Gemengde Berichten. Stadsnieuws. De Groote Rozententoon stelling té Boskoop. xx. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Telegrafisch. Weerbericht Laatste Berichten. artikel te laten als het 2® lid van het oorspronkelijk artikel 1 „Regenton, worden, wat betreft het „beheer over het bodden- en linnen goed, bijgestaan door oen college van „drie Regentessen, welke van Regen- „ten do fondsen ontvangen tot aankoop „van het benoodigde en die aan hen „driemaandelijks verantwoording.doen „van het door hüar gevoerd beheer." Regenten zijn overtuigd in die op voeding in geen enkel opzicht te zijn te kort geschoten, en waar zij wettelijk alleen de voogdij voeren en dienten gevolge uitsluitend verantwoordelijk zijn, meenon zij dat geuoemdo alinoa daarin overbodig is. Regenten voornoemd, DORTLAND, voorzitter, J. W. LE GROM, secretaris. Zal worden behandeld bij punt dor agenda. 4. Schrijven van de commissie ven Toezicht op hot Lager Onderwijs hou dende aanbeveling ter benoeming van oen lid in die commissie. Lit schrijven luidt aldus Gouda, den 12 Juli 1913. Aangezien do heer A. F. Cremer ontslag heeft genomen als lid onzer commissie, hebben wij de eer, ter vol doening aan het bepaalde bij art. 6 der verordening voor onze commissie, voor eene benoeming bij U aan te bevelen I. de heer P. A. DE RIDDER, II de heer F. P. WETHMAN. Do commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Gouda, R. MOERKERK, A. H. TEEPE, secretaris. voorzitter. Aan don Raad der gemeente Gouda. Tor visie. 5. Schrijven van B. on W. houdonde voorstel tot benoeming van een tijde lijk leeraar in het rechtlijnig- projectie- en vaktoeken on aan do ambachts avondschool. Is godrukt rondgedoold en wordt ter visio gelegd. 6. Schrijven als voren houdondo voorstel tot hot maken van 3 aanleg steigers voor pleziervaartuigen. Is gedrukt rondgedeeld en voor. heden aan do orde gesteld. 7 Schrijven als voren houdende voorstel tot uitgifte van gemeente grond in erfpacht gelogen in het Re- gontosseplantsoen aan do heeron E. Arondz on J. C. Sibbos. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 8. Schrijven als voren houdende voorstel te willen goedkeuren, dat door M. van Vliet alhier een godeelte oonor gerioleorde zijl is overbouwd. Is godrukt. -rondgedeeld en wordt ter visie gelogd. 9. Schrijven als voren houdende voorstel tot regeling van do loonen en worktijden van stadswerklieden. Dit voorstel luidt aldus Gouda, 18 Juli 1913. Naar aanleiding van de op uitnoo- diging van den Raad verzamelde ge gevens nopens loon en arbeidsduur dor goraoonto-werklieden ontving ons Col lego van de Commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken oen voorstel tot verhooging dor loonen van verschillende werklieden in dienst der Gemeente en tot het voor de werk- liodon bij de Fabricage beperken van den werktyd, terwijl van de Commissie van bqstand in net beheer dor ge- meente-liohtfabriekon bij ons inkwam een voorstel tot het op de beide fa- briekon invoeren van het stelsel van drieplo'egendienst. Do onderscheidene op deze zaak botrekking hebbende stukken hierbij overleggende, hebben wij de eer Uwe Vergadering naar aanleiding daarvan het volgende inede te deelen en in ovorweging te geven. Do Commissie van bystand in het beheer der gemeente-werken is na ernstige overweging tot de conclusie gekomen, dat in de loonen der werk lieden van de Fabricage in tweeërlei opzicht verbetering behoort te worden gebracht. Zy zou,, in aanmerking ne mende, dat do prijzen der levensbe- noodigdhoden in den laatsten tijd be langrijk zijn gestegen, allereorst oonige vorhooging van het loon wenschen te zien toegekend, en wel in hoofdzaak wat betreft het minimum-loon. Voorts vordient het h.i. aanbeveling niet aan enkele werklieden een vast weekloon te geven, zooals nu het geval is, doch aan allen. De Commissie vindt grond voor deze meening in de omstandig heid, dat in den win*ertyd het loon belangrijk benoden het gemiddelde blijft, dus juist in een tijd, dat er uitgaven te doen zijn, die 's zomers niet in dezelfde mate voorkomen, als kosten van vuur, licht, kleeding, enz. Het loon zal dan gedurende het ge- heele jaar hetzelfde zijn, hetgeen niet anders dan gunstig kan werken. Als voorbeelden worden aangehaald, dat over de Decembermaand van 1912, de maand gedurende welke de werktijd het kortst is, het laagste weekloon f 8.47 bedroeg en het hoogste f 11.62, blijvende rosp. f 1.80 en f 1.78 bonoden het gemiddeld weekloon per jaar. Wat aangaat do werktijden, zou do Commissie, uit overweging, dat tegen woordig meer en meer de 10-urige worktijd per etmaal gebruikelijk wordt, deze ook voor de fabricage-werk lied en wenschen in te voeren, tor vervanging van den thans, uitgezonderd des win ters, bestaanden 11-urigen werktijd. Het minimum-loon zou moeten be dragen f 11.50 's weeks. Over 1912 was het laagste gemiddelde weekloon f 10.27 en het hoogste f 13.40. Zooals reeds gezogd wenscht de ICommissie het laagste vaste weekloon te zien ge bracht op f 11.50. Er zou dan na aftrek van de 6 pensioensbijdrage, als zuiver weekloon overblijven ongeveer f 11.