Sixxxxexa land. Gemengde Berichten. Officieele Prijscourant Effect en lift n del te Amsterdam ra7/>. 81s/, Stadsnieuws. Rechtszaken. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Men begrijpe getroffen. Duizenden buizen met fosfor waren gereed gemaakt en metgroote hoeveelheden vuurmakers, werk, poets katoen en andere brandstof ergens opgeslagen. Van tyd tot tijd werd al dit gevaarlijke goedje, om een ont dekking te voorkomen, naar een an dere plaats overgebracht. Het moest met de uiterste voorzichtigheid behan deld worden, en dit is een aanwijzing, dat de vrouwen zich waarschijnlijk de medewerking van vaklui verzekerd hadden. De overheid heeft nu van de samenspanning de lucht gekregen en bijzondero maatregelen getroffen om de uitvoering ervan bijtijds te stuiten. Blijkbaar wacht men echter een poging af, om de daderessen op heoterdaad te kunnen betrappen. Daarom worden er ook geen nadere bijzonderheden bekend gemaakt. Duitsohland. Zeppelins feest. De Duitsche bladen brengon hulde aan den 75-jarigen graaf Zeppelin, den uitvinder en bouwmeester van den eersten bruikbaren bestuurbaren lucht ballon. Zij herinneren er daarbij aan, dat ook deze groote Duitscher dien de „Köln. Ztg." zelfs met Bismarck vergelijkt! de harde school van domme vijandigheid en kwetsende be spotting moest doorloopen die oen wijs Noodlot aan groote mannen niet be spaart. In do jaren 1899—1900 bouwde Zeppelin zijn eersto luchtschip. Het was 128 M. lang, 11,7 M. in doorsnee on bezat 2 Daimlormotoren, elk van 10 P. K., d. i. ongeveer het 20,t< deel van do tegenwoordige motorensterkte. In 1900 kam do „L. Z. 2", een nieuw, ditmaal bestuurbaar luchtschip gereed, dat oven groot als het eerste maar van 2 paimlormotoren van eik 85 P. K. voorzien was. Na vele tochten strandde dit, maar nog geen jaar later maakte do „L. Z. 8" groote tochten o. a. mot prins Heinrich van Pruisen en den Duitschen Kroonprins aan boord, en in Juni 1909 was ook de „Ij. Z. 4" geboren die na een roemvol leven in een storm verongelukte on ten slotte verbrandde. Dank zy oen nationale inzameling word nu de maatschappij voor lucht- schoepbouw to Friedrichshafen opge richt, die het bouwen van luchtschepen nu met kracht ter hand nam. Met de „L. Z. 6" vloog Zeppelin van 20 tot 29 Augustus van Friedrichshafen naar Berlijn in dat schip maakten ook de lotion van den Ryksdag en den Bonds raad on koning Friedrich August van Sakson oen luchtvaart. Van de overige luchtschepen die de maatschappij bouwde, maakte do „L. Z. 7", die „Deutschland" gedoopt werd, oon tocht mot 22 Rynlandsche iourna- liston waarbij zij in het Toutobergor- woud strandde. Ook de „L. Z. 8" ver ging, do „L. Z. 9", thans het tweede militaire luchtschip maakte in October 1911 oen tocht van 20 uren; de „L. Z. 10" verbrandde na 219 passagiers- tochten te hebben gemaakt en na eens in oen storm gestrand te zijn. Do „L Z. II", die sedert 10 Februari 1912 in dienst is, voer op 18 Juni 1912 van Dusseldorp ovér Amsterdam naar Hamburg en heeft thans 285 passa- giorstochton achter don rug. De „L. Z. 14" diont bij do marine, de „L. Z. 15" strandde. „L. Z. 18" en „L. Z. 20" zijn in aanbouwhet oone wordt bij het leger, het andere by de vloot in- gedoeld. Do familiogeschiedonis van Zeppe lins 19 rouzekindoren is dus in het kort verhaald aldus, dat acht ten prooi violen aan de woede dor olemonten of verbrandden en negen nog in dionst zijn. Twoo luchtschopen worden we gens verouderden bouw uit elkaar ge- nomon. Fkankhijk. Dioudonné, word heden to Roebelle ingeschoopt om naar het eiland Ré te worden vervoord. Hier zal hij zijn transport naar Quyana afwachten waar hij zijn vorder levon als dwangarbeider zal moeien slijten. De 3-jarige diensttyd. Wij meldden reeds, dat het wets ontwerp op don 3-jarigen diensttijd in beginsol door de Franscho Kamer aan genomen is. Voor dat dit resultaat, de aanneming van art. 18, bereikt werd, had de afgovaardigde Daniel Vincent nog voorgesteld het debat" te onder breken en do Kamer zich eerst te laten uitspreken over de artikelen, die be trekking hobben op de gelijkvormig heid