J VERGADERING ÏAS DU GEMEEMTEKAAI) Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 403e STAATS LOTERIJ. INGEZONDEN De Groote Rozententoon- stelling te Boskoop. Telegrafisch Weerbericht Laatste Berichten. M A RKTBERKJHTEN BURGERLIJKE STAND Officieels Prijscourant Effecten ha ndelle Amsterdam - - - j - m. - au Goo1/, - i- De nadere voorwaarden van die samenwerking (verdeeling der porte feuilles, de houding ten opzichte van verschillende vraagstukken, begroo tingen en gebeurlijkheden, do onder- lingo verhouding in en buiten de Ka mer) zouden eerst ter sprake komen, nadat de S. D. A. P. zich principieel door samenwerking in een linksche rogoering ter uitvoering van het over legde programma had bereid verklaard. De weigering zou ten gevolge heb ben dat de heer Bos de hem gegoven opdracht tot kabinets-formatie niet zou kunnen aanvaarden. De vraag of die weigering ook zou medebrengen dat de Vrijzinnige Con centratie alsdan van het vormen eener regeering' ter uitvoering van het over legde program zou afzien, kon niet worden beantwoord, daar zij in de Vrijzinnige Concentratie geen punt van bespreking had uitgemaakt aangezien deze met dr. Bos instemt wat de door hem beproefde wijze van oplossing be treft. In den breede worden vervolgens in „Het Volk" de in de conferentie tot uiting gekomen meeningen min derheid on meerderheid meegedeeld. Ten slotte word de vraag in stem ming gebracht of het voorstel zooals door dr. Bos gedaan, moest worden anngenomonhiervoor verklaarde zich 8, hiertegen 13 stemmen, zoodat het voorstel word afgewezen. Te Middelburg is bericht ontvangon dat II. M. de Koningin in do twoodo helft van Augustus een niot-officieel bnzook aan do tentoonstelling van Zeeuwscho kloodordrachten onz. zal brengen. Post op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangon hot volgende tolegram van den Oouverneur-Goneraal van Nodorlandsch-Indië, dd. 19 dozer, be treffende pestgevallen op Java gedu rende het veertiendaagscho tijdvak van 2 t/m 15 dezer „Afdoeling Malang 258 nieuwe pest gevallen, 249 doodon. „Madioon 9 nieuwe gevallen, 10 dooden. „Kediri 84 nieuwe gevallen, 75 doodon. „Pareo 10 nieuwe gevallen, 7 dooden. „Tooloengagoeng 21 doodelijko ge vallen, Soorabaja 5 en Ngawi 1". Niouwe Nedorlandscho postzegols. Naar Do Msb. verneemt, wordt do uitgifte overwogen van niouwo Nedor landscho postzogols, van drie cont af en hoogor. Do uitgifte zal ochtor niet vóór het volgende jaar geschieden. Naar gemeld wordt hoeft Mr. P. Kln^ de eandidatuur voor Hoogezand aanvaard. Een krachtige actie zal worden govoerd, teneinde to trachten dit district voor do vrijzinnigen te herwinnen. Nieuwe wotsontworpen. Ingodiond zijn wetsontwerpen 1. tot geleidelijke opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, mot gelijk tijdige voorzieningen van het perso neel; 2. tot het heffen van opcenten in do bedrijfsbelasting en naamlooze ven nootschappon, ten behoeve van de gemeenten 3. tot instelling van een Kolonia len Uaad van 29 leden voor Ned.-ln- uiö, van wie er 11 zuilen gekozen worden door de gowestolijke en lo cale raden op Java en Madoera en de Buitenbezittingen. Do Kuad zal o.m. do Indische be- grootiug voorloopig vaststellen. Provinciale griffie. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- land hebben tor vervanging van mr. S. J. R. de Monchy, die tot griffier der Staten is verkozen, mot ingang van 1 September tot chef van de eerste afdoeling dor Privinciale Griffie be noemd mr. S. II. Bloemborgon, hoofd commies aan die afdeeling. VRIJDAG 18 JULI 1913. (Slot.) De hoer IJssolstyu: M. do V. Ik znl op dit laatste punt niet ingaan maar alleen iets zeggen naar aanlei ding van het betoog van don heer van de Volde. De heer van do Velde heeft gezegd, dat het bescheidenheid van regen tessen kan geweest zijn dat zij niet om deze wijziging gevraagd hobbenv Mij is boter bekend van niet. En als do hoer van de Velde zegt, dat ik do zaak zoo verbazend zwaarwichtig op neem, dan gevoel ik mij in zoor good gezelschap, want regenten van het weeshuis doen het ook. De heer M u ij 1 w ij k Ik begrijp niet do opinie van den heer IJsselstijn in deze zaak. Als ik naga, dat wij in eon tijd leven dat zelfg de vrouwen stemrecht willen hebben en dat er tal van men- schen zijn daaronder ook de par- tijgenooten van den heer IJsselstijn die fiet haar willen geven De Voorzitter: Ik verzoek den heer Mijlwijk zich te bepalen tot do zaak die aan de ord<% is. Do heer M u ij 1 w ij k dan begrijp ik niet, dat men nu dames regentessen wil onthouden zeggenschap in de op voeding van weesmeisjes. Laten wij toch niet uit het oog ver liezen, dat de dames hier in vele dingen zeer nuttigo wonkon geven en daarom betreur ik zeer het voorstel van don heer "IJsselstgn. De heer IJsselstgn: Blijkbaar zit de heer Muijlwijk ook thans weder niet in de zaak. Wanneer werd voor gesteld te breken met het stelsel van regenten, zoodat aan regenton en regentessen werd opgedragen de op voeding dor vorpleegden, dan was het oen heel ander geval, maar do zaak staat anders. Maar hier wordt en in dit opzicht heeft do heer Muijlwijk noch de heer Van de Velde mij be- grepon alleen aan regentessen op gedragen regenten bij te staan in do opvoeding van de vrouwelijke ver pleegden. Op het gebied van democratisch denkon on voelen ga ik dus vrij uit. De beraadslaging wordt gesloten. Het amendement van den hoer Usselstijn komt in stemming en wordt mot, 10 tegen 7 stommen aangenomen. Voor hebben gestemd de hoeren Prince, BokJjgy.e.1.1, do Jong, IJsselstijn, van der Ree, Herman, van Eijk, van lferson, Knuttel en Vergeer.