— De Commissie beoogt in hoofdzaak eene verhooging van het minimum loon. Toch wenscht zij billijkheidshalve, ook aan de werklieden, die nu reeds het vast te stellen minimum-loon of meer genieton, verhooging toe to ken nen, hoewel zij het niet noodzakelijk acht dat dozen in dezelfde mate in loon vooruitgaan. Voor die laatsbedoeldo werklieden stelt zij do verhooging op 1 cent per uur, met uitzondering van enkelen, wien om hunne verdiensten eene verhooging van 2 cent per uur toekomt. De verhooging van het minimum loon tot f 11.50 's weeks zou vorderen f 752.— per jaar, de verhooging van 1 on 2 cent per uur f 630.of te zamen f 1382.—. Aangezien de Commissie bedoelt, dat voor overwerk afzonderlijk betaald wordt, is, zooals U uit do rapporten zal blijken, door haar nader verklaard, dat onder „overwerk" volgens haar meoning moot worden verstaan arbeid verricht na een tien-urigen werktijd per etmaal, waaruit volgt dat do Ge meente-Bouwmeester bevoegd zal zijn dos winters, of boter gezogd in den tijd dat niet gedurende 10 uur daags ge werkt wordt, de werklieden 10 uur arbeid te lnton verrichten, zonder dat van overwerk sprake zal kunnen zijn. In verband met de toekenning van een vast loon on de vaststelling van een 10-urigen werktijd is het noodig, dat het voorgaande uitdrukkelijk vast sta De meergenoemde Commissie wenscht ook de sluisknechts en do wachtors viln clo Jan Kattonbrug en de Kleiwogsbrug, die nu een vast week loon van f 10.genieten, in de verhoo- g;ng te doon deolen, door ook voor de zen hot voor de werklieden der Fa bricage aanbovolen minimum loon van f 11.50 's weeks vast te stellen. Aan de sluisknechts ware dan dejverplichting op te loggen om in den tijd, dat hunne gewone diensten niet noodig zyn, de bruggen op do Haven met de omge ving daarvan schoon te houden, do kaaimuren van de Oost- en de West haven schoon te maken en dienst te doen by hoog water of ter vervanging van brugwachters. Met het oog op de omstandigheid, dat vaak noodhulpen in dienst moeten wordon genomen ter vervanging van hen, die een dag verlof hebben of ongosteld zijn, welke ver vanging voor rekening der Gemeente komt, beveelt de Commissie nog aan het aanstellen van een reserve-brug wachter, die telkens dienst zal hebben te doen als zulks hier of daar noodig mocht zijn, en vooral ook assistentie zal moeten verleenen aan do Jan Katten- brug. De taak van den wachter dier brug toch is nu te zwaar, doordien deze brug dikwijlsna den bepaalden tijd geopend wordt. Het weekloon van den reserve- brugwachter (wij zouden met den Havenmeester de voorkeur geven aan de aanstelling van een zevenden sluisknecht) aannemende op f 11.50, zullen de voorstellen der Commissie eene meerdere uitgaaf vorderen van f 2622.—, te verminderen met hot be drag, dat nu reeds voor noodhulp-brug wachters wordt betaald. De Commissie zou gaarne zien, dat zoowel het een als het ander op 1 Octo ber aanstaande kon ingaan. De Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken, die, gelijk al werd opgemerkt, de in voering op de beide fabrieken van het stelsel van drieploegendienst aan beveelt, geeft hierdoor gevolg aan een plan, dat zn geruimen tyd hf eft over wogen. De Commissie heeft er thans de wenschelijkheid van ingezien, nadat de Directeur heeft, nagegaan dat aan de invoering geen technische bezwaren in den weg staan. Het is het voornemen den drie ploegendienst zoo in te richten, dat de werkliodon, namelijk de machinisten en de stokers, niet langer dan acht uur achtereen zullen werken, behoudens het recht van den Directeur om in bij zondere gevallen de dagploeg 10 uur arbeid to laten verrichten. Het voor deel van het drieploegenstelsel is, dat do werktijd, nu te lang, flink verkort wordt, en het loon onveranderd blgft1 of voor sommige werklieden iets hoo- ger zal worden. Doordien natunrlgk uitbreiding van het personeel moet plaats hebben, zal de nieuwe regeling hoogere uitgaven vorderen. Voor de Gasfabriek worden die geraamd op f 2496.on voor de Eloctrischo Centrale op f 141ö«r— per jaar. De Commissie verzoekt hiertoe mach tiging. Zij kan dan den Directeur uit nood igen den workrooster voor den drieploegendienst met inachtneming van het bepaalde bij de art' 11, en 12 van hot werkliedenreglement samen te stellen, met de bedoeling, dezen in werking te brengen mot ingang van den eersten betaaldag in October aan staande. Het is ons aangenaam Uwe verga dering te kunnen mededeelen dat de door beide Commissiën gedane voor stellen geheel onze goedkeuring kan nen wegdragen. Voor de verwezen lijking zal do Raad evenwel medewer king hebben te verleenen. Indien