[ITS, a and el: Ires: Gouda. ■EIT IN en Heeren ISEL j I VERKOÖM te BHT DE VIOOLSPELER. sbouw No 12329. Dinsdag 22 Juli 1913. 52e Jaargang. behalve Zon en E'VLitexxlaxxca.. i Buitenlandsch Nieuws. Sïxxxxexilaxxci. FEV1LLETOX 1D-A- 1 1 eins InkT ijk de BESTE 4 schadelijkI fi Feestdagen. Telefoon Interc. 82. KOEMAN, n ting zijnde L- en aalderjj Leeuw” bestaande t machinegebouw, schuren, paardep- Vest te Gouda, nos. 83—85 en 32, aoa. 1008 en 2503 daarbij zijnde en nming behoorende en vaste gereed- UDA exx -^.d.-vextezxtie’blsucL voor G-o-cló-s. ezx Ozxxstrelceaa-. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. f 1.25 A8TI i perceelen t Een j Groote Rozen- het 8 uur, Orgel- i (Wordt vervolgd.) iw- en Woning- gadering Onder- Armenzorg/ ij geregeld tijdig i ontvangen van «n, vermak olijk s dan in onze HOLLAND. pl«, muren, or en door te Sunlight voordeellgate ons ik SLAVERNIJ rordt te niet Ight bet huU Vrij bewerkt door AMO. ir huls doen rk verlichten. ‘“I P II IJ S DER a”d V E H T E N f K N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. in A Zn., Gouda vredo tegemoet te komen, heeft Tur kije toen genoegen genomen met de aanduiding van de twee eindpunten der grenslijn. Dit kan dus nieuwe verwikkelingen geven, al is niet te verwachten, dat Turkije mot goed gevolg zijn aanspraken zal kunnen handhaven. Frankrijk. Het parelsnoer. Uit Parijs wordt aan de N, R. Ort. geseind Een student heeft in het Boia de Boulogne een halssnoer gevonden, ge lijk aan dat wan f 1,600,000, hetwelk aan Mayer ontstolen is. De politie van Neuilly heeft Salomons ontboden, die verklaarde, dat hot gevonden snoer inderdaad volkomen gelijk was aan het vermiste, maar dat het niettemin hom dunkte niet het echte te zijn. Er is besloten het snoer door deskundigen te laten onderzoeken. augustus nar in he, Hom Ie Markt, tan ttver. HAASTRECHT „Hoor eens, Stella, laat die nede rige afkomst nu maar rusten; het is dwaas daarover te peinzen. Er ia heusch geen waarzegger noodig om u een prachtige toekomst te voor spellen. Ik verzeker u, dat in de heele wereld geen stem te vinden is, die de uwe evenaart. Toen ge dezen morgen bezig waart met zingen, was ikyer- baasd over den omvang, de kraefit en de buigzaamheid van uw geluid. De geheele beschaafde wereld zal met lof over u spreken; ge zult gevleid en bewonderd worden door de aanzien- lijksten der aarde, door de duizenden der menigte.” Stella stond bevend op, aanvanke lijk niet in staat te spreken, zbo overstelpt word zij door allerlei denk beelden. Zichzelf geweld aandoende, vroeg zij eindelijk „En zal tusschen het gejuich der menigte geen spot woord klinken, jegens haar dienstbo- denschort, dat zij voor gehad heeft? Zal mijn eenvoud, mijy uitspraak, en mijn voorkomen geen hinderpaal zijn? Och, broeder, heb toch medelijden en spaar mij!” Bij het uitspreken dezer laatste woorden dreigde zij ineen te zakken en wankelde, doch Giotto was vlug opgesprongen en greep Stella bij de armen, haar gelijk dwingend zich naast hem neer te zetten. „Beste Stella,” zei hij, „die over gevoeligheid is wel wat dwaas. God heeft u begaafd met een wonderschoo- ne stem, maar het was ook Zijn wil De crisis en do S. D. A. P. Omtrent do Zaterdag en Zondag gehouden conferentie van do leidende organon der S. D. A. P. meldt „Het Volku o.a. Uit do overige corrospondontio tus- schon dr. Bos en den voorzitter dor soc.