JTJit a.© ZFeaes Binnenland. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S2?Q3=3T. Telegrafisch Weerbericht Advertentie. Esbjerg een rede. Ook de regeerings- president voerde het woord. Het geld en de kostbaarheden welke bij de dooden werden gevonden, zijn door do politie in beslag genomen en zullen aan do nabestaanden worden ge zonden. China. De toestand. Uit Sjanghai wordt aan de Daily News gemeld, dat de stedelijke politie vergezeld van een sterk contingent van het corps vrijwilligers zich Maan dag begaven naar het hoofdkwartier der rebellen te Chapei, onmiddellijk ten Noorden van de bnitenlandsche nederzettingen, en daar 300 soldaten en twaalf officieren ontwapenden, waar na zij zich meester maakten van zes kanonnep. Er jverd geen tegenstand geboden. 's Middags patrouilleerden detache menten van, Bc^tsche, Japansche, Franschó, Italiaansche en Amerikaan- sche matrozen door de buitenlandsche nederzettingen. Alles was toenruftig. Volgens een ander bericht in de Daily Telegraph echter, begon Maandagavond om halfnegen weer een heftige aanval der Zuidelijken op hot Kiangnar Arsenaal. De aanvallers tel den ongeveer 2000 man. De oorlogsschepen der Regeering richtten een hevig, vuur op de p der rebellen, waarbij echter een aantal projectielen in de buitenlandsch<*-neder zettingen terecht kwamen. Een buiten lander werd ernstig gewond. België. De schulden van prinses Louise van België. Prinses Louise van België blijft neig steeds de aandacht van het Belgische publiek bezighouden. Op het oogenblik beproeft haar Weaner advocaat, dr. Rosenfeld, alle advocaten van slechts eenige beteekenis te Brussel te bewo- in het- cassatieproces zijn cliënte te verdedigen. Maar alle Brusselsche ad vocaten weigeren omdat hun cassatie weinig kans op succes belooft. Het kan in den laatsten aanleg slechts om fouten in den vorm gaan. Thans wil de prinses het weer met een coup de thé&tro beproeven, een voetval voor Koning Albert, om diens medelijden in te roepen. Zij wil naar Brussel gaan en den Koning een audiëntie verzoe ken. Vijf en een half millioen komen haar rechtmatig toe "uit erfenis van Leopold II. Maar difbedrag is op verre na niet voldoende om haar schuld- eischers te voldoen De Koning moet daarom de andere millioenen bijpassen. De prinses gelooft, dat zij haar schuld- eischers mot een voorloopige betaling tot een bedrag van 40 a 50 pCt., van hun eischen kan tevreden stellen. Om in dat geval te voldoen aan alle eischen, heeft zij ongeveer acht mil lioen francs noodig, d.w.z. ongeveer 2'/a railliopn behalve de som, waarop zij aanspraak kan maken. Dó schuld eischors zijn echter zeer hard. Zij ver langen dat Louise voor het overschot van haar schuld, haar aandeel van de erfenis van Keizerin Charlotte van Mexico zal verpanden. De krankzin nige Keizerin iB thans 74" jaar oud en zal 70 millioen francs nalaten, waarvan de prinses 15 millioen zal erven. Bovendien verlangen de geldschie tors, dat do kinderen der prinses, her togin Dora van Sleeswijk-Holstein, de echtgenoote van hertog Ernst Günther, van den breeder der Duitsche keizerin en prins Leopold van Koburg, voor hun moeder zullen borgstellen. Men betwijfelt intusschen of Koning Albert zijn nicht zal ontvangen. Hij heeft bij alle vroegere gelegenheden haar bezoeken krachtig geweigerd. van Het Volk aan den heer slaper bleek reeds, dat de meening van bui tenlandsche soc.-dem. politici was gevraagd in zake het al of niet aan vaarden van het aanbod van dr. Bos. Dit moet ook hebben plaats gevonden toen mr. Troelstra in Duitschland ver blijf hield. Door hem werd aan ver schillende bekende soc.-dem. het oor deel gevraagd. Hieronder waren Bebel en Kautsky. Beiden adviseerden om geen Ministerzetel te bezettep. Als uiterste concessie kon, zoo méende de heer Kautsky de soc.-dem. Kamer- fractio 1 of *2 keer voor de oorlogs- begrooting stemmen, ten einde de concentratie m de gelegenheid te stel len de afwerking van haar program mogelijk te maken. De Statenverkiezing te Rotterdam. De uitslag van de gisteren in het district Rotterdam I gehouden her stemming voor de Provinciale Staten is, dat uitgebracht werden op don heer Jac. Van Vessem (Chr.-hist.)- 4440 stemmen en op den heer Stolk (S. D. A. P.) 3950 stemmen, zoodat gekozen is de heer Jac. Van Vessem. Bij de stemming op Vrijdag 13 Juni werden uitgebracht op de heeren De Bruijn (lib.) 20G5 Spiekman (S. D,»A. P.) 3510 en Van Vessem (C. H.) 3401 stemmen. Bij de herstemming op Maandag 23 Juni werd de heer Spiekman ge kozen met 5483 stemmen, tegen 4301 op den heer Van Vessem. Daar de heer Spiekman ook in Rot terdam II gekozen werd, moest in I een nieuwe verkiezing plaats hehben. Deze had plaats op Woensdag 23 Juli. De uitslag daarvan was, dat er herstemming moest plaats hebben tus- schon de heeren Stolle (S. D. A. P.), die 2G29 en Van Vessem (C. H.), die 38G2 stommen verkreeg, terwijl op den candidant dor Vrijz. Concentratie Lambert 1454 stemmen waren uitge