Gemengd Voer Weg Vlieg! Denk om de Inmaak. Gymnasium en Hoogere Burgerscholen. L.S.M. „De Volharding". Tentoonstelling Boskoop 9-23 Juli 1913. 4' ORGELBESPELING '3 7. uit de stad. P. C. OUWEHAND, Rotterdam. A. QUANT - GOUDA TE KOOP VERMEULEN'S NAAIMACHINES Abrikozen Perziken Rozijnen L. VAN DER BEEK, Tandarts OOSTINGH Gouda, Hoofdcursus Binnenrotte 143. ~*c Jakob Broer, echte Odol DE BOEKEN Brieven uit de Hofstad. Ingezonden Mededeelingen. Binnen TXit d.e lEPors op DINSDAG 22 JULI 1913, Aambeien. het beste voor kippen, a 7 Gld. per Mud, franco. Hennepzaad, m Knikensgrutten, ■g DE DIRECTIE. TIJDGEEST POLISSEN LOTEN Maakt zelf uw Drukwerk, Kipstraat 42, Rotterdam. enz. enz. ANTON COOPS, Tandpoeders, Tandpasta's, Tandborstels, Toiletsponsen, Gummisponsen, Haarborstels, Hammen enz. Van Gouda naar Boskoop: Van Boskoop naar Gouda; Advertentiën. GOUDA. G. v. Spengen, Tandpoeder*. Tandpasta'*. Tandborstels. Pijpen - Galanteriën enz. 30 Telefoon 4123 en 9873. A. v. WITSEN, Boekhandel, Oppert 79, Rotterdam. furter Zeitang to Sofia vertelt in een brief van 3 Juli, die langs een om weg is verzonden, eenige gevallen van tuchteloosheid in het Bulgaarsche leger. Op een avond, ongeveer 2 weken geleden, zoo schrijft hij, werd de com ment van Sofia op straat aangevallen door een paar soldaten, aan wien hij gevraagd had, wat ze zoo laat uit voerden en of ze niet wisten, wien ze voor hadden. De soldaten grepen hun revolvers en losten een paar scho ten op den commandant, roepend j,Wo zullen je laten zien, wie je bent!" Omstreeks denzelfden tijd beval een officier, die de ronde doed, aan een paar soldaten, die met hun vrienden in hot restaurant Battenberg bier za ten te drinken, om het lokaal te ver laten, wegens het late uur. Toen de officier daarna op straat de mannen een schrobbeering gaf, dienden zy hem zulk een pak slaag toe, dat hij bewusteloos bleef liggen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In Belogradsjik werd een artillerie kapitein, die een man van zijn batterij had geslagen, doodgeschoten. Laatst word op den boulevard Dondoekof te Sofia evenzoo een officier door een Ëanr van zijn manschappen vermoord. Ten beweert, dat hij voor Tsjataldzja do mannen slecht had behandeld, en dat hij daarvoor heeft moeten boeten. Eon soldaat, die een paar dagen gelo den met verlof naar zijn dorp was teruggekeerd, vond zijn gezin in diepe eillende. De voorraad meel, dien hij voor zijn vertrek naar het leger had verzameld, was, zoo zei men hem, voor het leger in beslag genomen. Hij wist niets beters te doen dan den kmet (burgemeester) van zijn dorp te gaan doodschietendie kmet was voorzitter der commissie van beslag- logging. Tal van soldaten der 1ste divisie, dio uit den omtrek van Sofia afkomstig is, en sinds eenigen tjjd in de buurt van de stad kampeert, zijn gedrost. De jonge reserveofficieren en onderofficieren hebben de grootste moeite zich te doen gehoorzamen. De ontevredenheid der soldaten, zoo eindigt de oorrespondent, moet voor eon groot deel op rekening van den politieken tpestand worden ge steld. Ieder soldaat hier is een poli ticus en maakt uit de kranten gron dige studie van de onderhandelingen met Servië, Griekenland en Rusland. Zoo maakt hij er zich ook een voor stelling van, of do regeering de be langen van liet land wel op de juiste wijze behartigt. Bklgib. Overstropming in Vlaandéren. Een geweldige overstrooming