j 23 Inxxen lancfi.. TTlt cfLe IFexe Gemengde Berichten. Stadsnieuws. De Groote Rozententoon- stelling te Boskoop. SIFOZST. Laatste Berichten. TAMINIAU'IS JAM a.e BESTE. ELST BI.I ARNHEM. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant en/, m deels zelf weer de beslissing in handen en zij zullen wel niet hnn goedkeuring hechten aan een Rassisch-Chiifeescn verdrag, dat Binnen-Mongolië aan China's willekeur overleverd. Woensdag besloot het Chineesche Lagerhuis in geheime zitting de regee ring te machtigen zulk een, met Rus- lands eischen overeenkomend verdrag te sluiten. Als een bewijs echter van de totale ongeschiktheid van het Chi neesche parlement haalt deze „Timea*- correspondent aan, dat de Chineesche Senaat gisteren besloten heeft, dat de senatoren een tractement van G00 's jaar» zullen ontvangen. Italië. De moordaanslag op Koning Alfonso. In de motiveering van het dood vonnis tegen Sanchez Alegre geveld, wordt vastgesteld, dat de aanslag van te voren beraamd is goweest en dat hij arglistig is uitgevoerd. Sanchez is wel is waar een epilepticus, doch was tijdens hij den aanslag pleegde, in het volle bezit zijner geestvermogens. Naar verluidt, zal de veroordeelde cassatie aanteekenen. De S. I). P. heeft besloten om in dis trict II en III met eigen candidaten uit te komen. Van kerkelijke zijde is de candida- tuur voor Amsterdam II den heer J. R, Snoeck Henkemans aangeboden. Men seint, ons H. M. de Koningin heeft nan Dr. D. Bos, Lid van de Tweede Kamer der Staten- (ieneraal opgedragen een Mi nisterie te lormeeren uit de geheele Linkerzijde. t Twèodo Kam «verkiezingen. Hoogezznd. De Avp. verneemt, d»t de coalitie partijen in het diztict Hoogezanil bij fle naverkiezing voor een lid der Twoedo Kamer, in geen geval met een eigen namlidaat zullen uitkomen, maar zieh stipt onzjjdig zullen houden. Dr. J. Th. Do Visser. Do hoer dr. J. Th. De Visser schrijft in do Nod. In de Ribden Tpes ik het bericht als zon ik mij hebbed uitgelaten geen be roep als predikant meer te zuilen nan- nnmon. Als antwoord diene daarop alleen, dat dit een verzinsel is, daar ik mij tegenover niemand in dezen geest heb uitgelaten. De politieke toestand. De aangekondigde bijeenkomst van de vrijzinnige Kamerladen ter bespre king van den politieleen toestand beeft gistermiddag in liaison .Concordia*' op hot Alexauderplein plaats gehad. Kardinaal Van Kotsnm. H. M. de Koningiq beeft bij de audiëntie gisteren aan kardinaal Van Kossum verleend, aan Z. Km. het Grootkruis van Orde van den Neder- landschen Leeuw geschonken. Blijft de blauwe uniform 1 In militaire kringen gaat bet ge rucht, dat de thans bestaande blauwe uniform naast de onlangs ingevoerde grijs-groene uniform zal blijven ge handhaafd voor officieren en onder officieren en wel als „uitgaans-oni form". De grijs-groene uniform zou dan uit sluitend te velde moeten worden ge dragen. (Avp.) Naar de Nedarl. verneemt hoopt II. M. de Koningin een bezoek te brengen aan do zomerconferontie der Ned Chr. Stud. Vereeniging te Lus- teren. De eerste vrouwelijke doctor in de Godgeleerdheid. Op een dissertatie, getiteld .De vrouw in het nud-Cbri«tehjk Gemeeu- televen", is gisteren aan de universi teit te Groningen bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid mej. A. C. K Gerlings, geboren te Arnhem. Zooals men weet, is mej. Gerlings do eerste vrouwelijke doctor in de godgeleerdheid, die promoveerde aan een onzer rijksuniversiteiten. De vrijzinnig-democratische ging te Amsterdam heeft ten aanzien van de narerkiezingen voor de Tweede' Kamer besloten voor Amsterdam VI den concontrmtie-candidsat, den beer Nierstrias, te steunen. Voor wat be treft de districten II en III vereeaigd» de vergadering zich met het bestuurs voorstel de candidzten te steunen dér Vooruitgang zal stellen, of, wannen deze vereeniging geen candidaten stal», te berusten in de laatste stembus-u*- spraak. Steun aan de socialiften. Over de tactiek, door de cbalitie ge volgd hij de herstemmingen, om de socialisten te steunen door op ze te |stemmen of door onthouding, zegt E^rof. Struyken, in een tweede over Ie crisis in Van Onzen Tijd het vol gende „Of men, achteraf bezien, toch niet niet beter zonde hebben gedaan, zich over het gevoel heen te zetten, de eidbhen der oogenblikkelijke partij politiek niet te doen overwegen, maar, in tegenstelling met de vrij zinnige partijen, den afkeer van het socialisme positief ook by de her stemmingen uit te drukken Op het oogenblik zelf kon zoo iets als eene belachelijke zwakheid schijnen, voor de toekomst ware misschien, juist door de in deze ten einde toe ge handhaafde tegenstelling met de vrij zinnige partijen, grootero zedelijke kracht tegenover het aangroeiend socialistisch streven eruit voortge vloeid. Eene