bracht. Het Belgische loodswezen te Vlissingen. Reuter seint pit Brussel aan het „Hbld." De „Chronique" deelt mode, dat de minister van zee,wezen, enz. hoeft be sloten, dat het Belgische loodswezen te Vlissingen zal blijven. Do concentratie moet „aanpakken' De heer Vliegen, die gelijk bekend is, zijn parlijgeuoolon het aanpak- ken als parool had aangegeven, be toogt thans in Het Volk dat decon centratie behoort aan te pakken tor uilvoering van het „program-Bos.' De concentratie kan tweeerlei standpunt innemen, dat van het ver trouwen en dat van de vrees. Do beslissing der partij-conferentie het op zich nemen van verant woordelijkheid gaat o.i. verder dan de aanvaarding der aangebodon Mi nistersportefeuilles: want het is ge makkelijker de verantwoordelijkheid mede te dragen voor een lichaam, waarin men wel dan voor een waar- mon niet vertegenwoordigd is. Daarom betoogt de hoer Vliegen, dient de Concentratie vertrouwen te stellen in den toegezegden steun voor de verwezenlijking van het „program De Staatsbedrijven. Verschenen is een wetsontwerp waarbij de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie worden aangewezen als staatsbedrijven. Naar do meening van den minister komt deze tak van staatsdienst daar voor in aanmerking. Na vaststelling van de waarde der bezittingen op 1 Januari van het eerste jaar waarvoor een bedrijfsbegrooting geldt, zal dan van dat kapitaal, vermeerderd met hetgeen uit de schatkist wordt ver strekt voor nieuwe werken, rente en afschrijving aan de schatkist vergoed kunnen worden. Het opnemen van alle inkomsten en uitgaven voor dezen tak van staatsdienst in één»begrooting en één rekening op den voet der boven genoemde wet zal de financieele uit komsten naar behooren en beter dan tot dusver mogelijk was, in het licht doen treden. De crisis. Uii het antwoord van de redactie I Bos" „Wordt dat program uitgevoerd, dan zijn de volgende verkiezingen grondwetsverkiezingen. De nieuwe Kamers hebben dan de vraag te beantwoorden of de in eer ste lezing vastgestelde nieuwe grond/ wet waarin het program-Bos ver wezenlijkt is zal worden aangeno men of verworpen. Bij die verkiezin gen blijft de coalitie niet intact. Wij zouden het moeten zien alvorens het te gelooven, dat de kerkelijke arbei ders trouw zouden blijven aan een coalitie die een democratischer kies recht wil verwerven om het algemeen veroordeelde kiesrecht-van Houten te behouden. Mochten de leiders der coa litie daarheen sturen, dan blijft de breuk in eigen gelederen niet uit, en bij die verkiezingen voor de kiesrechtmeerderheid geen gevaar, zelfs al deserteert een deel van dé vrij-libe- ralen. Maar gevaarlijk, hoogst gpvaarlijk. wordt het, als bij die verkiezingen de kiezers zouden staan voor dezelfde quaestie waarvoor ze r1nu gestaan heb ben, omdat ze niet zijn opgelost. Vrijzinnigen en sociaal-democraten beiden hebben er dus allo belang bij dat het program, vervat in onze her steinmingsvragen, wordt uitgevoerd. Voor de vrijzinnigen is dat belang nog wel wat grooter dan voor ons, maar het onze staat zeker ook op het 8PeI- j Dit moet de grondslag zijn yam de door beiden te volgen politiek. Het program-Bos is, dat spreekt vanzelf vastgesteld in een concentra- tievergadering. Het is door Troelstra en hij sprak daarbij nament' de ge heele S.D.A.P., genoemd „de zake lijke grondslag voor elk ministerie dat thans wil legeeren, zooals du- door den afloop der verkiezingen ii gelegd". Een ministerie, opt redende met dat program, krijgt dus den steun der sociaal-democraten. In dè.t vertrouwen moet de concen tratie thans de regeering aanvaarden en dit vertrouwen moet de concent ru tie thans toonen, wil ze haar program werkelijkheid zien worden. Een ander standpunt, dat van de vrees, dat er met de sociaal-democra ten toch geen land te bezeilen ia en het dientengevolge afwijzen der geering om ze over te geven aan een of ander zaken-kabinet, zou vrij ker den toestand brengen, die van een mislukking van het program-Bos het noodwendig gevolg moet zijn. De conclusie van den heer Vliegen is, dat de concentratie tot plicht hoeft nu zelf de uitvoering van het prty gram-Bos ter hand te nemen. Hij eiif -iigt met deze^ woorden i I „Dat program gaf nog iets meer dan het concentratie program gaf. Er tijdens de verkiezingen herhaalde lijk gewezen op 'tontbreken van een duidelijke aanwijzing dor bronnen, waaruit het benoodigde geld zou moe ten komen. Het program-Bos bevat die aanwijzing wel, en zij wijst goede richting. Wat de verplichting der souiaal-demperaten tegenover dit ministerie met dat program nog ver scherpt. Wat de voorwaarden* betreft, aan' dien steun verbonden, de heer Bos hoeft begrepen dat ook bij de aan vaarding der portefeuilles door de so ciaal-democraten, over defensiezaken gesproken^ moest worden. Dat gesp rol kan precies"hetzelfde zijn als de heer Bos het zich gedacht heeft. De concentratie bevindt zich feite lijk in een benijdenswaardige positie. Zij behoeft