r*G% W/» PROVINCIALE STATEN. TJït cLe Pexs Gemengde Berichten. Stadsnieuws. De Groote Rozententoon stelling te Boskoop. SX=OIST. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant Effecten b an del te ms ter dam m ïïé1" Lloyds' bureau heeft uit Ljeddah bericht ontvangen dat de „Krakatau" gisteren zonder hulp los gekomen is en thans in de haven van Djeddah vertoeft. Men verwacht dat het schip zich met eigen stoom naar Suez zal kunnen begeven. De Japansche weefsels voor het Vredespaleis. Het Vad. schrijft Wij ontvingen een nummer van de te Tokio uitgegeven „Japan Magazine" waarin afbeeldingen en oen beschrij ving zijn opgenomen van de zijden weefsels, die door Z. M. den keizer van Japan zijn ten geschenke gegeven aan het Vredespaleis ter versiering van de Japansche kamer. Wij schrijven „zijden weefsels", want dit is de eigenlijke naam. Hier is sprake van geweven zijden kunstwerken, tafereelen met boomen, bloemen, vogels, en landschappen, elk 6 voet lang en 3 voet breed. 1 De man die voor het vervaardigen dezer kunstwerken door den overleden keizer werd aangewezen, is Jijmbei Kawashima te Kyoto, een kunstenaar op wien geheel Japan trotsch is. Met hulp van een geschilderd ont werp, dat in vierkanten is verdeeld, en door toepassing van een spiegel, die het spiegelboeld van het model weer geeft, kan de kunstenaar nagaan, waar hij de zijden draden meet aanbrengen, die tezamen op den zijden ondergrond het voorbeeld in zijn juisten vorm en kleur weergeven. Een der illustraties in het „Japan Magazine" beeldt den wever af, aan zijn weefstoel zittend. Wie de voortbrengselen der Japansche weofkunst ,k;pnt zal zich niet er ovpr verwonderen, d^t dit werk zeer, zeer langzaan* vordert'. Moor dan oen dagf' is er noodig om 3 duim'TeVorderen, en als de voorstelling bijzonder moeilijk is, wordt niet meer dan 7a duim per dag gemaakt. Do afbeeldingen geven een uitste kend denkbeeld van Kawashima's kunstwerken. Op het eerste tafereel ziet men tusschen bloeiende amandel- boomen en pioenen een pronkende pauween ander geeft vijvers met zwemmende vogels te aanschouwen oen hoekje, van oen park, waar fazan ten en pauwen rondstappen vluchten van duiven, neergestreken op hot gras, onder bloeiende wisteria's enz. enz. Do ontwerper van deze teekeningon is do in Japan algomoon bekende schil der Hobun Kikuchi. Karmozijn of Vermiljoen. Onder dit opschrift gooft do hoef- ijzer-correspondeut van hot „Handels blad" zijn meening over de houding der sociaal-democraten ten opzichte van de parlementaire gebeurtenissen van het oogenblik. De schrijver wijst er op hoe de sociaal-democraten thans allo mogelijke moeite doen „om er tusschen uit te draaien" en geeft ten slotte zijn critiek over de merkwaardige wijze van ver schillend inzicht in de politiek van den dag van den correspondent vjin „Het Vojk", van wien men meent te- weten d$t liet (je beer Troelstra is,(in zijn artikelen Van dat blad van 28 Juni en van Zaterdag jl., hoe deze correspondent oen veertien dagen gp* leden de samenstelling der regeering uit de burgerlijke linke rzij&r voor de hand liggend noemde en h ten s een gemengd burgerlijk jbabmet door „elke eenigszins voorultzierrae politiek geboden" noemt. p Do Ilbld.-correspondent vat zijn raqe- ning aldus samen De socialisten zijn blijkelijk in hun nieuwe positie, niet op hun ge mak. Zij hebben met die 18 man in do Kamer, 'een olifant cadeau gekre gen en nu weten zij niet, in welk hek zij hot dier moeten bergen. Zij ó&r- zelen tusschen tweeerlei politiek: die van de voorhoede oener linkerzijde en die van een kleine oppositie tegen pen groot-burgerlijke meerderheid. Die van de 18 in de 55 of die van de 18 in de 100. En zo pogen de voordeelen van de beide posities te vereenigen. Ze willen liefst oppositie blijven zonder regeeringsverantwoordelijkheid maar tevens van de komende regee ring eischen dat deze haar voorhoe de- wensohen verwezenlijkt. Maar dat gaat niet. Willen de socialisten zoo groot mo gelijke parlementaire resultaten zoo snol mogelijk zien bereiken in do door hen gewenschte richting met name algemeen kiesrecht en eenigen vorm van Staats-,,pensioen" dan moeten zij hunne medewerking ver- leonen, 'tzij als openlijke, 'tzij als de Hlille vennoot, tot de vorming van oen Kabinet uit al die partijen, die «leze wensohen op haar verkiezings program hebben gehad. Dat zijn de partijen van de ltnkerzijde Alle deze en geen andere. Geven zij de voorkeur aan zich te blijven hullen in de nevelen van re volutionaire mystiek, dan zullen zij oppositie kunnen blijven tegenover 't hoe ook samengestelde zakenkabinet, dat dan wel op zal moeten treden. Maar van eenigen invloed op het Ka binet doen zij daarmee dan tevens, (le facto, afstand. En eenige eisch tot verwezenlijking van een stuk uit eenig vferkiezingsprogram zal aan zulk een Kabinet noch door de so cialisten, noch door wien ook kun nen worden