heeft Vlaanderen geteisterd. Twee uren ge weldige regen deed de Dendre buiten zijn oevers treden. Een twintig tai hectaren grond zijn overstroomd. Te lddergeu zijn alle kelders en tuinen ondergeloopen. Moestuinen zijn ier- woest, vele huizen leden van het wa ter. Honderden varkens en koeien verdronken. FRA.NKBIJK. Baronesse de Vaughan. Do Seine-rechtbank te Parijs hoeft Donderdagmiddag uitspraak gedaan in hot echtscheidingsproces van baro nesse de Vaughan. Do rechtbank be vestigde do uitspraak van het achtste hof en willigdo den oisch van mevr. De Vaughan in tot echtscheiding ge heel ten voordeele van de eischeresse. Dl'lTS( hland. Sterniokel. Een dezer dagen zullen de moorde naar Stornickel en zijn beide mede plichtigen Franz Schliewenz en George Hersten, te Frankfort a. d. O. ter dood worden gebracht. De drie doodkisten staan reeds ge reed, en men wacht nu nog slechts op de bekrachtiging van het vónnis door den Keizer. Het Openbaar Ministerie heeft er van afgezien om verzoek tot gratie te teekenen voor den 19-jarigen Schlieuwens en den 70-jarigen Hersten. Dezer dagen werd Sternickel nog geconfronteerd met een aantal getui gen uit Aken, daar de justitie aldaar vermoedde dat Sternickel medeplichtig was aan een in deze stad gepleegden moord. De getuigen hebben Sternickel echter niet als den moordenaar herkend. Ekokland. Diefstal van een paarlsnoer. De Londensche berichtgever van het „Hbld." schrijft „Veel sensatie is verwekt door de mededeeling dat een juweliersfirma in Hattan Gardens alhier, het middelpunt van den handel in edelgesteenten, dupe is geworden van blijkbaar eon zeer handigen dief, of dieven. Dinsdagmiddag zond de Parijtche vertegenwoordiger der Londensche firma Max Mayer, die aldaar zijn kan toor heeft in de Rue de Provedfce» naar het huis te Londen af een pak ket, behoorlijk verzegeld met de let ters M. M., bevattende een doos, waarin goed verpakt een paarlen halssnoer ter waarde van 130.000. Het pak ket werd aan het Parijsche kantooor aangeteekend en den volgenden och tend, dus Woensdag, behoorlijk afge leverd aan het Londensche adres. De huisbewaarder nam het daar van den besteller in ontvangst, teekende er voor en borg het pakket in de brand kast. Toen de heer Mayer later, op zijn kantoor gekomen, het pakket opende, vond hij in de doos niet het paarl-snoer, doch in stede daarvan klontjes suiker. Er werd natuurlijk dadelijk met Pa rijs getelephoneerd en getelegrapheerd en de poUtie van Scotland Yard ge waarschuwd. De Parijsche vertegen woordiger, de heer Salomons, kwam gisteravond Jaat te Londen aan, waar na dadelijk een conferentie met de de tectives vhn Scotland Yard plaats had en als gevolg daarvan het verhaal van den diefstal werd openbaar ge maakt en tevens een belooning van 10.000 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen zal kunnen geven, welke zullen leiden tot het vinden van het snoer en de arrestatie van den dief of dieven. Scotland Yard laat zich verder niet over hetgeen gedaan wordt om de dieven te vinden uit. Het vermoeden bestaat dat do diefstal geploegd moet zijn op Fransch grondgebied, omdat de suikerklontjes, in de doos gevon den, van de Fransche regievorm zijn. Uitwendig waren aan de doos geen sporen te zien, die het vermoeden konden wekken dat de verpakking verbroken was. De zegels door den afzender aangebracht waren onge schonden, doch het schynt, volgens hetgeen vandaag