van den militairen dienst, doch de Kamer besloot met oen meerder heid van 314 st. tegen 256 st. het debat te sluiten. Toen stelde Vincent oen amendement op art. 18 voor, lui dende: „Alle dienstplichtigen zijn gehouden tot het effectief vorvullen van denzelfden duur van den dienst." De legercommissie en de regeering verklaarden het amendement-Vincent te aanvaarden, dat daarna door de Kamer met 574 st. tegen 2 st. werd goedgekeurd. Een ministerie van Landbouw. Door de heoren mr. A. G. A. Ridder van Rapphrd en M. van Doorninck, respectievelijk voorzitter on secretaris van de Geldersch-Overijssolsche Maat schappij van Landbouw, is hedon een adres gezonden aan de Koningin, waarin verzocht wordt oprichting van een afzonderlijk ministerie, uitsluitend belast met de zaken van landbouw. De Vlootpredikant. Het kiescollege te Holder hoeft na langdurige beraadslaging besloten op hot voorstel van Minister Colijn niet in te gaan. Noderlandsche Handelshoogoschool. Dezer dagen zal de eersto verga dering worden gehouden van de leden der Vereoniging tot Oprichting van oen Nederlandscho Handelshoogeschool te Rotterdam, ton einde over te gaan tot do vaststelling van de statuten on tot het kiezen van oen algemeen bestuur en van hot college van curatoren. Dank zij het particulier initiatief is in de kosten van oprichting en voor- loopigo instandhouding van de Hooge- school voorzien, zoodat de totstand koming van do Nederlandsche Handels hoogeschool is verzekerd. Eenigen tijd geleden werd medege deeld, dat de opening zou plaate hebben uiterlijk Janrtari 1914, thanks kan hieraan worden toegevoegd, dat hoogstwaarschijnlijk de Hoogeschool met October zal worden opengesteld. Het bestuur heeft gemeend, waar de eindexamens vhn H. B. S. en Gymnasium vlak voor de zomer- vacantie plaats hobben, de opening van de HoogeBchool zoo vroeg mogelijk in het najaar te moeten doen geschieden, opdat de noodigo aansluiting aan hot voorbereidend onderwijs kan worden vorkregen. De gelegenheid lot inschrijving zal waarschijnlijk met September worden opongesteld. (N. R. Ct.) De Engelscho on de andore liberalen. Onlangs schreef de Nederlander, dat do liberalon in ons land geen echte liberalen zijn. Do echte liberalen vindt men, zoo heette het, nog in Engeland, en de Christel ij k-historischen zijn aan die echte liberalen verwant. En nu zegt de Standaard, dat het woordt liberaal „uit den revolutio nairen hoek" komt en ook in Engeland de gedachto dor revolutie zoover is gegaan, dat „er tusschen het Engel- sche Liberalismo en dat op 't Continent bijna geen onderscheid meer is vast te stellen." Als nu de Christelijk-historischen do ware geestverwanten van do Engel- sche liberalen zijn, hoe moet het dan tusschen, antireVolutionnairon en Chris telijk-historischen staan Maar wie van de twee rechtscho hoofdbladen hoeft er nu gelijk (N. R. Ct.) De 40Hto Algemeono Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal te Arastordam inplaats van op Dondordag 28 Aug. a. s. zooals aan vankelijk was bepaald worden ge houden op Woensdag 27 Augustus e.k. Naar Do Tijd meldt, zal aanst. Don dordag Z. Em. kardinaal van Rossum in particuliere audiëntie worden ont vangen door H. M. de Koningin in het koninklijk ualeis te 's Gravenhage, waarhoen H. M. zich van Het Loo zal begeven. Des morgens zal Z. Em. van Am sterdam naar do internuntiatuur in Den Haag vertrekken en des middags te halfvior wordt alsdan in hofrytuigen naar het paleis gereden. Do grootmees ter van Hr. Ms. Huis zal Z. Em. don kardinaal aan de Koningin voorstellen. PROVINCIALE STATEN. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gistermorgen hielden Prov. Staten van Zuid-Holland, onder voorzitter schap van den Commissaris der Konin gin, Baron Sweerts de Landas Wy- borgh, vergadering. Na benoeming der Eerste Kamer leden, waarvan wij gisteron den uitslag hebben gemeld, was aan de orde de behandeling van de herziening van het Algemeen Polderre glement. Door Mr. Zaayor werd op art. 4 een amendement ingediend het oude beginsel „morgen morgenslijk" te hand haven, opdat daarmede evenwicht werd gehouden tusschen de lusten en lasten en de stemkracht niet mag worden verminderd, naarmate het groot-grondbezit toeneemt, zooals dat door Gedeputeerde Staten met de com missie wordt gewenscht. Spr. bestreed de argumonten der commissie als zou het kleinbedrijf grootere belangen hebben bij het be heer van de polders dan het grootbe drijf, op grond hiervan dat vele klein bedrijven geen intensieve cultuur heb ben. Door toekenning van een stemrecht zooals de commissie dit wenscht, zal slechts een derde deel van de onder nemers kunnen worden beschermd. Zoowel door de Zuid-Hollandcche Waterschapsbond en Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland zijn reeds adressen gericht tot Ged. Staten waarin zij opkomen tegen deze gevaar lijke afwijking. Prof. Mr. Visser van IJzendoorn, voorzitter dezér commissie bestreed dit amendement. Naar spr.'s mooning zal het voorste) der commissie in geen enkel opzicht leiden tot buitengewoon ongewen8cfate gevolgen. Het doel van het voorstel is dat de groot-grondbe zitters geen overmacht hebben op de klein-grondbezitters, opdat ook hun steramen ter hehartiging van de pol- derbelangen tot hun recht komen. De heer Korteweg kan zich mot het voorstel der commissie evenmin ver eenigen. De groot-grondbezitters heb ben vaak met de pachters samen ge werkt om iets goeds tot stand te brengen. Nadat ook door andere leden het woord was gevoerd wees het lid van Gedep. States, Mr. Limburg er op dat in verschillertde provincies ook in de hoogheemraadschappen van Zuid-Hol land feeds een schaal is ingevoerd, zoodat het voorgestelde niets nieuws beteekont. Na repliek van de heeren Zaayer, Visser, van IJzendoorn en Limburg werd het amendemeiit-Zaayer ver worpen met 47 togen 18 st. Prof. Visser van IJzendoorn diende op art. 18 oen amendement in bepa lend te sohrappen don eisch dat men van het mannelijk geslacht jzijn moest om benoembaar te zijn tot bestuurslid. Na eenig debat werd dit amende ment aangenomen met 3331 st. Op voorstel van den voorzitter werd in art. 65 zonder stemming opgenomen den eisch. tot motiveering van het be sluit tot ontslag van ambtenaren, waar aan door den heer Van der Grijp Ba- rendregt werd toegevoegd dat dit alleen zou gelden voor secretarissen, penningmeesters en opzichters. Na oenige kleine wijzigingen word het geheele Reglement aangenomen. De vergadering word verdaagd tot Dinsdag a.s. Algemeen Israëlietisch Verbond. Het gouden lustrum der Nodorland- sche afdeeling van de Alliance Israël. Universello is jl. Zondag in het feest gebouw „Bellevue" op plechtigo on luisterrijke wijze herdaoht. Te 2 uur werd do feestelijke alge- meone vergadering geopend. Het co mité Central was vertegenwoordigd door het lid van het algemeen bestuur den Woleerw. hoer Israël Levi, rabbijn te Parijs. Na het uitvoeren eonor jubel-Ouvor- ture, hield mr. B. E. Asscher, voor zitter van het Nederlandsch comité, do feestrede. Spr. herdacht de grooto mannon die in do Alliance, werkzaam zijn geweost en zette het werk der Alliance, in het bijzonder dat der Nederlandscho afdee ling, uitvoerig uiteen. Na de pauze werden door hot mu ziekgezelschap „Arti et Diligentiae" onder leiding van dr. I. A. van don Broecke eonige orkestwerken ten ge- hoore gebracht, terwijl door mevrouw Ch. S. van Os-Denekamp piano-soli ten beste werd gegeven. Het woord was vervolgens aan den Weleerw. hoer Isr. Levi, die een be schouwing gaf van het practischo werk door de Alliance verricht. Uitvoerig verhaalde spr. van zijn reizen naar Algiers, Turkijo en Bulgarije, welke hij in opdracht van het comité Central ondernam ter inspectie van do scholen in die landen door de Alliance ge sticht. Spr. heeft op die inspectiereizen te onderzoeken gehad in hoeverre het juist was, wat reeds jaren door de Joodsche geestelijken wordt beweerd, namelijk dat, het onderwijs, dat op die scholen wwdt gegeven, schadelijk is voor de godsdienstige opvoeding en de religiouse vorming van de Joodsche jeugd. Het doot spr. genoogon als zijn con clusie te kunnen mededeelen, dat het onderwijs pp die scholen uitnemend is. Te 5 uur