* Tegen hebben gestemd do heeren Muijlwijk, van der Torren, Jongen burger, Kolrjn, Dossing, van Galon en Van de Volde. Hot gewijzigd art. 14 wordt zonder hoofdelijke stemming aangonomen. Do artt. 13 —19 worden achtereen volgons zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangonomen. Hot reglement in Rijn geheel wordt zonder hoofdei, stemm. naugonomon. Aan de orde1 Hot voorstel tot wijziging van het reglomont voor de beide Gasthuizen. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stomming aangenomen. Aan do orde Het voorstel tot vaststelling van hot reglomont voor het Burgerlyk Arm- bestuur te Gouda. Wordt zonder beraadslaging en zon- dor hoofdelijko stemming anngenomon. Aan do orde Het voorstal tot aanschaffing van nog 390 muntgasinstallatios. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde Hot voorstel inzako de invoering van den ontsmettingsdienst. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangonomon. Aan do orde Het voorstel tot wijziging dor pri- vaton in het Gymnasium. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangonomon. Aan do orde Het voorstel tot het makon van 3 aanlegsteigers voor ploiziervaartuigon. De beraadslaging wordt geopend. Do heer M u ij 1 w ij k Het komt mij voor, dat in dit voorstel oen kleine onbillijkheid schuilt jegens do burgers van Gouda, die zelf meerpalon bobben staan in oen of andere gracht alhier. Wanneer een burger van Gouda één of meer palen in de gracht wil hebben om daaraan schuiten vast te leggen, dan moet hij zolf dragen de kosten van hot aanbrengen daarvan en verder moet hij jaarlijks por paal f3 aan do gemeente betalen. Wanneer wij un overeenkomstig het voorstel van B. en W. in de Katten- singelgracht palen gaan aanbrengen voor vreemdolingen, dan zouden dezen iets bevoorrecht zijn boven de burgeis van Gouda en daarom meen ik, dat hierin oen kleine onbillijkheid schuilt tegonover de houders van meerpalen elders in de gemeonte. Ik zou daarom B. en W. willen vragen of zij niet zouden willen voorstellen om b.v. in den vorm van steigergeld de vreem delingen, die met hun vaartuigen daar komen, iets te laten betalen voor het gewone kaaigeld. Ik dring daarop met te moer vrijmoedigheid aan, omdat het hier menschon betreft, die best iets kunnen betalen. Het zou dus ten goede komen aan de gemeentekas en wij /zijn niet onbillijk tegenover de burgery. Do Voorzitter: Ik kan den heer Muijlwijk niot toegeven, dat hier een onbillijkheid zou geploegd worden ten aanzien van sominigo personen i|it onze burgorü. Het is volkomen waar, dat zeor en koio menschon in onze grachten heb ben oen eigen meerpaal en dat daar voor wordt betaald, maar dit is niet een soort retributie voor genot doch het is meer een maatregel om togen te gaan den velen hinder on last, dien men van een groot aantal meerpalen heeft. Die palen worden toch gewoon lijk in het water geslagen niet aan den buitenkant der palen vastgelegd, zoo dat min of meer de vaart versperd wordt, om dat zooveel mogelijk tegen te gaan, wordt daarvan belasting ge heven. Maar zelfs al zou het zyn een retributie voor het genot van die palen, dan acht ik het niet onbillijk. Derge lijke paal strekt natuurlijk in het be lang van de zaak van den belangheb bende en waarvan de gemeente een dienst gevraagd wordt is het niet meer dan billijk dat men daarvoor iets be taalt. Dit is ten aanzien van de vreem delingen niet het geval. Waarom zijn B. en W. op advies der Fabricage-Commissie mot dit voor stel gekomen? De A.N.W.B., de wel bekende vereeniging, heeft verzocht de medewerking van het gemeentebe stuur om de watersport, die bezig is zich te ontwikkelen, te helpen te be vorderen. Nu is het ongetwijfeld waar, dat Gouda is een centrum voor water sport. Hier komen een zeer groot aan tal motorbootjes en andere pleziervaar tuigen, die van allerlei richting komen en naar allerlei richting gaan. Die vinden hier een soort kruispunt, waar men gaarne vertoeft en waar men in verband met de sluis vertoeven moet. Het is in het welbegrepen belang der gemeente, dat de opvarenden van die vaartuigen, de vreemdelingen, die juist, gelijk de heer Muijlwijk te ken nen gaf, nu niet bohooren tot onyer- mogenden en wat te verteren hebben, eenigen tijd in de gemeente blijven