nog bekend is ge worden, dat er in plaats van twee lakzegels met de letters M. M., door den afzender aangebracht, bij de ont vangst drie op geweest zyn. Aan het postkantoor te Parijs, waar de heer Salomons het pakket aanteekende, was, naar de „Daily Chronicle41 meldt, be kend dat hij bij den juweelenhandel was betrokken, en dikwerf daar pak ketten afzond. Het paarl-snoer was hier bij Lloyds verzekerd voor 13.000 en volgens opgaven van Scotland Yard saamge- steld uit 61 paarlen, wegende 1259 grein een middelpaarl van 476 grein," twee sluitpaarlen van 11 ,/jS e.i lO'/s grein, terwijl bovendien nog in de doos waren twee losse peervormige paarlen vad 94V, grein en een ronde paarl wegende 27 grein. Een prachtig Sherlock Holmes zaakje. Het komt onverdacht. Het komt menigmaal voor, dat men8chen eeD gevaarlijke nierziekte onder de leden hebben, zonder dat zij zich ervan bewust zijn, dat hun nieren aangedaan zijn. Zoodoende wordt hun kwaal veronachtzaamd, tot dat zij een gevaarlijke hoogte bereikt. Want nierziekten ontwikkelen zich vaak onverdacht, zij kunnen zich reeds jaipn vastgeneèteld hebben, zonder dat men er erg in had. Geneest uw nieren wanneer het tijd is doot onmiddellijk Aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien gij verschijnselen opmerkt aL de vol- Rugpijn, pijn in de lendfenen, duize ligheid, waterzuchtige zwellingen, rheu- matische pijnen, urinekwalen als don ker- of zeer lichtgekleurde urine, bezinksel in het water, voortdurende aandrang, branderige pijn enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ver lichten en heelen de nieren en blaas. Zij voeren het urinezuur af, hetwelk kwalen als rugpyn, jicht, rhenmatiek em niersteen veroorzaakt, en bevrijden het lichaam tevens van het overtollige water, hetwelk de waterzuchtige zwel lingen veroorzaakt. 44 Te Gouda verkrijgb. bij de hh. S. van Loon, vJi. Wolff Co., Westhaven 11, en Ant. Coops, Wijdstr. 29. Toezending fschiedt franco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pil len, weigert elke doos, die niet voor zien is van neven staand handelsmerk. CLXXXV. Op bet oogenblik dat wij dezen brief aanvangen, duurt de grondwer- kerastakiag ongewijzigd vdort. Wel op een voor de gemeente ongelegen oogenblik is deze slaking uitgebroken. Steeds tfgt de grond ia de wel hier of daar opengebroken, en zou ieder moment minder gelégen zijn doch de werken die op dit oogenblik onder handen zijn, eischeu spoed en deze wordt nu geheel en al gebroken door het neerleggen van den arbeid. In één der smalle en drukke stra ten, is het werk dat op één oor na gevild was, door gemeente-werklieden afgemaakt. De toestand ter plaatse drong tot de noodzakelijkheid zulks te doen, omdat het verkeer er zeer onder leed en de winkelstand in die straat niet minder. Het tweede niet minder belangrijke grondwerk was dat voor het Vredes paleis. Wel dringt daar ter plaatse het verkeer niet zoo zeer, dat het werk een hinderpaal was, maar toch was ook spoed een eerste vereischte, wilde dè entrée tot het Vredespaleis gereed zijn wanneer straks in huldi gende stoete de vertegenwoordigers van alle statefi zullen komen om het paleis te openen. Relletjes komen bij deze staking niet eel voor. Wel trekken de stakers telkenmale in optocht door de< stra ten en vormen zij een schare belang stellend publiek bij het werk voor het Vredespaleis, maar tot grove or deverstoringen komt het