Uw Raad hiertoe besluit, zal het tevens noodig zijn, dat enkele wijzigingen worden aangebracht in sommige ver ordeningen. Resumeerende hebben wij de oer U voor te stellen: lo. In verband met de meerdere uitgaven, die hiervan ook voor het dienstjaar 1913 het gevolg zullen zijn, machtiging te verleenen, dat met in gang van den ejrston betaaldag in October aanstaande, het minimum-loon voor de werklieden bij de Fabricage wordt bepaald op f 11.50 's weeks, dat aan de werklieden, die nu reeds dat minimum-loon o| eenhooger loon ge nieten, verhoogingen van 1 i 2 cent per uur worden toegekend, en dat voor alle niet tijdelijk in dienst zijnde werklieden een vast weekloon wordt vastgesteld, alles met inachtneming van liet bepaalde bij artikel 15 van het Werkliodenreglement (Gemeenteblad 1907 No. 192). 2o. met ingang van don eorsten betaaldag in Octobor aanstaande, hot weekloon van de sluisknechts en de wachters van de Jan Kattonbrug on de Kloiwogsbrug nader to bepalen op f 11.50; 3o. t besluiten |dat met ingang van 1 October wordt aangesteld oen zevende sluisknecht 4o. hel Werkliedenreglemont to wg- zigen als volgt: a. het tweede lid van artikel 11 wordt gejezpn; „Voor de Werklieden, die geregeld gedurende de zes werkdagen dos daags arbeiden, bedraagt do werktyd ten hoogste 10 uuï per etmaal buiten de schafturenen voor hen, die voor afwissolenden dag-, nacht- en Zondags dienst zijn aangesteld, gemiddeld, over drie weken genomen, ten hoogste 10 uren per dag en gedurende den nacht 8 uren b. Artikel 16 wordt gelezen „Overwerk wordt beloond tot een door Burgemeester en Wethouders vast te stellen bedrag. Onder overwerk wordt verstaan arbeid verricht op Zon dagen en algemeen erkende Christe lijke- en hiermede door Burgemeester on Wethouders gelijk te stellen feest dagen, en arbeid verricht buiten de vastgestelde werktijden, welke werk tijd voor de werklieden bij de Fabri cage en voor de dagploeg der machi nisten en stokers bij de Gemeentelicht fabrieken wordt geacht 10 uren per werkdag te zijn, ook al is volgens het seizoen de werktijd korter. Onder overwork wordt voor de werklieden, wier taak het verrichten van nacht- of Zondagsarbeid medebrengt, niet ver staan nacht- en Zondagsarbeid verricht in hun gewonen diensttijd." 5o. Aan artikel 3 der Instructie voor de Sluisknechts der gemeente Gouda (Gemeenteblad 1903 No. 149) toetevoegen een derde lid luidende als volgt: Vooi ts zullen zij verplicht zijn in don tijd, dat hunne gewone diensten niet noodig zijn, de bruggen op de Haven met de omgeving daarvanscnoon te houden, de kaaimuren van de Oost en de WeBthaven schoon te maken en dienst te doen bij hoog water, ter wijl zij gehouden zijn ten allen tijde, ook des Zondags, volgens de bevelen van den Havenmeester de uitsluitend in dienst der gemeente werkzame wachters van de bruggen der gemeente te vervangen of bij te staan." - 6o. in de Begrooting van uitgaven der Gemeente voor het dienstjaar 1913 de volgende wyzigingen te brengen a. Artikel 1 van Hoofdstuk V „Jaarwedden van het personeel ten dienste van het beheer der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen begrepen" (Volg nummer 124) wordt verhoogd met f 350.—. b. het onderdeel a „Jaarwedden van het personeel voor de bediening" van artikel 7 van Hoofdstak V „Kos ten van bruggen en overzetveren" (Volgnummer 130) wordt verhoogd met f 50. c. het onderdeel a „Jaarwedden van het personeel daaraan verbonden" van artikel 9 van Hoofdstuk V, „Kos ten van havens, vaarten, kaaimuren, sluizen en andere waterwerken" (Volg nummer 132) wordt verhoofd met f 270.is samen f 670. d. tot dekking van deze hoogere uitgaven af te schrijven van den post „Onvoorziene Uitgaven" (Volgn. 217) f 670.—. 7o. met het oog op de meerdere uitgaven, die dit ook voor hot dienst jaar 1913 zal veroorzaken, goed te keuren, dat de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfa brieken, met inachtneming van het bepaalde bij de artikels 11 en 12 van het Werkliodenreglement, met ingang van den eersten betaaldag in October aanstaande overgaat tot het invoeren op de beide fabrieken van het stelsel van drieploegendienst voor de machi nisten en de stokers. Ter visie. (Wordt vervolgd.) Ziekte in de kazerne. Bij de bereden wapens te Amers foort openbaart zich deze week een algemeen voorkomende ongesteldheid waarvan aard en oorzaak nog niet zijn aangewezen. Dinsdag en Woensdag was het be perkt tot het le reg. huzaren, wear van de 200 manschappon er 40 kwar- tierziek waren. Donderdag telde ook een der batterijen'veldartillerie 15 man, die waren aangetast, 't Is duizeling en neervallen, ook klaagt men over keel pijn. De Rijschool, die in dezelfde kazerne is ondergebracht, is tot heden nog vrij gebleven. Dat hot voedsel oorzaak zou zijn te betwijfelen, daar do leverancier daarvan ook bedient de Vo brigade infanterie, waar zich