4 Binnenlaïid. TJit d.e Peis Gemengde Berichten. A "KW tem fa> KUNST. Stadsnieuws. l)c Groote Rozententoon- j stelling te Itosköop. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. Officieele Prijscourant Ëffccten handel te Amsterdanf soa1/» - coy, king met haar „concurrenten" in het buitenland. Niet ten onrechte drong daarom des tijds een der vrijzinnige hoofdorganen in Duitschland aan dp een onderzoek naar do wijze, waarop het plotseling ontstaan van oorlogsgevaar dat als motief voor de jongste logeruit- breiding werd opgegeven in Duitsch land en in het buitenland was „gefi nancierd". De rogoaring in den Rijksdag over dozo onthullingen geïnterpelleerd, kon zich niet onttrekker\aan de toezegging, dat oen onderzoek naar de beschul digingen van Liebknecht zou worden ingesteld. Dit onderzoek schijnt thans ten einde te zijn gebracht. En hoewel omtrent do uitkomst de strengste geheimhou ding wordt bewaard, wist gisteren avond de National Zeitung mede te doelen, dat door de regoering beslaten was om oon aantal officieren straf rechtelijk te vervolgen, wegens om koopbaarheid „landverraad, ten ge volge van achteloosheid". Do zaak zou mot gesloten deuren worden behandeld. Rusland. Ophitsing tegen de Joden. Elkon nacht doet do politie te Kiow invallen in Joodsche woningen, tot toenemende ergernis van de bevolking. Niet alleen de Joden, maar ook de Chfistenen zijn verontwaardigd, daar elke huiseigenaar geweldige boete krijgt, indien zijn huis blijkt Joden to bevatten, die niet tot wonen aldaar gerochtigd zijn. Het kwaad word eindelijk zoo groot, dat polfs de, gouvcrnonr-goUeraal het noOfhg vond, dort Völijverigen gouver neur benige matiging op te leggen. Draconisch zijn de straffen togen do Joden, die niet tot wonon aldaar verlof ontvingen, terwijl aan den an deren kartt de Joden, om hun bestaans- willo, als 'twaro gedwongen worden, Kiew tot woonplaats te kiezen. De politie is thans in zoover van optreden veranderd, dat zij niet moer 's nachts maar 's morgens haar speur tochten houdt. Het is oen woerzinwek- kond schouwspel, telkens scharen Jo- don naar de gevangenissen te zien drijven. Het voorbeeld wekt natuurlijk allorongunstigt op do bevolking, dio rnoont harerzijds zich tegenovor do officieel vogelvrij verklaarden alles to mogon veroorloven. China' De toestand. Do toestand van Noord- on Zuid- Ohinooscho troepen in Kiangsi vorvvokt naar uit Sganghai gosoind wordt, al daar groote bezorgdheid. Men vreest, aan het begin van pen twoodo rovo- lutie to staan. Doze bozorgdhoid wordt versterkt door eon proclomatie, die in Nanking word aangeplakt en die zich uitgeeft voor afkomstig lo zijn van den gouverneur van Kiangsu, hoewel dit zoor waarschijnlijk wol niet hot ge val zal zyn.. n Do proclamatie roopt allo troepon in do provincie Kiangsu op, zich in eon logojrkörps to organisoete» en Juanshikhai to gtan vat verder nauwkourigó voorschriften voor do troopon in zake hun houding ton opzichte van non-cambatanten en vermaant het publiek, zich kalm te houden. Nador wordt nog uit Peking gomeld, dat Kiangsi, Kiangsu, Kwangsi, Fu- kion, Kanton, Szotschwan, Hunan en, "Anhui van plan zijn, zich onafhankelijk to verklaren. Eenigo provincies deden hot roeds en zonden troepen naar Kiangsi, wnar de gevechten nog voort duren, blijkbaar zonder beslissenden uitslag t#t dusver. De houding der Japanners wekt ver bittering. Do Chineezon gelooven, dat de Japanners overal opstokon. De aan wezigheid van Japanscho officieren in hot logor dor opstandeling geeft aan deze opvatting kleur, terwijl liet feit, dat Japanscho kannonneerkooten in do goveclitszöno voor anker liggen, tot oon protest van don vico-prosident Lijuanhung geleid heeft. Do Zuidelijke troepen verklaren openlijk, dat zij toestemming van Ja panscho hulp vorkrogen. DeChineesohe bladen oischon oen officieel protest van do regoering. Do kabinetscrisis. Het buiten go woon congros van de S. D. A. P. op 26 en 27 dezer zal te Zwolle worden gehouden. Mr. Troelstra wordt nog deze week uit don Harz in hot land terugver wacht. (N. R. Ut.) De S. D. P. contra Troelsta. De afd. Den Haag der sociaal-demo cratische partij heeft een groote open bare vergadering belegd op Zondag 20 Juli, des morgens halfolf, in Con cordia, Hoogezand, waar dr. W. van Ravesteyn en L. do Visser zullen spre ken overDo sociaal-democratie en het ministerial isme en Troelstra naar do Koningin". De S. D. A. P. is voor debat uit- genoodigd. Roodo Kruis. Dr. P. II. van Roojen, chirurg aan het Schiedamscho ziekenhuis, zal doel uitmaken van do Nedorl. Rootle Kruis- ambulanco, die vermoedelijk a.s. Woensdag op verzoek van de Ser vische regeering naar Belgrado ver trekt. Vergoeding bij don landstorm. Indien tengevolge van het verblijf in werkolijkon dienst van een tot den landstorm behoorenden dienstplichtige voldoende middelen tot levensonder houd ontbreken aan zijn gozin of aan dat waartoe hij behoort, kan vergoe ding worden toegokond. Deze mag ton hoogste bedragen f 1 per dag, als, de dienstplichtige