ging de algemeene ver gadering in een huishoudelijke over. In deze vergadering had de verkiezing plaats van leden voor het hoofdbestuur van het Ned. comité. Besloten werd de volgende alge meene vergadering te Leeuwarden te houden. Een feestmaaltijd in „Huize Stran- des" besloot het in alle opzichten uit stekend geslaagde lustrum. (Vad.) Met een mes ernstig gewond. Een 25-jarige slagersknecht te Am sterdam had Zondagavond met e'en zijner vrienden een bioscooptheater bezocht, waar werd opgevoerd „Van kribbe tot kruis". In plaats dat de vertooning van dezen film kalmeerend op hun gemoed werkte, trokken zij na afloop van de voorstelling naar ver schillende café's, waar het eene glas na het andere gedronken werd. Om streeks kwart over elf werd een café op den hoek van de Govert Flinck- straat en Sweelinckstraat bezocht. Hier stond voor de toonbank ook een 34-jarige schoenmaker met zijn vrouw. Met deze vrouw begon de slagers knecht aardigheidjes uit te halen, zoo dat er toen reeds tusschen den schoen maker en den slagersknecht twist ont stond. Toen de schoenmaker het café verliet, struikelde hij over de opge broken straat en kwam te vallen. Op hetzelfde oogenblik liep de slagers knecht hem achterna en stak hem in den rug met een mes, dat tot de borst kas doordrong. De politie arresteerdo dadelijk den slagerskecht, die reeds te voren, toen do kastelein hem waar schuwde, zich rviet met de vrouw ta bemoeien, )iet mes in 4o toonbank hacf gestokep, j De verslagene, wiens toestand zee# ernstig is, werd naar het gasthuis overgebracht. Do dader heeft een vol ledige bokontonis afgelegd. Het bleek, dat hij den schoonmaker in het geheel niet kende. Voorlichting van onze nijverheid Vanwego het Departement van Landbouw is een nota verschenen be treffende hetgeen gedaan wordt om door voorlichting do Nederlandscho nijverheid te bevorderen. Deze notji is samengesteld naar aan leiding van oen door do Staatscom missie inzake de werkeloosheid tot het hoofd van dat Departoraent gerichte verzoek om inlichting aangaande dit punt. Daar de in die nota behandelde aangelegenheid van publiek belang is, en er derhalve ook buiton de bedoelde commissie wellicht personen zijn, die van den inhoud kennis willen nemen, wordt zij openbaar gemaakt. Na een uitvoerige inleiding vindt men er mededeelingen in over de wijze van werken van de afdoeling Handel, het Bureau voor Handelsinlichtingen te Amsterdam, de vereeniging „Het Buitenland", het Rijksbureau voor onderzoek van handelswaren, het ten toonstellingswezen, reclame voor Ne derland in het buitenland, het vreemde lingenverkeer, het station voor maal derij 'eh bakkerij-, het proefstation vooi* de leder-ihdttstrie, den Voorlichtittgs^ dienst voor den rubberhandel en de* rubbernijverheid, de middenstands- credietbanken, de voorlichting van den middonstand, den dienst voor tech nische voorlichting van do nijverheid, de a.s. aanstelling van nijverheidscon sulenten, de publicaties der afdeeling Handel enz. De moord te Abbenbroek. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. Ledeboer nam gisteren con clusie in de zaak Gab|-iël Spoon, land- bouwor te Abbenbroek, door de Recht bank te Rottordam en het Gerechtshof den Haag veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens moord op Wil lem Huibert Westerveld, dien hij op 4 Mei 1912 een kop koffie met morphine vermengd had laten drinken, tenge volge waarvan deze op 5 Mei 1912 is overleden. Vier cassatiemiddelen waren in deze zaak voorgesteld. Vooreerst ontbrak in het vonnis en het arrest elke motiveering van be- klaagdes opzet om te dooden en diens voorbedachten raad. Ten tweede was ten onrechte als bewezen aangenomen dat de dood is veroorzaakt door drank waarin mor phine was, nu het vonnis der Recht bank slechts gewaagt van een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid dat de toegediende hoeveelheid mor phine den dood heeft veroorzaakt. Ten derde was ten onrechte recht gedaan op getuigenverklaringen die bijzondere meeningen of gissingen in hielden nl. de verklaring van de dienst bode van Wostervelddat haar