BE VI No. ia Telefooi FED J. de J< J. H. v. i W. Bo C. vai H. J. Nedt A. J. IJssi £Tie- De opening van de Teateon- Htelliag. Waterfeest van Dinsdag. was de hot rich tot Electr.-Dr. A. Brinkman A Zn., Gouda. orc een van Per kwa Idem fn Met Geil Idem fn Abonnet Tiendew Voorde herete den Gemeenter JULI a.B. bei In District In District In District De stembur 8—5 uur. Vrjj be I oep ik uit naam van de „Boom- en Piantenbeurs” eon hartelijk welkom toe! 1 .In een van «schreven we dat Bulgarije Dit feit kon i brief die was dant van het 1 die door een werd gevangej werden gevon ten, waaruit leiden, dat de een overval h respondent vt in zijn laatst vertaald meeg onder volgen Kaart 121 Afzender de, 4e divisie Adressant afdeelingen. Van waar: No. 21. Jaar 1913 ’s avonds. 1. Morgen ratios tegen c Tegenover h «viërs de lini 'Zletovska Re De top Kai Ibevestigd dj wisch infante ibergbatterijer 2. Het leg» Nu do groote dag voor Boskoop is Bangebroken waait van huizen, lood sen, bruggen «h pakschuren het rood, wit, blauw on oranje, de eerste blijde tonon in do Ifohngrijke dagen voor Boskoop, die iuMieti zijn ingegaan. Na do donkoro dagen die achter ons lig gen, was het een Idijde verrassing, dat vandaag de zon is doorgebroken én do opening van do schitterende tentoon stelling van natuurweelde kon geschie den met helderblauwe lucht en zonne schijn. Vele vreemdelingen zijn hedenmor gen toegestroomd om bij do plechtig heid tegenwoordig te zijn en reeds op dun centen dag dezer tentoonstelling te kunnen bezichtigen. Tegen 2 uur waren bij don ingang van het hoof gebouw aanwezighet bestuur der Veroeniging „Boom en Piantenbeurs” mot haar eerelid, de hoor C. H. Klansson, Directeur der Rykstuinbouwwinterschool te Boskoop de Tentoonstellingscommissie, do Re gel ingcommiaaie, de Commissie van Ontvangst, de Commissie voor Pers en Reclame en de Commissie voor Verkeer mot dames en verder de loden van het Eere-Comité. Te 2 uur arriveerde Minister A. S. Talma (per auto uit den Haag ge komen) op het tentoonstel.ingsterroin en word daar ontvangen door den heer J. W. de Ruiter, voorzitter van de „Boom- en Piantenbeurs” welke de tentoonstelling organiseert. Na minister Trima aan het bestuur van „Boom en Planten beurs te hebben voorgesteld, sprak do lieer J. W. de Ruyter de volgende officieele rede uit Aan uwe Excellentie, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Be schermheer van deze tentoonstelling, aan den Directeur-Generaal van Landbouw, aan den Voorzitter van den Neder- landschcn Tuinbouwraad, aan Jonkheer J. L. Mock als Voor zitter van de Veroeniging „Nos Jun- gent Rosae”, aan bet Edelachtbaar Bestuur der Gemeente, aan de Ledon van het Eere-oomité on van de Jury en verdere Genoo- dioden, U allen roe] Veroeniging een hartelijk Dames en Heeren! De Veroeniging is U zeer erkentelijk dat in lbo grooten getale aan haar oproep hebt gehoor gegeven. Zij rekent hot zich tot een hooge eer zulke aan zienlijke gasten bij zich te rien. De Boom- en Piantenbeurs toch is eene nederige dienaresse van den Na den avond van feesten was het heden voor de Juiy weer betrokkelijk vroeg dag. Te 9 uur hedenmorgen waron zij weer aan het Tentoonstellingsgebouw om de afgesneden rozen aan hun oor deel te onderworpen, van welke niet gemakkelijke taak zij zich op verdien stelijke wijze hebben gekweten. deel uit te spreken over de Rosa rugosa als onderlaag voor rozen Bovendien M. H., toonen wij eene ge heel nieuwe methode om rozen in potten te kwecken. Ziehier het doel der tentoonstelling, als onderdeel daarvan beschouwen wy de onderlinge wedijver der rozenkwee- kers-inzenders. Het is U allen bekend dat de Ru gosa niet algemeen gunstig wordt be oordeeld, het komt ons voor dat deze ongunstige beoordeeling het gevolg is van onbekendheid met de behandeliag; als trekroos heeft de op Rugosa ge kweekte roos zich de laatste jaren zeer goeden naam verworven, duizenden toch worden door het buitenland voor dat doel gekocht. De Rosa rugosa M. H. is voor Boskoop van buiten gewone groote