meerderheid der vry- zinnigen ware toch, ook al had de rechterzijde hen bij de herstemmin gen gesteund, niet bereiktja zelfs zouden zij niettegenstaande dien steun, toch bij de rechterzijde in de minderheid zijn gebleven de Kamer zoude dan waarschijnlijk zijn samen gesteld geweest uit 45 der rechter zijde, 43 vrijzinnigen, en 12 socialis ten. eene samenstelling voor de vrijzinnige partyen al even zwak en dubbelzinnig, als die, welke thans is bereikt. Men had dus wel zonder groote schade den ouden strijd tegen het socialisme kunnen voortzetten, Maar wellicht oordeelden de leiders, dat, zoo zij hiertoe hadden besloten, do in hun gemoed gekrenkte kiezer» hun raad toch niet zouden hebben gevolgd". Eenigen tijd geleden kocht de go- muonte Haarlem een groot perceel aan do Kruisstraat. Bij restauratiewerk dezer dagen vond men een flinke, fraai versierde bel, blykens het op schrift uit het jaar 1483. (N. Ct.) Wel wat duur. De Middolburgsche Ct. schrijft Onze Staton-vergadering heeft giste ren eeni kleine komedie opgevoerd, op zich zolf heel onschuldig De lezers van het verslag zullen weten, dat de staking van stemmen over het voorstel- IJsebaert om, in afwijking van het voorstel van Ged, Staten, toch aan den R. K. Boerenbond een subsidie van f 300 te geven voor vlasproefvel den, dat dio staking van stemmen nioiding gaf, tot het nanwendefi van oen ook reeds vroeger hier beproefd middel om de dan noodzakelijke nieuwe stemming in een volgende vergadering met te moeten uitstellen tot den herfst. De zitting werd eenvoudig gesloten verklaard, de hoeren gingen koffie drinken, maar kwamen daarna terug, begonnen toen een nieuwe zitting, itemden over dat voorstel, dat ver worpen werd, en behandelden daarna de agenda verder. Maar de wet is de wet. Ret was oen nieuwe zitting. En daar de Statenleden voor iedere zitting presontie-gelden krijgen, deden Ged. Staten het voor stel om de begrooting te verhoogen met f900. het bedrag dier presentie gelden. IX* Statenleden hoorden het voorstel aan, glimlachten in- en uit wendig, maar niemand vroeg het woord om te zeggen dat die toch ze ker onverdiende dubbele toelage wel wat mal was, en dat de Statenleden die nu maar moesten afwijzen. Allen zwegen, en zoo werden er f 200 uitgegeven voor een formaliteit. Bh slot van rekening was er dus f200 uitgegeven om een post van f300 af te wyzea. Gistermorgen meldde een 20-jarige jongeling zich bij het politiebureau Spawndam roerstraat te Amsterdam waar hy den wensch te kennen den hoofdinspecteur te spreken, dealde dezen mede, dat hij in den sfgeloopen nacht zijn meisje, wonende in den IJ polder, had vermoord. De jongeman werd onmiddellyk vooralle •ekerttféd, m bewaring gesteld. On- middetafc ging de recherche op onder- MMfr usty doch het bleek al spoedig dat oenen was en de geest- den jongen gekrenkt waren. De ongelukkige werd naar het gasthuis overgebracht. (N. v. d. D.) De N. R. Ct. deelt mede, dat de koopman L. B. uit Amsterdam ver dacht wordt door middel van valsche accepten, die hij bij een voorschotbank te 's-Gravenhage heeft verdisconteerd, den houder daarvan opgelicht te heb ben voor f 13,000. I)e recherche zoekt hem. Kies wet-overtredi n g. Heden heeft voorde arrondissements rechtbank hier ter stede een roomsch- katholiek onderwijzer terechtgestaan, die injden tijd van de kiezers kweek ge fungeerd had als propagandist van de roomsch-katholieke kiesvereeniging en als zoodanig oen aangiftebiljet had ingevuld voor een jongeman, die als inwonend zoon op de kiezerslijst ge plaatst wilde worden. De jongeman wist niets af van de voorwaarden, daartoe bij de Kieswet gesteld, en toen, volgens zyn getuigenis, de propagan dist vroeghoeveel verdien je ant woordde hij f 1 per week. De propa gandist schreef niettemin f 1.75, het vereisehte minimum, op hot aangifte biljet. Hy antwoordde de rechtbank op eon desbetreffende vraag, dat hij stel lig het tan giftebiljet niet had inge vuld, wanneer de man zijn werkelijk salaris had opgegeven. Intusschèn had hij den candidaat-kiezer nog op het hart gedruktzeg aan je vader, als er navraag komt van het stadhuis, dat hg meedeelt dat je f3.50 per week verdient. Toen de candidaat-kiezer dit aan zijn vader vertelde, antwoordde dezeik wil niets te maken hebben mot dat geknoei. Zoo kwam do zaak uit. De officior nam opzet aan en eischte een week gevangenisstraf. Verdediger was mr. Duyzings. Vergiftiging te Oude Wetering. Uit het rapport, uitgebracht dooi de Leidsehe scheikundigen, prof. dr. L. Van Itallie en dr. J. J. Van Eek, is, volgens de N. R. Crt., gebleken, dat de dood van E. H. Pieneman te Oude Wetering aan vergiftiging is toe te schrijven. In hot geheel werd op het lijk bevonden een hoeveelheid arsenicum berekend als arsenictryoxi- de, van 984,1 milligram, waarvan 938,4 miUigran^ in de maag en 45,7 milli gram in flen dikdarminhoud. Ia zake het onderzoek van den opgegraven en vermoedelijk eveneens door vrouw Pieneman vergiftigden F. Broed is hot rapport nog niet gereed. Tengevolge het omvallen van oen petroleumlamp zijn gisternamiddag acht arbeiderswoningen op den Molen berg te Delfzijl door brand vernield. Ze waren tegen brandschado verzekerd. Moordaanslag. Woensdagavond laat heeft to Apel doorn een moordaanslag plaats gehad. Omstreeks kwart voor elf vervoegde zich ten huize van den heer J. J. A. v. G. aan den Deventerweg een onbe kend hoer, die den heer L. A. v. G., commies l"4" kl. bij don post- en tele graafdienst in Ned.