baas oen gezonde, vroolijke man was, en de verklaring van Westerveld's vróuw dat haar man van zijn thuiskomst af tot aan zijn overlijden niet heeft geüri- neerd of ontlasting gehad. Ten vierde was beklaagde ten on rechte veroordeeld wegens moord, of schoon de voorbedachte raad hem niet ten laste was gelegd, doch alleen, dat hij geruimen tijd te voren het voor nemen heeft opgevat en het besluit genomen om Westerveld van het leven te berooven. Advocaat-generaal achtte het eerste en het tweede middel ongegrond. Wat het eerste betreft was o.a. ten onrechte een beroep gedaan op een arrest van den Hoogen Raad. Het tweede middel miste gedeelte lijk zijn feitelijken grondslag, terwijl overigens wettige bewijsmiddelen wa ren gebezigd. Het derde middel achtte advocaat- generaal voor wat het tweede onder deel betreft gegrond en daarom con cludeerde hij op grond daarvan tot vernietiging van het arrest van het Hof en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof voor een nieuwe fei telijke behandeling. In verband hiermode liet adv.-gen. het vierde middel buiten bespreking. Uitspraak 26 Juli. Een mooie vertooning. De Loc. geeft een verhaal van een plaats gehad hebbende beëediging van een tweetal schutterij-officieren te Semarang. De schutterij bezit een vaandel en als we ons niet bedriegen, moeten aan dit vaandel dezelfde eerbewijzen ge bracht worden als aan de vaandels en standaars in het leger. Doqh toen de schutterij* Maandag dit vaandel in de gelederen ontving, was het eenvoudig, een j&oboeL. tEr was gjeen enkele schutter, die stilstond of tenminste even trachtte stil te staan, toen de geweren werden gepresenteerd; de commando's en uitvoeringen van die commando's wekten een levendige herinnering aan het soldaatje-spelen in de kinderlijke jaren. Hoe de troep zich ten slotte in be weging stelde, is schrijver dezes een raadsel gebleven. Er werd iets ge commandeerd, dat niemand verstond, althans niemand begreep en toen werd op de populaire manier van „links, rechts de Bakkerstraat in" aangetre den. Vrienden en bekenden werden door de schutters luidruchtig joviaal gegroet, handelsbetrekkingen werden aan- of vaster geknoopt, in de pas loop en bleek een onbereikbaro illusie (naar de bereiking van de illusie word trouwens niet gestreefd) en er was geen enkele officier, geen enkele on derofficier, die ook maar één beschei den oogopslag aan zijn sectie wijdde. En als een bandelooze horde werden de 200 a 300 M. afgelegd tot het Tawangsche plein. Daar werd in bataille-formatie ge wacht op de dingen, die komen zouden. Deze waren de volgendo: Eerst werd aan een schuttersergoant, in groot tenue, maar op bloote voeten, opgedragen de ongenoode gasten op een afstand te hopden. 'tGeen natuurlijk, hom, qyjopmin ajs een tor assistentiegoroepqn gelijk? en gelijksportigen korporaal gqluJ^tOf werd door den Wrstó'|Wkoon ujlt een diender geroepen, die trachtte, maar evenmin geheel bereikte. En (oen moest carré geformeerd worden. Waarbij opgemerkt dient te worden, dat de troep reeds dadelijk een verkeerd front né&r de huizenrij (Chineesche meubelmakerijen) in plaats van naar het open veld had aange nomen. Zoodat do te beëedigen offi cieren onder de voorgalerij van deze meubelmakerij naast, voor en tusschen do vriendelijke, doch onsmakelijke Macouers dienden te wachten. De compagnies-commandanten zagen na tuurlijk geen kaïis om de beide vleu gel-compagnieën te doen ombuigen, doch met assistentie van den overste en andere aanwezige souffleurs, ge lukte het, na een wilde jacht, dio een buitengewone hilariteit bij het publiek opwekte. Bovendien kwamen do vleu- gelmenschen der ombuigende compag nieën in de meubelmakerij terecht. Voor de muziek was geen plaats moer die moest zich maar ergens opstellen. En verder ja, om alles wat verkeerd geschiedde op te sommen, zou te veel plaatsruimte innemen. Allerlei. Rood licht en melk. Onlangs heeft men interessante proefnemingen gedaan omtrent den invloed van rood licht op melk. Reeds lang wist men, dat het licht een groote factor is bij het concerveeren van melk. Thans heeft men