Aiitoon Benncr Slip Slap Slingerdans Cake Walk en Tooveliiriig Antoon Beiiner. f- BENNER's Aëroplane T71t de Pere tZoaRocpscRt cSriavan. Stadsnieuws. deme&gde Berichten. Laatste Berichten. BtT l^11' ^eD m wil niet Larb zonder einde. Prachtige Muziek, Groote Eleetrische Verlichting. IBexxrLer's u^-oroploan.©. Telegrafisch Weerbericht - Officieele Prijscourant done plaatselijke comité's oen beroep op de nationale liefdadigheid deden, groote ongelijkheid in de leniging van den nood ontstond. Op uitnoodiging van den Raad van Bestuur van den Koninklijke Nationale Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranjakrni», heeft nu de minister van Binnenland- sche Zaken zijne medewerking ver zocht teneinde ook voor deze provincie bij voorkomende gelegenheid, raooj: eenheid te brengen in de bolpver- leening. Hiertoe zal in elke provincie een Centraal Provinciaal Comité tot hulp- vorleening bij rampen van algemeenen aard worden opgericht onder den Com missaris der Koningin der betrokken provincie, terwijl dat Comité overigens als vast lid slechts zal hebben een secretaris-penningmeester. De overige leden worden dan na Het intreden van een ramp door den commissaris be' noenpl, waarbij met den aard der ramp rekening ia te houden. Voldoende aan den wensch van don minister stelt de commissaris bij dezen zulk oen Centraal Provinciaal Comité in, en l>onocnul hij tot lid, tevens secretaris-penningmeester daarvan den heer mr. C. L. Modderman, referen daris hij do provinciale griffie. Vervroegde sluiting. De veroeniging tegen sluitingsdwang te Leiden, hooft zich, naar de N. li. Crt. meldt, tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gewénd met het verzoek, de verordening op de winkel sluiting niet goed te keuron. ML De Crisis, Naar do „N. öt." ter ooro is go- komen zal a.s. Woensdagavond te Gravenhago een bijeonkomst gehou den worden van de Kamerleden aan gesloten by de Concentratiepartijen. Vooraf zullen de Kamorclubs der ver schillende fracties afzonderlijk verga-' deren. Nationale Kiezersbond in Nederland. Naar De Fakkel vernoemt, zal do Nation&lo Bond van Protestantscho kiezers in Nederland binnonkort wor den gereorganiseerd tot den Nationalon Kiezersbond in Nederland. Aan de hoofdbeginselen van den ouden Bond zal worden vastgehouden. Een niouw beginselprogram is ontworpen en zal spoodig aan do goedkeuring van een Aignmnone loden vergadering onder* worpen worden. Do tweede fase. Het Velk van gisterenavond bevat het twoodo (slot) artikel van mr. Troel* stra over hfet standpunt door de meer derheid der s. d. party conferentie inge nomen. De oersto fase is ten aanzien van het resultaat, dat uit de verkie zingen is voortgevloeid, niet zonder vrucht geweest. Zy levorde, zegt mr. Tr., dit op lo. dat het program, ons door dr. Bos voorgelegd, door ons is aanvaard als grondslag voor do onmisbare sa menwerking 2o. dat wy zoor concrete voorstellen omtrent den vorm en de wijzo van samenwerking, mot om- sohry ving van den aard van door ons te vcrleenen steun nan eon vrijzinnig ministerie hebben gedaan. Verder w|jst de aohrijver er op, dat de vrijz. concontratio vóór do herstem mingen don eisch had moeten stellen van deelneming aan de regeering, het geen niet gedaan is, torwyl men toch wist dat van de zijde dor 8. D. A. P. steeds, van het begin der verkie zingen tot hot oind, is verklaard dat zy niet do verplichting tot zittingno- men in oon vrijzinnig kabinet aan vaardde. Vandaar dat volgens mr. Tr. niet slechts staatkundig, maar ook juridisch, on ook mor ooi do door de partyoonferontie gewonsch- te oplossing de voor de hand liggon- de is. Verder betoogt mr. Tr. dat een ocpi- centratie-kabinet, dat de steun dor S. D. A. P. heeft voor de uitvoering van haar program, wel degelijk mogciyk is, ja dat er geon andere keuzo mogelijk ia, en hij zegt dan ton slotte: „Het komt er voor de conoentratie juist op aan, te toonen, door de daad, dat zy, wijl zij beter dan de rechter- zijde do politieke eischon van onzen t yd verstaat en weet te voldoen, beter dan deze in staat is, het arbeiders program nit te Voeren binnen de gren zen van de burgerlyke politiek en de sociaal-domooratie juist daardoor te brengen tot deft noodigen steun by de uitvoering harer regeertaak tegen over hare tegenstanders. Dit is niet byzonder heroïsch of verheven, maar het is het nuchtere proza der politieke werkelijkheid. Van ontmanning eener Partij, die pa» zoo glorieus groeide alt de onze, kan daarbij geen sprake zyn. Dat is het besliste antwoord, aan dr Bos gegeven. Men geve alle illusies hierop gebouwd, gerust op. Men klage ons hierover gerust aan, in woorden schrift, met spot en schimp. Men ge- bruike bet, om ons onder een deel der kiezers afbreuk te doen. Men oogste ook hierbij de anuitblijfbare teleurstel ling Maar men doe, inmiddels, wat deze twoede fase van vrijzinnigen eischt en hale dan mot ons de vracht binnen, die overrijp is en top slotte óók voor de vrijzinnigen te meer propaganda maken, naarmate zij bij het oogsten daarvan zich te dapperder hebben geweerd." De Kabinetscrisis. Do Tijd, (r.