ffl w p’t MERK te lettel I srda man DE VIOOLSPELER. n ij n twijn f 0.90 i.io I Frisia 1 merk iveevoeders. aSrie-CL-ws- oxx. voor O-oixdeu ezi. Ooaa-stxeleezx. Na. 12227. Het dure rapport. 52e Jaargang. Zaterdag 19 Juli 1913.. S-a.ïtexxlaxxc5L KEXNISGEVlNifi. Buitenlandse^ Nieuws. I in Ostade FEULLETOX. dit blad. □DLL, fl t i Eerste Blad. Gouda Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. AAYZONEN Per fl. f 0.80 0.00 1'10 120 1 Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. TAMINIAÜ’S JAM tie STE. ELST BIJ ARNHEM. ken ling der f, i, Groote Rozen- 8 uur, Orgel- Wordt vervolgd.) eq A Zn., Gouda. J Kanaries 13, en liter oendermeel er voederkosten o 40 .en 5 kilo Dit Nummer bestaat uit twee bladen. f 1.25 n 1.50 ter- heb heeft, i een in steld telegram .1 >O Genadiglijk wil de commissie hier van af zien, als uit een rechtstreeksche belasting op tabak nog meerdere mil- lioenen kunnen worden verkregen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren 'dermethode. roederfabriek II8IA. Enkhuizen. jaar bij HH. Wijdstraat. jD, Veerstal. aTH k‘ Ki.LIJK A - - t- hRIIVi.LHr.h2t. Vrij bewerkt door AMO. ik het maals GOTDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 gewone regels met bewijsnummer Elke regel meer Deze gedachten hielden hem zoo zeer bezig, dat hij vergat haar toe te spreken. Zij bleef een paar minu ten staan en stapte toen naar de ca napé. In zijn nabijheid gekomen, zei zij met licht trillende stem „Het is zeer vriendelijk geweest van u, sig nor, dat ge me hebt willen zien. Ik daardoor gelegenheid gekregen u te zeggen hoe het mij en ook geheele kasteel verheugt dat ge goed vooruit zijt gegaan.” „En die genezing heb ik aan u te danken, juffrouw Star! Hoe kan ik zoo- waarde van haar rapport. De lezing van dit staatsstuk is een nieuw bewijs* hoe noodig het was, dat het clericaal- militaristische régime werd verwij derd. De heeren, die het rapport ver vaardigden, vragen voor nieuwen aan bouw van pantserschepen, torpe- dobooten en soortgelijk verdelgings- materiaal de kleinigheid van 17 mil- lioen per jaar. Hoe willen de hoeren de benoodigde gelden vinden? De Javaan zal er een deel van mogen opbrengen en ook de Nederlandsche staatsburger. Op blz. 123 van haar rapport, leer- aart de commissie JAZUN VAN ÏHEM. THEEËN wordon jrd in verzegelde van vijf, twee en en een Ned. one nelding van Noxn- Prijs, voorzien Van land Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- 1 C. BIJL, 3EBAART Lz. iw- en Won in g- •gadering Onder- ,Armenzorg.“ ij geregeld tgdig i ontvangen van ten, vormakelijk- e dan in onse niverseelvoer) 13 en 1/a kilo heb om het o zoo goed vooruit zijt gegaan.” „En die genezing heb ik a^.. danken, juffrouw Star! Hoe kan u dankbaarheid bewijzen voor veel onverdiende goedheid „Neen, heusch geen onverdiende goedheid! Bedenk eens wat ge voor mij gedaan hebt. Ge hebt voor mij een schoone loopbaan gekozen, wijl ik slechts weinig gedaan om uw leven te redden. Lord Asher ton vergunde mijn moeder hier te komen om u op te passen. Ik heb niets gedaan dan moeder geholpen. Ge overschat mijn werk.” „Wel, juffrouw Star, wees zoo goed en kom eens bij mij zitten. Ik heb u veel te zeggen en wil niet begin nen met een geschil over onze we- derkeerig bewezen diensten. Ik dank u recht hartelijk voor uwe toewijding en voor het leven dat ik naast God aan u te danken heb. Er zijn tijden geweest, waarin ik dat leven als een zwaren last beschouwde. Maar ik heb nu de waarde ervan begrepen, nu hart bij die woorden. Hoe innig ver langde zij die uit den mond van den man, dien zij zoo innig liefhad. „Ja”, vervolgde hij, „wij moeten alles en alles voor elkander wezen, verbonden door een band van liefde, die ons samenbindt als broeder en zuster. Ik heb geen zuster en gij geen broeder. Wilt gij geen zuster vtor me worden, juffrouw Star? Wilt gij mij aannemen als uw broeder Arme Dolly Wat een teleurstel ling. Ach, zij had zoo vurig gehoopt en zoo stellig verwacht dat hij haar zou spreken over een andere liefde on nu deze liefde sloot die welke zij begeerde geheel uit! Ja, zijn woorden waren voor haar als een doodvonnis, van haar zoete hoop. Gelukkig was ze weer gaan zitten, anders was