ontdekt, dat de roode stralen op de melk een gunstlgen in vloed uitoefenen, "terwijl de violette stralen de melk zuur doen worden. Zoowel zuivere versche melk, als ge pasteuriseerde en gesteriliseerde melk in gewone ongekleurde flesschen, wa ren in volle zonlicht in een dag vol komen ongeschikt voor het gebruik geworden. Als echter de melk in een roode (flesch of in een flesch omhuld doof^tpod papier in de volle zon wordt »t, blijft de melk volkomen goed. (V.M.) TAN DEN 9 JULI 1913. Stutsleeningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet Brazilië. Funding Lee ning 5 pet d. Obl. 1889 4 pet Venezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet Bank- en Credlet-Instel Féd. Bankaandeel eb fndustr. Ondernemingen A'mericaü Cat Foun dry Comp. C. v. A. Id. Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet lnstell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. Trad Cy. G. v. G. A. Scheepvaart Muen. Ned. Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferpnte A Int. Metcdntflè Marinó OyV afgdst. Pref. A TabakOhdememinfcen. Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Maxwol Land Gpant Cert? v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Èxpl. v. Staats spoorwegen Aand Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. g( Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. AmBterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tüeiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. Vorige Koers. 63 997, 847, 8915/16 823/, 82 387, 101% 777 577', LXb 427, 627, 24 53'V, 208 257', 1897, 16 149 36"/, 186'/, 680'/, 526 1897, 1037, '97/, 1077, 987, 96 60 186'/, 93'/, 93"/, 24% 1477, 27, 1007, 147 Koers van heden. 777„ 817, 62 841/, 66'/, 427, 627, 637s 211 268 <1, 149 186 684'/, 3% 107 72 8% 90 96 100 2478 147'/» 3 144 GELDKOERS. Prolongatie 37,-4 pOt. Amerikanen weinig beteekenis, Nat. Staatsf. atil doch iets beter, Bnitenl. weinig varieerend, Culturen zwakker, Tabakken stil, Petroleums vast, Rub bers vast, Mijnen Btil en weinig vari eerend. Gouda, 9 Juli 1913. De houding vap de S. D. A. P. bij de herstemming van den Gemeenteraad. Zooals bekend zijn door de afd. Gouda van de S.' D. A. P. aan de in herstemming komende candidaten voor den gemeenteraad een 8-tal vragen gesteld, teneinde uit de daarop in komende antwoorden te kunnen be slissen welke houding de S. D. A. P. bij de a.s. herstemming zal innemen. In de gisterenavond gehouden ver gadering zijn de ingekomen antwoor den op de vragen, welke wij een paar dagen geleden publiceerden, besproken en heeft de S. D. A. P. haar stand punt bepaald. Op verzoek laten wij hier de ant woorden van de herstemmingscandi- daten volgen benevens het advies, hetwelk do afd. Gouda van de S. D. A. P. aan hare leden geeft. Het antwoord der liberale candidaten luidt Vraag 1. Antw. Ja. Vraag 2. Antw. Behoorlijke bezol diging van alle ambtenaren en werk lieden. Vraag 3. Antw. Ja. Vraag 4. jAntw. In principe wol, zooveel mogelijk. Vraag 5. Antw. Ja. Vraag 6. Antw. Ja. Vraag 7. Antw. Ja. Vraag 8. Antw. Dit zijn zakon die niet tot den Gemeenteraad bohooren. Mocht dit wel zoo komen, dan bohoo ren wij tot de voorstanders W.g. W. BOKHOVEN, J. DE JONG m H. J. NEDERHORST, J. H. v. d. TORREN Jr. C. VAN VEEN Az. A. J. IJSSELSTIJN Az. De antwoorden der rechtsche candi daten luidenft., M. M. In antwoord op uw schrijven d.d, gisteren meld ik u dat er in den geest van. uwe vragen moet gostuurd worden. Hoogachtend, w.g. J. DERCKSEN Hzn. M. M. Uw schrijven van 6 dezer is in mijn bezit. In mijn verleden, ook gedurende don tijd, dat ik lid was van den Raad dezer Gemeente, vindt, U dunkt mij voldoende bewijs, dat mijn streven steeds in de richting der door U go- steldo vragen geweost is. Hoogachtend, w.g. J. A DONKER. M. M. Als beloefd antwoord op Uw schrij ven van Maandag 1.1. heb ik do eer u mede te deelen dat, hoewel ik op bijna alle door u gestelde vragen be vestigend zou kunnen antwoorden, ik mij als caqdidoat-gemoeuteraadslid door geen,'enkele belofte kan binden. 