nog geen geval heoft voorgedaan. Ook is geen enkel onderofficier ge troffen. De ongesteldheid lijkt van geen ernstigen aard. Geen dor patiënten is dan ook nog naar hot hospitaal over gebracht. Men heeft echter do voor zorg genomen de zieke manschappen op aparte zalen bijoen te leggen. Betor laat dan nooit. To Stadskanaal trouwt oen paartje, waarvan do bruidegom 74 en de bruid 81 jaar is, zogt de N. R. Ct. Een tentoonstelling op zee. Hot stoomschip „France" heoft op zijn rois van H&vro naar New-York eon tentoonstelling voornamelijk van beeldhouwwerken en voorwerpen van kunstnijverheid moegenomen. Doze onderneming heeft een zoo goed rè- sultaat opgeleverd, dat mon besloten is voortaan steeds dorgelijke tentoon stellingen op de Fransche passagiers schepen te houden. Het beoogde doel is een koopkrachtig publiek door het laten zien van kunstwerken, tot het doen van aaukooperi to verlokken. (N. R. Ct.) Do Staatsspoorwegmaatschappij heeft haar personeel in herinnering gebracht, dat volgens het algemeen reglement op het vervoor de reizigers slechts kleine en makkelijke draagbare voor werpen, die in de netten of onder de banken van de rgtuigen kunnen worden geplaatst als handbagage bij zich mogen hebben. Aan het personeel wordt daarbij opgedragen er met kracht tegen te waken, dat geen voorwerpen worden medegevoerd, die niet aan deze om- schrgving voldoen, terwijl als zoo danige voorwerpen reeds in de rijtui gen mochten zijn geplaatst, deze daar uit moeten worden verwijderd. Wg begroeten dit voorschrift met vreugde en hopen dat ook het reizend publiek zijne medewerking zal ver leenen om verbetering van den be staanden toestand te verkrijgen. De handbagage van sommige rei zigers toch munt uit door aantal on afmetingen op een wijze, die voor de medereizigers zeer hinderlijk ishet is geen onbillijke eisch, dat men zich zelf in dit opzicht oenige matiging oplegt. De Ital. groot-industrieel Pirelli heeft een prijs uitgeloofd van 5000 lire voör den vliegenier, die van zonsopgang tot -ondergang de langste vlucht van een Noord-Italiaansch vliegveld tot de kust van de Adriatische zee en terug volbracht. Als eerste deelnemer onder nam de Franschman Deroye een vlucht. Hij vertrok 's morgen om 4 uur 23 min. uit Milaan om 12 uur kwam bij in Bari en bad toen 812 K.M. afge legd. Na daar benzine en olie geladen te hebben, zette hg de vlucht naar Brindisi voort. De Auteurswet. Door een Duitsche firma is een eisch tot schadevergoeding van f5000 inge steld tegen de firma Blik man enSar- torius te Amsterdam, omdat eerstge noemde firma meent, dat in de door laatstgenoemde uitgegeven catalogus „E. N. T. O. S." een plattegrond van Amsterdam was opgenomen, die zou zijn nagedrukt. Op dezen plattegrond moet namens de Duitsche firma reeds krachtens de Auteurswet beslag zijn gelegdzooveel is zeker dat hij niet meer in de catalogus voorkomt. De proviandeering van een grooten dierentuin. Het „Report of the Council and auditors of the Zoological Society of London" bevat een overzicht omtrent de voedingskosten van den Londen- schen dierentuin. Daar werd in 1912 voor ongeveer 82,000 galden verslon den, en wel voor ruim f 11,000 aan hooi, f SOOO'aan klaver, f 1600 aan gras, f 700 aan haver, f 4400 aan zaad, f 6000 aan zeeviscli, f 1600 aan zc>et- watervisch, f 9000 aan paardenvleesch, f 6000 aan vruchten, enz. Als al deze proviand op éèn dag was binnenge bracht, zou men aan de poorten van den tuin gezien hebben316 paarden, 239 géiten, 1495 konijnen, 62 Indische varkens, 25,238 muizen 7217 ratten, 857 duiven, 9207 musschen, 38oon.don, 34850 eieren, 7674 K. G. haring, 6000 liters versche melk, 7000 doozen ge condenseerde melk, 15,246 kroppen sla, 114 voer klaver, 219 voer stroo, 185 voer hooi, 4 ton beetwortelen, 2 ton gebakt stroo, 140Q H.L. haver, 700 H.L. zemelen, 120 H.L. mais, 2 ton rijst, 22. H.L. gerst, 60 H.L. boonen, 34 II.L. hennepzaad, 153 H.L. koren, 306 H.L. groenten, 60 K.G. vggen, 1900 K.G. dadels, 12,688 sinaasappelen, 428 citroenen, 2900 K.G. kokosnoten, 2200 K.G. wortelen, 7190 brooden, 150 centenaar beschuit, 240 K.G. suiker, enz. Men ziet hot, van deze voorraad zou men wel een stad kunnen fourageeren. GOUDA, 19 Juli 1913. Verkort Raad s verslag. In de vergadering van den Gemeen teraad van gisterenavond werden door een daartoe door den Burg. vastge stelde Commissie de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden on derzocht. In orde werden bevonden de ge loofsbrieven van de heoren J. de Jong Hzn., J. H. v. d. Torren, W. Bokhoven, C. van Veen Azn., P. D. Muilwgken H. J. Nederhorst Sr. en werd het voorstel van Burg. opkdezo heeron dus na afloop van <|en wéttelijken ter mijn toe te laten, aangenomen. Uit het rapport van de Oommie bleek, dat volgens hare bevinding op de heeren H. J. Nederhorst Sr. en A. J. IJssel- stijn Azn. hetzelfde aantal stemmen