de verantwoordelijkheid slechts te aanvaarden voor haar eigen menschen, ze behoeft niets anders te doen dan haar eigen program uit te voeren. Zelden of nooit heeft een par- tij, die ten slotte toch maar een min derheid is, in zoo gunstige conditie gestaan. HJaar nu heet het toch o. voor haar aanpakken." die gaarne, zónder gegeneerd te zijn, hun belangen onder elkaar te bespre- I ken, hebben het hotel... „getrust". Inkt om op zwart papier te schrijven. Deze inkt is zeer geschikt om op reclame-etiquetten te schrijven of op etiquetten voor collecties, men krijgt op deze wijze duidelijke opschriften. Om dezen inkt te bereiden gaat men als volgt te werk. Men maakt een zeer heldere lijm met 100 gram water en 5 a 20 gram Arabische gom. Vervol gens stampt men in deze vloeistof van 10 tot 25 gram wit en licht poeder: geslibd krijt of stijfsel. De inkt is dan gereed en kan met de pen of met een penseel worden opgebracht; vóór het gebruik goed schudden. De letters zijn goed zichtbaar op alle soorten donker papier. Krijt is beter i w w dan stijfsel, omdat de letters van Stijf- I De totale opbrengst is geweest f 17 510' sel eerst goed wit worden, als ze droog tegen ongeveer f 16.000 verleden jaar' Voonf een stoomcaroussel werd W taald f4150 (verleden jaar f7500') voor een luchtschommel f 900- de' draaimolens betaalden f 433, f 490 en - f 2/5 (do laatste had een slechtere plaats); de beignetskramen f300 en f476 (verloden jaar zelfs f700) enz. Er met dus heel wat verdraaid en gegeten worden eer de exploitanten aan een winstje toekomen. Eon tweede duiker uitgezonden ter bevestiging van de gedane ontdekkin. gen van den duiker Dobbaudt heeff' ook de vijzen der bouten weer™ vonden, De ingenieur Saffro is aangesteld om verslag te maken over do ontdek kingen, die do aanhouding van den kapitein voor gevolg hadden Het is de verzekeringsmaatschappij Norddeutsche Versichernng GaseU schaft, die do klacht heeft neergeleed bij het parket. h Wat een kermis opbrengt en verslindt. In het U. D. wordt een oveuzicht gegeven van de bedragen, die ver schillende kermisinrichtingen hebben moeten betalen nan de gemeente aan staangeld. De kermis duurt er G dagen Tin fntoln nnh.nn 1 n *2 zijn. Men moet geen witte poeders ge bruiken, die niet genoog dekken en welke bleeke letters geven zooals talk, kaoline, zinkoxyde of lithoponoook niet, die te zwaar zijn en dus te gauw uitzakken, zooals loodwit op perma nent wit. Men kan de letters uitwis- schen met een penseql in het water gedoopt, waardoor verbeteringen kun nen worden aangebracht. Wanneer de etiquetten tegen wrijving bestand moe ten zijn, moet men er mot een pul- veriaator een weinig copadqk inet al cohol verdund op aanbrengen. (Laborafcoire de La Nature.) Groote brand. Te Sappenneer is gisternacht de groote stoomtimmerfabriek der firma J. II. Jager on Zonen, door onbekende oorzaak in de nsch glegd. De fabriek was vorzekord bij beurspolis. Groote stroobrand. Ijader wordt gemeld De brand in het stroo der carton- fabriek Union te Oudo-Pekela woedt voort. De geheele stroohoop staat ih brand, steè^ls vallen groote vuurklom pen en vliegen- stukken van de bran dende stroopakken door de lucht. Twee brandspuiten v£n Winschoten wqfden nog aangerukt om do belendende ge bouwen te behouden. Do schade be draagt ongeveer 140.000 gulden. Als de wind^opzet zijn de gevolgen niet te overzien. Postdiefstal. Men meldt uit Uitgeest Een aangeteekend stuk tor waarde van f 700, verzonden uit Amsterdam, wordt vermist. Voor zoover bekend is het stuk op het postkantoorte Am sterdam in de verzegelde Izak gedaan. Bijzondere hotels. De nieuwste bijzonderheid op hotol- gobied te Neuw-York is, vertelt de Hotelhouder, het hotel der nachtwer kers welks afwijking van de gewone hotels bestaat in het feit, dat het ge reserveerd wordt voor personen, die gewoon zijn te wterken of te leven des nachts env te slapen overdag. Het ont bijt wordt\hran af 2 uur 'a middags ge serveerd e\ de breakfast om 8 uur 's avonds. De thee is voor deze per sonen niet de five o'clock tea maar de „twenty three o'clock" (11 uur des 8'avonds) en mon dineert om twee uur 's nachts. De vloeren en de wan den der slaapkamers zijn van dikke tapijten voorzien ten einde het geluid van het anders uit alle richtingen tot de slapers doordringende geluid dor we reldstad te dempen. De cliëntèle is niet geheel, zooal»| men geneigd zou zijn te meenen, mgesteld uit Bohómiens, maar meer speciaal uit journalisten, post- 4 ambtenaren en spoorwegbeambten wier werkzaamheden dikwijls durèn tot lang na het opkomen van de zon. Een ander buitennissig hotel is dat der Cólibataires te Chicago. Een aan tal oude vrijgezellen en juffrouwen van middelbare jaren" hebben den eigenaar weten over te halen om geen getrouwde paartjes te herborgen. Deze brave lieden, oud en voor hot meeren- deel maniques, hebben een bijzonderon tegenzin in de nabuurschap van met kinderen gezegende families, van twis tende ouders en