1 Hoogachtend, w.g. W. A. IIOYNG. M. M. Naar aanleiding van uw schrijven van 6 dezer, deel ik u mede dat mijn verledon als raadslid ruimschoots toont, dat mijn streven en worken is in den geest van de door u gestelde vragen. Hoogachtend, w.g. P. D. MUIJLWIJK. M. M. Naar aanleiding van do aan mij ge stelde vragen heb ik de oor u te be richten dat ik in beginsol er altijd tegen ben, dergelijko vrageai te beant woorden. Het komt mij voor dat de leden van de S. D. A. P, mij voldoende zullen kennen, en uit mijn levenswijze genoeg zaam zullen weten wat ze bij een even- tueele benoeming van mij kunnen ver wachten. Op de vraag no. 8 wil ik mij juist vóór verklaren, omdat u misschien zoudt meenen, dat ik daar anders over dacht. Ik meen evenwel dat de Raad geen politie-agonten benoemd. Vortrouwende u hiermede eenigs- bevredigend te hebben beantwoord, heb ik de eet te zijn, Achtend, w.g« M. J. OOSTERLING. M. M. Mijn verleden als Raadslid vanaf 1894 tot 1909 heeft getoond, dat mijn werken en streven altijd is geweest, in den geest der door n in uw schrijven van 7 dezer gestelde vragen, ik ben nog niet veranderd. Gelieve dit als een antwoord daarop te aanvaarden. Hoogachtend, w.g. A. VINGERLING. Naar aanleiding van de bij het be stuur der S. D. A. P. afd. Gouda hierboven afgedrukte verklaringen werd besloten voor do herstemming op a.s. Vrijdag bij de kiezers aan te hevelen te stemmen in DISTRICT I op J. de Jong Hz. en J. H. v. d. Torren in DISTRICT II op FF. Bokhoven en C. van Veen Az., in DISTRICT III op Tl. J. Nederhorèt en A. J. TJsselstljn Az. In ons nummer van 21 Mei 11. werd gemeld dat eenige personen ziek waren geworden door het eten van kaas. Het overschot van bedoelde kaas is op gezonden naar het laboratorium voor bacteriologisch onderzoek to Leiden en daar is geconstateerd dat in die kaas geen schadelijke bestanddeelon zijn be vonden die tot ziekte aanleiding zouden hebben gegeven. Voor de 4° Orgelbqpjrèling op Dins dag 22 Juli a.s. in deP^Gfcroote of St.- JanSkerk door den heef Spaanderman, des avonds 8 uur, hebben: mevrouw Cl. ten KateBarneveld (Alt) den Haag en de heeren A. Bost Jr. (Fluit) Loeraar a/h Koninklijk Conservato rium den Haag en H. C. J. de Man (Orgel) Organist tyj de N. Rerv. Qejq. >te Oude water, hunne wcjwiliemfe mede werking toegezegd. r j Boskoop. Bij de gisteren plaats gehad hebbende herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad werden uitgebracht 925 geldige stemmen, waar van vereenigdon opC. J. van don Broek 457, L. J. Endtz 426, P. Goedt 412, en P. Loef Az. 497 stommen, zoodat zün gekozen do heoren C. J. van den Broek en P. Loef Az. De Rechtbank te 's Gravenhage veroordeelde gisteren L. v. L., tuinder te Boskoop, wegens diefstal van plantjes uit den tuin van Th. Nieuwensteeg, aldaar, bij wien hy destijds gedurende nog slechts eoa paar dagen in dionst was. Beklaagde beweerde, dat zijn vader hem op zekeren dag had gezegd, dat in do Schouw een partijtje hulstplant jes lag, die weggegooid moesten wor den. Hij zou dit „zonde" hebben ge vonden en zou daarom op aanraden van zijn vader tot zich hebben geno men, waarna hij ze in zijn eigen tuin had overgeplant. De eigenaar, als getuige gehoord, verklaarde, dat do plantjes uit den grond in zijn tuin wa ren weggenomen, en dus volstrekt niet bestemd waren om j,weggegooid" te worden. Het. O. M. achtte r.a verder getuigenverhoor bekl. schuldig aan diefstal en vorderde zijn veroordeeling tot 8 dagen gevangenisstraf. Bekl. zijn vader haddon hun dienstbe trekking opgezegd bij N., nadat deze do plantjes in den tuin van v. L. ge zien had, toen hij na de vermissing op onderzoek was uitgegaan. Bodegraven, 8 Juli. Heden had de stemming plaats van 4 leden voor den Gemeenteraad. Er werden uitgebracht 725 stemmen, waarvan 10 van on waard. Volstrekte meerderheid alzoo 358. De uitslag wasP. Batelaan (aftr. a. r.) 394, J. J. Heusdens (lib.) 361, J. van der Marei (c. h.) 362, B. van 't Riet An. (aftr. a. r.) 415 en P. Splin ter (aftr. c. h.) 392. Gekozen Batelaan, van dor Marei, van 't Riet en Splinter. Uit doze stemming blijkt dus weer opnieuw, dat het van één stem kan afhangen. Dinsc^ltajjL Juli