was uitgebracht en de heer II. J. Ne derhorst Sr. als oudste in jaren als gekozen mag worden beschouwd. Aan den hoer A. do Bruyn, werd op zijn verzoek eervol ontslag ver kend als onderwijzer aan de 2o Bur gerschool voor jongens, wegens ver trek uit de Gemoente. Voorgelezen wordt een van B. en W. ingekomen schrijven betreffende de regeling van loonen en werktijden van gemeentewerklieden, naar aanlei ding van de rapporten van de com missie van bijstand in het beheerder gemeentewerken en de commissie van bijstand in hot beheer der gemeente lichtfabrieken. Een desbetreffend voor stel zal ter visie gelegd worden. Bij herstemming wordt het amen dement van den heer IJsselstijn op het voorstel tot onbewoonbaar verkla ring van woningen aan de Karnemelk- sloot aangenomen, terwijl ook het ge amendeerde voorstel bij meerderheid van stemmen wordt aangenomen. Het voorstel tot herziening der Reglementen voor de burgerlijke in stellingen van weldadigheid wordt met een kleine wgziging in het ont- werp-Reglement voor het Wees- en Aelmoezeniershui8, aangenomen. Een amendement van den heer IJsselstgn om uit 't ontwerp art. 14 te lichten de woorden „en voor de opvoeding der vroHwelgkfe verpleegden" wordt aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wer den aangenomen Het voorstel tot aanschaffing van nog 300 muntgasinstallaties, Het voorstel inzake de invoering van den ontsmettingsdienst, Het voorstel tot wgziging der pri maten in het Gymnasium, Eon voorstel tot het maken van 3 aanlegsteigers voor pleiziervaartuigen, naar aanleiding van een verzoek van den A. N. W. B. ontlokte eenige dia- enssiën. De heer Muijlwijk diende een motie in om B. en W. uit te noodigen tot het doen van een voorstel ter be paling van een billijk steigergeld boven en behalve het bestaande kaai- en lig geld. De motie werd bestreden door den heer IJsselstgn, die een dergelgke belasting zou achten in strijd met de bevordering van het vreemdelingen verkeer en daarom een ramp voorde Gemeente Gouda. Na een opmerking van den heer van Galen, dat het zijns inziens wofiscbelgk was eerst 1 of 2 jaren aan te zien welk gebruik van de steigers zou worden gemaakt, alvorens een voorstel als door den heer Mnijl- wijk bedoeld, te doón, werd de motie door den heer Muijlwijk ingetrokken. Het voorstel werd thans ongewijzigd aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming wer den nog aangenomen het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan het Regentesseplant- soen, het tweede Suppletoir kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen, de verzoeken om ontheffing van schoolgelden op de Burgerscholen. Door de uitspraak der Raadscom missie is thans beslist, dat do heer IJsselBtijn niet als raadslid is herkozen. Waar wij den heer IJsselstijn steeds hebben gekend als een hoogst-verdien stelijk raadslid, is dit feit zeer zeker te betreuren en mogen wij wel den wensch en tevens de verwachting uit spreken, dat bg een eerstvolgende vacature de heer IJsselstijn opnieuw door de kiezers, naar onzen Raad zal worden afgevaardigd. Groote Nationale Zwomwedstrijd van de G. Z. C. De Goudsehe Zwemclub heoft tegen Zondag 27 Juli a.s. een grooten na- tionalen zwemwedstrijd uitgeschreven welke zal wordon gehouden in J' Stedolijke Zweminrichting aan Houtmansgrachfc. - Do deelneming aan dezen wedstrijd is opengesteld voor leden van zwom- voreenigingen, (leden van den Bond) zoomede voor liefhebbers, woonachtig in plaatson, waar geen zwomvereeni- ging bestaat. Het programma bevat de volgende nummers 1. Borstzwemmen. Baanlengfce 40 M., voor leden van de G. Z. C. be neden 16 jaar. Uitgeloofd zijn 2 prijzen 2. Bortzwemmen (Juniores). Baan- lengte 80 M. Uitgeloofd zijn 2 prijzen 3. Rugzwemmen (Juniores). Baan- lengte 40 M. Uitgeloofd zijn 2 prijzen 4. Borstzwemmen (voor Dames). Baanlengto 40 M. Vrije deelname. Uit geloofd zijn 2 prijzen. 5. Borstzwemmen. Baanlengte 600 M. Vrije deelname. Uitgeloofd zijn prijzen. 6. Borstzwemmen. Baanlengte l M. Voor leden der G. Z. C. Uitgeloofd] zijn 2 prijzen. 7. Rugzwemmen. Baanlengte M. Vrye doelnamo. Uitgeloofd zijn 3 prijzen. 8. Borstzwemmen. Baanlengte 40 G. Z. No. 2 voor Fluit en No. 4 6 en 8 voor Alt en Fluit, allen met Orgel begeleiding. De 5e (laatste) Orgelbespeling pal plaats hebben op Koninginnedag. 6° Volksconcert op Maandag 21 Juli 1913 in hot Houtmansplantsoon to reven door het Stodolgk Muziekkorps Directeur Joh. G. Arentz. Programma Vieux Camarades. C. Diepte Uitgeloofd De aanmelding moet geschieden bg I den directeur der school. Reeuwijk. De Tempel. Meldden wg gisteren, dat de C. Akerboom alhier op de Rozententoonstelling een ver guld zilveren medaille behaalde met afgesneden rozen, heden werd hem in i plaats daarvan de Groote Gouden me daille toegekend voor „Extra Pres tatie". M. Voor damesleden der Uitgeloofd zijn 3 prijzen. 