jankende kinderen. Te Praag in Bohemen bestaat een hotel, waarin u de toegang onverbid delijk wordt geweigerd indien gij niet kunt aantoonen, dat go een brou wer uit de omgeving zijt. Deze heeren Eon rumoerig toonqol. Een rumoerig tooneeltje ontstond gisteren- in de zittingzaal van do Haag- ~~L~ Rechtbank, naar .aanleiding van een verzet-zaak, van oen kantoorbediende te 's Gravenhage, thans geplaatst in het Rijkskrankzin- nigongesticht te Medemblik, te voren in de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden. Deze beklaagde had ernstige grieven tegen de behandeling van zijn persoon in de gevangonis, maar nog meer tegen die in genoemd krankzinnigengesticht. Ilij beweerde op, geheel onnoodigo ruwe wijze in een dwangbuis gepakt 011 mishandeld te zijn. In de gevangenis zijnde, was hij, volgens zijn bewering, lichamelijk ziek geworden en had hij daarvoor behan deling door een geneesheer gevraagd, In plaat8 daarvan had men hem tegen zijn zin in 'het Rijkskrankzinnigonge- sticht voornoemd geplaatst. Daar- het nu echter diér, waar hij bij onrustige krankzinnigen werd geplaatst, niet voor hom was om uit te houden, was hij in verzet gekomen*en kwam hij nu dor Rechtbank verzoeken, te ge lastten, dat men hem naar de gevan genis zou terugbrengen. Hot Openbaar Ministerie vordorde, op grond dat bekl. wegens krankzin nigheid is geplaatst in het gesticht te Medemblik, schorsing van de behan deling van het verzet totdat de be klaagde zal zijn hersteld. En de Rechtbank veroenigdo zich met die vordering. Toen beklaagde daarop uit de zaal zou worden geleid, nadat hij met klom van redonen had betoogd niet krank zinnig to zijn, stelde hij, ziende dat de Rechtbank geen termen vond om zijn verzoek in te willigen, zich zóó woest aan, dat oen viertal rijksveld wachters zeer voel moeite had hem uit de rechtzaal te verwijderen. (Hbld.) Oplichting. Een looper van het te Goes ver schijnende „Volksblad", zokoro A. kwam dezer dagen tot do overtuiging' dat hij de voor dit blad verschuldigde abonnementsgelden evengoed kon ge bruiken als de uitgever. Hij verzekerde zich de hulp van oen drukkersjongen, die hom aan de noodige oningevulde quitantios hielp. Samen vulden zij deze in en indien bij verschillende inge zetenen de abonnementsgelden over het eerste en tweede kwartaal, die zij broederlijk samen deelden. Do uitgever van het „Volksblad" kon zich mot deze handelingen van zijn ondergesqhjkten niet voreenigen en heeft do Tïaak in handen der politie gegeven (N. Crt.) Opgravingen to Emraon. Aan het Hbld. wordt gemeld, dat men Dinsdag te Emmen den kleinen grafkoldorer zijn er t-Wee uitr gegraven hoeft en dat men bij dien kelder den ingang aan den oostkant in goeden staat vond. De beide voor steenen zijn aangetroffen zonder de minste verzakking. Do drempel bestaat uit een groot granietblok, de vloer van den kelder bleek in goeden toestand te zijn. Deze kelder, die slechts één deks'teen heeft, is juist om dezen goed bewaarden ingang zoo merkwaardig. In den kelder werden tal van over blijfselen van aardewerk gevondon wel een halve mand vol. Doze over blijfselen blijken nog een tamelijk hard heid te bezitten, terwijl men do ver sierselen er duidelijk op kan waar nemen. V erkiezi ngs n a weeën De officie^vart justitie te Middel burg, heeft, naar aanleiding van een klacht van den heer II. A. van Dak sum te Hulst, lid der Provinciale Sta ten van Zeeland, die bij de Kamer verkiezing candidaat was van de Volks- wilpartij in het district Hontenisso ovor beleediging, oen onderzoek be volen naar den drukker en de ver spreiders van een geïllustreerd vor- kiezingsbiljet, waarin dó beleediging moet hebben plaats gehad. (N. R. Crt.) Het Hbld. v. Antw. geeft eenige bijzonderheden over wat bij hot on derzoek door den duiker naar het op de reedo van Vlissingen gezonken plezierjacht Ulva is gebleken. Na lang zooken vond de duiker de oorzaak van het zinkon der Ulva. Zeven bouten waren losgevezon aan den kop der kraan, die het zeewater naar do circulatiepomp voert. Do kop der kraan lag ten gronde en daarnevens een Engelsche sleutel en een hamer. HORS D'OEÜVRES. Herontwaking. Er is over ihet plan 1913 en wat daarmee annex is al heel wat papier volgeschreven vuil gemaakt, had ik oneerbiediglijk bijna geschreven. De lof van het nobele driemanschap dat voor 100 jaar onze onafhankelijk heid opnieuw grondvestte is in alle toonaarden gezongen. Er is gewezen op veel schoons on groots dat sedert die heqgelijko gebeurtenis is tot staifcl gekomen. Bloei werd geconstateerd op het gebied van handel en nijverheid, on danks don vrijhandel, herontwaking op 't gebied van sdhilderknnst en literatuur. Een groote tentoonstelling in onzo hoofdstad geeft een overzicht van het geen in deze glorierijke eeuw door vrouwen zonder kiesrecht, werd ge presteerd. *- Reclameplaatjes met een Zeeuwsch boerinnetje moeten den vreemdeling lokken om te komen constateeron dat ons land nog iets anders te zien heeft dan