-Indië, met verlof te Apeldoorn, verzocht te spreken. Deze stond den bezoeker zelf te woord. Kort daarna kwam een tweede heer binnen, herkend als de heer P. C., controleur bij hot binnenlandsch be stuur op Java, die eischte dat mevr. L A. v. G. en haar 5-jarig zoontje dadelijk zouden komen en meegaan. De heer Van G. vroeg daarop do heeren heen te gaan of binnen "te komen. Toen hij zich omkeerde om de deur te ope nen, ontying hij van don eersten be zoeker met een stok eenige hevige slagen op het hoofd, waardoor hij vrij ernstig gewond werd. Toen de oude heer v. G., die inmiddels gekomen was, den aanvaller beetgreep, riep C. „Schiet!", waarop de aanvaller een geladen revolver richtte op den com mies. Het wapen weigerde echter door dat de haan vastzat. Hierna ontstond in de gang oen worsteling tuaschen de bezoekers en de beide heeren Van G., geholpen door een 20-jarigen zoon. Deze sleurde den aanvaller naar buiten, waar beiden terecht kwamen in een sloot. Het gebeurde ook met den onden heer Van G., die door twee mannen in de sloot geworpen werd. De in middels toegesnelde politie arresteerde den aanvaller die, geboeid, in de auto waarmede hy gekomen was naar het bureau werd gebracht en van daar, op advies van een geneesheer, naar het ziekenhuis. E. ging te voet naar het bureau, waar hy werd opgesloten. Van G. is door een dokter verbonden. Do rovolver was 's avonds te half elf in «en wafxmmagazijn gekocht. De aan leiding ia een familiequaestie. Een automobiel te water. Te Amsterdam is gistermiddag tegen half acht de bekende groote toer wagen van de firma Lissone en Zoon be- hoorende by de afdeelingen automo bielen van de Amsterdamsche Rijtuig- maatschappij, in de Prinsengracht by de Leidschostraat te water gereden. Hoe dat mogelijk is geweest ligt nog in het duister. Reeds op de brug van de Prinsengracht meende de chauffeur te bemerken, dat er iets aan het stuur haperde. Om dat te onderzoeken reed de chauffeur aan de zijde van het Gerechtshof, de Prinsengracht op. Eenmaal echter op de gracht weigerde het stuurapparaat zijn verdere dien sten, zoodat de auto door bleef cirkelen en in het water terecht kwam. De chauffeur (de wagen was overigens ledig; maakte de tuimeling mede, doch werd door omstanders spoedig op het droge geholpen. Inmiddels werd de hulp gevraagd van Sinck's toestel, dat spoedig ter plaatse verscheen. Onmiddelijk werd met de lich tings werkzaamheden aan gevangen, doch niettegenstaande alle moeite, slaagde men er niet in het gevaarte, wegende ongeveer 3000 K. G., uit hot water te krijgen. Bij de eerste pogingen om de auto naar boven te brengen werd Sink's toestel van achteren zelfs geheel opgelicht. Een aantal mannetjes namen toen ach ter op het toestel plaats, nieuwe takels werden om de auto gewikkeld 't was alles te vergeefs, de auto was niet lop den wal te krijgen. Om half elf werd de arbeid gestaakt. Besloten werd een zolderschuit te halen en met behulp van bokken later den lichtings- arbeid voort te zetten. Onnoodig te zeggen dat aan beide zijden van de Prinsengracht en lop de brug van de Leidschostraat honderdon en honderden het werk gadesloegen. Ook toen de duisternis inviel ver minderde de belangstelling nog niet. Met behulp van magnesiumlicht werd zelfs een photografische opname van het tooneol gemaakt. Om één uur werd de lichtingsarbeid hervat. Hbld. Een trein, die zeven jaar onderweg was. Hot „Railway Magasine" vertelt van een trein, die na een vortraging van zeven jaar, ten slotte nog met eigen stoom zijn plaats van bestemming be reikte. Do trein vertrok den 8en September van het jaar 1900 's mor gens om halftwaalf uit Beaument in Texas naar Port Bolivar. De afstand bedraagt 114 K.M. en de trein moest om 1 nur 45 ter bestemder plaatse zyn. Men kon echter niet fferder dan High Island komen, waar de trein plotseling door geweldige watermassa's uit de Golf van Mexico omgeven was, die circa zestig mijlen ver het land overstroomd hadden on over den spoor weg spoelden. Toen het water weer teruggestroomd was, Btond de trein te midden der