in hot jaar van zijn verblijf in werkolijkon dienst het26"tö lovensjaar, en ten hoogste f 1.50 por dag, als hij in dat jaar hot 31Bt0 lovens jaar nog niet volbrengen zou. Mocht hij in of vóór hot jaar van zijn verblijf in werkolijkon dionst hot 31Bt0 levens jaar volbrengen of volbracht hebben, dan kan ten hoogste f 2 por dag wor den toegekend. De vergoeding mag voorts niet te boven gaan het bedrag van inkomsten, dat wordt gederfd cogens de va» -dienst plichtige,- op wiens werkelijken dienst lijot verzoek om vergoeding gegrond is, verminderd, bij voorkomend geval, mot do kosten van diens eigen levens onderhoud. Het verzoek om vergoeding wordt gericht aan den burgomeestor der ge meente, waar degene, die het verzoek doet, woonplaats heeft, tonzij do woon plaats buitensland is gelogen, in welk geval het verzoek gericht wordt aan don burgemeester der gemeente, waai de dienstplichtige voor den landstorm staat ingeschreven. liet bedrag der vergoeding wordt door bedoelden burgemeester bepaald, zulks onder nadere goodkeuring van don ministor van oorlog. In afwach ting van dio goedkeuring wordt de vergoeding door of vanwege den bur- gemeestor uitl etaald met gelden, uit de gemeentekas voor to schieten, Tweede Kamerverkiezingen. Rotterdam. Do Minister van Binnenlandsche Zaken Overwegende, dat de heer H. Spiek man de benoeming tot lid van de Tweode Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Rotterdam I niet heeft aangenomen, on er mitsdien in dat district oon verkiezing voor een lid van die Kamer moot plaats hebben, heeft bepaald, dat die verkiozing zal plaats hebben op Donderdag 24 Juli eik., de stomming, zoó noodig, op Vrijdag 1 Augustus d.a.v., dó herstem ming, zoo noodig, op Vrijdag 8 Aug. d.a.v. Henri Polak als Kamerlid. Uit het Weekblad van den Diamant- bowerkorsbond blijkt, dat Henri Polak, wanneer hij tot Kamerlid gekozen wordt, volgons oon besluit door den bondsraad met op 4 na algemoone stommon genomen, als redacteur van het Weekblad van den Bond zal af- tredon. Hij doolt evenwei mede, dat hij wokolijks zijn artikel in het blad zal blijven schrijven, gelijk hij nu roeds 19 jaren lang doet. Politiek zwaartepunt. Onder de veronderstellingen, waar om juist oon Vrijz.-Democraat, dr. Bos tot do Kabinetsformatie is uitgenoo- digd, is ook die van de „Maarbodo" te vermelden, dat deze keuze zou te danken zijn aan „de enorme gewichts verplaatsing in de richting van rood, die ter linkerzijde heeft plaats gehad^'. Heeft dit echter wel inderdaad plaats gehad Do 11 plaatsen, dio do ter linker zijde door de uitersten linkervleugel zijn gowonnon, vormen zeker een be langrijke versterking van die groep. Maar men vorgete niet, dat juist de uiterste rechtervleugel óók sterk is toegenomen. Immers de Vrije Libe ralen wonnen 6 zetels. Dat is wel niet zoo voel als de sociaal-democraten vooruit ging toch wel zóóveel, dat do quflüficafcio enorme gewichtsverplaat sing" naar links niet zonder voorbe houd kan woeden aanvaard. Bij verplaatsing van evenwicht is evenwel de hoofdzaak waar het zwaar- J tepunt ligt, en indien de „Maasbode" do moeite wil nomen, het even na te gaan, zal zij tot de conclusie komen, dat dit links zoo goed als niet van plaats verandert is. Het lag vóór de verkiezingen bij de groep der Liberale Unie, het ligt er na de verkiezingen nog, en heeft ook binnnen die gioep zoo goed als geen plaatsverandering ondergaan. Met die „ernome gewichtsverplaat sing in do richting van rood" zal het ter linkerzijde dus wel losloopen. Een Protest. Dr. J. H. Maronier te Oosterbook laat in do N. R. Crt. naar aanleiding van de ontvangst van kardinaal van Rossum in ons land het volgend pro- tost hooren In een land, waarvan de groote meerderhoid der bevolking protestant is, een land dat eenmaal geleden heeft onder de verdrukking der Roomscho hiërarchie, dat.zijne martelaren voor hun geloof bij duizenden telt, daf'ein delijk onder Willem van Oranje de wapenen heeft opgevat en ten koste van oen tachtigjarigon strijd en ontel bare slachtoffers zijn vrijheid en onaf hankelijkheid heeft veroverd in dat land wordt een der hoogste waardig- hoidsbokleeders van datzelfde Rome, dat nooit verandert, een kardinaal in vol ornaat, met gejuich binnengehaald, met alle praal, die aan vorsten toekomt, aan het hof ontvangen en eindelijk begiftigd met een ridderorde, die slechts bij buitengewone gelegenhoden of aan vreemde vorsten wordt uitge reikt. En dit alles geschiedt zonder qen woord van protest van Protes- tfintscho zijde., JSelfs bepaald Prötes- tpntscke dag- en weekbladen bewaren daarover «een veelbeteekenend stilzwij gen. En intusschen worden allerwege onafhankelijkheidgfeesten gevierd alsof er geen wolkjo aan den hemel was, alsof ons volk in zijn vrijheid en onaf hankelijkheid had te roemen, terwijl het mot kloosters en Jezuïten-paleizen wordt overdekt. Poch zijn allo echte Protestantscho harten daartegen in op stand gekomen. Men spreekt zijn ver ontwaardiging erover uit, de een aan den ander. Maar niemand schijnt zich