en daarom dient men hun hot verblijf eenigszins aangenaam, te makon. Het is gebleken, dat zij op het oogenblik zeer veel moeite hebben mot hot vin den van oen geschikte aanlegplaats en nu willen B. on W. daaraan tege moet komen door te treden in hot voorstel van deq. A.N.W.B. en van ge meentewege te doen makon een drietal aanlegsteigers. Dit is dus oen welbe grepen eigenbelang. De heer Muijlwijk heeft er toreeht op gewezen dat zij dio gebruik makon van die aanlegsteigers verschuldigd zullen zijn kaai- en liggeldende vreomdelingen zullen dus toch zeker ook in de gemeentebelastingen bijdra gon. Nu wil de hoer Muijlwijk hen daarenboven nog laten betalen oen steigergeld. Hoeveel zal dat moeten bedragon Het zal niot heel veel kun nen zijn. Dan zou daarvoor een nieuwe bela8tingverordoning moeten gemaakt worden. Ik geloof, dat hot dan mis schien niot de moeito waard zou zijn en verder zou de goede bedoeling, die bij dit voorstel voorzit weder te niet gedaan worden. Ik moet dus de vergadering ontra den om in het denkbeeld van don hoer Muijlwijk to treden. De heer M u ij 1 w ij k M. de V Terecht merkt u op, dat het hebben van meerpalen in het belang is van de eigenaren van schuiten, maar zoo zal het ook precies gesteld zijn met de hier bedoelde aanlegsteigers die zullen in het belang zijn van de eige naren van de ploiziervaartuigen. Dan zegt u, dat betaling voor het hebben van meerpalen in de grachten wordt gevorderd, omdat de schuiten aan den buitenkant gelogd worden en aldus last on hinder veroorzaken. Pre cies hetzelfde zal het geval zijn by de nieuwe aanlégsteigers. Dat alles is precies tegelijk en daaraan kan dus geen argument ontleend worden tegen het denkbeeld, dat ik verdedigd heb. Ik geloof niet, dat do eigenaren van die pleziervaartuigen door een hoogere heffing als ik bedoel zouden afge schrikt worden om hier te komen, want de menschen kunnen hot in den regel goed betalen en zullen niet voor een bagatel onze gemeente vermijden. Wij 2ouden dus tweederlei voordeel krijgendoor den aanleg van de stei gers zullen er hier moer vaartuigen kunnen komen en vorder zal do ge- meentekes er nog van profiteeren. De Voorzitter: Mag ik don heer Muijlwijk vragen, of hij van zijn denk beeld een voorstel maakt De heer M u y l w ij kJa, M. de V Ik stel als motie voor, dat de Raad B. en W. uitnoodige om voorstellen in te dienen tot heffing van een stei gergeld voor de te maken aanlegstei gers voof' ploiziervaartuigen. 'De Voorzitter: Ik bejammer het zeer dat, niettegenstaande het voor schrift van het Reglement van Orde, de heeron hunne voorstellen niet schrif telijk indienen. De motie wordt voldoonde onder steund en maakt dus een onderwerp van beraadslaging uit. Do Voorzitter: Ik stol voor do motie tegelyk met het voorstel van B. en W. te behandelen. Aldus besloten. De heer Des sing: M de V! Ik wil vragen, of deze 3 steigers alleen voor den Toeristenbond zullen bestemd zijn dan wel dat ook particulieren daarvan gebruik kannen maken. Dit legt veel gewicht in de schaal. Er is zoo vaak aan de vaart noodig een klein steigertje voor los- en laadplaats, vooral ter plaatse waar de kant wat heliend is, en in het bijzonder aan de Kattensingelgracht. Als nu de nieuwe steigers ook door particulieren gebruikt mogen worden, dan zou ook het pu bliek er iets aan hebben, maar anders is het wel wat te bezwarend. Ieder particulier, die aanlegt aan de vaart, moet kaai- en liggelden betalen en daarom zal ik gaarne medegaan met de motie van den heer Muijlwijk. De Voorzitter: Volgens het gevoelen van B. en W. zouden deze aanlegsteigers in hoofdzaak bestemd zijn vdor de ploiziervaartuigen, doch het spreekt van zelf dat als een ander vaartuig daar even wil aanleggen, dat wel zou kunnen, mits natuurlijk, wan neer een motorbootje of ander der gelijk vaartuig, dat het recht heeft aan den steiger aan te leggen komt, on middellijk wordt verhaald. Do heer<5ï J s s e 1 s t ij n M. de V. Ik moet toch ook waarschuwen tegen aanneming van de motie. Wij moeten al het mogelijke doen om Gouda zooveel mogelijk ontwik-y keld to zien en een van de^vegen omr daartoe tegeraken is zeer zekor het bevorderen van het vreemdelingelfbe- zoek. De Raad heeft zich in die rich ting al meermalen uitgesproken, Va. door geld toe te staan voor waarborg fondsen van tentoonstellingen. T I)e motie van den heer Muijlwijk bevreemdt mijzij bevordert het vreemdelingenverkeer niet en het niet bevorderen van het vreemdelingenver keer is mijne oogen oen ramp voor Gouda. De hoer Muijlwijk wil iedoren ge bruiker van de steigers doen betalen oou speciaal steigergeld daarvoor zal noodig zijn een speciale beambte, waut de jachten komen en gaan op zeer ongelijko tijden. Maar dan is er nog iets, waaraan de heer Muijlwijk niet heeft gedacht. Alle eigenaren en huur ders van jachten zijn nog niet perso nen van de riohting van den heer Muijlwijk. Velen zulten dus juist des Zondags