prairiën en de eenige rails, die er in den geheelen omtrek overgebleven waren, waren die waarop de trein stond. Na uren gewacht te hebben, baanden zich de beangste rei zigers een weg door het slijk en de trein zelf werd vergeten. Lateri werd de lijn weder aangelegd en tenslotte met de nog overgebleven rails ver bonden. Machinisten onderzochten de verroeste machine, legden er vuur in aan en onder het hoerageroep der aan wezigen zette de trein zich steunend en zuchtend in beweging en bereikte met een meer dan zevenjarige vertra ging Port Bolivar. (Loc.) Een auto in het Merwede-kanaal Gistermiddag omstreeks drie uur, terwijl de brug over het Merwedeka- naal aan de Muiderstroatweg open stond, kwam eon auto met zulk oen snelle vaart uit de richting Amster dam, dat de chauffeur haar niet tydig tot staan kon brengen, zoodat zij, met de vier personen die zy vervoerde, te water geraakte. De chauffeur en twee van de heeren konden zwemmen en wisten zichzelf te redden, doch het kostte veel moeite om den vierde op het droge te brengen. Ook hij bekwam echter geen letsel. Om halfzes werd het toestel van Sinek per telefoon ontboden, om te trachten de auto uit het kanaal te vis- schen. Dit ging met veel moeite ge paard, daar de brug herhaaldelijk moest worden dichtgedraaid om de Gooische Stoomtram te laten passeeren. Het duurde tot halfacht eer do auto weer op het droge stond. (Hbld.) INDISCH NIEUWS. Schoolstrijd in Midden-Java. Uit Poerworedjo schrijft decorresp. van het Soer. Hbl. dd. 3 Juni Ook in de omstreken van Poerwo redjo heerwht de schoolstrijd, zij het niet in die mate ais in de buitenbe- zittingen. Zoo heeft men in de tricts-hoofdplaats Kemiri in de ning van den wedono met de k mhtigden uit de 5 betrokken dessi'g een bijeenkomst belegd om een on derzoek in te stellen in zake de over name van de desa-schooi van Tepoes. Deze .samenkomst werd geleid door den regent en de controleur van Koe- toardjo. In de kawedanan of wel de wed®, no-woning waren dan ongeveer :MQ menschen uit de 5 desa's tegenwoor dig. Aan de eene zijde van de peg. doppo zaten de desa's Tepoee-koelat en Kaligesing (plaatsen waar inlanfe sche christenen zijn gevestigden aan de andere zijde wpren de meo- schen uit de desa's Tepoeswetan, Ke- madoe-lor en Soka-ardjo gegroepeerd. In het midden zaten de pangeraa (regent, en de controleur, van Koe- toardjo benevens de wedono van Ke miri en de missionair-predikant van Poerworedjo, welke laatste uitgenoo- digd was om deze koempoelan bij te wonen. Eerst werd door de leiders een ge- dragslijn vastgesteld. De menschen zouden bekend gemaakt worden met het verzoek van genoemden predikant en op de hoogte gebracht met de ver anderingen, die uit de inwilliging van dat verzoek zouden voortvloeien. Practiseh zou alles hierop neerko men de school zou blijven aan de desa's en men zou de gewone bijdra ge blijven betalen. Alleen zou in do plaats van den tegenwoordigen on derwijzer een bevoegde goeroe van de zending konten, terwijl het desabestuur over de sehoolzaken met den pandita-kristen zou handelen en niet ineer met den controleur. En ove rigens zou de gewone schoolcommis sie (controleur, wedono, en a^Msteni- wedonoy die met het toezicht is be last, blijven fungeeren. Het onderwijs in de bekende rakken eiridelljk zou blijven als Vroegeralleen zou ook bijbelsche geschiedenis verteld worden. In dien geest werd door den pan- geran de zaak aan de desa-hoofden uitgelegd en deze moesten hun men schen inlichten, llierua overtuigden zich de leiders, of over het algemeen de bedoeling begrepen was, door en kelen de veranderingen te doen op sommen. Toen kwam de vraag, hoe men over het verzoek oordeelde-, of het kon of niet. Geen antwoord volgde. Aueen werd een zacht stemmen-ge- gons vernomen. De desa-meuschen toch konden zeer moeilijk over de quaestie een oordeel vormen door gebrek aan kennis van zaken.' Iloe toch zouden zij er over kunnen oordeelen, waar zij voor het ineerendeel de zending niet van nabij kenden Welke reden zouden de men schen hebben, om vóór of tegen te kiezenEn nog sterker: wat geelt men over verandering in een zaak, waarvoor de sympathie toch reeds bijna nihil is? Want zoo staat het iu deze streken nog algemeen met de (lesaschool; zij wordt nog steeds be- schpuwd als een opgelegd noodzake lijk kwaad de gewone desa-man voelt er niets voor. Om kort te gaun, gaf de missiona ris in overweging om thans geen be slissing te vergen, maar voor te stel len een proeftijd van een jaar toe te slaan, om dan daarna weder samen te komen en een beslissing te nemen. De leiders der vergadering stemden daarin toe en de predikant kreeg ver lof om het voorstel aan de desamen schen duidelijk te maken. Daarna w,erd aan weerszijden ge vraagd, hoe men er over dacht. Aan