M M MERK to letten De Eerste Kamer. E. Alter DE VIOOLSPELER. f 52e Jaargang. No. 12233. Uitgevers A. BB1NKMAN EN ZOON. FELILLETOA. I Eerste Blad. TAMIXIALS JAM de BESTE. ELST BIJ ARNHEM. 'risia^ veevoeders. iracht 269* LIC, LYZONEN LE. ALTER D^-, ixzoxg- ENHVIS^ iige huismoeder Zaterdag 26 Juli 1913. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Buitenlandsch Nieuws. IKS Telefoon Interc. 82. E-o-itenlarxd.. I t En hoete wraak 3e stad aan huis t Zn., Gnud a ELLE WATER IP REKENING GAAF VERGOED 15 CT. BIJL, IAART La. tendernwel r vaederkosten 40 en 5 kilo Dit Nummer bestaat uit twee bladen. Kannrie^ 13, en */i liter ik ren, uur, Verg. 'oor de Bouw- Vrij bewerkt door AMO. merk lermethode. □eder fabriek ISIA. Enkhuizen. aar bij HH.: Wijdstraat. D, Veerstal. TE WAAR- •en leskleeding. ttf gedeelten [JN VAN EM. REËN worden in verzegelde t vijf, twee en een Ned. one ling van Nom- i, voorzien van 1 Merk, vol- t gedeponeerd, de uitvoering le orders aan- 92) Zij had druk werk aan haar Ben in Fransch en Italiaansch, 1777.7!: heid kwam haar daarbij zeer te sta- niet volgehouden hebben. ;ekomen, tter zult zijn. hoe een In oen, in eenen dach, bon ick ghe- [worpen ’t onder En is verdwenen heel myn gloory- [claor, gholijck Als van den Hemel valt do sneeuw [en smolt in ’t slyck. goed. 'f en ADRES: cht 26!)‘ AG. les- HUuit spraak en dans. Haar flinke gezond heid kwam haar daarbij zeer te sta de, een minder krachtig ineisje zou dit niet volgehouden hebben. Van tijd tot tijd kwam Giotto, zijl, bezoeken bezorgden haar veel aange name afwisseling in haar leven van afmattende studie. Misschien deden de bezoeken wel meer dan hij wel wist v Zijn teedere vriendschap, ontstaan door haar dankbare toewijding, was nog toegenomen döor haar schitteren de taalkennis en haar vooruitzicht op oen roemvolle kunstenaarsloopbaan. Zij onderhielden geregeld briefwisse ling. Stella schreef over bijzonderhe den van hare studie. Giotto meldde haar het nieuws van Asherton. Kort na haar vertrek gaven Bateman en juffrouw Jenner te kennen dat zij nu uitvoering zouden geven aan hun al sedert lang gekoesterd voornemen en lij traden samen in het huwelijk Lord Asherton schonk hun een 1 en Woning- dering Onder men zorg. eregeld tijdig ntvangen van vermakolijk dan in onze »ie”, 8*/j| uur, la Mij. tot Nut n, gelieve dan een •n, aan een der f per telephoon Bestuur, >rz. G, vice-Voorz. ’enningm. Secr. den booze. Wij herinneren er ten slotte aan, dat het ministerie-Mackay geregeerd heeft, terwijl de Eerste Kamer in groote meerderheid liberaal w|e, en dat nog wel als kabinet, dat de eerste schrede zetteop den weg naar het subsidie stelsel dat Dr. Kuyper, toen hij op trad als kabinetsformateur, te rekenen had met eene Eerste Kamer, waarin de politieke tegenstanders de meerder heid hadden, en dat nooh Mackay, noch Dr. Kuyper zich daardoor hebben laten terughouden van eege oplossing van de crisis, die de logische uitspraak der stembus was. Welnu, ïk herinneren. Is er een paar jaar leden op Asherton Castle niets beurd dat je getrouwheid aan wankelen bracht?” Gwendolin zweeg. „Heeft de oude lord Asherton geen aanzoek gedaan om je hand „Dat woel ge reeds, mama „Hoe kan ik dat weten Hij heeft me er niets van verteld.” „Ge hebt toch dit aanzoek voorbe reid en aangemoedigd, mama hebt gezegd dat meisjes uit onzen rij ken stand trouwden met de fhaanen. die haar worden aangewezen als hij maar rijkdommen genoeg bezit, on verschillig of hij bij haar in den geest valt. Gij hebt toch gezegd, dat er niet werd gelet op liefde. Op die ma nier kwam hij tot zijn aanzoek, dat er dus veel op geleek, alsof hij mij wilde knopen. De lord heeft het mij immers zelf verteld,” voegde zijner op bitteren toon bij „Nu, dat is heel mooi van hem,” zeide de markiezin. Hij is niet meer waard dat wij over hem spreken. Hij GOlIlSdlE COURANT. iTieiiWS- exx ^.d.