Zeeuwscho boerinnetjes en Volen- dammer visschers. De reeks tentoonstellingen in ons vaderland zou eenvoudig eindeloos wanneer onze vaderstad deze niet als last (en we hopen: not least) besloot. Onze schemrvaartmaar daarover later. Maar naast al deze heugelijke tee kenen van een herleefd nationaal ge voel zijn ook klachton vernomen. Er is geklaagd over lauwheid, over gebrek aan enthousiasme voor het eeuwfeest onzer onafhankelijkheid. Over te hoog opzien bij alles wat uit den vreemde komt en geringschatting van onze eigen prestaties. Over te geringe deel neming in onze eigen koloniale onder nemingen tegenover reuzenkapitalen gestoken in Amórikaansche waarden. En over nog zooveel meer. Zoo las ik onlangs in een onzer tijdschriften het verhaal van Roald Amundsen's Zuidpooltocht. De schrij ver knoopte or eenige beschouwingen aan vast en betreurde hot dat er aan het Zuidpoolonderzoek door <|ns Hol landers niets, hoegenaamd niets go- daan was. Hij vroeg of de Barentszen en Heemkerk's, do Tasinan's en van Noort'8 dan geheel uitgestorven waren. Hierop nu kunnen wij, Gouwenaars, met een krachtig: Neon! antwoor den. Niet voor niets is oen Entos komen aantponen dat Hollands hart nog steeds op do baren ligt. Niet voor njets wijst een grootsch monument in een onzer parken er op dat onze stad de ge- boprtestad was der gebroeders Hout man. Onzo lezers hebben deze week gewis tot hun ontuitsprekelijk genoegen go- lozen, dat «dezer dagen (in de kermis- week nog welvier koene zeevaar ders in een open boot van wal gestoken zijn om op één of andero maagdelijke plok gronds aan de boordon van de Vecht de roemrijke vlag van de Goudsche Roei- en Zeilvereeniging te planten. Of in navolging van Amundsen op de plaats waar doze uitlooper van de aardas de oppervlakto bereikt een brief aan H. M. de Koningin gedepo neerd zal' -worden, is ons niet bekend, maar wel kunnen wij met zekerheid zeggen dat deze kloeke daad voor onze stad nieuwe glorie, voor onze bios copen nieuwe films zal beteekonen. Golukkig de stad die zulke zonen telt Maitre Jacques. GOUDA, 31 Juli 1913. Eindexamen H. B. S. Voor het eindexamen H. B. S. met 5 j. c. slaagden gisteren te Leidon mej. W. Zuijdam, mej. Chr. I. Cromer en de heeren A. Lokkorkerker, W. Stoppelenburg en I. A. L. Lintei, allen van de H. B. S. alhier. Door de politio zijn weder alhier aangehouden twee minderjarigen, een te Utrecht en een te Rotterdam thuis- behoorend. Beide aangehoudenen zijn naar hunne woonplaatsen overgo- bracht. De Kermis. Wie van kermisvermaak hóudt zjil een paar vroolijke dagen op do Markt en in den Schouwburg kunnen door brengen. Wie wat meer op zijn go- mak gesteld is, die gaat naar „Ons Genoegen" om na4,r do Specialiteiten- voorstellingen van Koster's gezelschap te gaan zien. Op de Markt is gejoel en in Stoom- caroussel, Aeroplane, Rodelbaan en Rollende tonften concentreert zich do grootste jool on wordt op kermiswijze feestgevierd. Wij spreken hier natuurlijk alleen van hott, gewone publiek, die heel go- wone burgermenschen, die er geen aanspraak op maken heiligen te zijn in burgerlijke on overburgerlijke deug den. Wij spreken niet van het puikje dor puiken, die zich vrcezen te ergeren aan mogelijk kwetsende dingen in voorstellingen van gewone speciali teiten. Dat puikje zal de Goudsche kermis niet op onze wijze bezoeken. Doch ook voor die burgers is door de hoogero machten gezorgd in de leemte die voor hen gedurende deze dagen zou bestaan is voorzien. In do tweede feestzaal onzer ge meente worden specialiteiten voorstel lingen gege ven wie zag nog niet de graciouse platen van Faveur waarvan 'n plaatselijk blad schrijft, dat niemand bevreesd hoeft te zijn, dat zij iets zullen bevatten van eenigszins kwetsenden aard. Hiervoor wordt zorg vuldig gewaakt. En nu hiervoor in optima forma is gezorgd, nu moet ook naast positieve, ook negatieve reclame worden ge maakt. Daarom schrijft de r.k. Niouwe Zuid-HollanderGaat niot naar het „Café-tje" Dit nieuwsbericht, getiteld: „Gewaarschuwd", zegt dat reeds van hoogerhand tegen dit „onzedelijke" stuk is gewaarschuwd en dat de lezers deze waarschuwing zonder twijfel zul len ter harte nemen en don schouw burg zullen negeeren. Delmonte, Delmonte, wat hebt ge over Gouda gebracht met uw onzede lijk vertoon, zooals men het van r.k. zijde gelieft te noemen Wel hebben wij in het fijn geestige Fransche blijspel dat wij met zooveel genoegen zagen van Frascati's gezel schap en nu wedor in den schouwburg het „onzedelijke" in dat stuk niet kunnen ontdekkon, maarer zijn altijd menschen, die hot boter weten. Niettegenstaande de waarschuwing, was/het gisterenavond bij hot „Cafótje" vrij vol en oogstsen de spelenden voel applaus. Tot de nieuwigheden die de kermis hier biedt behooren wel de „Aëroplane", „Klein Zwiterland" en „De Rollende tonnen". Wat deoerste inrichting aangaat, eerst stond het publiek wat vreemd te kijken, hot leek wat angstig om in die in snelle vaart ronddraaiende „vliegmachines" to zit ten, maar dat heeft niet lang geduurd. Do kormislustigen hebben hun vrees ove^wont&n on zwieren nu lustig in het rond. „Klein Zwitserland" heeft het druk natuurlijk hoe kan het ook an ders. Wie zou niet naar het bergland gaap' cm een sledevaart, te maken, vooral als er geen reis- en verblijf kosten aan verbonden zijn en slechts een penningske moet worden geofferd De „Rollende Tonnen" is een inrich ting die er op gebaseerd is de bezoe kers aan het lachen te brengen. De rollende tonnen waarin de bezoekers zich kunnen bögevon, veroorzaken dergelijke dwaasheden, dat het toe kijkend publiek daar lachen moet of hot wil of niet. Vanavond heeft in de Sociëteit „Ons Genoeg^fi" fle eerste specialiteiten voorstelling /plaats, waarvoor een uit nemend gezelschap is geëngageerd, dat een met zorg samengesteld interessant programma zal uitvoeren. Aan het gezelschap is nog kunnen worden toegevoegd een paar artisten, welke optreden onder don' naam van „The Niblets". Over de uitvoering van dit pro gramma mórgen een en ander. Een deugniet. De 12-jarige knaap, welke eenige dagen geleden door de politie alhier is aangehouden en die toen voorgaf door zijn vader op don Bodëgraaf- schen weg uit diens wagen te zijn gezet, heeft dat geheele verhaal ver-- zonnen, en de politie maar wat wijs gomaakt, zooals heden is gebleken. De vader van den knaap heeft zich n.l. aan het politiebureau vervoegd om te zien of het zijn lieve jongen was, die hier door de goede zorgen van het Burgerlijk Armbestuur onder dak was gebracht. Zoo bleek indor- daad. Deze man te Rotterdam woon achtig verklaarde dat zijn zoon vu rige Dinsdag het huis was uitgelol- pen en sindsdien niet -was terbggA keerd, zijn ouders in angst achterla tend. De jongen hooft van af dien dag het Dordtsche eiland rondgezworven en is eindelijk hier terechtgekomen. De vader beklaagde zich ernstig over het gedrag van dezen knaap voor wien -de tuchtschool wellicht een remedie zou zijn. In verband met de kermis wordt .heden en Zaterdag do courant op een vroeger uur afgedrukt dan gewoonlijk, zoodat do beurslijst er. 0. v. latere bo- richton niet kunnen worden opge nomen. Zulks geschiedt om het personeel dor» drukkerij vroeg vrij te kunnen doen zijn. Wadtlinxveen. In de Staatscou rant No. 175 zijn opgenomen do sta tuten van de Meubelfabriek „Volhar ding', alhier. Doel: de exploitatie van een moubolfabriok mot don daaraan verwanten handel en wat verder in den uitgebroidsten zin tot het meu- belmakersbedrijf kan geacht worden te behooren, een en ander ter voort zetting van de zaken tot heden dooi de hoeren J. Verburgh en S. Verheul in vennootschap gedreven onder de firma Meubelfabriek Volharding. Duur ruim 30 jaar. Kapitaalf 50.000 in aandeolen van f 250, waarvan 50 aan deden goplaatst. De vennootschap wordt bestuurd door een of twee diroctouron, on dor toezicht van oen raad van commissarissen. Tot com missarissen zijn benoemd de heeren P. J. Kolijndirectour van de Alg. Onderl. Verzekeringsbank, te Gouda en G. W. Rupke Chz. In do gisteren gehouden vergadering yan den Raad dezer Gemeente werd gestomd over het voorstel van B. en W. inzake do herziening dor school- geldvorordening. Door don Raad werd mot 5 togen 4 stemmen besloten de bestaande regeling te handhaven. Voor stemden de LedenKoolmees, van Bergen, Bremmer, Akerboom, Visser, tegen do LedenBruin Slot, Alblas, v. d. Weordt, van der Torren. Lekkerkerk. Dinsdagmiddag is van de scheepswerf der firma J. Van Limborgh en Zonen, alhier, met goed gevolg te water gelaten een van staal gebouwd paviljoenschip, groot onge veer 66 ton, voor rokoning van den heer K. Van der Vlist, te Nieuwerkerk a/d. I Jselwaarna de kiel g( legd werd voor oon stalen sleepboot, voor Ilollandsche rekening, waarvan de machine geleverd zal worden door de firma v. d. Kuij en v. d. Ree te Rot terdam. Bergambacht. Door do afdeeling Bergambacht en Ammerstol van do Zuid-Hollandscho Veroeniging „Het Groene Kruis", zullen dozen zomer wedor 2 kinderen met een gezond heidskolonie worden gezonden naar Zonnoheuvel, bij Oudenbosch. Capelle ajd. Usel. Door leden van de S. D. A. P.,is in deze gemeente een vereeniging opgericht mot aan vankelijk 38 loden. De vereniging draagt den naam „Afdeeling Capelle Kralingscheveer" Het bestuur is samongesteld als volgtJ. Kalkman, voorzitterC. Den Besten, secretarisJoh. Krijgsman, penningmeester. Krimpen afd. Lek. Benoemd tot gomeento-geneesheor in plaats van dr. W. Mars, die ontslag heeft geno men wegens zijn benoeming tot lid van don Raad, dr. Stolp. Dinsdag werden officieel candi daat gesteld voor do verkiezing van een lid van den Raad, de heeron B. Boogaerdt (Vrijzinnig democraat) on M. Hok Sz. (anti-revolutionnair). MARKTBERICHTEN. Gouda, 31 Juli 1913. GRANENOnveranderd. Tarwe: Zeeuwsche 11.25 XI-75 mindere dito 10,50 i 11.—. Afwijkende 9.75 k f 10.25. Polder 9 f 10. Rogge Zeeuwsche 7.75 k 8 25. Polder 7-2 5 7-5°- Buitenlandsche per 70 kijp J 6.75 a 7 25 GerstWinter 7.