gesteld. Zulk een Ka binet zal geheel zelfstandig hebben te beoordeelen, hoever het o.a. in de kiesrechtquaestie en inzake de wet- Talnia meent te moeten gaan. Er zal, wanneer nu de socialisten tot deelneming aan de Kabinetsforma tie worden uitgenoodigd, een partij congres moeten worden gehouden zoo zegt het Volk over de bepa ling van het antwoord. Wij zullen nog nimmer eenig con gres van de S.D.A.P. met zooveel be langstelling hebben tegemoet gezien. Want, het zal, vermoedelijk voor geruimen tijd beslissen over het ka rakter van het parlementaire socialis me in Nederland: practisch-reformis- tisch of theoretiseb-revolutionair. Karmozijn of vermiljoen. WERELDCONGRES v. d. VREDE. Het Perscomité voor het XXo-We reldcongres voor den Vrede is thans als volgt samengesteld Jhr. Mr. Dr. B. de Jong van Beek en Donk, Redacteur van hot Orgaan van den Algem. Ned. Bond „Vrede door Recht", Voorzitter; G. G. van As, hoofdred. van „De Nederlander", mej. E. J. Belinfantc, redactrice van „De Nieuwe Courant", Mr. Joh. J. Belinfante, directeur v/h. Corresp.- bureau Beiiufunte en Vas Dias, Mr. JJvan Bolhuiju? redacteur van de „Nieuwe Rotterdammer Ct.", S. Bruijs- teu, redacteur v/d. Residentiebode, W. Galcsloot, Redacteur v/h. „Centrfim", D. Hans, redafteur v/d. „Telegraaf", W. N. van der Hout, redacteur van het „Dagblad van Zuid-Holland en *s Gravenhage", Mr. C. Th. Krabbe, redacteur v/d. „Nieuwe Courant", M. Lievenborghs, redacteur van „La Ga- zette de Hollande", H. D. Meiners, redacteur v/h. „Nieuws v. d. Dag", H. Prell Jr., medewerker der „Deut sche Wocheuzeitung ftir die Niedor- lande und Belgieri' Dr. L. A. Ka demaker, redacteur van „Het Vader land", Mr. T. J. Verschuur, redac teur van „de Maasbode", Mr. Iï. J. de Lange, vast medewerker van het orgaau van den Algem. Ned. Bond „Vrede door jecht", Ie secr., Mej. M. van Haafteu, secr. der Perscdm- missio van den iiond, ie secretaresse. liet secretariaat van het XXe We reldcongres voor den Vrede, is van Maandag 14 Juli af gevestigd te 's Gravenhage aan den Korten Vijver berg no. 4, waar alle middagen van 24% uur door een der secretarissen van het congres alle iulichtinge «be treffende dit Congres zullen worden verstrekt. ZUID-HOLLAND. In de gisteren onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin voortgezette Zomervergadering der Prov. Staten word de rekening over J911 goedgekeurd. Subsidie werd verleend voor de res tauratie van den toren te Spijk. 1 Wijziging word gebracht in de over eenkomst tusschen de provincie en de Holl. Electr. Sp. Mij. Besloten werd bij aanbestedingen alcoholhoudende dranken op de wer ken te verbieden, terwijl ook aange nomen werd het preadvies betreffende het gebruik van loodwithoudende verven. Nog werd subsidie verleend voor wegenverbetering te Puttershoek en voor het kaas-contröle-station Zuid- Holland. Goedkeuring werd verleend aan de rekening van de pommissie voor de rijksproefvelden. Na eenige discussie werd besloten aan de V. P. N. geen subsidie te ver- loenen. Een voorstel-Trouw tot ver leening van f200 werd verworpen. - De voorstellen tot subsidieverleening aan de vereeniging „Centrale Proeftuin voor Goeree en Overflakkee", voor de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders te Rot terdam \n voor de Zuid-Hollandsche vereeniging tot bestrijding van de tuberculoseSto Rotterdam werden z. h. st. goedge&qurd. Aangenomen\werden de ontwerp verordening betreffende do zekerheids- stelling van rokenplichtige gemeente ambtenaren, het voorstel inzake de gewijzigde invordering van enkele provinciale ontvangsten, de gewijzigde begrooting voor 1913 en het voorstel tot verkoop van grond van de ge meente Delft aan het Rijk.^ Wijzigingen in onderscheidene pol derreglementen werden goedgekeurd. Voorstellen inzake het verleenen van buitengewoon subsidie aan verschil lende inrichtingen van vakonderwijs in verschillende gemeenten der pro vincie werden overeenkomstig den wensch van Ged. Staten aangenomen. Na aanneming van een amende ment-Visser van IJzendoorn om geen rechten te heffen van rijwielen bij den overtocht van de brug over de Oude Maas, zulks in het belang van de naar hun werk gaande arbeiders, werd goedkeuring verleend aan de voorstellen tot heffing van rechten a. op het bevaren van de Gouwe, b. dito van hot scheepvaartkanaal Rijn- Schie, c. van den overtocht van de brug over de Oude Maas, d. voor het ophalen van de biug over den Rijn bij Alphen en verder wijzigingen in het politieregiement voor de scheep vaart te Alphen alsook andere voor zieningen van plaatselijken aard. In behandeling kwam daarop de ontwerp-verordening tot wering van ontsierende reclame. De heer Henny stelde in het licht, dat hoewel deze poging moet worden toegejuicht, toch het verbod niet moet worden uitgestrekt voor opstallen, woning, stalling, fabriek of werk plaats, daar anders de belangen van den handel worden geschaad