“v-ertezxtïeTolsud. voor G-oxxd.su ezx Ozxxstrslcexx. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—-5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 Elke regel meer«0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35’ bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. naar andere zijden vergoeding daar voor te zoeken. En door het bits af wijzen van elk onderhandelen op dien Servischen grondslag heeft Bulgarije de oorzaak gevormd van een bloedig optreden waarbij mannen noch vrou wen, ja zelfs geen kinderen gespaard zijn. Alles en allen zijn in dezen strijd met verdubbelde woede aangevat en vernield. Noch Serviërs, noch Bulga- garen, nooh Grieken kunnen vrij uit gaan wanneer hen een aanklacht treft van onnodig bloedvergieten. Maar het allermeest hooft Bulgarije schuld. Door zijn verraderlijken aanval heeft hot een oorlog ontketend, waarbij geen mid- deloeuwsche bloedwraak kan halen. ’tWas oen tooneel van boosheid, haat, Verdrukking, list on eigenbaat, Berooving, noon, mishandling; zegt Beets. Maar in de hoop, dat do tegenstander totaal machteloos zou worden, heeft elk geofferd het beste wat hij had, zijn eigen landskinderen. Men heeft niet beseft, hoe men op deze manier meer dan anderen zich zelf trof. Men heeft oen cultuur van eonige decennia niet allen stilgezet, maar zelfs vele malen teruggedrongon. Men heeft geofferd aan zijn hoogheidswasnzin, alsof land een vergoeding kon zijn voor menschenlevens. De hooge regeeringen krachtig ge steund, ja zelfs vaak voorgegaan door de militaire overheden, meende wan neer zij slechts met volle handen vftor het volk kwam, dat dan minder het verlies van vaders en kinderen zou worden gevoeld. Vooral Bulgarije’s regeering heeft in dit opzicht zich een brevet van algeheele ontoerekenbaar heid toegekend. Zonder te beseffen, dat de Turksche strijd Bulgarije reeds van zijn beste krachten had beroofd, heeft hot kabinet Dar.ef zich in xzijn woede over do tegenwerking der* ex- bondgonooten laten verleiden tot oen nieuwe strijd, die is geëindigd met een totale vernietiging van alle gow&en grootheid. Als altijd is ook hier de aanlegger Danef van hot tooneel ver dwenen toon de schaduw zijde van zijn optreden al te scherp geteekend naar voron kjam. Danef hoeft zijn vorst wiens vertrouweling hij was oen slechten dienst bewezen. Hij wist of moost weten dat de dynastieën in den Balkan niet in het volkerenlovon zijn ingegroeid. Hij zal weten, dat een wraakgierig volk als de Bulgaren zijn, zijn nederlaag zal wijten aan zijn hoogsten burger en wio waarborgt dat dergelijko manier togen zijn moeder spreekt.” „Ach, mama, spreek toch niot zoo. Ik meendo het immers niet zoo erg. Maar hoe zijt go toch aan dat ver moeden gekomen, alsof ik Percival Graven ontrouw geworden was.” „Begrijpt ge dat niet, Gwendolin? zal je helpen je het te go- ge- het Reeds in verkiezingstijd heeft het op de meeting als argument tegen hot steunen dor vrijzinnige Concentratie gegolden, dat deze zelfs bij het winnen van 51 zetels onmachtig zou zijn, om