beteekenis geworden, vóór hare invoering werden de rozen te Boskoop veredeld op Cinnamonsea en Multiflora en gaf deze cultuur in de laatste jaren slechte resultaten, vele soorten vatten slecht, andere ontwikkelden zich slechts tot zwakke planten, terwijl soorten als Captain Christy, Rothschilds, Anna da Dies- bach en vel anderen daarop niet konden worden gekweekt. Dit leidde tot het zoeken naar eene voor Boskoop geschikte onderlaag en het was de heer Jan Spek die nadat hij de Ja* pansche rosa rugosa ongeschikt had bevonden, eene zaailing won, eene kruising van Cinnamomea, Multiflora en eene zaailing van Rugosa, de on? dei laag die thans algemeen in Boskoop wordt gebruikt. Wij laten thans aan nw oorde» I over hoeren juryleden of de oppositie tegen de rugosa gewettigd is on merken op dat de planten die U zult hebben te beoonlmden, planton zijn die geene bijzondere voorbereiding hebben ge had, allo planten behalve do voitn- rozen, klim- en stamrozen zijn niet moer dan 9 maanden oud Wij vestigen uwe aandacht op het weerstandsvermogen dor op Rugosa veredelde rozen togen hot „wit” on tevens op hot feit dat de nfgesnoden bloemen niet door „ontknopping”, het kjveeken op óón tak of bijzondere be mesting kunstmatig-groot zijn ge kweekt. U zult, M. H. het aantal ingezonden planten niet in overeenstemming vin den met het programma, wij verzoeken U daarmede bij Uwe beoordeeling geen rekening te houden, door zeer groote deelneming moest plaats wor den gewonnen en hot getal worden beperkt. Aan do rozonkweekors buiten Bos koop hooft du Boom- on Piantenbeurs grfarne dó gelegenheid gogoven hunne nieuwe rozen tontoon te stollen. En hiermede M. 11. meen ik U vol doende te hebben ingelicht en verzoek ik U nn eenige woorden tot de Buiten- landsche juryleden, uwe moeilijke taak te willen aanvangon Toen deze jury-leden hunne uiterst moeilijke taak (er waren niet min der dan 1 4 0 0 0 rozenplanten te be- oordeelen), waarbij meermalen uittoe pen van verrassing en bewondering werden gehoord, hadden afgedaan, \creonigden zij zich aan een gezellig middagmaal in het keurig ingeriehte Restaurant op het Tentoonstellingster rein. Des avonds kwamen zij samen op de vroolijk met lampions verlich te salonboot, om aan het Avond feest deel te nemen. Handel Opgericht in 1881, in den tijd toen Boskoop nog veel groot plantsoen en vrnchtboomen kweekte, voorzag zij in een bepaalde behoefte door het vergemakkelijken van den handel tus- schen de kweekers onderling. Op een avond midden in de week kwamen de leden bijeen, men vroeg en bood aan, terwijl met den uitgever van het Boskoopsch Advertentieblad in 1889 een overeenkomst werd aangegaan om op ’t eind van de week een rubriek vraag en aanbod op te nemen. Toen Boskoop in het bezit kwam van een Telephoonnet aarzelde de veroeniging niet zich aan te sluiten, waardoor de groote firma’s van hunne kantoren uit hunne bestellingen kon den doen. Ziedaar de eenvoudige in richting van onze Beurs. Langzamerhand namen de culturen in Boskoop eene andere richtingde teelt van laan-, woud- en sierboomen en ook die van vruchtboomen ver minderde en maakte plaats voor de teelt van z.g. luxe artikelen als Aza lea’s, Rhododendrons, Coniferen en Rozen en op de beursavonden on in de praktijk bleek dat de geringe kennis van de namen van vele artikelen aan leiding gaf tot veel verwarring. Ook de kennis van soorten en variëteiten liet voel te wenschen over. Wij waron toen ook nog niet in he* bezit van zulk go d onderwijs als nu en het loeren van vreemde talen was maar voor enkelen bereikbaar. Vooral de namen van rozen moesten het ontgelden. Tal van nieuwe viriö- teiten hadden in ’t oog van vele*» zulke lastige namen en in talen, welke men niet verstond, datzij, meestal <p ’t gehoor af opga c’iroven, onl «esbaar waren. Om daarin verix-toring te brengen kwam het bestuur op hot denklxxll een boekje aan do loden uit. to reiken, waarin do toenmaals bekende rozen met do klotiren en do namen van do winners waren opgenornen. Dit werkje vond een