-k.), de toestand bespre kend, zooals die door du weigering dor 8. D. A. P. tot aanvaarden van mi nisterportefeuilles thans is geschapen, besluit haar artikel aldus Dus geen kabinet, gevormd uit de geheole linkerzijden liberalen en socia listen. Geen Concentratie-Kabinet, hetwelk, onder liberale vlag varend, alleen steun zou vinden bij de liberale minderheid geen Concentratie-Kabinet ook, het welk, om zokor te zijn van do stemmen der socialisten, in hoofdzaak zich tot do nit voering van het socialistisch pro gram zou te bepalen hebben. Wy gelooven, alle mogelijke midde len, welke tot oplossing der bestaande crisis kunnen ieidon, hiermede te heb ben opgesomd, met uitzondering van één enkeloen Zaken-Kabinet. Als alle andero middelen, om tot uitkomst te geraken, onmogelijk zijn gebleken, zal men van zelf wol tot dit laatste zijn toevlucht moeten nemen. Want oen Zaken-Kabinet, wat men overigens ook ertogen moge aanvoeren, hooft althans 'dit op do overige com binatiën voor, dat net 4rèl mogelijk is. liet komt hier slechts op het willen aan. De ministers in dergelyk Zaken-Ka binet Zouden personen moeton zijn, die in den politieleen strijd van den laat sten tyd weinig op dón voorgrond zijn gotreden on zouden dit lean na de uitspraak der stembus wel niet anders moeten bohooren tot de linkerzijde. Het arbeidsveld van zoodanig kabi net zoude, als van zelf spreekt, gelegen zyn iu do neutraio zóne. Maar ook in die zóne zou door ministers, die nuttigen arbeid wensohten te verrichten, vol strekt niot vergeefs naar zoodanigon arbeid behooven gezocht to worden. Voor elk departement zou, meonen wij, zonder veel moeite een schoone on volstrekt niet eng beperkte taak zyn aan to wijzen. De vraag bij dit oeno en andero is eenvoudig, of men zich van de linker- zyde zou willen verstaan met roohts. Wy voor on» gelooven, hoewel wij daaromtrent alleen kunnen spreken voor ons zolvon, dat, werd van links een ernstige stap in die richting ge daan, mon bij de reohterzyde niot tevergeefs zou aankloppen. De overwegingen van algemeen nationaal belang, in het begin van dit artikel aangehaald, zouden zich ook zeker bij onze politieke vrienden en bondgonooten doen gelden. Op don voorgrond zou echter moeten sti^an, dat men zich vay liberale zijdo geheol los maakto van het bondge nootschap der socialisten on van de eischen van hot socialistisch program. Do socialisten zouden dan worden verklaard, hetgeen zij ook indordaad zyn, do gemeenschappelijke vijand, terwiil liboralon en roohts-gozinden een oerlyko .poging konden aanwenden, om, zoolang de tegonwoordi^e politieke constellatie voortduurt, in gemeen schappelijk overleg nuttigen arbeid tot stand to brengen op neutraal gebied. Wy weten, dat dit niet het hoogste is en zouden daarom voor elk der partijen van don begin af volle vry- neid willen voorbehouden, om, door aanwending van alle gepaste middelen, een anderen en betoren polüieken toe stand in het leven te roepen, welke het weder optreden van oen princi- pioolo regooring monolyk maakt. De toestand, op die w(jzo in 't leven geroepen, zou niet anders mogen be schouwd worden dan als een over gangstoestand, als zoodanig, on ook alleen als zoodanig, zou men daarmede o. i. aan de rechterzijde kunnen vrede nemen. Wy zyn overtuigd, dat deze weg in <1* gegeven moeilijke en onaangename omstandigheden de goede sou zijn. Iets vroeger of later, gelooven wy ook, zal dit door zeer velen misschien wel door de meesten, worden ingezien. Volstrekt niet zoo stellig echter zou den wij durven verzekeren, dat dit roods thans het geval zal zyn. VII. Oiize jubiieuM»u>utoou»ieiUijg ia weder achter den rug. Dv «irnieu hebben hunne gewone veiligheid tfe- der herkregen- Geweken ie het ge roezemoes van honderden «morrende, vettig walmende automobielen, een einde gekomen aan het gewirwar van duizenden schuifelende voetgangers en lawaaimakendende wielnjdsters Weg iu de bloemenpracht, de men •«•hengeur; weg ook de feestavonden voor Boskoop* ingezetenen. De ker mis der vromen is voorbij! Bo»koop is in zijn gewonen toestand wederge keerd, zij het dan, dat deze is geken merkt door den geringen Inhoud in