-dem. Kamerfractie bleek, dat dr. Bos voor do gowenschto samenwer king eon regooringsprogram had ont worpen, dat ah resultaat van do ge houden verkiezingen beschouwd moet worden ah het werkprogram voor elko regeering die op den grondslag van de uitspraak der kiezers het bewind aanvaardt. Wat den aard der gevraagde samen werking betreft, bleek dat deze be doelde te zijn voor den tijd der ge zamenlijke regeering tusschen do vrij zinnige partijen en de S. D. A. P. in de Regeering, in do Kamer en in het land. Om Adrianopel. De Bulgaarscho legatie te Parijs publiceerde gisteren het volgende telegram uit Sofia: Om 1 uur in den morgen had gis teren in de omstreken van Adrianopel een ontmoeting plaats tusschen zwakke Bulgaarsche afdeelingen en de Turk- sche legers uit Boelair. De Turken werden voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door een belangrijk aantal Basjibazoeks waaronder een groot aan tal gevangenen waren, die onlangs door de Grieken en Montenegrin nen in vrijheid werden gesteld. HetTurk- sche leger en de Basjibazoeks pleegden onnoembare wreedheden. De ver schrikte bevolking die geheel weerloos is, vluchtte naar Oud-Bulgarije. meldt, dat de Zuid-Chineesche politici de een na den ander Peking verlaten on dat het parlement waarschijnlijk verdaagd zal worden. In Zuid-Chi- neesche kringen is er thans sprake van, do afgevaardigden te Nanking bijeen to roepen. De voorzitter van den Senaat neemt actief deel aan de Zuid-Chinee- sche beweging. Een telegram uit Shanghai meldt, dat hevige regens op gelijke wijze de bewegingen der rovolutionnairen ah die der Noord-Chineesche troepen be letten. Sjanghai bevindt zich echter in de macht der revolutionnairen. Naar het heet, zijn de officieren van de vloot die voor het arsenaal voor anker ligt, en waarbij zich de nieuwe kruisers Tjaoho Jïngwei bevinden, besloten onzijdig te blijven. Ook hebben ver- scheidenen provincies zich onzedig verklaard. Rusland. Stakingen. De berichten omtrent het uitbreken van telkens nieuwe stakingen houden aan. Door de Russische Regeering wordt de meening verspreid, dat deze be weging een overeenkomstige is ah die welke in de jaren 1905 en 1906 op zoo wreede wijze door haar is onderdrukt. In oen telegram uit Petersburg! aan het Berliner Tageblatt wordt dit nu tegengesproken. De stakingen in de meeste fabrieken te Petersburg, Moskou en in het geheel Westelijk Rpsland, zijn uitgebroken ten gevolge van de invoering der nieuwe ziekte- en ongevallenverzekering. De arbeiders willen zich de kortingen op hun loon voor de premies dezer ver zekeringen niet laten welgevallen. Vooral de ongehuwde arbeiderat zijn ontevreden, omdat zij van meening aan het electrisch van waterleiding, jaar gebruikt ge- xlrukkerij in de 6 te Gouda. en. Vrijdag, Zaterdag i 11 Augustus van et 4 uur. m geeïwiotaris emd. De oorlog op don Balkan. Bulgarije hooft noodgedwongen toe gegeven. Eerst heeft het nog, maar tevergeefs, getracht mot Roemenië afzonderlijk eon regeling te treffen, om zoodoende den orgsten vijand on- schadeiijk te maken, maar deze poging is mislukt. Toen heeft Bulgarije be grepen niet langer te moeten wachten, wilde het niet geheel berooid uit den strijd te voorschijn komen. Het heeft daartoe zijn afgevaardigde, generaal Paprikof, de minister van oorlog en minister Iwanotsjef, ah vredesgodele- geerden naar Nisj gezonden, waar ook de vertegenwoordigers van Servië en Griekenland, Pasjitaj en Venizelos, zullen, bijeen komen. Verder verwacht men daar den Russischen militairen attaché uit Sofia en den Roemeenschen gedelegeerde, Majorescu. Intusschen zou het