niet. Een bericht heeft de ronde gedaan door de pers over een opstootje tij dens een der vele vergaderingen van de stakers, doch dat bericht was al lesbehalve juist. Wij waren in de gelegenheid ooggetuige te zijn van het verloop der gebeurtenissen toen echter het begin, de aanleiding reeds gepasseerd was. In een betrekkelijk nauwe straat staat het vergaderlokaaltje der sta kers. .Steeds zijn een paar politieagen ten voor de deur geposteerd. Nu schij nen een paar stakers zich grappen gepermitteerd te hebben tegenover de ze agenten toen zij ter vergadering gingen. Een der agenten was zijn pet kwijt geraakt en de andere scheen omver geloopen te zijn. Terwijl de vergadering reeds in vollen gang was, kwamen de agenten in grooten getale aangewandeld. Zij hielden voor de deur krijgsraad, maar tot optreden kwam het niet. Het publiek stroom de samen en wachtte af de dingen die komen zouden. Eindelijk kwam met een snelheid van een oud-Indisch gast, een inspec teur aangekuierd, die de leiding over nam. Het eerste wat geschiedde was een krijgshaftig optreden tegen het pu bliek. Door dit onbehauden te keer gaan, dat geheel en al zonder nood zaak was, had de politie dit alvast bereikt, dat het publiek zich tegen de politie keerde. Vanwaar ze kwa den, ftohden wij niet nagaan, maar' er werd uit het publiek met flesschen geworpen. Middelerwijl was de inspecteur met eenige agenten de zaal binnen ge gaan. Eén voor één kwamen daarop de stakers naar buiten en zij vorm den zich tot een stoet, die naar een naburige straat trokken, waar grond werkers aan het. werk waren. Welke heldendaden door de politie in de zaal zijn verricht, weten wij niet, ook niet of het noodig was de vergadering te ontbinden. Echter was vooral door het onbesuisde optreden tegenover het publiek de situatie van het geval geheel bedorven. Door de staking ligt o.a. stil het rioleeringswerk op Zorgvliet. Er is niet zoo'n barre haast bij dit werk, maar allesbehalve fraai ziet de an ders zoo keurige Stadhouderslaan er uit, nu hier over een grootc lengte de grond ligt opgebroken. Wij hebben daarin echter te be rusten, nu het „geheele raderwerk stil staat." Een ander raderwerk is jl. Zater dag even stil gezet. Het zijn de onder wijsinrichtingen, die op den l'2en haar deuren gesloten hebben tot September a.s. Er zal Zaterdagavond weer heel wat vreugde en heel wat verdriet ge weest zijn in de Haagsche huizen. Wij betreuren nog steeds het onge lukkige instituut van examens. Ieder een is het daarover wel eens dat al lang in de examen-pestilentie eene kentering had moeten komen. Maar zelfs uitzicht daarop bestaat niet. Wij hebben het genoegen telken morgen in de tram het gezelschap te geuieten van troepjes jonge meisjes, die de H.B.S. voor meisjes bezoeken. Er wordt steeds ijverig gestudeerd gedurende het tramritje. Het valt op dat het overgroote deel altijd stu deert in geschiedenis of aardrijkskuni dige boeken. Als er twintig meisjes in de tram zitten, studeeren er vast acht geschiedenis en acht aardrijks kunde; minstens twee schrijven som men van elkaar over en twee lezen 'n romannetje of iets dergelijks. Wy weten biet of op de H. B. S. voor meisjes een historische of geo- graphisehe epidemie heerscht, maar dat het er allen schijn van heeft, is stellig. Zaterdag zijn de overgangsexamens afgeioopen en werd de uitslag mede gedeeld. Daar is hij die gelegenheid heel wat kindervreugd