en hot verbod dan ook bovendien onuitvoer baar zou blijken. De heer Van Dorp bestreed de ver ordening, die alle reclames wil weren. De heer Limburg, lid van Gedep. Staten verdedigde de verordening, die wil behoud van het natuurschoon. Zee land en Noord-Holland hebben reeds een dergèlijke verordening. Spr. be streed het amendement-IIenny, het welk daarop werd verworpen. Art. 1 en daarna de geheele ver ordening werden aangenomen. Na behandeling der agenda hield de jvoorzitter oen rede, waarin hij don scheklonden griffier, mr. Tavonraat op buitengewone wijzo huldigde en hem namens de Rogeering het Com mandeurskruis van Oranje-Nassau overhandigde. Namens de Statenleden bracht de heer Visser van IJzendoorn in harte lijke woorden zijn dank aan mr. Tavon raat voor diens groote bekwaamheden en diens machtigen arbeid in dienst der provincie geboden. Deze huldiging werd met luid applaus begroet. Mr. Tavenraat dnnkto allo Staten leden met een handdruk. De vorgadoring werd daarop door den voorzitter gesloton. De K u y p e r-B u s t e. „Het Volk" meent dat de historie met do buste van dr. Kuyper ook van politieke beteekenis is, omdat zij oen nieuw licht werpt op de politiek van volksbedrog, die door de rechterzijde onder leiding van dr. Kuyper Vordt gevoerd. Zij verscheurt opnkuw de leugen achtige bewering, dat de rechterzijde strijdt voor de eero van den Christus. Zij is een voorbeeld van het verval eener burgerlijke politiek, gebouwd op valsohe grondstellingen, gevoerd met valsche leuzen. Wij zien een politiek totaal onbekond personage rióh indringen bij den minister, die regeèrt „vootf de eere Góds", hém een borstbeeld aanbieden en om een burgemeestersplaats vragen. Het borstbeeld komt af, en de burgemees tersplaats komt af. Het is een ge schiedenis die veel overeenkomst heeft met de lintjes-affaire; het ver schil is, dat ditmaal het profijt, dat de begunstiging afwerpt, niet aan de verkiezingskas van den mi nister ten goede komt, maar aan hemzelf. Heeft er begunstiging plaats ge had Staat de burgemeestersbenoe ming in onmiddolijk verband met de aanbieding van het borstbeeld? Voor een Nederlandsche rechtbank zal J>9t-4j^wijs daarvan wel nooit zijn t^leverema|3ar dit ontheft ons, die m gemoede vals dat verband over tuigd zijn, niet Van den plicht der publicatie. De heble historie was ons maandenlang bekVnd. Wij maakten er geen melding van, zoolang dr. Kuyper zich had teruggetrokken uit het parlementaire leven. Maar hij komt weer op het tooneel. Hij laat zich benoemen tot lid van de Eerste Kamer. Hij heeft in „De Standaard" daags na de Kamerverkiezing oppo sitie aangekondigd, de felst mogelijke oppositie, tegen de nieuw te komen regeering. De regeering die het Al gemeen Kiesrecht moet tot stand brengen. Het bolwerk der oppositie tegen de grondwetsherziening is op het oogenblik niet de Tweede, maar de Eerste Kamer. Daarheen laat dr. Kuyper zich afvaardigen, daar zal hij de leiding nemen. Op dit oogen blik is het van publiek belang, de voosheid, de valschheid, de leugen achtigheid van de Kuyper-politiek, het onheil dat zij brengt over het openbare leven, te teekenen met alle ons bekende feiten. Thpns meenden wij ook deze burgemeesters-affaire niet te mogen achterhouden. Indien de rechterzijde de politieke Kuyper- figunr voor haar rekening blijft nemen, dan verdient zij alle ver zwakking, die de afkeer van de Kuyper-politiek wekt in steeds bree der kringen van ons volk. En dan zal deze affaire voor haar een klap te meer bót eekenen. „De Tijd" voegt bij de korte ver* melding der door „Het Volk" gepu bliceerde feiten Dr. Kuyper wordt in verband met het eene en andere in „Het Volk" beschuldigd van een zeer unfaire handeling, die wij hier niet mede- deelen, daar wij veronderstellen, dat zij een dezer dagen door den anti- revolutionnairen leider op afdoende wijze zal tegengesproken en weer legd worden. 't Zal wel weer de oude geschie denis wezen een onvoorzichtigheid van den onder sommige opzichten zonderlingen leider, welke thans tegen hem geëxploiteerd wordt. Wij blijven afwachten. De sociaal-democraten en de crisis. Een hoofdartikol in „Het Volk" over „de krisis" ontsteekt nu eonig meer licht over de bedoeling van mr. Troelstra met hetgeen hij Zaterdag schreef over do vorming van een ge- mengd-bnrgerlijk kabinet op den grond slag van het concentratie-program. Bedoeld wordt een kabinet van de democratische olorae§ten uit de Vrij zinnige Conoontratie met de democra tische elementen uit de rechtsche par tijen, de katholieken irt do oerste plaats. „Het Volk" schrijft: Indien het de vrijzinnigen ernst is met het breken der antithese, dan is het voor hen een nu of nooit. Thans ligt voor hen een stombusuitspraak ten gunste van de democratie. Zij zijn het, die deze uitspraak in de Grondwet moeten verwezenlijken. Van hen be hoorde thans uit te gaan een beroep op alle domokraten, die bij behoud