gebruik makbn van de stei gers! Wordt de motie van den heer Muijlwijk aangenomen, dan dwingt hij van zelf den fiscus daarvoor Zondags- arbeid te verrichten. Dit moet, dunkt mij, voor hem toch wol een aanleiding zijn om zijn motie in to trekken. Do heer M u ij 1 w ij k M. de V Hot lust mij niet op do insinuatie van den heer IJsselstijn in te gaan. Do heer IJ s s e 1 s t ij n M do V Ik protesteer tegen het woord „insi nuatie". DeV oorzittor: Mag ik den hoer Mfuijlwijk verzoeken zich in zijne uit drukkingen te matigen Do hoer M u i j 1 w ij k Ik mag dan wol den heer IJsselstijn verzoeken •mijno beginselen en mijn geloof er buiten te laten. De heer IJ s s e 1 s t ij n. Die heb ik niet aangerand. De heer MuijlwijkHet liep niet over de quaestie van het al of niet ontvangen van geld, maar over de quaestie van meer of minder. Ik wil voor den heer IJsselstijn vol strekt niet onderdoen wat betreft de bevordering van het vreemdelingen verkeer. Maar nu zegt de heer IJssel stijn, dat ik do zaak weder niet begrijp, Ik begrijp ook zeer goed, dat hoo meer vreemden er in de stad komen hoe moer onze burgerij er door zal verdie nen. Dat begrijp ik even goed als de heer IJsselstijn. Daarom wil ik geen spaak in het wil stekon maar mijne bedoeling is om het recht van de bur gerij te handhaven tegenover vreem den. Wanneer vreemden hier worden bevoordeeld boven do burgerij, dan past het ons daartegen hier te protes teeren. Er is alles voor te zeggen om die vreemdolingen, die het in den re gel goed kunnen betalen, ook iets te laten bijdragen in de gemeentekas. De heer van Galen: M. de V. Ik had liever gezien, dat de heer Muijlwijk met deze zaak gewacht had tot b.v. over 1 of 2 jaren, zoodat wij eerst hadden kunnen zien hoeveel gebruik er gemaakt wordt van deze steigers door de ploiziervaartuigen. Dan zouden wij met meer grond kun nen beoordeelen, of het inderdaad een zaak van zooveel belang was dat er voor de gemeente nog wat voordeel van te trekkon zou zijn. Wij zouden dan meer ondervinding op dit gebied hebben opgedaan. Ik govoel veel voor hetgeen de heer Muijlwijk heeft bepleit maar noch thans zal ik voor het oogenblik niet met zijn motio raedegaan. ik wil eerst afwach ten, of er veel gebruik zal worden gemaakt van de aanlegsteigers en dan kunnen wy de zaak regelen in den geest als de heer Muijlwijk bedoelt. De heer M u ij 1 w g k gaarne gevolg geven aan de wenk van den heer van Galen en trek mijn motie voorloopig in. De Voorzitter: Aangezien de motie door den heer Muijlwijk j9 jn_ getrokken, maakt zij verder geen on derwerp van beraadslaging meer uit De beraadslaging wordt gesloten en het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde: Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond aan het Regentesseplant- soen. Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Aan do orde Het tweede suppletoir kohier van Schoolgelden op de Burgerscholen. Wordt overeenkomstig het voorstel van B. on W. vastgesteld. Aan de orde: De verzoeken om ontheffing van schoolgeld op de Burgerscholen. Overeenkomstig het voorstel vanB. en W. wordt op deze verzoeken beslist. Niets moor aan de orde zijnde, wordt do vergadering door den Voorzitter gesloten. Men schrijft uit Katwijk aan deNCt.: Zaterdagmiddag werden twee bom men, de K.W. 42 en K.W. 53 door oen sleepboot van Amsterdam over zoe naar Katwijk gesleept. Om 12 uur daar aangekomen zouden deze vaartuigen 's middags op de duinen worden ge zet, waar de reederij Taat, wier eigen dom zo zijn, ze zou sloopen. Een der vaartuigen, do K.W. 42. kwam op een bank terecht. Bij den opkomenden vloed en door den sterkon wind vprd deze schuit zoo gewrongen en gebeukt, dat in een korten tijd het geheels midden stuk werd weggeslagen. Het geheele strand lag spoedig bezaaid met balken en planken. De elementen waren do slooper voor geweest. De K.W. 53 lag in een z.g.n. zwin en dus rustiger. Het wrak trok heel wat kijkers. Groote brand te Hoogevoen. Zondagmorgen ontstond in do werk plaats van M. A. Van Buuren telfooge- veen oen hevige brand door het fabri- ceeren van wrijfwas. De vuurzee was in een oogwenk zoo geweldig dat bot vierjarig zoontje niot gered kon wor-' den de 32-jarige. David van Buuren kreeg zulke vreeselijke brandwonden dat men voor het behoud van zijn loven vreest. De vader en grootvader van hot omgekomen kindje kregen ook ernstige brandwonden bij hunne pogin gen tot redding van den kleine. In do fabriek van den hoer Linscho- ten aan don Springweg te Utrecht had een dor werklieden woorden met den patroon. Op een gegeven moment greep de knecht een hamer en trof daarmee de heer Linschoten, zoodat deze eenige ernstige verwondingen bekwam. Nadat van uit het militair hospitaal geneeskundigo hulp was ver leend, is de heer L. per auto vervoerd naar de rijksklinieken, om daar te worden verbonden. (U. D.) Motorjacht verbrand. Zaterdagmorgen, circa half 9 is de luxe motorjacht „Esther", toebehoo- rende aan eone Haagsche familie en op reis naar Parijs, in de sluis no. 8 in de Zuidwillemsvaart te Helmond totaal uitgebrand. Van den inventaris kon niets gered worden. Do oorzaak moet toegeschreven worden aan een defect aan den motor (ontploffing in den knalpot). Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niot plaats. (Tel.) Goede ouders Te Tiel wilde de arbeider W. F. met zijn vrouw en het jongste kind por spoor naar Duitschland vortrek- ken. Het bleek echter dat het ocht- paar nog 5 kinderea in hun verlaten woning hadden achtergelaten, zonder daarvoor te hebben gezorgd. De poli tie was hiervan verwittigd en kwam nog bijtijds aan hot station om het echtpaar te verhinderen te vertrekken, alvorens de andere kinderen te hebben verzorgd. Nadat de kleinen bij een familielid waren gebracht, kon het echtpaar, enkele uren later, do voor genomen „buitenlandsche reis" aan vaarden. Zondagnamiddag te ruim 2 uren had te Leiden een hoogst treurige gebeurtenis plaats. De rnim 70-jarige stucadoor B., die zich uit de Krau- welstraat naar de Hoogowoerd begaf, bemerkte niot dat de electrische tram in aantocht was. Bij het oversteken van de rails op de Hoogewoerd werd hij door de tram omvergeworpen en geraakte dientengevolge onder den wagen, met het treurig gevolg dat hem het hoofd schier van de romp werd gereden. De dood was onmiddellijk bij den ongelukkige, die aan doofheid leed, ingetreden. Den wagenbestuurder treft in deze geen schuld. Algemeen was de verslagenheid bij de talrijke passagiers, die zich in de tram be vonden. Op de Zuiderzee buiten Marken is van den Harderwijker botter H.W. 117 de 17-jarige zoon van den schipper A. Jonker over boord gevallen en verdronken. Zyn lyk is nog niot ge vonden voor het aanbrengen is eene belooning van f 20 uitgeloofd. GOUDA, 22 Juli 1913. Do heer C. vaüSDalfsen komt als n°. 2 voor op een drietal ter benoe ming van een onderwijzer aan de openbare lagere school aan de V; Wijckstraat te Utrecht. Kermisvermakelijkheden. Naar wij vernemen zullen voor de a.s. kermis,* welke 28 Juli aanvangt, wederom tal van inrichtingen van al lerlei aard een plaats vinden. Do voornaamste» daarvan zijn w» de volgenden: A. Benner, Stoom-Caroussel met Cake-Walk; L. G. Tewe, Klein-Zwit- serlandH. Roels, Draai- en Zweef molen, F. Schulte, Danstent; J. Gerards, SchaatsenhaanB. Delmon- te, Schouwburg; A. Benner, Aëro plane; A. C. Wegknmp, Rollende ton uen; J. van Buuren, Panopticum; J Damman, Panorama; Chr. de Haan Boignetskraam; K. Regter, Scherven keukon; II. J. W. Valientgoed, Lucht schommel; A. Maas, Photographic C. van der Moot, Thé&tre levende beelden; Firma Zilver, Wafelkraam benevens enkele poffertjes- en gebak kramen, waaronder die van onze stad genooten, F. W. en C. J. van der Steen, worp- en schiettenten, paling kraampjes enz. ftottkoop. Vrijdagavond had een heer uit Gouda welke per rijtuig was gearriveerd om de Tentoonstelling te bezoeken, zijn paard gestald in hotel Klaassen. Toen hij wilde inspannen was zijn klepper verdwenen en stond or een oud paard van dezelfde kleur voor in do plaats. Hiermede werd nood gedwongen de terugreis aanvaard. Den volgenden dag wederom hier ter infor matie bleek dat door een landbouwer uit Ilazerswoudo bij vergissing dit paard voor het zijne was aangezien. Bij het naar huis rijden had deze wel togen een collega do opmerking ge maakt dat zijn paard harder liep dan gewoonlijk. Bij daglicht zijne vergis sing bemerkende werd weer naar Bos koop gereden en kwam ieder weder in het bezit van zijn eigen paard. - Door den heer A. van der Bie alhier, is gisterenmorgen vermoedelijk bij het gaan van af zijne kweokerij op Zuidwijk naar zijne woning in do Dorp straat, verloron eone portefeuille inhou dende een belangrijk bedrag aan bank papier. De burgemeester is hiermede in ken- Alle drie zaten prinsheerlijk op ge reserveerde plaatsen, waaromheen nog vele gereserveerde plaatsen vrij waren. Bij alle drie maakte ik me bekend als muziek verslaggever van do Goudscho Courant, met 't schitterende resultaat, dat de eerste twee botweg beweerden geen plaats voor me te hebben, ter wijl de derde me verlof gaf om een stoel uit de restauratie to halen en die zelf ergens neer te zetten, mits ik niemaud hinderde H. N. Naar aanleiding van deze quaestie werd ons van de zijde dor Regelings commissie medegedeeld, dat er, zoo- als onze correspondent reeds meldde, afzending van een te gering aantal stoelen uit Gouda, een tekort daarvan was. Wat nu aangaat het plaatsnemen van onzen muziekverslaggevcr, dit is blijkbaar niet erg gelukkig ge- woest. De commissieleden, tot onze verslaggever zich wendde, wa- Idien avond niet in functie. Bij aanvraag aan het bureau der tentoon! stelling zou het niet noodig geweest zijn dat een stoel uit de restauratie werd genomen, doch zou een uitnc- mende plaats zijn verstrekt, zoo werd ons medegedeeld. Wij gelooven hiermede deze quaes [tie