vernietigd, en weer heel wat misère in huisgezinnen geworpen. Maar of de menschheid er mee vooruitgegaan is, dat alle Lilies en Kitties en Navies prachtige cijfers voor aardrijkskunde en geschiedenis hebben behaald, valt te betwijfelen. De leeraren, wier salarissen on langs zoo prachtig zijn herzien, kun nen 'nu zes of zeven weken op hun lauweren rusten, tot heil der leerlin gen. Arme mama's, die hun lieve zoon tjes en dochtertjes den geheelen dag om zich hebben, nog armer de kin deren, die met een herexamen zwoe gen of geregeld met een boos gezicht worden aangezien, omdat zij de reis niet haalden. De leeraar, die straks in de Zwit- sersche bergen zijn verhooging in reisgenot omzet, zal maar half we ten welk een schrijnend leed er in ve le kinderzielen knaagt. Toen onlangs het gouden feest eener H.B.S. werd gevierd is druk gespro ken over de schoone resultaten van het middelbaar onderwijs. Maar yan den weenenden knaap, die slachtoffer werd van die schoone resultaten, sprak niemand... HAGENAAR. Op de "Wereldtentoonstelling te Gent is de Firma P. MOLENAAR Co. te Westzaan wederom met haar be kend KINDERMEEL met de GOU DEN MEDAILLE bekroond gewor den. Dit is nu reeds de 14e medaille, die zy heeft verworven en wanneer men ook den omzet ziet, die zij den laatsten tijd heeft verkregen en met welk succes het Kindermeel ook door verschillende andere landen wordt in gevoerd, dan kan men zeer goed begrijpen, dat de nieuwe, naar de eischen des fcijds ingerichte fabriek, noodig bleek om deze voorraden te fabrjeeer en. HORS D'OEUVRES. De Schipbreuk. De plaatselijke pers heeft ons dezer dagen het bericht gebracht van een ernstige gebeurtenis op de Kromme Gouwe. Toen ik het bericht las het bericht, dat sprak van een hevige >aniek a an boord van de boot Bos- loopGouda heb ik onmiddellijk telefonisch bij politie en roederij ge ïnformeerd naar het aantal schipbreu kelingen, die het slachtoffer waren jeworden van het rozenfeest in Bos- toop. Ik dacht aan de wereldschok kende ramp van de Titanic aan de Berlin aan andere verschrikke lijke bladzijden uit het zeemansleven en was al bezig een ingezonden stuk te schrijven over de noodlottige ge volgen van de moderne concurrentie. Toen sprak ik één der geredde op varenden, die aan boord van de Vol harding de reis had meegemaakt, en deze zeide mij, dat de zaak gelukkig zonder verlies van menschenlevens was afgeioopen. Ik moest dat bericht ook trouwens niet zoo letterlijk opvatten en niet ver geten, dat de Redactie nu éénmaal een voorliefde had voor fantastische scheepsrampsverhalen getuige de Aprilmop van Anno dazumal. Toen ik dat wist ben ik de zaak van een anderen kant gaan bekijken en na wat wikken en wegen stuurde ik het volgend berichtje in aan de Redactie van het leading rechtsche blad in ons vaderland „Boskoop. Zondagmiddag, 13 Juli „j.l. verliet een goedbemande passa- „giersboot onze gemeente en stoomde „volle kracht in de richting van Gouda. De boot hiekl rechts en met angstige blikken wendde de dienst doende controleur zich telkens om naar een boot, die eenige minuten „later was afgeatoomd en die in den volksmond Vooruitgang wordt ge- „noemd. De eerstgenoemde boot droeg de naam Volharding. Toen de ka pitein van de Volharding met leede „oogen zag, dat de Vooruitgang, die zich op een enkele bootlengte links „achter hem bevond, steeds meer op- stoomde en zich reeds twee flinke stooten