ze beslist gevallen. Zij bedekte het ge zicht met haar handen, dwong zich tot zelfbeheersching en zeide mompe lend dat ze niet half waardig genoeg was om zijn zuster te wezen. „Dat zijt ge meer dan waardig, juffrouw Star. Kom laat ons een band sluilen, dié te vast en te hei lig is om óóit verbroken te worden. En evenals bij een huwelijk plaats heeft zullen wij je Stella noemen in navolging van die goede Maria Pia. Stella beteekent net als Star niets anders dan ster. En ik hoop dat ge zult schitteren onder de priesteressen der kunst. Kom, geef mij de hand en tot bezegeling van ons verdrag, mijn Als laatste geschenk van het miü- tairistisch drijven van het clericale ka- binet-Heemskerk heeft ons het rapport van de Staatscommissie voor de ver dediging van Nederlandsch-Indië be reikt. Het is natuurlijk louter toeval, dat dit rapport na den uitslag der stembus is verschenen, doch waar schijnlijk zou de publicatie voor de stembus de clericale heeren nog wel ettelijke honderden stemmen hebbep gekost. Want dit rapport overtreft nog hetgeen het bewind van den heer Heemskerk op militair gebied te aan schouwen heeft gegeven. De commis sie bestond, behalve uit drie minis ters, uit den heer Heemskerk als voorzitter dn de heeren Colijn en De Waal Malefijt als ondervoorzitters, bijna geheel uit militairen en ambte naren, die uit den aard der zaak, tegenover hun onmiddellijke chefs niet onbevangen stonden. Zonder te kort te schieten in persoonlijke waardee- ring voor de leden dezer commissie, willen wg uitspreken, dat haar ten dentieuze samenstelling allerminst waarborg oplevert voor de objectieve a. f 3.5 millioen per jaar door af te zien van de verlaging van den suikeraccijns. b. 2 millioen per jaar voor hot voorgestelde debietrecht op tabak te verdubbelen. „Behalve dat eene verhooging van het tarief van invoerrechten, een vervanging van de vermogens- en de bedrijfsbelasting door eene alge- meene inkomstenbelasting en eene herziening van de belastbare waarde van de ongebouwde eigendommen daartoe zeker kunnen leiden zijn voor Nederland belangrijke inkom sten te verkrijgen door een hoogere belasting te heffen van de tabak”. „Ook zou, door voorgoed af te zien van een verlaging van den suikeraccijns, aan de inkomsten nog kunnen worden toegevoegd, het ge deelte van de opbrengst van den accijns op gedistilleerd ad plm. 315 millioen ’s jaars, dat thans voor een eventueele verlaging van den suiker accijns gereserveerd wordt”. Op blz. 129 noemt de commissie dan ook als bronnen, waaruit het militai- rismo de millioenen kan halen Maria Pia ging onmiddellijk heen en kwam eenige oogenblikken later al met Dolly terug. „Hier is mijn Stella, signór Giotto. Zij alleen heeft u het leven gered,” zeide zij en ging weg, de jongelieden met elkaar alleen latend. Giotto sloeg de oogen op tot Dol ly, dte op den drempel was blijven staan. In kleeding en houding was zij allang niet meer het eenvoudige boerenmeisje; neen, zij maakte den indruk van een beschaafde jonge da me uit de stad”. „Hoe is het mogelijk, dat dit het zelfde meisje is, dat eenmaal bij den Chase in haar angst aan mijn voeten knielde? Hoe is het mogelijk dat een jaar van oefening in een betere om geving zulk een verrassende invloed kan hebben! Wat ben’ ik toch blind geweest, dat ik daarvan niets gezien neb! Nog twee jaar moet ze zoo ver der gaan en dan is ze nog jong ge noeg om een schitterende loopbaan te beginnen en te komen tot een ster in de kunstenaarswereld. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, Gezien art. 8 der Hinderwet: Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan 1. G. van Beuzekom en zijne rechtverkrij genden tot het oprichten eener sigarenfa briek. annex drogerij van sigaren in het perceel aan den Kattensingol 8o, kadastraal bekend sectie A No. 3053. 