verscheidener beurzen. Maar ik wilde het iu dezeu briei niet hebben over de voor- of naden* ion der afgeloopen tentoonstelling Daarover zijn in dit blad zoo veie hoofdstukken van anderer hand ver schenen dat daaraan door uw gewo nen briefschryver niets behoeft te worden toegevoegd. Alleen zou kun nen worden opgemerkt, dat iu die ur tikelen slechts de voordeeleu der Ten toonstelling werden ter sprake ge bracht met voorbijgaan van de vele nadeeleu en fouten, die toch ook aan wezig waren. Neen, ik heb weinig lust om over dat feest na te boomen; want daar zit bij mij nog Iets, wat ik nog maar uiet goed kan zetten. Eigenlijk iag het in mijn bedoeling reeds eerder daarover mijn gemo^lte luchten, doch uit vrees, de goede samenwerking, welke voor de Tentoonstelling nu eenmaal noodzakelijk was, in gevaai te kunnen brengen, is er gezwegen, maar niet vergeten. Zoo is het me alleen Uwen briefschrijver, maar nog vefeu hieer gegaan. Ik wil dan schrijven over de laat ste stemming voor onzen gemeente raad. De uitslag daarvan, waarbij de liberale heer Endtz moest plaats ma ken voor den Chriatelijk-iiistorischen heer Van don Broek, ist geworden een kaakslag in het gelaat van Bos koop's vrijzinnigheid. Een slag, een trap, kortom eene vernedering, zoo als in geen jaren werd ondervonden. Een zittend raadslid van de sterk ste partij te Boskoop uitgeworpen voor een man, candidaat van een groepje kiezers, nauwelijks honderd koppen sterk Waarom f Urndat de heer Endtz behoorde tot dat aangroeiend elubje van vroede vaderen, die slechts kunnen zwijgen ais dieper gwan.de. onderwerpen aan de orde komen f Omdat hij behoorde lot die schurhtereu onzer raadsleden, wier hoogste prestatie tot nog toe be stoud in gewillig ja-knikken, amen- zuggeu V Omdat hij niet kon of durfde uitspreken, wat hem op het harte lag t Neen, wij weten beter. In de 12 jaren gedurende welke de heer Endtz het lidiiinatschap van den Raad be- kloodde, heeft hij zich "steeds vooreen ieder doen kenuen als een man uit één stuk, die voor niets of niemand zijne overtuiging onder stoelen of Imnkon stak. iiij moest vallen, om dat de tegenpartij eenparig de Vrij zinnigen wilde treffen. En zoo ge schiedde; hij viel voor zijn partij. Thans wordt zijne plaats ingeno men door een nieuweling, van wien niemaud iu Boskoop iiog ooit iets groots heelt geboord of gezien. „Vast in het geloof"ziedaar het gelei biljet dat dezen vrome, die intuaschen meerdere malen van kerk verwissel-' de, werd uitgereikt op zijn weg naar den Raad. „Vaat in het geloof", dat maakt iemand aan de overzijde ge schikt voor den hoogsten post. Doch als zoo straks dat geleibiljet zal zijn opgeborgen, als er gevraagd zal wor den naar praktische konnis en prak- tischen blik, dan zal er zekér nog ge tegenheid te over zijn, dezen nieuwen, vertegenwoordiger der Christel ijk-Hi* torischen aan kijn voorganger te toetsen. Het moet anders wel geen prettige gedachte voor den nieuwgekozene zijn, dat zijne verkiezing mede is te danken aan de aanbeveling eener „er kentelijke" kieevereeniging, die klaar blijkelijk op zoodnnigeu gespannen voet leeft met de eigen moedertaal, dat èn logica èn helderheid in die aanbeveling veel te wensclieu over laten. Moet er in die onzinnige woor- denhaspeling nog iets andere dan eene afspiegeling van dal deel der Chriatelijk-Histortache partij worden gezien Verheffende wetenschap, ook voor den nieuweling, dat zijne verkiezing medeberust op een pamflet, zoo laag, dat zelfs de samenstellers zich schaam den, hunne namen daaronder te plaatsen Dat een ^omlné van be vriende zijde daartegen protesteerde, strekt hem tot eere, doch dat zal niet kunnen verhinderen, dat deze zetel aal blijven steunen op de duisterheid en laagheid van sluipmoonlenaarepo- litiek. Gelukkig begint ook hier h< licht der waarheid de duisternis Ie verjagen, om straks de schuldigen, zij mogen dan behooren tot de onder ste lagen der maatschappij of wel zich voeten verheven als een baron, aas de kaak te stellen. Zoo werden de Vrijzinnigen hier bestreden, zoo werd hun raadslid u*i val gebracht, zoo worden dus leden van onzen Raad gekozen. Inderdaad eene schrille tegenstelling met het schitterend licht dat dezer dagen van uit Boskoop straalde over geheel v derland, ja zelfs tot ver in het bui tenland doordrong Zullen de Vrijzinnigen van Bos koop zich dezen slag laten welgeval len? Zullen zij, die de machtigste partij hier ter plaatse vormen, zich nog verder laten beleedigen en ringel- ooren Het ware al te lankmoedig! Neen, zij weten wie jn de allereerste plaats verantwoordelijk zijn voor het verlies van hunnen zetel. Thans is aan hen de beurt het neergevallen zwaard op te heffen en toe te slaan. Wie kaatst heeft ook den bal te ver wachten. Welnu dan, aan het werk Gij als sterkste partij, hebt ten slotte de macht anderen uit te werpen. Gi kunt de zetels, die U toekomen, af dwingen. Eerst daarna zal er rust komen te Boskoop. B08K00PER. GOUDA. 