als geëindigd te kunnen besehou wen en sluiten de discussie. REDACTIE. Alphen. Do losse werklieden aan de vruchtensapfabriek van de firma L. Varossian hebben naar do N. R. Crt, meldt, het work gestaakt. Hun eiseh is hooger loon. Krimpen ajd Lek. In de ver gadering van Iloofdingolanden or Iloof di n golan d en-pl aats ver van gors van de Krimpenerwaard word ter voor ziening in de vacature van Hoogheem raad, in plaats van den heer C. Oskam Az., die als zoodanig heeft bedankt op do aanbevelingslijst geplaatst de heeren J. Hoogenboezem. te Bergam bacht; M. v. Dorp, te Borkonwoude en C. Voorsluijs te Bergambacht. Moordrecht. Zaterdag herdacht de heer L. Exalto zijn zilveren jubi leum als wethouder dezer gemeente. In een daartoe belegde raadsverga dering word den in wijden kring ge- achten jubilaris door den voorzitter en den raad hulde gebracht en hem een bloemstuk en oen zilveren bloc note met inscriptie aangeboden. De heer Exalto had voorts den go- heelen dag vele gelukwonschon in ontvangst te nemon, terwijl 's avonds do muziekvereoniging „Eutorpe" den jubilaris een serenade bracht. tuurlijk niets bezwarends, echter wel dit het geval, waar hot puhii onkundig blijft dat er visehafslag plaats heeft, omdat de omroeper, die aangewezen is zulks bekend te nn ken, niet op zijn post is, hoewel hfi toch van gemeentewege aangesteld is voor dat werk. Doordat het publiek niet weet. visehafslag plaats heeft, komt het natuurlijk niet, is het daardoor niet de (gelegenheid zich tot billijken prijs van viach te voorzien, wordt door het afleveren aan opkoopors de erkooper in zijn ontvangst benadeeld beantwoordt ten slotte de viseh afslag niet aap zijn doel. Het zou te wonscheu zijn, dat door de bevoegde autoriteiten in deze werd ingegrepen opdat een gezonde toe stand kome bij «den visehafslag. Met dank voor de plaatsing, EEN BELANGSTELLEND BURGER. Tentoonstelling te Boskoop. Onze muziekverslaggevcr schrijft ons het volgende In de Goudsche Courant van Zater dagavond verdedigt uw Boskoopsche correspondent do regelingseommissie der tentoonstelling tegen mijne be wering, dat de regeling bij 't concert op Donderdagavond te wenschen liet. De meer dan honderd1 afwezige stoelen krijgen nu de schuld. Maar waarom heeft de commissie zelve deze dan niet doen vervangen door stoelen uit de restauratie, in plaats van de bezoekers bloot te stellen aan eene onheusche bejegening? Immers mijne uitdrukking dat't weghalen der stoolen onder protest der kelners ging, was zeer eupnemistisch. Deze heeren trachtten ons gewoonweg de stoelen uit de handen te rukken en in mijne onmiddellijke nabijheid raakte een be zoeker, wit van drift, nagenoeg met een kelner slaags. Dit wat betreft de algemeene regeling en nu, wat mij persoonlijk aangaat. Indien ik mij tot één der commis sieleden had gewend, dan was mij zeer zeker de beste plaats geboden, die ik had kunnen wenschen, beweert uw cor respondent verder. M'n waarde heer, U heeft stellig betere ondervinding van de welwillendheid van die commissie leden dan ik. Niet tot één, doch ach tereenvolgens tot drie heeren die vol gens hun eigen verklaring en ook volgens hun insigne commissieleden waren, heb ik me gewend. l8tü KI. Trekking v. Dinsdag 22 Juli. No. 16515 f 1500. 11659 f 1000. 8806,11226 en 18632 ieder f 400. 3719 en 16200 ieder f 200. 10092, 11435, 12329 on 17551 ieder f 100. Prijzen van f 20. 92 97 164 70 254 69 78 85 fifi 888 01 419 51 611 55 853 1157^1805*82 1409 18 14 20 1558 84 1007 9 50 57 89 1772 1848 57 59 1934 77 83 2035 90 2101 58 00 85 2217 2374 79 2489 40 48 2510 77 2717 18 2840 58 74 79 2033 71 3005 55 57 3133 80 3228 50 73 8400 3577 8085 3750 5 4040*4r!W75704112 82 52 4223 24 97 4002 8 40 77 4441 57 4511 18 22 51 4610 53 79 95 4704 98 54 4S56 744879 5120 89 75 79 81 5203 10 17 07 92 5300 5513 38 03 89 5750 70 00 5803 57 07 03 5015 60 0057 80 0130 51 58 05 08 83 («22 24 20 0314 0400 04 6< 82 08 0022 34 38 68 6708 0804 03 0027 48 7128 70 7205 00 84 89 7854 50 88 7445 67 7590 <004 7700 35 40 73 85 7835 60 01 7086 8051 77 82 8110 8223 81 02 8382 8406 8578 8025 0< H708 8800 8000 53 9042 0112 43 03 9288 59 80 9625 08 71 9445 9502 75 9088 9707 23 82 9815 27 9900 13 90 10029 50 10100 04 10220 01 00 10020 10488 UBW 10001 87 70 10725 30 00 10812 28 48 08 1O9OO 20 50 <8 11035 45 11152 50 03 ll2O0 20 50 11317 20 40 50 114; 3-2 07 11575 76 11013 '24 27 11722 85 71 11820 12115 18 22 40 44 09 08 12200 '20 49 12323 24 08 12450 73 12007 78 12708 '25 12811 82 58 93 12015 20 74 13010 78 13101 '28 18208 82 44 50 07 81 13302 13453 13518 14^'?7ff14ffl114&1«Ö144l5851!00 73 14517 14017 19 45 VSSb 15530 «3 83 15000 10^*34itó1M^01ör3170ï77 10260 89 16322 45 83 10132 51 77 10520 49 72 10031 00 16706 38 71 10047 76 17022 '29 44 75 17129 30 03 17220 78 81 17808 45 ^48 69 88 17528 41 87 88 17UH1 17743 67 17810 80 17^0 18023 65 18124 18253 79 18305 27 18424 '28 60 18507 88 18040 01 81 18737 08 18870 18040 10001 22 <0 89 08 10152 19200 18 54 80 19M4 1M4B 1QKRO nift-M nn 19702 10832 34 43 51 5'2 19938 02 90 20000 0 18 29 71 '20102 20 30 37 20222 2(000 8 '2(4408 44 U 87 2S» 03 '2Ö014 32 48 00 20758 -20978 98 '20923 '21000 Buiten verantwoordelijkheid der Red. Onvoldoende publiciteit voor den visehafslag. