iN. Mam. £J IG, DS VIOOLSPELER. /OGEL1 ET. IE ION. neel, I xjkMaandag gS Joti 1913. 52e Jaargang. >’o 12234. I kkerij. S'O-itezilaxx^.. Buitenlandsch Nieuws. 1. )OOO. ZBirxxxexu laxxd.. FEVlLLETtEM. LEW en 9873. erton i. No. 9654. et Leven, LAG. 30 I Telefoon Interc. 82. XT5.@i3.ws- ezx -voox(G-o-cud.SL ezn. Orxxstrelcezx- Vërschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON.]Telefoon Interc. 82. «•«MJ t 4 eii tekering tegen van want HOOFDSTUK XVII. (Wordt vervolgd.) Vrij bewerkt door AMO. ^^1 M/2 janr hier te een der grooto ahoel Voor eigen res.), Dr. A. E. DEN, Dr. P. H. gaande. Door die onderlinge verdeeld heid van de bondgenoótcft en van de mogendheden is Turkije sterk. 'ING, bikkelen. zrago gratis hui' dat Nederland schen werkzaamheden 30 Accountant. bedekte zee had beschouwd, aan den Oostel. horizon een L o toppan in zicht. Het was niet mogelijk van kern rei. loven, en da. e voeder voor I beste <o. kosteloos I suuuuwu, itan uvn keten hooge berg- fkoers te veranderen en dit onbe- le land nader te onderzoeken, is zal men Crockerland exploree- De expeditie hoopt voor hot einde Augustus het Kane-bassin in El- lesmereland aan het Noordelijk eind van Baffinsbaai te bereiken. Hier zat men het schip verlaten en de winter kwartieren betrekken. In Februari 1914 zal de expeditie weer opbreken, over het ijs tot aan het Achselhei berg land doordringen, waar te Kaap Tho mas-Hubbard een laatste depót zal opgerïcht worden. Van hieruit wil feen rechtuit over het ijs naar Crockerland trekken. die haar zang en spel av er voor OD. sedert 1908 ingedoeld bij do kruitfa briek te Spandau, 5o. luitenant Minst van het artilloriodopot to Marienburg, 0ó. luitenant Schloudor van hot artil- leriedepót to Koblenz, on ?o. do vuur werker Schmidt. Deze 7 militairen werden op 7 Febr. jl. 'in hechtenis genomen. Elke be schuldigde word door 2 officieren ge vangen verklaard on naar do militaire gevangenis ovorgobrnoht. Op denzolf- den dag werd ook do bij de Borlijnsche filiale dor firma Krupp in dienst zynden ex-militair vuurwerker Broudtgovan- gen genomen on worden op 13 kisten met brieven on documenten bij hom beslag gelegd. Ruim 4 maanden heeft het onderzoek geduurd. Tien weken na de arrestaties kwam dr. Liebknecht met zijn onthullingen in den Rijksdag. Hij had aanvankelijk den Minister van oorlog geheimhou ding beloofd doch toen een burger, die Liebknecht materiaal in deze zaak leverde plotseling gevangen genomen werd, hield Liebknecht zich niet langer aan de afspraak. Na beëindiging van het onderzoek worden de aangeklaag den op vr(je voeten gestold. Voor de behandeling zyn oen groot aantal officieren van allo wapenen, leden dor directie van do firma Krupp, oud-directoren, on oon geheolo rook» militaire deskundigen opgbroopen. Deze deskundigen, hooge militairen, zullen moeten verklaren of de in do geheime berichten medegedeelde zakon in het belang dor landsverdediging geheim hadden moeten blyvon. Do aan- klacht is ingediond op grond van overtreding van do wot in zako hot verraden van militaire geheimen, we gens omkooperij en wegens ongehoor zaamheid aan de militaire Uovolon. al leek hij niet op haar een tengewoon begaafd violist was. zon een voordeellge plaatsing non krijgen aan de opera, els hij zich maar wilde verbinden, doch juist dat wilde hij niet. don dood i eenj langdurig lijden kon er aan vooraf gaan. Natuurlijk deelde hij dit aan de patiënte niet mede, doch wel aan, haar echtgenoot en dochter. Nu was als vanzelf alles tusschen moeder en dochter vergevingsgezind., I^ady