28 Juli 1913. Nationale Zwemwedstrijden te Gouda. Zondag hadden to Gonda do groote nationale zwemwedstrijden plaats, uit geschreven door de Goudscho Zwem* clnb aldaar. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: - Borstzwemmen 40 M. (voor leden der G.Z.C): le pr. (zilv.med.) van Veen in 3&Vs 8<*-.28 Pr-(br' med C. Schilt in 36 sec... gytra-prijs A Dortland in 36'fo sec.' Borstzwemme ores le pr. (zilv. /med.) ders (IJ) in l.fi'f^Se pr. OM. med.»; M. Oranje (Schied. Z. C. Rugzwemmen 40 M.Juniores: le pr. (zilv. med.) V. den Eem (Rott. Z. C.) 36'/.. 2e pr. (br. mod.) J. F. v. Lunteten (R. Z. C.) 36%. Borstzwemmen 600 M. le pr. (verg. zilv. med.) 0. Beom (Amersf. Z. P. C.) 10.46%, 2o pr. (zilv. med.) B. Kraan (Rijnsaterwoude) 12.38 3e pr. (br. med.) P. Kraan (Rijnsater woude) 13.4%. Borstzwemmen 80 M. voor leden der G. Z. C.le pr. (zilv. med.) D. A. IJsselstijn in 1 min. 9 sec., 2e pr. (br. med.) P. Polderman 1.19*/j. Rugzwemmen 80 M. (vrije deeln): lo pr. (verg. zilv. med.)C.J. Tersteeg (IJ) 1.16, 2e pr. (zilv.tmod.) Jac. van Es Jr. (IJ) 1.233/s, 3e prijs (br. med.) J. C. Roinders (IJ) 1.26. Borstzwemmen dames 40 M.le pr. (verg. zilv. med.) Mej. Job v. Liar (H.D.Z.C.) in 36 sec ,2epr. (zilv. med.) Mej. Tolders (H. D. Z. O.) 401/,. Borstzwemmen dames 40 M. (leden G.Z.C.) le pr. (verg. zilv. med.) Mej. A. Rond 47*/*, 2e pr. (zilv. mod.) Mej. E. van Aalst 52 sec.. 3e pr. (br. med.) Mej. H. van Wijngaar den 54 sec. ■Hindernis zwemmen (voor leden G. Z. C. boneden 16 jaar): le pr. (zilv. mod.) J. Schilt in 432/5, 2o pr. (br. mod.) J. den Boer öö1/»- Gok lood duiken 2*/a M. diep, vrije deelname)le pr. (verg. zilv. med.) B. Kraan (Rijnsaterwoude) 392/5, 2o pr. (fcilv, med.) A. SCeinhardt (IJ) in 1.6% (3e pr. niet toegekend). Waterspringen (3 verpl.spr. zweofspr., snookspr., salto mot aanloop en 2 vrije sprongeft) le pr. (verg. zilv. med.) N. Sturkop (D. J. K.) met 119'/j p., 2e pr. (zilv. med.) J. Slior (IJ) met 105 p., 3o pr. (br. med.) Jac. van Es Jr. (IJ) vpet 104 p. Water p£o 1 o. De IloUandsehe Dames Zwem-Club speelde tegen de Haagsche Dames Zwemclub. De Am- sterdamsche club bleek overwegend sterker in schot en zwemmen en won nen dan ook met 4—-0. Waterpolo. De gostheoren der G. Z. C. speelden tegen de leden der Amersfoortsohe Zwem- en Poloclub. Beide partijen bleken vrijwel tegen elkander opgewassen. De kracht der Amersfoorters schuilde-én het harde, goede schot van Beem, die der Gou wenaars in den Boer en IJsselstijn. De eindstand kwaift met 4—2 voor Amersfoort Do Jury bestond uit de h.h.W. E. Bredius, voorz. Ned. Z. B., P. J. Latenstein, penn. Ned. Z. B., A. Kap- penburg, J. v. Kranenburg, J. Sam- som, voorz.1 G. Z. C. Terstond na afloop der wedstrijden had de prijsuitreiking plaats. De majoor J. Stam, commandant van het 29e landweer-district alhier, thans te Utrecht godetacheerd tot het bywonen der oefeningen in den ves ting-oorlog, keert 31 dezer weder naar Gouda terug. (U. D.) Goudsche Zangers Bestuurders bond. Op iniatiatief van het bestuur der Mannebzangvereeniging „Door Oef#, ning Kunstu is hier ter stede opge richt de Goudsche Zangers Bestoor* dersbond, waartoe behooren de vol gende vereenigingenDe gemengde zangvereeniging „Gouda", de mannen- zangvereeniging „Orpheos", de ge mengde zangvereeniging „Zang ea Vriendschap", de gemengde zangv. „Crecendo", de gemengde zangv. „Ex celsior" en de gemengde zangv, „St Gregorius". Het voorloOpig bestuur van den bond bestaat uit: A. Blanker, voorzitter (Door oefening kun?t), L. N. Kersber gen, secretaris (Gem. zangv. Gouda), P. de Jong, penningmeester (Zang en Vriendschap). In de Zondag 9 Aug. te houden ver gadering zullen de statuten worden vastgesteld. Door de politie alhier is aangehou den een gesignaleerd pert oon, die ver oordeeld was tot boete of hechtenis. Wegens het voldoen zijner boete werd de aangehondene weder op vrije voe ten gesteld. Een door de politie aangehouden minderjarige is door haar goede zor gen naar haar woonplaats overge bracht. Merk voor volvette kaas. Do minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft vastgesteld een merk voor volvette kaas, bestaande uit oon met blauwe inkt op oen door zichtig plaatsje kaasstof aangebrachten stempelafdruk van het Nedorlandsche wapen, waaronder het woord „volvet" en