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u vriendelijk verzoeken, het onderstaande te willen opnemen daar hiermede ongetwijfeld de beli gen van velen worden gediend. Reeds meerdere malen heeft z het geval voorgedaan dat 's morgens om 9 uur bij den visehafslag geen publiek aanwezig is. Slechts zijn daar dan eenige personen, die visch opkoopen tegen buitengewoo lage prijzen, tenoindo ze weer van de hand te doen. Dit feit op zichzelf genomen, is na REMONSTRANTSCHE KERK. 23 Juli, nam. uurHuwelijksin zegening. XIII. Na den Zondag, die zooveel bezookors in Boskoop bracht, iB het blijven door gaan. Maandag kwamen niet mindor dan 2500 personen de tentoonstelling oeken, zoodat de Tentoonstellings commissie thans bezig is een batig saldo to vormen, dat, wanneer het sluitingsuur daar is, niot onaardig kan zijn. Waar andere tentoonstellingen r al eens financieel fiasco maken 'daar brengen de bloomen en wij donken daarbij ook aan de tentoon- stolling-1911, hun gold wol op. Het bezoek van H. M. do Koningin Moeder heeft vele handen werk gege ven op de tentoonstelling. Een groot aantal nieuwe rozen zijn geplaatst, waarbij vele, gepoot op stam De afdeeling „afgesneden rozen" in het bijgebouw is bijna geheel ver- verscht, opdat de tentoonstelling een geheel frisch aanzien zou hebben en gereed zou zijn het koninklijk bo- zook te ontvangen. De aanblik was hedenmorgen dan ook weder buiton- gewoon mooi. Nagaand hoe de rozen zich ge durende de 15 dagen van het open zijn der tentoonstelling hebben go- houden, mag dit zeer zekor worden geroomd. Een feit is en daarom is het voor Boskoop zoo merkwaardig dat nog nimmer, waar ook in binnen- of buitenland, oen tentoonstelling is gehouden, uitsluitend van rozen, waar in deze zich na 15 dagen, nog zoo schitterend kondon handhaven. Geen enkel tuinbouwcentrum kan op dit oogenblik worden genoemd, waar de preastatie van Boskoop is overtroffen. In verband met het bezoek van H. M. do Koningin-Moeder ontving de tentoonstellingscommissie hedenmor gen nog een telegram van Jhr. S. M. S. de Ranitz luidende: „H. M. hoopt dat Haar bezoek geen bolemmoring zal zijn voor toelating publiek, maar dit gewoon doorgaat." Uit dit tolegram sprak dus do wensch van H. M. de Koningin-Moeder dat de tentoonstelling voor het publick, tijdens het bezoek van H. M. onge hinderd zou openstaan. II.M.'s bezoek. Precies te 3 uur kwamen de auto'i aan, waarmede H. M. de Koningin Moeder met gevolg van Soostdijk vin Bodegraven, Zwammerdam, over Goudsche Rijpad door Reijersl» aan het Tentoonstellingsgebouw arri veerde. Aan de brug- werd H.M. ontvang» door den burgemeester, den heer Grootenhuis, die H.M. geleidde tot aan den ingang der tentoonstelling, waar de voorzitter, de heer J. H. van Nes aan II.M. werd voorgesteld. Bejde hoeren geleidden net Hoo ge Ge zeischap naar het Ontvangpaviljocn waar de voorzitter .aan II.M. den beei J. W. de Ruyter voorstelde, den voor zittcr van de „Boom- en Planten beurs". H.M. droeg een zwart gehl, zijdon mautekostuum, en een zwart met wit gegarneerden hoed met witte aigrette. De jongedames Lünnemann Kluijs boden H.M. bouquetten staande uit „Rayon d Or ei ge E. Waud." H.M. bezichtigde nu de tentoonstel ling, waarbij Zij werd rondgeleid door den heer J. H. van Nes, torVijt o heer J. W. de Ruyter het gevolg bestaande uit Jonkvr. van de 1 oil hofdame, Graaf van Limburg Styrum en de heer Groenevelt, intendant oj: den rondgang verschillende toelicht m gen verstrekte. Op deze rondwandeling, onderhield H M zich met verschillende inzend»'i u.a. met den heer Jan Spek, tot wien H.M. Hare bewondering uitsprak over de Rayon d'Or en belangstellend in formeerde in hoeveel variëteiten deze roos bestaat, of ze bloeirijk is en hoe lang zij bloeide. Ook informeerde 11 naar Mac Arthur, die H.M. prach tig vond. Tijlras dezen rondgang speelde Boskoop's Harmonie „Excelsior" het Wilhelmus on andere volksliederen. Na bezichtiging van het geheel be gaf H. M. zich naar het ontvang- paviljoen, waar do theo wefd gebruikt. Nadat H. M. ook daar Hare bewon dering had uitgesproken voor expositie gaf H. M. Haar verlangen te kennen opnieuw de rozenperken langs te gaan. Thans werd H. M. geleid door de pergola's, langs de beeldongalerij en weder langs de rozenporkon, die zoo zeer II. M's aandacht vroegen. H. M. was verrast over de fraaie rozen-para- >luies. }e heer Hugo Koster werd door H. M. bijzonder gecomplimenteerd voor hot schitterend arrangement der tentoon stelling. Teruggekeerd in het ontvangpavil- joen, onderhield H. M. zich nog eonigo oogenblikken met de daar aanwezigo heeren, waarna H. M. uitgeleide word