Avonmore werd verwonder lijk zacht van humeur; de tmtsche,, hardvochtige vrouw van vroeger was niet meer in haar te herkennen. Op zekeren dag Het zij den Itali- aansehen page van haar ontbieden, denzelfilen dien zij op den dag, dat Percival Craven zijn afscheid kreeg, zoo ontzettend geslagen had. Zij be- Eenheid en samenwerking bij rampen. De commissaris der Koningin in do provincie Zuid-Holland h'eeft, naar de N. Crt. moldt, aan de burgerneestors dor gemeenten in deze provincie een circulaire doen toekomen, waarin hij meedeelt dat het in do laatste jaren meermalen is vóórgekomen, zij het ook niet in deze provincie, dat bij rampen van meer aigemeonon aard - waters nood, stormschade aan een visschors- vloQt de hulp, door versnippering van krachten niet doelmatig kon wor den verleend on dat door do verschil lende wijzen, waarop de ondorsjhei- Duitsohland. Militaire justitie. Togen een soldaat, die avonds met oen paar kameraden op oon donkeren weg niet spoedig genoog was uitge weken voor een onderofficier die hem op zijn rijwiel tegenkwam en die den onderofficier een duw had gege ven, toen deze hem bij de kraag had gepakt werd door den „Gerichts- her” bij den hoogon krijgsraad te Berlijn wegens „militair oproer”vijf ja ar tuchthuisstraf geöisoht. De krijgsraad erkende in het vonnis dat het feit als „militair oproer” kon worden gekwalificeerd. Doch omdat het gpheele „oproor” maar één enkel oogenblik had gedufird, on ook omdat het zoo donker was op don weg, zoo- dat de bijzonderheden niet goed kon den worden vastgostold, werd het bewijs niet voldoende geleverd geacht. En omdat alle superieuren van den beklaagde als om stryd getuigden, dut hij een voortreffelijk soldaat was, die absoluut niet vatbaar was voor oproe rige neigingen, werd hij slechts ver oordeeld wegens weigering van-ge hoorzaamheid”, tot drie weken en dón dag streng arrest. Do Krupp-zaak. Donderdag a.s. neemt te Berlijn 't proces togen do 7 aangeklaagden in de bekendo zg. Krupp-zaak oen aan vang. Deze 7 aangeklaagden zijn lo. de opperint.-secretaris Pfeiffet, werk zaam aan hot ministerie van oorlog 2o. luitenant Hoge, ingedoeld bij de artilleriecommissie van onderzoek, 3o. de vuurwerker Droese, vroeger bij de artilleriocommissie, daarna beambte bij de firma Krupp, 4o. luitenant Tilian, 93 „Uwe bedoeling was goed, mama? Hoe dat zoo vroeg Gwendolin. „Ja, ik beoogde niets anders dan jouw welzijn. Dat geloofde ik althans en kunt ge me dan vergeven, kind?” „Wat moet ik u vergeven „Ik zal je alles bekennen, kind! Van het eerste oogenblik der eerste kennismaking al af, bemerkte ik dat die vreemde muzikant een bijzondere indruk op je maakte; ik liet het echter begaan en hoopte daardoor je liefde voor Percival te verzwakken. Langs dien weg dacht ik je volgza mer te krijgen, als ik later een ge- schikten candidaat voor je had ge Vonden. Over j’ou had ik geen vrees, ik was bang voor -Percival, en ik was er zeker van, dat jij nooit je rang zoudt vergeten. Ik zei, dat ik er zeker van was, on daarom liet ik de dingen hun loop. Door de liefde tot een ander, hoopte ik zou de lief de voojr Percival Craven verzwakken en langs dien weg zou je gemakke- lijker toestemmen in een huwelijk <1 PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco por post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, hij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. Door de gehcele wereld ging het gerucht, dat er plotseling een muzi kale ster was opgedoken aan den he mel, en wel een leerlinge van den be roemden leermeester