de aanwijzing „45 terwijl als randschrift, in hoofdletters zyn ge plaatst de woorden „Nederlandsche kaascontróle onder Rijkstoezicht". Op dit merk kunften, overeenkomstig de dqor den directeur-generaal van den Landbouw te geven voorschriften, tusschen het Nederlandsche wapen en het woord „volvet" eenige cyfer- en letterteekens in blauwen inkt worden aangpbracht voor het uitoefenen van controle. Dit merk zal van rijkswege op kos ten van belanghebbenden worden ver vaardigd en onder nader door den directeur-generaal van den Landbouw te stellen voorwaarden worden ver strekt aan de besturen der onder rijks toezicht staande contrólestations voor volvette kaas ten behoeve van de by hun inrichting aangeslotenen. Doof of vanwege deze aangeslotenen mag geen ander dan dit van rijkswege verstrekte merk worden gebruikt en allo door hen te bereiden kazen moeten van dit merk worden voorzien. Dit merk moot bij de bereiding van de kaas op deze worden aangebracht overeenkomstig de door den directeur- generaal van Landbouw te g6ven aan wijzingen. Van hot gebruik van dit merk zal door de besturen der kaascontróle- stations en door de daarbij aangeslo tenen aantekening worden gehouden op de wijze als door den directeur- generaal van den Landbouw wordt goedgekeurd of bepaald. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd voor adspirnnt-ingenieur by de Staatsspoorwegen de heer A. M. Kuijsten te Zevenhuizen. Wel wat laat. In een der in hot Gooi verechynende bladen zagen wij in het nummer van Zaterdag jl. een advertentie opgeno- mon van een firma, die luxe-auto's verhuurt voor eon reisje naar de Ro- zententoonstolling te Boskoop, die Woonsdag jl. reeds it ges koten.» De aanbieding is wel wa^ laat Hou koop. Het driejarig dochtertje van G. Houtman^ geraakte gisteren middag al spelende in de wetering yqop 'net huis te water. Het ongeval was slechts opgemerkt door een speel makkertje die het aan de moeder ging mededeelen. IJlings word met redding aangevangen en reeds bewusteloos werd het kind van onder de dikke laag kroos te voorschijn gehaald. Na veel moeite slaagde de inmiddels ont boden geneesheer er in de levensgees ten wederom op te wekken. Voor de Stoombootmaatschappij „de Vooruitgang" alhier zal in den Ham een eigen aanlegsteiger worden gemaakt. Tevens zijn daar ter plaatse eenige perceelen aangekocht voor het bouwen van een wachtkamer, opslag plaats, enz. Reeuwijk. Aan een bericht in de „Rynbode" ontlóenen wy het volgende: Ook de heer S. van Rijn, uit de afdeeling Randenhurg, verwierf voor zyn inzending rozen, een groote gouden medalie, waarbij nog kwam dat de Voorzitter der Tentoonstelling, de heer j. H. van Nes, van Rijn een groote som gelds bood om zyn rozen te koo- T*** daar 't bleek, dat zulk oen roos nog niet in don handel was. De heer van Nee ging nog verder en bood van gijn een zilveren beker aan, wanneer by die roos den naam wenschte te «even van Betsy van Nes, dochter van len heer van Nes. Pe heer van Rijn nam na eenig het tweeledig aanbod aan. Een ernstig ongeluk. Bodegraven. By de verbouwing in de Ned. Herv. Kerk gebeurde Vrij dagmorgen een ernstig ongeluk. Enkele werklieden die bezig waren om de preekstoel op zyn nieuwe plaats te brengen, zaten boven het klankbord dat daarboven hangt. Blijkbaar was dit bord niet voldoende vastgemaakt, althans het viel plotseling op de preek stoel en nam die in zijn val mee. Met vreeaeiyk geraas viel het geheele ge vaarte op den grond. Drie werklieden bekwamen ernstige wonden aan hoofd, borst en heupeneen van hen werd bewusteloos naar zijn woning gebracht. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. Na voorloopig ver bonden te zijn werden de ongeluk- kigen per rijtuig naar hun huis ge bracht. Zaterdag slaagde te 's Graven hage voor de akte Engelsch 1 o. de heer W. J. Lagard alhier. Waddinotveen. Mej. A. Borrie, tydelijk onderwijzeres aan de openbare school (dorp) alhier, is benoemd te Zevenhuizen en denkt die betrekking 1 Sopt. a.s. te aanvaarden. Bij ministerieele beschikking is wegens volbrachten militairen dienst- tBcl ontslagen uit den dienst bij de Zeemilitie Pieter do Pater, wonende alhier, van de lichting 1908, ingelijfd voor de gemeente Nieuwkoop. Tot taxateur in het vorderings distriét n°. 39 (Waddinxveen) is bij Kon. Besl. van 13 Mei 1913 n°. 69, herbenoemd de heer C. Oudijk en tot hulptaxateur J. F. Hijkoop, zulks voor het tijdvak loopende tot 1 Januari 1920. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld dat oéne zeug van den landbouwer J. den Boor aan het Jaag pad in deze gemeente 16 biggen heeft tor wereld gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl., we/tl het personeel der Papierfabriek der N. V. De Schoone Haas v. h. A. W. van Lange, gewaar schuwd door oen schipper, welke met zijn motorboot ia do Gouwe voer, dat hg bij den molen van de II.H. Galama hulpgeroep had gehoord, zoodat hij veronderstelde dat een persoon daar te water was geraakt. De personon die naar de aangeduide plaats snelden, vonden echter niets, zoodat men aanstonds begon te dreg gen, doch dit na een uur opgaf. De politie stelt een onderzoek in, Mejuffrouw M. A. van den Borg, onderwyzere8 aan school D alhier, is Zaterdag geslaagd voor het examen ter verkrijging van do Hoofdakte. In de vergadering van den Ge meenteraad te houden op Woensdag den^ BOsten Juli a.s. dos voormiddags t*n 10 ure, zal stemming geschieden over de door Burgemocster en Wot- houders aangeboden verordening op do heffing en invordering van schoolgeld voor gewoon Lager Onderwijs. Krimpen a. d. Lek. la de Vrij dagavond gehouden raadsvergadering werd aau dokter W. Mars op zijn ver- ik ontslag verleend" als gemeente geneesheer, belast mei den doodschouw en de gratis-vaccinatie. Door de heeren G. Ai hers en K. G. Smit werden de geloofsbrieven van de pas benoemde raadsleden J. Drapers Wt. Mars in orde bevonden, waarna tot toelating werd besloten. Ingekomen was de rekening over 1912, sluitende in ontvangst met f31.640.93, uitgaaf f 27.475.33, batig saldo f4165.60. Ten slotte werd besloten verbetering aan te brengen in de beide openbare scholen, waarvan de begr. f 1259.45 bedraagt. - In 3e Vrijdagavond gehouden vergadering van de vrijz.-dem. kies- vereeniging „Vooruitgang" werd tot candidaat voor den gemeenteraad ge steld de heer B. Boogaerdt. 21 zijn Woerden. Vrijdagavond is de jarige L. L. alhier zoodanig mot Mi motorfiets op den straatweg nabij Harmeien gevallen, dat hij in bewus- toloózen toestand werd opgenomen Het rywiol was geheel verbrijzeld. Per tbpvallig passeerende ziekenauto werd de ongelukkige naar zijn woon- plaats vervoerd. Krimpen a. d. IJsel. Dp de centraio Guano fabriek, had do werk- m*n H. de Kwant het ongeluk zoo- óanig met zijn arm bekneld teraken, opneming in het ziekenhuis nood- tokelyk bleek. Bergambacht. De rekening van ontvangsten en uitgaven dezer ge meente, dienstjaar 1912, is voorloopig door den raad vastgesteld in gewone ontvangsten op f22757.07 en gewone uitgaven op f 19514.59batig saldo f 3242.48, en in bditengewone inkoms ten en uitgaven op f12875. De nieuwste vakvereeniging. )jat Frénkrijjc het land der organi satie bij uitnemendheid is, bewijst wel de /oprichting van een priestersyndi- ft, hetgeen dezer dagen geschied is. Stichter is de Parijsche abbé Bousquot naar hij een dagblad verslaggever verklaarde, zal zijn stichting uitslui tend een vakvereeniging zijn en vóór /lies de kerkelijke wetten in acht ne men. De bond zal nl. bijstand verloe ren aan priesters, die sedert de wot van scheiding tusschen Kerk en Staat door nood achtervolgd worden of ten gevolge van oneenigheid met hun bis schoppen naar Parijs komen, om zich daar een bestaan te scheppen. (Mercurius). Reis vreugde voor 2 mark. Wie van z(jn vacantiereis terugkeert kent gewoonlijk geen grootor voldoe ning dan wan floer hem of haar by de terugkomst door verwanten on vrien den werdt toegeroepen „neon, maar, wat zie jy er goed uitl Wat ben jij verbrand in je gezichtWie ook maar eenigszins ijdel is en wie is dat niet voelt er zich niet weinig door ge streeld en gevleid. Maar roizen is kostbaar en niot ieder heeft er den tijd voor zich door zon en water bruin te laten branden. Toen is, als gezogd, iedereen ijdel.... Hior bestond een diepgevoelde be hoefte, waarin voorzien diende te wor den. En als voor alle diepgevoelde behoeften, is ten slotte ook voor deze do voorziening^ niet uitgebleven, bly kens do volgende advortentie in de Borlijnsche bladen Zonverbrande teint Het snolbruinond middel B... geeft na gebruik een blijvenden gebruinden teint. Por flacon Mk. 2 on 3.50. To bestellen bij.... Wanneer aan hot eind van hot jaar, merkt een Duitsch blad naar aanlei ding van deze advertentie op, zal blij ken, dat de dividenten dor Zwitsersche Alpenhotels deerlijk gedaald zijn, dan weot men, dat hiervoor noch do me teorologische centrale van den heiligon Petras, noch de koppigheid van mi nister Daneff, noch eenig ander gewei dig moment uit de wereld der hoofd artikelen verantwoordelijk is te stellen Men meldt onss uit Gennep Don derdag kwam een man, slechts gekleed in onderbroek en hemd, aan het sta tion te Goch om een biljet naar Amerika. Bij onderzoek Week do man plotseling krankzinnig te zijn gowor- den. Hij