op de fluit deden hooren, „gaf hij order de uiterste krachten in „te spannen. Even daarna begon de rechtsche boot haar draai te maken „om de kromming van de rivier te „nemen en tevens de links opdringende „Vooruitgang tegen te houden. Ge durende een oogenblik raakten de „booten slaags en werden de wrijf houten hevig tegen elkaar gebonst, „doch toen de Volharding genoodzaakt was in Waddinxveen even te pau- „seeren, schoot de Vooruitgang onder luid gejuich der opvarenden vooruit. „De paniek aan boord van de Vol harding was groot." Ik kroeg mijn copie terug met de mededeeling, dat er op het oogen blik aan de rubriek scheepvaart geen vacature was. En zoo komt dit scheep vaartnieuws nu hier als hors d'oeuvre. Door het wijs beleid van B. en W. te Boskoop zyn intusschen maatrege len genomen om verdere botsingen tusschen beide booten te voorkomen. Das Vaterland kann ruhig sein. Maitre Jacques. Christelijke Volkspartij. Te Utrecht is in een vergadering besloten tot oprichting eener Chris telijke Volkspartij voor Nederland. De nieuwe partij is geen christelijk, socialistische, doch wenscht op grond van de rechtzinnige belijdenis veel verder tegaan dan de bij de coalitie aangesloten partijen en geen compro- misen te sluiten met Rome. Reeds is besloten tot uitgave - in °**«T eigen orgaan „de Christelijke Volkspartij Geschutlevering. Door den Minister van Marine is aan de Skodawerke te Pilsen en Wee- nen, vertegenwoordigd door de N V Amsterdamsche I.Izer- en Staalhandei v/h W. Bernet en Co., opgedragen de levering van 24 kanonnen van 7.5 c.M D./30 voor torpedo booten. De toekomst van de rechtsche coalitie. „De Standaard bevat dezen driestar Toen we daags na 17 Juni positie als oppositie kozen, geschiedde dit met een bepaald doel. Te voorzien toch was het, dat we ook na den tegenslag, die op 25 Juni te komen stond, als oppositie sterk zouden staan, terwijl we, er op aansturende om onze kie zers alsnog te doen rekenen op behoud van het Kabinet, in 't eind niet dan een gevoel van bittere teleurstelling zouden achterlaten. Voor den kenner was het reeds op 17 Juni te doorzien, in wat richting de politieke wind woei, en kon er van redding van de positie als regeerende partij geen sprake meer zijn. Moreele kracht was daarom van 17 Juni af in niets anders te zoeken, dan in het aanstonds en welbewust inne men van het standpunt van oppositie. Toch kannen we, ook bij deze kenze van positie, niet ernstig genoeg waar schuwen tegen het geroep, dat nu reeds weerklinkt„Over drie, vier jaar zijn we er toch weer aan In dit geroep uit zich niets dan oppervlakkigheid, en het is zeer stel lig in stijd met de alleen goede stem- ming, die 't Christelijk beginsel, ira geleden nederlaag, vanzelf in ons c weekt. Het eerst, en voor alle dingen, is thans ernstig zelfonderzoek aan de orde. Het eerst natuurlijk bij mannen, die onzerzijds op den voorgrond tra den in het Kabinet en in beide Kamers, maar dan ook stellig niet minder bij onze Pers, bij onze organisatie en bij de kiezers. "We gaan na de volte face, die men links naar den socialistischen kant deed, zeer gewijzigde toestanden tege moet, die nog veel sterker krachtsont wikkeling van ons zullen vorderen. Zijn we daarop voorbereid? Van meer dan één kant IrvVam het ook bij ons in zwang, om ons in te deelen in allerlei groepjes, die elk haar eigen kant uit doolden, zoodat de een heid onder ons niet alleen