van do grondslagen der tegenwoordige, de kapitalistische maatschappij, den Staat willen inrichten op demokrati- schen voet. Zij behoorden een beroep te toen op alle politici der rechterzijde, wier gedragslijn mede wordt bepaald door de arbeidersdrommen die nog steeds, zij het in mindere mate dan voorheen, in hen vertrouwen stellen. Zij kondon een nieuw tijdperk in de Nederlandsche politiek openen, het tijdperk waarnaar zij zeggen te ver langen met heet verlangen, te smachten als het gejaagde hert naar de koele bron. Door thans deze poging niet te doen, door te negeeren de sterke strooming die ook aan de achterzijde voor het algemeen kiesrecht aanwezig is, door van den aanvang af de kerkelijke voorstanders van het A. K. te beschou wen als overwonnen tegenstanders, en voor de grondwetsherziening alleen steun te zoeken bij de linkerzijde hand haven de vrijzinnigen de noodlottige antithese, die elk demokratisch streven 4n de burgerlijke partijen tot onmacht doemt, verminderen zij zelf de kansen op de verwezenlijking van het alge meen kiesrecht binnen den kortst mo gelijken tijd. Willekeurig, op onver antwoordelijke wijze, verkleinen zij de macht der kiesrechtstrijders; zij'leveren hun eigen lot en dat van het alge meen kiesrecht weder opnieuw over aan de onzekere kansen van het vloek waardig antithese-spel. Vechtpartij. Gisteravond ontstond in een woning aan de Zwarte Paardenstraat te Rot terdam ruzie tusschen man en vrouw. De buren kwamen tusschenbeiden en wildln den man te lijf. Toen de vrouw dit zag koos zij p.;rtrj voor haarman en liep naar den zolder om een geweer te halen. De' man laadde het geweer met hagel om de buren vrees aan te jagen. In het tumult ging echter het schot onverwachts af en kregen niet de buren maar de vrouw de hagel in haar zitvlak. Onderhand dat de vrouw naar hot Ziekenhuis werd gebracht gingen de buren nu den man te lijf die ontoon baar werd toegetakeld en voor eigen veiligheid naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat werd gebracht. De monnikken op den berg Athos gedragen zich, naar de N. R. Crt. schrijft, als echte Balkanbewoners, zij vechten en twisten graag. Zaterdag^ weigerden zij den aartsbisschop Nikzóët- een geestelijk gewaad voor een bijzon dere plechtigheid. Een af deeling van de Russische kanonneerboot, die er ligt kreeg bevel den aartsbisschop aan zijn kleed te helpen. Zij brak het ver trek, waarin het bewaard werd, open, doch de monnikken verzetten zich daartegen en schoten later op de ach tergelaten wachten. Het werd een heel vuurgevecht. GOUDA, 16 Juli 1913. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 18 Juli 1913, des avonds 7% uur. Aan de orde: 1. De herstemming over het amende ment van den heer IJsselstijn op het voorstel tot onbewoonbaar ver klaring der woningen aan de Kar- nemelksloot Nos. 80 en 82 enc.q. de stemming over dat voorstel. 2. Het voorstel tot herziening der Reglementen voor de burgerlijke instellingen van weldadigheid. 3. Het voorstel tot aanschaffing van nog 300 muntgasinstallaties. 4. Het voorstel inzake de invoering van den ontsmettingsdienst. 5. Het voorstel tot wijziging der pri vaten in het Gymnasium. 6. Het voorstel tot het maken van 3 aanlegsteigers voor pleiziervaar tuigen. 7. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan het Rtegentesse- plantsoen. 8. Het tweede suppletoir kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen. 9. De verzoeken om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen. Doof Burgemeester, en Wethouders fcijn aau* de Raadsleden de volgende ingekomen stukken toegezonden Gouda, 9 Juli 1913. Van wege den A. N. W- B., Toe ristenbond voor Nederland, is ons Col lege verzocht te willen bevorderen, dat in de Kattensingelgracht een drietal aanlegsteigers worden gemaakt, uit sluitend ten behoeve van pleiziervaar- tuigen, aangezien een geschikte aan legplaats voor dit soort vaartuigen alhier feitelijk ontbreekt en er bij be zoek aan of tijdelijk verblijf te Gouda werkelijk behoefte aan bestaat. De kosten van deze steigers, geraamd op f 300.zouden tot een bedrag van f 100.— door den Bond worden ge dragen. Wij wonnon omtrent deze zaak het advies in van de Commissie van bij stand in het beheer der gemeentewer ken, die het verzoek aanbeveelt voor inwilliging. Zij erkent de behoefte aan aanlegsteigers, daar het verkeer met de bedoelde vaartuigen meer en meer toeneemt, zoodat volgens de Commissie, onze aan den zoo belangrij ken waterweg Rotterdam—-Amsterdam gelegen gemeente, voor veilige aanleg plaatsen behoort te zorgen. Dit kan niet anders dan in het belang der gemeente zijn, vooral ook met het oog op het te heffen kaai- of liggeld. Ons College kan zich met het advies der Commissie, dat hierbij wordt over gelegd, geheel vereenigen, zoodat wij de eer hebben Uwe Vergadering mach tiging te vragen tot het doen maken van een drietal aanlegsteigers, uitslui tend voor pleiziervaartuigen, in de Kattensingelgracht, ter hoogte van den tuin van den heer H. Eijssen, welke plaats ons daarvoor het geschikst voor komt. Aan den Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 9 Juli 1913. De Directeur der Ambachts-avond- school stelt voor den bij Raadsbesluit van 31 Mei 1912 voor één jaar be noemden leeraar in het rechtlijnig-, prjoctie- en vakteekenen, den heer J. Doets, overeenkomstig diens wensch wederom voor één jaar te benoemen. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs en de bevoegde Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs vereenigen zich blijkens hunne hierbij overgelegde adviezen met het voorstel van den Directeur, waarmede ook wjj instemmen. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering voor te stellen tot Leeraar in het rechtlijnig-, projectie- en vaktee kenen aan de Ambachts-avondschool te benoemen den heer J. Doets, en wel tijdelijk voor één jaar. Deze voordracht is vooraf door den Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Aan don Raad der Gemeente Gouda. Gouda, 12 Juli 1913. De heer M. van Vliet,* slager, wo nende aan do Nieuwe Markt alhier, verzoekt ons College te willen goed vinden, dat een gedeelte van de ge doleerde zijl der gemeente, Sectie C. No. 2022, door hom overbouwd is. Deze overbouwing is geschied teD be hoeve van het plaatsen van een buffet in het aan de Nieuwe Markt gelegen perceel Sectie 0. No. 2982 (plaatselijk gemerkt No. 8), dat ingericht is voor melksalon. Wij wonnen omtrent dit verzoek het advies in van de Commissie van bij stand in het beheer, der gemeente werken. De Commissie herinnert er bij haar schrijven van 7 Juli jl. No. 245 in de eerste plaats aan, dat bij verhuur van dergelijke zijlen steeds als voor waarde wordt gesteld, dat geene over bouwing zal mogen plaats hebben. Met het oog op deze bepaling kon de Commissie niet dan na lang beraad vrijheid vinden tot het geven van een gunstig advies. Zij kon daartoe slechts besluiten uit overweging dat er in dit speciale geval tegen overbouwing geen overwegend bezwaar bestaat en de inwilliging van het verzoek voorden eigenaar van zoo groot belang is. Huiverig als de Commissie is voor het stellen van een antecedent, geeft zij als hare meening te kennen, dat het bij dit éóne geval behoort te blijven. Ons College kan wol meegaan met dit advios, zij het dan ook noode, even als de Commissie. Opgemerkt wordt nog, dat het bewuste gedeelte zijl in huur is bij de firma J. H. Kok, die tegen de overbouwing blijkbaar geen bezwaar heeft. Naar aanleiding van het voorgaande hebben wij de eer Uwe vergadering voor te stellen na opzegging in zoo ver van de huurovereenkomst den 8 Juli 1870 aangegaan met den heer J, H. Kok, ons te machtigen: lo. tot het met ingang van 1 Aug. aanstaande tot wederopzeggens in huur geven aan den heer M. van Vliet, van één géfleélttf der gerioleérde zijl Sectie C. No. 2Ö28,' ter' grootte van ongeveer 6 M.3, a f l.~— per M.^ 's jaars, op de gewone voorwaarden en verder onder de uitdrukkelijke bepa ling, dat door den huurder de toegang tot het overbouwd gedeelte zijl in geen geval geweigerd mag worden als zulks van wege ons College noodig mocht worden geacht, dat hij nimmer eenige aanspraak op schadevergoeding zal kunnen doen.) gelden en dat het over- bouwde gedeelte zijl op de eerste aan- zegging van wege of door ons College zal moeten worden ontruimd 2o. de huursom, ad f 0.85, thans ver schuldigd door do firma J. H. Kok (contract dd. 8 Juli 1870) voor het ge bruik van 8.58 c.A. van den gorio- leerdon grond Sectie C. Nos. 2022, 2023 en 2025, met f 0.G0 te vermin deren. Dg Raad voornoomd, SecretarisV oorzitter. Aan den Raad der Gemoento Gouda. Bij cJe 4" orgelbespeling op Dinsdag 22 Juli door den heer J. H. B. Spaan derman met welwillende modewerking van Mevrouw Cl. ten Kate (Alt) en de heeren A. Best Jr. en H. C. J. de Man zullen werken worden ten ge- hoore gebracht van Bach, Biset, Franck, Piutti, Best en Max Reger. Diploma „Gooefen/I zwemmen"- Door de Commissie van' Toezicht op dë Stedelijke Zweminrichting alhier is het diploma voor geoefend zwemmen uitgereikt aan 24 personen waaronder 6 dames. De namen van hen, die het diploma verkregen zijn Mej. N. den Boer, Mej. N. Muller, Mej. E. van Aalst, Mej. Betsy Wer- nink, Mej. Franpoiée Wernink en Mej Betsy de Wilde. W. F. den Boer, A. T. den Boer, Gerrit Gabry, W. Guijken, A. v. Gel- dern, A. Dortland, A. van Kersen, J. Lagthart, H. J. Nederhorst Jzn., J. v. d. Ree, C. Schilt, J. Simonie, J. Ver geer, C. IJsselstijn, D. IJsselsijn, J. de Jong, A. Gardenier en J. P. Simonis. Schoolreisje naar den Haag en Scheveningen. Men schrijft ons Dinsdagmorgen. Wat een weer! Re gen en nog eens regen! Gisterochtend zulk mooi weer en nu hoe jammer. Wat te doen? Gaan of uitstellen? 