— a ƒ725. Zomer a Che valier 7.75 k f 8.— Buitenl. voerger3t per 65 kilo 5,75 6.25. Haver per H.L, ƒ4 a 4.40. Per roo kilo 8, 8 75. Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 7.7 25. Kanarie- zaad 22.— 24.—, p. H.L. Karwij- zaad per 50 Kilo 13 14.50. Kool zaad 15.—ró.— per HL. Erwten Kookerwten 10.— 12.Buiten- ljU4<tscheN"v«)ererwten per 80 Kilo 6.75 7.25 Bdonenbruine boonen 14.— i5-5°- "Ve boonen ƒ—.-£ƒ—,— Paardenboonon 7.50 a ƒ7.75. Duiven- boonen 8.-4- 9 50. Mais per 100 KiloAmonfkaansche Mixed li— 7.25. Kleine ronde Vi75- Veemarkt. Melkvet weinig aanvoer. k Handel er/ prijzen minder. Vette varkens, red. aauvoer, handel vlug 28 30 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, redel. aanvoer, handel vrijwel, 25 26V3 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel, r.90 2.35 per week. Vette Schapen, geen aanvoer. Lammeren, geon aanvoer. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del vlug 12.16. Graskalveren geen aanvoer. Fokkalveren 18.32. Kaas, aangevoerd 97 partijen, handel vlug. ie kwal. 31.— 33 a(le kwal. 27.— 3°-— Zwaardere 34.— Noordhollandsche a Boter weinig aanvoer. Handel vlug. Goeboter 1.40 1.50. Weiboter 1.25 135. INGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Kinderdag op 2 Augustus, Onze erfvijand. Do krachtige opleving van handel en nijverhoid in ons land, do groote vooruitgang op verloi gebied, heeft in de centra de bevolking in beperkte ruimte hijeengebracht. De gróoto aanwas van bevolking, aan do eene zijde een onafwijsbaar teoken van bloei, is^ aan den andoren kant niet zonder bedenking. Onze erfvijand, de tuberculose, vindt hier gemakkelijk haar slachtoffers. Hat wordt steeds meer een klim mende eisch om dien vijand met kracht en kennis van zaken te bestrijden. Nog steeds wordt tuberculose vrij algataeon als ongeneeslijk beschouwd. Deze dwaling is ontstaan door het feit, dat de bestrijding vaak eerst be gint, als het te laat is. Prof. Scheltema noemt, onder voor behoud van ongeschonden lichaams kracht, de tuberculose oen betrekkelijk goedaardige, besmettelijke kinderziekte. Ongeschonden lichaamskracht bij de jeilgd is de Achilleshiel van onzen erfvijand. Geef lcracht en weerstandsvermogen aan het kind, en onze vijand, de tuber culose, wordt stap voor stap terugge drongen. De beste, de meest afdoende mid delen, welhaast de eenige, zijn volle zon, frissche lucht en goede, eenvou dige voeding. Do kinderen krijgen hierdoor een blijde jeugd, de ouders ontlasting van zorg en druk, do gomoenschap krach tige leden. Tjjdige zorg voor de jeugd bespaart werkkacht en geld. De reeds aange taste volwassene geeft meer zorg, eischt veel meer geld on do maatschap heeft weinig meer van deze te wachten dan een besmette nakomelingschap. Het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en vacantiekolonies wil, evenals vorige jaren, doch zoo mogelijk op veel uitgebreider schaal, sympathie trachten te vinden voor behoeftige, zwakke kinderen onder hen, die zelve van hun vacantio genieten. Reeds heeft het Centraal Genoot schap dit voorjaar, door nijpend plaats gebrek gedwongen, een zevende tehuis geopend te De Steeg. Het Rivierhuis, dat ruimte biedt aan 70 verpleegden, heeft meer dan 11 duizend gulden gekost aan verbouwing en inrichting en hiervan möet nog bijna 8000 gulden betaald worden. Het Kinderherstellingsoord te Nun- speet, waarvoor reeds een prachtig boschterrein van 15 hektare is aan gekocht, kan helaas, nog steeds niot worden gebouwd door geldgebrek. Tal van onvermogende patientjes wachten met smart op plaatsing. Wat we van U vragen is niet veel. Geef oen dag, op 2 Augustus, uw werkkracht en zorg ter wille van het zwakke kind Besteed één dag van uw vacantie tot leniging van kinderpijn en moeder smart, tot versterking van de maat schap. Laat een spontane beweging ont staan langs strand en duin, door hei en dennen, die zich trillend voortplant in aller harten. Laat 2 Augustus de Kinderdag bij uitnemendheid zijn. Vooral g$ jonge dochters en jonge mannen, vergeet één dag uw ontspan ning en geeft U geheel om onzen erfvijand terug te dringen. De penningmeester van hot Centraal Genootschap is de heer Th. M. Ketelaar lid van de Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. Zijn adres isJohannes Vorhulst- straat 9, Amsterdam. Het hoofdbestuur bestaat uit Mr. L. N. Roodenburg, Lid ^an de Tweede Kamer, Voorzitter. 'smfc- Mr. A. van der Eist, Ambtenaar (W baar Ministerie, algemeen SooTetaris, Leiden. Th. M. Ketelaar, Penningmeester, Amsterdam. Dr. J. J. Pigeaud, schoolarts, 's Hage. Prof. G. Scheltema, hoogleeraar, Gro ningen. Dr. L. C. Kersbergen, arts, Haarlem. Dr. S. Simons, arts, Amsterdam. Mej. J. E. C. Sibmacher Zijnen, Bus- sum. Mej. Henriëtte van der Moij, Laren (N.