werd naar hot krankzinnigen gesticht te Bedburg (by Clove) over gebracht. Do brand, te Dordrecht. Omtrent den brand in Musis Bacrum te Dordrecht meldt de Dordr. Ct. o.m nog hot volgende Van de oorzaak is totaal niets be kend. Men zoekt natuurlijk naar moge lijkheden en dan is één daarvan, dat een lid van oen der vereenigingen, die fisterenavond in hot gebouw vergader en, een brandende sigaret of lucifer heeft weggeworpenmet zekerheid kan echtor niets worden gezegdslechts dit dat de brand waarschijnlijk by het tooneel moet zijn ontstaan. Do schade voor den heer Van Gils is groot. Behalve dat de geheele in ventaris verloren ging, zijn onder het puin voel sieradan verbrand on bo- volven als een gouden horloge en ket ting, een gouden dasspeld met diamant van den heer v. G. en een gouden broche, benevens ringen met diaman ten en robynen en veel zilver van zijn eebtgenoote. De heer v. G. had reeds veel voor uit verhuurd, pas den boel laten ver ven en met asphalt laten beleggen. De inboedel waa verzekerd voor f1500 op Beurspolis in Rotterdam. De eigenaar van Musis, de heer Kraus, ha<l naar men zegt, het gebouw voor f30.000 verzekerd, eveneens op beurspolis in Rotterdam. Van de Dordr. Athletiek en Gym- nastiek-Vereeniging „Hercules", ging een vaandel met 15 medailles verloren, terwijl de matrassen en een worstelta- pyt, die in de vroegere kegelbaan waren opgeborgen door waterschade totaal bedorven zyn. Het vaandel van de veroeniging was voor f 300 verzekerd en alle goederen totaal voor f 500, een en ander bij de Nederl. Brand-Assurantie-My. „De Salamander". o Valk geschoten. Men meldt als een byzonderheid aan Do Tijd" dat te Bennokom in de ifeent oen valk is geschoten, die een vlucht had van 1.10 M. Het is een mooi exemplaar, dat zal worden op gezet. Op het perron der H. IJ. S. M. te Leiden is Donderdagavond een persoon aangehouden, die een rijwiel ter ver zending aanbood, hetwolk oenigo uren te voron te Leiden was ontvreemd, ichrijft het L. Dgbl. Bij fouilleering werd op hem een met scherpe patro non geladen revolver gevonden. I)o aanhouding geschiedde op aan wijzing van een spoorwegbeambte, by wien dezelfde persoon al eens moer rijwielen ter verzending had aange boden juist op een dag, dat to Leiden rijwielen waren ontvreemd. Donderdagavond kwart over elven zijn bij don wethouder Van Rossum te Horpen (N.-Br.) twee schoten met oen jachtgeweer gelost door een raam in de benedenkamer; or werden 7 ruiten verbrijzeld en in die kamer werd schado aangericht. De marechaussee to Grave heeft gisteren aangehouden ze keren v. d. H. die een wrok had tegen den heer Van Rossum. Een nieuwe gozondheidssigaar. Met ingenomenheid maakt de Mid denstandsbond melding van de ge noemde sigaar, die) de naam Eindloos draagt. Van deze sigaar is het dek blad aan de punt niet geplakt, doch op dusdanige wijzo omgerold, dat het vast zit en een bolle puntvorm^» waar door verontreiniging is buiton gesloten. Een tweede voordeel is dat men geen puntjo behoeft af to snijden of bijten, zoodat het dekblad ook niet kan losgaan, hetgeen anders zoo vaak voorkomt. En ton slotte werkt de bollo punt het goed trekken van de Rig&ar zoor iu de hand. omzet, Vette varkens in de lichte soorten pryshoudend zwaren soorten iets lager in prys. Schapen en Lam meren flauwer door alochto Londenscho berichten. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam., Vette Ossen en Koeien goede aanvoer, prijzen waren voor 1ste kw. 45, 2e 40 en 3e 35 cent per half kilo. Vette Kalveren, goede aanvoer, Lte kw. 32, 2e 28, 8e 25 cent por half kilo. Vette varkens rodel, aanvoer lBto kw. 29 2e 28, 3e 26 cent per half kilo. Schapen en lammeren goed aan gevoerd. Handel in vet voo stug doch prijs houdend, Votte kalveren met redelijke Moord ie 'u Gravenhage. In een woning aan de Gaaiaan te s ür*\ enhagc ia gistermiddag een ernstig drama algeHpeeld. Daar woon de de 52-jarige D. Hiddea, stoker aan de gasfabriek, met zijn tweede vrouw en den 17-jurigen 'hristinan de Jong, oeu stiefzoon, voorkind der vrouw. De verhouding tusschen Hiddea en den stiefzoon was zeer gespannen Eerstgenoemde maakte dikwijls mis bruik van sterken drank Gistermiddag omstreeks 1 uur was A weder onder den invloed van den orauk thuisgekomen. Terwijl de vrouw n de keukeu bezig was, hoordo zij htf ige woprdeu eu onmiddellijk daar op revolverschoten. Toen zij in d« achterkamer kwam, vond «ij haar man bewusteloos. De zoon richtte tot tweemaal toe bet wapen op zichzelf, en bracht zich schotwonden toe, waar door ook hy het bewustzijn verloor. De vrouw riep om hulp. Politie kwam opdagen en de gemeentelijke