9. Duiken (gekleed). 2V2 M. Vrije deelname, zijn 3 prijzen. 10. Watorspringen. 3 Verplichte en 2 Vrije sprongen. Hoogte plank 3'/a M. boven den waterspiegel Als verplichte sprongen vermeldt hot programmal zweefsprong, snoek sprong, salto, alle met aanloop. Uit geloofd zijn 3 prijzen. 11. Waterpolo voor dames. 12. Waterpolo. De G. Z. C. mot nader aan te geven club. De prijzen bestaan uit verguld zil veren, zilveren en bronzen medailles De wedstryden vangen precies te 1 nar aan. Direct na afloop zal de uitreiking der prijzen plaats hebben. Het programma voor de 4° Orgel bespeling op Dinsdag 22 Juli des avonds ten 8 uur luidt als volgt 1. Fuge in C-moll (N°. 3 Band VII, S. de Lange), Joh. Sob. Bach. 2. Andante uit de G-dur Sonate Joh. Seb. Bach. 3. Fuge über den Namen „B. A. C. II", Robert Schumann. 4. Agnus Dei, George Bizet. 5. Prière. Alex Guilmant. 6. Panis Angelicus, César Franck. 7. Phantasie in C-moll Op. 29, Max Reger. 8. Wake, Abr. Best Jr. 2. Finale uit de G-moll Sonate Op. 22, Carl Pintte. No. 1, 3, 5, 7 en 9 voor Orgel (de Heer De Man). 1. Marseh. Teike. 2. Ouverture Marie Henriette. L. Montagne. 3. Valse. Au Paradis do Roses. W. Perck. 4. Fantasie. Une corboille de Fleurs. Rodolphe. 5. Serenade Polichinelle et Pierrot. L. Montagne. 6. Ouverture Lustspiel. Kéler Béla. 7. Walzer Lustige Bruder. R. Voll- I stedt. 8. Potpourri populaire. Renaud. 9 Marsch Oberlandler. A. Skalla. Aanvang 772 uur. Aanbesteding. Vanwege de Genie is heden te 's-Gravenhage aanbesteed het maken van oen fundeeringsput en bijbehoo- rendo werkzaamheden van het kustfort te Vlissingen, waarvan do raming be droeg f 142.400. Minste inschrgvers waren do Gebrs. Dessing, aannemers alhier voor f 186.900 Gistermiddag 2 uur werd door don architect Jac. v. Gils in een der zalen van hotel Coomans, namon3 de direc tie der coöperatieve beetwortolsuiker fabriek „Puttershoek" aanbesteed het bouwen van een directeurswoning, be nevens hoofdbeambten en een blok van 24 arbeidorswoningen, op een terrein gelegen bij de Oude Maas te Putters- hoek. Ingekomen waren 13 biljetten. Door den hoer J. II. de Wilde alhier was ingeschreven voor f 133.895, terwijl de heer de Wilde de eenige was die volgens bestek had ingeschreven. CHRISTELIJKE BERUSTING. In ,,De Vaderlander" lezen wij het volgende Bij het nieuwgekozen lid voor de Tweede Kamer voor Dordrecht, werd Dinsdag j.l. in de brievenbus een briefje gevonden van den vol genden inhoud „Schim van der Loeff, Leelijke, smerige, vuile, gemeene liberaal, speel nu je rol maar op de wereld; eenmaal zal je branden in het eeuwige vuur der hel. Het ka tholieke geloof 'zal je toch nooit van de wereld doen verdwijnen. Ieder, die de kaart van het land kent, zal het met ons eens zijn, dat de eerste zin, vol liefelijke epitheta, eigen werk is, het zich lucht geven van een geprangd gemoed, al is het dan ook geen gemoed eerste klas De tweede zin is het bewijs, dut de schrijver vlijtig is ter schole gegaan bij de Bomaera en de van Wijnbergens, die zeer eigenaardige voorstellingen gaven van de gevolgen van eene even- tueelc nederlaag der coalitie. Als men nu verder in het oog houdt, dat deze gemoedsstemming is van een kiezer uit een district dat reeds Links was, dan behoeft men Slechts weinig rekenkunde machtig te zijn om zich een denkbeeld te vormen van hetgeen er in de harten omgaat van de Rechtsche kiezers in die dis tricten, die door Links op de coalitie veroverd zijn. Wij kunnen er trouwens bijvoegen dat dit briefje aan het adres van den heer Schim van der Loeff absoluut geen unicum is; uit de beste bron weten wij dat ook andere Kamerleden in die eer hebben gedeeld. Dr. Kuyper zei in „De Meiboom in de kap „Natuurlijk als onze God ons nederlaag beschikt, zullen wij vastberaden en gewillig ons het juk weer op de schouders laten leggen." Maar... daarop volgde: „Maar nu we hier zoo heerlijk samenzijn van hier straks met een lied Ham maaloth weer het land intrekken zeggen we: Neen, dat kan immers niet! Ons spelt ook nu weer de uit komst zegepraal." Ja, de débacle, die toch te ver wachten was, blijkt wel uit bereke ning gekomen te zijn. We zullen dus onzen Goudschen katholiek of katho lieken Gouwenaar maar niet te hard vallen; veel hoogeren dan hij zijn nog steeds aan het schuimbekken. Zwttmmerdam. B. en W. bevelen voor de betrekking van gemeente secretaris aan de heeren J. W. Hondel- mek, ambtenaar ter secretarie te Twello en P. Hoogeboom, gemeente-secretaris van Bnnnik. (N. R.Ct.) Deze wenige regelen ter rehabilitatie van de Hegelingscomraisele, die haar taak uitnemend heeft vervuld. Oudewater. Benoemd tot onder wijzeres aan de openbare sohool M. J. Kann, nit Opynen: tot Gemoentebode J. J Merk», alhier. Boakoop. Als datum van aanmel ding voor het toelatingsexamen aan de Bijkstumbouwwintersehool alhier is vastgesteld voor of uiterlijk op 15 Augustas. De