wel wenschelijk zijn, wanneer Türkije eveneeps werd uitgenoodigd, want dit rijk schijnt vast besloten, zich uit de moeilijkheden waarin Bul garije zich bevindt, die voordeelen te verschaffen, die het bij machte is, te behalen. Reeds is Adrianopel in hun handen en naar de berichten luiden, heeft de Porte aan de Mogendheden doen weten, dat het voornemens is, zich die concessies te bedingen, die volgens Turkije noodig zijn om het overblijvende deel van het vroegere rijk in Europa, met kans van slagen to kunnen verdedigen. De Porte heeft in haar vertoog tot de mogendheden uiteen gezet, dat het onmogelijk kan bewilligen in een rechte grenslijn Enos—Midia. Het zou dan onmoge lijk zijn Konstantinopel te verdedigen. De Porte wil een grenslijn langs de Maritza tot Adrianopel en vandaar naar Midia. Dit zou dus voor Bul garije beteekenen bijna het geheele verlies van Thracië. Turkije verwacht dan ook blijkbaar dat Bulgarije hier mee geen genoegen zal nemen, doch het verklaart bij voorbaat, dat het voor een eventueelon oorlog de ver antwoordelijkheid niet kan dragen, doch dat die geheel rust bij Bulgarije. Nu is de vraag maar, in hoeverre de mogendheden zullen toestaan, dat wordt afgeweken van de vredesbepa- lingen van Londen. Turkije beweert, dat het toen reeds die grenslijn die het heden wil bezetten, had willen vastleggen, doch om aan den wensch der mogendheden naar een spoedigen GOUDSCHE COURANT. zijn, dat de gehuwde arbeiders grootere .voordeelen van deze wetten hebben dan zij. De regeering reageert tegen deze stakingsbeweging op haar gewone wijze. Zij laat de leiders in hechtenis nemen on verbiedt do arbeidersbladen. Eergisteren werden te Petersburg weer drie arbeidersbladen verboden de „Lutsj4, de „Prawdau en de „Tru- dowoi Golos/ De „Lutsju die voor altijd verboden is, werd tijdens zijn éénjarig bestaan niet minder dan 60 maal langs admi- nistratieven weg gestraft. Met de an dere bladen ging het niet boter. Do arbeiders hebben tegen deze onderdrukking van hun pers een nieu we proteststaking op touw gezet. Düitsohland. Ovejstroomingen. Uit München wordt aan de B. Z. am Mittag geseind: Uit'alle deelen van Beieren komen troostolooze be richten over don hoogen waterstand welke door den sedert een maand aan houdenden regen veroorzaakt is. De rivieren zijn 2‘/2 meter gestegen en overstroomen groote streken. De Donau is op verschillende plaatsen buiten zijn oevers getreden. Indien niet spoedig droog weer intreedt, wordt do graanoogst bedreigd. 88) ..Stella, de kaarten vóórspellen ’t zelfde als de lijnen in jc hand. Ge wordt een aanzienlijke dame, krijgt een beroemden naam, die door Eu ropa zal klinken, en als ge zeer ge lukkig zijt zult ge uw geluk bedorven zien door een donkerkleuriger! man. Hoort ge, Stella, een donkere man, ik hoop maar dat ik het niet ben. Zij antwoordde niet, want zij beef de van ontroering. En nog eens her haalde Giotto dat hij hoopte niet de donkere man te zijn, die haar geluk zou bederven. ,.Het is niet vriendelijk van u zo. tot nrij te spreken,” zei Stella toen. ..Met hindert mij, want ik besef zeer goed, dat ik een eenvoudig boeren meisje ben. De vorming, die ik in het aigeloopen jaar heb genoten, heeft mij de oogen geopend voor mijn tekort komingen. Ik heb een mooie stem, maar dat is ook alles. En mijne stem bezorgt mij benijdere, die mijn nede rige afkomst telkens ter sprake zul len brengen om mij tegen te werken of onaangenaam te zijn.” Balkan-Staten. Vanwege het Turksch gezantschap te ’s