-H.) D. H. de Vries, directeur Moluksche handelsvennootschap en gedelegeer- do van de Maatschappij tot nut van hot Algemcon, Amsterdam. W. C. do Graaff, hoofd eener school, Middelburg. C. L. Fahro, onderwijzer, Zutphen. Hoogachtend, De administrateur, A. C. BOS. Egmond aan Zee, Juli 1913. Financieel Nieuws. Financieele gtwolgon van den Balkanoorlog. Do correspondent van df N. R. Ct. to Boodapest schrijft d.d. 29 Juli: Hoewel in Roemenië geen algemeen moratorium werd verleend, is het voor het buitonland toch heel moeilijk ge worden schuldvorderingen te innen, daar kooplui, die onder do wapens zijn geroepen, aan hun verplichtingen tegen over dorden niet behoeven te voldoen, 'en ook door het gerecht daartoe niet kunnen worden gedwongen. Daardoor, en natuurlijk ook omdat hot heele goe derenvervoer werd gestaakt, lijden de exporteurs hier groote schade, en nu moge het vooruitzicht gunstig zijn dat die toestand niet lang zal duren, te verwonderen is het niet dat die men schen steen en been klagen, daar de overige Balkanstaten al sedert een jaar Diets betrekken, en buitendien bijnp. niets afbetalen op hetgeen zij aan het buitenland schuldig zijn. Dat Roemenië nu eveneens in den oorlog betrokken werd, is voor den buitenlandschon handel van de Donaumonarchio in dezen tijd van depressie inderdaad erg, daar de handelsbetrekkingen met dat land grooter zijn dan die met Bulgarije, Servië, Griekenland en Montenegro tezamen en ook dan die met Turkije, nog voor den oorlog. Want terwijl Oostonrijk-Hongarije in 1912 voor kr. 54 millioen naar Bulgarije, voor kr. 41.5 millioen naar Servië, voor kr. 24 inillioety naar Griekenland en kr. 3.5 millioen naar Montenegro uivoerde, was de waardo-van den export naar Roemenië kr. 136 millioen bijna Vfc deel van hetgeen Roemenië uit het buitenland betrekt komt uit de Donau- Tnonarchie terwijl het voor ongeveer hetzelfde deel van zijn uitvoer daar een markt vindt. Wat Roemenië betreft, bestaat er evenwel weinig vrees dat do daar uit staande vorderingen niet zullen bin nenkomen. Anders is het gesteld met de overige Balkanlanden. Deze hebben de Turken overwonnen, en hun grond gebied aanzienlijk uitgebreid, maar aan de gevolgen van dezen oorlog zullen zij nog lang lijden. Niot wegens de groote kosten van den oorlog, die nog voor een deel moeten worden gedekt, en waarvan de rente en aflossing een post van beteekenis op de staatsbe- grootingéjzal zijn, maar hoofdzakelijk wegens de groote verliezen die handel, nijverheid en landbouw in deze kapi taalarme landen hebben geleden, en wegens de talrijke monsehenlevons, die door den oorlog verloren zijn gegaan. De koopkracht van do overgebleven verarmde bevolking is tot oen minimum verminderd, en de optimisten, die van meening zijn, dat de welvaart in deze ongelukkige landen zoo spoedig zal worden hersteld, als b.v. na 1871 in Frankrijk, kennen den toestand niet, of weten niet hoe groot de verwoes tingen van dezen oorlog zijn. Eorst na den vrede zal het buitenland de waarheid vernemen, in do eerste plaats zij, die iets te innen hebben, en dan tot antwoord zullen krijgen dat de firmanten der Servische of Bulgaar- sciie firma gevallen zijn, of wanneer dit niet 't goval is, zooveol door den oorlog hebben verloren, dat zij niot ftan hun vorplichtingen kunnon vol doen. Groote Hongaarscho exporthuizen hebben mij verzekerd dat zij nog niot op 25 pet. van hun uitstaande vorde ringen durven rokonon, en mot dit per centage zoer tovroden zouden zijn. Daarontegon wordt vooral in Servië gotracht nieuwe onderhandelingen met het buitonland aan te knoopon, en hoe wel men hier onder geon voorwaarde boreid is leveringen te doen, die niot contant worden betaald, hoopt men wel dat dit in andere landeflpiogolijk zal zijn, waardoor des Servische koop man dan wellicht in staat zou kunnon ?jjn aan zijn verplichting van vrooger te voldoen. Luchtvaart. Doodelijk ongeval. De vliegenier P.aillard, dio in den Balkanoorlog dionst deed, is Zondag te Freiburg het slachtoffer geworden van oen vliegongeluk. Toon hij wildo landen, sprong de motor en hot toe stel viel. Paillard was onmiddellijk dood. van het Koninklijk Metoriologisch Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.6 to Ilorta, laagste stand 755.0 te Seydisf jord. Verwachting tot den volgenden dag Zwakke tot matige noordoostelijke tot oostelijko wind, holder tot licht- bowolkt, droog weor mot oonigo kans op on weor, in hot zuiden iets warmer. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 30 Juli. Hazerina Jo hanna, ouders J. J. Holthuijzen on A. C. van Wijk. GEHUWD 30 Juli. J. C. Janssen en C. de Jong. S. Vorhous on H. B. F. Lv van der Roor. J. Radix en J. van den Berg. P. Tak en A. don Haag. A. J. Bontokoo on H. G. Zwaaneveld. OVERLEDEN: 28 Juli. N. Boer, 2 m. 29. S. W. van der Ileij, wod. v. A. van Houten 77 jaar. REEUWIJK. OVERLEDEN: E. Boekraad, wod. K. 'Muldor 66 j. Getrouwd: S. VERHEUS EN, H. B. F. L. VAN DER ROER, die ook namens woderzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele bewijzen van bclanstolling bij hun hu welijk ondörvondon. Gouda, 30 Juli 1913. 4

Goudsche Courant | 1913 | | pagina 2