't Was moeilijk, 't Weerbericht was ta melijk gunstig. De kinderen stonden met een angstig gezicht den uitslag van de bospïoking af te wachten. Wat geeft tlan odk eigenlijk een bui re gen. Wie wefet hoe goed het weer nog wordt. Ja, kinderen het kan waar zqn. Komaan, dan maar gewaagd. Hoera. Wat zongen de kinderen uit volle borst: Wij gaan op reis naar de groote zee'. Arme kinderen hoor den we de moeders zeggen. Nu, *t ging dan ook onder een stort bui naar het station. Doch de vroolij- •ke stemming zat qr in en bleef erin. In den Haag aangekomen, regende het nog wel, maat steeds minder En eindelijk gingen de parapluies neer, om niet meor gebruikt te worden. Arme kinderen hadden we gehoord bij 't vertrek, doch wie den stoet door 't Bosch had zien trekken, zou zulks niet meer gezegd hebben. Wat een vroolijke kinderschaar. En hoe steeg (lo vreugde ten top, toen zij bij 't Hertenkamp waren aangekomen. Wat een pret als een klein hert het toegeworpen stukje brood van een groot hert wist weg te kapen en er mee op den loop ging. 't Kostte moei te het jonge volkje "eindelijk verder le krijgen. Nu een wandeling door de stad, naar het Warenhuis, waar op nieuw gezorgd werd, dat de inwendi ge mensch versterkt werd. En dat kan men daar wel aan de dames overlaten. Gerust kan meh dan ook die inrichting bijzonder aanbevelen. Nu weer op weg naar 't Paleis. Het Huis Ten Bosch was slechts van bui ten bezichtigd, doch wat een blijd- ap, toen de kinderen hoorden dat zij daar eens naar binnen mochten. Wat een bewonderende uitroepen voor al dat moois wat daar te zien was. Wat konden die heeren dat duidelijk uitleggen. Die groote kamer, was dat nu vroeger de speelkamer geweest van de Koningin en nu ook weer van 't Prinsesje Wat drukke ge sprekken, toen we weer öp straat wa ren over al die mooie kamors, voor al de Indische kamer, waaraan 60 menschen zoo lang hadden gewerkt, om al dat hout uit te snijden, 't Zijn daar in Indië toch ook knappe luid- jes, hè Zoo wandelende en praten de togen wij door de Haageche stra ten naar 't Plein, waar om 2 uur 4 extra-trams gereed stonden om ons langs een omweg naar Scheveningen te brengen. Daar werd eerst een wan deling gemaakt door 't dorp en toen naar 't strand. Daar had je nu die groote zee, waarvan ze bij 't ver trek gezongen hadden. Neen, moe ders, je hadt ongelijk, toen je aan het station spraakt van „Arme kin deren!" Hier werd het geluk teu jrolkj«enoUffi, too ral t9(m tj duw, Cu kousen uitmochten en, de kinderen gingen pootjes-béiden. Wat een ge woel en gejuich Eindelijk dan klonk het sein van ophouden. Hè, hoe jam mer. Maar 't was tijd om naar del Pier te gaan. Wat een blijdschap toen (Je zon eens even door do wolken kwam kijken. Ilé, wat verandert die zee nu in eens hoe mooi! Hoe werd hier ook weer door de kleinen genoten, 't Uur was al weer te gauw om. Doch 't was tijd om in de duinen te gaan spelen. En „een, twee, drie, vier, trekken wij van hier". Zoo zingende verlieten we de Pier om een bezoek te brengen aan de Duinen.Hoe werd daar genoten Men kon niet merken, dat het 's mor- gons geregend had. Dus, ga je gang maar, jongens, rol maar naar bene- (leli, straks slaan we het zand wel af. Nu "t was daar een echte jool! Ein delijk was 't tijd om ook Schevenin gen te gaan verlaten,. Doch nog was de pret niet ten-einde. Want weder stond de extra-tram klaar, die ons pver verschillende lijnen naar 't sta tion bracht en alzoo de kinderen ((ooi- heel den Ilaag voerde. Eindelijk zaten wij weer in den trein en ging het huiswaarts. Hoe gelukkig, dat we vanmorgon gegaan zijn Wat hebben we een pleizier gehad. Mogen we de volgen de week maar weer dadelijk begin nen opnieuw te sparen Zoo kwamen we weer te Gouda waar de kleinen opgewonden het sta tion verlieten om aan Vader en Moe dor te kunnen gaan ""vertellen van al hot plelrior, dat zij dion dag hadden pehad.:; <a |l uj .«fi.f t .1 Kardinaal Van Rossum aan het station. Zooals Maandag door ons gemeld zou Kardinaal Van Rossum Dinsdag avond op zijn doorreis aan het station alhier gehuldigd worden. Op het bepaalde uu^ 7.53 waren gisteren de Deken en'andere R. K. geestelijken, vele bestuurdoren en leden van R. K. vereenigingen mot hunne vaandels aan het station, waar een enorme drukte hoerschte. Bij aankomst van den trein liet het muziekkorps van het R. K. Jongens patronaat een fanfare hooren en weer klonk een luid hoera ter vorwelkoming van den kerkelijken hoogwaardigheids bekleder. De deken van Gouda, pastoor J. A. Küpers sprak den kardinaal .toe, waar na Z. Em. met bloemen werd gehul digd. De kardinaal gaf daarop don pauso- lijken zegen, waarna onder de luide hoera's der Roornsch-Katholieken, de trein vertrok die Z. Em. naar Rotter dam mo"08t brengen. De Concurentiegeest tusschen de „Vol harding" en „Vooruitgang". Naar aanleiding van de plaats ge had hebbende onaangename voorvallen bij de afvaarton der stoombooten van de „Vplharding" en van de „Vooruit gang" te Boskoop zijn thans