buiteng”woon goed onthaal en bracht er in korten tijd veel toe bij om do roz< nnarn «q zuiverdir t’ schrijven. Eenmaal dien weg ingoslagon ging het bestuur voort en verschoon onder de leiding van deskundigen oen lijst van do namen van Pioenen met kleur- beschrijvin^. Om deze lijst te kunnen samensteller» werden.drie tentoonstel lingen van afgesneden bloemen ge houden, een dergelijke tentoonstelling te Leiden bezocht, alle catalogi van groote pioenen kweekers geraadpleegd. Later verscheen een werkje over Clematis met «ystematischo indeoling. Daarna werd de vrucht van jarenlange studie over hier gekweekte Azalea’s en Rhododendrons in een beknopt overzicht neergelogd. Al deze werkjes werden zeer ge waardeerd. Als bewijs daarvoor zij vermeld dat het ledental tot 430 klom. Intusschen was het eerst uitgegeven rozenboekjo geheel verouderd hot was onvolledig geworden voor do behoeften van den tegen woord igen tijd. De cul tuur van de Koningin der Bloemen breidde zich in Boskoop meer en meer uit. Twee oorzaken werkten die uit breiding in de hand. Ten eerste hot maken van weiland tot kwoekerij, waardoor groote hoeveelheden land voor de rozencnltuur beschikbaar kwa men, ten tweede het vinden van de Rugosa onderlaag, welke bij flinkon groei en de noodigo winterhardheid eigenschappen vertoonde, welke hem tot veredeling zeer geschikt maakte. Voor nadere bizonderheden over deze ondtrlaag verwijs ik U naar het blad „De Tuinbouw44, waarvan binnen kort eon extra num mor zal verkrijg baar zyn, waarin al het wetenswaar- dige over do Rugosa zal te lezen zijn. Enkele nieuwigheden uitgezonderd staan alle tentoongestelde rozen op Rugosa en kunt Gij u overtuigen van den krachtigen groei der planten. Het word dus noodig, ja dringend noodzakelijk het rozenbookio te her zien. Dit is geschied en de leden ont vingen een werkje dat op de hoogte van den tijd stond. Sedert zijn vier jaren verloopenen nu besloot het bestuur eene tentoon stelling te houden, om te doen zien wat Boskoop aan Rozen voortbrengt. Meenden wij dat eerst op «eer be scheiden schaal te doen, de overweging dat deze tentoonstelling samenviel met de honderdjarige herdenking onzer onafhankelijkheid en het te verwach ten vreemde'ingenbezoek aan ons land, lange sleep gevormd van de fraai ver lichte vaartuigen en omstreekt half tien voer deze lange lichtende lijn kalmpjes langs de kaden, terwijl de muziekkorpsen, de Harmonie „Excel sior4* en het Fonfarekorp „Concordia4* hun vroolijke wijsjes deden hooren. Af en toe flikkerde Bengaalsch vuur van de boot van het gondel vaart-comité en maakte door haar hel kleine licht den grooten sloep van schepen, die zachtjes voortwiegelde tot een mar- quant schouwspel. Te elf uur werd het waterfeest be kroond door een grootsch vuurwerk, waarvan het slotstuk een hulde inhield voor de Internationale Jury. Do Juryleden, die zich aan boord van een der salonbooten bevonden, waren opgetogen over dit waterfeest, dat hun een buitengewoon genoegen heeft geschonken. Dit goed geslaagde waterfeest ge noot de belangstelling van geheel Boskoop. Na afloop van het waterfeest be gaven gastheeron en gasten zich naar Hotel Klaassen, waar in intiemen kring nog menigen dronk gewijd werd aan het welslagen der tentoonstellingen aan de Jury. Na don vermoeienden dag van gis teren voor de Jury en voor hen, die mede hun krachten gaven aan de regeling van het geheel, was hot gis terenavond feest, écht feest. Het waa feest te water, een enthou- siastische uiting van vreugde over zooveel schoons dat werd geboden, een uiting van dank ook aan die velen, die van verre lande»» gekomen waren om hier hun oordeel uit te spreken over datgene wat Boskoop's energieke mannen op hot gebied van rozeneul- tuur prestoeren. Er is feest geviord op luisterryke Do gondolvaart is schitterend ge slaagd. Vier groote booten een twin tigtal vletbokken en tal van kleinere vaartuigen, allo versierd met lampions, die door hun ipengeling van kleur- en licht-effecten oen fantastischen indruk maakten op het