to wagen aan oen openlijk protest. Vorgun mij, mijnheer do hoofdrodac- tour, dat woord van protest in uw blad to doen hooren. Ik ben er zeker van, dat het in onze Protestantsche bevol king weerklank zal pinden. Wij gaan oen donkore toekomst tegemoet. De S. D. A. P. en de crisis. In oen vierde artikel dat „Hot Volk" aan de crisis wijdt, wordt de eisch, dat de sociaal-democraten opditoogon- blik Ministers-portefeuilles zullen aan vaarden voor de vorming van een kiesrecht-Kabinet afgewezen. Wij geven het volgende daaruit weer „Ons verantwoordelijkheidsgevoel", z^gt de schrijver, „voor de kiosrecht- bewoging doet o,ns dit aanbod afwyzen. Maqr heel het wqzen van onzq^ party zpu o; zich tegen verzetten, indien wij ons bepaalden tot afwijzen alleen. Niet alleen buiten, ook in het Parle ment zullen natuurlijk onze partijge- nooten den kiesrechtstrijd voortzetten; hieruit volgt, dat zij tegonover een Kabinet dat hot algemeen kiesrecht op zijn program - heeft, en voor de totstandkoming er van zich schrap zet, heel anders zullen staan dan tégenover een zakonregeering, die zich ten doel zou stellen, te zorgen voor hot boezem- peil van de Vier Noorder Koggen, om nu eens wat anders te noemen dan de droogmaking van de Zuiderzee. Van don aanvang af hebben wjj op grond van de stembusuitspraak ge- ëi8cht een kiesrechtministerie. De con sequentie daarvan is, dat wij aan zulk een Ministère dan ook het leven moge lijk maken. „Er zijn (ook nog) democratische elementen in de concentratie, staats lieden, die hun aanhang vinden in een deel der burgerij, dat voor de kiesrecht zaak is gewonnon. De vrijzinnig-demo craten vereeren de nagedachtenis van mr. Kerdijk, wiens levensdoel was, „de democratie te dienen met volle toe wijding". En de Unieliberalen hebben getoond, van de kiesrechtbeweging in het volk een levendig besef te hebben. Zij kuftnen niet meenen, hun woord voor het algemeen kiesrecht te hebben ingelost, alleen door het doen van een een aanbod, waarvan de aanvaarding naar onze stellige overtuiging voor den kiesrechtstrijd een rem zou zijn. Van hén mag worden verwacht een poging om een kiesrechtministerie te vormen, als zjj woten, dat do socialis tische Kanierfractie bereid is, zulk een Ministerie bij de uitvoering van zijn program bij te staan." Verder ajegt het blad „Onze partij kan natuurlijk niet voor haar rekening nemen, dat de opdrijving der militaire uitgaven ongestoord wordt voortgezet. Er moet een soort wapenstilstand worden gesloten. Het Ministerie van Oorlog moet zich ge troosten, dat het eindcijfer, thans be reikt, niet hooger mag klimmen. In dit geval zou onze Kamerfractie, indien van uit de rechterzijde werd gepoogd het kiesrechtkabinet omver te werpen, de Grondwetsherziening te doen mis lukken, door verwerping der Oorlogs- begrooting, zich in die val niet moeten laten vangen, maar feitelijk, door te stemmen voor de begrooting, stemmen tegen een aanslag op het algemeen kiesrecht. Op onze Kamerfractie, met andere woorden, rust de plicht, om in het Parlement den kiesrechtstrijd zoodanig voort te zetten, dat zij een Regeering, die zich do invoering van het A. K. tot taak stelt, daarbij den noodigen steun biedt, en haar beschermt tegen de listen en lagen der reactie. Met het vaststellen van deze ver antwoordelijkheid is van onzen kant alles gedaan wat voor de vorming van een kiesrechtkabinet kan worden ver langd." Aan het slot wordt verwezen naar do vrijheid, die zich de vrijzinnig- democraten indertijd ten aanzien van het Kabinet-Do Meester hebben voor behouden, waarin do heeren Veegens en Van Raalte op eigen verantwoor delijkheid zitting namen, en zegt de schrijver „Thans als voorwaarde voor de vor ming van een kiesrochtkabinet oen eisch te stellen, die de burgerlijke par tgen aan hun geestverwanten en bond- gjenpoten nimmer hebben gestold, bet. téekent moodwillig aan de totstand koming van het algemeen kiesrecht een struikelblok in den weg leggen. Ons antwoord op deze manoeuvre mag geen ander zijn, dan om bij afwijzing van deze voorwaarde, tevens oen rede lijken wog te wijzen voor de vorming van een kioBrechtministerie. Wij heb ben dat in hot bovenstaande gedaan. Wij eischen een kiesrechtministerie, en wij maken oen kiesrechtministerie mogelijk. Het is thans de vraag, of do heeron van de vrijzinnige concen tratie dat ook willen." Brutale berooving. In do billardzaal van Krasnapolsky te Amsterdam heeft gistermiddag om streeks 5 uur een zeer brutale beroo- ving plaats gehad. Zooals gewoonlijk op dat tijdstip was hot zeer druk in do zaalalle billards bezet en de noo- dige kijkers daar omheen. De blikken van een dier kijkers dwaalden echter oen oogenblik van het billardspel af en het viel hem op, hoe een ander, hoewel zelf geheolgekloed en dus niet billard spelend, bij oen jacquetjasje stond te morrelen. Hij waarschuwde daarop de spelers, die oogenblikkelijk hun kleedingstukken nakeken. Al spoe- dig bleek toe», d»t oen hunner uit zijn portefeuille oen bedrag va» f 300 ver biste, -i Inmiddels