teloor ging, maar met opzet en doelbewust bedreigd werd. Men kreeg lust in eigen paden Vrage, is er uitzicht, dat tbans de bezielende harmonie uit vroeger perio de tërugkeere Let ook hierop. In de vroegere periode ging er bij enkele stembusworsteling steeds een geheiligde adem onder onze kiezers uit, die niet een bidstond fabriceerde op kunstmatige wijze, maar de ure des gebeds vanzelf in 't leven riep. En nu, gebeden is er ook ditmaal, maar is er toch geen plaats voor de vraag, of de drang er toe nog de be zieling toonde van voorheen Vergeet ook dit niet. De coalitie is niet ingericht op een saam optreden als oppositie. Voor de nn aan de orde gekomen oppositie staat elk van de drie recht sche partyen geheel op eigen voet. En toch, wie gevoelt niet, hoe men op die wijs elk onderling verband kan doen zoek raken? We blijven er daarom op aandrin gen, dat men toch vooral niet in te uchthartigen. overmoed er nu reeds op specufeere, om over drie, vier jaren weer in 't zaal te stijgen, maar dieper blik in eigen positie sla, om als op positie zyn zeer ernstige taak naar eisch te kunnen vervullen. INDISCH NIEUWS. Het verlof. De N. Soer. Ct. vertelt, dat onge veer 2 jaar geleden een opzichter- machinist bij de SS. te Soera ba ja met in de Groote of Sfc. Janskerk te Gouda des avonds te 8 uur,1 d. den Hr. J. H. B. SPAANDERMAN, met welwillende medewerking van Mevr. TEN KATE (alt) den Haag en de Heeren ABR. BEST Jr., (Fluit) Leeraar a.h. Kon. Conservatorium, den Haag en H. C. J. DE MAN (Orgel) Or ganist b. d. N. Herv. Gem. to Oude- wator. Programma's, tevens bewijzen van toegang, zijn a 10 cent verkrijgbaar bij do Boekhandelaars J. VAN BEN- TUM ZOON en J. DE VEN en bij den Koster. De Aamhelenttaif van Apothe ker llOOltf geneest spoedig in- en uitwendige, bloedende en blinde Aam beien. Het jeuken bedaart spoedig. Prtjs per potje 50 ct. 11 Verkrijgbaar te Gouda bij ANTON COOPS, te Rotterdam bij E. VAN SANTEN KOLFF Korte Hoofdsteeg3. Kleine Mais 1' 6.25 Gebroken Mais - 6.25 ®ïj Chevallier Gerst- 7.40 2, Boekweit - 7.00 fa grof en middel. Genieng-dVoêl'voor Kuikens. Ochtend Voer enz. enz. wordt verzonden door boskoop: en WEDER VERKRIJGBAAR. Circulaires, Menu's, Muziek Teekeningen, enz. De „MVttTlCOPIHTK" (wettig gedepon.) 20 stelt U daartoe in de gelegenheid. Prijs compleet f 17.50. Vraagt inl. „ALG. COMMISSIE-BÜREAU", GODDSCHEWAGEN- STRAAT 44, ROTTERDAM. Kantoor van 9—6 nnr. 3XIOOOOO Uttel en Hijn- tteen3XIOOOOO H naltteeu en Mtrnattteenen, groote parit} aware en Ucbte blaten, plan- ken, binnen- en buitenraam- on deurkoaijnen een winkelpui, marmeren lepelt en tchoor- tleenmanlelt, da gelijke aan de te sloopen gebouwen COOtVEST, BOTTERHAM. 14 naar alle oorden des lands. 15 Prijscourant gratis. met en zonder pit Aanbevelend, Lango Tiendowog 45. Drog-ist - Wijdstraat 2!). Telef. 328. v.rn. A- 6.30 7,30 8,30 IK- 10,10 1],- 12.- n.m. E30 2,- 2,30 4.- 5,30 6,30 7,30 8,30 v.rn. 6,15 7S30 8,45 0,15 10,- 10.40 10,55 n.m. 1,- 1,30 2,25. 2,40 4,- 5,- 5,40 7,- 8,- 0,30 10,30 Éénmaal onderstreept aileen op Xondtigen. Tweemaal niet Europee8ch verlof zou gaan. Daar deze landsdienaar 14 kinderen heeft, begrijpt men, hoeveel duizenden guldens, alleen aan reiskosten, dat verlof aan de re geering kost. Men heeft er toen wat op gevonden de opz.-macfi. ging niet met verlof, en werd tot werktuigkun dige bevorderd onder de voorwaarde dat hij ten minste 2 jaar als zoodanig zou doordienen. Nu die termijn in Juli expireert, zou de bewuste opz.