Gravenhage, wordt aan de bladen mededeeling gedaan van het volgend officieel telegram bij die legatie uit Constantinopel ontvangen „Naar aanleiding van zekere ge ruchten van tendentieusen en zeer onwelwillenden aard, heeft de Porte een zeer nauwkeurig onderzoek doen instellen, dat geleid heeft tot het con- stateeren van de volgende feiten „Toen eenige detachementen Turk- sche troepen Rodoste begonnen te bezetten, hebben eenige Armenische gendarmes, behoorende tot de Bul gaarsche gendarmen en in overeen stemming met deze, het vuur geopend op de Turksche soldaten, dit dit na tuurlijk hebben beantwoord, waarbij eenige gendarmes buiten gevecht wer den gesteld. Er viel echter geen enkel slachtoffer onder de burgerlijke be volking. „De Regeering heeft aan de cor respondenten van vreemde en plaat selijke bladen de gelegenheid aange boden zich ter plaatse van de juistheid van het ingesteld onderzoek te over tuigen.” PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post1.50 I Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1.90 I Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. De buitenlandsche léolonies te Adria nopel zijn zonder verdediging en be roofd van gemeenschap niet de bui tenwereld. Men verwacht dat de Basjibazoeks de stad zullen verwoesten. Adrianopel heroverd. Londen, 21 Juli. De Times vernoemt uit Sofia dat de Turken na oen hevig gevecht met een zwakke Bulgaarsche bezetting Adrianopel zijn binnenge- trokken. Koning Ferdinand’s telegram. Uit Sofia wordt dd. 21 Juli geseind: Koning Ferdinand zond aan Koning Carol het volgende telegram: Het levendig en ernstig verlangen om een eind gemaakt te zien aan den huidigen pijnlijken toestand, drijft mij er toe mij nogmaals tot Uwo Majesteit te wenden uit mijn naam en uit naam mijner Regeering en Uwe Majesteit te verzoeken vrede te sluiten. Door aldus te handelen koesteren wij geens zins het voornemen, van een eventueel gunstig onthaal, hetwelk Uwe Majes teit onzen wensch moge schenkep, te willen profiteeren om met Griekenland en Servië den oorlogstoestand te be stendigen. Mijne Regeering is integen deel vast besloten spoedig vrede te sluiten met deze beide landen. Zij heeft dit zoo juist bewezen, door twee ge delegeerden, voorzien van de moest uitgebreide volmachten te dien op zichte, naar Nisj af te vaardigen. Mijne Regeering is bereid, indien Grieken land en Servië hunnerzijds hetzelfde verlangen koesteren, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en tot demo bilisatie van het leger over te gaan. Zij heeft reeds verschaft en is bereid alsnog te verschaffen, alle waarborgen welke kunnen dienen om den ernst harer bedoelingen en van deze ver klaring, welke ik heden in haar naam doe, te bevestigen. Het is met deze gevoelens bezield, dat ik tot Uwe Ma jesteit kom, om Haar te verzoeken den opmarsch van haar troepen te doen staken. Ik en mijne Regeering zien in deze daad een gelukkig voorteeken voor de aanstaande hartelijke hervat ting tusschen onze volken, van de door zoovele herinneringen en gemeen schappelijke belangen betrekkingen, en welke wij diep betreuren een oogen- blik verstoord te zien. China. De toestand. „Times“-telegram uit Peking dat ge van nederige afkomst zijt. Do noeste beroemde zangers on zange ressen zijn van burgerlijke afkomst geweest, de uitzonderingen zijn zeld zaam.” „Maar mijn uitspraak, mijn voorko men, mijn eenvoudige manieren?” zei Stella terug. „Ais een aardig meisje een jonk man dwingt om zijn meening te zeg