was de man. die in de nabijheid van het jasje had gestaan, door de aanwezigen in de gaten ge houden. Zoodra de vermissing gecon stateerd werd, omringde men hem, waarop hij aanbood zijn zakken te laten nakijken. Dat was den bestolene echter niet voldoende. Met den ver dachte on dengene, die hem in de na bijheid van zijn jasje had gezien, be gaf hij zich naar een afzonderlijk lokaal en wachtto daar do komst van de in middels gewaarschuwde politie af. Toen deze verscheen, hat) een nauw keurige fouilleering plaats met het resultaat, dat de drie vermisto bank- biljetjes werden gevonden tusschen den band van de onderbroek van den ver dachte. Deze legde daarop een volle dige bekentenis af. De ongeveer 50-jarige man, die na tuurlijk in verzekerde bewaring werd gesteld, zag er fatsoenlijk gekleed uit en gaf op te zijn „agent in'tabak". (Hbld.) Een geheimzinnige diefstal heeft plaatsgehad tusschen Parijs en Londen. Een juwelier te Londen moest van zijn vertegenwoordiger te Parijs een paarlsnoer van oen waarde van 135,0p0 ontvangen, maar kreeg slechts oen pakje dat suiker bevatte. Daar de suiker van Fransch fabrikaat is, vermoedt de Londensche politie, dat de diefstal te Parijs is gepleegd. Hot paarlsnoer was verzekerd voor 135,000. Willem Marius de Vos. Don 15on Juli jl. heeft een in de Sorbonnewijk te Parijs survedleerende politie-agent op straat gevonden een blijkbaar in bowusteloozen toestand verkeerenden, onbekenden man. Hij is naar een der hospitalen gebracht, waar de man overleed, zonder bij kennis te zijn gekomen. De onbekende had tal van steekwonden, zoodat aan een mis daad werd gedacht en door middel der Bertillonnage werd getracht, de inden- titeit van het lijk vast te stellen. Daarbij is den chef van den dienst, den heer Bertillon, gebleken, dat do gestorvene niemand anders is dan Willom Marius de Vos, laatst wegens inbraak bij de firma Schreuder Bak steen, Gedempte Binnenrotte te Rot terdam, tot eenige jaren gevangenis straf veroordeeld. Hij behoorde tot de familie De Vos, waarvan enkele leden ook te Amster dam, onder verdenking van de inbraak by den goudsmid Pampus, in de Leid- schestraat aldaar hebben gestaan. Willom Marius de Vos, geboren te Rotterdam 21 Augustus 1875, is in de laatste helft van 1911 door middel van een touwladder en geholpen door zijn broer uit de gevangenis te Scheve- ningen ontsnapt. Zijn broer vertelde later aan het Rott. Nieuwsblad, dat zijn broer per vliegmachine over de grenzen was gebracht. Den 30sten December 1911 is hij, op verzoek van de Nederlandsche justitie en in afwach ting der vervulling van de uitleverings- foVmaliteiten te Parijs aangehouden on in voorloopige bewaring gesteld. Den 24en Januari 1912 is hij ook daar, andermaal geholpen door zijn broer, uit de gevangenis ontsnapt en heette hij naar Zuid-Amerika te zijn vertrokken. In hoeverre dat juist was, is tot heden nog niet opgehelderd. De gevondene droeg alle kenmerken don laatst en tijd een zeer armoedig leven to hebben geloid. Waarschijnlijk hebben lotgenooton in do misdaad hom ontzettend toege takeld en daarna in oen stil gedeelte van de Sorbonne-wijk neergelegd. Het geheimzinnig geval word door de Parijsche recherche verder onder zocht. (Tel.) Obscure kiezerskwoek. Do 33-jarige Roomsch-Katholieke onderwijzer H. W. R. te Utrecht, die vorloden week voor de rechtbank al daar heeft terechtgestaan wegens over treding van do kieswet (hij had in een afgifte-biljet opgegeven dat een inwo nend zoon f 175 per jaar verdiende, terwijl zijn loon f 52 was) is gisteren- morgen veroordeeld tot 5 dagen ge vangenisstraf. De oisch luidde een week. De 900ste wagon aardbeien. Gisteren is de 900ste wagon aard beien in dit seizoen verladen door de tuindersvereeniging „Kennemorland", bestemd voor Carel Necke, Berlijn Dit getal is vóór deze nog nooit bereikt. Het stationsporsoneel had den wagen met groen, vlaggen en een pakkend opschrift voorzien, terwijl vóór vertrek de traditioneele kiek word gemaakt. Dank zij het koele weder blijft de verzending nog steeds plaats hebben V, gisteren vertrokken zelfs no£> 30 Wa gons en het laat zich aanzien dét dit getal heden wordt onvorschreden. Veel wordt thans in vaten verzonden naar de Conservenfabrieken, daar de vraag voor gebruik versch minder wordt. De prijzen zijn in verband hiermede de laatste dagen dan ook zeer dalend, heden werd slechts f 1315 per 100 K.G. besteed. Do tuinders kunnen echter tevreden wezen, zij hebben veel, meordoren zelfs zeer veel geoogst. (Hbld.) Waar hot volk is, is de nering. Hijgde aankomst van Z. E. kardinaal Van Itossum, die uit Utrecht terug keerde, Dinsdagavond aan 't Maassta tion, te Rotterdam, hebben zakkenrol lers hun slag geslagen. Do heer B. H. H. B., van den nieuwen Binnenweg, miste zijn por- temonnaie met f8.terwijl de heer J. v. G., uit Nijmegon, aangifte deed, dat zijn gouden horloge met dito ketting verdwenen was. Bovendien gaven nog eenige reizigers, die ver trokken, bij het stationsporsoneel aan, dat zij van geld en horloges beroofd