oerete-hulpdienst werd ingeroepen, de geneesheer constateerde den dood van den vader, die een schotwond in den inond en een in den hals had. De zoon werd naar het diaeonesseuhute Dronovo overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig, hoewel niet levensge vaarlijk. Door de zorgen der politie werd het ïyk van den vader naar 't lijkenhuis op de aigemeeno Iwgraaf plaats overgebracht. Nader seint men ons, dat de toe stand van den zoon onveranderd is. De opstand in China. Sjanwui, 27 Juli. Met het oog op de benden van opstandelingen in de omgeving der stad, is in een vorgade- ring van het consulaire corps en de stedelijko autoriteiten besloten, matro zen to landen en poston rond do vreem* dolingonkolonio te laten bozetton. In do stad is bekend gemaakt, dat de toegang tot do kolonie voor de oorlog voerenden afgesloten is. De bemiddeling der V. 8. Nrw-Yobk, 27 Juli. l)e leden van het Mexicaansche Kabinot hebben het Amerikaanscho bemiddeling» voorstel voor nannomeluk verklaard. Dorebel- lon zijn dozolfdo meening toegedaan. Aanbeet eding. Door het Provinciaal Bestuur van Znid-Holland werd hoden te 's Qraven- hago aanbesteed het vernieuwen van de steonen glooiing en schooling aan do Gouwe onder do gomeonte Alphen, iAagsto inschrijver was de heer J. Verstoep te Gouderak voor f 12973. De ontploffing te Amsterdam. Men meldt ons dat in den toestand der twee ornstig gewonden by do ontploffing aan den A rastelveenschen we#j" te Amsterdam nog geen veran dering is gekomen. Opstand in Portugal Madrid, 28 Juli. Hot gorucht loopt dat te Lissabon oen ornstigo opstand is uitgobroken. is weer op de Kermis van GOUDA meCde allernieuwste uitvinding voor 11)10 verbonden aan de HTOOMCAIiOlfSHLL. Benevens gearriveekl ook dit jaar met Origineel Vliegsport-Vermaak. Qoriurende de Kermis inlllen de ses beroemde Vliegers oen wedstrijd bonden in Hopende door de geachte ingezotenon van Goucla on Omstreken met oen goedgunstig bezoek vereerd te mogèn, worden, evenals vorige jaren. Minzaam aanbovelend, van het Koninklyk Meteriologiadi Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.6 te Horta, laagste stand 757.0 te Stock holm. Verwachting tot den volgenden dag Meest matige noordwestelijke tot noorddelyke wind, meest zwaarbe wolkt mot tydeiyke opklaring waar- schijnlijk eenige regen, zelfde tempera tuur. Vorige Koe**. Koer* v*u hetira. 77% 77»/,. 81"/,» 81% 63% 62% 99% 80 §4% .89% HO 82 37% 102 76% 103% 67%. 58 VAK DEK Effecten kMdel te Amsterdam •28 JOU 1913. Stzatslreiincrn Ned. Gert. Workolyko Schuld 3 pet Oostonr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Berie A mort. Schuld 3 pet. Russische Obl,^ 1906 pet. ld. Obl (Gr. Iluwisóhe sSpw.mii) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor* eg) 1867-69 4 pet ld. Obligatie 6e Emis sie 4 pet. Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië Funding Lee ning 5 pot, ObT. 1889 4 pet. Venezulea Dipl. Schuld 1906 3 pet, Bank- en tredlrf-lnsfrl llngen. Fed. Bankaandeelen Indutktr. Ondernemingen American Oar A Foun dry Corap. C. v. A ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A U. 8. Steol Corp. Cert, Gow. Aand. Kul. Credlet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A. Mijnbouw Myrn. Ketahoen" Mynbouw My. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleum-Ondern. Dordsche Petroleum In dustrie Mij. Gow. A, Kon. Nod. Mij. totExpl v. Petr. Bronn. C.v. A. Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Mchrepvijuirt MUeu. Nod.Am. Stoomvaart* Mij. Aand. Stoomvaart-My. „Zoo- land" Proforonto A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A, Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak Mij. A, Diversen. Maxwol Land Qpant Cort. v, Aand. Peruvian Corporation Um. Cert, v.-Aand Speer wegen. Holt IJzeren Spoor wegmy. Aand. 100 44"/,, 63'/, 23»/, 58'/, 209 206 189% 13'/, 1MV, 170'/, 604' 030 194'/, 115 4%, 107 9%, 90'/, 96'/,, 81% 180% 93% 94 V, 149% 3% 100%, 144'/ Mij. t. Expl. v. Htiüitn- «poorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Scrio A-H Obl. 8 pet. Wnracbau-Woonon Spoorwegmn. Aand. dito dito Act. do Jonias. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie .Spoorweg'-'Mij. (Jew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gow. X. Wabaah flow. Aand. FremMMaiH**' AmaterdamAand. 3 pet. Hongarije. Tneiaa-Ho- gmirnng»-Ge,. 4 pet. GELDK0ER8. Prolongatie 33% pCt. Nationale Btaatsfondson atil, buiten- landache prijshoudend, culturen ge ringe omzet, tabakken weinig varioe- rend, pretroleum vaat, Amerikanen idem, Mijnen stil, Rubber flanw.

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2