gen over haar voorkomen, dan weel ze vooruit, dat het op een compli ment uitloopt.” „Neen, zoo bedoelde ik het niet!” „Ja, dat geloof ik wel, lieve Stella, maar gebruik uw gezond verstand nu eens! Uw voorkomen en manieren worden nog met eiken dag beter; als ge uw roem aan uw schoonheid zou moeten te danken hebben, zou dit aan uw roem als zangeres nadeel doen. Uw uitspraak zal u niet hinderen, om dat ge niet zult optreden als een En- gelsche kunstenares. En... laat nu maar naar hui» gaan,. want ben een weinig vermoeid..” De dagen verliepen, maar Giotto’s gezondheid ging weinig vooruit; zijn volledig herstel bleef uit en zijn ge zondheid bleef steeds zwak. Hij begon ninnemran. „owna, «cm te kwijnen, zijn krachten verminder- zee gezien?” den steeds, hij verloor den eetlust en „Neen nooit”, luidde natu wat nog erger was, hij toonde weinig antwoord. Nu lag ..sherlon belangstelling meer voor hetgeen er in Engeland en indie dagen li rondom hem voorviel. Lord Asherton -- hield hem voortdurend gezelschap en Ion, beste zuster.” Stella’s oogen glinsterden van zulk eon vooruitzicht. Zij was nooit vor der dan twee uur op reis geweest, waardoor haar hel reizen als iets ver rukkelijks voorkwam. „Ik heb dikwijls verlangd de zee eens to zien, signor.” „Dan zult ge mij vergezellen, zus ter De geneesheoren zoggen, dat de zeelucht mij goed zal doen. In over leg met den graaf heb ik Dover ge kozen. Dan gaan wij samen, in ge zelschap van uw moeder en uw jong ste broertje omdat het uw lieveling is. Vindt go dat goed, Stella?” Nu, on of ze hel goed vond. Haar oogen glinsterden van vreugde. Dan is dat afgesproken. We vieren hier eerst het Kerstfeest en dan ver trekken wij. Ik verlang werkelijk wol naar een beetje verapdering.' Don volgenden morgen werd Stella bij lord Asherton ontboden. Toen zij de kamer binnentrad, vond zij hem met Giotto zitten praten. „Juffrouw Star,” begon de graaf, „ik heb u bij mij laten komen, om dat ik eens met u wilde spreken over eene gewichtige aangelegenheid n.l. eene gewichtige verandering in uw leven, die signor Giotto en ik noodzakelijk achten voor uw verdere vorming,” Maria Pia en Stella brachten het moe- rondooi van hun tijd bij hem door. Stella zong dan veel, en als zij. op hield, verzocht Giotto haar om door to gaan. Dan gaf hij haar meestal 'n vriéndelijk woord van lof, maar de echte belangstelling toonde hij toch niet moer, zelfs niet meer voor «zijn viool. Soms nam hij zijn hevelingsin- strument in do handen, maar spoedig legde hij hot weer op zijde. „Mijn vingers willen niet moer, zei hij dan met een zucht en gin weer op een canapé zitten. Lord Ash erton was zeer bezorgd over Giotto. Hij raadpleëgde verscheidene medici doch allen verklaarden dat de paiienl steeds meer achteruitging en de uiter ste zorg vereischt werd om hem*nog in het leven te willen behouden. „Wat kan ik dan voor hem doen.” „Indien uw lordschap eens eer nroef nam met zeelucht aan den zuirt- „ïlet zal ónmiddeliijk gebeuren,” er nu met lordschap eens proef nam met zeeluont aan uen zum kant. Dat zou, goed voor hem zijn.’ „Hei zui unniiuuuïïijK, verklaarde de lord. Hij sprak met Giotto zelf over, die zoer het plan ingenomen bleek. „Stella,” sprak de violist den vol genden morgen, toen zij de kamer binnentrad. „Stella, hebt ge ooit de nooit”, luidde natuurlijk hol y.z. middel; in Èngoïand en in die dagen liepen nu juist geen excursie-treinen. „Zoudt ge naar den zeekant wil-

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1