kabbelende water van de Gouwe, namen er aan deel. Na wat manoeuvreeron werd een deden hot besluit nomen ze zoo schoon mogelijk te maken. Zoo heeft de Boom- en Piantenbeurs getracht met haar tijd mede te gaan in het streven na&r verheffing van den Tuinbouw in het algemeen en van Boskoop in ’t bijzonder. Dames en Heeren hiermede zou ik gevoegelijk kunnen besluiten, maar ik gevoel behoefte nog iets te zeggen. In de eerste plaats ons Eeresaluut aan de mannen, die in 1813 zoo krachtig hebben geholpen onze onafhankelijk heid te vestigen en daardoor ook de gelegenheid openden dat onze handel na zijn diep yerval weder begon te bloeien, wat in zijn gevolg had dat de liefde voor bloemen en planten weder om toenam. En in de tweede plaats gevoelt de „Boom- en Piantenbeurs44 zich ge drongen haren dank uit te spreken aan hare Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor het beloofde bezoekdank aan U allen voor uwe tegenwoordigheid aan deze plaats, voor do sympathie en belangstelling door U getoond dank aan de Schenkers van Medailles, in do eerste plaats aan H. M. en Z. K. H. en H. M. de Kon. Moeder aan de schenkers van kunst voorwerpen en aan hen, die ons gelde lijk steunden, ook don intoekenaren op het waarborgfonds, waarbij het ge- moentebestuur en do Pomologisehe ver. eniging voorgingen; dank aan de Inzenders voor de moeiten en zorgen, welke zij aan hunne inzendingen heb- i>en besteed dank aan den ontwerper en den uitvoerder der gebouwen, waarin do tentoonstelling is ondorge- bracht en aan den ontwerper dor tee- keningen voor de perken, on ten slotte onzen dank aan de Tentoonsteliings- comruis ie voor den rusteloozen ijver, waarmede zij in Boskoop» drukken plinttijd nog tijd wist te vinden voor het in orde brengen van het geheel. Maar inzonderheid aan haren voor zitter, den Hoer J. II. van Nes, do ziel on d >tuwend<, kracht, aan wiens oog niets ontgaat Hen» komt toe oen woord van hulde voor zijn voortdurend stre ven on» Boskoop» naam groot te maken in do Tuinbonwwereld. Ik heb gezegd. Deze rede werd luide toogojuicht. Daarna begroette do Burgemeester van Boskoop, de heer J. Grootenhuis, het hooge bezoek met de volgende woorden Heeft de, heer de Ruijter als voor zitter van (ie Boom- en Piantenbeurs gesproken, zoo rust op mij als burge meester der gemeente Boskoop de aangename taak een zoer hartolijk wolkom toe te roepen aan al de autori teiten, die deze gemeente de hooge eer hebben aangedaan h erheen te komen bij do opening der groote rozenten toonstelling. Ik ben er van overtuigd, dat de, zeker door het succes der tentoon stelling van 1911, gekoesterde ver wachtingen niet zullen worden be schaamd door hetgeen dezo tentoon stelling zal to zien geven. Door Minister Talma werd daarna ongeveer de volgende reden uitgespro ken Dames en Heeren, Het was voor mij, toen de Voor zitter van het Tentoonstellingscomité, de Heer J. H. van Nes, tot mij kwam met het verzoek deze tentoonstelling te openen, een aangename taak daar op een toestemmend antwoord te kun nen geven. Sindsdien hebben zich om standigheden voorgedaan, die mij, indien het verzoek later tot mij ge komen ware, er licht toe zouden heb ben gebracht dit niet aan te nemen. Het is mij echter thans aangenaam dat het verzoek op zoodanigen tijd kwam, dat dit door mij kon worden aangenomen, daar ik er prijs op atel dat er van de zijde der regeering een duidelijk teeken van belangstelling worde gegeven in den bloei van Bos koop. Voor de geheele feestviering van dit jaar, waar Nederland zich op maakt tot viering van de vernieuw de vestiging harer onafhankelijkheid is het inderdaad een goed ding, dat ook één van de centra van tuinbouw een tentoonstelling organiseert aan landgenoot en vreemdeling beeld te geven van den bloei Nederland. In dit jaar van beweging en strijd in het binnenland, bestaat geen enkele reden voor ons Nederlanders om te onderdrukken de dankbaarheid, waar mede wij terugzien op de honderd jaren in welke Nederland zich na de Ï8) „Ja, myl« het la hier prachtige