Tentoonstelling1 blijkt voor tal loos velen een groote aantrekkings kracht uit te oefenen. Dit behoeft ook geen verwondering te baren, daar elke dag de tentoonstelling eene nieuwe attractie biedt. Donderdag was het de uitvoering van Spoel*s Vocaal-Ensem- bie, die do talrijke bezoekers zoo zeer heeft voldaan, gisteren was het de foërieke verlichting van den grooten rozentuin, het tentoonstellingsgebouw wat daartoe behoort, door de duizenden illuminatielichtjes, die door de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda te Gouda welwillend tor be schikking waren gesteld van het Ton- toonstellingscomité. Deze illuminatie bood een schouw spel aan, zoo schoon, dat alle bezoe kers er door in verrukking zijn ge komen. De groote bloemenhof baadde zich in het zachte licht van duizenden kleine lichtende vlammetjes, die in groote lijnen waren opgesteld langs de rozenperken, gevend den indruk van een sprookjesland van zonnig licht en zoeten rozengeur. Van het Flora-beeld straalde een lichten schijn en tegenover Je bloemen- koningin waren langs het middenperk do initialen K. S. K. F. Gt. aangebracht, als een hnlde aan de schenkers van dit lichtend schoon. Voor 't ontvangpavil- joen prijkte een andere hulde en even zeer verdiend, nl. aan den geachten voorzitter der Tentoonstellingscom missie, den hoer J. H. van Nes. Het leek een glorie voor diens grooten arbeid, Het bekende alleetje, waar de heer Ravensberg zijn fraaie inzending ex poseert, schitterde met de initialen D.R B. de bezoekers togen. Maar het wai niet alleen in het gebouw datdeillu minatie zulk eeu indruk maakte, ook aan de buitenzijde leverde het een Schoonen aanblik op. Daar waren over al de illuminatieglazen aangebracht, zelfs de tourniquets, de daken van de tentjes vóór het hoofdgebouw, tus- sohen de sierlijke lantaarns ter weers zijden van de brug, die toegang ver leent, overal schitterden de kleine vlammetjes, en gaven aan het geheel den indruk van betooverend schoon. Den ganschen avond bewoog zich een groote menigte in de tentoonstel ling. Toen het togen middernacht liep en vele bezoekers huiswaarts keerden, toen de tentoonstelling in rust begon te geraken, toen was de aaublik van den in zachten glans lichtenden bloem hof het schoonst. peze avond hoeft op alia aanwezigen het waren er meer dan 1500, een onuit- wischbaren indruk gemaakt, waarvoor aan de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gonda bijzonderen dank toekomt. De tentoonstelling werd gisteren door bijna 3000 personen bezocht. Een enkel woord naar aanleiding van de bewering van Uwen muziek redacteur dat bij de uitvoering van Spool's Vocaal-Ensemble Donderdag avond de regeling alles te wenschen overliet. Deze bewering is allerminst juist. De regelingscommissie heeft in deze gedaan wat zij had moeten doen. Be paald was dat elke bezoeker een plaats zou hebben. Het aantal stoelen daarvoor was aangevraagd, waarvan 500 te Gouda. Dat van deze 500 te Gonda gevraagde stoelen meer dan 100 niet werden gezonden is waarlijk niet te wijten aan de Regehngscoim missie, maar aan den afzender te Gouda. Dat door uwen muziekredacteur een half nnr te voren onder protest van een kelner een stoel is genomen, om die op een voor hem geschikte plaats neer te zetten, is eigen schuld. Indien nw verslaggever zich gewend had tot één der commissieloden, dan was hem zeer zeker de beste plaats geboden, die hij had kunnen wenschen. Overigens, bezoekers die oven na acht nnr kwamen, kondon nog oen stoel bekomen en te kwart over acht werd de toegang gesloten. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTR ANTSCHE KERK. Voorm. IO'/k uur. Dr. H. VAN AS SENDELFT. GROOTE KERK. Vroegpr. ten 7'/2 ure. Ds. RONNER, van "Waddinxveen. Voorm. ton 10 ure. Ds. G. J. BRU- TEL DE LA RIVXÈRE, Em. pred. Den Haag. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. KLEINE KERK. Namiddag ten 2 ure. Ds. DEUR. Kinderpreek ten 5 ure. De heer P. J METS, van Gouda. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEELHUY- SEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, "Woensdag 23 Juli, 12 u., Ds. BIJL. Haven 16 naar Arnhem Hummelstr. 38. H. Bakker wagonmaker aitNaaier- straat 27 naar Amsterdam. H. Visscher schipper uit Spieringstr. 91 naar Delft Molsteog 4. L. J. v. d. Kleijn bakker uit Zougstr. 38 naar Maartensdijk (Blauwkapel). J. M. v. d. Kist uit Raam 314 naar Haastrecht. J. P. Kasteleiju uit Crabethstr. 38 naar Polsbroek. J. Heykoop Dienstb. uit Raam 163 naar Krimpen a. d. IJssel. J. van Gessel onderwijzer uit Turf markt 110 naar Rotterdam, Entrepot straat 27 b. P. J. Maitland, Dir. Verz. M. J. nit Bergen IJzendoornpard 3 naar Den Haag, Juliana van Stolberglaan 190. J. C. H. van Gooi uit Nieuwehaven 135 naar Alphen a. d. Rijn. Aanvragen van werknemers op 18 Juli. Volwassenen. 3 kantoorbedienden. 1 stoker. 