waren. Oorlog aan den klassenstaat. Gisterenavond hield de afdeeling Amsterdam van de 8. D. P. een ver gadering, waarin de heer D. J. Wijn koop gesproken heeft over Oorlog aan den Klassenstaat. De vergadering waar het zeer rumoerig toeging, werd gehouden naar aanleiding van het be zoek van Mr. Troelsfra aan H. M. de Koningin. Dr. H. Gorter, die even eens zou spreken, was verhinderd. Uit het verslag in de N.R.Ct. stip- 'P©n wij het volgende aan: In den aanvang van zijn rede wees de heer Wijnkoop er op, dat de S.D. A.P- bij de Juni-verkiezingen niet alleen een zeer groot aantal stemmen „p haar eandidaten heeft vereenigd, maar dat het haar tevens ook gelukt |s, door eenbijzondere wijze van een strijd voeren, een groot aantal van haar leden in de Tweede Kamer te brengen. Dit nu zou zeer toe te jui chen zijn, wanneer de S.D.A.P. wer kelijk een socialistische partij was. Dat is echter niet het geval. Spr. acht te het niet noodig, na wat hij voor de verkiezingen hierover reeds heeft gezegd, dit verder aan te toonen. De uitslag van de verkiezingen is geen overwinning geweest voor het proletariaat vervolgde de heer Wijn koop, doch voor het meest conserva tieve kapitalisme, zoowel naar links als naar rechts. Dit is gebleken, uit de zwenking van dr. Kuyper inzake het tarief. Spr. constateerde verder dat het bij do jongste verkiezingen niet is gegaan om het algemeen kiesrecht doch voor of tegen het tarief. Immers de reeders uit Amsterdam II, de groo te industrieelen uit Enschedé, de ka pitalisten uit Rotterdam, hebben bij de herstemmingen de heeren Mëndele, Alberda en Spiekman gesteund. En dat bewijst genoeg dat zij in do S.D. A.P. geen revolutionaire partij zien, De S.D.A.P. is bij de herstemmingen samengegaan met de kapitalisten heeft daarmee de verantwoordelijk heid van den thans bestaanden toe stand op zich genomen. En uit het- geen na de verkiezingen is gebéurd is dit nog duidelijker gebleken. Uit het feit, dat mr. Troelstra naar de Koningin was gegaan, viel reeds af te leiden, dat hij het revolutionai re proletariaat den rug had toegekeerd. Maar dat was nog niet afies. Mr. P. J. Troelstra' ftacr-'ztehl aAw'eóii'inter view 'ómdöt-wbriteit 'eir'daart*"hóeft'hij zijn mooning "»overi i ileh. toestand uit- oengezet. Het Volk deelde dé meening van den partijleider. Zoowel in het interview als in de bedoelde artike len waren belangrijke concessies ge daan aan het kapitalisme, die de ge heele waarde van de zoogenaamde so cialistische overwinning bij de stem bus te niet deden. Deze concessies waren ten eerste het bezoek aan het hof, cn voorts het feit, dat de S.D.A. 1'. desnoods voor een oorlogsbegroo- ling zou stemmen. Hiermede is het zuiver proletarisch standpunt van „geen man en geen cent verlaten. Wel zal slechts worden voorgestemd als de begrooting bezuiniging inhoudt maar spr. meent dat bezuiniging ten oenen male onmogelijk is. In doprac- tijk zal het er op neerkomen, dat mr. Troelstra en de vajnön voor elke oor- logsbegrooting stemmen. Spr. kwam tot het buitengewoon congres to Zwolle. Dat de crisis dit congres noodzakelijk maakt, is een bewijs, dat de S.D.A.P. heeft opge houden een revolutionaire partij te zijn. Immers was dit niet het geval, dan was elke regeeringsverantwoor- delijkheid op zieh te nemen, doch geen ministerzetels te aanvaarden. Dan is dit zooveel te erger, want werden de zetels wel aanvaard, dan zou spoedig blijken, dat het regeeren voor de S.D.A.P. een onmogelijk- h o i d is. In het andere geval echter zal dat niet blijken en zullen de pro letariërs worden misleid. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat, de strijd /van hiet .proletariaat Wv wel „iGgbnr het f Uboralismg mqpti gaan 4 het, ctaricalpHjtf,ipagr ,oqk tegp» HFhehJqrspartij. Rozententoonstelling te Boskoop. Uitvoering van Spoel's Vocaal-Ensemble. In eene minder aanlokkelijke om geving zou 't succes, dat Spool's vo (•aal-ensemble gisterenavond te Bos koop oogstte, ongetwijfeld veel klei- nor geweest zijn. Immers hetgeen ten gehqore gebracht werd, stond artis tiek op niet zeer hoog peil. 't Klank gehalte van 't geheel, zoowel ale van elkestem afzonderlijk, liet veel t< wenschen: eene hinderlijke ruwheid zoowel bij de vrouwen- als bij dt mannenstemmen stond eene normale Klankontwikkeling voortdurend in den weg. Trouwens, de uitspraak lie1 ook zeer veel te wenschen; nog nim mor b.v. heb ik een geheel koor, met •en volharding, 'n betere zaak waar- ig, zoo n slechte 1 aan het eind van n lettergreep hooren zingen. °Pvalting van den heer opool kon me herhaaldelijk niet vredigen. Zoo was 't tempo van bekende koor „Wie lieblich sind noten uit Mendelssohn's Paulus mist te langzaam. Doch ook opvatting van Spoel's compositie >,van een Koningsvrouwe" vermocht nüi te boeie?i ik hob dit fraaio f ea dikwijls anders... en mooier ge- noord. Trouwens, 't is me ten eenen- maie onbegrijpelijk hoe iemand als Arnold Spoel eene eigen compositie zoo slecht kan accompagneeren als gisterenavond bij de „Kouingsvrou- wo het geval