Carini. Dit wonder was te Milaan vursche- nen. De prima-donna van do alom bekende La Scala-opera was op ze keren dag ongesteld of uit haar hu meur, of had geweigerd te zingen De toestand ^op den Balkan. Wié mocht verwacht hebben, dat de toestand op den Balkan binnen enkele dagen aanmerkelijk verbeterd zou zijn, is zeer bedrogen uitgekomen. Aan de voornaamste voorwaarde, die de bond- genooten tegenover Bulgarije stelden, is door dit land niet voldaan. Tot een demobilisatie overgaan, waar de ande ren hun leger op volle sterkte hand- haaf den, daartoe was Bulgarije niet te bewegen. En toch wordt de toestand met den dag slechter. Turkije staat nu reeds op Bulgaarsch gebied en alle vertoogen van de groote mogendheden ton spijt blijft de Porte vast besloten het thans verworven gebied te hand haven dat wil dus zeggen dat onver mijdelijk nieuwe verwikkelingen tus schen Bulgarije en Turkije zijn te wachten. Waarschijnlijk zullen ook de anderen opnieuw nu optrokken om Turkije binnen de lijn EnosMidia terug te dringen. Roemenië moet aan Bulgarije zelfs beloofd hebben- den Turk weer uit Adrianopel te zullen verdrijven. Op dien steun althans zoo lijkt het ons, is Bulgarije zeer zeker aangewezen, want naar het ons toe- schijnt, heeft Turkije in de pferiode van het sluiten van den Londonschen vrede tot heden, zijn militaire zaken aan merkelijk verbeterd, terwijl Bulgarije in dat opzicht hard is achteruit gegaan. Dat Turkije zoo alle mogendheden trotseerend, zijn gang durft gaan, be wijst wel, hoe men zelfs in zwakke landen als Turkije niet langer den invloed der groote mogendheden vreest. Turkije is er van overtuigd, dat van een gezamenlijk optreden der mogendhe den geen sprake zal zijn, nog minder vreest het militaire verwikkelingen met één hunner, omdat het kent den ouderlingen naijver on de jaloezie, die tusschen de grooten heerscht. Daarbij komt dat de grooten niet enkel be langstellend in den Balkan, m^iar ook belanghebbend zijn. Oostenrijk bijv, ziet bijzonder graag, dat de Balkan- staten zich onderling zoo machteloos mogelijk maken. Dan heeft het het minst van het slavisch gevaar van deze zijde te vreezen. Een niet al te zeer verzwakt Turkije zou dit streven zeer kunnen steunen. Daarom gevoelt Oostenrijk niets voor een krachtdadig optreden tegen Turkije en zal het zich zeer waarschijnlijk verzetten tegen een dergelijko poging van Rusland uit- Balkan-Staten. Te Berlijn is van de Turksche re- geerihg uit Pera via Odessa hot vol gende telegram ontvangen De Turksche regeoring protesteert levendig voor de geheole beschaafde wereld tegen de door de Bulgaarsche regeering ten opzichte der Turksche troepen verspreide valsche berichten over Turksche gruwelen. Zij wendt zich tot alle Christenen om vast te; stellen welke waarde aan deze leugens I moet worden gehecht, die door lieden in de wereld worden gezonden waar van authentiek en openlijk is vastge steld gruwelen gepleegd te hebben tegenover hunne broeders die met hen van gelijken godsdienst en gelijk ras zijn. Moge een delegatie naar Thracië worden gezonden opdat deze kan con- stateeren, recht doen en medodeelen aan welke zijde de slachtoffers en aan welke zijde de moordenaars zijn. (w.g.) De Ottomaansche regeering? De houding der Mogendheden. Uit Weenen wordt geseind, dat; volgens wel ingelichte kringen de’ mogendheden het bij de gevoerde, onderhandelingen in principe eens zijn geworden over de op den Balkan te trekken grenslijnen tusschen 'de af-! zonderlijke staten. Het is onjuist te.’ veronderstellen, dat alleen