1 machinebankwerker 1 gas- en waterfitter. 1 pakhuiknocht. 1 werkman zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 4 stokers. 1 pakhuisknecht. Leerlingon on jongens 1 klerk. 1 stoker. Aanvragen van werkgevers. Volwassenen. 1 opperman. Halfwas of aankomende 1 sigarenmaker. 2 werklieden zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 1 klerk. 1 sigarenmaker. 1 boomkw. leerling te Boskoop vry abonnement boot. in het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.5 te St. Matthieu, laagste stand 754.5 te Hernosand. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige, zuidwestelijke tot noordwestelijke wind, botrokkon tot zwaarbewolkt met tydelijke opkla ring, waarschijnlijk rogonbuien, zelfdo temperatuur. Opgave <ler Personen, die zich gedurondo do week van 11 Juli tot 18 Juli in de Ge meente gevestigd of deze verlaten hebben. GEVEST IQ DEN'. J. Verwaal los werkman uit Moor drecht Wijdopoort 10. G. 11. Roelofs kleermaker uit Dor drecht Lemdulsteeg 52. W. van Zijl kindorjuffr. uit Rotter dam Gouwe 101. J. Spruyt timmerman uit Rotter dam Heerenstr. 102. JM. van Hofwegen uit Rotterdam Walesteeg 1. M. Wildschut uit Roeuwijk Oost haven 30. W. v. d. Reyden uit Leiden, Oost haven 10. A. Goedhart lottorzetter uit Slie drecht, Groenendaal 10. *E. Bos Klerk Registratie uit Ilel der, K. Tiendeweg 7. R. J. Sinia uit Ermelo, Wijdstr. 14. B. Splinter bakkersknecht uit Reou- wijk Nieuwehaven 31. W. C. van Rooyen Dienstb. uit Haar- zuilem, Turfsingel 64. M. A. W. Roodenrijs Winkeljuffr, uit Breda, Markt 12. A. A. do Groot Dienstb. uit Blois- wyk, Willens 18. H. P. Blauwers uit Arnhem, Kei- zerstr. 64. H. H. F. Muller werkman nit Gar delegen, Raam 178. A. F. Severs schilder uit Hoorn. Erasmusstr. 3. J. de Roos schoenmaker uitRaalte Jaagpad 44. M. de Boer gep. militair uit Leiden Raam 152. J. v. d. Endt Scheepmaker uit Rot terdam, IJssollaan 80. J. P. v. d. Pool Dienstb. uit Den Haag, Raam 107. C. Groenendaal Sigarenmaker Den Haag, Raam 190. V ER TROKKENEN E. J. Gratama verpleegster uit Kru- gerlaan 130 naar Den Haag Zee straat 30a. R. Velu Stoffeerder uit Groenendaal 10 naar Den Haag Van Dijkstr. 154 G. P, Roosendaal Sigarenmaker uit Keizerstr. 50 naar Tilburg Vincon tuisstr. 45. J. C. M. Konincks modisto uit Oost- Blijkens bij het hoofdcomitó van het Roode Kruis ontvangen telegram is het lijk van den verpleger Braam te Constantinopel aan boord gebracht. De-internationale Vredesbotooging, georganiseerd door het Landelijk Co mité der Internationale Anti-Milit. Vor. Nederland in samenwerking met het Plaatselijk Comité van actie zal gehouden worden den 31n Augustus a.s. op het landgoed De Brinkhorst", achter do nieuwe Gasfabriok te 's Gra- venhage. Verschillende sprekers, zoowel bin nen als buitenlandsche zullen het woord voeren. Uit alle deelen des lands on van het buitenland worden afgevaardigden ver wacht. De botooging zal vorder wor den opgeluisterd door muziek on zang. Do crisis en de S. D. A. P. Te Amsterdam is heden eon gecom bineerde vergadering gehouden van hot partijbestuur der S. D. A. P., de sociaal-democratische Kamerfractie en de redactie van „Het Volk". Naar gemeld wordt was hot doel izer bijoenkomst hoofdzakelijk hot vaststollên 'n van ontwerp-rosoluttydie aan het buitengewoon congres te Zwolle ter beslissing zal worden voor- gelogd. Laster. Bij do stemming voor de Prov, Staten word te Vlissingen een onge- tookond pamflet verspreid waarin do vrijzinnigo Wethouder van Vlissingen, de heer J. G. T. van Niftrik zijn oor goeden naam achtte aangetast, waarom hij bij den officier van Jus titie te Middelburg oen klacht indiende. Uit het daarop ingesteld onderzoek is gebleken dat de schrijvers van het pamflet zijn twee R. K. onderwijzers te Vlissingen, die heden daarvoor in verkoor zijn genomen. Do Turken voor Adrianopol. Berlijn, 19 Juli. Do bladen bullo- tineeren hier dat do Turksche cavalerie voor Adrianopel is aangekomen. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN 17 Juli. Maria, oudors J. Berlijn en II. van Kekom. 18. Willemina Johanna, oudere D. Kroon J. Slappendel. Henricus, ouders B. Snel en J. E. de Jong. ONDERTROUWDJ. Radix on J. van den Berg. A. J. Bontekoo to Detroit en II. G. Zwaaneveld. P. Tak en A. den Haag. OVERLEDEN 18 Juli. P. de Jong wedwn. v. A. Sanders, 67 j. 19. J. Hoogendijk, 60 j. WADDINXVEEN. GEBOREN5 Juli. Wilholmina Johanna, oudere K. Glasbeek en J. D. van Duiken. Gorardns Arie, oudors J. Uitenbroek en J. C. de Gans. 10. Adriaan Leendert, oudere D. J. Heijnsdijk en E. Schouten. Petro- nella Adriana, ouders H. Hordijk en N. Huisman. Hendrikje, ouders A. Stoffer en H. Doorn waard. 14. Lena, ouders P. Slingerland en I. Schouten. 15. Petrus, ouders M. Vink en W. van der Loan, OVERLEDEN6 Juli. 11. Nab, 30 j. 13. K. Jonkheid, 75 j. Woduwn. van M. Schinkel.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 4