was. ia Pe ''fSoling van deze uitvoering liet a les te wenschen. Ik kwam een half uur vóór den aanvang en mocht onder protest van de kel ners zelf een stoel uit de restau ratie meesjouwen, indien ik 't con cert op een meer geschikte plaats wil de volgen, llad men zich niet gehou den aan de belofte om slechts 1000 kaarten uit te geven of was dit aantal reeds te groot Dit had de regelingscommissie dan van te voren moeten weten H. N. GOUDA, 18 Juli 1913. Bijna verdronken. Gisterenavond omstreeks 7 uur ge raakte» het tweè-jarig kindje van den heer S., Lange Tiendeweg bij de brug aan de Zeugstraat te water, wijl het spelend een draad, die van de brug in het water afhing, trachtte te grijpen. De plons enjhet hulpgeschrei deden den bloemenhandolaar Both, woon achtig Karnemelksloot, die juist met een wagen aankwam, opschrikken, daarop terstond zijn jas uitgooien en te water springen. Ook de toeschie tende heer B., begaf zich onmiddellijk te water. Met beider pogingen mocht het gelukken het kind, dat reeds on der de brug was doorgedroven, te redden en aan do verschrikte ouders terug te geven. Een R. K. manifestatie. Het heeft onze aandacht getrokken uit het verslag in do N. Z. II. van gisterenavond, dat in do Woensdag avond jl. gehouden vergadering van „De Hanze" door don voorzitter dier vereeniging, den heer J. A. Donker, mededeoling is gedaan dat hij „als iptrotest tegen de/ verguizing, die ons lfetholiokea ten deel. viel (in don afgo l^opon politiekon stryd) van nu af geen lid meer zal zijn van -de 2 neutrale vereenigingon, waarvan hïj tot op dit oogenblik nog lid was, nl. de neutrale patroonsorganisatie in 't tabaksvak en de Goudsche Winkeliers vereeniging. En deze mededeeling van den hoer Donker werd bij de rondvraag door den geestelijk-adviseur, kapelaan B. de Jong nog nader toegelicht, waar bij deze verklaarde, .,dat hij hem (don heer Donker) een eeresaluut bracht omdat hij voor zijn Katholiek-zijn ook zelfs de grootste offers wil brengen Vooral vorklaardo de Eerw. Adviseur openlijk, dat hij kennende den ge- heelen onverkwikkelijken stand van zaken tijdens den bij den heer Donker gepasseerde uitsluitingstijd zeker was dat diens uittreden uit genoemde neutrale bonden eerst nu geschie den k o n." Wij wenschen het bovenstaande on der do aandacht te bréngen van onze lezers, omdat wij in deze handeling van den heer Donker en deze sanctie van den r. k. geestelijke zien een roomsch-katholieke manifostatie tegen over andersdenkenden. En deze manifestatie achten wij van zeer ernstigon aard, omdat zij inhoudt een beschuldiging als zouden de roomsch-katholioken in den politiekon strijd zijn verguisd. Een beschuldiging, zoo onwaar, dat het zoor Zéker don beschuldiger had botanprd kantteer hij ipeerttló dergelijké Wourdën té Wó^tc/rt' .ifiteprokon, deze to argumenteerétï; Het is wel heel makkelijk om derge lijke grofheden te uiten, doch hij, die ze in het openbaar uitspreekt, moet weten dat deze beschuldiging op hem blijft rusten als een blaam, zoolang niet bewezen wordt dat den roomsch- katholioken verguizing is aangedaan. Wij zien in het optreden van den heer Donker bovendien nog iets anders zeer ernstigs, nl. het zich steeds meer afscheiden van roomsch-katholiekon uit niet-roomsch-katholieke voreeni- gingen en organisaties naar die welke R. K. voor denv naam vooren, en dit te meer wijl dit geschiedt op den steeds krachtiger wordenden drang, die daaromtrent door de. r. k. geestelijk heid op last van het hoogste kerkelijk gezag wordt geoefend. Want het is onze vaste overtuiging dat het niet is het individueel willen van den per soon, die hem de handelingen doet uitvoeren, die noodzakelijk met zich brengen de afscheiding in hot maat schappelijk leven in steods erger mate, maar dat het is de macht van den clerus, die over en door het individu beschikt over de uitvoering van zijn wenschen. De r. k. geestelijkheid drijft de leden harer kerk steeds meer den wog op naar afscheiding van andersdenkenden. Haar raakt het niet, wat niet-roomsch- katholieken daarvan denken. De uit breiding van haar macht eischt zulks. Maar de roomsch-katholiek als persoon, als deel van het maatschappelijk leven, heeft te bedenken dat zijn bestaans voorwaarden andere zyn, dan die zijner geestelijke leiders, dat hg als deel der gemeenschap in en door dio gemeen schap moet leven, dat hij mede ver antwoordelijk is in en voor die ge meenschap, die heel wat anders is dan het wereldje der r. k. geestelijkheid. De roomsch-katholieken hebben te bedenken dat zij door steeds meerdere afscheiding een gevaar doen grootor worden in do maatschappij, een twee dracht brengen in het volksloven, die zich ten slotte tegen hen moeten kee- ren. De roomsch-katholieke bladen wij- zon altijd maar door op een geest van antipapisme, die er zou bestaan, maar wij vragen de roomsch-katholie- lieken of het andersdenkenden onver schillig kan zijn dat steeds meer een afscheiding in de hand wordt gewerkt in het maatschappelijk leven, waar door gevormd wordt