de eene zijde (de desa's Tepoeskoelon en Kaligesing, riep één man „ja" en de rest volgde hem in koor. En aan de andere zijde begon een met „neen" te zeggen, en allen volgden hem. De controleur vroeg toen nog even aan die drie weigerende desa's wal hun bezwaren dan waren, doch een behoorlijke reilen van weigering kon niet gegeven worden. Eén zei „als de kinderen nog al meer moeten leeren, dan worden a* bingoeng" (raken in de war), eng'n ander die gevraagd werd, antwooro- de „boeten seneng" (wij hebben er geen aardigheid in). De overname sprong dus af. He* stond 2 tegen 3 en er bleef voor de zending dus niets over, dan eventu eel op de zaak terug te komen wan neer haar werk wat meer bekendheid heeft gekregen. En daarinode vermoe delijk ook sympathie. Intussehen meende de missionair- predikant goed te doen met een schooltje te stichten. Evenwel is de zending in haar herhaalde pogingen om een geschikt stuk grond te krij gen niet geslaagd. Tegelijk is de zending toen begon nen een proef aan de andere zijds van Koetoardjo, namelijk in Tiepok. Misschien kon men daar makkelijker klaar komen. En inderdaad is men in Tiepok be ter geslaagd. De zending heeft er reeds een mooi en gunstig geleges erf gekocht, dat met de onkosten of f 300 kwam. Naar verluidt, is h8 schoolgebouw thans reeds voltooid, en zal daarvoor de noodige subsidie aan de regeering vragen. GOUDA, 11 Juli' 1913. Overgangsexamen Gymnasium. Bevorderd van de le naar de 2"*® kl.: E. Grendel, F. A. Holmstrijd, W. L. C. Hooreman. H. Jongenburger, Ma. C. Jonker, J. A. Koch, Jane Maier, W. J. Bruins Slot. Niet bevordord 4 leerlingen. Bevorderd van de 2d0 naar de 3do kl.: D. Bremmer, M. M. Schim v. d. Loeff, F.' Mijnlieff, R. A. Martens (voorw.) Niet bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd van de 3de naar de 4de kl.: J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 4d0 naar de 5d* kl.: R. E. de Boer, F. Grendel, G. A. Hoogendijk van Cappellen, W, H. J. Cambier van Nooten. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de 5dü naar de 6dc kl.: W. Deur, Ch. de Vogel, H. G. van IJzendijk. Niet bevorderd 1 leerling. Te Boskoop zijn, by de groote drukte ter gelegenheid van do rozententoon- stelling aldaar, zakkenrollers aan het werk geweest, Gerold zijn drie gouden dames-horloges met dito ketting, een portefuillo met f 400, oen portemonnaie met f45, een gouden hëerenhorloge on een zilveren hoi logo van een Ilaag- schen politic-agent. Bodegraven. Bij nadere telling van hot aantal stemmen is gebleken, dat bij do stemming voor den gemeente raad op de heeren J. J. Heusdons (lib.) en J. vf| d. Mar?) (o.-hJ beiden 362 Stommen zijn uitgebracht. Togen do geldigheid van een der biljetten voor don heer Heusdens zaj bij Ged. Staton beroep worden aangeteekend. Waddinxveen. Op 1 April j.l. bedroeg de bovolking dezer gemeente 5739 zielen. In het afgeloopon kwar taal vermeerderde dit getal door ge boorten met 35 en door vestiging uit andere gemeenten met 127, alzoo oene vermeerdering van 162 zielen. Door overlijden verminderde do bevolking •met 19 on door vertrek naar andere gemeenten met 88 zielen, alzoo eene vermindering van 107 zielen. Het be volkingscijfer op don ltten Juli j.l. be droog dus 5794 zielen. Schoonhoven. Do heer K. J. Hon- ditii slaagde gisteren voor het Examen Teekenen. IV. De verwachtingen worden bewaar heid. De grooto stroom van bezoekers naar do Rozententoonstolling is aan het komon. Reeds terstond na de opening begon het en gedurende dien halven dag werdde tentoonstelling door niet min der dan 1500 personen bezocht Den volgenden, dag, nn het Koninklijk Be- i«ftèk,' godurende wolken tijd aan het publiek geen toegang werd ver leend, steeg het aantal bezoekers tot 2000. Dat zijn merkwaardige cijfers. Onder de bezoekers van gisteren bevond zich ook do Portugeesche ge zant by het Ned. Hof, die met een gezelschap dames en heeren de rozen* weeelde kwam bezichtigen. Het voorname gezejschap werd rond geleid door den heer J. van Geldoren, lid van de Commissie van Ontvangst, die aan de dames on heeren de noo dige toelichtingen verschafte bij do zoo enorme verscheidenheid van soorten. Na ook met bewondering te hebben gadegeslagen de prachtcollectio afge sneden rozen, welke in het bijgebouw zijn verzameld, verliet het gezel schap na dank te hebben gebracht aan den vriendelyken geleider, de tentoon stelling, opgetogen over zoovoel schoons. Vanmorgen reeds vroeg bezocht een groot gezelschap kweekers uit Aals- "meer do tentoonstelling, die hunne grooto tevredenheid betuigdon. Het rustige Boskoop is door deze tentoonstelling weer voor enkele weken gjn centaal punt van Nederland, waar neen elk zijn oogen riqht. Want wie wil in deze dagen niet „gaan zien dat overweldigend schoone, dat