2. de firma G. Polet en Zoon en hare rechtverkrijgenden tot het op richten eener steenhouwerij in het perceel aan den Graaf Florisweg 44, kadastraal bekend sectie A No. 4663. Gouda, den 19 Juli I913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT lo. S. Roemenië gezonden met het verzoek hem spoedig de voorwaarden voor den vrede mede te deelen. Dat begint sterk te lijken op om-den-vrede-smeeken. Hoezeer Bulgarije alle troepen con centreert ter verdediging van wat het eenmaal eigen gebied kon noemen, blijkt het best uit het feit, dat de Bul garen Adrianopel reeds hebben ont ruimd, de stad waar zij zoo lang en zoo bloedig om gevochten hebben. Daarbij behoort de mededeeling dat de Turken van de gelegenheid gebruik zullen maken om het oude Zagridad opnieuw te bezetten. En Europa ziet den geheelen chaos machteloos aan. De Balkanstaten van de grootste tot de kleinste hebben maling aan alle vertoogen van de grootemogendheden. Daarom is het goed gezien van Bul garije om het eerst bij Roemenië aan te kloppen om vrede, daar ook dit land evengoed zal zijn tegen oen over- heersching van Servië en Griekenland als van Bulgarije. c. het voordeel, dat een herzie ning van de waard» der ongebouw de eigendommen aan de schatkist zou opleveren. d. hetgeen de tariefwet-Kolkman meer dan 10 millioen ’s jaars zou hebben opgebracht! Ziedaar dus, wat deze commissie in den zin had. Hadden wij ongelijk te zeggen, dat het voor het land een groot geluk moet worden genoemd, dat dit clericaal militairistische kabi net verdwijnt? Meer geldt uit het debietrecht op de tabak, geen verlaging van den suiker accijns, alle inkomsten, de suikerpot van mr. Kolkman aoowel als de in komstenbelasting, alle» geresveerd voor den militairen Molooh En dit befaamde rapport draagt de handteekening van drie clericale mi nisters Zien we nu eens, wat deze Staats commissie aan het drgvend militairis- me wilde verspillen. Negen pantserschepen van 25 mil lioen per stuk, maakt 225 millioen. Daarbij als ornament een respectabel aantal torpedokruisers tegen den civie- len prijs van twee millioen per stuk, een partijtje torpedojagers en onder- zeebooten, varieerende van zes tot 11 */a ton per stuk. Om dit materieel te bergen, zullen ettelijke tonnen goad# worden uitge geven voor de „versterking” vaneen aantal Indische havens. De voorgestelde vloot heeft natuur lijk bemanning noodig. Daartoe wenscht de commissie een zeemilitie in te stellen. Nederlandsche miliciens zullen op de vloot in de Indische wa teren dienst moeten doen. Daartoe moet de lichting van 23000 man tot 25000 man per jaar worden verhoogd. Men ziet, dat dit niet anders is dan het plan, dat minister Colijn reeds ontvouwde bij de behandeling der laatste Marinebegrooting En van dit plan durft de Christelijk- Historische „Nederlander” beweren, dat elke regeering, die het niet met den grootst mogelijken spoed uitvoert* veroordeeld is Wij durven zeggen, dat juist een regeering die haar ver antwoordelijkheid begrijpt, nooit haar steun aan zulk een ontzettende geld verspilling zal verleenen. (Wordt vervolgd.) bijna verloren heb nog- dank ik u, dat ge zooveel voor mij heb gedaan.” Daarop gaf hij aan het gesprek ’n andere wending door te vragen naar haar studie, welke gedurende zijn ziekte afgebroken geweest was. Eindelijk stond zij op om heen te gaan. „Ik zou u te veel vermoeien,” zei ze, „daarom ga ik nir heen. Mocht ge op een anderen keer mij nog wil len spreken, of moet ik iets voor u doen, dan zal ik direct komen, om dat het mij een genoegen zal zijn om uw toestand steeds beter te zien wor den en u een oogenblik dan gezel schap te kunnen houden.” „Blijf nog wat, juffrouw Star. Ga nog niet heen, ik heb u iets te zeg gen, dat voor het verdere leven van ons beiden van veel belang is.” Dolly beefde en werd bleek; zij drukte de lippen op elkaar en kneep haar vuisten stevig dicht om sterk te zijn. Arme Dolly! Welke verwach tingen wekten die laatste woorden bij haar op „Juffrouw Star, wij kunnen voort aan niet zoo onverschillig meer le ven naast elkaar. Uw teedere belang stelling in mijn lot en mijn dankba re deelneming in het uwe maken een nieuwere, sterkere band tusschen ons noodig een onbreekbare band van liefde.” Hoe warm, hoe heftig klopte Dolly’s De oorlog op den Balkan. Het begint er sterk naar uit te zien, dat Bulgarije spoedig tot bijna niets zal zijn gereduceerd. De eene slag volgt op de andere en steeds is de nederlaag aan de zijde der Bulgaren. Dientengevolge gist het in Bulgarije aanmerkelijk en wanneer werkelijk de vrede een groot verlies