-mach. toch met Europeesch verlof gaan, zegt de N. Soer. Ct. Mata Mata schrijft in zijn Up en j)owns in hot Bat. Nwsbl. Een landsdienaar, die het Indische gouvernement jaren heeft gediend, zonder binnen den gestelden termijn van zijn recht op verlof te hebben gebruik gemaakt, heeft jaren geleden een kind voor gezondheidsredenen in Europa achtergelaten en zich daarvoor geldelijke offers getroost. Het kind is echter langzamerhand beter geworden on het ouderenpaar zou nu gaarne het kind weder in hun midden hebben. Met verlof gaan is zeer bezwaarlijk wegens de groote kostan voor zyn groot gezin daaraan verbonden, en mede wegens belangen van zijn dienst. Daar iemand toch het kind, dat nog niet alleen kan reizen moet balen, richt hij het verzoek tot de regeering, of zijn vrouw, tweede klasse reizende, het kind op gouvernementskosten mag gaan halen, daarbij verklarende, dat hij (en zijn verder gezin), dan afzien van het gaan met verlof. Het verzoek werd, op grond der bestaande bepalingen, afgewezen en of nu do ambtenaar al voorrekende, dat op die manier het gouvernement eenige duizenden zou uitsparen, niets hielp. En zoo restte hun niets anders dan verlof aan te vragen en met zeven personen de reis te aanvaarden. KUNST. Es-dur piano-concert, waaruit blijkt, dat op muziekgebied de militaire be grippen niet bijster ge-„civiel"-iseerd zijn. Mijn besten dank voor de vele blijken van belangstelling bij mijn herbenoeming tot lid van den Ge meenteraad. H. J. NEDERHORST Sr. Mijn dank voor de belangstelling ondervonden bij mijne benoeming tot lid van den Gemeenteraad. C. VAN VEEN Azn. Gouda, 19 Juli 1913. is van MAANDAG S* tot MAANDAG 28 JULI, nm. 2 uur Les wordt gegeven in Ned. Taal en LetterkRekenen, Wis- en Nat. AardNat uur k Opvoedk., Teekenen en Geschie denis. Aanvang nieuwe cursus SEPTEM BER. Aanmelding tot 10 Augustus bij Turfsingel 4, Gouda. Apotheker, GOUWE 135. Vanaf heden is ons Hoofdmagazijn en Rftntoor VERPLAATST van Haringvliet 47 Uaar ten gebruike op de Hoogere Burgerscholen en Ggmnasium te Gouda zijn zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar tegen veel verminderde prijzen bij Alle boeken zijn in netten staat en laatste drukken. Zeer vele geheel nieuwe boeken voorhanden; eveneens een grooten voorraad ATLASSEN en WOORDENBOEKEN, die alle voor verminderden prijs worden geleverd. is, zooals bekend, juist dat mondwater, hetwelk de oorzaak van het bederf der tanden beslist tegengaat. Wie het echte Odol geregeld gebruikt, past de, volgens onze hedendaagsche Wetenschap, best denkbare ver zorging van mond en tanden toe. Men wachte zich voor namaakOnder den naam Odol worden talrijke minderwaardige, ja dikwijls zelfs schadelijke namaaksels in doozen en flesschen verkocht. Daarvoor zy men op zijn hoede. Het echte mondwater Odol wordt alleen in Flacons verkocht, als hier afgebeeld. Verschillende Duitsche bladen geven uiting aan hun verontwaardiging over het feit, dat tal van stafmuaiekkorpsen de serieuze muziek vormilitariseert. Zoo bestaat er een marsch op motieven uit Wagner's „Ring des Nibelungen" en kan men tegenwoordig enkele regi menten zien wandelen op motieven uit „Der fliegende Hollander." Maar het toppunt is wel een militaire marsch, gebouwd op thema's van Beethoven's

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2