Rusland en; Oostenrijk Hongarije te Athene stap-; pen zouden hebben ondernomen. Zulke; stappen hebben ook Engeland en Italië! gedaan, en die stappen zijn niets an-j ders dan een ning van do politiek van Roemenië.; Griekenland en Servië zou alleen aan. het verstand gebracht worden, dat een verdere opmarsch naar Sofia niet tot een werkelijke verandering van den stand van zaken kan leiden. Serviërs en Roemenen., Te Boekarest worden verontrustende berichten in omloop gebracht, volgens welkikServië het voornemen heeft om de Dvhauhaven Widdin te bezetten. In dat geval zou ook» Roemenie zijn troepen in Widdin laten binnenrukken. De Turken in Thracië. De Süd-Sl. Korrespondenz meldt uit Constantinopel, dat do verzekeringen Neon, dat kon zo niet. Er volgde 'n verzoening, met afspraak om fijt on aangename verleden te vergeten. Toen zei lady Avonmore: „Lieveling, ga dan vandaag eten bij Percival’s zus ter en zeg Percival dat hij ons weer kan komen opzoeken, wanneer hij verkiest.” Enkele dagen na dit gesprek werd oen beroemd geneesheer ontboden, sir James Dumber. Lady Avonmore be weerde niet langer, dat zij' heet wei was. Hier is iets niet in orde, ver telde zij nan sir John, terwijl zij op een plek aan haar borst wees. De dokter keek zeer ernstig, toen hem eenige vragen beantwoord werden. Hij raadpleegde een ervaren heel meester; deze vond een ernstige hart kwaal, die onvermijdelijk a tengevolge moest hebben, doch er aan Natuurlijk deelde hij dit lilll LSIIIE (01 KIM. “I i»kijs oer”adVëH T E M TI E N Vail 1—5 gewone regels met bewijsnummerf 0.55 F Elkd regel meer„0.10 Bi kBï T*e ac^^ereenvote®D^e plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dief»taanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit- betalng, elke regel meer 6 ets. Reclames f0.25 per regel. Groole letters en riyjden naar plaatsruimte. van de Porte, dat hét leger aan de lijn Adrianopel-Maritéb halt zal hou den, wel is waar overeenkomstig de besluiten van het kabinet zijn, maar dat Enver-Bey on diens lieden, die den toestand in de laatste weken be- heerschen, deze besluit^ omverwerpen en den opmarsch ovjar de Oud-Bul- gaarsche grerts voortze|jtën. Tot nu toe zijn slechts vrijwillige ruiterij en on- geregeldö4 troepen ini het Oud-Bul- gaarsche gebied binnei^gedrongen. Zij trekken plunderend eMbrandstichtend voorwaarts. Gemeld w^rdt, dat Enver- Bey besloten is, om rta de aankomst van de groote reservétroepen den op marsch naar Philippopd voort te zetten. Uit de militaire maatregelen van de regeering valt op te maken, dat men op een nieuwen veldtocht op groote schaal rekent. Hetlegerbestuur laat onafgebroken versterkingen uit Klein- Aziö aanrukken en is besloten in Thracië een leger van ongeveer 300.000 man bijeen te brengen. Allo beschik bare transportstoomschepen zyn door het ministerie van oorlog voor het vervoer van troepen gorequireerd. De intendance treft uitgebreide voorzorgs maatregelen ten behoeve van de ver zorging der troepen, en verzekert zich van alle vervoermiddelen vóór oorlogs doeleinden. Heele karavanen van ossen karren, ezolwagens en kameelen ver trekken dagelijks proviand en munitie naar het front. De troepen, die aankomen, zijn vol geestdrift en in goede conditie. Onvoldoende daar entegen is het materiaal aan paarden, dat voor dé kanonnen moet dienst doen. Honderden vrijwilligers vertrek ken dagolijks naar het front. Deze elementen, die absoluut geen discipline kennen en waaruit zich de moordo- x naarsbenden vormen, zullen do regee- uitdrukkclijko ondorsteu-| ring ongetwijfeld