voor Bulgarije bracht, zou het ons niet verwonderen als het Bulgaarsche volk zich wreekte op de leidende staatslieden en waar schijnlijk ook op het vorstenhuis. De troon, die van de Balkan vorsten toch al niet erg vast staat, lijkt ons van Czaar Ferdinand deze dagen nog be- denkelijk veel steunpunten te verliezen. Komt er dan ook van de zijde der mogendheden niet gauw hulp, dan lijkt ons de toekomt van Bulgarije zeer onzeker. En de mogendheden doen uiterst koel. Zeker,zij richten yertoogen tot de regeeringen van Servië en Grie kenland, van Roemenie en Turkije maar geen dezer landen schijnt zich iets te storen aan die stem der grooten. Non-interventie is het parool der grooten. Wel beweren sommige bladen dat Rusland zou willen'tusschenbeide komen en ook Oostenrijk, maar beves tiging is van die geruchten niet te verkrijgen. Bovendien is een eventueel optreden van Rusland en Qostenrgk- Hongarije weer gevaarlijk. Deze beide landen zijn in te velerlei opzicht anti poden om bij een optreden beiderzijds geen botsing mede te brengen. En een botsing van Oostenrijk met Rusland zou een Europeesche oorlog van Drie bond tegenover Entente met zich voe ren. Zoodoende zou men van kwaad tot erger vervallen. Intusschen nemen de kansen op een voordeelige vrede voor Bulgarije steeds af. Hoe langer de oorlog duurt, hoe zwaarder de eischen der ovenwinnaars zullen zgu. Het nieuw op te treden ministerie in Bulgarije, dat waarschijnlijk onder den leider der democraten Malinof zal optreden, heeft dan ook tot eerste en voornaamste taak de vrede zoo spoe dig en zoo voordeelig mogelijk te sluiten. Intusschen tracht Czaar Ferdinand reeds Roemenië te bewegen van den verderen oorlog te doen afzien. Hij naar een telegram uit Sofia zegt, 1 vriendelijke bewoordingen ge- -1 aan den koning van Balkan-Statkn. Uit het Servische hoofdkwartier seinde Dinsdag de correspondent van de Daily Telegraph Gisteren is de kroonprins met den generalen staf, de militaire attaché’s en de oorlogs correspondenten uit Gradiste opgebro ken en dichter naar het front ge trokken. Er is geen ander oorlogsnieuws dan dat er sinds den lOden Juli niet ge vochten is en dat men niets wil los laten over de plannen voor het vervolg. We zijn van alle nieuws af gesne den, maar gisteren lekte door, dat de Turken on Adrianopel aanrukten. Dat veroorzaakte niet geringe ongerustheid vermengd met zeker leedvermaak. Servië verlangt geen andere bondge- nooten dan de Grieken. De Westminster Gazette merkt naar aanleiding van dit bericht op, dat oen staat, die zich in oorlog begeeft, zich gewoonlijk misrekent in het getal der vijanden, Servië echter heeft zich mis- rekend in het getal van zijn bondge- nooten. Die opmerking geldt ook Roemenië, want een overheerschende positie van Roemenië op den Balkan moet Servië en Griekenland evenmin aangenaam zijn als Bulgarije. Tuchteloosheid in het Bulgaarsche leger. Een correspondent van de Frank- Stella, en wees een ziister voor mij.” Zij gaf hem de hand maar zag er volstrekt niet vroolijk uit, toen zij „ja” mompelde. „Luister nu eens, Stella.” vervolg de hij, haar hand in de zijne hou dende. „God heeft mijn leven genadig gespaard voortaan zal het alleen nu gewijd zijn aan ons geluk en voor spoed. Ik wil u helpen en bescher men en u nooit verlaten. Kom, Stella kniel bij mij neer en laten wij ons verbond bezegelen.” Haar tranen onderdrukkende kniel de Stella naast hem neer. Nog im mer haar hand vasthoudende, stond hij op en kuste haar op het voorhoofd. „Voortaan zal ons lot één zijn,” zei hij. „Beste zuster, wilt gij mij ook een kus geven tot verzegeling van ons verbond?” Zij stond op en kuste hem op het voorhoofd, evenals hij haar gekust had; doch haar kus was koel en haar hand die nog in de zijne rustte was ijskoud. En toen ging zij heen, met vaste schreden, met droge oogen en strak gelaat. In haar eigen kamer gekomen, nam zij plaats aan de tafel, liet haar hoofd op de armen rusten en zuchtte. Zij leed vreeselijk, doch bleef kalm. f 0.55 ,0.10 Bij drieachtereenvolgendeplaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 86) Maria Pia ging onmiddellijk met Dolly terug.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1