door den burgemeester dier gemeente zoodanige maatregelen getroffen dat die afvaar ten zonder stoornis zullen plaatsheb ben. De groote Rozententoonstelling. Boskoop. Men meldt ons De groote Rozententoonstelling blijft voortdurend vole bezoekers trekken. Het aantal bezoekers is thans tot ruim 17.000 gestegen, terwijl nu eerst de rozen in hare volle pracht komen. De algemoone indruk is overweldigend. Zooals reeds gemeld zal Donderdag 17 Juli, des avonds 8 uur, Arnold Spool's beroemd Vocaal-F.nsemble in het Tentoonstellingsgebouw te midden van de bloemenweelde, een uitvoering ;;even. Voor deze uitvoering zijn ook kaarten verkrijgbaar tot Donderdag morgen 10 uur aan het bureau van de Goudsche Courant Markt 31. Vrijdag 18 Juli aanstaande zullen de rozenperken met ongeveer 10.000 Waxine lichtjes welwillend geschonken door de Koninklijke Stearine Kaarsen fabriek te Gouda, worden gegarneerd, hetwelk een schitterende aanblik be looft te zullen geven. Naar wij vernemen komt eerstdaags een deputatatie van Belgische Minis ters de tentoonstelling'jpozichtigen. Haastrecht. De gemeente-veld wachter J. K. D. alhier is gevanke lijk -naar de govangonis fee Rotterdam gevoerd, als verdacht van verduiste ring van gelden en valschheid in ge schrifte. - QL R. Crt.) Krimpen a'd Lek. Maandagmid dag gleed de 14-jarige G. Do Jong van een houtvlot on kwam tusschon de balken terecht. Men slaagde er in hem uit zijn benarde positife te verlossen. OudewaterMaandag was te Ro- iendaal bij Oudéwater hot 4»jarig fcoon- ije van dóii landbouwer A. Vehwcy Jn oen emmer kokend water gevallen. Gisteren is hot aan de gevolgen ge storven (N. R. Crt.) VIII. Do dag van gisteren is voor de Bos- koopsche Tentoonstelling weder een succosdag geworden. Hoewel de zon zich voortdurend schuil hield en zelfs menige regenbui neerplaste boven de tentoonstellingsgebouwen, kwamen nog zoer velen van buiten naar Bos koop om de rozenprachtj,te bewonderen. Er zijn toch niet minder «uim 2500 bezoekers geweest, een getal on verwacht hoog. Vanmorgen was or Qo'k al weer heel vroeg eene groote drukte op de Ten toonstelling. Door welwillendheid van het N tentoon stellingscomitó werd het geheele personeel van de verschillende werkgevers van Boskoopin de gelegen heid gesteld naar de rozen te komen zien. Van deze vriendelijkheid wefd door meer dan 1000 personen een dankbaar gebruik gemaakt. Oök de kleinen van Boskoop had den vanmorgen weder een extra-dag. Alle leerlingen van de Openbare en de Christelijke School kwamen onder geleide hunner onderwijzers eveneens naar do Tentoonstelling zieiv Het ging recht vroojijk onder hen,,top, en,hpe>yel "zij van de rozen nog niet zoo zeer kunnen genieten als volwassenen, was het hen aan te zien, dat zij recht hadden genoten. Het tentoonstellingsoomité verdient voor deze vriendelijke daden een woord van oprechte hulde. Naar wij vernemen is het Tentoon stellingsoomité voornemens op Zondag a.s. eene bijzondere keuring te doen houden, nu niet door een daarvoor expresselijk benoemde internationale jury, doch door het geheele publiek, dat dien dag do Tentoonstelling zal bezoeken. Dat zal voor de bezoekers eene eigenaardige aantrekkelijkheid geven, terwijl do inzenders zeker hun uiterste best zullen doen, de schoonste rozen op de Tentoonstelling te doen ver schijnen. Onze Boskoopsche kweekers mogen ook op zakelijk gebied deze Tentoon stelling dankbaar zijn. Velen hunner waren reeds in staat goede zaken te maken. Vooral de bijzondere vormen als parapluie's, lantaarns, tafels en va zen vinden goeden aftrek. Dat is dan ook op rozengebied werkelijk iets bij zonder schoons. Gisterenavond heeft men eene kleine proefneming genomen met eene ge deeltelijke illuminatie' der Tentoon stellingsgebouwen.. Deze proefneming is schitterend ge slaagd en aldus zal Vrijdagavond de geheele Rozententoonstelling prachtig worden geïllumineerd. Ongeveer 10.000 lichtjes zullen langs do randen der rozenperken worden opgesteld, wat een sprookjesachtig effect zal geven. (Men zie ook de plaatselijke borichten uit Boskoop)." A t h 1 e t i e k. Nieuwe overwinning door Keyser. Jacqties Keyser heeft Zondag te Stockholm oen wedstrijd over 5000 M. gewonnon in den recordtijd van 15min. lö-Vio B6C- voor Ahlgren (Zweden), in 15 min. 37.2/s sec. (N. Ct.) Zwemmen. Een Nederlandsche overwinning te Brugge. Zondag won v. d. Griendt (Het IJ) te Brugge den 1500 meter-wedstrijd in 23 min. 15 sec. waardooy hij het re cord, op naam van den Belgischen kampioen Pletincx. verbeterde tweede 3 Hofman (Brussels S.C.) in 25.53 derde Los van Haarlem (Het IJ) in 25.59 4. E. Rijpstein (Het IJ) in 27.30. Van *d. Griendt boekte dus een schit terend succes. Hij was derde in den 100 meter borstzwemmen ip 1.33 slechts 2 sec. achter No. 1. Bij het poloconcours verloor oen versterkt IJ Il-zevental van den Brug- schen Zwemkring met 21. (N. Crt.) Diefstal van 20,000 francs. Een