gedaan door do heeren J. H. van Nes, J. W. de Ruijter, A. van Kleef, secre taris der Pomol. Veroeniging, Jhr. Mock en mede door den burgemeester van Boskoop. H. M. betuigde den voorzitter nog Haren dank voor do vriendelijke hou ding van het publiek tydens Haar bezoek en wenschto hom geluk mot do schitterend geslaagde tentoonstelling. Te -4.20 uur vertrokken de auto's onder hartelijke toejuichingen van hot zeer talrijke publiek. aan, be i „G in het Koninklijk Meteriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.6 te Storno way, laagste stand 751.3 te Stockholm. Verwachting tot don volgondon dag: Meest matige tijdelijk krachtige wes telijke tot noordelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarsehijnlgk regen buien met tijdelijke opklaring, zelfde temperatuur. Hospitalen in Bookarest. In opdracht van don Koning en de Koninging van Roomonë worden in de hoofdstad hospitalen elk mot 500 bodden ingericht. Do kroonprinses heeft oen ziekenhuis met 50 bedden laten inrichten. Prins Hendrik. Uit Frankfurt a/M. wordt bericht dat Prins Hendrik der Nederlanden in Augustus oen nakuur zal houden te Hohemark in het instituut van Prof. Friedliinder. De onlusten in China. In een bericht uit Sjanghai aan de Duitsche bladen word gemold, dat do vice-prosident dor republiek Li Yoean Hoeng in oen onderhoud do aanhan gers dor kooorain-tang to Shanghai uitsluitend verantwoordelijk stelde voor do tegenwoordige onlusten. Hij verwijt daarbij de Iloeang Hsing en Sun Yat Sen, dat zij om persoonlijko redenen de scheiding tusschon Noord en Zuid willon doordrijvon. Voorts verzekert hij, dat do Japanners den opstand met geld en ook op andere wijzen steunen. IntusBchon moot Woentsjeng, de hoofdstad van de oproerige provincie Kiangsi, reeds weder in handen van regeeringstroepen zijn. Daartegenover staat ochtor dat do Woesoeng-forten aan don mond van don Yangtso zich in bandon der op standelingen bevinden, wnt op de be wegingen der vloot langs die rivier niet zonder invloed kan zijn. I)e toestand in Bulgarije. Parijs, 22 Juli. Uit Sofia wordt gemeld, dat door het verbroken van het spoorwegverkeer gebrek aan levens middelen komt, zoowol in do hoofdstad als in de provincie. Wanneer deze toestand aanhoudt zullen de gevolgen ernstig zijn. Veemarkt, Rotterdam. Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor lste kw. 45, 2o 40 en 3o 35 cent per half kilo. Magere Osboü, Melkvee en Vnnr- kooien goed aangevoerd. Vette Kalvoron, goode aanvoer lste kw. 32',2e 29, 3o 24 cent por half kilo. Stieren groote aanvoer, lste kw. 30, 2e 32, 3e 27 oent per half kilo. Graekalvoren redelijk aangevoerd. Handel voor alles stug doch prijs houdend. VAK DEN 22 JULI 1913. StaatsIeeaiueeM. Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Araort. Schuld 3 pet Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. ïrazilie Funding Lee ning 5 pot, d. Obl. 1889 4 pet Vonezuloa Dipl. Schuld 1905 3 pet. Iltink- en Crediet-instel Huge"* Fed. Bankaandoolen Industr. Omlernciiiiwreii American Car Foun dry Comp. C. v. A ld. Smelting «Sc. Refining Co. Cert. v. Aand GEBOREN 18 Juli. Jacoba Maria, ondors J. T. van Klaveren en M» O. van Gogh. 20.'Johannes, ouders P. Pannevis en G. J. van Huiten. 21. Jan Gijsbert, ouders G. do Knegt en A. Bosch. Cornelis, ouders W. van Bekkem en G. van Blotenburg. Pietje Hendrika Cornelia, ouders J. do Waard on G. G. van Schoonoveld. OVERLEDEN£0 Juli. Geertrui E. Hekkes 84 j. graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stoel Corp. Gert v. Oow. Aand. Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handol-Mij.C.v.A. Mijnbouw MUcn- Ketahoon" Mijnb Mij. Gew. Aand, Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand, ItetroleuBi-Onderu. iordeche Petroleum 1 dugtrie Mij. Gew. .Sholl" The Transp. Trad Cy. C. v. G. I Scheepvaart MUen. Nod.Am. Stoomvaar Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zo land" Proforonte i Int. Mercantile Marii Diversen. Max wol Land Gpi Gort. v, Aand. Peruvian Oorporat Lim. Cert. v. Aa spoorwegen. IIoll. IJ^eron Spo wogmy. Aa Mij. t. ExpL v. Stee spoorwegen Aa Zuid-Italiaan. Spwi Serie A-H Obl. 3 j W arschau-W oenen Spoor weging. Aa Hypb. Obl. Erie Spoorv Gew. Aand. Wabash Gew. Aar Preniieleenintren. Amsterdam Aand. 3p Hongarijo. Ttioiss-B GELDKOERS. Prolongatie 3'/a pCt. Nat. Staatsf. stil, Buitoni. weinig varieerend, Culturen prijshoudend, Ta bakken beter, Petroloum willig, Arno- rikanen idem, Mijnon prijshoudend, Rubbers vast. Vorige Koers. [oor* van hedeu. "S/,6 82'/, 825/„ 62 99'/, 85 89'/, 89'/, 84 82 38 102»/» 7 102 57'/, 100 43'/, 44»/, 62'/,» 63 23'/» 23'/, 56'/je 58 256 189'/, 210»/, 15 13'/, 158 38', 160 40'/, 177 '/z IH0 611) l 525 190 194'/, 115 0 4 4'/, 105»/, 107'/, t 4 1 8'/»# 08'/ 90 »G6/i, i- t. 00'/ 60 71 fi 1. 185'/ 93'/ 93'/ 26'/ d l. 147'/ 1. 2'»/, 20", IBO'V,. 3'/, t.100'5/. 101'/, t. 1467

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2