F. Fokker (lib.) met 22 st. togen 18 op Mr. C, Lucasse (a. r. aftr.) O v e r ij 8 o 1. Herkozen: Dr. H. Fransson (aftr. a.-.) mot 23 tegen 18 st. op Mr. van Royen (lib), burgomoestor van Zwolle en 4 op II. van Kol (s.-d.) Noor d-B r a b a n t. Herkozon: Mr. J. W. van den Biesen (aftr. r.-k.) Gekozen: Mr. L. W. II. Rogout (r.-k.), Minister van Waterstaat mot 52 van de 56 st. in de vacature-W. J. II. Prinzon (r.-k.) Limburg. Herkozen: Jhr. A. H. J. H. Mi- chiels van Kossonich (r. k. aftr.) nrnt - i,)i Fries la n„d. j Gökozon: H, van Kol (s.dl)rin do vac.-Van Doventer (v.d.). Gekozen: Edo Borgsma (lib.) burgemoester van Enschede mot 27 st. in do vac.-Van Weideren baron Rengers (lib.). Groningen. Herkozen: G. Zij lm a (aftr. lib.) Gelderland. Herkozen: Mr. F. J. M. A. Roo- kors (r.-k. aftr.) en Mr. P. C. 't Hooft (aftr. a.-r.(f De verhouding in do Eerste Kamer wordt dus door den uitslag van Zee land: Rechts 31, Links 19. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Vette Ossen en Kooien ^ocde aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 45, 2o 40 on 3e 35 cent per half kilo. Magere Ossen, Melkvee en Vaar- koeion goed aangevoerd. Vette Kalveren, goode aanvoor, lste kw. 33, 2o 30, 3e 27 cent por half kilo. Stieroü goede aanvoer, lste kw. 36, 2e 31, 3e 27 cent por half kilo. De handel was voor alles prijshou dend. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN7 Juli. Jacoba, ouders J. de Jong en A. Muurling. Mag- dalena Johanna, ouders N. A. den Edel en. E. W. van Eijk. Helena Quïrina, ouders J. A. Dongolmans en L. J. Scholten. Johannes Ilendricus, ouders J. C. EilerB en C, C. Neef. OVERLEDEN: 5 Juli. J. Wegman, 4 m 7. C. Jansen, huisvr. van W. Sliedrecht, 55 jaar. van het Koninklük Meteriologisch Instituut te ÖE BILDT. Hoogste barometerstand 771.9 te Hori^i, laagste stand 750.6 te Seydis- fjord. Zwakke tot matige, noordwestelijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt, mot fcijdelijko opklaring, waarschijnlijk onkole regenbuien, zelfde temperatuur. VAK DEN Effecten handel te Amsterdam 8 JULI 1918. Vorige Koeie. 77'/, 82", A3 Koers vftll ht Jen. 79ï,6 81% SiaatsUteninceii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bclnstingvryo Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Sorie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 G pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet, ld. Obl. (Nicoloi Spoor weg) 1867-69 4 pet, ld. Obligatie (Je Emis sie 4 pet, Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee- ning 5 pet, <?bï. 1889 4. pet. Vonozulea Dip{. ÊJdhuld 1905 3 pot. flank- en Credlet-Instel Hiigen. Fed. Bankaandoelon ludustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en ('altuur Ondernemingen Handels vor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Ilandol-Mij.C.v.A'. Mynboiiw Nfleii. Ketyhoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolcum-Ondern. Dordsoho Potroloum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl v. Petr, Bronn. C.v.A. „Sholl" The Transp. Trad Cy. O. v. G. A. Scheep vaart Myen. Nod.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Proforonte A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A, IV'uk-OuderncratiiL'cn. Bindjoy Tabak Mij. A. 01 ver sen. Maxwol Land Gpant Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorweffeu. Roll. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-Il Obl. 3 pet. W arschau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preuiieieeniuffcu. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tüoiss-ive- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3%33/k pCt. Amerikanen nog al vast, Mijnen iets lager, Rubbers zeer flauw, Petroleum stil, doch lager, Tabakkon iets beter, Culturen weinig variatie, Nat. staatsf. iets beter, Buitenl. stiL 99»/, 85'/. 84»/, 89"/,. 83'/, 82 82% 38'li 38'/, 1017. 7 0% 101"/,,, ,77% 100 42'/» 42% 02'/, 02% 24 58"/,» 53"/,. 209 200 189»/, 208 257% 15 'h 10 148 37"/, 149 30"/,,; 186'/j 186'/, 675'/, 680'/, 625, 189'/, 11 189% 104 '1, 103% 4 3'/» 100 107% 8'/» 9 98'/» 89% 96", 90 00 00 186'/, 93'/» 93% 03"/,,; 25 'In 24"/,» 149 3 147'/» 2% 100'/» 148'/, 117

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2