in verlegenheid bren- -gOn £j0 oorlogsgeestdrift houdt aan. Voor de Porto hebben voortdurend manifestaties met muziek en patriot tische demonstraties plaats. Amemika. De Amerikaansche Pool-expeditie onder leiding van Donald Mac Millan, is aan boord van den Engelschon walvischjager „Diana” naar ’t hooge Noorden vertrokken. De expeditie be oogt de exploratie van ’t geheimzin nige Arctische bergland, dat Poary op Crockerland gedoopt hoeft. Ver ten Noorden van Groenland kreeg Peary in den herfst vap 1906 in een gebied dat men tot dusver als een met ijs toonde zich zeer vriendelijk tegen hem en vernam, dat hij gaarne naa: zijn land zou willen wederkeeren, en dat hij en zijn ouders te arm waren om aan zijn wensch te kunnen vol doen. Onmiddellijk gaf zij bevel hem een g®ede uitrusting te verschaffen, alsmeue voldoende reisgeld/ De page was onuitsprekelijk dankbaar voor zooveel goedheid, vooral omdat hi^ nooit anders dan hardheid van de markiezin gewend was. Nleté vond de markiezin nu zoo aangenaam als het gezelschap van den markies, hij was dan ook hiervoor dankbaar en goed en oplettend voor haar. Hij vertelde alle nieuws uit de club. Het vöoruhzicht zijn schooi»* vrouw te moeten verliezen, baank hem kommer. Vreemd genoeg, de verhouding tusschen de echfgi ten, was nooit bijzonder hartelijk ge weest. n Kantoor naar het rechte wist men niet. Maar de directie zat in groote verlegenheid. Toen had een violist toegang bij de directie gevraagd en was hem een on derhoud toegj^staun geworden. De violist stelde voor de rol de prima donna te laten vervullen door een jonge dame, die nog nooit was opgetreden, doch haar opleiding had genoten bij dén l’arijschen groo ten meester. De jonge darne gaf cenige proe ven van haar bekwaamheid en werd onmiddellijk aangenomen. De bijval, l'ilv naar vonden bij haar optreden, was weldigend. De paarden werden baar rijtuig afgespannen on door ba re bewonderaars voorlgetrokkén reikte zij haar hotel. Men bracht haar serenades, dichtte liederen op haar, in één woord men vereerde haar op bijna afgodische manier. Wie was zij Waar kwam zij van daan Waarom had -men haar talent tot dusver geheim gehouden Het gerucht zeide, dat het oen rendochter was uit Engeland, en haar broer ja, 't was haar broer bui- Hij kun- ik je zou aanraden.” Gwendolin hield het gezicht met de handen bedekt en kermde „mama mama wat hebt gij gedaan?” „Gwendolin, spreek toch eens, mijn kind, kerm toch niet zoo als i, gedwaald heb, vergeef mij dan, zoo- als ge zelf op vergiffenis hoopt, 11 meende het goed, ik dacht alleen.aan je bestwil, ik deed iets kwaads, in de hoop, dat er iets goeds uit mocht voortkomen. Werkelijk, zoo is het.” „O, mama, wat hebt ge gedaan Ge hebt mijn hart gewond en mijl leven lang zal die wond niet gen? zen; nooit meer zal ik Percival Cra ven mogen beminnen als tevoren eii zal ik ook zijn liefde nooit meeif verdienen. Gij hadt mij buiten alle gej vaar moeten houden, dat was uw plicht. ’Maar ge hebt het niet gedaan, neen, rustig hebt ge toegezien, hoe ik maar meer en meer den weg van de misdaad insloeg, en ge liet mij gaan. Ge hebt niet alleen mijn leven bedorven, maar ook dat van ande« ren. O, mama, wat hebt ge gedaan wat hebt gedaan I” „Ach, Gwendolin, wat spreekt ge wreede woorden! Ze scheuren mijn hart, omdat zij de waarheid zeggen. Zwijg toch, Gwendolin, ge zult mij dooden. Gwendolin, schenk mij vergiffenis, mijn bedoeling was goed. Kon de dochter weerstand hielen aan de smeekbede van de moeder

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 1