een bolwerk in den staat, waarin de r. k. geestelijk heid den toon aangeeft? Geen andersdenkende is daaromtrent onverschillig. Integendeel, daartegen moet een protest worden gehoord En nu het feitelijke der zaak. Dat de heer Donker eerst n u kan uittreken uit de neutrale bonden is goheel onjuist. Zoowel de Goudsche Winkeliersvereeniging als do Goudsche Vereeniging van Sigarenfabrikanten, die aangesloten is bij het Verbond van Ned. Sigarenfabrikantenvereenigingen biedt gelegenheid als lid te bedanken aan het eind van het half- of heel vereenigingsjaar. Wij geven echter toe dat indien het besluit eerst genomen is na de jongste verkiezingen, hot bedanken voor die organisaties eersten u kan geschieden aan het eind van de termijnen die daar voor zijn bepaald. Het lijkt ons echter wel wat gezocht van don geestelijk-adviseur om die tijdsbepaling er nog bij te halen. Op de hoofdzaak, daarÓp koift^ hèf n. Loos Brandalarm. Vanmiddag omstreeks twee uur ging hot gerucht dat in de aardewerkfabriek van de firma Corns. Jonker Zoon brand was uitgebroken. De stoomspuit rukte, getrokken door 8 gemeentewerklieden, onmiddellijk na het alarmsein uit en ovenzoo do reddingbrigade, zoodat deze woldra voor de fabriek aan de Turfsingel verschenen, waar reeds vele niouwsgiorigon waren verzameld. Het bleek dat van brand geen spoor was waar to nemen. Blijkbaar was alarm gemaakt door iemand, die wat vonken had zion vliegen. Het uitgerukte blusehmatér»al"kOT onmiddellijk weor inrukken en daar mede verdwenen ook de piouwgierigen dio zich daar hadden geposteerd in do hoop „den brand" goed to kunnen waarnemen. Woddinxveen. Gistermorgen had op de algemeone begraafplaats alhier do teraardbestolling plaats van het stoffelijk overschot van don heer K. Jonkheid, in loven Wethoudor dezer gemeente en Dijkgraaf van den Polder Bloemendaak Aan de groeve waren tegenwoor dig de leden van den gemeenteraad, de secretaris dor gemeente, do ge- iheöntö-ontVangor, hot b^Btutir validen ÏÏoldbr Bloetoöndaal, téfwijl een gróót ajjaiitól belangstellondèïPW.n#ezig Was. De Burgemeester was niet in de gelegenheid, wegens aan de familio bokende redenen, de plechtigheid bij te wonen. Toen de kist in het graf was neergelaten trad de heer F. A« van der Torren, wethouder en waar nemend Dijkgraaf van den Polder Bloomendaal uit den kring der aan wezigen. Hij schetste in zijne rede don levensloop van den hooggeachten overledene, en herinnerde aan de steeds vriendschappelijke, gezellige samen werking, welke hij, en ook allen die mot hom in aanraking waren geko men, hadden ondervonden. Zijn heen gaan is daarom, èn voor de gemeonte Waddinxveen, èn voor deq^f Polder Bloomendaal een groot verlies. Na den heer van dor Torren sprak Ds. Langon eenige woorden van troost tot de familieleden, waJrna de hoer A. Jonkheid, zoon van den overledene, ook namens zijno familieloden, dank bracht aan allen, inzonderhoid den Raad, het collego van B. en W. en het bestuur van den Polder Bloemen- daal, voor de laatste eer, zijnen vader bewezen. Jieeuwljk. Le Tempel. Do heer C. Akerboom, alhier, behaalde op de Rozententoonstelling te Boskoop met afgesnoden rozen don lBton prijs, een verguld zilveren medalje. De veehouder en koopman N. Van Dam alhier nam dezer dagen een man, oen zwerver, aan, welke zich bereid verklaarde voor Van Dam te Zullen grasmaaien. Een kloptuig om de zeis to scherpen was 's mans eenig gereedschap. Van Dam voorzag hom van een zeis, en omdat de man elders moest overnachten, gaf hij hem brood en een pond botor mede. De nieuwe knecht trok er op uit, nadat hem door v. D. het hooiland was aangewezen, waar 's mans beste krachten zouden worden besteed. Na een paar dagen begon Van D. er over te denken hooi te gaan -bouwen vooral met het oog op het mooie weer. Op het hooiland gekomen, ontdekte hij alras dat slechts een paar zwaden gras waren afgemaaid. Do man bleek spoorloos verdwenen met medeneming van de zeis. Bergambacht. Aan 13 personen in deze gemeente is door de commis saris der Koningin der provincie Zuid- Holland een buitengewone machtiging verteeft4f^tot het verdrijven van scha delijk gevogelte door middel van ge weer- of pistoojWioten. Krimpmyhjd. Lek. Bij hetseha- kelvissche|y vieFJ. Witte in de wete ring en bleef met hot hoofd in don bagger steken. Gelukkig word het ongeval intijds opgemerkt door L. v. d. Velde en P. I)onk„ die hot genoegen smaakten den drenkeling te redden. Oudewater. In de gisteren alhier gehouden vergadering van den Ge meenteraad, is besloten het eomitó der spoorwegverbinding GoudaMont- foortUtrecht een renteloos voorschot van f 50.000 te verleenen, op voor waarde dat dan aldaar de remise, goe derenloodsen en workplaatsen worden geplaatst. ben gevoerd, welke spoedig tot vrede bullen leiden. Ótul[Tiil faei hvzuak vnn .Jou' Com- missaris der Koningin on de leden v. Gedeputeerde Staten zij nog vermeld dat hot gezelschap zich na de wande ling verzamelde in hot onlvangpavil- joen, waar de Commissaris der Ko ningin, Baron Sweerts deLandas