zeer brutale diefstal hoeft in een trein plaats gehad. Terwijl oen Fransche diplomaat te Herbesthal was en zijn compartiment had verlaten voor het onderzoek door de douanen, is een brutale dief in zijn coupé door gedrongen, heeft 'n portefeuille gesto len met 20.000 francs. De bestolene had de onvoorzichtigheid begaan zijn jpverjas. in'de poupé tq laten hapgen, [waarin (je portyfepiljè stp,k. Een onderzoek ia begónnph, maar 'nog niéts is aan het licht gefiracht. Ijsbergen. Berichten uit New-York deelen mee dat de verkonningsschepen sinds eeni gen tijd hun werk hebben gestaakt ten aanzien van de verkenning van ijsbergen in den Atlantischen Oceaan Jlet kabelschip Mackay-Bennett hoeft echter wederom een grooten ijsberg ontdekt dicht bij de kust. De equipage heeft een groote kabel om den ijsberg geslagen en de ijsberg is op sleeptouw genomen om door opsleeping naar de hooge zee te wor den gebracht. NANCY, 15 Jul. De aviateur Le- comte vloog in den omtrek van Va- rangeville toen zijn toestel stortte op telegraafdraden. Het toestel viel op den spoorbaan Parijs—Avrieourt op het pogenblik, dat een goederentroin naar iNancy reed. De machinist zag don val en wist tijdig te stoppen. De aviateur kreeg geen letsel. Roode Kruis. Hedenmiddag 4.22 zullen do zes verpleegsters, die vanwege hot Ne derlandsche kruis nanr Griekenland worden uitgezonden, per S.S. van (len Haag vertrokken om zich via Brin- disi naar Athene te begeven. Overbrenging verpleger-Braam. Do heor Heuken, voorzitter van (te serplegersvakveroen., die\ zich naar len Baiktttf hef(af fot hqt ovoriiDen- gen van het'stoffelijk oWschot vfcn den te Tsjorloe overleden sergeant verpleger Braam naar ons land, is in goedefl wolstand te Sofia aange komen. Hij zal nu dan met den dood kist naar Tsjorloe vertrekken. Verplaatsing Belgisch loodswezen. De Belgische Regeering moet voor nemens zijn een groot deel van het Belgische loodswezen Jat thans te Vlissingen gestationneerd is naar Zee- brugge over te brengen. Prof. F. J. P. van Calcar. f Te Groningen is hodonnacht over leden in don ouderdom van 71 jaar Dr. F. J. P. van Calcar oud-hoog leeraar aan do hoogeschool te Gro ningen. De Haagsche grondwerkersstaking. De architect van de werken op Zorg vliet, die sedert do staking stil liggen, is door het Raadslid Hoejenbos aan gezocht om een openbaro vorgadering te leiden, waarin de quaeatie van do grondwerkers zal worden* besproken. De vakorganisate der grondwerkers heeft daartegen geen bezwaar. De werklieden van de Rotterdamsche sloopersvereeniging, die aan den Sta tionsweg aan het werk zijn hebben uit solidariteit met de grondwerkers het werk jjestaakt. Vliegenier gedood. Jütebboro (Doitschland) 16 Juli. De militaire vliegenier luitenant Stoll trachte gisterenavond te landen, doch zijn toestel raakte in de boomen ver ward, zoodat bij vielj De vliegenier is reeds aan zijn. won den overleden. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 766.3 te Coruna laagste stand 75Ó.7 te Stock holm. Verwachting tot den volgenden 'dag Aanvankelijk zwakke tot matige toenemende noordwestelijke tot zuid westelijke wind, zwaarbewolkt tot be trokken, waarschijnlijk weer regen buien, iets warmer. VAN DEN Staatslcenincen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie Ge Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venozuloa Dipl. Schuld I 1^05 3 pet. ttank- qn Cr«üieMu#tel liiiffen. Eed. Bankaandoolon Industr. Onderuemliiireii American Car Foun dry Comp. C. v. A.l ld. Smelting Refining! Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert, v. Gew. Aand. Kol. Crediet tnstcll. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw Mijeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleam-Ondcrn. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl v. Petr, Bronn. C.v. A. „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A. Scheepvaart Mijeu. Hed.Am. Stoomvaart- j Mij. Aattd. I f Stoomvaart*Mij. ^Zee land" Proferente A Int. Mercantile Marim Cy. afgest. Prof. A, Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A. Diversen. Max wel Land Gjmi Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. ae Jouiss, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3 pet. Hongarije. Tneiss-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 31/2 pCt. Amerika kalm, Mijnen zeer flauw, Rubbers vaster, Petroleum vast, Ta bakkon beperkten omzet, Culturen stil en prijshoudend, Nat. Staatsf. weinig omzet, Buitenl. weinig variatie. Vorige Koers. Koers van heden. 77% 82 V, - 62 - 99 - 84»/, 85V« 87% 6 - 83% 82 84 38'/, 38 lül'»/18 76»/, iihMimw rnv 100 43 42% 61 81'/, 23'/, 6 23% 53'/,. 54 aio 267% 189»/, 211 266% 12% 16'/« 167 37»/, 160 37»/, 176% 170% 592% 595'/, 625 Ml 1. ii 4 4 106 100 4 - 9 9 90% (- 96% 01 186'/, 93% 93»/, 93'/, 25»/, 25% 146"/,, V 3 140 2 101»/, 100»/,6 146'/

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2