door de weeldekinderen der fiatuur daartijde- lijk geboden wordt? Wie komt niet in verrukking by het aanschouwen van het reinste en schoonste dat de natuur kan bieden? In de tentoonstellingsdagöh van 1911 hebben we menigeen die niet uit de directe omgeving kwam, de verzuch ting hooren slaken, dat zij niet wisten hoe in Boskoop te komen. Het was immers niet aan het spoorwegnet ver bonden Nu, twee jaar verder, weet men Boskoop wèl te bereiken en nie mand zal zich om de betrekkelijk lang durige, maar in elk geval aangename reis, laten weerhouden naar Boskoop te komen. Maar de verzuchting toen geslaakt, dat Boskoop niet ligt aan het spoor wegnet mag thans opnieuw en lnide worden gehoord opdat spoedig in ver vulling kome wat een minister op de Tentoonstelling van 1911 heeft gezegd: Eon, volgend maal kom ik per trein. Moge deze tentoonstelling opnieuw een spoorslag zijn voor de Regeering om Boskoop ten spoedigste uit zijn isolement te verlossen. V o et b a l. Programma van de Serie-wedstrij den van de Goudscho Voetbalclub „Gouda44 op haar nienw terrein a.'d. Karnomelksloot op Zondagen 13 on 20 Juli a.s. Zondag 13 Juli. A. 2—3 u. T.O.P. 1—I.D.1.1 (R'dara.) 3Vj—4V2 u. Gouda 1—Olympia 1 (V rienschappolijk.) A. 5—6 u. Olympia 2—A.D.0.1 (den Haag.) Zondag 20 Juli. 23 Verl. A.Verl. B. 3Va—4Va Gouda 2—I.D.C. (R'dam, Vriendsoh.) 5—6 Winn. A.Winn. B. 1° prijs, Vorgtahl Zilv. medaille. 2° Groot zilveren 3" Zilveren medaille. Vöor llc beide vriendsehapfinlijko wedstrifden zijn 2 zilveren medailles boschikbaar gosteld. Vliegen. Lovasseur te Amstordam. Men moldt uit Rottendam aan hot Vad. Een deel van Rotterdams burgerij was hedenmorgen vroeg uit de veeron om den vliegenior Julien Lovasseur met zijn water vliegmachine te zien opstijgen. Reeds ten G nur in don morgen zag het langs de kaden van de Veerhaven al zwart van de men schen en natuurlijk groeide do menigte op straat, op do daken, in het want der schepen, onz. steeds aan, wat een aardig effect opleverde. Een aantal- politiebooten en sleep- booten onder leiding van den inspec teur der havenpolitie, den heer F. Van 't Sant, hielden de Veerhaven vrij in afwachting van het oogenblik van vertrok om dan op de rivier voor don vliegenier ruim baan te maken. Het geduld van de menigte werd zeer op den proef gesteld, want of schoon de berichten gisterenavond luidden dat hy tusschen 6 en 7 uur zou opstijgen verscheen hij eerst 8 uur op het terrein van de Kon. Roei- en Zeilvoreeniging De Maas om de ma chine in ordo te laten brengen. Het werd ruim 9 uur eer hij van wal st^jr. De machine word do<^r een tweeta) fiooren-leden van De Ma$s met een maasgiek de Veerhaven uitgerooid tot midden in de rivier. Daar zotte hij do machine in werking, stoomde toen oen paar malen voor het terrein van Do Maas op en neer om eindelijk ton 9.43 de lucht in te gaan. Ilij ging recht op Gouda en Utrecht aan en dacht reeds in een uur tijds Amsterdam te bereiken. Men meldt uit Amsterdam Reeds vroeg in den morgen had oen menigte zieh langs het IJ opgesteld om den koenon vliegonier Lovasseur met zijn watervliegtuig op hot water te zien neerstrijken. De vhegenier zou van uit Rotterdam hierheen vliegen. Om omstreeks elf uur zag men ton zwart stipje bovon Schellingwoude, dat al spoedig grootor en grooter werd. In 'n grooten cirkel daalde toen Levasseur onder luid hoera van de toeschouwers op het IJ neer om weer na eenige oogenblikken op te Btijgen en bovon 't tentoonstellings terrein E. N. T. O. S» eenige cirkels te beschrijven. Ten slotte streek hij in vol plané met zijn vliegtuig neer bij den Amerikaanschen 'steiger aan do jachtp haven. Het publiek was zeer enthou siast en juichte den moedigen vliege nier andermaal toe. Levassour was van een passagier vergezeld. Op liet IJ waren een tweetal booten van de ha venpolitie aanwezig De hoofdcommis saris van politie en de havenmeester de heer Kotting waren eveneens op het "terrein tegenwoordig. De machine zat in het Oosterdok worden opgesteld. De vliegenier Levasseun doelde ons in een kort onderhoud ihet de jour nalisten mede, dat hg omstreeks 10 uur nit Rotterdam vertrokken was en de reis over Utrecht, niet zooals oor spronkelijk zyn plan was, over IJmui- den, had gemaakt, omdat hem zulks korter leek. Gedurende den tocht had hij veel last van zg. warme luchtlagen, waardoor de machine nogal schudde. Daarom vloog hij op etn hoogte van ongeveer 700 meter. Wellicht zal hij in den nainiddig nog demonstraties geven voor en boven de E. N. T. O. S. Nog deelde Levasseur ons mede, dat zijn plan is a.s. Zondag naar Haarburg te vliegen. KERKNIEUWS De Katholieke bladen geven het program van de bezoeken, die kardi naal Van Rossum verder hier te lande zal afleggen. Maandagmiddag komt de kardinaal hier te Rotterdam. Dinsdag vertrek naar Roosendaalbezoek aan het kloos ter in Esschon. Woensdag maaltijd te Breda. Donderdag bezoek Seminarie Hoeven. Vrijdag 18 dezer bezoek re traitehuis Seppe. Zondag 20 dezer Den Bosch. Dinsdag 22 dezer bezoek seminarie te Haarlem. Woensdag 23 dezer naar Velp by Gravo. 