Wy- borgh in hartelijke bewoordingen uiting ga! aan zijn bewondering voor de hedendaagsche Boskoopseho tuin bouw. Spr. wees erop, hoe daar ge durende de laatste 50 jaren een enor me verandering op tuinbouwgebied in dit centrum valt waar le nemen, 'n verandering, welke tenslotte neerkomt op oen flinke vooruitgang, een schit terende vorbetering. Het is ongeloofe- lijk welk een reusachtige uitbreiding ep veredeling de Boskoopsche cul tures in die jaren hebben ondergaan. Ten slotte verklaarde spr. gaarne dat deze tentoonstelling voor hem en voor de geheele provincie ZulJ-Hollund weder een spoorslag zou zijn om met energie en volharding te blijven aan sturen op vermeerdering van Bos- koopsch welvaart, op verzekering v. Boskoops schoone toekomst. Nadat de eere-wijn was aangeboden werden de provinciale autoriteiten uit geleide gedaan door do leden van de Proeftuin-Commissie, dio het gezel schap vergezelden tot aan het mo torjacht, dat weldra in de richting Gouda vertrok. Te half zes gisterenmiddag, toen reeds 3500 bezoekers dien dag waren geweest, word de terUoonetellipg gé- sloten, om te 7 uur 'weder té wórden ^geopend vo off de bekkers van1 de' 'uitvoering van SpoolVocaal Bn* semble. Te kwart over acht moest de verkoop van toegangskaarten worden gestaakt, daar toen alle beschikbare zitplaatsen waren ingenomen. Het ge heel leverde een gezeuigen aanblik op. De dames en heeren van Spoel's En semble verklaarden nog nooit in zulk een schoone omgeving te heb ben gezongen, ook in het buitenland niet. Omtrent de uitvoering zelf, verwijzen wij naar het verslag van den muziekredacteur ter andere plaat se in dit blad. Na de uitvoering bracht de heer J. H. van Nes, voorzitter van het ten toonstellingscomité zijn dank aan het gezelschap voor het genoten» en werd Arnold Spoel gehuldigd met een lauwerkrans, waaraan een rood lint hing, met het opschrift Ter herin nering aan (1e Groote Rozententoon stelling te Boskoop, 17 Juli 1913. Aan hot gezelschap werd de eere wijn aangeboden, terwijl aan elke da me nog een aardige bloemenhulde werd overhandigd. In het restaurant der tentoonstel ling bleef het tpt laat een zeer gezel lige drukte, waarbij menige to#st werd geslagen. Hedenmorgen werd de tentoonstel ling bezocht door II.M.'s particulier secretaris Jhr. van Geen, mevrouw en dochtertje. Vanavond is de groote illuminatie der tentoonstelling door duizenden waxine-lichtjes der Kaarsenfabriek Gouda. van het Koninklijk Meteriologisch Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 771.4 te Horta, laagste stand 754.9 te Seydis- fjord. Vorwachting tot den volgenden dag Meest matige zuidwestelijke tot wes- telijko wind, betrokken tot zwaarbe wolkt, aanvankelijk nog kans op regen, later tijdelijk opklarend, •middagtom- peratuur niet hooger. Hoogezand. De rechtorzijdo zal in de Kamer- vacaturo geen eigen enndidaat stellen. Naar don vrede. Bblörado, 18 Juli. Pasjid zou reeds met Bulgarije onderhandelingen heb- VAN DEN 18 JULI 1913. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke! Schuld 3 pet, Oostenr. Belastingvrije! Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4pct. Mexico Afl Binnenland Obl. 5 pet, Im^jlio Funding Leo? ning, 5 ipct Qbï. 1889 4 pet, Tenezulea Dipl. Schuld 1905 3 pet, Bank* cn Crediet-Instel Unpen. Fed. Bankaandeelen Inriustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. J^nglo Amerioan Telo graph Cy. Cert. v. A U. S. Stool Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kol. Crediet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Nod. Handol-Mij.C.v.A mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand, Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleura-Oudern. DordschePetroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mij. totExpl, v. Petr, Bronn. C.v.A. „Shell" The Transp. j Tradi Gy. a y. G. A, Scheepvaart üijeii. Nod. Am. Stoomvaart" Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preforento A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij.A, Diversen. Maxwel Land Cert. v, Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Èxpl. v. Staats spoorwegen Aand, Zuid-Italiaan. Spwmij Serie A-H Obl. 3 pet. W arsch au-W oenen Spoorwegmij. Aand, dito dito Act. de Jouiss, Amerika. Atchison Alg, Hypb. Obl. 4 pet Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Wabash Gew. Aar Premieleeningen. Amsterdam Aand. 3p Hongarije. Tüeiss-R Prolongatie 3'/% pCt, Amerikanen weinig boteekenis, Mij nen prijshoudend, Petroleum vaster, Tabakken beperkt, Culturen weinig verschil, Nat. Staatsf. zwak, Buiten!, weinig variatie. Vorige Koers. Kop.rs van 77"/,6 79'/, 83'/, 82»/» 62 - 99 Vl 99»/, 86V, 897, 87"V,S - 84'/. 82 84'/» 38 37"/,, ,77 V. 1037. 767. - 100 - 44'/» 44'/, 61»/, 61'/, 23 - 54'/, 55 2117, 296 189»;, 211 256 15 15 194 87'/, 156 38»/,, 170 177»/, 595'/, 5947, bp 1 'rT~ 190 - 115 4 V, 47, 106"/,, 106'/, 4 9 9 V, 887, 96»/, - 186'/, 93'/, 93»/, - 25'/, 26 147';, 37 147'/, 3 100"/, 146'/ ,TÏO

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2