bes Asherton Hij keek h ld aderde spel die op de p loefde zij m< anders. „Houdt ge Asherton „Ik heb j de zij met v gelukkigste i sleten. Ik s blijven!” „Wel, b lieve lady meesteres, v vrouw 1” Verschrikt „Zoo heb lord 1 Ik juiste uitleg geeft. Daar van, want I gedrukt. Ja, onderdrukking door vreemde over, heersching weder heeft opgericht, met haar omvangryk grondbezit en toege. nomen bevolking, die in volle bewust zijn van kracht en beleid onder de volken mag staan. Als de feestviering het karakter draagt van een aantal tcntoonstdlin- gen, waar ieder landsdeel hare eigen aardige voortbrengselen uitstalt ge- schiedt dit in het besef dat wat Ne derland is op dit oogenblik, in de eerste plaats te danken is aan den arbeid van de geslachten die zyn voor gegaan, die ons hebben opgevoed. Zoo zien wij thans hier een Rocen- tentoonstelling in Boskoop, dat voor enkele jaren terug de Nederlanders heeft bijeengeroepen om te laten zien wat door hen is tot stand gebracht en ook aan buitenlanders kan toonen de resultaten van hun cultuur en de beteekenis van de producten ook voor buitenlandsche markten gekweekt. Het is geen overmoedig pogen, dat ten goede komt aan Boskoop en aan de Nederlandsche tuinbouw, nu dezelf de mannen gesterkt door de toenmaals opgedane ervaring, thans nogmaals zijn opgestaan en zij zullen ons zeker niet teleurstellen. Ik getuig hier van ganscher ha»te aan de kweekers van Boskoop en do leiders, een oprechte hulde te willen toebrengen. Boskoop heeft inderdaad een rook waar di ge geschiedenis, zooals reeds de vorige maal door mij gezegd en dezo tentoonstelling herinnert mij aan iets dat wij niet mogen vergeten. De voorzitter heeft ons gewezen op de merkwaardigheid, dat bijna allo g| rozen op dezo tentoonstelling op één bepaalde stam, n I. de Rugosa, zijl» geënt. Het is wel merkwaardig, dat Bos koop aan dezen stam voowel te dan ken heeft, dubbel nnrd’g, waar de Ru- gora door het inzicht van eon hunner )den heer J. Spek) is gevonden. Hot is in algemeenen zin van be- lang op to merken dat niet alleen noodig is hot welslagen van hetgeen op dezen stam wordt geënt, maar bovenal dat de gezondheid en kracht van dozen onderstam voor den groei en gezondheid van de plant van veel be teekenis is. Wij laten zien op deze tentoonstel ling niet voel meer dan de bloemen; maar de kweekers zien niet zoozeer naar de bloemen, doch naar de ge zondheid van den plant. Wij moeten niet vergeten, dat naast alle gunstige omstandigheden die tot den bloei van Boskoop hebben geleid in de eerste plaats moet worden gelet op den ouderstam van werkkracht, energie en gezonden zin van do kwee kers in Boskoop. Ais die verloren gaat, zullen niet baton alle nieuwig heden, die mochten worden gevonden zou die bezwijken, dan .geen baat, wii zouden ondergaan. liet is de taak te handhaven niet alleen de af zet voor de binnenland- sche markt, maar daarnevens die voor de groote wereldmarkt. Dit is een prachtig arbeidsveld, want met dé stijging van de maatschappelijke wel vaart, komt de liefde van de bloem steeds meer naar voren en wordt dan de cultuur van meer beteekenis. Wil men dan slagen op dit breede veld, dan is do groote voorwaarde werkzaamheid, ijver, eerlijkheid en kennis. In dit jaar van gedachtenis, mo gen wij constateeren dat wat Boskoop thans is, te danken is aan het oude re geslacht. Ik wensch dat het erfdeel aan U, jongeren, overgeleverd in vei lige handen zal zijn, en dat deze ten toonstelling voor U een reden zal zijn daaraan mee te werken en U moge aanvuren tot het brengen van nieu we elementen in de kweekers wereld. Hiermede verklaar ik de tentoon stelling voor geopend Minister Talma werd thans door den Heer J. W. de Ruyter, voorzit ter van „Boom-en Piantenbeurs” de tentoonstelling rondgeleid, terwijl ook door de andere, vele aanwezigen d." inzendingen werden bezichtigd. Jhr. Mr. W. Th. C. van Doorn werd rondgeleid door den Heer J. van Gelderen, Secretaris van de Commis sie van Ontvangst.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4