's Middags bezoek aan het mys teriespel. Daarna bezoek aan do ten toonstelling te '8 Hertogenhosch. Donderdag 24 dezer bezoek a in Kuilenburg. 25 dozor Utrecht's mid dags bezoek aan Rijsonburg. Zaterdag 26 dezer Zwolle. Maandag 28 dezer vertrek naar Roermond bezoek aan de zustors Redomptoristinnen te Sam- beek. Woensdag 30 dezer vertrek van den kardinaal haar Wittera. Donderdag 31 dezer bezoek aan do Cataqoml^n te Valkenburg. Vrydag 1 Ang. Naar Aken. Zondag 2 Aug te Wittem. Zondag Maandag en Dinsdag 3, 4 en 5 Augus tus bezoek aan de verschillende kloos ters dor Redemptoristen. Do kardinaal blijft tot 12 -Augustus te Wittom om rust te neigen. Dinsdag 12 Augustus vortrek naar Luik. Vandaal' worden de kloosters der Redemptoristen in België bezocht. KUNST. Italiaansehe Opera. Het tableau dö la troupe voor het speelseizoen 1913-Vli aldus samen gesteld Direttore artistico en amministrativo M. de Hondtmaestro concortatore o direttoro d'orchestraFulgonzio Geur- riorimaestro sostituto e del coro Mario Bellinimaestro accompagna- toreVittorio Oecchisoprano dram- maticoBice Forraen, Giulia Bari soprano liricoErnesU Cottino sopra no legeroAmelia Canutimezzo soprano-contraltoVirginia Oacioppo, Roaita Cesaretti, Bice Marinitenoro drammaüco Attillio Perico tenore lirico Tommaso Francitenore lirico legero Allessandro Ravazzolo bari- tono Luigi Mazzoleni, Armando Ino- centi, Francesco Favar* bassoMariano BaldoUi, Augusto Quusqpjbasno- comicoi Itaffaele Baxpchi 5 #eit*ondi partiIrma Marzolla, Silvio Sahzini direttore di scenaPasqualo Petruci suggeritore Mariano Casölattoarpi- sta Wanda Chiari; maestra diballo: Gina Sciantarelli. 50 professori d'orchestra, 40 coristi, 16 ballerini. (N. Ort.) Allerlei. Uit de Globe. Een lozor van de Londenscho „Globe" hoeft van een uitstapje naar Nederland oen paar uiterst merkwaardige aan- teekeningen meegebracht en zo natuur lijk, kennende den smaak van dat blad, daarin wereldkundig gemaakt. Het eerste wat bij vernam was, dat <io Duitschors het hartelijk moe waren dat Amsterdam (ric) nog langer de voordeden van hun Rijnhandel tot zich trok en voornemens waren, daar een eind aan te maken, door die stad in to lijven. Ten tweed© vernam dit goedgeloo4 vige* globulitus van oen Nederland- schen kapitein ter zee, vriend van Engeland, dat Engeland, door aioh met Japah te verbinden, Nederland ge dwongen hoeft, zich'in de armen van Duitschland te werpen. Want, zoo redeneerde hy, Japan begeert de Neder- landsche koloniën, en Nederland is, om ze te beschermen, genoopt, zich met oen sterke zeemogendheid te verbinden. Dit nu .zou alleen Duitschland kunnen zijn en zoo is Nederland bereid, de Duitsche suzoreiniteit aan te nemen in ruil voor de hulp van Duitscfie schepen. Dat zulke onzin in do wereld komt, is zegt een in Japan verschynend blad, de schuld van de dilettant-Groot-Ja panners die over een Zuidwaartsche expansie redeneeren. Wij gelooven echter, dat de oorzaak veeleer te zoe ken is bij de zonderlinge mentaliteit van don Globe-lezer en diens op sen satie belust lijfblad. Een revolutie in de heelkunde. Prof. van Ëiselsberg te Wecnen heeft onlangs voor de Vereenigiug v. Medici aldaar, een voordracht gehou den, die door z'n belangrijkheid In breede kringen interesse hoeft opge wekt. Er werd namelijk eeu geheele revolutie gepropageerd in de wijze, waarop wonden tot nu toe werden be handeld. De beroemde chirurg ves tigde allereerst de aandacht erop, vau hoeveel waarde het is, dat artseu bij behandeling van wondeu steeds vol gens dezelfde methode te werk gaan. De een kiest carbol gaas of com pres sen van earbolwater, een ander jodo- fornipoeder of jodoformgaas, een der de neemt gezuiverde watten, enz. ter wijl in de wijze, waarop de stoffen gebruikt worden, ook nog groote ver scheidenheid heerscht. Verder wees Eiselsberg erop van welke waarde 't eerste verband te voor het behoud van den patient. In zijn veroordeeling der tnedica- inenteu uoemde hij carbolzuur abso luut schadelijk. Dit had Billroth al 25 jaar geleden gezegd. Zelfs zwak ke oplossingen van earbqlzuur kun nen eeu woud schade doen. Carbol zuur moet dus in ieder geval worden verbauuen. Men moet echter het ge bruik van andere deslnfectiemiddelen, zooals jodoformpraeparaton, nalaten. Het merkwaardige van Eisolberg's rede ligt in de bewering dat pogin gen tot desinfecteering in den regel meer kwaad dan goeddoen. Door rel- niging of behandeling vau een wond met kieiydpojleu^lo stof wqrdqn <ii' ran ijen dei* wqpil overprikkeld.' De poriën zetten jlaaröoor uit hot tv'ocriftandsverfnogëd tegen! bue- terieu iVordt minder. Ernstig waar- si huwt Eiselsberg voor sublimpat. Een snede in den vinger moet men laten uitbloeden, on niet in water steken. Het uitzuigen wat nogal eens voor komt, kan men dan alleen aanbeve len, wanneer de mond absoluut zui ver is. Zijn de tanden onberispelijk, schoon, dan kun de wond uitgozogen worden; is dit niet het geval, dan kan de wonde wordou besmet. Ove rigens is het speeksel inderdaad als een antiseptische vloeistof te beschou wen. Ëiselbcrg's raad konit verder hier op noer Laat oen wond eenigen tijd bloedey zonder ernstig bloedverlies te veroorzaken. Omwikkel de wond dan met eon steriele verbandstof of watten daarin het bloed kan dringen. Op deze manier zal het organisme zien zolf verzetten tegen de werking van eveutueelo bacterieëu. H. M. de Koningin is hedenmiddag om 1 uur naar het Loo teruggekeerd. H. M. maakte 's morgens nog een wandeling naar het Huw ten Bosch ■en keerde per rijtuig naar hot Paleis terug. Daarna bogaf 55ij zich met Z. K. H. naar den trein voor de reis naar het Loo. Andrew Carnegie mot zyn vrouw gullen beiden <1© opening vap jmtr Vredespaleis te 's Ilago bewonen. De bekende nogor-bokser Jack John son is to Havre aangokojnen. Hij is uit Canada gekomen en is op weg naar Potersburg waar hij gaat boksen. Bklorado, 10 Juli. Do Serviërs staan op het Zuidelijke krijgsgebied, onge veer op de linie Rujttu-Kotschana- Kalnisehte in aansluiting bij de Grie ken die bij Strpnutzn on Dorian staan. Do operatie dor Grieken tegen Kal- nischte is begonnen; hun spoedige vereeniging met de Serviërs staai ten gevolge van de terugtocht dor 'Bul garen niets in den weg. Londen, 11 Juli. Do Times ver neemt uit Sofia, dat koning Carol van R 0 e m 0 n i B n 1 g ar ij e don oor log heeft verlkaarrL Po Roe- moonsche gezant is uit Sofia terugge roepen. Den IIaao. Do grond war kers heb ben hodenochtend in een vatrgadering het voorstel van do patroons verwor pen met 298 tegon 11 stenunon. Het voorstel was om den arbeid thans to hervatten tegen £6 ct. por uur, het volgende jaar 28 en dan daarop 29 ct. per uur. De eischen dor grond werkers blijven dusaanmng 28 ot., in 1914 29 on in 1915 3D ct. per uur. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.9 te Horta, laagste stand 753.9 te Nice. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige wind uit weste lijke richtingen, meest zwaarbewolkt, mogelijk regen- of onweersbuien, zelfde temperatuur. Koer* van h mien. VAN DEN Effectenbandel te Amsterdam 11 JULI 1918. Staatsleenlncen. Ned. Cert. Workolijko Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvryo Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicólai Spoor weg) 1867-89 4 pet. Id. Obligatie 60 Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afl Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio Funding Leo- ning 5 pet.; d. Obl. 1889 4 pet. Venozulea Dipl. Schuld 1905 M pet. Baak- en Credlet-lnstel liugen. Fed. Bnpkawuloelon Imlustr. OnUerueniliiirrii American Car Foun dry C'omp. C. v. A. Id. Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol. Crediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur M\j. Aand. Ned. Handol-My.C.v.A. M(jnbuuw II(jen. Ketahoon" Mijnbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Myn- bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. DordschePotroloum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl. v. Petr, Bronn. C.v. A. „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A.I 62& Srbreprtart Ned.Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente jtyta MqrqantU* Maripfk, Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A Diversen. Max wol Land Gpant Cort. v, Aand. Peruvian Corporation Lira. Cert. v. Aand. .Spoorwegen. Hall. IJzeron Spoor- wegmif. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-ltaliaun. Spwmg. Serie A-H Obl. 3 pet. W arsichau-W oenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Aet. do Jouiss. Amorika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 147l/tt 1441/»!**1 Wabash (low. Aand. 3lit Premleleeningen. Amsterdam A and. 3 pet. 1007/« 101 Hongarijo. Theiss-Ke- gulirungs-0< s. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie B'/a3pCt. Amerikanen weinig omzet, Culturen eveneons, Tabakken stil, Petroleums vaster, Rubbers onveranderd, ij non stil. Nationale en Buitenlandsche Staatsfondsen nagenoeg prijshoudend. Vorige Koert. 77'/,. 62' 99»/, 85 87 82 38 101 777, 56'/, 100 42% 02'/, 24 53'/, 209'/, 257% 189% 16'/, 150 30'/, 173'/, 690'/, 189% 114'/» 3'/,. 107 8"/, 91'/, 90'/, 00 185'/, 93'/, 98% *24'/, 147'/, 3'/, 100% 144

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2