haar program uit te voeren, omdat de in groote meerderheid clericaal-conser- vatieve Eerste Kamer zulks wel be letten zou. En ook thans komt „De Beukelaar’’ met de waarschuwing, om toch niet in „roes van overwinning het gevaar van een conflict met onzen senaat gering te achten. Wij zouden willen beginnen met de opmerking, dat er van „roes” geene spréke is dat in de kringen althans, waarin wij leven, wij niet anders ontmoeten dan mannen, die met zeer koel hoofd overwegen, i V wat er thans kan gedaan worden in het belang des lands. Maar dit daar gelaten. Wat wij echter wel willen zeggen is dit, dat die clericale meerderheid in de Eerste Kamer niet al te tragisch moet worden genomen, welke oplos sing er ook aan de crisis zal gegeven worden. Want wij vreezen, dat het conflict tusschen Eerste en Tweede Kamer op den duur toch niet zal kunnen uitblij ven dat dit slechts eene quaestie van tijd is. Onze achtbare senaat is toch reeds lang in de war over de plaats, die hij in ons constitutioneele stelsel inneemt, die is te zijn de waker tegen overijlde besluiten van de Tweede Kamermaar zou het liefst zelf eene soort Tweede Kamer zijn. Heeft niet weinige jaren geleden de verzuchting in een van de Voorloopige Verslagen van de Eerste Kamer gestaan „Zoo lang wij het amendementsrecht nog missen” Onze Eerste Kamer begreep hare positie reeds niet meer, toen ze in 1900 de Ongevallenwet verwierp, die in de Tweede Kamer met groote meer derheid uit Links en Recht was aan genomen hetzelfde was het geval toen ze in 1907 de Oorlogsbegrooting-Staal verwierp, waarover Links en Rechts in de Tweede Kamer tot een compro mis waren gekomen dat heeft ze ook Balkan-Statkn. De gruwelen. Zooals te verwachten was, versprei den de Bulgaren, nu hun eigen gru weldaden wereldkundig worden, allerlei verhalen over gruwelen welke Servië doch vooral Grieken on Turken op de Bulgaarscho bevolking dor op do Bul garen veroverde steden on dorpen zou den hebben gepleegd. De onderstelling ik niot te gewaagd, dat men hier te doen heeft met po gingen om de aandacht van de eigen wandaden af te leiden. Intusschen blijft altijd do kans be staan, dat ook deze gruwelverhalen waarheid bevatten. Wij laten nog oenige berichten vol gen, daaromtrent in de buitenlandsche pers opgenomen. Uit Athene wordt aan het Berl. Tagebl. geseind, dat kapitein Cartale, lid van do Engelsche raarino-commissie in Griekenland, in Dozat 1700 lijken van grijsaards, vrouwen on kinderen in de kamers der huizen heeft zien liggen. Uit do wonden van de kinderen die hij gevonden heeft, was op te ma- heeft dan blijkbaar de aanspraken van mr. Graven geen nadeel toegebracht. Maar zeg me eene, was er op Ash erton Castle geen ander iemand van lage geboorte - die indruk op je maakte „Mama, spaar mij! Vergeet wat ge weet of vermoedt. Schaamte en be rouw hebben mij reeds genoeg doen lijden. A|s ik gedwaald heb, is het door uw schuld geweest. Al» gij mij niet zoo gedwarsboomd had in mijn huwelijksplannen met Percival Cra ven, zou ik niet gekomen zijn in een gevaar, waarin ik bijna was bezwe ken.” „Mijn schuld, Gwendolin? O dat dit van mijn kinderen moet hoo- terwijl mijn streven altijd ge weest is, ze good onder dak te zul len brengen bij een voor hen pas»en- deu echtgenoot Gwendolin zweeg een poo», dacht er nog eens over na en zeide toen „Mama, als ge tijdens on» verblijf te Asherton iets kwaad» gezien heb van mij, waarom hebt ge dan niet ge waarschuwd.?” „Vergeet