heeft weer een stemming pmtTO vooor 2 leden, in de plaats van de hoeren II. Rollman en A. Okkerse, die beiden wegens hoogen leeftijd bedankt hebbon. Door de rechtsche partijen zijn candidaat ge steld de heeren D. A. de Jongh (a. r.) on A de Vos (r. c.) De vrijzinnige kiesvereeniging candideerde den hoor C. Brunt W. Pz. RKCllTBASK 'TE 'ROTTERDAM. SHr ft-f ai trt i n g. 1 r r I De 24-jarige vleeschhonwer L. V«, van Stolwijk, stond terecht wogons smaad. Op 5 Moi zou bekl. opzettelijk de eer en den goeden naam van den vleeschhonwer C. Teekons hobben aan gerand, door aan A. Boer Azn. en C. Graveland to vertellen, dat Teekens een „stijf" of dood varken had gekocht on zijn klanten dus vleesch van ge storven vee zou leveren. Bekl. ontkende. Getuige C. Teekens verklaarde, dat men hem herhaaldelijk gewaarschuwd had voor die praatjes van bekl., die zou rondvertellen, dat hij, Teekens, dood vleesch zou opkoopon. Hij had don burgemeester van Stolwijk ver zocht bekl. eens bij hem te laten komen en hem te overreden de beschuldiging terug te nomen. Indien bekl. openlijk in een courant verklaarde, dat zijn praatjos laster waren, zou gotuigo de zaak verder laten rusten. Bekl. had dat echter nimmer gedaan. Getuige had door den hem aangedanen smaad groote schade geleden; Zijn zaak te Stolwijk had hij moeten sluiten. Bekl. verklaarde, dat hij wol bij den burgomoestor was geweestzijn aan- tijging ingetrokkon had hij echter niefc. Nog deelde bekl. thans mode, dat niet hij, maar do vader van een van Tee kens' knecht het praatje zou hobben rondgestrooid. Getuige A. Boer Azn. verklaarde, dat bekl. tegenover hem de aantijging had geuit, in tegenwoordigheid van een derde. Ook aan ge'tuige C. Graveland had bekl. van een dood varkon gesproken dat Tookens zou hebben gekooht. Ter zake van smaad eischto/liet O. M. f59 booto, subs. 25 d. hechtenis. Bekl. hield zijn onschuld staande. (N. R. Ct.) van hot Koninklijk Metoriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Momol, laagste stand 754.8 te Seydis- fjord. Verwachtingvol él en volgendon dag: Zwakke tot zuidelijko tot westelijke wind, zwaarbowolkt, lator opklaring, waarschijnlijk regonbuion, met kans op onweer. Iets wnrmor. II. M. de Koningin ontving hodon- ochtond op het Loo Dr..D. Bos, lid dor Tweede Kamor, in conforontie. II. M. de Koningin vertrekt morgen van Apeldoorn naar Woorden om oon bezoek te brengen aan do Rozenton- toonstolling te Boskoop. Vandaar ver trekt H. M. naar den Ilaug om dos non. tof 4l22'',namth»t Lóol(terug te koeren, ite"' h?'' >1 LfrfiWw, 9 Jnli. DÓ amateny-^liego- nier Levasseur en zijn mochanicion zijn vanmorgen 4 uur vertrokken naar Rottordam on Amsterdam. Langs de Theems is hij gevlcfgen, langs de Fran scho en Belgische kust on reeds to Duinkerken aangekomen. TBI VDfUUSM Wl SOOi IflKlISK HPflBWEKli WMiA *j istóhetailaajsih ri WÈ'Wm proefondervindelijk |l iietksie middel v.rf d£ I 'MiorjinjiWi&Ww ad611- 1| het enorm groote belang der geheel nieuwe en eigenaardige uitwerking va* het echte mondwater Odol: terwijl alle overige mond en tandreinigings middelen slechts gedurende de weinige oogenblikken, dat men den mond reinigt, werken kunnen, werkt het echte Odol uren lang antiseptisch na, zelfs lang nog, nadat men de tanden er mede gereinigd heeft. Odol dringt in de holle kiezen, en in de slijmvliezen van het tand- vleesch, die het om zoo te zeggen verzadigt, en die antiseptische voorraad, die het hier achterlaat, blijft uren lang nawerken. Deze voortdurende werking, door geen enkel praeparaat bezeten, is het, welke dengene, die dagelijks Odol gebruikt, de zekerheid geeft, dat zijn mond stellig beveiligd is tegen de werking der bederfkweekers en gistingsstoffen, welke de tanden verwoesten, Menwachte zich intusschenvoor namaak. Onder den naam Odol worden talrijke waardelooze, ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doozen eh flesschen verkocht. Daarvoor zij men op zijn-hoede. Het echte Odol wordt alleen in flacons verkocht, ais hier aafgebeeid. Gr. flacons Fl.T.kl. 60cts.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2