het mij, kind. Ik deed het voor jouw bestwil. Misschien heb ik verkeerd gehandeld, ik vree» zelf dat het zoo is, vergeef mij dan, mijn bedoeling was goed, Gwendolin.” (Wordt vervolgd.) kleine boerderij en zij meubileerde die op onbekrompen wijze v^i hun niet onbelangrijke spaarpenningen. Eén gebeurtenis veroorzaakte haar veel verariet; dat was de dood van haar ouden leermeester Winter, den organist. Hij stierf aan een kwaad aardige koorts, die te Asherton veel slachtoffers steeds maakte en liet zijn vrouw en kinderen onverzorgd ach ter. Giotto meldde echter daarbij dat lord Asherton de eerste geweest was die op de inzamellijst geteekend had, en nog wel voor een flinke som. De burgerij had dit voorbeeld gevolgd, en in de naaste toekomst behoefde de arme vrouw geen armoede te lijden De pianist van den lord was ook vertrokken; hij had in Duitschland een mooie betrekking gekregen. Sig nor Rafaël had zich te Londen ge vestigd en zou weldra op een ten toonstelling met een groot schilderij „de Italiaansche beeldhouwer.” De trotsche markiezin van Avon more was onverwacht zeer veranderd en scheen niet meer zoo gezond als vroeger, haar gelaat vertoonde soms een pijnlijken trek. Zij kon echter niet dulden dat men daarover sprak Vroeg men haar soms wat er aan mankeerde, dan verklaarde zij heel kwam op zekeren dag „mama, vandaag ït eens na. Daar jesjnmaakpotten r U geen waarde wel te zijn., „Mama, Gwendolin binnen, tiverseelvoer) 13 en ’/2 kilo een volksuitspatting niet aan de kroon van Ferdinand, ja zolfs aan zijn loven een einde zal maken Ferdinand van Bulgarije is waarschijnlijk niet zoo in de Hoïlandsche litteratuur thuis, dat hij Hooft’s „Gerard van Volsen n heeft gelezen, maar elk vorst van den Balkan zou goeddoen, zich een vorstentoe- komstboeld to schotsen uit do woorden die Hooft zyn Gerard van Velsen in den mond legde „Wat is do mijne oen val Hoe ver [bon ick versmeten! Op gistren sat ick hooch, vorsel- [schapt met de pracht Dos Priesterdom» verwaont, on Hoo- [ren groot van macht In 't schoono midden van den drang [dor eed’le schaoren Omringhelt mot den Stoot van lijf- wacht on dionaoren Als oon vermooghon Vorst, en van [dit vryo landt d’Uytsteockenste persoon getoond, toon ze de achterstands-ont- worpen-Nelissen verwierp, en toen ze aan den duurtetoesla'g hare goedkeu ring weigerde. In dit alles ligt op zichzelf niets verwonderlijks. Daar behoort groote zelfbeheersching toe en een groot ver antwoordelijkheidsgevoel als volksver tegenwoordiger, om zoo groote macht als waarover deze tak van de Staten- Generaal feitelijk beschikt, nooit te gebruiken dan Wanneer zulks absoluut noodig is. En hoe zou een lid van onze Eerste Kamer met den besten wil der wereld aan dat verantwoorde lijkheidsgevoel kunnen komen, waar de wijze, waarop hij verkozen wordt, hem zoo goed als buiten het bereik der kiezers plaatst, waar hij dank zij de onontbindbaarheid der Provinciale Staten nog jaren lang zyn mandaat kan vervullen, als zijne kiezers reeds lang in meerderheid niet meer van zijne richting gediend zyn Zeker, er is een middel om het drei gend conflict të voorkomen, en dat is eene Grondwetsherziening, die ook de Eerste Kamer door rechtstreeksche verkiezing tot eene werkelijke volksver tegenwoordiging maakt. Maar zulks kan natuurlijk niet anders geschieden dan met medewerking van onzen se naat zelf. Mocht dus in de komende periode en hierin staan wij lijnrecht tegen over „De Beukelaar” de Eerste Ka mer al wederom toonen, dat zij hare positie niet begrijpt, dan zal het de plicht zijn van de Tweede Kamer, d. i. van de rechtstreeksche volksvertegen woordiging, om daartegenover pal te blijven staan. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat dan de Eerste Kamer het conflict op de spits zou willen drijven dat zij niet zou begrijpen, dat ze daarmee haar eigen graf zou del ven maar mocht dat wel het geval wezen, dan zal, hopen wij, de Tweede Kamer haren plicht weten te poen. Alle oplossingen van de crisis, die ahgstig rekening zouden houden met mogelijk machtsmisbruik van de Eer ste Kamer, zijn dan ook voor ons uit PRIJS VAN HET ABONNEMENT Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladi .50 Idem franco per post.„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau Markt 31, by onze Agenten, tien Boekhandel en de Postkantoren. Hoogheid en val. „Ziet toe. Weest niot te [straf in ’t wreken, Noch wet geen mes, waarmeê gij [namaals wordt doorsteken. Do lust van wraak is kort, al is die, [zoo ze zou gaat staag verzeld [met naberouw. Vondel. Wanneer ooit een land berouw zal hebben gehad over zijn optreden, dan zal het Bulgarije zijn. Van het meest beteekenende onder de JJalkanstaten is het neergeworpen in een diepte, waaruit het misschien pas na jaren weer zal kunnen to voorschijn komen. Maar zijn hoogmoed heeft het zich boven de andere landen doen plaatsen met miskenning van andere krachten. Na den hartstochtelijken strijd tegen de Turken hebben de Bulgaren over moedig als zij waren geworden, zich het leeuwenaandeel van den buit willen toeöigenen. Ontegenzeggelijk hebben zij in dien Turkschen strijd de zwaarste inspanning te verduren gehad. De worsteling om Adrianopel, de meer dan bloedige veldslagen bij Kirkilisso, Loele Boergas, enz. die zij alle door hun goede maatregelen en heldhaftig optreden tot nederlagen voor de Tur ken wisten te brengen, hebben hen die in aard en wezen toch al zich het uitverkoren volk van den Balkan ach ten, met een hoogmoed vervuld, die de tegenstanders van weleer des te grievender moest treffen. Was die kwestie van Albanië nog niet gerezen, misschien zou het nog zonder bloed vergieten zijn afgeloopen, maar. Servië had zich een te groot deel van zijn gedroomd bezit zien ontnemen, om niet i» Percival Graven in dé stad. Hij komt bij zijn zuster Caroline in de Longroad het middagmaal gebruiken. Hebt ge er bezwaar tegen, als ik de familie ga opzoeken?” Lady Avonmore keek haar dochter ernstig aan. „Dus is het nog altijd je plan mr. Graven trouw te blijven.” „Ja, mama, ik heb u immer» ge zegd, dat ik nooit een ander zal tu rnen. Ik ben nog altijd de verloofde van mr. Craven. Ik heb nooit opge houden dat te zijn.” „Gwendolin, is dit waar? Hebt ge werkelijk nooit opgehouden dat le zijn?” „Wat bedoelt ge, mama?” vroeg Gwendolin, die eerst bloosde, doch toen plotseling doodsbleek werd. „Och, kind, ...ik dacht, ...ik ver moedde, dat uw gevoelens veranderd waren..., hoewel ik natuurlijk niets ervan gezegd heb.” „Hoe kunt ge zoo spreken, mama! Dat is niet aardig van u, onrecht vaardig. Gij hebt geen recht mij te beschuldigen. Als ge mijn moeder niet waart, zou ik vragen, wie u het recht geeft en den moed zulks te uiten.” „Wel, wel, is het zoover gel nu, hoor dan, Gwendolin. Lat ge misschien zelf ook moeder Dan zult ge eens ondervinden bitter het Is als een kind op

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1